Eerste Blad Uitgave 5 Firma L. J. VEERMAN, W&r 4664, Woensdag 15 December Heusden* 1926, EWJILLETON. Onder valsche Vlag. Binnenland. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS k Und van alten'» Dit blad verschynt WOENSDAG an VRIJDAGMIDDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1,25, en franco per post beschikt 1,40, Afzonderlijke aummers 6 cent, Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 ttur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente VEEN op Donderdag 9 Dec. v.m. 10 -uur. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris: VC^plEd. Heer J. Timmermans. Aanwezig alle leden, behalve de heer Smits. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de Secreta ris de [notulen der vorige vergadering leest, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Brief van Ged. Staten in verband met het raadsbesluit van 22 Juni j.l. waarbij be sloten was tot aflossing der geldleening van f 11000 a 6 pCt. en het aangaan van een nieuwe geldleening groot f 15000 a 5 pCt. Ged. Staten berichten dat zij hunne goed keuring aan dit raadsbesluit willen hechten mits wordt besloten jaarlijks minstens f 500 af te lossen en niet als waarborg voor deze leening wordt verbonden het eigendom der gemeente bestemd voor den openbaren dienst. De Voorzitter vraagt of de Notaris reeds heeft geantwoord op de vraag van B. en W. of de geldschieter hiermede genoegen neemt. Wethouder Schreuders zegt dat de No taris hem heeft medegedeeld dat hij met de nieuwe voorwaarden genoegen neemt en het bedrag wil leenen als hypotheek op het hooiland de Heuje en op de school. De zaak is dus thans in orde. De Voorzitter betwijfelt dit, aangezien hij niet gelooft, dat Ged. Statiën zullen goedkeuren, dat reeds rente betaald wordt vanaf 1 Aug. j.l. terwijl het bedrag nog niet is ontvangen. Wethouder v. d. Pol zegt dat de schuld hiervoor bij Ged. Staten ligt. Direct nadat het raadsbesluit is genomen, is Ged. St. verzocht daaraan goedkeuring te hechten Thans, een half jaar nadien krijgt men eerst dit antwoord, dat men evengoed reeds twee of drie dagen na het verzoek had kun nen geven. Het verlangen van den geld schieter, die het bedrag van 1 Aug. af ter (Naar het Engelsch) Van W. G. WATERS. 3) Zijn het communisten of nihilisten?.... vroeg ik. O, ik weet niet hoe zij zichzelven noe men, maar' nihilisten zou geen slechte naam voor hen zijn, want zij zijn altijd druk bezig met iets, dat op nihil, op idets uitdx aait. Zijn het Franschen of Italianen? Van alles wat. Het is een merkwaardig troepje. De meeste hunner zouden geen vlieg kwaad kunnen doen, maar als gij hen over hunne hervormingsplannen hoort spreken komen zij met maatregelen voor den dag, die iemands haren ten berge doen rijzen. Komen zij eiken avond hier, vroeg ik. Neen, zij reizen en trekken heen en weer. Den eenen dag wordt Luders, dat is de man die met ons sprak, onverwacht naar Messina gestuurd en den volgenden dag konft een onbekende uit Verviers of Weenen. Ik geloof dat de spoorwegmaat schappijen meer voordeel van hen trekken, dan de lijdende menschheid, zooals zij' het noemen. Zij zien er niet opgewekt uit, vindt gij wel? Neen, zeker niet, maar iemand kajn ook niet vroolijk kijken als hij elk oogen- blik een politieagent verwachten kan om hem te arresteeren. Zeer 'juist. .0, er zullen altijd ruste- beschikking stelde, om van dien datum af rente te ontvangen is niets onbillijk, de onbillijkheid schuilt bij de Staten, die het verzoek om goedkeuring zoolang onder zich hielden. De heer Schreuders merkt op, dat tenge volge der conversie het percentage 1 pCt. lager wordt, zoodat het nadeel van de be paling rentebetaling vanaf 1 Aug. spoe dig is opgeheven. De Voorzitter acht het nieuwe wetsont werp regelende de finantieele verhouding tusschen .'r ijk en gemeente van belang. De heer Schreuders meent dat dit nog wel een tijd zal aanloopen eer het is aan genomen en de gemeente er van zal pro- fiteeren. De Voorzitter is de meening toegedaan dat dit wetsontwerp spoedig zal worden behandeld. Spreker brengt in omvraag hel voorstel tot het aangaan van een hypothe caire leening, zooals hiervoor is aangege ven. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Benoeming lid Burgerl. Armbestuur we gens periodieke aftreding van den heer J. van Ballegooijen. Met algemeene stemmen wordt de heer C. Schreuders gekozen, die deze benoeming aanneemt. Vaststelling gemeentebegrooting 1927. De begrooting wordt artikelsgewijze be handeld. Bij post onderhoud gemeentege bouwen, groot f 50, zegt de heer van Ballegooijen, dat deze post hem zeer laag voorkomt. De Secretaris merkt op, dat uit den post onvoorzien groot f 500 en uit andere pos ten nog kan worden overgeschreven. Voor plaatselijke inkomstenbelasting is een bedrag uitgetrokken van f7133. De Voorzitter stelt voor de begrooting goed te keuren in ontvangst op f 26921,80, uitgaaf f 3202992. Alzoo met een nadèelig slot van f5108,12. De heer v. Andel zou willen vragen of nu de gemeenteambtenaren hun pensioen- storting geheel zelf moeten dragen, niet een onbillijkheid wordt geschapen tegen over den gemeenteveldwachter Swarts. De heer Ballegooijen meent dat bezwaar lijk een uitzondering kan worden gemaakt, de een wel, de ander niet, gaat niet. De heer v. Andel geeft dit toe, doch de heer Swarts geniet f 50 als gemeente- bode, als nu als tegemoetkoming deze be looning eens op f 100 werd gebracht, dan was de gemeente toch nog goedkoop uit, want als de heer Swarts voor deze functie bedankt, kan de gemeente voor dit bedrag niemand krijgen. Swwarts krijgt voor het bodeschap nog geen gulden per week en moet daarvoor 5 maal per week naar den Burgemeester te Wijk, krijgt dan looze geesten in de wereld zijn. Hoe jam mer mijn jonge vriend, dat de menschen niet, zooals gij en ik, tevreden kunnen zijn, met de vertroostingen der kunst en wijsbegeerte. Want ik ben overtuigd, dat ge een wijsgeer zijt en ik verheug mij er reeds op, met u allerlei vraagstukken te kunnen bespreken en uw oordeel te vragen. Mijn oordeel te vragen. Die grijsaard bij wiens kennis de mijne die eens kinds was. Welk een nederigheid. Ik had altijd gehoord ,dat de grootste denkers het meest bescheiden zijn. Of kon het wezen, dat hij inderdaad i n mij zulk een scherpzinnig vernuft ontdekt had. ÏD Ik heb op het oogenblik een werk onder handen ,-dat naar ik hoop, voor het nage slacht bewaard zal blijven, ging de oude heer voort. Het is een herdruk met noten van een zeldzame oude vertaling van oud- duitsche gedichten. Een mijner vrienden heeft mij met de noten en commentaren geholpen. Het zal worden uitgegeven op kostbare wijze, met de origineele gravu ren en geïllustreerde letters en juist over dit laatste heb ik uwen raad noodig. Ik antwoordde natuurlijk, dat ik met mijn raad, zoo die hem helpen kon, tot zijn dienst was. Ja, ja, zei de heer Bellamy met een vriendelijken glimlach, maar ik vrees dal gij spoedig ervaren zult, dat ik een van die menschen ben, die als hun een vinger geboden wordt, spoedig de geheele hand riemen. Voor gij mij uw raad geeft moet ik u iets anders vragen. Ik heb de hulp van uw vingers noodig. Ik heb al de pla ten gegraveerd voor de groote aanvang letters, behalve een, en juist die eene, de mooiste van alle, wil mij niet lukken. Er is werk aan, dat, ronduit gezegd, boven igfc h# hoo^f het is, Waarop de slechts 18 ct. per keer, dit is