Modern Foto-Atelier Coertse Eind B 119 GORCUM, PUROL er op! Telef. 266 DE GOUDEN LAAN. Plaatselijk Nieuws DE POLITIE ALS INBREKER. Nadat de Dordtsche politie het ver moeden had gekregen, dat den laatsien tijd des nachts eenige diefstallen, die onop gehelderd bleven, gepleegd konden zjjn door een agent-majoor van politie, werden door den commissaris uitgebreide maatregelen genomen om den vermoedelyken dader op heeterdaad te kunnen betrappen. Dit scheen uit den aard der zaak hoogst moeilyk, daar de politieman 't feit zou be drijven 'o nachts in diensttijd, terwjjl hjj op suveillance was. Hy had de aandacht zijner superieuren getrokken, dat hij zoo bijzonder actief was in het open vinden van buitendeuren, speciaal van niet-bewoonde panden. Woensdagnacht werd de agent-majoor in perceel 23 aan de Groote Kerksbaurt in gebruik bjj de firma Giltay's boekbin derij, aangehouden door een inspecteur en een rechercheur, die zich daar verdekt hadden opgesteld en wel op het oogenblik, dat hij genoemd perceel was binnenge komen door middel van een valschen sleutel. Hy was in het bezit van ver schillende loopers. Hij heeft bekend aan andere diefstallen, op dezelfde wyze ge pleegd, zich te bebben schuldig gemaakt. Het onderzoek is nog in vollen gang. De onbetrouwbare politieman is gistermorgen ter beschikking der justitie gesteld. HET VERDRAG MET BELGIË. Honderd bekende anti-revolutionnairen in ons land (onder hen zijn enkelyke hoogleeraren, burgemeester De Gaay Fort man van Dordrecht en het oud-Kamerlid A. Colyn, een broer van den oud-minister Colyn) hebben aan de anti-revolutionnaire leden der Eerste Kamer een adres gezonden, waarin zij als hun meehing uitspreken, dat het landsbelang eischt, dat het tractaat in zyn tegenwoordigen vorm niet worde aangenomen. Van de 32 hoogleeraren en oud-hoog leeraren der landbouwschool te Wageningen hebben 27 de Eerste Kamer verzocht te voorkomen, dat het verdrag met België ongewijzigd worde bekrachtigd. Twee der hoogleeraren verklaarden, dat zy ale^ voorstanders van hst verdrag wensch- ten beschouwd te worden. Van de drie andaren zyn de redenen van het niet onderteekenen niet bekend. EEN GESCHENK DER KONINGIN. De koningin heeft twee waggons vrucht- boomen uit de boomkwekeryen van het Loo en de Koninklijke houtvesterij doen toekomen aan de kweekers in Maas en Waal, die voor geen of' slechts geringen geldelijken steun van het watersnoodcomité in aanmerking konden komen. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN ZAAK. De Haagsche rechtbank veroordeelde K, Marang van IJsselveere wegens schuldheling in verband met de Portugeesche bankbil- jettenkwestie tot elf maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis, die ook elf maanden is. Het bevel werd gegeven tot zyn onmiddelyke invrijheid stelling. Het O. M. had 4 jaar gevangenisstraf geëischt. VRACHTAUTO* TE WATER. Een vrachtauto met 700 kippen, bestemd voor de Leeuwarder markt, is bij Suaraeer te water gereden. Ruim 100 kippen ver dronken. DE 24-UUR TIJDREKENING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wy vernemen zal ten behoeve van den 24-uur tijdrekening, welke bij den aanvang van den zomerdienst op 15 Mei 1927 door de spoorwegen zal worden ingevoerd, reeds spoedig een aanvang worden gemaakt met het overschilderen der stations klokken. Deze zullen dan by de nummers 1 tot en met 12 de nummers 13 tot en met 24 aangeven. o— INTERNEERING. Aneta meldt uit Batavia De landvoogd heeft onderteekend het intemeeringsbesluit van zeven personen uit Batavia en het Buitenzorgsche, van drie uit het Krawangsche en van veertien uit de Midden-Preanger, allen leiders of propa gandisten. Zij gaan naar de nieuwge- schapen onderafdeeling Boven-Digoel (Zuid- Nieuw-Guinea.) o EEN KAMPONGHOOFD VERMOORD. Aneta meldt uit Padang Het Kamponghoofd te Pasaram Batjang is met browningschoten vermoord. De dader is voortvluchtig. Militairen omsingelden een kampong in het Soloksche, alwaar een bende gesigna leerd was. Drie vluchtenden werden aan geschoten. O TWEE ONDEROFFICIEREN VERMOORD Aneta seint uit Kota-Radja Een Gajoer doodde met messteken te Blang-Kedjeren (Oostkust van Adjeh) de onderofficieren Van Gent en De Ruyter. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. 'k Was in een laan van enkel goud aan ['t dwalen, Met goud alleen, aan hoornen, op den grond, Aan boschjes aan de kant en in het ron 't Was alles goud in 't glanzend zonnestralen. En gouden blaadjes ruischten om my henen, Verzweefden neder, boven uit de lucht, Zoo telkens bij 'n suizel-windezucht, De boomen, jaze stonden goud te [weenen. En bij me liep 'n meisje, goud van haren, De bl&ren kwamen rits'lend om d'r waren, Ze gloeiden rood en bruin, en bruin en rood Maar allen van die glanzend-gulden tinten, Als waren 't stukken goud uit hemellinten, Gesneden uit het vuur van zonnedood. RENÉ DE TROUBADOUR. neusden, November 1926. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. De Ontvanger der Directe Belastingen te Heusden zal in het tijdvak van 13 Dec. 1926 tot en met 8 Jan. 1927, des Dinsdags en Vrijdags van iedere week van 's avonds half zes tot half '&cht te zij nen kantore zitting houden voor de be handeling van aanvragen tot verkrijging van kostelooze rijwielbelastingmerken. HEUSDEN. Zaterdagavond hield de Chr. Jcwigelingsver. «Eben Haëzer* een Voordrachten avond in de Bewaarschool. Ds. Huygens sprak voor het stampvolle zaaltje zyn openingswoord uit, waarin uit kwam, hoe mooi het doel van zoo'n avond kan zyn. Aan den Voordrachten-wedstrijd namen negen leden der vereeniging deel. De jury bestaande uit de heeren Ds. Haigens en Leeohouts, en mej. Friedli, kende de prijzen, bestaande uit mooie boekwerken, aan de volgende personen toe Jo Deurlo, eerste prys, met «De Kuras siers van CanroberU. Jan van Helden, tweede prijs, met «Het Schrijverke*. Marinus van Beynen, derde prys, met «Arm Moedertje#:. Willem v. d. Steenhoven, vierde prys, met «De Heiden-apostel.* Na de pauze werden eenige nummers ter opluistering gegeven, n.l. een opstel over het onderwerp «De Bijbel en onze jongens*de samenspraak «De Reciteer- wedstryd te Kleidorp*, de voordracht «Boerke Naast, en de samenspraak Mynheer Schraapt. Daarna sloot Ds. Huygens de vergade ring met eenige woorden van voldaanheid, en gebed. Zondag behaalde het le elftal «Juliana* een 3—1 overwinning voor den «Brabantschen Voetbalbond*, in den wed- stryd tegen «Wilhelroina II* uit Kaats heuvel, op het terrein van laatsgenoemde vereeniging. Het le elftal heeft nu ongeveer de helft van den Br.-Bond-wedstryden gespeeld, waarvan er nog slechts één door hen ver loren is, zoodat de kans op plaatsing in een hoogere klasse in het volgende compe titie-seizoen zeker zeer groot is. Het 2e elftal speelde Zondag op de Serie-wedstrijden te Haarsteeg, uitgeschreven door de v.v. «H. V. V.t, tegen de «Sporters* uit Drunen, welke wedstrjjd werd verloren met 30. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, hoopt Maandag 20 Dec. in Concordia op te treden Mr. A. W. Camp met mede werking van Mevr. De Ridder-Spaan. Het programma luidtMelodrama's en Vroolyke Kunst. Zondag 12 Dac. herdacht M. v. d. Velden den dag dat ze voor 12J jaar in dienst trad by de familie Crijns. Op de Maandagavond gehouden h&lfjaarlyksche ledenvergadering van de Fanfare der H. Familie, werd besloten deel te nemen aan het Groot Nationaal Concours uitgeschreven door de Heusdensche Harmonie op 2de Pinksterdag 1927. Tevens werd besloten eene aubade te brengen aan de R.K. Tooneelver. «Kunst en Vermaak* ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan en dit te doen plaats hebben voor den aan vang van hare feestuitvoering op Zondag 26 Dec. a.s. Zondagavond werd door de R. K. Debatingclub «St. Catherina* alhier eene propaganda-avond gehouden in het ver- eenigingsgebouw, waar by de heer J. Boe- zer uit Den Haag optrad als declamator. De