"Derde Blad voor hef Land van Heusden on Aifena, de Langstraat on do Bommelorwaard. Waarborg-Premie van Sint Nicolaas. van Spanje naar ons Land. van Spanje naar ons Land Is Uw borst beklemd? ABDusftoOP BON ffieiiwjblad 18.4658 ïrijdas 26 Npvemaer BEHOORENDE BIJ HET Wij noemen de schitterende Premie die wij tot onze vr eugde voor de kinderen onzer lezers beschikbaar kunnen stellen, dddrom Waarborg Premie, omdat wij U met het oog op het zeer groote aantal liefhebbers voor deze Premie, willen waar borgen, dat U als het eenmaal Sint-Nicolaas is, niet teleurgesteld zoudt behoeven te zijn, indien deze schitterende Premie uitverkocht zou wezen. En de teleurstelling zou inder daad heel groot zijn. Voor slechts f 0.95, afgehaald aan ons Bureau, stellen wjj met onderstaande Bon, beschikbaar, Dit ongeëvenaarde Lees Prentenboek met 18 groote platen, die schilderijen genoemd mogen worden, de vol ledige, gezellige en tevens hoogst leerzame wederwaardigheden die Sint Nicolaas ondervindt van dat aanstalten gemaakt worden om de groote reis door vreemde landen heen, aan te vangen, tot de groote verrassing voor de Hollandsche kinderen, toe. De prijs van dit prachtboek, zoowel voor de kleinen als voor de grooten, is eigen lijk f 1.90, voor onze lezers slechts f 0.95, franco per post f 4.20. Maak de kinderen met deze Prsmie gelukkig, zooals Sint Nicolaas dat zoo gaarne deed. In ernst moeten wij U raden niet te wachten met het bestel len dezer Waarborg-Premie tot tegen St. Nicolaas; dan is leve ring niet meer verzekerd. Voorloopig kan iedere Lezer meer dan een exemplaar dez?r Premie bestellen. DE REDACTIE. A's Lezer(es) van het »Nieuwsblad« verzoek ik U mij te willen leveren Ex. tegen den Premie prij3 van f 0.95 afgehaald, f 1.20 franco per post. Het bedrag per: Postwissel gaat hierby. Woonplaats Naam Vervolg raadsverslag SPRANQ-CAPELLE. Tegen .de benoeming van den heer Ben- jaminse tot hoofd der school heeft spr. eerst bezwaar gehad, omdat h|ij de akte miste, die spreker met de meer en meer uitbreidende schoenindustrie noodig achtte, door het vertrek van den heer de Noo was het onderwijs er op achteruitgegaan en dat nu vele Fransche Engelsche en Duitsche handelsreizigers, die gerégeld de fabrieken bezpeken, de kennis van deze talen zoo noodig maakt. De heer Benjaminse had wel de landbouwacte, iets wat de heer Rijken van groot belang achtte, waarom spr. tenslotte zijn stem gegeven had. Dhr. Rijken, die de steunkracht is geweest en van verschillende arbeiders kleine boeren heeft gemaakt, zou vreemd opzien, dat geen en kel Capellenaar aan het landbouwonder wijs deelneemt. Het is spreker bekend, dat sommigen het betrekkelijk hoog inkomen aan den heer Benjaminse misgunden, doch dit in komen werd grootendeels verkregen door zijn werkzaamheden in het leiden van cur sussen in de wintermaanden, waarvoor hij zelfs naar het Katholiek Made fietste, waar men zijn onderwijs op hoogen prijs stelde. Spreker heeft het verheugd, dat men ein delijk in Vrijhoeve en Sprang de noodza kelijkheid van Landbouwonderwijs heeft in gezien en hij zou het een ramp ;n,oemen als de heer Benjaminse ;uit de JHeistraatsche school werd gedrongen, door wauwelpraat- jes achter de kachel. