Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10.4663 Vriidao 10 December ONS KINDERHOEKJE Jan Geertzen, Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Buitenland NUTTIGE WENKEN Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn i'n den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken op richt, is dikwijls het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofdpijn, een af gemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtig heid, hartkloppingen, kortademigheid, ver magering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke verr schijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet. Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel dat zipnoodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de jgoede'werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestournissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zooda nig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 33 Beste jongens en meisjes, De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik ben iets, dat je in /ndlë niet noodig hebt, maar in Holland wel; ik begin te leven, als in de natuur alles dor en kaal is; in den zomer ben ik zwart, in den winter meestal rood. Wie ben ik? 2. Of je het gelooven wilt of niet, maar ik ben heusch nog familie van den hoogen hoed en van den hoed van je moe der. Net als die hoeden, wordt ik op, iets neergezet. En net als die andere hoeden, bescherm ik tegen iets. Maar niet tegen kou of regen of zonneschijn. Ja, ik ben wel een rare hoed, want ik heb niet eens een rand. Eu toch kunnen de menschen me moeilijk missen. Wel, raadt nu eens, hoe ik heet? 3. Ik heb meer tanden dan eenig mensch of dier. Is dat niet om bang van te wor den? Nu eens ben ik zwart, daïi weer wit, een enkele keer ook wel rood of bruin. Mijn tanden zijn scherp en pun tig. Ik heb er soms wel zestig. Toch heb ik nog nooit iets stuk gebeten. Ik heb een gebrek. Ja, het is natuurlijk heel kinder achtig, maar... ik kan maar geen kiezen krijgen. Ken je me niet? En ik wed, dat je me eiken 'morgen ziet en gebruikt? W,eet je het nu nog niet, wie ik ben? OOM KAREL. DE DROOM VAN KONING ABOE. Nu, ik behoef je zeker niet te vertellen, dat het natuurlijk heel brutaal is, om tegen een kaning te zeggen: Laat me binnen en geef me wat lekkers te eten, vrek. Weet je wel, dat ik koning Aboe ben, bulderde de koning haar toe, hoe durf je zoo tegen mij te spreken en me voor vrek uit te schelden.? Dacht jij soms, dat jij, met je leelijke oude muts op en je ge lapte rok aan, en die twee tanden in je mond, bij mij in mijn mooie paleis mag komen? Maak dat je weg komt, of ik laat den hond los, hoor. Het oude, gebogen vrouwtje bleef kalm staan. Ze was zeker heelemaal niet bang. Ze hief haar stokje dreigend op en riep krijschend: Zie je wel, dat je een vrek bent. Je wil me niet eens wat te eten ge ven, terwijl, je toch rijk genoeg bent. Toen opeens moest de koning aan zijn droom denken. Het was net of een zach te stem aan zijn oor fluisterde: Telkens wanneer U iemand tegenkomt die boos kijkt of kwade dingen zegt, moet U bij U zelf denken: het is niet waar. Je bent een goed mensch, maar je weet het alleen niet. In je hart ben je goed en je hebt vriendelijke oogen. Even dacht de koning na. Het brutale oude vrouwtje dat hem uitgescholden had stond daar nog, met haar dreigende stokje. Dan zei hij op eens vriendelijk (hoewiel hij het toch wel erg moeilijk vond)Kom maar eens met me mee, vrouwtje. Zoo, dacht ik ook, zei het -vrauwttj© brutaal en stapte achter den koning aan, naar binnen. Zoodra ze den troon van den koning, vlak bij het warme vuurj in het oog kreeg, riep ze: En ik wil op! jouw1 mooie troon zitten, hoor. Dat was toch al te erg, dacht de kor ning. Hij wilde haast roepen: Zeg eens effentjes, ben je nu heelemaal betoeterd, toen hij weer die zachte stem aan zijn oor meende te hooren, die zei: He(jt is niet waar. Ze is toch een goed mensch1,, ze weet het alleen niet. En de koning