De crisis |li Uilen. I f. t-iaalscnappij. H0LTZ EN ADVOCAAT. ATTENTIE Flrma JOS. DE FOLTER ito's. tf P. J. SCHETSELMR onna STILLE ARMOE. Tandarts F.Orth DIENSTREGELING Koet- «i SteeskelentiaadcL VAN OUDS BEKEND. Spreekuren 94 Itoonkostzajnij „Pi Qtft". Kantoor: Arkelstraat GORINCHEM. I Alles prima kwaliteit en afwerking. I y 4 R Vebn, 23 November 1926. Zeedienst 'g Hertogeiiboschu Het werkelijk goede middel bij winterhanden, wintervoeten, schrale lippen en ruwe huid van handen en gelaat is PUROL Doos 3O-6O-90 ct. Tube 80 ct. -WWW ■WH voor onderstaande prijsverlaging MARKT WAALWIJK O Langendijk 187 GORINOHEM A. MICHAËL, AALBURG deelen der planten omgeeft. Dat daarvoor de medehulp noodig is van hot zonlicht, mag als 'bekend ondersteld worden. Van de overige 9, die ze met hun wor tels uit den bodem moeten opnemen, zijn er maar 4, waaraan het de wortels zou kunnen gaan ontbreken, als de mensch door eigenbelang gedreven, zulks niet trachtte te voorkomen. Die 4 elementen zijn: stikstof, fosfor- zuur, kali en kalk. De kalk schakelen we voorloopig ook nog uit. In de meeste gronden toch, komt genoeg: kalk voor, als planten voedsel. Toch kan echter een kalkbemesting heel vaak heilzaam werken, doch meer door het verkrijgen en behou den van een goede structuur. Bij het hieronder volgende onderstellen we echter een bodemtoestand, die door bewerk/ng en ontwatering een goede struc tuur verkrijgen kan. Is dat niet mogelijk dan zal de kalktoestand onderzocht moeten worden. Hoe? Daar hoopen we later nog wel eens op terug te komen. Door den bodem moet dus voorzien wor den in de behoeften aan: stikstof fosfor- zuur en kali. Anders kunnen de planten er op den duur geen voldoende hoeveelheid van opnemen, om daarna een voor ons ren dabele opbrengst te formeeren. We wijzen er hier op, dat er in den grond voldoende van die stoffen moeten voorkomen om een voor ons rendabele opbrengst aan plantaardige stof te kunnen voortbrengen. In bijna alle gronden hier in de omgeving komt n.l. wel voldoende van die 3 stoffen voor, om een plantenbestand in leven te houden, zonder eenige toevoe ging van die stoffen door den mensch. Doch het is niet het plantenbestand dat wij wenschen. Wel komen er hier en daai in de wereld en in ons la'tlJd stfeken voor, waar de grond zonder bemesting jaar op jaar een overvloedig cultuurgewas voort brengt. Doch dat is slechts een gering per centage van de totale bebouwbare opper vlakte. O.a. behooren er tot de nog kor telings ingepolderde kleigronden. Voor alle grondgebruikers in deze om geving mogen we wel aannemen is het dus noodig, op de een of andere manier hun cultuurplanten meer stikstof, kali en fosfor- zuur ter beschikking te stellen, dan de bo dem van nature doet. We kunnen dat: lo. door die stoffen in den vorm van meststoffen toe te dienen; 2o. door het natuurlijk verweeringspro- ces van den bouwgrond, zoo veel mogelijk te bevorderen. Onze akkeraarde is echter al zooveel in natuurlijke vruchtbaarheid achteruitgegaan dat men enkel door toepassing van het laatste middel geen zekerheid meer heeft, alles gedaan te hebben wat noodig is, om een groote oogstopbrengst te mogen ver wachten. Met behulp van de bemesting kan men de productie meestal wel hooger opdrijven. Doch „groote opbrengsten" zeggen nog niets omtrent de rendabiliteit daarvan. En daar gaat het toch om. Het gaat toch om de winst. Deze nu, is op bijna alle gronden hel zekerst te verkrijgen door een combinatie van: bemesting en grondbewerking. Houdt men beide in eere, dan kan men door de grondbewerking op de bemesting bezuinigen, zonder oogstvermindering te vreezen. Grondbewerking maakte de sluimerende plantenvoedende stoffen voor opneming door