opkomst van belangstellenden, had, gezien wat de heer Boezer dezen avond presteerde, schitterender kunnen zijn. De afwezigen hebben een zeer genotvollen en Jeerzamen avond gemist. Door den Presi dent, de heer N. Brouwers, werd de heer Boezer mef een korte toespraak ingeleid, waarop de heer Boezer verschillende dra matische fragmenten voordroeg, o.a. De Proloog van «De Paradijsvloek* en het 4e bedrijf van de Koopman van Venetië en andere schitterende passages. Deze werden op keurige en buitengewone wyze voorge dragen in co8tuum, waarbij de heer Boezer een aandachtig gehoor had. Een langdurig welverdiend applaus mocht hij in ontvangst nemen. Na de pauze kregen we het hu moristisch gedeelte, o.a. «Als alles bloeien wli* van H. 't Sas en meerdere leuke stukken. De aanwezigen genoten hiervan, waarbij hij voortdurend de lachspieren in beweging wist te brengen. Een daverend applaus volgde hierop, wat de heer Boezer bewoog, nog een extra stukje ten gehoore te bren gen. Het was een schitterende avond en de Debatingclub heeft eer van haar werk door den heer Boezer hiertoe uit te noo- digen. We hopen den heer Boezer nog meer dere malen in ons midden te zien, om ons te vergasten op zoo'n buitengewonen en leerzamen avond. Bij de firma J. van Laarhoven, alhier, ligt ter teekening aanwezig de lyst welke aan de Tweede Kamer der Staten- Genaraal wordt gezonden ora ts verzoeken de voorgestelde fvvyziging van art. 17 lid 3 b, die de hengelsport bedreigt, niet aan te nemen. Er is een petitionnement uitgeschreven. Elke Nederlander, hetzy man of vrouw, hoven de 18 jaren zal het onrecht voelen van een wyziging, die een sport bedreigt welke zoo populair is in ons waterrijk land. Door zyn of haar handteekeniug zal hy (zy) te kennen geven, dat zy er zich tegen willen verzetten. Dus, liefhebbers der hen gelsport, teeken de lijst. ANDEL. Naar wij vernemen, zal de Muziekvereen. «Andel's Fanfarecorps* in den loop dezer maand een uitvoering geven. Door de Anti Rev. Kiesvereen. te Almkerk is de EdelAchtb. Heer Burge meester dezer gemeente No. 1 geplaatst op de groslyst ter verkiezing van leden der Provinciale Staten. ALMKERK. Vrijdagavond j.l. werd alhier in de Consistoriekamer der Herv. Gem., onder leiding van den Ring-Voor zitter, eene gecombineerde vergadering gehouden, van de Jongel.-vereen. «Eben Haëzer* en «Samuel*. Na 't zingen van Psalm 105 3, gir g Z.Eerw. voor in gebed en las een gedeelte uit Jes. 5 voor, waarna hy alle aanwezigen een welkom toeriep. Hierna las de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Door L. M. Geudeke werd een inleiding geleverd over Lnc. 20:9-18, waarop eene aangename gedachtenwisseling volgde. Nadat gepauzeerd was, werd door J. Romeijn een opstel geleverd terwyl door M. Brand een voordracht werd ten beste gegeven. Beide onderwerpen vielen zeer in den smaak van de aanwezigen. Over de vraag «Hoe moet Math. 529 ver klaard worden, volgde eene levendige discussie. Tenslotte werd nog een traag beantwoord door H. Dekker, over «wat leert de Schrift over Hamel en Hek, waarop eveneens een bespreking volgde. Nadat nog door enkele personen van de rondvraag gebruik was gemaakt, sloot de Heer Dekker, na 't zingen van Gez. 127 5, dezen gezelligen avond met dank gebed. Naar wy vernemen, zal dé Chr. Hist. Kiesvereen. alhier, a.s. Zaterdagavond 7 uur in de Consistoriekamer der Herv. Gem. eene vergadering houden. Op 29 Dec. a.s. zullen Ged. Staten dezer Prov. verslag uitbrengen, in zake liet beroep van het Bestuur van de Bijz. School te Nieuwendijk (gem. Almkerk), tegen het besluit van den raad dezer ge meente, waarbij medewerking is geweigerd tot het verstrekken van gelden tot het aan brengen van Centrale verwarming in die school. BRAKEL. Door stemgerechtigde lidma ten der Ned. Herv. Gem1, alhier is herko-i zen tot ouderling de heer B. Pelle en toU ^diaken de heer F. v. Dalen, welke bei den deze herbenoeming hebben aangeno men. CAPELLE. De