Derde Blad voor het Land m Heusden en Altena, de Langstraat 3n de Bommelerwaard. llifil yrijdao 3 Decetnlier ■k Binnen DAM RUBRIEK. Parlementair Overzicht. Marktberichten. BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, ïerkstraat 105 WOÜDRICHEM. ffen wordt verzocht alle correspondentie, leze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijd-probleem No. 1. De stand was Zwart 3, 10, 14, 18, '23, 27, 28, 36 en dam op 2. Wit17, 35, 38/42, 44, 48 en dam op 46. De oplossing is 42—37,17—12, 35—30,12—8,39 -34, 36X47, 47X45T2X 4973X1 2,45X29, 48—43, 46X15 49X41 en verliest. We ontvingen de goede oplossing van de heeren H. Vogelaar te Andel, A. de Graag te Heusden, C. Bax te Heesbeen, R. de Joode te Meeuwen, P. van Krieken, P. G. Wilhelm, J. van Straten allen te Woudrichem. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 3. Stand in cijfers Zwart (10 sch.) op 6, 9, 13, 15, 19, 23, 29, 32, 35 en 38. Wit (10 sch.) op: 12, 16, 17, 20, 21, 22, 25, 27, 31 en 45. Oplossingen worden ingewacht tot 14 December a.s. Correspondentie. A. de G. te H., uw problemen in dank ontvangen, zal ze nazien en bij gebleken geschiktheid een plaats geven. C. A. J. v. H. te Herpt, U speelt toch zeker ook mee in den wedstrijd We rekenen op u, hoor I C. B. te Heesbeen, zal het boekje voor U bestellen. B. r Prof. Perrin van de Parjjsche Sorbonne, die den Nobelprijs kreeg voor Natuur kunde 1926. Vergadering van den raad der gemeente WIJK op Dinsdag 30 November, des n.m. half zeven. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris: WclÉd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met lezing van het formuliergebed, de Secre taris leest daarop de notulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd wor den vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. St. aan het raads besluit tot wijziging gem.begr. 1926. Nota van aanmerkingen door Ged. St. op de gem.-rekening 1927. De aanmerkin gen zijn meest van administratieven aard. B. en W. worden gemachtigd om Ged. St. te antwoorden en de begrooting te wijzigen zooals door Ged. St. wordt verlangd. Adres van den heer Kranenburg, onder wijzer met verplichte hoofdjete aan de O. L. School te Wijk om eervol ontslag met 1 Jan. a.s. als zoodanig, wegens zijn benoeming als onderwijzer ,aan de Ned. Herv. School te Nijmegen. De Voorzitter deelt mede dat een oproe ping voor een ander onderwijzer reeds is gedaan en dat B. en W. voorstellen het ontslag te verleenen met ingang van 15 Jan. a.s. of zooveel eerder als in de va cature is voorzien. Aldus wordt besloten. Aanbieding gem-begrooting 1927. B. en W. bieden den raad deze begroo ting aan met een ontvangst en uitgaaf van f 71619,965, een pos.t van onvoorzien van f 1672,145 en een sluitpost aan belasting van fll,000, het vorig jaar f 12,000. De begrooting zal voor de leden 14 da gen ter inzage worden gelegd, terwijl ze in dien tijd zal worden onderzocht door een Commissie bestaande uit de hee ren B. v. Loon, G. v. d> Pol en J. v'. d. Pol. Aanbieding begrooting der Afd. Aalburg 1927. Deze begrooting geeft een ontvangst en uitgaaf aan van f 10,400, zal gedurende 14 dagen ter inzage worden gelegd en door dezelfde commissie worden onder zocht. Vaststelling van de jaarwedde van den Technischen en Administratieven ambten, van het G.E.B. B. en W. stellen voor, om den techni schen ambtenaar die bij wijze van proef voor den tijd van een jaar zal worden aangesteld, evenals den administrateur, een jaarwedde toe te kennen van f 500, de jaarwedde van den administrateur zou het college willen stellen op f 250. De heer G. v. d. Pol meende dat was besloten de jaarwedde van den admini strateur te bepalen op f 200. De Voorzitter antwoordt dat dit wel in een onderonsje is besproken, doch beslo ten is dit niet. De heer J. v. d. Pol vraagt of er ook vastgesteld is, wat de monteur moet doen. De Voorzitter