zei vriendelijk: Als je het erg prettig vindt, mag je er wel even in gaan zitten. Grommend ging het oudje in den troon zitten. De koning maakte een kast open en haalde daar een heerlijke taart met room uit. Hij legde die op een zilveren schaal en bracht die aan het vrouwtje. Zonder ,,dank je" te zeggen, begon ze brommend de taart op te eten. Maar de koning liet zich niet meer uit zijn humeur brengen. Hij moest aldoor aan zijn droom denken, aan het elfje met de groote blauwe oogen. En hij besloot voortaan altijd haar raad op te volgen en vriendelijk over iedereen te denken, hoe boos de menschen ook tegen hem zouden zijn. Er klonk een zacht geritsel. De koning keek op.... en slaakte een kreetj. Want tot zijn groote verwondering was het lee- BOB EN MOF IN DROOMLAND. I. »Kom, Mops*, riep Bob, »laten wij een eindje gaan wandelen*. Het was een vreeselijk warme dag en de kinderen zaten al spoedig onder een boom om een beetje uit te rusten. »Zeg, Mops*, zei Bob plotseling, »wat hoor ik daar voor een vreemd geluid »Het lijkt wel van een groote by te komen,* antwoordde Mop. »Maar ik zie er niet één Bob liep eens om den boom heen, »0, kom eens kyken I* lachte hy, want daar zag hij een raar klein mannetje, die met een grooten gekleurden zakdoek over zyn hoofd, luid zat te snorken. Achter hem, in den stam van den boom, was een deur, waarop het woord »Lift« stond. (Wordt vervolgd). lijke oude vrouwtje verdwenen en in de plaats daarvan zat op zijn troon een beeld- schoone prinses, met gouden krullen en een prachtig kleed van goud- en zilver draad aan. Die had precies de oogen van het elfje uit zijn droom. En met een zachte, vriendelijke stem, zei het prinsesje: Door Uw vriendelijkheid, koning Aboe, ben ik uit mijn betoovering verlost. Een booize oude toovenaar had mij betooverd. Slechts door een vriendelijke daad kon ik ver lost worden. Dat heeft U gedaan. Uit dankbaarheid wil ik Uw vrouw worden. Den volgenden dag was er een groot feest. Koning Aboe en de prinses trouw den en leefden nog heel lang en gelukkig. Verstopping of moeilyke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pyn met Mijnhardts Laxeertabletten By Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Voor partijtjes in den Kerst- en Nienwjaarstijd. Partijtjes zyn in de Kerstvacantie aan de orde van den dag. Eo het spreekt natuurlyk van zelf, dat de jeugd die par tijtjes het leukst vindt, waar zij gecostu- meerd moeten verschynen. Er is niets zoo opwindend als dat en een invitatie voor een geco3tumeerd avcndje en een kinderbal bij kennissen of familie veroorzaakt weken te voren reeds pret en hilariteit. Dus de meeste kinderen weten de ouders zoover te brengen, dat er ofwel thuis een ge- costumeerd kinderbal gegeven wordt, ofwel dat zij naar vriendinnetjes mogen, waar zoo'n feestavond plaats "vindt. Als nu de garderobe van uw dochtertje geen mas keradepakje bevat, is het nu de tijd, er een voor haar te maken, daar er anders te veel dingen moeten gebeuren, die nood wendig voor Kerstmis gedaan moeten worden en de tijd u dan zou ontbreken. Er z»jn tegenwoordig allerhanden leuke ideeën om keus uit te maken, als men plan heeft een aardig costuum voor zoo'n kinderbal te maken, en het is gemakkeljjk genoeg een pakje te vinden, dat speciaal voor uw dochtertje geschikt is. Twee aardige costuumpjes zyn hierby b.v. af gebeeld. In de teekening No. 1210 is afgebeeld een buitengewoon aardig herderinnepakje. Het nauwsluitend lijfje en de wyduit- staande panniere zijn beiden vervaardigd van rose gebloemd taffetas, terwyl het korte rokje gemaakt is van wit satyn, doorstikt, om het gewatteerd te doen lyken. Effen witte zijde is gebruikt voor het leuke kleine hoedje. Dit is gegarneerd meteen rose bandeau en er loopt een rose lint om den bol met een grooten strik. Knippatronen van dit aardige costuumpje zyn verkrijgbaar voor kinderen van 411 jaar. By bestelling gelieve men op te geven No. 1210 en den leeftyd van het meisje, waarvoor het dienen