Geref. Jongelingsver- eeniging Pred. 12:1 a te Vrijhoeve-Capel- le kwam Donderdag jl. in openbare ver gadering bijeen ter viering van haar 57e levensjaar. De eere-voorzitter, ds. J. Snoek, bij wien de leiding voor dezen avond be rustte, opende op 'gebruikelijke wijze, en sprak naar aanleiding van Rom. 12:11b een openings- en tevens welkomstwoord. Alsnu gaf de secretaris, A. Metzke, een overzicht van den toestand der vereeni ging. Sinds het 40-jarig jubileum in 1909 was er geen openbare vergadering meer geweest. Hoewel door vertrek van enkele werkzame leden o.a. L. Metzke Sr., die 40 jaren met lust en liefde de belangen der vereeniging had behartigd, de toe stand der vereeniging veel zorg1 baarde, mag aan 't eind er van gewaagd van gestadigen groei. In plaats van W. van Drongelen die door huwelijksplannen eer vol ontslag kreeg, werd tot voorzitter gekozen B. van Wijlen tot secretaris A. Metzke en tot penningmeester A. Hom mel. Op heden is het ledental 19 mtet 5 aspirant-leden. Er wordt, behalve 2 zomermaanden, geregeld vergaderd, terwijl er 5 vakken worden behandeld, nl. Ge wijde geschiedenis, Geloofsbelijdenis, Vad. geschiedenis, Anti-Revolutionaire beginse len en Kerkgeschiedenis. Hoewel het mee- rendeel der vereeniging nog tegen aanslui ting bij den Bond is wordt er toch hard gewerkt met de middelen en volgens de methode van den Bond. De werkzaamheid der leden mag nog wel wat op nooger peil komen. Verzocht werd op wat meer meeleving van de zijde van den Kerke- raad. Doch alles te zamen is er alle reden tot dank aan God. Daarna deelde de pen ningmeester mede dat de ontvangsten be droegen f 194,69 en de uitgaven f 155,10 zoodat het 'boekjaar sloot met een voor- deelig said:? van f 39,59. Ter afwisseling werd alsnu wat gezongen, terwijl dienst vaardige meisjeshanden de gezelligheid nog verhoogden door het toedienen van de noodige ververschingen. Op gevoelvolle wij ze werd daarna voorgedragen „Drie ster ren" door den heer J. Eijsinga. Hierna leidt de voorzitter een onderwerp in over de geschiedenis van Jozef, waarmede aan getoond wwerd d/zt het bij dezen god- vruchtigen jongeling door lijden tot heer lijkheid. Hierop volgde een voordracht „Drie studenten" door L. Metzke Jr., „Op den tweesprong" door H. Snijders, „Be drogen" rfoor H'. v. d. Schans en „De ramp van de Titanic" door A. van Dommelen, waarna enkele heeren en dames op gevoel volle wijze zongen 5 coupletten van „Na der mijn God bij U". Thans brak het oogenblik aan dat de vereeniging' van alle zijden complimentaties had te ontvan gen nl. door afgevaardigden van de Herv. JonJgelingsver. te Capelle, Ger. Jong.ver. te 's Gravemoer, Ger. Jong.ver. te Sprang, Ger. Meisjesver. te Vrijh.-Capelle, Chr/* Besturenbond te Capelle, de A. R. kiesver. en den kerkeraad te Vrijh.-Capelle. Voorts volgden nog een onderwerp over Vad. geschiedenis „Leidens Ontzet" door A. v. Dommelen en de volgende voordrachten :„Twee candedaten en een vacature" door den voorzitter, door J. Snoek „Verlan gen naar Jezus", door J. van Veen „Ge lukkige boer" en door L. Metzke „Geze gende kerkgang". Door het late uur had het 'bestuur besloten te resteerende num mers der aspirant-leden te laten vervallen. Ten slotte dankte de eere-voorzitter allen voor hetgeen gedaan was tot het welsla gen van dezen avond waarna ouderling Hommel in dankgebed voorging. Donderdagavond kwam de bonds- ring Capelle en omstreken van de Ned. Herv. Jongel.ver. op G. G. in vergadering bijeen. Gepresideerd door ds. F. Anker van 's Gravemoer' werden o. m. twee on derwerpen ingeleid nl.l Bijbelsch over 2 Kon. 2 en 1 over Kerkgeschiedenis geti teld „Protestanten" terwijl er ook nog een voordracht ten beste werd gegeven door W. van Asperen. Na gehouden stemming werd ds. Anker weer als Voorzitter geko zen. i Woensdagavond jl. voor de leden en Donderdagavond d.a.v. voor nier-le den gaf het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier in de zaal van den