op de Balans Opruiming B. ROZ A te wijk. B. ROZA - WIJK leunt XJ toehalen, door van 3-s JANUARI PRIJZEN A CONTANT. Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand uwe manufacturen te koopijn, beleefd aanbevelend, Influenza en Griep Sanapiriu-tabletten schrijven van den vice-Precident van den Raad van State, waarin wordt bericht, dat in behandeling is geweest het beroep van den Dunnen c.s., tegen het raadsbe sluit tot opheffing der openbare school, dat evenwel in dezen nog geen uitspraak is gedaan. j Besluit tot goedkeuring door Oed. St. van de wijziging der Geineentebegrooting 1926. Kennisgeving van Ged. Staten dat zij hun beslissing in zake goedkeuring der Gemeentebegrooting 1927 verdagen. Al de ze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Nog is 'ingekomen een verzoekschrift van de ouders van zeventien school vrije jongens, die voor deze jongens gaar ne het herhalingsonderwijs zagen ingevoerd en daartoe een ondersteuning uit de ge meentekas verzoeken omdat dit onderwijs voor hen te bezwarend is. De Voorzitter zegt dat het onderwijs inmiddels reeds begonnen is en dat hij ge heel onverwachts 's avonds eens een 'biezoek heeft gebracht, het bleek hem toen, dat een vrij groot aantal leerlingen tegenwoor dig was en dat het onderwijs met goede aandacht werd gevolgd, spreker kreeg een goeden indruk, het ging er zeer ordelijk naar toe. Waar de raad reeds in beginsel besloot niet vijandig tegenover het herha lingsonderwijs te zullen staan als er vol doende ambitie voor dit onderwijs bleek te bestaan, meent spreker dat er geen be zwaar tegen bestaat, het eerst nog een tijdje af te zien om te kunnen constateeren dat de ambitie ook blijft bestaan. De heer v. Herpt meent, dat als hij den Voorzitter zoo hoort praten, er ook geen bezwaar tegen is, nu reeds tot subsidi- eering te besluiten, de ouders zijn dan ook uit de ongerustheid. De Voorzitter acht het geen bezwaar om een besluit in deze te verdagfen. De ouders behoeven zich over het onder wijs geen zorgen te scheppen. Alleen de onderwijzer heeft belang bij een subsidie en mijnheer De Man die het onderwijs' geeft heeft spreker verklaard er geen be zwaar tegen te hebben met zijn onderwijs door te gaan, zooals hij dat thans doet, omdat hij de overtuiging heeft, dat de raad hem niet zal teleurstellen als de belang stelling in het onderwijs goed blijft. De heer de Man gaat allereerst van de ver onderstelling uit, dat wat hij doet ge- wenscht is voor de aankomende jongens en streeft niet in de eerste plaats naar winst bejag. De heer v. d. Broek vraagt of het on derwijs wel geregeld gegeven wordt en riiet is onderbroken. De Voorzitter meent, dat het onderwijs geregeld gegeven wordt, mijnheer de Man voelde zich wel onwel, doch zou de heer Riticó vragen om hem te vervangen. Spr. heeft er niets van gehoord dat het onder wijs gestaakt is. De heer v. Herpt meent dat het gere geld wordt gegeven, althans de afgeloopen week is dit wel het geval geweest. Hierop gaat de raad accoord met het voorstel van B. en W. om een beslissing in deze nog aan te houden. Een verzoek van het musschengilde om evenals het vorige jaar een subsidie te mogen ontvangen tot een maximum van f 25. De Voorzitter licht dit verzoek toe en zegt de afrekening te hebben gekregen. De totale nota bedraagt f37,61, waarvan twee derde voor rekening van den polder en een derde voor rekening der gemeente komt, alzoo een bedrag van f 12,53. Uit de nota blijkt tevens dat 53 kraaien en 995 musschen zijn gedood. Het voorstel van B. en