B oer en dienstbode, Firma L 1. VEERMAN CAHIERS BERICHT! Adverteert in en abonneert op dit Blad. OPRUIMING ENKELE BONTSTELLEN EN BONTEN gemaakte Winterjassen en Jekkers W. H. BRIK, BLOEMBOLLEN. C. BOUMAN, van 3'|2, 5 en 6 cent. Rund-, Kalfs-, en Varkensslagerij Melodrama's Vroolijke Kunst het ADVIES-BUREAU H. M. VERHULST - Leiden, Nog voorradig: Tevens nog voorradig Adverteiitfën. C. Itranderhorst ZADEN verkrijgbaar te Heusden. voor Belastingzaken, Accountant Belastingconsulent. Schriftelijke of Mondelinge Inlichtingen hij VAN 3 TOT 17 DECEMBER. Hoek Visschersdijk GORINCHEM. zal deze uitvoering in het Geref. Kerk£e4 bouw plaats vinden. Zaterdagavond kwam de afdeelirig ^Patrimonium* alhier in haar 18e jaar vergadering byeen. Na opening en lezing der notulen werd door den Secretaris en Penningmeester verslag uitgebracht. B»ide verslagen gaven reden tot dank. Met algemeene stemmen werd de heer J. Dahneijer tot Voorzitter herkozen. Tot bestuursleden werden benoemd W. Dalmeyer, L. v. d. Hamme Jr. en J. W. Genuit Jr. Op voorstel van het lid Chabot werd een commissie benoemd, bestaande uit 5 personen, om plannen te beramen om te komen tot oprichting van een inkoopsver- eeniging. Aan het slot sprak de Voorzitter een woord van opwekking, waarna de heer C. Klootwijk sloot met dankzegging. Een Rossumsch chauffeur had bij avond, achter de woning van den heer V. alhier, door de duisternis misleid, het on geluk in een moosgat te loopen. Met den schrik en een bemodderd pak kwam hij vry. Na by de familie V. van droge kleeren te zijn voorzien, kon hg zijn reis per auto voortzetten. WASPIK. Met ingang van 1 Jan. a. s. is in de plaats v&ti den heer J. Verschuw ren tot sub-ontvanger voo irdeze gemeente benoemd de heer J. Schik, kantoonhouder van het hulpkantoor alhier. In de afgeloopen week zijn de laat ste suikerbieten voor de coöperatieve beet wortelsuikerfabriek te Puttershoek verzon den. Over het algemeen valt over den bie tenteelt dit jaar niet te klagen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is met ingang van 1 Jan. а.s. benoemd mej. Schaap, thans in gelijke betrekking te Zetten (Geld.) Op de 2e groote nationale tentoon stelling van hoenders, sier- en postduiven konijnen, cavia's en watervogels/ op 11 en 12 Dec. te Ammerzoden gehouden behaalde onze dorpsgenoot de heer Chr. Moutens een eere- en 3e prijs voor het zwaarste konijn, Vlaamsche haarkleur. Het diertje woog maar eventjes 17 pond. Op Zondag 9 Jan. a.s. zal de too- neelver. „Geestbeschaving" eene uitvoering geven in de Harmoniezaal bij den heer H. van Iersel Moutens. WIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente te houden op Woens dag 45 Dec. 1926, des voormiddags ten 10 uur. Te behandelen onderwerpen I. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling der begrooting van de gemeente Wijk c. a. en die der afd. Aalburg dj. 1927. 3. Vaststelliing der begrooting van het G.E.B, dj. 1927. 4. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur wegens periodieke aftreding. 5. Benoeming leden van de Stemhureaux. Benoeming van een Technischen en Administratieven Ambtenaar van het G.E.B, 7. Vaststelling verordening krachtens Art. 478 der Gemeentewet. 8. Vrysteliing onderwijs in lichamelyke oefening. WOUDRICHEM. Naar wy vernemen bestaan er ernstige plannen het Postkantoor in deze gemeente om te zetten in een hulppostkantoor, hetgeen zoowel voor den telefoon-, telegraaf- als postdienst een aan merkelijke verslechtering zal heteekenen. Vooral de alhier bestaande vischhandel, die groote partijen im- en exporteert en uit den aard der zaak voor een zeer groot gedeelte op telefoon en telegraaf is aan gewezen, zal hiervan zeer nadeelige ge volgen ondervinden. WAALWIJK. Het bouwen van een slachthuis is gegund aan den heer J. de Bont te Nieuwkuijk voor f 59 700 deze aannemer had ingeschreven voor f 69.900, bezuinigingen aangebracht ten opzichte van terrein en afsluiting reduceerden dit bedrag tot f 59.700, Het gebouw blyffc onge wijzigd. Aan de firma Grasso is gegund de koel- technische, slachttechische installatie en de watervoorziening voor resp. f12.985, f 11.580, f7420. WERKENDAM. De