toch geen belooning. De heer Ballegooijen geeft toe, dat als men de functie op zichzelf beschouwt, het dan geen belooning is, doch Swarts heeft ook zijn salaris als gemeenteveld wachter, dat is zoo slecht niet. De heer v. Andel merkt op dat het salaris van den veldwachter toch ook niet zoo hoog is, f 1000 is met hoog te noemen. De heer v. d. Pol vindt het salaris zoo slecht niet, want het is thans geen f 1000 dit was het aanvangsalaris, door zijn dienst jaren komt Smarts thans aan f 1400 met f 60 voor kleeding en f 50 als bode, plus vrije woning met tuintje. De heer Schreuders vraagt salaris van armbezorger Voorzitter antwoordt van f 7,5. De heer Schreuders meent, dat als de Secretaris, tevens armbezorger, zich dan op hetzelfde standpunt zou plaatsen, dat dan de bezoldiging als armbezorger zeker ook voor verhooging in aanmerking komt, f 75 voor deze functie is ook heel weinig. De heer v. Andel blijft er bij, dat als de heer Swarts het bodeschap niet langer wil waarnemen, dat de gemeente dan veel duurder zal uitkomen, want voor dat bedrag is niemand te krijgen. De heer v. d. Pol merkt op, dat Swarts als hij voor de functie bedankt, hij de f 50 salaris ook mist, spreker blijft er bij dat hij het salaris van den veldwachter nog niet zoo slecht vindt, hoeveel zijn er die aan een dergelijk bedrag komen. De heer^Schreuder zegt dat B. en W. slechts schoorvoetend met het voorstel tot geheel verhaal der pensioenstorting zijn ge komen, waren zij daartoe door de onver biddelijke noodzakelijkheid niet gedreven, dan zouden zij hiermede niet gekomen zijn. Past men het verhaal bij den een toe, kan men voor den ander geen uitzondering ma ken. Het salaris van den veldwachter is niet zoo slecht, f 1400 plus f60 en f50 en vrije woning, die men gevoegelijk op f 150 mag stellen, is nog niet zoo weinig. De heer v. Andel geeft toe, dat als het is, zooals het hier wordt voorgesteld, hij moet toegeven dat het salaris nog zoo slecht niet is. De heer Schreuders zegt dat er meer posten zijn, die zijn verlaagd, zooals b.v. voor den dokter, is daarvoor geen raads besluit noodig? De Voorzitter antwoordt dat als de raad zijn goedkeuring hecht aan de begrooting, zooals zij door B. en W. wordt aangebo den, daaruit de gevolgtrekking mag wor den gemaakt, dat de raad ook genegen is, het besluit te nemen tot verlaging van de verschillende posten. Men behoeft daar- mijn krachten gaat, maar voor u zal het kinderspel zijn, daarvan ben ik overtuagd, na hetgeen ik vanavond van uw werk ge zien heb. Ik vrees, dat gij te veel dunk van mij hebtzei ik. In het geheel niet. Hebt gij Woensdag avond iets te doen? Zoo niet, dan kuint gij mij hier vinden en zullen wij naar mijn huis gaan en zal ik u wat van mijn werk laten zien. Ik was dien avond vrij en dus nam ik de uitnoodiging van den heer Bellamy aan, ten hoogste verheugd, dat mijn toevallige komst in het koffiehuis De Divan mij zulk een buitenkansje bezorgd had en ten hoogsten verlangend den ouden heer in zijn eigen woning te leeren kenniq. Zoo ging ik dan Woensdag avonds naar het koffiehuis en den heer Bellamy was er wederom eerder dan ik. Ongeveer een uur bleven wij daar bij een kop koffie, want een der sombere samenzweerders deed een bijzonder langdradig verhaal hoe hij in een restaurant in St. Martens Lane negen stuivers te veel had moeten betalen voor zijn middagmaal. Ik werd dain ook wat ongeduldig en zoodra de geschiedenis van de lotgevallen des 'bannelings ten einde was, maakte ik aanstalten om heen te gaan. Ik riep een huurrijtuig, de heer Bellamy liet mij het eerst daarin gaan en stapte zelf in, nadat hij aan den k pets ie r zijn adres had opgegeven, dat ik niet verstond. Wij reden door