nar dit Libé üg Heisiei ei AlteiiieLaiisirait Ie BssaeUrvaari Eerste Blad BIGGEI DE KEMP Sint Nicojaas geschenken D. LAMEÜYZEN Go's BANK Uitgave; Firma L. J. VEERMAN, Heugden. No, 4659. Vrijdag 26 November 1926. |ets uit de geschiedenis der Kederlandsche Spoorwegen. DAM RUBRIEK. Binnenland TEtpFNo. is Ra.a.msc3.onlcsveer. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. T. BOONSTRA LAND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ii. Reeds Aug. 1831 beraamde de Bel gische regeering plannen tot. het aanleggen van een spoorweg waardoor. Antwerpen zou worden verbonden met Maas en Rijn. Kwam concurrentie tot stand, dan -dreigde :r groot gevaar dat het internationaal verkeer zou worden verlegd. W. A. Bake, die in Engeland het spoor wegwezen had bestudeerd ontwierp nu in jrove trekken een plan tot verbinding van •imsterdam en Keulen en vroeg voor den ..anleg van deze lijn aan de regeering Con cessie. Het arantal tegenstanders was groot, de coneürrentie kon ook worden bestre den; door aanleg en verbetering van wal terwegen. Door het overhaast optreden van Bake hij opende een inschrijving en eischte 20 pCt. storting voor hij de" bezegging van een concessie had liep aeze poging op niets uit. Nu nam Koning OCTlem I het initiatief. Een Commissie werd ingesteld, die adviseerde tot bet doen leggen vna spoorwegen, hoewel-sommige bedrijven daaronder zouden lijden. Het algemeen belang diende vóór te gaan. Het advies hield tevens in te .beginnen met de lijn Amsterdam-Arnhem, omdat de verbin ding te water met Keulen zoo slecht was. 3taatsaanleg moest niet plaats hebben dan bij uitzondering. In sommige gevallen kon de Staat finant'iëel steunen. Begin 1838 werd een wetsontwerp betreffende de spoorwegen ingediend. In een en hetzelfde ontwerp werden plannen neergelegd tot het aanleggen van een Staatsspoorweg Am sterdam-Utrecht-Arnhem en het droogma ken van de Haarlemmermeer. De kosten zouden worden bestreden uit de Indische baten. En o m de combinatie èn om de fondsen, die men voor een ander doel bestemd achtte werd het ontwerp met 462 stemmen verworpen. Inmiddels was door de heeren Serrif- rier-Chevalier en Brade Concessie aan gevraagd tot aanleg van een spoorweg Amsterdam-Rotterdam of bij wijze van proefneming tusschen Amsterdam en Haar lem. Deze concessie werd op verschil lende voorwaarden verleend, o.a. het Departement van Binnenlandsche Zaken zou het oppertoezicht hebben bij den bouw en ondergebracht bij de Hollajidsche IJzeren Spoorweg Mij. Andere voorwaarden waren: de staat kreeg het recht tot naasting na 33; jaar;, ieder had het recht van den spoorweg ge bruik te maken. Groote moeilijkheden de den zich bij den bouw niet voor. Ten gerieve van de veiligheid van het verkeer over den straatweg werd op de meest ge vaarlijke plaats een schutting gebouwd, lang 200 M. en hoog 5 M. van onderen geheel gesloten en van boven van latten voorzien, vanwege „het ijzige van de pas- sagie". Aug. 1839 was de lijn gereed en werd met veel plechtigheid geopend. De locomotieven werden met cokes ge stookt om het brandgevaar en den zwar ten steenkolendamp. De rijtuigen werden onderscheiden in le, 2e en 3e klas, die door kleuren (purperrood, geel, bruin) werden aangegeven. Oorspronkelijk was alleen de le klas overdekt. Het vertrek der treinen ging met eenige plechtigheid gepaard. De trein zette z/ch in beweging na een fanfare op een trom- [et door den conducteur. Gemiddeld werd e:n snelheid bereikt van 30 K.M. Het vervoer bedroeg, in: 1839 77.763 reizigers. 