Eerste Blad C. DE KEMP BIGGELAAR'S S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK DIEREN GENEESMIDDELEN, A. VERSCHUUR-BAERT Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschonende nummers GRATIS Jets uit de geschiedenis der Kederlandsche Spoorwegen. T. BOONSTRA De meest gevraagde Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en banco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke QUmmers 6 cent. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, Heusden* Wth 4663 Vrijdag 10 December 1926, Ad verten tiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu worden tot Dinsdagmiddag 1 uur cn Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. IV. 1860-1890. De heeren v. Heukelom en Luden, Pool man en Vrolik, die concessie voor de exploitatie der staatslijnen kregen, droegen die over aan de in 1863 opgerichte N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. Haar kapitaal bedroeg 12 millioen gul den en krachtig werd door de nieuwe Mij. de arbeid ter hand genomen. Reeds in 1863 konden enkele secties van verschillende lijnen geopend worden. Ook de verbindingen met het buitenland werden zorgvuldig overwogen en om den den transitohandel voor de S. S. te winnen werden meerdere belangrijke verbindingen tot stand gebracht. De Ned. Centraal Spoorweg Mij. dagtee- kent van 1858. In 1865 kwam liaar lijn Utrecht—Hattum—Zwolle—Kampen geheel klaar, doch pogingen om het exploitatie-ge bied verder uit te breiden, mislukten'. Haar vette jaren vielen vóór 1880, toen de transitohandel A'dam—Noord Duitsch- land van haar lijnen gebruik maakte. De N. R. S. wist in 1885 de meerderheid der aandeden op te koopen. De Noord Brabant Duitsche Spoorweg Mij. dateert van 1869. Deze bedoelde te wezen een korte ver bindingsweg tusschen de zeehavens Vlis- singen-Antvverpen-Dordrecht eenerzijds en Midden- en Noord Duitschland anderzijds. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Engstraat 80, HEUSDEft. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie I 2-25. FEWILLCT Oi. Onder valsche Vlag. (Naar het Engelsch) Van W. G. WATERS. 2) Ik zelf begon troost te vinden in de kunst, toen ik geen vijf pond meer bezat om te verspillen aan datgene wat ik ver maak noemde. Het nut van tegenspoed was vóór mij geweest. Ware hij niet gekomen dan zou ik nu misschien dineeren in een der kleinste café's en niets meer begrip heb ben van onze groote meesters dan de kel ner hier. De oude heer zag mij een oogenblik uitvorschend en ernstig aan. Toen zei hij Ik geloof dat ik thans een leerling naar mijn hart gevonden heb. Ik ken al de ver lokkingen der jeugd wel, mijn jonge vriend. Nu ben ik een oude kreupele stumperd, maar er was een tijd voor mij heel anders dan nu. De oude Flaccus zeide: Gij hebt uw meesteres gevonden en zult tevreden met haar zijn. Zij zal u nooit bedriegen en u nooit op slechte paden brengen, zoooo-k met u. Ik knikte toestemmend en, daardoor aan gemoedigd ging mijn nieuwe kennis voort te betogen, hoe de kunst het eenig ware' veld der deugd was en hoe gemakkelijk het mij vallen zou haar geheel te dienen, als ik slechts een trouw bezoeker werd van het Kensingston-museum en mefcr en meer doordrong in de praktijk zoowel als in de literatuur van mijn kunst. T'hans In 1878 waren hare lijnen Boxtel-Goch-We- zel gereed. Van al de Spoorweg Mijen is deze wel liet meest onfortuinlijk geweest. 1890-1907. Het bestaande stelsel vertoonde naar het oordeel der regeering twee hoofdge breken. 1. verbrokkeling van de exploi tatie der verschillende lijnen. 