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen het verzoek toe te staan en de school in de Heistraat beschikbaar te stel len omdat dan ook de jongelui uit 's Gre- velduin-Capelle gemakkelijker aan het on derwijs kunnen deelnemen en omdat B. en W. het beter achten dat het onderwijs ge geven wordt in het lokaal van den onder wijzer, opdat deze meer toezicht kan hou den, de ervaring vroeger in Sprang opge daan heeft geleerd dat het daar een jan boel was, als de onderwijzers 's morgens in school kwamen waren de inktpotten over de banken gegoten, sigareneindjesj lagen over den vloer verspreid, zoodatl het een smerige boel was. Om geen klach-f ten te krijgen zouden B. en W. het onder wijs niet in Vrijhoeve willen geven, doch in de school in de Heistraat, waartegen ook egen bezwaar is van de zijde van den heer Benjaminse of van de leerlingen. De heer Verheijden zou den heer Benja minse in overweging willen geven om het rooken en tabak pruimen te verbieden. Spreker is indertijd verbonden geweest aan een uitstekend zangkoor, die hare repetitie hield in de Heistraatsche school, docli daar werd degelijk toezicht gehou den, dat er geen vuiligheid op den grond werd geworpen. Dat kan ook goed nagelaten worden, tenzij men komt om (den boel in de war te sturen, wat in den tegenwoordigen tijd vaak gebeurt. De Voorzitter zegt dat dergelijke per sonen geweerd moeten worden en dat het rooken verboden zal worden. Met algem. stemmen wordt de vergunning hierop ver leend. Verzoek van het Schoolbestuur om uit betaling van f 1300 ter voldoening van de nota van den architect die belast is geweest met het maken der plannen voor de Chr. School. B. en W. zijn de meening toegedaan dat de nota niet is berekend naar de geldende tarieven en vragen mach tiging om het bedrag uit te betalen, dat den architect zou toekomen volgens de geldende tarieven van den Bond van ar chitecten, dan is het bedrag een honderd gulden of drie lager dan gevraagd wordt. De heer Verheijden begrijpt niet, dat men met een dergelijk verzoek durft te komen. Spreker is er ook niet voor het bedrag te betalen, dat B. en W. voorstel len te betalen, van hem kregen ze geen rooien cent. Hij vindt het een schandaal wat zich heeft afgespeeld, hij zou ze zelf het bedrag laten betalen. Spreker weet meer, weet dat zich geheime zaken hebben afgespeeld, waarbjij Ds. Meijers was be trokken, hij zal hierover echter maar zwij gen. |j De heer Kerst meent, dat als gespro ken wordt over geheime zaken en de naam van Ds. Meijer wordt genoemd, dat de heer Verheijden dan met die gehei me zaken in het openbaar moet komen, an ders doet hij beter niets te zeggen. De heer Verheijden wil niets meer zeg gen, dan alleen dat hij meer weet. Kerst. Dat moet U dan bewijzen. Verheijden. Ik zeg niets en ik bewijs niets, ik heb genoeg gezegd. Kerst. Als U predikanten gaat noemen, dan moet U met bewijzen kotnen, an ders Imoet je zulke praatjes voor je houden. Verheijden. Uit het verslag van de 2e Kamer van gisteren blijkt genoeg wat een heibel er onder Gereformeerde predikan ten is geweest. Kerst. Dat doet hier niets ter zake, .U moet verdachtmakingen voor U houden of met bewijzen komen. Verheijden. Laat de Voorzitter mij dan het woord ontnemen. De heer Rijken vraagt of drie percent niet hoog is voor een bestek. De" Voorzitter zegt dat er t wee bestekken zijn gemaakt. De heer Oerlemans lijkt een bedrag van f 1300 veel te hoog, het bedrag dat B. en W. willen uitbetalen, op welk begrootings- bedrag is dat gebaseerd op f 39000 of op f 30,000. De Voorzitter meent dat een bedrag van 30,000 is gerekend, waarvoor naar de meening van B. en W. drie pCt. zou zijn te vorderen. Verheijden. 