Eerste Blad C. DE KEMP inn! Kasteel Nederhemert. Sint Nicolaas geschenken Iliiiiienlaiid. l^nd van alten* Uitgave s Firma L. J. VEERMAN, Mo. 4660* Woensdag 1 December Int. Telefoon no, 19. Postrekening Heiisdem 1926, no. 61535. Engstraat BElISPEfl. RUIME KEUZE Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, ibonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1 40. Afzonderlijke aummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 'tHuis Hemert, wonder hoog van kruin, Staat ginder voor 'toog te pralenf, En trots het allersterkst Arduin Men kan zijn lof naar eisch niet malen. Dit vast gebouw pronkt met veel pracht Met hoogverheven sterke muren, Omgeven door een breede gracht, En zal, naar 't schijnt nog eeuwen duren. Het Kasteel is gelegen in de heerlijk heid Nederhemert aan de Zuidzijde, in onze omgeving algemeen bekend als „Ei land." Deze naam was vroeger wel juist, na de verlegging van den Maasmond echter is hij het niet meer, want door deze verlegging is het zgn. eiland aan verschil lende kanten met den vasten wal verbon den. Het „eiland" met zijnfraaie bosschen en prachtige lanen trekt tn de zomermaan- den tal van bezoekers en is een ontspan ningsoord voor wijden omtrek. Ieder vreemdeling die onze streek be zoekt zal, zoo hij daartoe slechts even tijd kan vinden, een bezoek brengen aan deze mooie lieve omgeving en zal daarbij tevens een oogenblik blijven staan voor het fraaie kasteel, dat daar ligt te midden van vruchtbare landerijen, als een hoogst belangwekkend monument uit de geschie denis aezer streken. Om op het kasteel te komen, loopt men over een dijkje, dat de brug over de bui tengracht heeft vervangen en komt dan in den tuin. Recht voor ons vertoont zich de voorgevel van het Kasteel. Heeft het geheele gebouw in de laatste halve eeuw nog al eenige veranderingen ondergaan, vooral kan dit van den voorgevel wor den gezegd. Het stijve front, dat uit het begin der 19e eeuw dagteekend, is ver vangen door een dat meer overeenstemt met de oude trapgevels en torentjes. Ook moderne veranderinge® zijn er aan gebracht, zooals veranda, balcons, spie gelruiten enz. enz. die voorzeker de ge zelligheid in het Kasteel in niet geringe mate verhoogen. Vanaf de voorzijde heeft men eën prach tig gezifht op donzig groene uiterwaar den, de rivier de Maas en op de dorpen Aalburg en Wijk, die met hunne kerkr torens en daken schilderachtig over de Maasdijk heenkijken. Zijn er nu op het Kasteel nog, slechts iwee torens, zeker is het dat er meerdere zijn geweest, wanneer die echter zijn ver wijderd ,valt niet met zekerheid te zeggen. Uit oude kaarten blijkt dat het Kasteel •vroeger aan de Maas heeft gelegleq en zijn muren in het water stonden. Tenge volge van den St. Elisabethsvloed (18 November 1421) die voor onze streek zoo rampzalig was en waarbij 72 parochiën werden overstroomd, kwam het peil van •de Maas c.a. 1.80 M. hooger te liggen en ■ontstond tusschen liet Kasteel en de rivier bedding een waard. De grond van de Ka steelmuren werd zooveel opgehoogd, dat deze thans plm. 2 M. in den bodem zitten. Wanneer het Kasteel gebouwd is, is niet *net zekerheid te zeggen, bekend is dat liet in 1479 door die van de Bossche is inge- momen, geplunderd en uitgebrand. Het „Kasteel", een uitgebreid gebou- ~wvencomplex bevat verschillende beziens- ^waardighedeti als: een merkwaardige ver zameling van oude wapens, gedeeltelijk •wit de Kasteelgracht opgevischt, oude beuls zwaarden, helmen enz. Fraaie geoeeld- p-nouwde oude kasten en kostbaar antiek blauw porcelein. In de N.-Oostelijken to ren vindt men de z.g.n. kamer van Maar ten van Rossum, waar ook een gesneden en rijk gebeeldhouwd eiken bed uit het laatst der 16e eeuw staat, waarop aan het hoofdeinde het wapen van Maarten van Rossum voorkomt en waarin Maarten van Rossum zich ter ruste begaf, wanneer hij vermoeid door zijn krijgstoren, op zijn kasteel te Poederoijen vertoefde. Tot den ouden inventaris behooren ver der een aantal waardevolle schilderijen en portretten uit de 16e, 17e en 18e eeuw, waaronder portretten van Prins Willem I, van Egmond van Hoorne en Willem V. Ook het rijke archief waarvan de oud ste* stukken uit 1217 dateeren wordt op het Kasteel bewaard; niettegenstaande de vele gevaren waaraan het in