zegt, dat de monteur alle werkzaamheden moet verrichten die er voorkomen, dit zal echter nader wor den vastgelegd in de instructie voor den monteur, die den raad straks ter goed keuring zal worden voorgelegd. De heer J. v. d. Pol vraagt of de mon teur ook de materialen mag leveren. De Voorzitter antwoordt van neen, de gemeente levert zelf de materialen, le vering door den monteur is bezwaarlijk, wie moet ze dan keuren? De heer v. Wijk gelooft dat inschrijving voor een monteur te verkiezen is boven het stellen van een vaste jaarwedde, mis schien dat dit ook nog voordeel kan aan brengen, in elk geval de zuinigheid wordt betracht voor de gemeente. Hebben B. en W. er echter anders over gedacht, dan is spreker dit ook goed, zijn de voorwaar den evenwel vastgesteld, dan zou men kun nen doen inschrijven. De 'heer J. v. d. Pol meent, dat dit zijn voor- en nadeel heeft, het kan voor de ge meente ook schade beteekenen. De heer v. Wijk zegt dat men dit niet vooruit kan zeggen, dat moet mpn af wachten, als men alles vooruit wist, was het een gemakkelijke zaak. De heer Roza zegt, dat B. en W. het salaris niet te ruim hebben genoimien, omdat ook zij er vreemd tegenover staan en de werkzaamheden niet kennen. Het is slechts, zooals de Voorzitter terecht heeft gezegd, bij wijze van proef, blijkt het sa laris niet voldoende en h^t bedrijf blijkt er 'wel ibij te varen, dan is dit salaris voor verhooging vatbaar. Aanbesteding aclit spr. een bezwaar, men zou dan moeten doen inschrijven voor de verschillende werk zaamheden, b.v. voor hoeveel wil je een storing opheffen enz. De heer J. v. d. Pol vraagt of nieu.we huisinstallatie's ook door den monteur worden gemaakt. De heer Roza zou de nieuwe abonne's daarin vrij willen laten en hen de aanslui ting laten doen maken, door wie zij, zelf willen. De Voorzitter meent ook dat de gemeen te hierin niet moet gaan mede concurreeren wil de abonné de installatie door den monteur doen aanleggen dan is dit een ander geval. De lieer Roza acht het een andere vraag of men het technisch en administratief beheer in één hand zal geven. De heer v. Wijk acKt het beter, dat beide functies in één hand komen. De heer J. v. d. Pol acht het béten dat het voor het eerste jaar gescheiden blijft en de administratie hier op die sec retarie wordt gevoerd, waarmede tenslotte zich alle leden vereenigen. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen, de jaarwedde van den monteur gesteld op f 500 en voor den administrateur op f 250. De heer B. v. Loon vraagt of de PNEM voor den ondergrondschen kabel die door de gemeente loopt ook huur betaalt, waar op de Voorzitter ontkennend antwoordt; de PNEM ontving hiervoor vergunning. Intrekking verorden, op het beheer van het G.E.B. Aangezien het technisch en administratief beheer met 1 Jan. niet lan ger bij de PNEM zal zijn moet de ver ordening van 2 Juli 1921 worden ingetrok ken. Aldus wordt besloten. Vaststelling verordening art. IIbis der Gemeentewet voor het G.E.B. De Secretaris leest het ontwerp voor, waaruit blijkt dat de administrateur een tiende van het over een jaar te ontvangen bedrag als zekerheid moet stellen, wat neer komt op een bedrag van 7 a f 800 Het bedrag dat de administrateur in kas heeft boven zijn borgstorting, moet hij on middellijk plaatsen bij de Boerenleenbank te Wijk. Met algemeene stemmen wordt deze verordening vastgesteld. Vaststelling overeenkomst met de PNEM inzake levering electrische energie aan de gemeente. Ook deze overeenkomst wordt met algemeene stemmen aangegaan. Op voorstel van den heer Roza wordt er aan toegevoegd, dat de raad bezwaar maakt tegen het garantiebedrag; en dit al leen zal accepteeren als de Minister aan deze bepaling zijn goedkeuring hecht. Hieraan kan noch voor de PNEM, noch voor de gemeente eenig bezwaar zijn ver bonden. Conversieleening f 12,000. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor deze leening rentende a 53/4 pGt. te converteeren en om te zetten in een lee ning van 4 pCt. en hetezlfde bedrag te leenen van het Ebbefonds. Dit fonds lijdt daarbij geen schade, omdat hare gelden thans belegd zijn bij de Bank van Nederl. Gemeenten die ook slechts 4 pCt. rente geeft. Met algem. stemmen wordt aldus besloten. Vaststelling Instructie monteur G.E.B. Als imodel voor deze instructie is geno men, die van het G.E.B. der gemeente De Werken en Sleeuwijk. Slechts een paar kleine wijzigingen worden aangebracht, overigens wordt de instructie met algem. stemmen vastgesteld zooals het model luidt. Bij de rondvraag informeert de heer v. Loon of er dezen winter niets gedaan moet worden voor de werkeloozen, hij vreest dat de werkeloosheid dezen winter nog grooter zal zijn dan het vorig jaar. De Voorzitter zou hierin niet vooruit- loopen dat er thans zooveel werkloozen zijn, gelooft hij niet, de vorige week moest hij nog alles afloopen om iemand te vin den om eenige werkzaamheden te verrich ten. De heer v. d. Velden zou, als er wer kelijk werkloozen komen, den bol gelijk doen maken, hij zou het aan willen doen plempen zoover de bazalt gezet is, men krijgt dan 'n mooie losplaats waar 2 schepen achter elkaar kunnen liggen. De heer G. v. d. Pol zou de zoden langs den dijk laten afsteken voo,r werk verschaffing. De héér v. Wijk acht dit thans niet het geschikte oogenblik, bij vriezend weer en sneeuw gaan de auto's dan zeker van den dijk. Thans houden de opstaande zo den dit tegen. Als het tegen den zomer gaat acht hij dit een heter tijdstip;. De Secretaris, tevens secretaris van den Hoogen Maasdijk zegt dat de kas van dit Waterschap dit jaar geen uitgaven meer toelaat, te Veen heeft zij den dijld laten opknappen, hier in Wijk zal men daarmede echter nog een jaar moeten wachten. Dte heer Bouman is er niet voor, veel buitengewone kosten aan den dijk te ma ken, rijk en provincie strijken de belasting op, die de auto's moeten betalen, die in hoofdzaak den dijk stuk rijden en de ge meente zou hem moeten onderhouden. De Voorzitter zegt dat hij op een Woens dag eens heeft laten opnemen hoeveel auto's passeerden; van 's morgens zes uur tot aan donker toe kwam men tot 140 au to's, zoodat men veilig mag aannemen dat het getal 150 gedurende dag en nacht wordt overschreden. De heer v. d. Velden zou den Voorz. toch in overweging willen geven, om zoo er werkloozen komen, ze aan den bol aan het werk te zetten. Het is gebeurd dat een schip hier aan de aanlegplaats geen lig plaats kon vinden en naar Aalburg moest iets wat nadeelig is voor het veer, ver betering van den bol komt aan de gemeen te ten goede. De !heer v. Wijk vindt dat er niets tegen is, om, als er menschen zonder werk zijn ze aan het schoonmaken van den hol te zetten, dit gebeurt evenwel alle jareni. De heer v. d. Velden zag er ook een goede 'werkverschaffing in, als de gemeente een stuk weiland kocht en dit in orde liet maken voor een begraafplaats, het tegen woordige kerkhof raakt overvol. Als de gemeente dan begrafenisrechten gaat hef fen, krijgt men de gemaakte kosten na ver loop van tijd w|eer terug. Zag men een Wei land te krijgen in het midden der gemeente dan kon het misschien voor Wijk en ook voor Aalburg dienen. De heer G. v. d. Pol voelt er meer voor, het tuintje dat naast de begraafplaats ligt in orde te doen maken voor begraafplaats. Spreker stelt er prijs op dat de gestorve nen zoolang mogelijk bij elkaar worden begraven. Dhr. van Wijk merkt op, dat het plaats je Waarop de heer v. d. Pol doelt, niet aan de igemeente, doch aan de kerk behoort. De heer v. d. Pol acht dit bezwaar niet zoo groot men zou met het kerkbestuur daarover in overleg kunnen treden. De beer v. Wijk acht het in orde maken van een kerkhof geen werkverschaffing van eenige beteekenis, want veel werk is daar niet aan, vooral