tal van straten, waarop ik weinig acht sloeg en hielden eindelijk in een buurt, die mij volkomen vreemd was, stil. Wij waren voor de woning van den heer Bellamy, welke op zijn kloppen geopend werd door een kort, zwaarge bouwd man met een groot hoofd, dat over thans geen beslissing te nemen, want eerst moeten Ged. Statiën de be grooting zoo goed keuren, wat naar spr. meent onmogelijk kan gebeuren. De heer v. d. Pol is het hiermede eens, verschillende posten zijn geschrapt of ver laagd, zooals subsidie politieschool, school- behoeften enz., het is niet zeker dat Ged. Staten dit allemaal zullen goedkeuren. De heer Schreuders vraagt of het niet gewenscht is, dat, voor de begrooting zoo wordt vastgesteld, met zoo'n belangrijk na- deelig slot, eerst het advies te vragen van Ged. Staten. De Voorzitter acht dit overbodig, de raad ziet geen uitweg, misschien dat Ged. Staten thans een weg zullen zoeken, men heeft reeds zoo lang met cijfers gegoocheld om een sluitende begrooting te krijgen, dat het gewenscht is daaraan een eind te, ma ken. De heer v. d. Pol stemt dit toe, de raad is door-den uitersten nood gedwongen een begroeting goed te keuren met een na- deeli 'gfclot, het is beter de werkelijkheid te geven ,dan met cijfers goochelen, om de begrooting sluitend te krijgen. Met algemeene stemmen wordt de be grooting hierop goedgekeurd zooals zij door B. en W. is aangeboden. De begrooting van het Burgerl. Armbest. wordt eveens met algemeene stemmen vast gesteld op een ontvangst en uitgaaf van f 1503, als gemeentelijke subsidie is een bedrag geraamd van f 1500. Verder niets' meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. AUTOBUS TE WATER. Te Waterhuizen is de personen-auto der G.A.D.O.-ondernaming met 13 passagiers tengevolge van het breken van den as in het Winschoterdiep terecht gekomen, Allen zijn gered. DOOR EEN DRIJFRIEM VERPLETTERD. De 55-jarige gehuwde J Westerdiep, werkzaam aan de scheepswerven van E. J. Smits en Zn. te Westerbroek, is door eigen onvoorzichtigheid gegrepen door een düijfriem. Hij werd rondgeslingerd en vrijwel verpletterd. o MOORD. Toen de chef van de machinezetterij van de Uitgevers-Maatschappij J. B. Wolters te Groningen Vrijdagavond 7 uur dedrukkery in de Akkerstraat verliet, werd hij onver- npg grooter scheen door den dichten haar dos. Mijn vriend opende een kamerdeur ter rechterzijde en ik beken, dat ik ver baasd stond, toen ik zag wat voor vertrek dit was. De zoldering was laag en langs de wanden stonden fraaie en geheel gevul de boekenkasten. Zware gordijnen hingen voor de vensters en boven den marme ren, schoon gebèeldhouwden schoorsteen hing een fraaie gravure. Aan weerszijden stond een prachtig stuk van modern Fransch brons. In het midden van de kamer stond een zware eikenhouten tafel overdekt met boeken en op den hoek een kleine lamp nabij een lagen, gemakkelijken stoel, die tusschen den haard en de tafel geplaatst was. Het was inderdaad een allergezel ligst vertrek, dat op mij een weldadigen indruk maakte, vooral misschien ook na de sombere, donkere straten die wij waren doorgereden. Gij ziet, dat ik het mijzelf vrij gemak kelijk heb weten te maken, zei de hqer Bellamy, terwijl hij het vuur opstookte, zoodat een roode gloed op de rugjgen der oude bruinleeren boeken viel en on het bleekgroen der gordijnen, die zooals ik nu zag van Genueesch fluweel waren. Als iemand als het ware voor levenslang opgesloten is, zooals ik ben, g]Ing hij voort, dan vindt hij er behagen in, allerlei mooie dingen om zich heen te verzamelen. Ik heb op verschillende tijden van alles bij eengegaard en zal u menige curiositeit kunnen laten zien. Maar van avond moeten wij ons bezig houden met