't Is een schandaal men moet maar durven., Wat was het eerste bedrag, waarop de heeren niets wilden schrap pen. Laat ze procedeeren. Oerlemans. Dat is wel erg gemakkelijk, doch dat is niet de beste weg en niiet in het belang van de gemeente. Beter is het een basis te vinden om tot een schikking te komen en daarom zou ik wiRen aan houden het plan dat bij den raad is inge komen, niet dat wat bij B. en W. i>.s inge diend. Als wij nu het plan dat bjiij den raad is ingediend nemen, en wij berejeenen daarvan, wat volgens het tarief vart den Bond van architecten berekend mag «wor den, dan hebben wij een basis. Ik zoO'. er geen proces op durven aangaan, doch een bedrag van f 1300 zou ik niet betalen, dat is veel te hoog. Verheijden. Wij krijgen immers toch tal poppenkast. De Secretaris de zaak toelichtende, zegt dat van een bedrag van f 22,000 volgens het plan dat den raad is voorgelegd een bedrag van 697 zou zijn te vorderen, Hijgt gij bij de minste inspan* ning? Wentelt die last van af en versterft borst en lucht wegen met de krachtdadige welke uit geneeskrachtige kruiden is bereid en M?eroemd is om haar slijmoplcxssende en krachtige werking, ünge- evenaard bij bronchitis, kink en slijmhoest en aandoenin gen der ademhalingsorganen. waarbij din nog reiskosten zouden moe ten worden gevoegd. De heer Oerlemans vraagt of deze niet in het honorarium begrepen zijn, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer v. Willigenburg zegt dat er bij deze kwestie dingen worden bijgehaald, die met de zaak zelf niets te maken heb ben. Misschien zijn er dingen gebeurd, die niet in orde waren, doch dergelijke heibeltjes er bij te halen, doet niets ter zake. De raad heeft zich aan de wettelijke verplichtingen te houden, hij heeft zich bereid verklaard tot medewerking aan den bouw der school en nu is de vraag naar welk plan moet worden betaald. Spreker weet dat B. en W. alles hebben gedaan, om de kwestie zoo voordeelig mogelijk op te lossen. In Leerdam heeft zich in '25 ook een zoodanige zaak voorgedaan, daar weigerde de raad ook naar het eerste ontwerp te betalen, doch door den Mi nister is uitgemaakt dat er wel betaald moest worden. Wat is de veilige kant in deze, het plan van den raad, of onze eigen berekening. De nota van den archi tect is geweigerd, deze zal het school bestuur aanspreken en het schoolbestuur vanzelf den raad. De heer Oerlemans acht het rationeel dat de berkening der vergoeding wordt ge nomen, naar het plan dat den raad is voor gelegd. De heer v. Willigenburg meent dat de heer Oerlemans een ding vergeet, het plan dat den raad is voorgelegd, door het schoolbestuur is gewijzigd in overleg met Burgemeester en Wethouders. De heer Oerlemans zegt dat de heer v. Willigenburg theorie verkondigt, dit het in de praktijk echter anders is gegaan. Spreker acht het niets onbillijk, als ge rekend wordt naar het plan dat den raad is voorgelegd. De heer v. d. Willigenburg merkt op, dat men met de billijkheid niets te maken heeft, men heeft alleen te vragen wat wet telijk is. De heer Oerlemans meent dat een ar chitect alleen recht heeft op wat billijk is'. Wanneer een particulier een plan laat malcen, betaalt hij ook naar het plan, dat uitgevoerd wordt, daarom zou hij voor stellen, het bedrag te nemen berekend naar het plan dat den raad is voorgelegd. De heer Rijken wil dit voorstel steunan. De heer Verheijden wil het bedrag kennen van het eerste plan. De Voorzitter .zegt dat de kosten vol gens dit plan f 53,700 zouden bedragen. Dit bedrag is echter niet aangevraagd. De heer Kerst merkt op, dat