1840 349,994 1841 29^556 1842 na doortrekking tot Leiden 3(1081 /éizigers. De H.S.M. had succes. Haarlem-Am- sttfdam werd de krachtigste lijn van het rraeele Ned. Spoorwegnet. ^Inmiddels was in Amsterdam het ver- laigen naar een spoorwegverbinding met dei'Rijn weer levendiger geworden en de» koning bij zijn jaarlijksch bezoek ken baar gemaakt. Op initiatief van den koning ba* die aan aandeelhouders eene rente garan deerde uit eigen middelen van 41/2 pCt. werd in 1838 met den aanleg begonnen van de lijn Amsterdam-Utrecht-Ede-Arn hem. Het duurde echter tot 1843 voor het le gedeelte Amsterdam-Utrecht kon wor den geopend. Oorzaak van dezen langen duur was het gemis eener wettelijke rege ling betreffende de onteigening. Hierin werd in 1851 afdoende verbetering ge bracht, door de Onteigeningswet. Onbewust van de groote uitbreiding, die het spoorwegverkeer zou ondergaan, verzuimde men wel eens de volledige be schikking over het spoorwegterrein te ver krijgen. Dit ga/ aanleiding tot geschillen, waarvan de meest bekende zijn, die van de erfdienstbaarheid van uitzicht en 'de halte Nieuwersluis. Bij gedeeltelijken afkoop van deze erf- dienstbaarheidsrechten, had de Mij. be loofd geen gebouwen op bedoelde terrei nen te stichten. Toen deze stichting, door uitbreiding noodig bleek moest opnieuw een groot geldelijk offer worden gebracht om daartoe te kunnen overgaan. De heer H. J. van Doude van Trioost- wijk bedongj Wet recht, dat te Nieuwer sluis alle treinen zouden stoppen tot het in- en uitlaten van reizigers. D/it recht is nog slechts voor enkele internatinale trei nen afgekocht. In 1844 werd <de lijn door getrokken tot Driebergen. De kostbare aanleg had echter de geldmiddelen uitge put. Een commissie adviseerde staatsexploi tatie. De regeering wilde hier niet aan en daardoor liet ook het particulier kapi taal zich afschrikken. Tenslotte was de lijn in 1845 voltooid en in exploitatie genomen door de Ned. Rijn Spoorweg Mij., die voornamelijk gefinancierd werd door Engelsch kapitaal. (Wordt vervolgd.) Engs^aat BEÜSDEJV RÜJME KEUZèX^ als Zilveren-, Doublé- en Gouden Broches, Armbanden, Colliers, enz. iz. Heerenhorloges vanaW 3.50 mgj Dameshorloges vanaf d4-?5 garan- met bandje tie. Trouw- of Verlovingsringen in alle maten en prijzen} a graveeren gratis. Zilver Schepwerk in diverse modellen. 01 0 Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 2 Stand in cijfers Zwart, 10 schyven op: 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 20, 25, 40. Wit, 10 schijven op,: 22, 27, 30, 31, 33, 39, 42, 43, 47, 49 Oplossingen worden ingewacht tot 7 DECEMBER a.s. Abusievelijk is in onze vorige rubriek gemeld, dat de oplossingen van probleem no. 1 ingewacht werden tot 24 Nov., dit moet zijn 1 DECEMBER. Bij de plaatsing van het 3e probleem, geven we dan de namen der goede op lossers van het le pr., en zoo vervolgens tot de wedstrijd ten einde is. Naar men ons mededeelt, zal begin December by drukkery Koenders te Utrecht een nieuw damboek verschijnen, en wel van de heer C. H. Boelkamp, over DE NIEUWE SPEELWIJZE, van Herman Hoogland, oud-wereldkampioen. Het is een bekend feit, dat velen uitzien naar een handleiding, handelende o.