2. de ongezonde concurrentie tusschen de bestaande Maatschappijen. BA* Het eerste gebrek vond zijn oorzaak in de wordingsgeschiedenis doordat .de aanleg der lijnen stuksgewijze en zonder vaststelling van een plan voor het geheele land was tot stand gekomen. Locale be hoeften hadden op den voorgrond gestaan en de eischen van het algemeen belang wa ren grootendeels verwaarloosd. Wat het tweede aangaat, zonder buitengewone hulp middelen konden de 3 groote Maatschap pijen den strijd tegen elkaar niet volhou den. Het liet zich voorzien, dat de zwak- sten den strijd zouden moeten opgeven, en de overwinnaar zich in een monopolie toestand zoo spoedig mogelijk zou trachten te herstellen ten koste van het publiek. De regeering streefde er naar doorgaande lij nen te leggen onder één beheer en dó dacht ik wél, dat de oude heer wat mo nomaan was en wat overdreef zooals alle enthousiaste naturen, maar niettemin vond ik hem zeer onderhoudend. Toch bleef ik steeds van oordeel dat het koffiehuis De Divan, een minder geschikte plaats was voor een man, die een hoogepries- ter op het gebied der aesthetica genoemd kon worden. En als of hij mijn gedachte raadde, zei hij eensklaps: Gij verwondert u er over, hoe ik in een koffiehuis komen kon als dit hier. Maar mijn jonge vriend ,gij weet niet wat de onaangenaamheden van een een zame kamer zijn, waar alle beweging mij pijn veroorzaakt. Hier te komen is mijn eenige ontspanning, want hier ontmoet ik eiken avond eenige vrienden, mannen die met mij praten over dingen, waarin ik belang stel. Oude vrienden grootendeels, en ik hoop dat hun aantal vanavond met een vermeerderd is. Ik antwoordde dadelijk hoeveel genoe gen het mij deed met hem in kennlis te zijn gekomen. En mag ik hopen iets van uw werk te zien? hernam hij. Ik ben te gebrekkig om bij u teik omen, dus zoudt gij het hier mee naar toe moeten brengen1. Dit verzoek bracht mij wel wat van' mijn stuk, want ik was weinig trotsch op de door mij geteekende aandeelen van spoorwegmaatschappijen en dergelijk werk. Breng maar wat gij wilt, ging hij voort. Ik kan evengoed een briefhoofd oif een adreskaart beoordeelen als de fijnste en meest samengestelde ets. En als ik in u' niet te veel mijn meester vind, zaj ik uj. misschien te eeniger tijd ook wel iets van mijn eigen werk laten zien. verdeeling van het net moest zóó geschie den dat de Maatschappijen, met de ex ploitatie er van belast, ongeveer in kracht gelijk waren. In 1890 slaagde de regeering er in haar doel inzake concentratie en concurrentie te bereiken. Het net der N. R. S. werd gekocht en verdeeld onder H. S. M. en de S. S. Ten aanzien van de finantiëele verhou ding tof den staat trachtte men beide maatschappijen zooveel mogelijk in den- zelfden toestand te brengen. Het voornaam ste punt hiervan was: dat de staat eige naar blijft van de staatsspoorwegen, en deze aan S. S. M. en H. S. M. in gebruik geeft tegen een vaste jaarlijksche pacht som. De spoorwegovereenkomsten van 1890 hebben het spoorwegvraagstuk niet opge lost, maar zijn slechts het begin geweest van een overgangsperiode, waarin meer en meer is gebleken, dat het in 1890 door de regeering gekozen systeem in vele opzich ten aan de verwachtingen niet heeft vol daan en in het bijzonder de regeling van het finantiëel beheer dringend wijziging behoeft. Ook de spoorwegstaking van '03 bracht leemten aan den dag, die de nood zakelijkheid van een afdoende reorganisatie van het spoorwegbedrijf duidelijk hebben aangetoond. In 1917 kwam er feitelijk een fusie tot stand De Nederl. Spoorwegen —doch officiéél bleven beide Maatschappijen be staan. Er kwam echter eenheid in leiding bij gebruik van personeel, materiaal en wegen. Deze fusie kon op zich zelf geen afdoende verbetering brengen. De uitkom sten van het bedrijf bleven onvoldoende en om te voorkomen, dat de bedrijven zouden worden stopgezet, wTht tot de onmogelijk heden moet behooren, ging de Staat er in 1919 toe over aan aandeelhouders 5 pCt. rente van het kapitaal te garyjdeeren. In 1920 bracht de Staat voor het eerst zijn steun in dezen