W. om het be drag van f 12,53 beschikbaar te stellen wordt met algemeene stemmen aangeno men. De Voorzitter sluit hierop de vergade ring en zegt niet te kunnen nalaten op dezen laatsten dag van het jaar allen een gelukkig einde van 1926 te wenschen. Spreker hoopt dat 1927 voor de raadsle den en voor die hfeti lief zijn geluk kig en voorspoedig mag zijn. Verschil tusschen totale vermeerdering en totale vermindering: 5 m. 5 vr. =10 Bevolking op 31 Dec. 1926 1739 m. 1628 vr. 3367 Aantal voltrokken huweljjken 24. Lever loos aangegeven 4. WERKENDAM. Op Donderdag 6 Jan. a.s. zal voor de Chr. Jongel. en Jongem.- vereen. »Andreas« in haar gebouw optreden, de Eerw. Heer Verheul, Godsdienstonder wijzer te Giessendam. Aanvang 6 30 uur. De collecte, met Oudejaarsavond in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor de Diaconie, heeft f 100.25 opgebracht. De collecte, in die kerk gehouden voor Predikantsweduwen en weezen heeft op gebracht f 29.75. Door het Alg. Burgerl, Armbestuur is van een onbekenden gever een gift van f100.ontvangen. dien verstande, dat, behalve het hoofd, ééne leerkracht door het Ryk wordt ver» goed. ALMKERK. A.c. Zaterdag 8 Jan. n.m. 2 uur zal alhier in de Herv. Kerk de ge wone jaarJjjksche verhuringen plaats vinden van zitplaatsen. De collecte gehouden in de Herv. Kerk op oudejaarsavond, ten baten voor 't ziekenfonds bracht op ruim f 145.—-. Naar wjj vernemen heeft de collecte voor 't »Roodekruis« langs de huizen op gebracht ruim f 38. CAPELLE. Maandagmorgen reed de auto van den heer van Zwol nit Waal- wjjk, bestuurd door den heer Leyten uit dezelfde gemeente tegen een boom, waarby de auto ernstig beschadigd werd en de heer L. een beenbreuk bekwam. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De auto door den Heer Roovers naar zijn garage gehaaid bleef onder bewaking der politie tot de komst van een expert. De heer L. werd per auto naar huis gebracht. DUSSEN. De gewone jaarljjksche verhu ring van zitplaatsen in de Herv. Kerk al hier zal plaats hebben op a.s. Zaterdag 8 Jan. n.m. 2 uur. EETHEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat in Januari voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zyn in 1908. Voor de aangifte ter inschryving zal in het byzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie van 10 tot en met 15 Januari a.s. *^GIESSEN. Aan de vooroefeningen op het fort alhier, nemen een zestal personen deel. NEDERHEMERT (Eiland). De luxe hengst ïGregulust van O v. d. Werken alhier is voor het jaar 1927 goedgekeurd door de Stamboek-commissie voor 't geheele ryk. Tevens is ook genoemde hengst goed gekeurd voor het Militair certificaat, het geen voor den eigenaar een mooi succes beteekent. SPRANG. Het 3-jarig dochtertje van den landbouwer J. V. alhier had het on geluk tegen een deurpost te vallen waar door hét een diepe wond aan zyn voor hoofd opliep, welke door Dr. W. alhier moest gehecht worden. Doordat hy even het stuur kwyt raakte, reed de heer P. W. uit de Haar steeg n,b. het zandvliet alhier, met zijn auto een lantaarnpaal in 3 stukken, ter wijl de lantaarn totaal verbryzeld werd. De heer C. Holster uit Besoyen, was met zijn verloofde juist ter plaatse welke het ongeluk had onder de auto te geraken waardoor zy een diepe vleeschwond aan haar been opliep, die door Dr. Waardenburg verbonden werd. De bovenkleeren, zoowel van de heer H. als van het meisje, hadden veel geleden. Naaj we vernamen, zal de geleden schade door de heer W. ten volle betaald worden. Met ingang van heden