Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. «o. 46/0 Woensdao 5 Januari Jan Geenzen, De Wiiiterhehandeling van Vruchtboomen. Plaatselijk Nieuws Ingezonden. Kiimeiilaiid. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Goed onderhouden Appelboom. Eiken winter besproeid met Vruchtboom- Carbolineuro. Bovenstaande boom, het onderste gedeelte afzonderlijk gefotografeerd. Is glanzend, gezond en volkomen zuiver. Meer en meer begint men de laatste ja ren ook in onze streek zorg te besteden aan het onderhoud van vruchtboomen. De Plantenziektenkundigen Dienst teWa- geningen, zoowel als de vakbladen spoor den tot dit betere onderhoud aan. Men begint te begrijpen, dat de Ame- rikaansche teler zijn boomen niet tot 6" of 12 malen zou bespuiten of bestuiven wan neer zonder deze bestrijding van zwam men en insecten een gezond produict te kweeken was. Dat de Engelsche teler niet de uitgebreide buizenleidingen zou leggen voor ziektebestrijding, als dit niet noodig was. Het kweeken van zuiver blank fruit is alleen mogelijk als de noodige zorgen worden toegepast. Ir) 1921 gaf de Plantenziektenkundi gen Dienst een vlugschrift: Bladluizen uit, dat voor zes cent franco is te verkrijgen. Ieder fruitteler kent de bladluizen, de parasieten die zoo'n enorme schade aan richten, hij ziet ze echter heel zelden, als ze nog als eieren op de boomen zitten, evenmin als de eieren van de trekmade; en andere parasieten. Eerstlater als de bladeren gaan krullen en verschrompelen en de jonge scheuten krommen, ziet mle- nigeen eerst dat zijn boomen ziele zijn, om dat zij door milliarden vijanden worden uitgezogen. Zieke boomen dragen \niet of geven kleine, minderwaardige vruchten. Niet alleen de bladluizen, maar il^ het voorjaar en in den zomer komen nog Wele andere parasieten de gewassen vernielen en den groei belemmeren, tenzij de eige naar het in den winter heeft verhinderd:. Alle boomsoorten, zoowel appel, peer, kers, pruim en perzik, als druif en fram boos en in, het bijzonder alle soorten bes sen vooral zwarte worden door mil- lioenen parasieten geteisterd. Menig fruitteler berust er nog in, als hij de beschadiging ontdekt en vindt het geen hij ziet, een onvermijdelijk verschijn sel der natuur. Anderen grijpen dan naar sproeiwerktuig en trachten zelfs met spiritus, nicotine of vele andere middelen hun schade te bepalen, doch meestal te 'laat. Indien het niet helpt, vragen zij te- recht om raad bij den Plantenziektenkun digen Dienst of den heer Tuinbouw-con- sulent en velen nemen nu jde Vragjenrubriek in hun vakblad te baat. Wie echter een Winterschool of een cursus bij den Tuinbouw- en Vakvereeni- gingen heeft gevolgd of zijn vakblad goed heeft gelezen en de daarbij ontvang)en raad gevingen in den winter ook heeft in acht genomen, vindt praktisch geen bladluizen in de lente en geen trekmade beschadigiin- gen. Hij weet, dat nu 'in den winter op bijna alle boomen parasieten zijn te vinden, dat dikwijls de wintervlinder of hare groene later roode trekmade eieren, vier der roode spinteieren, de schildluis bij massa's op zijn boomen hingen en zal de ze door bespuiting beschutten tegen de vele vijanden, hij zal door besproeiing met oplosbare carbolineum deze 'vijanden dooden. Zoo verkrijgt de fruitteler, bij goede zorgen ook door snoei en bemesting het mooiste fruit, dat gesorteerd en ver pakt de hoogste prijzen opbrengt. Voor de besproeiing wordt gebruikt een bijzonder soort carbolineum, zoogenaam de Vruchtboonicarbolineum, die met wa ter verdund wordt. Wanneer, waarte gen en hoe de vruchtboomencarbolineum gebruikt moet worden, leeren de viele en