moet. Kosten 55 cents. Rood en oranje zyn de kleuren, die den grooten rol spelen in het lieve tamboer pakje, afgebeeld onder No. 1209. Oranje, satyn of satinet gebruikt men zoowel voor het costuumpje, als voor de slobkousen, terwyl de garneering bestaat uit helder rooden oplegsels, alsmede dito knoopjes, die de slobkousen versieren en de nauw sluitende mouwtjes. Dezelfde combinatie dient voor den hoed met den hoogen bol, die versierd is met kruiselings over elkan der genaaide roode linten. Dit costuumpje is geschikt voor meisjes van 613 jaar. By bestelling gelieve men den leeftyd op te geven, alsmede het nummer 1209. Kosten 55 cents, per patroon. voor de Huisvrouw. Verf, emaille of porselein, dat vuil ge worden is, kan men gemakkelijk schoon maken met parafine, vermengd met een weinig zeeppoeder. Zware hoofdpyn kan men^ soms verdry. ven door het voorhoofd te betten met water, zoo heet, als men maar verdragen kan. Om te voorkomen, dat een gaatje in een zyden kous gaat ladderen* neemt men een stuk vochtige zeep, waarmede den omtrek van het gaatje goed inwryft. Zwart laken, dat teekenen van slytage gaat vertoonen, kan men tot byna zijn oorspronkelijke frischheid terug brengen op de volgende wijze Men neemt een zachten borstel, die men een beetje vochtig maakt in water, waarin klimop bladeren zyn ge kookt, totdat zy week zijo. Hiervoor kan meh het best een oude pan gebruiken, daar het aftreksel vlekken veroorzaakt en men moet er niet met de handen inkomen, als deze gesprongen zijn of schrammen hebben. Nadat het laken op deze wyze is geborsteld, wryft men na met een droo- gen donkeren doek eo hangt het laken daarna buiten om te drogen. VERGADERING van het Hoofdbestuur der Noordbrabant- sche Maatschappij van Landbouw" gehouden te Breda. Onder leiding van den heer P. M. Sneep is deze week te Breda een vergadering ge houden van het Hoofdbestuur van de N. Br. Maatschappij van Landbouw. Na zijn openingswoord deed de Voorzitter ver schillende mededeelingen. Aan de pachtcommissie is verzocht het onderwerp: veranderlijke of deelpacht in studie te willen nemen. Op de algem. vergadering is geklaagd over te hooge waterstanden op het Zuider afwateringskanaal. De commissie voor wa terlossing en waterwegen heeft bewerkt, dat het rijksbureau voor ontwatering den toestand heeft opgenomen. Ook is de aan dacht van verschillende Kamerleden op den onhoudbaren toestand gevestigd. Ingesteld is een commissie ter bestudee ring van het vraagstuk van de bestrijding van de rundertuberculose. Overwogen wordt of in 1927 ui het Land van Heusden en Altena wederom gewassenwedstrijden zullen worden gehou den. De Onderl. Hagelverzekering heeft in 192ö een zeer voordeelig jaar gehad, zon der eenige hagelschade bij de aangesloten leden. Overwogen wordt de oprichting van een rechtskundig bureau voor de leden van de Maatschappij. Voor het gebied van de Maatschappij acht men de stichting van drie lagere land bouwscholen gewenscht en wel een in het Land van Heusden en Altena, een in de Langstraat e n een in Westbrabant. De pogingen om in Zevenbergen een cursus voor landbouwkundig onderwijs te stichten zijn mislukt, daar de raad geen subsidie wenscht te geven, omdat de finan- ciëele toestand van de gemeente zulks niet toelaat. Dit wordt zeer betreurd. Daar het dikwijls gebeurt, dat de beurs- noteeringen voor granen en zaden in de groote dagbladen niet overeenstemmen met de werkelijke prijzen waarschijnlijk doordat deze noteeringen eenzijdig wor den gegeven heeft het dagelijksch best. verzocht aan het Kon. Ned. Landbouw- comité te overwegen, welke verbeteringen daarin zijn te brengen. Deze zaak is thans bij het K.N.L.C. in onderzoek. Als leden van het dagelijksch bestuur worden herkozen de heeren C. J. Lam- brechtsen te Beek en A. M. Rijken te Capelle. Met algemeene stemmen wordt daar op een voorstel aangenomen om voor het verzuimen van een vergadering van het hoofdbestuur drie gulden te heffen. Vervolgens is de begrooting voor 1927 aan de orde. Zonder hoofdelijke stemming deze inkomsten en uitgaven op f 7626 vast gesteld, waarbij een bijdrage ad f 2100 als contributie en f 3600 uit de keuring van gewassen. De contributieregeling voor 1927 blijft gelijk aan die voor 1926 heeft gegolden. Na uitvoerige discussie wordt het dag. bestuur opgedragen de noodige stappen te doen dat er een vereeniging van telera van fijne zaden komt. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Breda is een adres gericht tot den minister van Waterstaat, inzake de ver betering van de waterwegen in Westelijk Noordbrabant. De voorzitter doet mede- deeling van den inhoud van dit adres, waarvoor de Kamer aan de N.-Br. M. v. L. een adhaesie-betuiging verzoekt. Dit adres houdt verband met het eventueel te graven Kanaal Antwerpen-Moerdijk. Het dag. bestuur meent hier geen beslissing te moeten nemen, daar hier de nationale be langen dienen voor te gaan. Wordt ech ter het tractaat met België door de Eer ste Kamer goedgekeurd, zoo zegt de voor zitter, en komt dan bovengenoemd Ka naal tot stand, dan dient de landbouw ook te worden gekend in de plannen van aan leg. Besloten wordt, totdat over het ver drag met België in de Eerste Kamler is beslist, te wachten met instemming te be tuigen met het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda. Na langdurige discussie wordt vervol gens besloten tot het aanschaffen vajU een filmtoestel. Hierna was het woord aan den heer Jac. Welleman te Krabbendijke, inzake de bescherming van den bietsuikerverbouw. Het Hoofdbestuur besluit mede te gaan met de actie van den Bond van Coop. Suikerfabrieken. «Muil# KRANKZINNIGHEID. Zij »Is krankzinnigheid een reden tot echtscheiding Hy: ï>Niet tot echtscheiding I Het is een reden tot trouwen 1* STORM EN SNEEUW IN HET BUITEN LAND. Tengevolge van de hevige sneeuwstor men in Roemenië is de hoofdstad Boeka rest geheel van de buitenwereld af gesne den. De telefonische en telegrafische ver bindingen met het buitenland zijn gestoord. Rond Boekarest is slechts verkeer per slede mogelijk. Een plotselinge beweging in het ijs was oorzaak dat tien schepen, die in de St. Ma- rice-rivier in Canada, in het ijs vastzaten zich konden bevrijden. Sleepbooten heb ben nog twee vrachtbooten weten los te werken. Er liggen thans 165 schepen in het ijs vast. Tal van kleine schepen zitten vast in de St. Lawrence-rivier. Door de stremming van het scheepvaart verkeer is de tarwe- en graanhandel ge concentreerd te Winnipeg. Reeds is aan gedrongen op een conferentie van graan handelaren, spoor- en scheepvaartautori- reiten, om den toestand onder het oog te zien. De koude trad zoo plotseling in, dat het verkeer in één uur tijds was gestremd. Volgens berichten uit New-York zijn 10 grootere en verschillende kleine booten vergaan of zwaar beschadigd in een bui tengewoon hevigen storm, die langs de Atlantische kust heeft gewoed. Alle tele foon- en telegraafverbindingen zijn ge stoord. o— Een buitengewoon uitgestrekte en rijke diamantmijn moet, volgens een bericht uit Rio de Janeiro, gevonden zijn op de bezit ting van den heer Castella, Braziliaansch minister van binnenlandsche zaken, in den staat Minas Geraes. Men schat de mijn welke als de rijkste der wereld wordt be schouwd, indien de verdere resultaten de eerste proeven bevestigen op 12 milliard gulden. Zaterdag is te Philadelfia mej. Mar- jorie Bourne, dochter van den vroegeren directeur van de Singer-naaimachine Mij. in het huwelijk getreden. Door haar huwe lijk kwam zij in het bezit van een huwe lijksgift van honderd millioen gulden, haar door haar overleden vader bij testamen taire beschikking vermaakt. Het aardige sommetje was zoowel voor de bruid als voor £en bruidegom een complete ver rassing. Hezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jans8traat 10-12 's BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEED WIJK-'S BOSCH jtietiwsblail (Vervolg en Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5