Tweede Blad Jtfeuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. 4BS4 Woensdag 15 Deceier ui Firn L.VEERMAN. Heusden. rMANUFACTUREN. Gemaakte Goederen 89 89 89 89 240 210 325 Stuk Goederen 19 22-1 25 29 Bedden - Dekens 79 39 575 625 625 Ledikanten - Matrassen 590 De Kroon DAM RUBRIEK. Burgerlijke Stand. Parlementair Overzicht. Laiidboiiwi'iihriek 16 23 36 17-1 m 1825 1550 HOOGE STEEtNWEG. TEE. 911 Groote verscheidenheid in Modellen en keffers. BEHOORENDE BIJ HET BELASTINGZAKEN. De Rijks ontvanger te Woudrichem vestigt de aandacht van de belastingplich tigen er op, dat vóór 1 Januari a.s. de Grond- en Personeelebelasting moet worden afbetaald. Op de aanslagen in de Inkomstingbe lasting voor de gemeenten Almkerk, Andel, Dussen en Werkendam moet vóór dien datum minstens ï/s zÜn voldaan. Voor het overmaken van belastingen ge lieve men bij voorkeur gebruik te maken van den Postcheque- en Girodienst, niet alleen is dit vereenvoudiging van werk voor den Ontvanger, doch het is voor den afzender voordeeliger dan postwissels. Voor het aanvragen van kostelooze rijwiel plaatjes voor 1927 zal de Ontvanger zitting houden te Almkerk op Donderdag 16 Dec. a.s. en te Dussen op Vrijdag 17 Dec. a.s., beide keeren ten Gemeentehuize 's avonds van 5 307.30 uur. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijd-probleem No. 2. De stand was Zwart (10 sch.), 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 20, 25. 40. Wit (10 sch), 22. 27, 30, 31, 33, 39, 42, 43, 47, 49. De oplossing is 27—21 47—41 49—44 39—33 16X36 36X 20 40X38 25X 34 334 4—30 18X27 en verliest Goede oplossingen ontvangen van de heeren C. Bax te Heasbeen R. de Joode te Meeuwen A. de Graag te Heusden H. Vogelaar te Andei P. G. Wilhelm en iP. van Krieken te W'chem. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 4. Stand in cjjfers Zwart, 2, 4, 6, 7, 20, 21, 30, 32, 37 en dam op 49. Wit, 10, 13, 18, 22, 23, 28, 29, 39, 45, 46 en dam op 33. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht tot 22 DECEMBER a.s. VEEN, over de maand November. Geboren: Willem, z. v. G. Tim mermans en D. Duister; Elizabeth Korne- .\ia, d. v. A. 't Lam en S. J. van Bergeijk J an, r. v, G. C. Verbeek en A. M. Roe- la udLuiksje, d. v. B. Baayens en M. A. Vos. Getrouwd: P. v. d. Nieuwegiessen, 27 j, en J. C. Roeland, 25 j, Ovejleden: M. v. d. Berg, 84 j. wede. va«n C. Herrewijn. Levenloos aangegeven kind van G. Ver beek en W, Viveen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Johanna, d. v. D. den Haan en A. C. Srarloos Hendrik, z. v. J. D. Ouwerkerk en G. Crielaard Gerrigje, d. v. J. C. Wink en K. W. de Waard Elizabeth, d. v. J, v. Vuuren en M. Pellie- kaan, Overleden: Bastiaan Lagroaw 52 j.Maarten Cornelia van Driel 52 j. echt genoot van Johanna Potters Klazina van den Assem 80 j.Arie Biesheuvel 71 j. echtgen. van Elizabeth Visser. WOUDRICHEM. Geboren: Anna Mechelina, d. v. A. J. H. van Stigt en A. H. de Joode. Ondertrouwd: F. Smits, 31 j. en J. J. van Vugt, 24 j.H. A. van Stra ten 22 j. en A. Groeneveld, 19 j. DUSSEN, over Nov. Geboren: Maria Anna Theresia, d. van A. H. ds Bont en A. C. M. de Bont Willem, z. van M. v. Daalen en J. van Daalen Bartus, z. van L. Romyn en J. ZwartDina, d. van H. Groeneveld en L. W de Jong; Franciscus Hendrikus, z. van P. I. Verheijden en C. H. Verharen Hendrika Tcuutje, d. van M. Mdlenaar en H. E. M. de Graaf. Getrouwd: J. H. Scheeren, 37 j., en H. C. Meijers, 31 j.A. Kievits, 22 j., en H. W. Eykhout, 20 j.C, H. Schrau- wers, 29 j., en J. M. Lensvelt, 29 j. Adr. Brenters, 46 j.f en M. J. Nouwes, 37 j.A. M. Leeggangers, 24 j., en P. v. d. Steen, 22 j. Overleden: Gerrit Boender, 12 j. Jannigje van der Stelt, 3 mnd.Cornelis van