nuttige geschriften van den Plantenziek tenkundigen Dienst,- welke geschriften door eiken ooftkweeker moeten worden gelezen. Het is zaak een goed merk vruchtboomen carbolineum te gebruiken, steeds zorgvul dig te sproeien en dit niet te doen bij vriezend weer of bij regen, evenmin bij' harden wind. In de 2e helft van December en in Januari moet ieder gunstig uur wor den benut. Een goed merk is de vrucht- bcomcarbolineum Krimpe n dat gefabri ceerd wordt in de fabriek van de N. V. Utrechtsche Asphaltfabriek v.h. Stein en Fakken te Utrecht, die gaarne alle inlich tingen verstrekt en op aanvrage gratis de brochures „De Winterbehandeling van onze vruchtboomen'" en „Noodzakelijk Winter werk voor den fruitteler toezendt. Ook den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen verstrekt igaarne alle mogelijke inlichtingen. Niet onderhouden zieke Appelboom. Nimmer besproeid met Vruchtbooai- Carbolineum. Bovenstaande boom, het onderste gedeelte afzonderlijk gefotografeerd. Kankerplekken, mos, bloedluis. Zegt waarom met Vruchtboom-Carbolineum moet worden besproeid. CAPELLE. Bij het dezer dagen gehou den examen behaalden onze uorpsgenoo- ten de dames M. v. d. Schans en N. Paans het diploma van de Ned. R. K. vereeniging van Modevakscholen. Zij genoten haar op leiding bij de Eerw. Zusters te Waspik. Toen de landbouwer J. B. dezer da gen in zijn weiland kwam, vond hij daar een zijner schapen doodgebeten door een hond, terwijl deze bezig was met een 2e schaap. Naar wij vernemen was het een hond van een zekere N. uit Waspik. J.l. Woensdagmorgen had in de N. Herv. Kerk de jaarlijksche verhuring van zitplaatsen plaats. Er werden niet zulke hooge prijzen besteed als vorig jaar, zoo dat de opbrengst wat minder is. DRUNEN. Naar men meldt is het ge rechtelijk vooronderzoek in de zaak contra H. F. v. M:, 20 jaar, chauffeur te Tilburg thans gedetineerd, gesloten, zoodat bin nenkort de behandeling dezer zaak voor de openbare zitting der arrondissements rechtbank in den Bosch kan worden tege- Dc meest hinderljjKe kwaal moet gezien. ^DUSSEN. Bij Kon. Besluit is aan de gemeente Dussen een voorschot verleend uit 's Rijks kas tot een maximum van 13 duizend gulden, ter verstrekking aan de stichting, in die gemeente uitsluitend werk zaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroerend goed om dit, hetzij dadelijk, hetzij lateer, als plaatsjes uit te geven. GENDEREN. Onze zuivelfabriek kreeg vorige week een bezoek van die leden der Landbouwwintercursus te Zuilichem, die met hun leeraar een excursie na|ar hier maakten. MEEUWEN. Onze vroegere dorpsge noot de heer C. de Raad, thans ambtenaar ter secretarie te Terneuzen, slaagde dezer dagen voor de akte M. O. Staatsinrichting. VLIJMEN. Vrijdag werd voor den offi cier van Justitie te 's Bosch geleid W. P. J. de V. oud 20 jaar, tuinman te Vlijmen, als verdacht van diefstal van ongeveer f 3000, gepleegd te Vlijmen in den nacht van 24 op 25 Dec. j.l.. Na door den heer rechter-commissaris te zijn gehoord, werd hij in den namiddag van dien dag weder om op vrije voeten gesteld. WERKENDAM. Naar wij vernemen bestaat er bij de Herv. Ring »Altena« plannen om op 2e Pinksterdag, bun 2e Landdag te houden. Dezer dagen vierde de Geref. Kna- penvereen. vSamuelc het jaarfeest in het gebouw voor Chr. Belangen. Door den heer D. Brienen werd het openingswoord gesproken. Door de knapen werden voordrachten, opstellen enz. gegeven. Deze stukken ge tuigden van flinke studie. Ter afwisseling werden eenige zangnum mers gezongen. De Meisjes Vereen. Mirjam* zorgde voor de traktatie. Door Ds. Jonker werd het slotwoord gesproken waarna deze liet zingen Ps. 84 3. WAALWIJK. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in spoedeischende vergadering bijeen. Afwezig waren wegens Ziekte, de heeren Gragtmans, oudste wethouder en J. Oo- mens en Surig, en wegens uitstedigheicl de heer B. Timmermans-Verschure. Aan de orde wasWijziging van de Raadsbesluiten van 5 (N°v- tot het aangaan van twee geldleeningen groot f 88,000 en f 333.000. Ter toelichting dezer wijziging werd de apenbare vergadering geschorst. Bij heropening der vergadering werd zonder hoofdelijke stemming besloten tot voor melde wijziging en tot het aangaan van een nieuwe geldleening groot f 333.000 bij het Pensioenfonds voor Koloniale Lands dienaren te Den Haag, i ngaande 1 Febr. 1927. Gewijzigd werd tevens het besluit van denzelfden dag waarbij nopens andere geldleeningen werd goedgevonden dat con versie de eerste vijf jaren niet zal plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. ZUILICHEM. Daar de werkzaamheden van de sub-ontvangers der accijnzen met ingang van 1 Januari 1927 naar de hulp kantoren der posterijen worden overge bracht, eindigden op 31 Dec. 1926 ook de werkzaamheden als zoodanig van den heer A. M. Ruijmschoot te Zuilichem, die deze functie van 9 Nov. 1875 af heeft vervuld. Deze zeldzame dienstprestatie werd door 1^. M. de Koningin beloond, door toeken ning aan den heer Ruijmschoot van de zilveren eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, welke onder scheiding hem door den Inspecteur der directe belastingen enz. te Zaltbommel werd uitgereikt. MOLLENPLAACi. Daar de politie zoo ijverig is om de mollenvangers te weren, krijgen wij dezen zomer zeker een mollenplaag, want niet tegenstaande er de laatste jaren duizendten gevangen zijn, zijn er nu meer dan ooit. Het is wel een onbegrijpelijke dwaasheid, dat de mol beschermd wordt, hij eet toch niets als regenwormen, (roode pieren) en die zijn bepaald nuttig voor den plan tengroei. Nu is het wel opmerkelijk, dat het diertje zoo sterk vermenigvuldigt, doch ïrq i. is het wel te verklaren. Sedert h'ier boterfabrieken zijn, worden er zeker wel viermaal meer koeien gehouden, en daar hier het bouwland zeer beperkt is, wor den er groote hoeveelheden koemest op het land gebracht. Dat veroorzaakt veel regenwormen, zoodat de mol volop aas heeft. Regenwormen schijnen voor hem een lekkernij, snij maar een mol door, ge vindt niet anders in zijn maag, mogelijk zijn er in andere streken, ander soort mollen, ik Weet het niet, doch hier is het zoo. Nu is het zoo jammer dat het eene plaag is, die geweerd kan worden. Ver leden voorjaar bood ik een mollenvanger 5 cent per stuk als hij de mollen uit mijjnf land wilde vangen, doch daar ging hij niet op i n, hoewel de mollen goed( t;e verkoopen zijn. Wel wilde hij ze voor niets vangen als ik de verbalen zou beta len, dan zou hij met een hondje komen en er spoedig veel van opruimen, doch ik nam dat niet aan. Ze komjen toch, weer spoedig van uw buurman bij u. Mij dunkt als iemand, di;e hierin een woord mede te spreken heeft, zich eens de moeite zou willen getroosten in Juni, als de zon enkele dagen flink schijnt, hier onze velden te bezichtigen;, dan kon zoo iemand zelf zien welk eene verwoes ting dat kleine beestje aan kan richten. Ze zijn in staat het gewas bijna geheel te bederven, het gebeurt vaak, düat snij- boonen verschrompeld en soms droog aan de staken hangen. Ook andere gewassen lijden er zeer veel mede, in onze vrucht bare, maar dure zandgronden. Mogelijk zullen de Heeren wel zegglen ik hoor toch zoo weinig klachten. Wat zal ik daarop antwoorden? Een boer klaagt zijn nood aan