heer H. P. Mes aan de haven zijn eerste twee- daagsche winteruitvoering die in alle op zichten geslaagd mag' heeten. De zaal was beide avonden goed gevuld. Nadat de voorzitter de heer J. Michaël, de aan wezigen welkom had geheetten, werd met afwerking van het programma begonnen. De verschillende muzieknwmmers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd en het bleek dat onaer leiding van den directeur, A. Christ, 'ijverig geoefend werd. Een welver diend applaus volgde dan ook na afwer king van ieder nummer. Een paar voor drachten, benevens een paar komische cou pletten en een kluchtspel in een bedrijf brachten een aangename afwisseling in het program en misten hun uitwerking op de lachspieren der aanwezigen niet. Er heerschte een gezellige stemming' in de zaal, zoodat de onverbiddelijke sluitings tijd, als altijd, er veel te vroeg was.' Op de dezer dagen gehouden verga dering van het Hoofdbestuur van de Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw, is de heer A. M. Ryken, alhier, als lid van het Dag. Bestuur herkozen. De stationsbeambte J. H. Jansen, werkzaam op het station CapplleNieuwe- vaart, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor assistent voor den stationsdienst bij de Ned. Spoorwegen. Het bericht, omtrent het 10 jarig jubileum van den heer N. Snycrs, als directeur der Gem. Zangvereen. «'tRoze- knopje* alhier berust op een vergissing. Eerst in 1927 heeft dit plaats. De Postduivenvereen. «De Lucht vaart* gevestigd in het café van mej. de Weduwe A. v. d. Haart, zal, naar wy vernemen op 1 Januari a.s. een clubten- toonstelling houden. De heer C. Paans te Loonschendijk heeft voor zyn benoeming als Ouderling der Ned. Herv. Gem. aldaar bedankt. DUSSEN. De knecht van den land bouwer J. A. kreeg een trap van een paard in het aangezicht en. tegen den schouder. Hij moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. AGENDEREN. De laatste melkkoeien zijn Donder dag gestald. De melkopbrengst was niet groot meer. Hiermede is het vee uit het veld zoo goed als geruimd. OUDENDIJK. Op Vrijdag 24 Decem ber a. s. 's avonds half zeven zal de mu- ziekver. „Kunst na Strijd", directeur de heer C. G. van Dijk, met medewerking van het duo Valk uit Dordrecht een open bare uitvoering geven in de 2e openbare school. i POEDEROIJEN. De inlevering van mi litaire kleeding door dienstplichtigen der lichting 1911 welke zijn overgegaan naar de z.g.n. aanvullingsreserve, zal voor de ze gemeente plaats hebben te Hedel op 20 Dec.a .s. RIJSWIJK. Zaterdagmorgen had alhier op den zandzuiger van de firma Bakker uit Gorinchem, welke bezig is met het volspuiten van den grooten Wiel alhier, een ernstig ongeval plaats. Een ongeveer 20 jarig arbeider uit Hardinxveld had bij het vastleggen van een zandbak het ongeluk met zijn voet tusscheri een staaldraad te geraken, tengevolge waarvan dit lichaams deel juist boven den enkel werd afgekneld. Per sleepboot van bovengemelde firma werd hij direct naar Gorinchem naar het ziekenhuis vervoerd. RAAMSDONKSVEER. De heeren J. C. Schoenmakers en Joach. de Bont werden gekozen tot bestuursleden van de zuivel fabriek. De heer C. Sneep werd gekozen tot ouderling der Herv. kerk en de heer W. D. Knaap tot diaken. Tevens werd tot kerkvoogd gekozen de heer D. Lankhuijzen Sz. Naar wij vernemen wordt het elec- trisch licht wegens stijging der steenko- lenprijzen tijdelijk verhoogd. SLEEUWIJK. De waarnemend Gemeente-ontvan ger zal ten Gemeentehuize zitting* houden Dinsdag en Donderdag van 2—4 uur nam. Zaterdag 18 Dec. a.s. om 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk de banken ver pachting plaats hebben voor het jaar '27. SPRANG. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer Jj Maijers Hzn. Den lsten Kerstdag hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Looft den Heere" al hier een Uitvoering te geven. Vermoedelijk Dag- en Avondlicht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 2