het eerste plan dat is, wat den raad is aangeboden, voordien was er niets vast. Een vast plan is eerst gemaakt in overleg met B. en W., hetandere was slechts een ontwerp. De heer Oerlemans zegt dat het positieve plan, dat is wat ook den raad is voorge legd van f 22,000, volgens de nota van den architect groot ruim f 1300, zou deze naar dit bedrag een vergoeding1 van 6,33 pCt. rekenen, wat spreker veel te hoog voorkomt, hij zal daarom bij zijn voorstel blijven een vergoeding te geven berekend van f 22,000 naar het geldende tarief van den Bond van architecten. De Secretaris merkt op dat deze bond verschillende tarieven heeft, welk tarief moet worden genomen, een eenvoudig bouwwerk of dat van een luxe? Dhr. Oerlemans meent dat 'n school niet is te beschouwen als een luxe bouwwerk, naar zijn meening valt het onder de ge wone bouwwerken. De heer Verheijden vreest, dat ook *hier- jover wel kwestie zal komen. De he$r Kerst merkt op dat de archi- tect verschillende plannen en begrootingen heeft ontworpen en daarvan dus vergoe ding toekomt. De heer Oerlemans bestrijdt dit, er is het gemeentebestuur gezegd, dat de voor- loopige plannen gratis zouden worden |ge- maakt. De heer Rijken en Moonen wensclven liet voorstel van den heer Oerlemans te steunen. De Voorzitter zegt dat het voorstel van B. en W. het verststrekkend is, dit gaat tot een bedrag van f 28,000, dat van den heer Oerlemans slechts tot f 22,000. Spreker zal daarom het voorstel van B. en W. eerst in omvraag brengen. De heer Kerst wil eerst nog mededeelen dat door het schoolbestuur reeds verschil lende correspondientie is gevoerd, om met den architect tot overeenstemming te ko men, zoodra de kwestie tot een einde is gebracht, zal het schoolbestuur deze cor respondentie gaarne ter inzage zenden, om te laten zien dat er niets achter zit. De heer Zwart vraagt of de architect op f 1300 blijft staan, waarop de heer Kerst antwoordt, dat hierover nog niets positiefs bekend is, waarschijnlijk zal er echter wel wat afgaan. Verheijden. Dat hebben we aan die f 53000 gezien.. Het voorstel van B. en W. wordt hier op in stemming gebracht en verworpen met vijf tegen vier stemmen. Tegenstem den de heeren Rijken, Zwart, Oerlemans, Moonen en Verheijden. Thans komt het voorstel van den heer Oerlemans in omvraag. Dit wordt aange nomen met vijf tegen vier stemmen. Voor stemden de heeren Rijken, Zwart, Kerst, Oerlemans en Moonen. De heer Verheijden kan zich niet met het voorstel vereenigen. Schrijven van de Noord-West-Brabant- sche Waterleiding Mij. naar aanleidingl der kwestie te Capelle over de huurwaar de van de woning van H. van Beek. Deze woning heeft een kadastrale huurwaarde van f 24, die van de naastgelegen woning op f 59, terwijl beide woningen vrij'wel gelijk zijn. Gebleken is dat f 24 veel te laag is daarom heeft de Maatschappij voor beide woningen de huurwaarde gesteld op f 30. Volgens den Voorzitter is de oorzaak van het verschil hierin gelegen dat aan de woning van v. Beek iets is bijgebouwd, en door den controleur van het kadaster de woning daarna niet is geschat. Aanbieding rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente dienst 1925. De gewone dienst geeft een ontvangst aan van f 177*030,135 en een uitgaaf van f 159,787,27, sluit alzoo met een batig saldo van f 17,242,865. Kapitaaldienst ontvangst f 118,809,65,- uitgaaf f 118,329,05, batig slot f 480,60. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze rekening in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren Moo nen, Rijken en Verheijden. Aanbieding gemeentebegrooting 1927. Deze wordt in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren v. Beek, Oerlemans en Middelkoop. Vaststelling reglement voor de Burgerl. Armbesturen in de gemeente Sprang-Ca- pelle. De Voorzitter zegt dat in de bestaande regelementen van de Armbesturen eenige kleine verschillen zijn, waarvan het ge- wenscht is om ze op te heffen om meer gelijkheid te krijgen. De Secretaris d oet mededeeling van de ze verschillen, waarna de reglementen wor den vastgesteld. Aangaan van geldleening f 10,000 voor verbouw en eerste inrichting der bijzon dere school en f 2500 voor aanleg Wes telijke Dwarssteeg. De leening van f 10,000 af te lossen in 20 jaar kan tegen een rente van 5 pCt. a pari gesloten worden bij den Pensioen raad. Volgens den Voorzitter zal getracht worden de leening van f 2500 a'f te los sen in tien jaren, rente 5 pOt. bij' een particulier te plaatsen. B. en W. stellen voor om tot conversie over te gaan van de leening van f 8000. tegen 6 pCt. en deze opnieuw te sluiten tegen vijf pCt. De heer Rijken merkt op dat en men- schen zijn die tegenwoordig hun geld niet graag meer aan rijk, provincfie of gemeente leenen. Spr. vraagt of niet te gen een rente van 45o/o een leening zou zijn te sluiten tegen den koers van 98. De Voorzitter gelooft niet dat het mo gelijk zal zijn, bestaat de mogelijkheid dan zal bet natuurlijk gebeuren. Met algemeene stemmen wordt tot aangaan en conversie der leeningen besloten. De Voorzitter deelt mede dat B. eti W. van den keislag op den weg wat modder hebben af laten schrapen, die zij' thans willen verkoopen, waartoe den raad mach tiging wordt gevraagd. De heer Verheijden zegt wel geen weg werker te zijn, doch is het niet goed om den modder als die opgedroogd is, weder op den keislag te brengen. Wethouder Verhoeven zegt dat dit vol gens deskundigen verkeerd is, want men krijgt dan later weer modder. De ge vraagde machtiging wordt hierop verleend. De Voorzitter deelt mede, dat door het schoolbestuur van Sprang beroep is ingesteld tegen het raadsbesluit, waarbij geweigerd is de nota van f 149,35 voor reiskosten uit te betalen. De heer Verheijden vraagt hoe dikwijls de heeren voor dit bedrag op stap zijn ge weest. De heer Zwart zegt een keer met drie en een keer met twee personen, en dat later nog eens een reis is gemaakt. De heer Verheijden is verteld dat de heeren naar Brummen en Vaassen zijn ge weest plaatsen waar hij zeer goed bekend is en daarom kan hij niet begrijpen hoe men er toe komt in deze rechts ethische plaatsen een onderwijzer te gaan zoeken van Gereformeerde beginselen. Spreker begrijpt niet hoe het mogelijk is om voorbeen reis van een dag f 75 ka pot te slaan. Dc^ heeren schijnen maar snoepreisjes te gaan maken, voor een onderwijzer is men echtér op beide plaat sen aan een verkeerd adres. De lieer Zwart merkt op dat de heer Verheijden over dingen spreekt waarvan hij geen snars verstand heeft. De Voorzitter deelt mede dat door het gemeentebestuur aan het stoomgemaal te Keizersveer verzocht is te malen pmdatmen in den polder last heeft van het water. Hierop is echter bericht ontvangen, dat alleen gemalen wordt voor opheffing van waterbezwaar veroorzaakt door de verleg ging van den Maasmond. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. in de volgende vergadering een verorde ning zouden willen vaststellen op de max.