Ontvanger der Registratie en Domeinen verzoekt ons mede te deelen, naar aanleiding van gebleken misverstand by pachters van StaatsdQmeinen, dat niet gerekend kan worden op de toezending van een waarschuwingskaart voor de betaling der pachten, zoodat men zelf op den betaaldatum dient te letten wil men boete voorkomen. Tevens wordt er op gewezen dat het zelfde geldt voor de verschuldigde bedragen wegens vergunning tot uitwegen enz. Men betale tijdig. Heden (Woensdagavond) 7,30 uur zal de Geref. Meisjesvereen, »Wie den armen geeft, leent den Heere* haar jaar vergadering houden in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Tevens zullen dan de kleediugstukken, welke in het afgeloopen jaar vervaardigd zyn, kunnen worden be zichtigd. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor de Herv. Chr. School heeft ruim f 49 opgebracht. Woendag 15 Dec. zal de Gem. Zangvereen. »U. D. I.«, Directeur de heer De Bie uit Gorinchem, een uivoering in de Nutszaal alhier geven. Het programma belooft veel. Woensdag 22 Dec. a.s. hoopt de Herv. Jeugdcentrale in de gerestaureerde oude school haar Kerstavond te houden. >NIEUWENDIJK. De Gerof. Knapen- vereen. »Bsnjamin* hoopt le Kerstdag hare jaarvergadering te houden in bet Instituut. Dezer dagen kreeg het kind van den heer L een pot kokende koffie over haar beentjes, zoodat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Maandag 13 De cember des nm. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Meijers. SecretarisWelEd. Heer v. d. Berg. Aanwezig de heerenv. d. Hoeven, v. Willigenburg, Middelkoop, van Beek, Verheijden, Moonen, Oerlemans en Zwart. Afwezig met kennisgeving de heeren Michaëls, Rijken en Kerst. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukkenGoedkeuring door Ged. Staten van de reglementen der Burg. Armbesturen te Sprang-Capelle; idem raadsbesluit tot het aangaan der geldlee- ning groot f 2500 ten dienste der wegen; idem der geldleening groot f 10.000 voor de Bijzondere school; idem tot convencie der geldleening groot f 8000 voor de ha- venbeschoeiïng a 6 pCt. in een groot f 7500 a 5 pCt. Verzoek van R. vaii Dalen tot demping en rioleering gedeelte sloot langs de Quirijnsche Steeg. B. en W. stellen voor, om voor zoover het gemeentebestuur be treft, het verzoek toe te staan, mits voor voldoende afwatering wordt gezorgd. Uit de voorlezing van het adres door den) Secretaris, blijkt dat de heer v. Dalen er een huis wil bouwen en dat daarvoor demping van den slooUover een lengte van 15 meter noodig is, terwijl voojr af watering zal worden gezorgd door het leggen van cementen buizen. De Voorzitter merkt op ,dzrt v. Dalen nog in conflict komt met de Binnenpol- der. De lieer Middelkoop zegt, dat er bui zen liggen van 60 cM. -en d«t Treffers er ook bij aangesloten is. Spr. zou er bij willen voegen dat de rioleering moet ge schieden op de reeds bestaande buizen. De heer Oerlemans zegt, dat de kwestie met den Binnenpolder van Vrijhoeve reeds in orde is, deze heeft reeds toestemming verleend onder voorwaarde dat voor vol doende rioleering en een zinkputje wordt zorg gedragen, welke voorwaarde is aange nomen.' De heer Rijken komt ter vergadering. Met algemeene stemmen wordt het ver zoek hierop ingewilligd. Het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentëbegrooting 1926, waarbij besloten was voor het bedrag van f 1000 ten be hoeve van de werkverschaffing, een lee ning te sluiten is door Ged. Staten nilet goedgekeurd. Het college wenscht, dat deze uitgaaf bestreden wordt uit de ge wone middelen. B. en W. stellen voor het raadsbesluit in te trekken en opnieuw te besluiten om de uitgaaf te bestrijden uit de gewone middelen en in het besluit op te nemen de conversie van de lee ning grooot f 7500. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog getracht hebOen, Ged. Staten te bewegen voor het bedrag der werkverschaffing een leening te sluiten. De heer Verheijden vraagt op welke datum hei laatste schrijven van het Dag. Best. aan Ged. Staten is gericht, waarop de Voorzitter antwoordt van op 11 No,v. De heer Verheijden ,die de correspon dentie heeft ingezien, vindt het jammer, dat het Dag. Bestuur niet gewezen heeft op het feit, dat het laagste jaar twee- groote kapitalen uit de gemeente Sprang- Capelle zijn verdwenen. Men schijnt, al dus spr., in den Bosch altijd alles beter te weten, doch naar zijne meening weet de raad beter over de plaatselijke toestanden te oordeelen dan Ged. Staten. Het zal wel degelijk van invloed zijn op de inkomsten der gemeente dat deze kapi talen zijn verdwenen, men zal dit goed merken op de Inkomstenbelasting, op de opcenten der vermogensbelasting en perso- neele belasting, misschien ook wel op de opcenten der ongebouwde eigendommen. Wat spr. betreft, hij kan zich heel goed vereenigen met het oorspronkelijke voor stel van B. en W. om voor het bedrag; van f 1000 je, en leening te sluiten. Men weet er in den Bosch niets van dat hier in een jaar de toestand zeer is veranderd. Men zit daar maar te turen op de cij fers van drie jaren geleden en meent dat de gemeente er goed voorstaat. Spr. kan zich met het voorstel van B. enW. nie/ vereenigen om de uitgaa/ uit de gewone middelen te bestrijden. De heer v. Willigenburg merkt op, dat B. en W. gehandeld hebben, zooals de heer Verheijden het thans voorstelt. Ged. Staten wilden er echter niets van weten, nu is men aan het eind en dient men een ber sluit te nemen. De heer Verheijden geeft toe, dat B. en W. -hebben gedaan wat zij konden, doch waarom staan Ged. Staten het voor Loon op Zand wel toe en hier niet? Spreker maakt er een voorstel van om een leening te sluiten van f 1000, af te lossen in 4 jaren, elk jaar dus f 250. Wil geen der der heeren dit voorstel steunen, dan moe ten zij dit weten en is spir. dit goed. Geen der heeren verklaart zich hiertoe bereid, zoodat het voorstel van B. en W. in stemming (komt, dit voorstel wordt aan genomen met alleen de heer Verheijden tegen. Van Ged. Staten is het verzoek Inge- komen de verordening op de keurloonen te wijzigen eg te bepalen, dat het keur- loon voor buitenlandsch ingevoerd vleesch 3 et. per K.G. zal bedragen. B^ en W. stellen voor overeenkomstig dit voorstel te besluiten. Dit voorstel wordt aangenomen met op een na algemeene stemmen. De heter Ver heijden stemde tegen, onder bijvoeging dat hij consequent dient te blijven en hij lie* zijne er vroeger reeds genoeg over heeft gezegd. Schrijven van het schoolbestuur te Sprang, waarin wordt kennis gegeven dat het bestuur niet bekend was met het feit, dat de verplichte contributie ten laste van de gemeente kan worden gebracht, waarom het verzoekt deze contributie over 1924 en 1925, totaal f95,25, alsnog te mogen ontvangen uit de gemeentekas. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De heer Verheijden is er tegen het verzoek in te willigen, de rekening is reeds afgesloten en dan nu het bedrag te vergoeden met terugwerkende kracht gaat niet aan meent spreker. De heer v. d. Hoeven merkt op, dat het schoolbestuur niet bekend was dat de gemeente met dit bedrag belast kan wor den. De heer Verheijden zegt, dat er wel meer is, dat niet bekend was. De Voorzitter meent, -dat het thans al leen de kwestie is of de raad het verzoek wil inwilligen/ja of neen. Het voorstel van B. en W. tot inwilliging van het verzoek wordt hierop aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Rijken, Oerlemans, Moonen en Verheijden. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening en de rekening van het G.E.B. over 1925. Deze rekeningen zijn in onderzoek ge weest bij een commissie die het navolgen de rapport uitbrengt. De commissie die in de vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle van 19 November 1926 belast werd niet het onderzoek der rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1925, als mede die van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf over het tijdvak 1 Jan. tot 30 Juni 1925 heeft de eer den Raajd voor noemd te rapporteeren dat de genoemde rekeningen bij dit onderzoek, dat is ge houden op 26 dezer zijn accoord bevon den, waarom zij den raad voorstelt deze rekeningen overeenkomstig artikel 220 der gemeentewet voorloopig vast te stellen, zoöéIs zij door B. en W. dus zijn aangebo den. Waar de commissie bij evengenoemd on derzoek intussclien is gebleken dat krach tens de wet van 22 Dec. 1922, Sttbl. No-. 