als zooals dat op vele plaatsen gebeurt de boeren daarvoor den grond aanvoeren. De heer Bouman acht het aanleggen van een begraafplaats nog niet zoo urgent, daarmede kan nog Wel eenige jaren wor den gewacht. De Voorzitter sluit hierop de verga dering. EEN SNEL-SCHIETEND GEWEER. Naar aanleiding van de herhaalde over vallen van verschillende postmannen in de V. S. A. heeft men daar een nieuw ge weer aan de beambten verstrekt, dat 400 schoten in de minuut kan lossen. Een »doeltreftend« wapen 1 De verschillende begrootingen. Den Haag, 2 December. Nee, altijd even vlot rolden de verschil lende begrootingen niet door de overigens nogal rustige Tweede Kamer. Daar had je nu bijv. de Marinebegrooting. Dat gaf da delijk haken en oogen met s.d. en v.d., in verband met de uitgetrokken gelden voor een onderzeeboot en torpedojagers. Maar het amendement van den heer Oud (tot schrapping) werd met 48 tegen 28 stem men, (s.d. en v.d.) verworpen. Net als de moties Ter Laan en Oud inzake die ge- wenschte herziening der pensioenen. Hier stemde ook de heer Arts, r.k.v.p., voor. En de minister had het over hazenpeper. Dat klinkt heel te onpas. Maar het was: het peperige argument van minister Lam- booy bij de verdediging van zijn vloot- beleid. De minister zei n.l. dat het boek- deelen sprak, dat alle groote marines te gen onderzeebooten waren. We moesten dus wel degelijk onderzeebooten hebben, en kleine, niet van die groote, zooals de heer v. Dijk wenschte. Kleine waren noo- dig ,in verband met onze ondiepe Noord zee. Maar van een politievloot moest de minister niets hebben. Dat was onvoldoen de. Dat was en toen kwam het ge kruide gerecht dat was... hazenpeper zonder haas. Even nog de Terschellinger loodsboot op het tapijt. De heeren Brautigam 's.d. en Oud v.d. dankten den minister n.l. dat deze de conclusie van de commissie van onderzoek inzake de loodsbootramp had overgenomen en dat de zeilschepen bij den loodsdienst door stoomvaartuigen zou den vervangen worden. De heer Langrnan c.h., wilde ook Radiotoestellen op de sche pen. Maar dat kon de minister niet zoo dadelijk toezeggen. Want dat kostte een paar stuivers. Ten slotte werd de begroo ting ;met 48 tegen 28 stemmen aangenomen. Bij „Arbeid" waren heel wat wenschen, ofschoon men over het algemeen nogal ingenomen was met de memorie van ant woord. Mevr. Bakker-Nort v.d. vroeg om spoedige maatregelen voor een wekelijk- schen rustdag voor de toonkunstenaars en chauffeurs en protesteerde tegen de Duitsche musici die den Hollandschen con currentie aan doen. De heer Stenhuis s.d. vond de M. v. A. niet kwaad, maar het was nog slechts atmosfeer, geen daden. En hij vroeg categorisch, wat men nu eigen lijk van dezen minister te wachten had in zake den achturendag. Was spoedige in voering door ons heele land te wachten? Van het antwoord van den minister hing het af, of de s.d.-fractie een motie zou voorstellen om de regeering uit te noo- digen de arbeidsconventie van Washington te ratificeeren. De heer Veraart r.k. toon de zich van een ander gevoelen. De Ka mer kon niet blijven eischen: spoedige volledige uitvoering van de arbeidswet, spoedige invoering der ziektewet, verbin dend verklaring der coll. arbeidsovereen komst, meende hij. Dat gaat niet op den ouden voet. Hij wenschte dat den minister een grondige voorbereiding ter hand zou nemen van een organieke wet ter uitvoe ring van art. 194 der grondwet, welke een publiekrechtelijke regeling van het be drijfsleven omvat. Vooral moest veel ge daan worden voor den socialen vrede, verzoening tusschen werknemers en werk gevers. De invoering van den achturendag voor land- en tuinbouw achtte de heer Weitkamp c.h. heel moeilijk, hetgeen de heer Schaper s.d. bestreed. De heer van Gijn v.b. kwam nog den minister bijvallen met zijn standpunt, dat bindend verkla ring van de coll. arbeidsovereenkomst on- gewenscht