- snelheid. Deze verordening zal voor de le den ter inzage worden gelegd. Bij de rondvraag zegt de heer Oerle mans dat hij nog even terug zou willen komen op het adres van de bewoners van de Wolfsnest. De vraag om verlichting komt spreker niet overdreven voor, is het niet mogelijk daar een petroleumlamp te plaatsen? De Voorzitter voelt niet veel voor een petroleumlamp. Spreker zou willen onder zoeken of het mogelijk is daar een paal voor electrisch licht te plaatsen om zoo doende de bewoners van de Wolfsnest te helpen. De heer Verheijden merkt op dat men d,an den Roestelberg ook krijgt. De Voorzitter zegt dat dit een zaak voor de P.N.E.M. is, de gemeente heeft daar over niets te zeggen. Oc)e heer Oerlemans meent dat aan den Labbegatschendijk ook een lantaarn bij geplaatst zou moeten worden. De Voorzitter zegt dat men iemand zou moeten hebben, die de lantaarns aansteekt, en dat is een moeilijkheid. De heer Oerlemans geeft B. en W. in overweging te onderzoeken op welke wijze verbetering is aan te brengen. De heer Zwart vestigt de aandacht op de minder goede verlichting van den Sprangschen pad. Als de lantaarn iets gedraaid werd dan viel zijn licht ook op den Loonschendijk. De heer Rijken vestigt nog de aandacht op ergerlijke baldadigheid die heeft plaats gehad. De Voorzitter zegt in beide gevallen een onderzoek toe. De vergadering wordt hierop gesloten. VERZENDING VAN DIENSTSTUKKEN. Een aanschrijving van Gedep. Staten. Onder dagteekening van 17 Nov. j.l. hebben Gedeputeerde Staten van Noord brabant eene aanschrijving gericht tot de Gemeentebesturen betreffend de verzending van dienststukken. Bij circulaire van 7 Juli j.l. werd de aandacht van de Gemeente ambtenaren er op gevestigd, dat de be- dryven, waaronder ook de gemeentelijke distributie-bedryven zijn begrepen, niet behooren tot de instellingen, van welke de kosten der uitgaande dienstcorrespon- dentie in aanmerking komen voor afkoop ten laste van het Departement van Binuen- landsche Zaken en Landbouw. Naar gebleken is, heeft de bestaande regeling van de verzending van dienst stukken, ten aanzien van de correspondentie met de P.N.E M., tot moeiiykheden aan leiding gegeven. Gel. Staten hebben deze aangelegenheid onder de aandacht gebracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die uit de ter zake gevoerde briefwisseling de overtuiging heeft gekregen, dat de toestand, zooals die zich den laatsten tjjd met betrekking tot de correspondentie van de gemeentebesturen in deze provincie met de P.N.E.M. ontwikkelde, niet kon blyven voortduren. De Minister heeft daarom aan 't Hoofdbestuur der P. en T. verzocht opdracht te geven aan den direc teur van hat postkantoor te 's-Bosch om de bedoelde correspondentie, voor zoover die ongefrankeerd is, in het algemeen als dienstcorrespondentie te beschouwen en de stukken zonder beboeting en zonder op houding door te zenden. Dat wil echter niet zeggen, dat boven aangehaalde aanschrijving van 7 Juli j.l. wordt ingetrokken. Deze blyft ten volle gehandhaafd en derhalve moet door de Gemeentebesturen onderscheid worden ge maakt tusschen de stukken die wèl en die niet als dienststuk in den zin der bekende voorschriften moeten worden beschouwd. Door het postkantoor te 's-Bosch zal daarop steeksproefsgewys toezicht worden gehouden. Gem.besturen wordt verzocht aan het vo renstaande de noodige aandacht te schenken. Overal verkrijgb. in kokers f 1.50, f 2.75,"f 4,5$ De groote flacons zijn voordeeliflé#.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9