de plantenwortels geschikt. De grondbewerking verdeelt de toege diende meststoffen innig door de bouw laag, waardoor ze beter voor opneming geschikt worden. Een diepe en verdiepende grondbewer king doet de verweering van de minerale bestanddeelen en de vertering van de hu mus in een dikkere bouwlaag" plaats grij pen. Een goede grondbewerking verlevendigd de bacteriewerking in den grond. Naast dat alles bevordert ze nog een snel wegzakken van het overtollige water en -een vasthouden en opstijgen van water in droge tijden. Het gezegde: „een goede grondbewer king is een halve bemesting" wordt nu wel duidelijker te begrijpen. Door grond goed te bewerken kan men spaarzamer met de bemesting zijn en toch goede oog sten halen, omdat de plantenvoedende stof fen door de verweering ontstaan, de voe dingsstoffen door de meststoffen gege ven, aanvullen en beter effect brengen. Op vele kleigronden waar thans een kali bemesting rendabele resultaten afwerpt, was die bemesting misschien geheel of gedeeltelijk overbodig te maken, door bij zondere zorgen te besteden aan de grond bewerking. Tegelijkertijd zou men ervaren, dat dan de eventueel toegediende kalimest een betere werking en waarschijnlijk een grootere nawerking zou vertoonen. Met de stikstof is het al evenzoo. In sommige streken rekent men het nuttige effect van een degelijke herhaalde grondbewerking wel op 200 K.G. Chili- salpeter. Dat is maar een schatting, doch kan men in de praktijk niet herhaaldelijk constateeren, dat op goed bewerkte gron den, de groei forscher is en langer aan houdt De luchttoevoer bevordert direct de 'humusontleding en indirect door sterker bacterieleven, de ontbinding van de stik- stofhoudende eiwitstoffen. Met het fosforzuur staat het iets anders. De meeste gronden bezitten daarvan slechts eene geringe reserve. Doch ook hier heeft men van een grondbewerking groot succes te verwachten. Wat de grond aan reserve bezit, komt er door verweering uit vrij. De fosforzuurhoudende kunstmeststoffen worden er flink door vermengd met een dikke bouwlaag, waardoor ze regelmatiger ter beschikking van de plantenwortels ko men. Altemaal dingen, waardoor men ze kerder een hooge rendabele opbrengst mag verwachten. Boeren, toont dat ge werkelijk boer zijt. Leg u steeds en altijd ernstig toe op de bewerking van uw gronden. Toont in de praktijk dat gij beseft, dat grondbewerking (ontwatering 'daaronder als No. 1 medebegrepen) het fundament is, waarop uw verder te nemen cultuur- maatregelen moeten steunen. Vergeet niet, bij de toepassing der re sultaten van de moderne landbouwweten schap, dat de nieuwere inzichten op land bouwkundig terrein, niet alleen geen af breuk hebben gedaan aan de waarde der grondbewerking doch deze (als liet kon nog sterker) als een allernoodzakelijkste voorwaarde hebben leeren kennen, om een rendabel landbouwbedrijf, zoo winstgevend mogelijk te maken. F. C. HUIJSER Landbouwondèrwijzer Woudrichem. De meeste boeren zullen in hun Land bouwblad wel de uitkomsten hebben gezien van 83 bedrijven in verschillende deelen van onze provincie. Dat het zand beter uitkomsten gaf dan de klei, hoe vreemd het ook klinke miogej, kan niet verwonderen. De pacht, ook al valt zij daar niet mee, is in goede janen niet zoo drukkend zwaar als op de klei, waar zij met krankzinnige vaart is opge dreven. En 1925 was een goed jaar voor het zand evenals „trouwens 1926. Dan wa ren de speciaal-producten van fle klei, suikerbieten vooral, niet voordeelig, over zoo'n verschijnsel had het zand niet te kla gen. Maar het voornaamste dat de statistiek nog weer eens duidelijk heeft gemaakt, is dat de kleine bedrijven den slechten tijd gemakkelijker doorkomen dan de