was. Nadat de heer Loerakker r.k., zich nog voorstander had verklaard, en nog andere leden van hun standpunt hadden blijk gegeven, kwam minister Slo- temaker de Bruine vertellen,, dat bij de uit voering der arbeidswet, niet alles tegelijk gedaan kan worden. Er zou dan niets van terecht komen. Liever voerde hij een deel uit. Op grond van economische bezwa ren was hij tegen bindend verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst, al zou hij ook alles doen om de sociale positie van de coll. arbeidsovereenkomst te bestendi gen. De vraag van den heer Stenhuis in zake den achturendag kon de minister niet beantwoorden. Hij wist het nog niet precies. Overigens stond de kwestie van den achturendag in verwijderd verband met de conventie van Washington. En daar de minister even later zeide, dat tot ra tificatie van de conferentie van Washing ton nog niet kon worden overgegaan, in verband met bestaande bezwaren, kon men gemakkelijk de conclusie trekken, dat van algemeene doorvoering van den achturen dag voorloopig nog geen sprake is. De grondgedachte van Genève betreffende internationale regeling van den arbeid was den minister sympathiek. Ten slotte kwam een kleine pleister op de wonde door de aankondiging, dat deze week het ontwerp- ziektewet het departement verlaat 'en dat daarin een regeling van de moederschaps- zorg is opgenomen, terwijl binnen afzien- baren tijd met een ziekteverzorgingswet gekomen zal worden. Bij „Jusitie" drong de'heer v. d. Bergh s.d. nog aan op wettelijke bestrijding, van den woeker. De bestaande wetgeving zou absoluut onvoldoende zijn. Repressieve maatregelen, zoowel civiel als strafrechte lijk waren noodzakelijk, evenals preven tieve. We moesten maar een voorbeeld aan Indië nemen. Maar minister D.o,nner vond, dat wel kon worden volstaan met ons Burgerlijk Wetboek, volgens hetwelk onzedelijke contracten nietig kunnen kun nen worden verklaard. En dan 'kon verder de plaatselijke wetgever het best beginnen met de bestrijding, waaruit later de alge meene wetgeving kan groeien. Dan kwamen de spoorwegen op de prop pen. De heer v. Braambeek had namelijk vragen gesteld naar aanleiding van de jongste ongevallen en wilde zelfs een nieu we commissie van onderzoek instellen naar de oorzaken en den veiligheidstoestand dei spoorwegen. Daar voelde minister van de Vegte niets voor. Er waren al drie com missies. Nu nog een vierde? Neen, hij wilde eerst de rapporten 'der andere com missies eens afwachten. Maar 'daar was meneer v. Braambeek niet mee tevreden. En hij beloofde bij de Waterstaatsbegroo- ting terug te komen. POLITICUS. Y- enkele \dagen is u genezen van de hevigste\en pijnlijke zweren, bloed vinnen, negenoogen, steenpuisten, 1 openbeenenpvzwerende borsten, oude en verwaarloosde wonden door de wereldberoemd^ Oprechte Win- snmer Zalf, zè- geneest alle moge- Jjjke wonden, winterhanden en voeten, H kloven, barsten, snitten, uitslag, H aangezichtpuistjes, huiaWschilvering, dauw-, baard- en ringworm, fijt, likdoorns en wratten enz.\ Prijs per bus f 0.75S. Verkrijgbaar bij Apotb. en D™g. 's BOSCH, 1 Dec. Op de markt van heden werden aangevoerd 2211 stuks. 1306 stuks hoornvee, 755 biggen, 32* zeugen, 48 schapen lammeren, 75 kalveren. De prjjzen waren als volgt: Kalfkoeien f240 k f375, kalfvaarzen f220 A f318, magere ossen en koeien f 125 ft f 185, vette ossen en koeien le kw. 45 2e kw. 40 ct. p. p., pinken f90 ft f150, zeugen f70 f 110, biggen fl.50 k f2.~»p.w. schapen f 47 ft f25, lammeren f 14 a f 22 Handel vetvee vlug. Kalfvee traag. Met het oog op den feestdag van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen zal den 8 December e.k., dien dag geen markt worden gehou den en Woensdagsche vee- en varkens- markt daags te voren, op Dinsdag 7 December e, k. ROTTERDAM, 30 Nov. Ter veemarkt (tabblad ••A.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 9