io bij be schikking van den Directeur der Dir. be lastingen invorrechten en accynzen b?paald dat door den ontvanger te Kaatsheuvel den 2den Donderdag van elke maand behoudens de maanden Januari en Aug. in de zaal van den Chr. Volksbond zal zitting worden gehouden en wel van 24 uur des nam. A.s. Maandagavond zal door de Chr. Zang vereen. «Looft de Heerec alhier een uitvoering gegeven worden. VEEN. Voor de Herv. (Ger.) Staatsp. hoopt D.V. 7 Jan, a.s. op te treden, Dr. J. J. Woldendorp, Herv. predikant te Warmond, met het onderwerp Een Ge trouwe Getuige, (Jan de Bakker, eerste martelaar lijdeus de Reformatie in Neder land. 1525). WOUDRICHEM. Nu met ingang van 1 Jan. j.l. het G.E.B aan de P.N.E.M. is overgegeven, bedraagt de prijs van het electrisch licht met ingang van dier) datum f 0.45 per K W.U. Gedurende do maand December j.l. werden ter gem.secretarie ter keuring aangegeven 8 koeien, 26 varkens, 4 schapen, 4 kalveren en werden 29 bewyzen voor huisslacbtingen uitgereikt. WASPIK. Loop der bevolking over 1926, Bevolking op 1 Januari 1926 1734 m. 1623 vr. 3357 Vermeerd. Geboorte .40 32 72 Vestiging 56 89 145 01 j Geen expres daarvoor ingekdchte goederen. Koopjes in alle afdeelingen. Ziphier enkele prijzen. Prima Schortenbont 106 cM. br^ed vanaf 30 ct. p. el- Boezeröenbont 120 45 Broekstoffen 140 100 Manchester-beverteens alleen goede kwaliteit vanaf 100 Katoenen Japonstoffen ,0 4 breed 60/» Wollen /64 65: Cheviot (geschikt voor /broekjes) 140 cM. 130 Kamgaren, alleen zwart 140 cM. 2ÓÖ Dameslaken, div. kleuren 130 cM. - 125 Katoenen, half wollen en zuiver wollen Sport-flanellen vanaf 30 Katoenen en wollen Onderhemden flanel vanaf 30 Moltons vanaf 27^» Katoenen, n/ouselines, zeer geschikt voor Deken-overtrek 30 ct. Half linnen voor hemden 45 ct. p. el. Groote Handdoeken vanaf 18 ct. Borduu/wol, groote kleuren-sorteering strengen 3g ct., bollen 1\ ct., enz. enz. Manohesterbroeken vanaf f4.Fantasiebroeken, Jekkers, Blauwe en Grijze Jasjes, Werkboezerenen enz. /Op alle nog voorradige Wintergoederen, t.w. Wollen-, Katoenen-, Moltondekens, Tricot-goederen, Jumpers, Vesten, Truien 10 pCt. Korting. Vergadering van den raad der gemeente HERPT op Vrijdag 31 Dec. des voor middags 11 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. v. Eggelen. Waarn. Secretaris de heer P. Achten. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer A. Couwenberg. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de Secretaris ongesteld is en d eze indien de heenen daartegen geen bezwaar hebben, vervangen wordt door den volontair ter secretarie de heer P. Achten. Geen der heeren heeft hiertegen bezwaar, waarop de notulen worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat d§ Voor zitter van het polderbestuur hem heeft gezegd, dat hij het inrijden van het bin nenpad in de vergadering van zijn bestuur ter sprake heeft gebracht, men was er echter niet voor te vinden, weder een von der te leggen, zooals de raad dat in zijn laatste vergadering voorstelde. Er zit thans niets anders op dan de bestaande toestand te doen voortduren. Spreker hoopt dat het verkeer over het z.g.n. binnenpad niet van dien aard zal zijn dat er ongelukken van zullen komen. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger op 21 Dec. waarbij alles in orde is bevonden. Nota van aanmerkingen op de Gemeen terekening 1925, door Ged. Staten. Alle aanmerkingen waren van ondergeschikt be lang. B. en W. hebben deze reeds behan deld e n de rekening opnieuw aan Ged. St. gestuurd. Nota van aanmerkingen op de Gemeente begrooting 1927. Ook deze aanmerkingen zijn grootendeels van administratieven aard zoodat spreker niet gelooft, dat de heeren er prijs op stellen er kennis van te nenVen. O.a. degeen 'die d e begrooting heeft over geschreven heeft bij die overschrijving een vergissing begaan en inplaats van storm schade geschreven brandschade, het pleit voor de activiteit bij het nazien der be grooting, dat Ged. Staten deze vergis sing hebben ontdekt. Het eenige wat er van eenigszins belang is, is dit. Het karak ter eener begrooting eischt dat de gjewone ontvangsten met de uitgaven stemmen er mag geen batig slot zijn. Nu sluit de ka- pitaaldienst met een batig slot, derhalve verzoeken Ged. Staten aan dit batig slot een bestemming te geven. Dit batig slot groot f 34 is ontstaan door de conversie eener leening, er is iets meer ontvangen, dan er voor uitgegeven is, dit was niet precies uit te rekenen. B. en W:. konden tot heden evenwel geen 'bestemming aan dat batig saldo geven. Thans gelooft spr. een oplossing te hebben gevonden, door op de^ begrooting 1927 den post te bren gen tot een bedrag van f1331 zijnde het bedrag dat de gemeente aan het R. K. Kerkbestuur voor de heining van de bij zondere school moet betalen, dit is een kapitaalsuitgaaf. Dit kan met te meer ge rustheid gebeuren, omdat naar spr. thans reeds met stelligheid kan mededeelen, het vermoedelijk batig slot voor 1926 groot zal zijn. Van den pensioenraad is bericht ontvangen dat de gemeente de premie die zij stortte voor het pensioen van den vo- rigen burgemeester zal terug ontvangen, dit vormt een bedrag van f 2274,24, de gemeente behoeft hiervoor thans ook niet meer te betalen. De raad besluit volgens het voorstel van den Voorzitter. Vaststelling verorden, op de heffing van secretarieleges. B. en W. stellen voor, ge zien, de minder sympathieke ontvangst bij de gemeentenaren hun voorstel te moeten terugnemen. Benoeming lid Schoolcommissie. De Voorzitter deelt mede dat bij nader onderzoek gebleken is, dat deze Comm. in zijn geheel moet aftreden. Daarom stelt spreker voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Vaststelling verordening bedoeld bij art. 178 der Gemeentewet. De nog geldende verordeningen, een viertal, worden op nieuw voor den tijd van vijf jaar van kracht verklaard. De Voorzitter doet mededeeling van een aanschrijving van Ged. St., waarbij wordt kennis gegeven van de samenstelling van de Commissie tot bewaring en bescher ming van natuurschoon. Eveneens van een ONLUSTEN OP WEST-SUMATRA. Op West-Sumatra zyn met 1 Januari onlusten uitgebroken, waarby verschillende personen zyn gedood. Een Europeesche wegopzichter Leurs is op beestachtige wjjze in zyn huis vermoord, zyn vrouw en kin deren bleven ongedeerd. Da Negeri-schryver is stervende in zyn woning gevonden tus schen drie dooden. Vier onderwijzers van de Gouvernements8chool zyn vermoord, hun gezinnen werden in veiligheid gebracht. Geheel Siloengkan is door de mannelijke bevolking verlaten. De geheele streek van Soengal Lassie tot Sidjoeng Djoeng is in opstand. Tot Zondagmiddag drie uur had de tegen- party zeventien dooden. Zondagmiddag vertrokken drie brigades militairen uit Padang-Pandjang in auto's naar Sawah Loentoh. In de eerste auto zat de eerste luitenant Simons naast den chauffeur, drie militaire zaten achter in. By de brug te Padang-Siboesoeh werd de auto zwaar be schoten, waarby luitenant Simons sneuvelde. o BRAND. Tengevolge Van een hevigen brand te Empel zijn de twee groote