ér dit onderwerp. Als attractie is er nog een wedstrijd aan verbonden, waarvoor f 100 aan pfijzen is beschikbaar gesteld. Het boekje bevat pl.m. 120 pagina's druk, is geïllustreerd met 120 diagrammen en kost slechts 90 ets. Indien er liefhebbers voor zyn, iaat ze dit my dan even melden, dan zal ik het voor hen bestellen. B. Uitkomsten van het landbouwbedrijf in Noord-Brabant. De vereeniging voor landbouwboekhouding der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw publiceert in het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant de bedrijfs- uitkomsten van 83 boederyen in het boek jaar 1 Mei 19251930, April 1926. Van deze boerderijen lagen er 21 in het gebied Fynaart. De gemiddelde bruto op brengt per H.A. bedroeg hiervan f 428.76 de gemiddelde onkosten (arbeidsloon, zaai en pootgoed veevoeder, meststoffen en andere onkosten) beliepen f214.31; de rente van den inventaris f21.90 en de gemiddelde pacht of pachtwaarde per H.A. f 118.30, Er restte dus een gemiddeld netto-verlies per H.A. van f 26.75. In het Land van Heusden en Altena, in het gebied Almkerk, waren de gemiddelde cijfers van 6 bedrijven bruto opbrengst per H.A. f 322.50 onkosten f 230 30, rente van den inventaris f 23.70 pacht of pachtwaarde f 118.70; netto-verlies per H.A. dus f50.20. Bjj de ontvangsten is rekening gehouden met hetgeen voor eigen gebruik van het gezin van den landbouwer, uit het bedryf AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredteten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binden- en Buitenlandsche Wissels. Belast fz|ch met den aan- en verkbop van Effecten en nazien van Uitlotingen Neefoat j Koopt en verkoopt^rgemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgk^alle Assurantiën, gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grhotte der kastjes). SPAARBANK. &ST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direc is genomen. Het boekjaar 19251926 is dus in het algemeen zeer gunstig geweest. De lage opbrengst der beetwortelen en de lage veeprijzen waren hiervan de voornaamste oorzaken. Soms deed ook een hooge pacht haar invloed gelden. De kleine bedrijven hadden het over het algemeen niet zoo moeilijk als de groote. ONGELUKKEN. Een monteur van de Lichtfabrieken te Tilburg was bezig met het repareeren van een electrische booglamp. Eenige kinderen sloegen het werken van den man gade. Ondanks de waarschuwing van den electri- cien, dat de kinderen onder de lamp moes ten weggaan, bleven de jongens staan. Plotseling liet den glazen bol van de lamp los en viel den 11-jarigen A. Jansen op het hoofd. Het ventje viel bewusteloos neer. Hij had een hersenschudding beko men en is eenige uren later aan de gevol gen overleden. In de Parkstraat te Den Haag reed Mej. J. v. d. H. van den Kanaalweg langs een stilstaanden verhuiswagen. Juist op dit oogenblik wierpen twee knechts, die bij den verhuiswagen hoorden, een dik touw over den wagen, met het gevolg, dat het neerkwam op de passeerende wiel- rijdster. Zij werd bewusteloos naar hare woning vervoerd. Het kindje van den landbouwer S. te Rucphen viel in een pot met kokend wa ter en is aan de bekomen verwondingen overleden. Mej. Bierman, verloskundige te Naald wijk, die de vorige week op haar motor bij Honselersdijk was aangereden, en in het water werd geslingerd, is zonder bij kennis te zijn geweest, overleden. Aan boord van het, in de Lekhaven te Rotterdam, liggende s.s. „Amstel" heeft de 48-jarige havenarbeider C. J. O. H., van den Boschweg, een ijzeren merkel op het hoofd gekregen. Met een zware hersenschudding werd hij in bewusteloo- zen toestand in het ziekenhuis