vorm. De te korten van de spoorwegen blijven nog steeds voortduren, niettegenstaande de hooge tarieven en ver schijnen regelmatig op de landsbegrooting. Dat in dien toestand binnen afzienba- ren tijd verbetering zal komen, gelooven wij niet, daar meerdere factoren hun on- gunstigeni nvloed blijvend zullen doen ge voelen. Zoo brengt b.v. het verkeer met auto's en autobussen enorme schade toe aan de spoorwegen en waar dit verkeer zich meer en meer ontwikkelt, zoowel wat betreft het goederen- als het personen vervoer, daar komt het ons voor dat de finantiëele resultaten van het spoorweg bedrijf er in de naaste toekomst niet op zullen verbeteren. Kort hierna nam ik afscheid van den ouden heer, want er waren twee of drie heeren gedurende ons gesprek in het kof fiehuis gekomen, die hem in het voorbij gaan hadden gegroet. Toen ik hem mijn hand bood, gaf hij mij een visitekaartje waarop ik den naam E. Bellamy las en ik beloofde hem den volgenden avond weer in het koffiehuis te komen en enkele proe ven van mijn talent mede te brengen. II. HET ZELDZAME OUBE BOEK. Mijn leven was zoo eentonig en ik had zoo weinig kennissen, dat de ontmoeting van iemand met wien ik praten kon, voor mij een gebeurtenis was. En ik besefte vol komen, dat de oude heer, dien ik dezen avond ontmoet had, lang geen gewoon man was. Gedurig dacht ik aan hem toen jk door de avondmist huiswaarts keerde, en toen ik den volgenden dag over mijrt plaat gebogen zat. Welk een tegenstelling vormde die wit- gebaarde wijsgeer met de domino spelende, absinth drinkende Franschen, onder welke hij zijn vrienden had. Ik beschouwde hem als een soort Faust, iemand die alle weten schappen, alle wijsbegeerten bestudeerd heeft. In welke diepten van gedachten, in welke bespiegelingen zouden die vriende lijke oogen niet geblikt hebben. En in die dagen gevoelde ik meer dan ooit behoefte aan een degelijk gesprek, aan een sympa,- thieken vriend met wien ik spreken kon over mijn denkbeelden, verwachtingen en levensinzichten. Sedert ik bij den dood mijns vader» telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BtT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie liiniienlaiid BRAND. Door onbekende oorzaak is de boerderij van C. Schwere te Stobbegat afgebrand. Van de veertien koeien kwamen er dertien in de vlammen om. —o AANRANDI/VG. Dezen zomer werd een meisje uit En schedé aangerand onder de gemeente Lon- neker. Ondanks alle nasporingen bleef ae dader onvindbaar. Deze week zag liet meisje den man, dien zij onmiddellijk her kende, langs haar huis komen. Zij waar schuwde de politie, die den man arresteer de. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. o HET GASKRAANTJE. Een familie, wonende aan den Broeder- weg te Kampen, nam een sterke gas- lucht waar in huis. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de bovenbewoonster, de 73-jarige mevrouw U., bewusteloos in bed lag. Een gaskraantje onder een pan netje melk stond open. Nadat een arts de patiente twee uur behandeld had met een van G. T. CAMPAGNE Jr. te Culem- borg zijn verkrijgbaar in de DROGISTERIJ van Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. mijn fortuin verloor en darmede getrof fen werd door hetgeen sommigen den zwaarsten slag zouden noemen, had ik behagen en troost gevonden in het lezen van allerlei boeken; ik had kennis geno men van werken op elk gebied. Is het dan vreemd, dat ik mijn inzichten en theoriën verlangde bloot te leggen aan iemand als den ouden heer Bellamy? Met hem wilde ik praten over wijsbe geerte, sociale vraagstukken en politiek? Den volgenden dag staakte ik mijn werk een uur vroeger dan gewoonlijk en behalve eenige proeven van mijn werk na|tn ik, in mijn hoofd, tal van abstracte vrajgen mee, om ze met mijn nieuwen vriend diep zinnig te bespreken. Toen ik in