de otid-duitsche dichters en de aanvangletters. Daar ligt het, wees zoo goed en leg die portefeulle hier op tafel. hoeds van achteren aangevallen door iemand, lie hem b5pkb'-ar heeft opgewacht. Met een mes werd den aangevallene de hals slagader doorgesneden. Het slachtoffer zakte met een luiden gil ineen en overleed zonder eenige aanwyzing te hebben kunnen geven omtrent den dader. Deze moet de vlucht hebben genomen door een gangetje naast het gebouw. De getroffene is de 42 jarige J. Schot. Hij was ongeveer twee jaar geleden uit Nijmegen gekomen en had naar de meening van iemand van het personeel absoluut geen vijanden onder zjjii ondergeschikten. Hij laat een weduwe achter met vier kinderen. Nader meldt men Het trok Zaterdagmorgen ter drukkerij der Uitgevers-Mratschappij J. B. Wolters de aandacht, dat ds 29-jarige W. S. een zetter van deze drukkerij kreupel liep. Het was bekend, dat men Vrijdagavond iemand over een schutting in de nabijheid vari de plaats van den moord* heeft zien klimmen. Een en ander maakte, dat men S. ging verdenken van den moord op J. S. Op grond ook van verdere inlichtingen heeft de politie S. om 1 uur aangehouden. Na met het Ijjk van den verslagene te zijn geconfronteerd, heeft hij de misdaad be kend. Hij heeft verklaard te hebben ge handeld uit wrok over vermeend onrecht. o VERRE REIS. Op 31 Augustus werd een ballonnetje opgelaten door een bewoner van den Zand berg weg onder Teteringen. Dezer dagen ontving hij bericht van den heer J. H. Nuijten te Pielsr Maritzburg in Natal (Zuid- Afrika), dat deze, toevallig zelf een Hollander, het ballonnetje op 8 November in de buurt van genoemde stad op een eenzame plaats gevonden had. HET AANWERVEN VAN VERZEKERDEN BIJ DE VRIJWILLIGE OUDERDOMS- VERZEKER1NG. Naar wij vernemen, wordt, in verband met aan den Verzekeringsraad ter oore gekomen geruchten omtrent minder ge- wenschte handelingen van agenten bij het aanwerven van verzekerden bij de Vrijt willige Ouderdomsverzekerirg, door da- college een onderzoek ingesteld, —fr ik deed het, de heer Bellamy maakte de portefeuille open en zei: Hier zijn mijn schatten, maar gij moet weten, dat ik het oorspronkelijke hand schrift niet heb. Mijn vriend, aan wien het toebehoort, is een te groote boekenvriend om het uit zijn oogen te laten gaan. Het was al mooi dat hij mij vergund heeft de prenten te laten fotografeeren. Die en die heb ik reeds gemaakt, vervolgde hij, de photografiën omslaande, die mij toeschenen teekeningen van Albrecht Durer te zijn. Al deze kon ik vrijwel maken, zooals gij straks zult zien, maar waar is die lastige prent, o, hier is zij. En terwijl hij dit zei, nam hij een tce- kening op en verzocht mij' die op dien schoorsteenmantel te plaatsen om haar te bezien. Bij - den eersten blik die ik er op wierp zag ik reeds dat het geheel iets anders was, dan wat hij mij tot dusver getoond had. Voorzleker was het niet het werk van een kunstenaar uit denzelfden tijd als die waarvan de andere prenten waren. Misschien was het Italiaansch uit de 17e eeuw, maar meer. nog leek het iets geheel uit den tijd waarin wij thans Waren. Het was een schoone, slanke vrouwenfiguur, met een palmtak in de eene hand en een speer in de andere, gezeten op een rots met de zee op den achtergrond. In de rus tige schoonheid van ihaar gelaat en de waar digheid harer gestalte geleek zij meer de geïdealiseerde verlichaming van Germania, zooals men die op zoovele pleinen in Duit- sche steden zien kan, dan op de schuts engel van den kunstenaar, die de mij ver toonde prenten gemaakt had. (W.tordi vervolgd.) Tiir iel Lui fii Heosdgi en Alteia,deLai|straat n It Bsnelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 1