boerenwoningen van A. Mulders en J. v. Kessel, benevens een zeer groote hoeveelheid landbouw producten een prooi der vlammen geworden. Bovendienkwamenl2 stuks veein de vlam men om. Een en ander was slechts laag verzekerd. prijs voor volwassenen. Thans wordt dit tarief met 40 pCt. verhoogd, doch hier tegenover krijgt op iedere tien kinderen beneden tien jaar één geleider vrij vervoer Voor kinderen tusschen 13 en 18 jaar ge niet slechts één geleider op twintig kinde ren vrijdom. o— HOOGE PRIJZEN VOOR BOUWLAND. Op een te Grootebroek gehouden ver- kooping werd voor een stuk bouwland, uitstekend geschikt voor de bloembollen- kweekerij, niet minder dan f 8085 per H.A. betaald. Koortswerend en genezend zijn Mynhardt's By Apoth. en Drog/ Buisje 75, 40 en 25 ct, HEUSDEN. 28 Dec. j.l. behaalden onze stadgenooten Mej. D. Baaijens en Mej. L. A. van Baardwijk, hun diploma in 't ver vaardigen van boven- en onderkleeding. Zij genoten hun opleiding in het Jaco- busgesticht te Drunen van de leerares M|ej. S. M. W. Gillet, Directrice. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December '26 ingelegd f 19379,56. Terugbetaald f 27076,11. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 9965. Onze stadgenoot, de heer J. Deurloo slaagde voor het in December te 's Bosch gehouden examen Boekhouden, diploma Vereeniging van Leeraren. Door het autobusbedryf der Ned. Spoorwegen wordt o. m. concessie aange vraagd voor een aqtodienstGorinchem HeusdenDen Bosch (langs den dyk) GorinchemHeusden (over Dussen) Go rinchemKeizersveerGeertruidenberg EethenWanlwykDongen—Gilze-Ryen 's-BoschZaltbommel over Ammerzoden. De raad dezer gemeente heeft in zyne laatst gehouden vergadering besloten aan Hare Majesteit de Koningin te ver zoeken om, met toepassing aan het be paalde in art. 193, 3e lid der Lager Onderwyswet 1920, toe te staan, dat de school voor meer uitgebreid lager onderwys alhier blyft ingericht op den voet van art. 2bt8, vierde lid, der wet van 1878, met RIJWIELPL AATJES. Verzocht wordt er de aandacht op te vestigen, dat op 6 Januari rijwielen van de nieuwe belasting- plaatjes moeten zijn voorzien. DE NAWEëN DER POKKEN PERIODE Men schrijft uit Maastricht: Hoe meer, dor het uitblijven van ver dere verbreiding, de tongen stil raken over de pokken-periode die we pas hebben door gemaakt, des te meer rijst het rumoer over de naweeën der inenting. In elen vorig bericht schreven we, dat er honderden zieken waren, met den dag blijkt, dat dit cijfer ver beneden de waarheid blijft. Het aantal dergenen die ziek werden van de gevolgen der inenting, mag men wel op een paar dluizend schatten. Haast ieder huis herbergt een of meer ziekte;....,.. ge zonden. Publieke diensten, industrieën, en kantoren ondervinden merkbaar de gevol gen der vaccinatie. Die treden soms zóó heftig op, dat ze ernstig mogen worden genoemd. HEUSDEN. Geboren: Marius Hendrikus, z. v. W. A. de Waal en C. WinninkJan, z. v. J. Versluis en C. Vermeuler. Overleden: Johannes Cornelius Snyders, wedn. van Frederika Paulina Sens 77 jaar. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Gerrit, z. v. W. de Heus en A. KollmanElizabeth, d. v. J. van Wendel de Joode en A. Vink. WOUDRICHEM. Geboren: Cornelis, z. v. F. Broek huizen en J. van der Stelt. Tot. vermeerd Verminderd O/erlyden Vertrek TARIEF VAN SCHOOLREISJES Volgens de huidige tariefsbepalingen rel zen bij schoolreisjes kinderen op uitstap' biljetten voor een vierde van den vracht' Tot. vermind. 91

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2