De Divan kwam, zat mijn wijsgeer reeds op zijn plaats en ik beken het, ik was gevleid over de nieuwsgierig heid die hij verried om mijn werk te zien. Mijnerzijds verwachtte ik natuurlijk het meest van mijn decoratief werk, vignetten, voor reisgidsen, afbeeldingen van badplaat sen en dergelijke, maar ik bemerkte spoe dig, dat de heer Bellamy daarin weinig vond. Zi) waren wel goed, zeide hij}, maar hij beoordeelde een g|raveur liever naar ander werk, dat zorgvuldigheid en aandacht vereischt, zooals bijvoorbeeld de afdrukken die ik hem vertoonde van de aandeelen der Santa Anna Zilvermijn-Mij. en van den San Zuan del Picador Spoor weg. Dat was werk waaruit men het mees terschap van een kunstenaar over zijn ge reedschap kon opmaken, en tot mijn ge noegen bespeurde ik, dat hij niet ongunstig dacht over de nationale emblemen van de Spaansch-Amerikaansche Staten. Wij zaten eenigen tijd te praten eer I zuurstofapperaat, keerde wel de polsslag terug, maar niet het bewustzijn. De toe stand der oude dame was van dien aard dat zij «aar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. DOODELIJK ONGEVAL. Te Maarssen heeft het tweejarig knaap je D. G. uit een kan met kokende koffie gedronken. Onder hevige pijnen is de klei ne na eienige uren bezweken. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Te Winschoten is overleden mej. K. uil Wagenborgen, die eenige dagen geleden, bij een botsing tusschen een trein en een auto op den onbewaakten overweg te Scheemda ernstig werd gewond. Haarman heeft het ziekenhuis verlaten. HET COMPLOT DER COMMUNISTEN Communisten hébben het adathoofd Loeboekminteroen (Indië) vermoord. Mi litairen bevrijdden een ontvoerden oppas ser. Militaire versterking is naar Solok vertrokken. Padang is Zaterdag- en Zondagavond streng bewaakt. De wegen waren afgezet en de voetgangers werden gefouilleerd. o Het melkconflict te Leiden is geëindigd. Beide partijen melkveehouders en melk veehandelaren zijn tot een vergelijk geko men. De grondprijs is bepaald op 11 ct. zooals door de veehouders werd ge- eischt en de verkoopprijs blijft 15 ct. o GEHEIME BRANDERIJ. Te Heiligerlee is bij W. Bloksma een distilleertoestel in beslag genomen. o er een geschikte gelegenheid kwam om met mijn wijsgeerige vraagstukken voor den dag te komen. Als inleiding begon ik over een boek dat onlangs door een wetenschap pelijk man beoordeeld was, maar eer de oude heer daarover zijn meening had kun nen uitspreken, voegde zich een slanke man bij ons, een van hen, die ik reeds den vorigen avond had gezien en aan hem stel de de heer Bellamy mij voor als zijn jon gen vriend. Hij noemde noch den naam van derj onbekende, noch den mijne, en voor het laatste had hij een goede reden, namelijk, dat hij mijn naam nog niet kende. De lange man schonk ons niet lang de eer van zijn gezelschap. Hij sprak enkele woorden in het Fransch met den ouden heer en schudde zijn hoofd, alsof hij te kennen wilde geven, dat de loop der we- reldsche zaken hem niet beviel. Daarop begaf hij zich naar eenige andere heeren, van even zwaarmoedig uiterlijk als hij zelf, en zette zich b ij hen in een hoek der zaal. De heer Bellamy schudde het hoofd toen hij naar het clubje zag. Gij zult wel raden, wat hun deert, fluisterde hij mij toe. Patriotisme. Zij hebben allen een eigen plan om hun va derland te hervormen, en ik geloof, dat zij het alleen daarin eens zijn, dat de eene helft der menschen uit den weg m;o|et worden geruimd om de andere helft ge lukkig te maken. Mijn hart klopte luider, toen ik daar eensklaps besefte, dat ik, zooal geen deel nemer aan een samenzwering, toch in het zelfde vertrek met samenzweerders was. (Wjordt vervolgd.) VIM WSBLAB voir lit LisI hi leisdei si AltEia,leLii|striit u tie liiulirviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1