groote. De "uitkomsten in de streken mfet veel kleine boerderijen waren aanzienlijk beter dan waar het groot-bedrijf regel is. In dure tijden niet, dan winnen de groote bedrijven het. In de oorlogsjaren hebben keuterboertjes weinig extra-winst behaald, toen was het de tijd voor de groote bo|e- ren. In zulke tijden komt het aan op geld maken, op veel afleveren, en dat kan een klein boertje nooit. Maar in malaisedagen is het wachtwoord weinig uitgeven, en en dat kan een groote boter weer moeilijk. Daarom kan het kleine bedrijf stormen over zich heen laten gaan die den grooten boer ter neder werpen. Wie aan het groot-bedrijf gewoon is, kan zijn oogen niet gelooven als hij in andere streken ziet op wat voor kleine boerderijtjes de menschen leven. Op drie of vier hectaren en dan nog wel zand), met een of twee koeien, wat varkens en wat kippen, vinden zij een bestaan, dik wijls met tien of twaalf kinderen. Schraal tjes gaat het er toe, uiterst voorzichtig, maar meestal niet armoedig. Extra-winsten hebben die menschen nooit, want zij heb ben weinig te verkoopen. Maar bank! schulden kennen zij niet, want zij hebben geen cerdiet. Wat zij verbouwen is mee- rendeels niet voor den verkoop bestemd, maar voor onderhoud van het vee en voor eigen voeding. Bakker noch groentenboei noch slager komt er aan de deujr, wat voor geld gekocht moet worden, is een kleinigheid en dit wordt gevonden uit de opbrengst van varkens en eieren. Alles, akkerbouw, tuinbouw, veeteelt en pluim veehouderij, alles is innig verbondeif, de menschen zelfs passen in het geheel, de geldelijke opbrengst is gering, maar het verloop van de productiemarkten is zul ke menschen vrij onverschillig. En van loouvraagstukken heeft zij nooit gehoord. Het is verwonderlijk wat op zulke be drijfjes per bunder uit den grond komt. Rusteloos werkt de kleine boer op zijn klein stukje grond, verreweg liet meeste bewerkt hij met de hand, de verste uit hoekjes hebben voor hem waarde. Geen vierkante meter ligt langer dan een dag ongebruikt. En de koe, de varkens, de kippen en de tien kinderen mergelen den grond niet uit, integendeel, de kleine boer heeft meestal mest in overvloed, zonder dat hij dure kunstmest koopt. Niemand kan voorspellen of de tegen woordige crisis lang zal aanhouden. Wij zeiden het al in ons voorgaand artikel, wij leven snel, nauwelijks hebben wij eenig maatschappelijk verschijnsel waargenomen en doorgedacht of het hoort weer tot bet verleden. Zoo is ook nu weer sedert eeni- geli tijd een rijzing in vele artikelen opj te merken die den boer met blijdschap begroet. Maar klagen blijft hij, het uit zicht voor het geheele bedrijf is niet roos kleurig. De neerdrukkende factoren, de concurrentie uit overzeesche landbouwstre ken, de wilde jacht, op boerderijen, die de pacht omhoog drijft en de loonen die niet omlaag kunnen en niet omlaag mogen en die toch een drukkende last zijn, deze alle blijven. Eu andere die wij in onze beschouwing niet vermeldden, de belas tingen, de beschermende maatregelen in onze buurstaten, Engeland niet uitgezon derd, ook deze werken remmend. Ten minste voor den grooten boer die van den export uit zijn boerderij moet le ven. Hoe grooter de boerderij, des te groo- ter de afhankelijkheid van de buitenwe reld ,dcs te grooter risico. Een tijd valu opleving kan altijd weer onmiddellijk ge volgd worden door moeilijke dagen, want ook de willige tijden gaan wij snel door. Vele zoekers naar een boerderij zijn niet tevreden met een bedrijf van minder hec taren dan hun vader bebouwt. Dwaasheid: ook kleine bedrijven bieden brood, en de gevaren zijn veel minder groot. Ook de onaangenaamheden met belasting- en andere ambtenaren, de conflicten over