den loop der tijden heeft bloot gestaan, zelfs in zijn geheel door plunderende soldaten werd weggevoerd, is het zeer goed bewaard en vrij volledig gebleven. Vooral de leenbrieven, waarvan velen nog van de zegels zijn voorzien (sijn zeer merkwaardig, de oudste dagteekent van het jaar 1403. Rondom de buitengracht loopt de z.g. Singel met zijn mooie eikeboomen, langs een pad door een weiland komt men op de Schans ,die, omgeven door een breede gracht en rijk gezegend met lomlmerijk geboomte, den vermoeiden wandelaar een aangenaam rustplekje biedt. Hier bevindt zich ook nog de boom, waaronder Floris I den 17 Juni 1061, door de keizerlijken werd vermoord. Hij was in een hevig ge vecht geweest met den heer v. Cuik, dien hij aan het wijken had gebracht en meen de op de vlucht geslagen te hebben. Vermoeid had hij zich onder een booimi ter ruste gelegd, toen plotseling graaf van Cuik Terugkeerde en den vorst in zijn slaap onerbarmelijk afmaakte. De oudste geschiedenis van de heerlijk heid Nederhemert en het Kasteel is duis ter, wat voornamelijk een gevolg is van naamsverwarring. Er waren n.l. twee heer lijkheden Hemert, Ophemert en Neder hemert, die beiden met den naam Ha,- maritha werden betiteld. En wanneer men nu nog weet dat beiden lagen in den voormalige gouw Teisterbant, dan kan ie der de verwarring zeer gemakkelijk be grijpen. 't Eerste jaar waarin we den naam Hamaritha vinden genoemd is 814. Reeds vroeg moet er een geslacht van Hemert zijn geweest, want in 1088 komlt er een zekere Snellaert van Hemert voor als getuige eener opdracht, die gravin Adelheid van Orten aan de kerk te Utrecht deed. In 1300 heeft Reinoud van Gelder den Borch te Hemert in leen gegeven aajn Johan van Hemert. Eerst vanaf het begin der 16e eeuw kan de geschiedenis van de heerlijkheid Nederhemert duidelijk van die van Ophe mert gescheiden worden. Anna van Flodorp, weduwe van Joost van Hemert werd in 1500 door hertog Karei van Gelder tot voogdes aangesteld over hare minderjarige dochter Heilwig Anno, nu die buiten weten van den her tog voor de tweede maal huwde mfet Johan Scheiffart, werd zij1 van de voogdij vervallen "verklaard en tevens werden haar de heerlijkheid en het slot Hemert ont nomen welke beiden Karei voor zich nam. Toen Heilwig in 1520 in het huwelijk trad met Lubbert Forck van Swinderen, gaf Karei de heerlijkheid terug1, die tot 1650 aan 'thuis Forck bleef. Bij Lub- bert's dood volgden hem zijn zonen op, eerst Gerd en daarna, toen deze kinder loos overleed, Frederik. Beiden waren blijk baar nietswaardige personen, want de ge- schiedboeken bewaren er een volkomen stilzwijgen over. Veel goeds wordt er daarentegen ge zegd van Frederik's zoon en opvolger Lubbert. Deze commandant van het garni zoen te Grave, verdedigde in 1586 de sterke vesting ruim 4 maanden lang tegen den Hertog van Parma. Door onervaren heid in 't oorlogvoeren, door de klach ten van burgers en magistraat er toe ge dwongen en ontmoedigd doolr de lafheid van eenige medebevelhebbers moest hij de stad in Juni overgeven, welke hij met zijn hoofd moest boeten. Van het verdere geslacht Forck is niet veel bijzonders te vertellen. In 1650 huwde Maria, een zuster van de laatste mannelijke telg uit het huis van Forck met Willem Thomas vanQuadt van Wicheraat. Slechts tot 1706 bleef de heer lijkheid Nederhemert aan dit geslacht, waarna zij kwam aan de luitenant-gene raal Otto Frederik van Vitinghof, wiens praalgraf, waarop hij in volle wapenrus ting in Benthemer steen gebeeldhouwd en omringd door tropheeën en vier wa penschilden van hem en zijn echtgenootc, men in het koor der kerk vinden kan. Zijne dochter bracht door haar huwelijk met Adriaan, graaf v. Lijnden, de heer lijkheid aan het huis Lijnden over. Bij haar dood liet zij hare bezittingen aan haren zoon Otto Frederik, die in 1788 gestorven zijnde, tot zijne erfgenamen had benoemd zijne geadopteerde dochter Otto- lina Frederica van Reede. Deze huwde met graaf Bentinck, heer van Roon, waardoor de heerlijkheid Nederhemert weder een nieuw geslacht aan haar hoofd zag 'gesteld, Eene dochter uit dit huwelijk [gespro ten trad in den echt met baron van Na- gell, dieftin 1866 overleed. Hun zoon Anne Johan Herman Maurits Adriaan gehuwd met E. A-. G. van Kretschmar overleed in 1880 kinderloos. Zijn weduwe over leed in 1910, alstoen kwam de heerlijkheid in bezit van Baron Ernst Willem van Wassenaar, die in 1896 gehuwd was met Jonkvrouwe Anne Maurice Adrienne van Kretschmar. als Zilveren-, Doublé- en Gouden Broches, Armbanden, Colliers, enz. enz. Heerenhorloges vanaf f 3.50 met Dameshorloges vanaf f4.75 garan- met bandje tie. Trouw- of Verlovingsringen in alle maten en prijzen, graveeren gratis. n Zilver Schepwerk diverse modellen. 