zijn vrouw en aan zijn buurman, zoodat hij niet gehoord wordt. Misschien zullen er wel zijn die zeggen: Daar is ze ker een mollenvanger aan het woord. Doch daar heb ik geen geduld 'voor, en ben ik ook mogelijk wel te dom voor. Ik hoop wel dat er meer zullen zijn, die aan deze zaak meer bekendheid zullen geven, an ders zal het weinig baten, en toch heb ik niets overdreven. TH. v. MIERLO, te Nieuwkuijk. ROOFOVERVAL TE NULAND Men meldt uit Nuland: Zondagmorgen, omstreeks 7 uur, terwijl de ouders beide ter kerke waripn, heeft een brutale inval plaats gehad bij den vee handelaar W. v. d. Doelen, aan den Kop peldijk, alhier. Een 16-jarig dochtertje was met haar 14-jarig broertje alleen thuis, toen zij een paar vermomde kerels ov(er de „geut" (bijkeuken) zagen binnenko men. Ze hadden groote slappe hoeden op en baarden aan. Het meisje sloot gauw; de deur der keuken en wilde die aan Jen binnenkant dichthouden, doch deze werd door de indringers opengeduwd. Toen vluchtte het meisje naar een aangrenzende kamer en hield, ook hiervan de deur dicht. Ook deze deur werd door de kerels open geduwd. Een der bandieten hield het meisje een revolver voor en zei „Houd je mond óf ik schiet je kapot". Meteen loste de kerel een revolverschot op het meisje. De kog^l drong haar door de wang en ging langs het oor dat ook ver wond werd, weer naar buiten. Onderwijl liep het zoontje, luidkeels om hulp roe pend, naar de buren. Dat het geen onbekenden zijn geweest, blijkt wel hieruit, dat ze het bed in de keuken geheel d oorzocht hebben; ze moe ten dus op de hoogte geweest zij'n met de omstandigheid dat v. d. D|. gewoon is' zijn geld in het bed te bewaren. Toeval ligerwijze lag het geld juist nu piet op die plaats en werd later niets vermist. De gemeente- en rijkspolitie was spoedig ter plaatse en ook werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het mag een geluk heeten, dat het meisje, dat op een afstand van onge veer 1 Meter werd beschoten, niet ernsti ger is verwond geworden. De onverlaten zijn langs den polderkant in de richting Geffen weggefietst, in welke richting de marechaussée's hun nasporingen begon nen zijn. Moge het hun gelukken dejze gevaarlijke individu"s, die geen menschen- leven ontzien, om wat geld machtfg te worden, spoedig te achterhalen': Nader wordt gemeldt: In den nacht van 3 Jan. is door Je po litie te Oss gearresteerd een zekere Hen driks wonende te Oss. Hij is met het meisje geconfronteerd en heeft hem her kend. De tweede dader is nog niet gevon den. —o INBRAKEN. Vrijdagnacht hebben tot heden onbekend gebleven personen zich toegang weten te verschaffen tot het rijksbelastingkantoor te Tilburg. De inbrekers hebben het gtehieele gebouw doorzocht. i Vermist wordt een groote hoeveelheid plakzegels van f 15 tot f 100 per stuk, tot een totale waarde van dertien duizend gulden. Benevens stelden de inbrekers zich in het bezit van een bedrag van twee g'ul- den aan contanten, alsmede van een koffiepotje. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zaterdagnacht is door het indrukken van een ruit ingebroken bij den juwelier Bon man te Hengelo in Overijssel. Er zijn ver scheidene gouden en zilveren voorwerpen en juweelen gestolen, voor een gezamelijke waarde van ongeveer f 25,000. Verzekering dekt de schade. Blijkbaar zijn er beroeps- inbrekers aan het werk geweest. Vingteraf- druklcen zijn er niet; de inbrêkers blijken wollen handschoenen aan gehad te hebben. Een gouden kettinkje is teruggevonden op den Enschedeschen straatweg. Te Beverwijk is Donderdagnacht de voor enkele weken onderbroken reeks inbraken voortgezet met een