loo nen en arbeidsvoorwaarden enz. zijn zeld zamer, want hoe vertrouwelijker men met de menschen omgaat, des te minder kans op botsingen. Mocht de crisis lang aanhouden, dan zien wij ook een geleidelijk afnemen van het grootbedrijf en een toeneming van het aantal kleine boerderijen tegemoet. Voor den export beteekenen zij weinig, maai den boer bereiden zij een klein doch rus tig bestaan. In schemerdonker, op trieste straat, Ontmoette ik Armoe, in vaal gewaad. Zij sleepte aan heur rok een knaapjen voort. Zoo gingen zij beiden, maar spraken geen woord Zij droeg in heur schort wat bedelbrood, Gift van verzaadden in naastennood. In harigen zak, onder jakjespand, Hield ze een varkensingewand. Schuw sloop ze voort, bezijden het pad, Alsof ze heur last gestolen had. Gebogen ging ze, het hoofd naar d' aard, En groette niemand, voor blikken vervaard. Zij zuchtte zwaar, maar kuchte heel zacht, En sprak zonder woorden menige klacht. Zij drukte het knuistje, verkleumd aan heur kleed, En wist, er was vuur noch een bedje gereed. Zij zag naar heur ventje zoo mager-en bleek, En 't was of in schemer nog bleeker het leek. Zij dacht aan zijn kleedje zoo dun en zoo kaal, Aan zijn hongerige oogjes en 't karige maal. En hoe voor zijn voetjes, kleverig van nat, Zij geen droge kousjes meer overig had. En hoe zij reeds vaak in heur moeden schoot, Zijn voetjes verwarmde en een bedje hem bood. Zij heeft hem zoo lief.en stil-weenende trok Zij het kereltje tot zich aan valen rok. En eventjes zochten hun oogen eik&ar, En uitte zich liefde in streelend gebaar. Zij heeft hem zoo lief.en wordt hij eens groot, Dan behoeft ze niet langer te bedelen om brood. Dan - hoop schenkt haar moed - kwelt haar langer geen spot, Mest ze zelf een varken in eigerTkot. En ziet ze dan armen, dan deelt ze mêe, Heur laatste zwoerdje, heur laatste snee. En ziet ze dan kindertjes, hongerig en koud, Dan werptz' op haar vuurtje heur laatste hout.. God, schenk haar begeerte en zegen haar zoon, Bereid in zijn liefde haar een kostelijk loon, Voor heur liefde en leed, voor heur stille wee. Ga Gij op haar pad beschermend mee. Westwagenstraat C 71 a GORINCHEM (tegenover ïlóte! Hol). Spreekuren: 12 en 57. 's Maandags en Zaterdags 9 Vs—2. Pijnlooze behandeling- Plaatsing kunsttanden met en zonder gehemelteplaat. ÖBEZZaiRI J. TIMMERMANS. aanvangende 1» OCTOBER 19Ö6- HensdenRotterdam. Van HEUSDEN Maandag en Dinsdag va» 1.30 u.Donderdag vin. 5 en 7 u,Vrjjdag va». 6 u. Van ROTTERDAM Maandag ih. 12 u., Dinsdag nm, 12,45 u, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag m. 12 u, HeuatdexxGortnchem. Van HEUSDEN Maandag vm„ 5 u. en 6.30 u., Dinsdag vm. 1.30 u, Donderdag vm. 5 u, en 7 u.Vrydag vm. 6 u. Van GORINCHEM: Maandag vm. 11.30 u. nm. 12.30 u. en 3 u. Dinsdag nm. 3.45 u.s Donderdag, Vrijdag en Zaterdag nm, 3 u. Van ANDEL naar 'sBOSCH: Woensdag vm. 3.30 u. Van 's BOSCH naar ANDEL: Woensdag m. 12 u. Directeur: L. DE BEER te Gorcum, Tel. No. 9 J, H. TUPKER, Kantoor Hensden, 7 Bij Apoth. en Drogisten pp®-m TELEFOON ÏNTERCOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het eenig Verkoopkantoor voor Nederland *an het, Rheinisch-WestfSlisehe Kohlen-Syndicat. Karzadel vhnaf 117.50 Karligt 117 50, Broek f 12 00 Haam f 22.50 met slot Gareel f 20.00 Schaartuig f 5 00. Deze verlaging wordt ook berekend voor Bedden, Matrassen, Stoelen, Fauteuils, Kleeden, Gordijnen, Zonneschermen, Auto dekens, enz. enz. enz. Wat prijzen en kwaliteit voor reparatiën aan bovenstaande artikelen betreft is d.e HET OUDSTE ADRES. bouwen, verbouwen, plannen, bestekken, teekeningen, toezicht, billijk tarief. Aanbevelend:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1926 | | pagina 6