01 0 Vergadering van den raad der gemeente NEDERHEMERT op Woensdag 24 No vember nam. half drie. Voorzitter: Ed. Achtbare Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden behalve de heeren Smits en van Ooijen. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, leest daarna de no tulen der vorige vergadering, die onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Nota van aanmerkingen door Ged. St. op de gemeenterekening 1925. Ook vragen Ged. St. waarom niets is betaald voor Ver volgonderwijs. De verlangde wijzigingen zullen worden aangebracht, terwijl Ged. Staten bovendien zal worden bericht, daf geen vervolgonderwijs is gegeven omdat zich (slechts 3 leerlingen hadden aangemeld. Nota van aanmerkingen op de gem.- begrooting 1927. Deze aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard. Beslo ten wordt de begrooting na het aanbren gen der veranderingen opnieuw in te zen den. Schrijven van B. 'en W. van Kerkwijk, waarin wordt kennis gegeven dat het sa laris voor den keurmeester is gebracht op f 1000 dat voor den hulpkeurmeester op f 1500, wat een vermindering Van ft 100 beteekent en waaraan goedkeuring wordt verzocht. De heer v. d. Werken vraagt hoe h.et komt dat de salarissen zooveel lager zijn, De Voorzitter antwoordt, dat gebleken is, dat ze te hoog zijn en de werkzaam!-» heden die worden verricht ten behoeve van het Vleeschkeuringsbedrijf te goed werden betaald. De raad hecht zijn goedkeuring aan het besluit van de gemeente Kerkr wijk. De heer de Gaaij meent dat misschien in de toekomst door deze salarisverlaging een vermindering der tarieven zal m'oge- lijk zijn. Verzoek van G. J. de Weerd en H. van Wijk, onbezoldigde rijksveldwachters aan de Zuidzijde, om evenals vorige jaren een gratificatie uit de gemeentekas te mogen ontvangen, voor de politiediensten die zij verrichten. B. en W'. stellen voior even als vorig jaar aan ieder een gratificatie toe te kennen van f 20. De heer v. d. Werken zou het bedrag op f 25 stellen, zooals dit vroeger altijd is geweest. Adressanten doen goed huai best, daarbij heeft de Weerd wegens ziek te in zijn gezin een heel slecht jaar, daar om zou spreker ieder f 5 meer willen ge ven. Als de Burgemeester ze ontbiedt, staan ze altijd terstond klaar. Wethouder v. Vliet zou als hij iemand tot onbezoldigd rijksveldwachter aanstelde niet willen dat de gemeente méde w'erd belast ze te bezoldigen, daarbij wat voor dienst doen ze voor de gemeente. Spreker voelt er niets voor de gratificatie te ver hoogen. De heer v. d. Werker» zegt dat de ge meente de personen niet betaalt, zij geeft slechts een gratificatie voor de diensten, die zij in het belang van de gemeente ver richten. Al is het dat de Burgemeester ei in den nacht naar toe gaat, zij staan alt|ijd klaar. De heer v. d. Vliet meent dat-de heer v. d. Werken dit het beste kan weten. De heer v. d. Werken zegt dat de grati ficatie van den rijksveldwachter Looren verhoogd is en op f 40 is gebracht. Spr. heeft daar niets tegen, doch bij de een bij doen en bij den ander af, vindt hij niet goed, hij zou de gratificatie willen laten zooals ze vroeger was, het maakt slechts f 10 verschil, geen enkele gemeentenaar zal er op tegen komen als in dezen zin wordt besloten. De heer v. Vliet vraagt of ze altijd f 25 hebben gehad, waarop de Voorzitter toe stemmend antwoordt, het vorig jaar is de gratificatie voor het eerst op f 20 per persoon 'gebracht. De heer de Gaaij is er in geen geval voor de verhoogde gratificatie toe te ken nen met terugwerkende kracht. De Voorzitter is het hiermede eens, verhooging voor dit jaar zou nog iets kun nen. Dhr. de Gaaij merkt op, dat de gra tificatie het vorig jaar eenmaal is vastge steld op f 20, ze nu weer te gaan verhoo gen, daar is hij' niet voor. De heer v. d. Werken vraagt