Dortmont, 51 j. WOUDRICHEM. Geboren: Huibert, z. van K. Borg, en W. Kaptein. Ondertrouwd; B. Holster, 45 j., en J. Kant, 37 j. Begrootingssnaphots. Moment opnamen uit de Kamer. Het do rado van den heer Braat. Excel lenties aan het woord. Den Haag 9 December. Begrootingstijd is niet alles hoor. Maar, dit moet gezegd, we hebben ook' wel vroolijke, kostelijke momenten in de Kamer. Want wie verlustigt zich niet in dat ver lokkende dorado, dat de onvermoeide ver tegenwoordiger der plattelandsbelangen, de lieer Braat ons voor oogen toovert, wan neer hij een motie voorstelt tijdens de behandeling van de Arbeidsbegrooting die aan alle Nederlanders op 65-jarigen leeftijd een uitkeering van f 5 per week verzekert? Alleen zullen de ambtenaren niet vriendelijk gekeken hebben, toen ze hoorden, dat de lieer Braat als gedeeltelijke bestrijding van de kosten, de .pensioen storting voor de ambtenaren wilde achter wege laten. Verder wilde hij de premie betaling door de werkgevers afschaffen. Het was zonderling, geen van de confra ters des heeren Braat werd door de lok kende kostelooze staatslijfrente van f 5 in gepalmd en, verstoken v an elke steun, moest zijn motie een roemlooze dood ster ven. Hetgeen den geestelijken vader van de motie de verzuchting ontlokte: Waar zijn nou 'de socialisten, waar zijn nou jullie democraten? En de Kamer maakte zich vroolijk. Er werden anders bij „Arbeidersverze kering" nog al wat opmerkingen geplaatst. De heer Drop sd., becritiseerde het ach terwege blijven van aangifte van ongeval len in de mijnen. Eischte onverkorte na leving van de wet. Hij achtte de instel ling van een commissie van onderzoek naar de practijk van de ongevallenaan gifte bij de groote ondernemingen met ei gen geneeskundigen dienst, niet voldoen de. De heer Hermans, r.k., vond dat die commissie ook de verhouding van mijn en fabrieksartsen tot de onderneming moest onderzoeken en wenschte een flinke plaats aan liet arbeiderselement in de commissie in te ruimen. De heer v. d. Heuvel, a.r.,, achtte sociale verzekering niet doel, doch middel op sociaal terrein. Er moest gelet worden op hetgeen uit de maat schappij zelf opkomt en bij onvoldoende werking der maatschappelijke organen, moest de overheid aanvullend werken. Als overgangsmaatregel wenschte hij een wij- ziging van art. 1638 van liet Burgerl. Wetboek, om den zedelijken plicht van de werkgevers om voor hun werklieden te zorgen, wettelijk vast te leggen. De heer Loerakker, r.k., wilde de invaliditeitswet uitbreiden tot boven liet 35e jaar en de loongrens verhoogen van f 1200 op f 1800. En de beer Oud, v.d., betreurde het stand punt van den minister, die invoering der ziektewet aan de unif/catie der verzekering wil laten voorafgaan.. Dan brak hij nog een lans voor premievrije ouderdomsrente. Daar had de minister wel principiëele bezwaren tegen, had hij gezegd, maar wel ke waren dat dan? Toen: De minister, de heef Slotemaker de Bruine aan het woord. Die kort en bondig zijn politiek moti veerde: Eenheid in den kring van de ver zekerden brengen, eenheid in beginsel in zake de uitvoeringsorganen, en als deze tweeërlei eenheid er is, onderzoeken in hoever het mogelijk is, de eene verzekering in de andere te schuiven. Wijziging van art. 1638 zou aantasting zijn van het grootsche geheel der sociale verzekering. En zeker, de minister wilde ook zooveel mogelijk plaats inruimen aan hetgeen in de maatschappij is opgekomen. Verder vond de minister het beter, den grondslag van de verzorging van ouden van dagen niet te ondergraven. Het beginsel daarvan werd immers na zoo feilen strijd in de Kamer aangenomen. Zijn bezwaren tegen premie- vrij ouderdomspensioen waren o.m. de ver- eisclite