opgenomen. Op de Catharijnebrug te Haarlem is een inwoner van Vijfhuizen, zekeren Jansen, onder een auto geraakt en op slagj ge dood. i MET EEN DOLKMES GESTOKEN. De kellner M. de Gast te Rotterdam is in een café op den Schiedamschendijk bij een twist met een dolk in de linker zijde gestoken. De Spanjaard J. B. af komstig uit Malaga is in verband hier mede aangehouden. De dolk, waarmede de steek is toegebracht, is in beslag geno men. o TEGEN HET STEMMEN Een gehuwde vrouw te Eemnes, Utr., had gemoedsbezwaren deel te nemen aan de laatste stemming voor de Tweede Ka mer en liep deswege een procesverbaal op. De Kantonrechter te Amersfoort ver oordeelde haar tot 50 ct. boete of 1 d. h. Ook tegen het betalen van de geldboete voerde de juffrouw gemoedsbezwaren aan en ze gaf te kennen de opgelegde hechte- nisstraf te willen uitzitten. Hiertoe werd ze echter niet in de gelegenheid gesteld. Thans is door den deurwaarder beslag gelegd op haar inboedel en deze zal 1 Dec. publiek verkocht worden tot men aan het verschuldigde bedrag is. o— AANRANDING. Aan een perceel aan de Jacob v. Lennep- kade te Amsterdam vervoegde zich een persoon, die aan de hem opendoende da me een brief overhandigde. Terwijl de persoon in den gang op antwooird stond te wachten, had hij de buitendeur gesloten Toen de dame terugkwam, greep de man haar vast en sloeg haar op het hoofd,. Het gelukte aan de dame de deur te ope nen en om hulp te roepen, waarop de man de vlucht heeft genomen. o INBRAKEN. Te Zand voort is in de onbewoonde villa „Loraine" ingebroken. Uit het on derzoek is gebleken dat 19 dekens, veel antiek, gouden en zilveren en tinnen voor werpen waren gestolen. De vermoedelijke dader is de Duitscher K. welke zich in arrest bevindt. De politie te Rotterdam heeft den 12- jarigen J. B. O. die uit de woning van een familielid aan de Groenelaan f 50 uit de kast heeft gestolen, aangehouden. Hij heeft een gedeelte van dit geld ver snoept. o- MET SMOKKELAAR ACHTERVOLGD AUTO'S. Maandagavond om acht uur is op den Tilburgscheweg bij Breda een berucht je neversmokkelaar Emile V. te Prinsenhage, aangehouden. Reeds acht dagen en nach ten hadden ambtenaren en politie op hemj geloerd. Na een sensationeele achtervol ging met auto's is V. gearresteerd. o EEN RARE SINJEUR. De 35-jarige Mej. M. O. N. heeft bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat uit haar woning op den S'chiedami- schedijk aldaar, een bedrag van 80 gulden is gestolen. Tegelijk met het geld is ook een 60-jarige man, die bij haar inwoonde, verdwenen. —o— i MISHANDELING De Rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan tegen J. W. wegens mishan deling van zijn driejarig dochtertje, den dood ten gevolge hebbend, tot vier jaar gevangenisstraf. De eisch was zes jaar. HET COMPLOT OP JAVA. Uit Batavia wordt geseind dat de markt te Neneb weer druk bezocht was. E'r kwamen vele vrouwen ter markt, een be wijs, dat de toestand weer normaal wordt. Velen zijn reeds naar de kampongs terug gekeerd. Kyaji, een Bantamsche „groote" is ge arresteerd, evenals de 70-jarige hadji Asna Kyaji werd reeds bij den «opstand van 1888 van tegenwerking verdacht. O— BRAND. Te Wordth-Rheden zijn twee woningen afgebrand. Vermoedelijk doordat vonken uit den schoorsteen in het stroo zijn geval len. Vee en inboedel konden tijdig wor den geborgen. Drie gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. O— I NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1