Derde Blad voor het Land van Neusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1660 Firma LJ. VEERMAN Firma L.J. VEERMAN "Firma L J. VEERMAN „S Kef 5inf- Kicolaasfeesf! irmaLJ. VEERMAN irmaLJ. VEERMAN Mooie ^orteering Inktstel POSTPAPIER Kantongerecht (lensden Plaatselijk ftienws Schooltasschen Schoolvulpenhóuders Schoolêtuis RUIM^KEUZE „MONT-BLANC"- llulpenhoudei Rechtzaken. Luxe doozen Sint-Nicolaas-Oadeau Vragen pp rechtskundig gebied Ruime so.rteering r a c h t\o r t e e r i n g BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. zeer geschikt voor Vóór 3 jaren deed zich een geval van brandstichting voor, waarvan iemand werd verdacht, die, zoools thans van uitlatingen van de vermoedelijke dader tegenover eenige personen blijkt, niet de schuldige is geweest. Op welke wyze is bedoelde persoon in zijn eer te herstellen G. O. Uitspraken van 19 Nov. 1926. 424 Sr. P. J. v. R. Baardwijk f 10 of 5 d. Vleeschkeuringswet. A, J. B, te Herpt f25 of 10 d. -f f30 of 20 d., I.A.B,, G. J. d. K., J. v. G. allen te Hedikhuizen ieder f5 of 3 d. Trekhondenwet. J. v. G. Hedikhuizen, fl of 1 d. Keuringsverord. E, v. d. K. Almkerk f 40 of 20 d. Boterwet. W. v. D. Wijk f 1 of 1 d. Stierenregl. M. d. J. W'dam f 1 of 1 d. Gem.verord. A. B. Wyk, J. J. H. A'dam, A. v. d. S. deWerken, ieder f5 of 3 d., N. P. Parijs f 15 of 10 d. f 2 ofl d. M.Rregi. H. K. Heusden, J. W. R. Capelle, C. A. M, Sprang ieder 110 of 5 d., M.R.wet. A. d. K. Ammerzoden f l of 1 d,, A. A. v. E. Andel f5 of 3 d., B. B. W'dam f 3 of 2 d. Rijkswegenreg!. M. M. B. Dussen, ont slag v. rechtsvervolging. Prov. wegenregl. J. S. en A, S. deWer ken, ieder f 3 of 2 d. Pol.verord. M. S. en H. d. K. W'dam, ieder f 2 of 1 d., B. d. G. deWerken, f3 of 1 week T.S, 453 Sr. A. v. d. S. deWerken f5 of 3d. Ryw. z. rem. A. Th. A. Ammerzoden f 5 of 3 d. Ryw, z. licht. A. J. K. Elshout, M. J. P. W'dam, D. J. K. W'chem, J S. Sleeuwjjk, G. J. B. Wyk, ieder f 3 of 2 d. ANDEL. Zondagmiddag j.!. nam Ds. H. H. jj*«f**K«pel afscheid van de Gsr. Gemeente alhier. Hot kerkgebouw was reeds vroegtijdig tot in de uiterste hoeken bezet. Ds. Van Kapel had als afscheids rede gekozen Hebreën 13 vers 21 en 22. Na beëindiging zyner rede, werd hij toegesproken door Ouderling De Fyter, die den scheidenden leeraar dank bracht voor hetgeen deze, gedurende zyn herder lijke loopbaan alhier, voor de Ger. Gam. had gedaan en werd hem staande toege zongen Psalm 121 vers 4. Daarna werd nog het woord gevoerd door den Heer Calame, Hoofd der Chr, School, alhier. ALMKERK. Vrijdagavond j I. werd alhier onder leiding van Ds. Röih in de Chr. Herv. School een ouderavond gehou den, welke als goed geslaagd geheeten mag worden. Nadat gezongen was Psalm 1381 en een gedeelte uit Gods woord was voorge lezen, werd door Z.Eerw. in gebed voor gegaan, waarna hy een kort welkomswoord lot de aanwezigen sprak. Hierna werden een tweetal opstellen ten besten gegeven, waarop eene bespreking volgde. De aanwezigen werden verrast op een heerlijke kop koffie. Nadat het werk van de kinderen door de ouders in oogenschouw was genomen, sloot de Voorzitter v. d: Schoolvereen. deze gezellige avond, na 't zingen van Gezang 180:1 met dankgebed. AMMERZODEN. Op