geldelijke offers. Ten slotte ver klaarde de ;minister ten aanzien van de com missie in zake de mijn ongevallen aangifte dat daarin drie arbeiders zullen worden opgenomen, waaronder twee uit de mijn streek. Nog meer critiek; bij de afd. Volksge zondheid. De lieer Engels r.k., vond dat er veel te weinig voor arbeiderswoningen ten platte lande werd gedaan. De heer v. Aalten v.d., was nog scherper, zei dat de circulaire van 17 Maart 1926 niet in over eenstemming was met de woningwet, die een veel ruimere toepassing beoogt. En als de minister geen bevredigend antwoord zou geven, zou liet op den weg der Kamer liggen om door een uitspraak te voorko men, dat de belangen van de volkshuis vesting nog langer door een voortzetting van dit beleid werden geschaad. Minder ontevreden was de heer Drooglever For- tuyn, v.b., die de opvatting van den mi nister deelde, dat bij woningbouw de over heid moet optreden, als de particuliere woningbouw in gebreke blijft. Maar toch, de minister ging niet ver genoeg. En de climax werd bereikt, toen mej. Katz, c.h., als haar meening uitsprak, dat de regeering op het gebied van woningbouw niet in gebreke bleef, integendeel in de voorziening in den woningnood schitte rend slaagde. Weer motiveerde de minister zijn politiek: De overheid moet slechts na ernstig plaatselijk onderzoek ingrijpen, maar het moest uitzondering blijven. Regel moet zijn, dat het particulier bedrijf in de woningbehoeften voorziet, dat was in het belang van het volk, ookj van den arbeidenden stand, omdat het par- tic. bedrijf sneller en goedkooper werkt. Dat het particuliere bedrijf niet voldoende in de woningbehoefte zou voorzien, be streed de minister met een heele cijfetr- batterij. Bovendien werd op 27 April j.l. tusschen de ministers van Arbeid en Fi nanciën overeengekomen, dat het bedrag van f 12 millioen niet het maximum zou zijn, dat voor 1926 voor woningbouwvoor- schotten beschikbaar zou worden gesteld. En dat de huurwetten moesten blijven, zooals eenige leden hadden betoogd, acht te hij in strijd met de wet. Nu, in groote trekken was de Kamer blijkbaar dan toch niet zo oheel ontevreden over dezen mi nister en zij nam zonder hoofdelijke stem ming zijn begrooting aan. Waterstaat. O, liet begon heel beminne lijk met den lieer v. Sasse v. IJsselt, r.k., die den minister een beminnelijk man noem de, die echter volgens hem toch te veel deed aan Overwegen, overwegen en over wegen. In de drie beteekenissen, die mten aan het simpiele woord kan geven. Niet onaard/g gevonden. Deze spr. wilde dan rijksbijdrage voor liet herstel der dijken, terwijl een heele lijst andere sprekers, o.a. de heer v. Dijk, r.k., Krijger, c.h'., v. d. Waerden, s.d., en Ketelaar v.d., liet voor Amsterdam opnamen en een snelle tot standkomen van de verbeterde verbinding Amsterdam-Rijn bepleitten. Natuurlijk wa ren er nog talrijke andere wenschen ovei weg-, kanaal- en verkcersverbetering (o.a. van den scheepvaartweg naar Friesland wenschen van den heer Duymaer v. Twist, ya.r., en een kanaal van Groningen naar Lemmer, waarvoor de heer Schaper, s.d., in het (krijt trad.) Niet minder dan 24 spre^ kers kwamen met hun verlangenlijstje. Ter wijl St. Nicolaas toch al weer tot het ver leden behoorde. De minister v. d. Vegte kon dan ook niet veel toezeggen. In het beheer en zorg voor de dijken moest geen wijziging gebracht worden, vond hij. En dan die verbinding Amsterdam-Rijn, tja, preciese begrootingen van alle plannen had hij niet, maar het goedkoopste plafn kwam toch nog altijd op 15 millioen te staan. Nou, en daar moest men natuurlijk wel eens even over piekeren. Wat niet wegnam, dat de minister zeide overtuigd te zijn van de urgentie van deze