welke re den er is dat de eene gratificatie wordt verhoogd en de andere verlaagd. De heer de Gaaij zegt dat de rijksveld wachter Loore veel meer dienst in het be lang der gemeente verricht. De Voorzitter is het hiermede eens, ver gelijkt men de diensten ten behoeve van de gemeente van den rijksveldwachter met die van de onbezoldigd rijksveldwachters dan deugt het verschil van f 40 en f 20 niet en zou dit zeer zeker nog groo- ter moeten worden. De heer v. d. Werken zegt dat het daar over niet gaat, ze hebben altijd f 25 ge had en daarom vindt hij het onbillijk het op f 20 te brengen. De heer de Gaaij meent dat de onbez. rijksveldwachters goed betaald worden vooi den dienst die zij verrichten. De heer Peereboom zegt dat feitelijk aan de orde is het verzoek om eenzelfde! gratificatie te mogen ontvangen als het vorig jaar. Het voorstel om ze te verhoo gen is een nieuwe kwestie. De Voorzitter merkt op, dat de heer v. de [Werken naar aanleiding van het verzoek voorstelt de subsidie op f 25 te bepalen. De heer Peereboom meent dat dit niet gevraagd wordt. Dhr. v. d. Werken merkt op, dat adres santen zich misschien niet duidelijk uit drukken, de bedoeling is echter, evenals vroeger een gratificatie van f 25. Spr kan dit wel mededeelen want de Weerd heeft hem dit zelf gezegd. Het voorstel v: d. Werken wordt hier op in stemming gebracht en verworpen. Slechts de heer v. d. Werken stemde voor. Het voorstel van B. en W. om ieder f 20 toe te kennen wordt hierop met al- gemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Werken of hij een dam mag leggen in den sloot om zijn land, om op die manier een betere uitweg te krijgen. Spreker heeft hiertoe de vergunning van de gemeente 'noodig omdat hij om op den weg te ko men over een stukje grond van de gemeen te moet. De heer de Gaaij is er niet voor om ver gunning te verkenen voor het leggen van een dam, met een brug meent sprieker is hetzelfde resultaat te bereiken, had de heer v. d. Werken heelemaal geen uitweg, dan was het een ander geval:, een uit weg is er echter reeds, daar een tweede bij te maken acht hij overbodig. Spr. heeft geen bezwaar om vergunning te ge ven in den oogsttijd om een brug te leg gen, deze zaak kunnen echter B. en W. wel afwikkelen. De heer v. d. Werken verklaart hierme de ook genoegen te kunnen nemen. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. DOODELIJK ONGEVAL. Bij het lossen van een ketel voor een zuivelfabriek op het spoorwegemplacement te Etten c.a. is de 51-jarige P. Huibregts uit Tilburg geraakt tusschen een wagen en een muur en werd gedood. —o EEN KOOP VAN 40 MILLIOEN KLIN KERS VOOR AMERIKA. Naar wij vernemen bevinden zich se dert een paar weken eenige Amerikaan- sche heeren in Hotel des Indes te Den. Haag, met de bedoeling hier te lande een contract af te sluiten voor de levering van 40 millioen straatklinkers naar de Vereenigde Staten. Zij waren door officieele proefnemingen tot de overtuiging gekomen, dat de Hol- landsche straatklinker aan de spits staat van alles wat in dat art. wordt gefabri ceerd. Er bestaat een groot aantal fabrieken van straatklinkers in de Vereenigde Staten en duizenden kilometers weg zijn aldaar met straatklinkers verhard. De Amerik. productie schijnt echter niet voldoende en dit 'wijst er op, d|at men daar met de straat- klinkerwegen betere resultaten heeft ver kregen dan met asfalt- of betonwegen, die in dat land reeds veelvuldig zijn toege past. O ONZE TOEKOMSTIGE POLITICI. Een caféhouder aan de Oude Gracht te Utrecht moest Vrijdagavond met den sterken arm een aantal studenten uit zijn inrichting doen verwijderen, "daar er een vechtpartij was begonnen tengevolge van onderling meeningsverschil over de aan neming door de Tweede Kamer.... xvan het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. o EEN VLUG MANNEKE. Nijmegen herbergt in den 3-jarigpn Im merzeel een pienter manneke, dat reeds de bewondering van Utrechtsche profes soren gaande maakt. Als kind van nau welijks één jaar had hij van een vriendje reeds de leesteekens geleerd en nu als jongetje van drie jaar leest hij1 alles vlot wat hem voorgelegd wordt. NIEUWSBLAD riir 1st Laai ui üeisld ei Aiteii,leLai|striat ei ie Biiielervaartf —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1