Zaterdag 11 en Zondag 12 December a.s. wordt in het R. ;K. Bondsgebouw alhier door de Ammer- zodensche Pluimveevereeniging „Nut en Sport" de tweede nationale tentoonstelling van hoenders, sier- en postduiven, konij nen, cavia's en watervogels gehouden. Als keurmeesters treden op: voor hoen ders de heer E. Damstra te Neede, voo'r duiven de heer M. F. Muytjens te 's Her togenbosch en voor konijnen en cavia's de heer W. baron van Pallandt te Rozen- daal. Een eerecomité is gevormd. Het tentoonstellingscomité 'bestaat uit de heeren O. Rademakers, voorz.; Adr. Kla ren, Secr.; D. van Roosmalen, penningm. M. v. Beers erf Th. v. Aalten leden'. De heer J. F. Goets is deskundig adviseur. Blijkens het programmaboekje zijn er ruim 200 prijzen beschikbaar. BABILONIëNBRÓEK. Als bijzonderheid kan worden gemeld, -dat bij den landbou wer P. Lankhaar nog deze week aardappe len zijn gerooid en wel voor d'e tweede maal van eenzelfde stuk land;. De eerste maal in de maand Juli, waarna direct an dere gepoot zijn, die nu deze week eersl zijn gerooid. De laatste waren zoowel als de eerste flink van stuk; H^EUSDEN. CAPELLE. J.l. Donderdag hield de Kna- penvereeniging „Samuel" alhier haar jaar vergadering onder leiding van den Voorz. M. Kommers. De Voorzitter opende de vergadering en heette alle aanwezigen har telijk welkom. Onder de aanwezigen be vonden zich veel ouders der knapen, le den «van den Kerkeraad en Kerkbestuur. Uit de verslagen van den Secretaris P. A. de Groot en den Penningmeester W. Zwart bleek, dat de vereeniging in goeden toe stand verkeert. Het programma voor de zen avond bevatte 4 opstellen en 5 Chr. voordrachten. De leden der Knapenver- eeniging zongen ook nog enkele liederen. In de pauze werden de aanwezigen eenigs- zins feestelijk onthaald. De voorzitter dank te de aanwezigen voor hun belangstelling en richtte zich hierbij in het bijzonder tot M. de Rooij en A. Paanis, die zooveel in het belang der vereeniging doen, waarna hij eindigde met dankgebed. Op 2 Dec. e.k. des avonds te 7 uur, zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. gemeente alhier, een ringvergade- ring worden gehouden van den Bond van Ned. Herv. Jo/igel. vereenigingen op G. G. voor Capelle e. Op 2 Dec. e.k. zal in de Geref., kerk alhier de 57e jaarvergadering worden gehouden van de Jongel.vereen, op G. G. onder leiding van B. van Wijlen. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor leden erf begunstigers. J.L Dinsdagavond werd in de O. L. school in de kojtrf alhier, een ouderavond gehouden^ie zeer goed 'bezocht was, een 40-tal dames en heeren waren aanwezig, en als goed geslaagd mag worden be schouwd. Het eerste gedeelte van deze bij eenkomst was gewijd aan een openbare les, waarvoor de leerlingen der 3e en 4e klasse aanwezig waren. Deze les duurde tot ongeveer 8 uur., waarna de kinderen weer huiswaarts gingen. Onder leiding van het hoofd der school den heer E. Go- let, werd daarna met de .afwerking) der agenda begonnen. Na eenige bespreking werd 'besloten o ok dit jaar, evenals vorige jaren, een St. Nicolaasfeest voor de school kinderen te organiseeren en uit de ouders een commissie van vier leden te benoemen, die het personeel der school bij de voorbe reidende werkzaamheden hiervan zal bij staan. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren C. J. v. d. Hoek, L.' P. Oerlemans, P. Quirijns en C. de Rooij, die deze benoeming aannamen. Nadat nlog een korte bespreking over kinderlectuur was gehouden en het nut v|an een kinder courant was toegelicht, werd over géfgaan tot verkiezing van twee leden der ouder commissie in de plaats van de heeren H. Mes (ein Adr. Rijken, die geen lid dezer commissie meer kunnen zijn, daar zij geen kinderen meer op school hebben. Gekozen werden de heeren Adr. Rosembrandt en C. Boezer Azn. die zich deze benoerfiing lieten welgevallen. Met een woofrd vain dank voo'r de belangstelling en een opwek king voor volgende ouderavonden trouw te bezoeken, sloot het hoofd der schooil te 9 uur deze bijeenkomst. GENDEREN. 't Was j.l. Zondagmiddag voor de Ned. Herv. Gemeente van Genderen een zeer ernstige en plechtige ure, waar Ds. S. A. C. Rynenberg afscheid van haar nam, hiervoor als tekst behandelende Openb. 22 vers 20 en 21 »Die deze dingen ge tuigd zegtJa, Ik kom haastelyk. Amen. Ja kom, Heere Jezus De genade van onzen Heere Jezus Christus zy met u allen. Amencc. Zyn Eerw. liet by de behandeling van deze stof duidelyk uitkomen wat te wachten hebben diegenen, die door genade om de komsf van Christus leeren bidden doch ook wat te wachten staat voor hen die de woorden van den Heere Jezus achter hun nen rug werpen. Uit geheel den omtrek waren belang stellende toegestroomd, zoodat het kerk gebouw overvol was. Van de ringpredikanten waren behalve den conculent Ds. Bus te Aalburg ook aanwezig Ds. v. d. Berg te Eethen en Ds. Huijgens te Heusden en van buiten den ring Ds. Jonkers te Waspik. Na afloop van de bediening des Woords, werd Ds. Rijnenberg toegesprokenten le door den consulent Ds. Bus, namens Kerkeraad, Kerkvoogden en Notabelen, en geheel de Gemeente en verzocht aan 't einde van zyn toespraak den scheidende leeraar staande toe te zingen uit Psalm 121 4. Vervolgens door Ds. v. d. Berg als vriend ten 3e door Ds. Huygens als Rector van den Ring Heusden en ten slotte door Ds. Jonkers als Voorzitter van het Classicaal Bestuur van Heusden, (in welks bestuur Ds. Rynenberg eenige jaren zitting had). Ds. Jol kers verzocht te zingen de zegen bede, vervat in het 3e vers van Ps, 134. Uit alles bleek hoe Ds. Rijnenberg be mind en geërd was in deze omgeving. De Herv. Gemeente van Genderen ziet haren eenvoudigen goedhartigen en gast vrijen herder en leeraar zeer noode ver trekken doch dezen weg is door zyn Eerw. niet gezocht, want hoewel zwaar vallende zag zijn Eerw. zich om gezondheidsredenen genoodzaakt zijn ambt neer te leggen, en verkreeg hiertoe op de meest eervolle wyze V HEUSDEN. n». zijn emeritaat na een 33 tal diensijare: in welke zijn Eerw. de volgende gemeente bedienden9 April 1893 Buurmalsen 1898 Burg werd 1901 Wier den 1912 Hien en Dodewaard en vanaf 5 Sept. 1920 Genderen. Nu gaat Ds, Rijnenberg wonen te Wasse naar. Moge het dezen waardigen herder en leeraar gegeven zijn nog vele jaren van de rust te genieten, om eenmaal in te gaan in de rust die er overblijft voor het volk van God. (Hebr. 4 vers 9). RAAMSDONKVEER. De heeren