aangele genheid. Volgend jaar dus zou hij voorstel len voor de verbetering i ndienen. We spurten de begrootingen door. Ju stitie z. h. s. aangenomen, net als de P. T. T., waarbij de minister nog verklaarde zijn krachten te zullen geven om naar ta riefsverlaging te blijven streven. Daar tusschendoor nog een paar wetsontwerpen behandeld. De afschaffing der speelkaar tenbelasting z. li. s. goedgekeurd. De vermindering van de toelagen aan gewezen Afondissementsschoolopzienersverworpen met 37 tegen 31 stemmen. De wijziging van de vereischten voor toelating tot bel! examen voor hoofdonderwijzer: aangeno men, z. h. s. Want we moeten haast nfa- ken. Voor Kerstmis moeten alle begrootin gen, ook de Indische klaar zijn. POLITICUS. Waartoe dient de grondbewerking II.. Kortweg kunnen we zeggen: (zooals we ook aan liet slot van ons vorig ar tikeltje schreven): De grondbewerking dient, om planten- voedende stoffen oplosbaar te maken. Thans daaromtrent iets nader: lo. Welke zijn de plantenvoedciide stof fen? Zooals elk grondgebruiker weet, heb ben de planten om te kunnen groeien naast alle cultuuromstandigheden behoefte aan een tiental stoffen. Gelukkig is het niet noodigf, ze alle door de bemesting aan de planten toe te voeren. De grootste behoefte hebben ze aan een stof, die buiten (,1e menschelijke maicht staat, n.l. aand e k o o 1 s t o f. Die verkrijgen de planten uit de atmos feer, uit de lucht die de bovenaardsche MOOIE VISITEKAARTJES met BIJPASSENDE ENVELOPPEN in vierkant of smal model vanaf Onze modelboeken liggen ter inzage b\j de navolgende JOHs VAN ESCH, Aalburg. JAC. ROZA, Wijk. M. SMITS, Nederhemert. C. HERREWIJN, Veen. Wed, YAN OS ZOON, Andèl. G. A. VAN HERPEN, Rijswijk. P. VAN KRIEKEN, Woudrichem. Mej. C. VAN DER MOOREN, Genderen. S. GOUDA, Eethen. M. LANKHAAR, Babyloniënbroek. Mej VOS—van Rijswijk, Meeuwen. P. STERKENBURG, Dussen. W. PAANS, Almkerk. W. M. DALME1JER, Sprang. H. VAN WIJGERDEN, Brakel. A. LANKHAAR, Waspik. Manshemden, prima katoen reclame prijs 1.301.10 Mansbroeken, zware kwaliteit gele keper 1.1595 Vrouwen hemden, soliede, geel kati.en 1.35—1.10 Vrouwen broeken, prima gele keper 1,20 - 95 Mans-Boezeroenen, prima kwaliteit dril 1.35 Blauw keper Jassen, prima kwaliteit en pas vorm Blauw keper Mansbroeken, zware kwaliteit keper Manchester Mansbroeken, soliede kwaliteit 4 75 Khaki Manshemden, ijzer- sterk voor dagelijks gebruik ^20 25° Wit katoen, prima kwaliteit voor dames hemden 221}—19 Graslinnen, extra zwaar voor heeren hemden 3329 Graslinnen, voor lakens Reclame aanbiedieg 55 Geel katoen voor hemden zware kwaliteit 28 21 Geel katoen voor lakens prima kwaliteit 45 Geel keper voor vrouwen broeken, prim» kwal. 2529 Wit flanel, extra mooie kwaliteiten 32|26 Wit en grijze molton, Reclame prijs 32| Wit Jeans, prima kwaliteit voor pantalons en nachthemden 34 Kapok bedstel, 2 persoons compleet 22.50 Kapok bedstel, 1 persoons compleet 19.00 Kapok bedstel, 2 persoons, zwaro vulling Molton dekens, groote maat 1.10 Molton wiegdekens 49 Wollen dekens 2 persoons 6.50 Wollen fantasie dekens 7.75 Gestikte dekens, 2 persoons Satinet dekens, 2 persoons Jaquard dekens, 2 persoons Tocht dekens, mooie dessins 7.25 8.45 4.25 1.75 29°° 775 375 |40 7.25 Houten ledikanten, 1 persoons Houten ledikanten, 2 persoons, 8.25 Ijzer ledikanten met spiraal matras, reclame prys 11.50 Houten kinderledikanten 12.90 Wit laké kinderledikanten 21.00 Spiraal matrassen 10.50 Staaldraad matrassen, systeem Auping, 2 pers. 19.50 Kapok matras, 2 persoons 39 00 Kapok matras, 2 persoons 29.00 Zeegras matras, 1 persoons 15.50 Zeegras matras, 1 persoons 14.50 VISITEKAARTJES! S 100 Ui

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 5