serie van vijf brutale insluipingen, in vier villa's, alle gelegen in het villapark, drong men binnen na ver nieling van de ramen. Overal onderwier pen de dieven de huiskamer aan een ondier- zoek. Een der vertrekken vertoond^ des morgens een ware chaos. Letterlijk niets was op zijn plaats gebleven. Hier werd al het tafelzilver gestolen. Men pakte dfen buit in een gedeelte van een, aan flarden gescheurd overgordijn, dat de dieven van de ramen hadden weggerukt. Elders ver miste men weer een bedrag aan geld, ter wijl uit twee uit de woning behoorende schuren een rijwiel werd ontvreemd. Toen de daders ten slotte ook een bezoek wilr den brengen aan de woning van j|r. T. werd door het geraas van de glasscherven de vrouw des huizes wakker. Deze wekte haar echtgenoot, die door zijn roepen de dieven noodzaakte de vlucht te nemen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar heeft nog geen spoor gevonden. Te Zaandam hebben in den nacht van Oud op Nieuwjaarsdag tot nu toe onbe kenden ingebroken in het kantoor1 van den heer P. Molenaar aan de Zeemanstraat. Zij slaagden er in de zich in het kantoor bevindende brandkast open te snijden, doch kwamen tot de ontdekking dat de brand kast leeg was. Alleen een bedrrtg van 17 cent aan geld en f 10 aan postzegels wor den vermist. Een bedrag van f75, wat zich eveneens in de kast bevond is blijkbaar hun aan dacht ontgaan. Ook de rentezegels tot een bedrag van f100 lieten zij onaangeroerd. o FRAUDULEUZE INVOER? Het parket uit Roermond heeft te Venlo een huiszoeking gedaan bij de expeditie firma B. en R. Een hoeveelheid goederen werd in beslag genomen. Het gefieele personeel der firma is ontslagen. Naar verluidt, geschiedde de inbeslag neming in verband met vermoedens van frauduleuzen i nvoer. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De balans hiervan is opgemaakt als volgt: In 1926 zijn bij de onbewaakte overwegen 14 menschen gedood, 14 zwaar of licht gewond, 20 auto's en wagens ver nield en 6 dieren gedood. o BRAND.. Een dienstbode in de vlammen omgekomen. Vrijdagnacht is door tot nu toe onbeken de oorzaak de kapitale boerderij afgebrand, bewoond door J. Keuning te Doriaga ei genaar de heer K. Boersma te Drachten. Men bemerkte den brand pas, toen alles in lichte laaie stond. Een 18-jarige dienstbode H. Vissers kon zich niet meer uit het brandende huis redden en kwam in de vlammen om. 22 stuks hoornvee, 2 paarden, een groote hoeveelheid hooi en gereedschappen wer den een prooi der vlammen. Van den huisboedel kon evenmin iets ge red worden. o PRINSES JULIANA. Zooals te verwachten was, wordt het bericht over de verloving van Prinses Ju liana met den tweeden zoon van dien Zweeclschen kroonprins tegengesproken. o DE UITVOER VAN ZUIVELPRODUC TEN IN NOVEMBER. De uitvoer van boter bedroeg in Nov. 3039 ton, tegen 3218 ton in November 1925. Duitschland nam 2679 ton af, Groot- Brittanië 185 ton. In October van dit jaar werd 3773 ton boter uitgevoerd. De uitvoer van kaas was aanmerkelijk grooter clan in November 1925, namelijk 6965 ton tegen 5098 ton. In October van dit jaar bedroeg de kaasuitvoer 8383 ton. Duitschland nam in November 2865 ton kaas af. België 974, Groot-Brittannië 769, Frankrijk 614, Spanje 491, de Vereenigde Staten 262, Cuba 177 en Portugal 154 ton. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O SLEEüWIJK-'s BOSCH fffenwsblad voan menschen op reftijd ls verstopping. 'Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een Ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. F c e r's Maagpillen Alon krijgbaar a f 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5