J. P. Elemans en A. E. Faro werden herkozen als lid van 't Kiescollege, terwy! in de bestaande vacature gekozen werd de heer L. v. d. Waals. Begeleid door de Harmonie, verge zeld door eenige zwarte knechts, omstuwd door een menigte grooten en kleinen bracht Sint Nicolaas zijn bezoek aan de gemeente, terwy! er gecollecteerd werd voor uitdee- ling aan arme kinderen. SPRANG. J.l. Donderdagavond werd in het belang van de Geref. ziekenverzor ging in de Geref. Kerk een openbare ver gadering gehouden, waarby als spreker optrad de heer J. Steenhuis van Groningen. Den geachten refrent deed dit naar aan leiding van Matth. 4 23 en 24. Na een woord van inleiding, waarby spr. wees op de taak van allen voor de kraoke mensch- heid, waarom spr. opmerkt dat wy het terrein der ziekenverpleging niet aan anders denkenden mogen overlaten. In den brëede werd stil gestaan by de verpleging van voorheen en hoe deze thans geschied en maakte hierby de toehoorders duidelyk de wordingsgeschiedenis' "der Chr. ziekenver zorging in Nederland, bestaande uit de inrichtingen »Bethesdac te Hoogeveen en »Solèm« te Ermelo. Deed vervolgens de mededeeling, dat de plannen der vereeni ging waren, om zoo mogelijk in elke pro vincie een ziekenhuis te stichten. Na een opwekkend woord, om deze ver eeniging te steunen met gebed en offer vaardigheid, werd op de in Christelijke Al wat er mocht verand'ren, al wat er is vergaan, Uw feest, o grijze bisschop, Bleef immer nog bestaan, Die dag van stil verrassen, van vreugd voor jong en oud, Waar groot en klein naar hunk'ren, Zelfs knapen nog zoo stout. Sint Nicolaas, de bisschop, de groote Kindervriend, Wat deed hij wèl in stilte, Hoe werd hij eens bemind. En uit het grijs verleden, spreekt hij tot ons een woord, Nog passend in het heden, Voor wie er slechts naar hoort „Tot weldoen en verblijden, zij ieder steeds bereid, Men steun' vooral den arme In koude wintertijd". Elk kent wel in zijn kringen, die droevig zit terneer, Omdat de honger dreigde, O, eiken dag al meer". Neen, op Sint Niklaas-avond, heersch' vreugde overal, In hutten en paleizen, Waar men zich wenden zal. Gaan wij niet over daken, als eenmaal Sint Niklaas, Verzelt ons, zooals eertijds Geen Moortje „Pieter-baas", Als maar ons harte warm klopt, al voor den naasten nood, Dan willen we graag off'ren, Voor klein en ook voor groot. Zoo trekk' dan straks een leger van Sinterklazen op, Met marsepein en speelgoed, Stijg' dan de pret ten top! Laat rollen vrij de app'len, en 't lekkers door de schouw, Wat grabbelt 't kleine volkje, Wie 't meest wel hebben zou. In armelijke woning, een knaap tot moeder zei, 'k Ga zachtkens even kijken, Of Sint iets bracht voor mij I De moeder, droef te moede, pinkt zachtkens weg een traan, Zal niet haar vroolijk jongsken, Vergeefs naar 't „schoentje" gaan Maar hoor, wat komt er nader, verschijnt daar niet een hand. Die 't venster heeft geopend, 'tGordijn schoof aan één kant? Wat liet die hand toch vallen, pardoes maar op den grond, 't Bracht Moeder in verrukking, De kleine danst in 't rond I Zoo leeft, na vele eeuwen, de goede bisschop voort, Hij toovert vreugd' en blijdschap, Waar eens men zuchtend^ hoord', Uw geest, o Kinderheil'ge, dring' diep