725 nog immer een zoo belangrijk be drag moet worden voldaan wegens wacht gelden van in verband met vereeniging van gemeenten ontslagen ambtenaren, daar meent zij te moeten opmerken, dat de hou ding welke tot pp heden door de betrokken autoriteiten wordt aangenomen, waar het betreft de herplaatsing* van wachtgelders en derhalve de ontlasting van de met de genoemde wachtgelden belaste gemeentebe- grooting ten zeerste is te laken. Overigens wenscht de commissie nog de aandacht te vestigen op de zeer hooge bedragen waar mede de gemeente wordt belast, inzake van <Je uitvoering der onderwijswetten spe ciaal waar het geldt de uitvoering van de Hoogere en Middelbare Onderwijswet. De commissie voornoemd, Sprang-Capelle 6 Dec. 1926. ZES BANDIETEN DOOR EEN JONGEN GEDUPEERD. Dinsdagmorgen zag in een der buitenwij ken van Londen een vrouw hoe uit een manufacturenmagazijn door een zestal per sonen een groot aantal goederen op een vrachtwagen werden geladen. Ze wekte, daar ze de zaak niet vertrouwde, haar beide zoons en toen deze het bedrijf een oogenblik hadden afgekeken, besloten ze zoo stil mogelijk de politie te gaan waar schuwen. Beschut door een muur wisten ze ongemerkt de straat te bereiken en von den na eenig zoeken een agent, met wien ze naar het terrein van het misdrijf terug keerden. Niet zoodra echter hadden de ban dieten hen in de gaten, of ze'sprongen in de vrachtauto, welke met vol gas wegreed. De 17-jarige Kenneth Subert evenwel, die met zijn broer op zoek naar.de politie was geweest, rende de auto achterna, sprong naast den chauffeur, en hoewel het slagen op zijn hoofd en handen regende, wist hij het stuur te grijpen en het zoo te draaien, dat de auto tegen een huis vloog. De die ven die nu het spel verloren zagen, zoch ten in alle haast een goed heenkomenwel zaten de agent en een op zijn fluitsignaal toegesnelde kameraad hen dicht op de hielen, doch het gelukte niet hen te arres teeren. Hun buit, een waarde van ongeveer 6000 pond sterling vertegenwoordigend, was hun intusschen door den kranigen jongen afhandig gemaakt. o Heden overleed tol onze diepe droefheid, na een lang durig en smarfcelyk lijden, in de hope des eeuwigen levens, onze innig geliefde en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Wed. D. v. HOUWELINGEN, geb. Antonla Vos. in den ouderdom van 64 jaar en 8 maanden. Uit aller naam Kinderen van Houwelingen. MEEUWEN, (Loswal. 7 Dec. 1926. BIJ Winkelier GENDEREN, zijn vanaf half Janüari alle soorten van in pakjes vanaf 10 cent. Ook worden gaarne bestel lingen aangenomen van GEVRAAGD zoo spoedig mogelijk, in een klein gezin, een flinke zelfstandig kunnende werken, v. g. g. voorzien, G. G. of Prot. Godsdienst, omtrek Heusden. Brieven onder letter Z aan Bureau van dit Blad. Drie Trompetterstraat HEUSÜJEN, heeft ontvangen alle soorten Groenten In blik Zalm, Kreeft, Sardines, Sardel- ringen, Lunchtong, gesneden Ossetong, Kippenred, Herrings, Ansjovisch, Faling, Garnalen, Mosselen in Gelei, potjes Soja, luxe potjes Gembes, matjes Vijgen, kistjes Vijgen, doosjes Dadals enz. Minzaam, aanbevelend. In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zyn verkrygbaar De Eerste Elecfrische Nieuwendijksche bericht, dat bestellingen zullen aangenomen worden voor DUSSEN en OMSTREKEN door A. VAK DER stelt te Dusuen (baan) en A. SLAKKERS te Meeuwen. Bestellingen zullen aan huis worden opgenomen. Op nette bediening kan gerekend worden. Op Maandag 20 December zal in Hotel „Concordia" te Heusden optreden de Heer Mr. A. W. KAMP, met mede werking van Mevrouw DE RIDDERSPAAK, met bet onderwerp (voor de Pauze) (na de Pauze). AANVANG 7.45. Prijzen der Plaatsen: le Rang f 1.50. 2e Rang f 1. Kaarten verkrijgbaar bij den Heer M. BAX. Voor regeling van te hooge aanslagen melde men zich bij den heer W. G. DE WAARD, Hoogstraat 527, W erbcenclam, Tel. 56; de heer C. v. d. BEEK Jz., Julianalaan F 9, Raamsdonkwveer. ES* tegen ongekend lage prijzen. tegen alle mogelijke prijzen b. v. van f48.voor f24. BIJ (Slot in H volgend nummer.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 3