tot allen door, O, goede geest van mildheid, Licht gij de menschen voor kringen gebruikelijke wyze gesloten. Verschillende der aanwezigen lieten zich als lid inschrijven. Mejisffr. E. K. had in de >Zijoe« toen zy over een greppel stapte het ongeluk te vallen, waardoor zy haar pols brak, welke door Dr. W. gespalkt moest worden. In haar gehouden vergadering van HEUSDEN. j.l. Zaterdag werden door de afd. »PaI monium« alhier, tot bestuursleden van den' Chr. Volksbond bij acclamatie herkozen de heeren C. J. de Rooy en P. Pruissers. Besloten werd, 11 Dec. jaarvergadering te houden. Door het lid P. Faro werd als onderwerp ter bespreking ingeleid Ons Beginsel en Belang c. Besproken werden plannen voor de wintercampagne. De heeren C. Klootwyk en C. v. d. Hoven, respectievelijk benoemd tot Ou derling en Diaken by de Geref. Kerk alhier, hebben deze benoeming aangenomen. De heeren G. J. v. Willigenburg en M. Zwart, welke j.l. Woensdag tot Notabel by de Ned. Herv. Gera. werden gekozen, hebben zich deze benoeming laten welge vallen. Toen Zaterdagavond de veehande laar J. W. thuis kwam, vond hy zyn ouden vader in bewusteloozen toestand in den leuningstoel zitten. Daar een sterke gas- lucht het vertrek vulde, wist men spoedig de oorzaak. De ontboden geneesheer, Dr. Waardenburg, mocht het gelukken na enkele uren de levensgeesten weer op te wekken. BOSSCHE RECHTBANK. A. S„ grondwerker te Sprang-Capelle, stond terecht .beklaagd dat hij omstreeks begin 1926 te Sprang-Capelle meermalen te zamen en in vereeniging miet het oog merk van. wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen van den berm ten Noor den van het Zuiderkarfaal grond en dien grond in een vaartuig' heeft vervoerd, wel ke grond eigendom was van den Stfaat der Nederlanden. Vanwege het O.M. waren vier getuigen gedagvaard. Verdachte Had geen verlof in het Zui derkanaal te graven. De Staat lijdt echter niet veel schade door Jiet misdrijf en nadeel of gevaar voor overstrooming, is er niet door de uitgra ving ontstaan. I Verdachte ontkende: hij moest wel dien waterweg nemen om er met 'h|et zand te komen, dat hij haalde waar ihiij het halen mocht. Hij verklaarde geen ervaren schip per te zijn en dus misschien wel een ver keerden weg genomen had. Eisch f10 boete. A. A. V. arbeider te Dussen, die de po litie heel wal last en zorg veroorzaakt, had zich vergrepen door mishandeling op den beambte M. Heijmans te Dussen. De eisch luidde 6 maanden, de uitspraak 4 maanden gevangenisstraf. HEUSDEN. Vonnissen uitgesproken door den politie rechter te TIEL op 24 Nov, B. V. te Brakel, eenvoudige beleediging 15 of 10 d. h.; W. F. B, te Zaltbommel, mishandeling f 15 of 10 d. h.; G. v. L. te Nieuwaal, idem en J. v. L. idem1 beiden vrijgesproken. Uitspraken der Arrondissements-Rechtbank te TIEL op 25 November J. H> v. H. te Zuilichem, rijden mie-t een rijwiel, dat niet voorzien is van een belastingmerk f6 of 3 d. h.; G. C. v. O. te Well, het aan zijn schuld te wijten heb ben, dat gevaar ontstaat voor het verkeer door mechanische kracht over een spoor weg, vrijgesproken. EN PORTEFEUILLES SIGAREN KOKERS PORTEMONNALES ACTE-TASSCHEÏ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9