Derde Blad voor het Land van Heusdon en Altena, de Langstraat en do Bommelerwaard. 9.4671 vrildai 7 Jsaaari Huwmjk. HEUSDEN Als de HOEST 't slapen belet. AbdusïroOP Vrouwenrubriek Ingezonden. Buitenland Plaatselijk Nieuws Marktberichten. Rechtzaken. Vragen op rechtskundig gebied Huwelijks-uitzetten. BEHOORENDE BIJ HET BIJ KOUD WEER. Warme jurken en mantels zijn een nood zakelijk kwaad in dezen tijd van het jaar, wanneer de koudste maand van alle, zijn intrede heeft gedaan en de lente zich mees tal nog een heelen tijd op zich laat wach ten. Vooral het schoolgaande meisje heeft dan de aandacht van moeder noodig, daar zij bij weer en wind naar buiten moet en dus de beste en warmste stoffen voor haar kleeding noodig heeft. De mantel met cape blijkt een nuttige mode te zijn bij koud weer, daar de cape extra warmte verleent, vooral, wanneer het een gevoer de is. Scarf-kragen zijn ook lekker warm en het is veel verstandiger om. dege te kiezen, dan bontkragen, tenzij men de middelen heeft een werkelijk mooien bont kraag van uitstekend bont te koopen; de goedkoopere soorten worden gauw vuil en gaan verharen en bederven zoodoende het geheele cachet van een mantel. Velours is altijd een van de meest geliefde materi alen geweest om wintermantels van te ma ken, doch tegenwoordig heeft het een ernstigen concurrent in de nieuwe tweeds, die zoo zacht en warm zijn en zoo aardig van kleur. Het manteltje en rokje afgebeeld onder No. 1232 zijn gemaakt van een haringgraat tweed in een mooie warme tint bruin van doode bladeren heel even gespikkeld met een tikje oranje. Het korte rok'je is is voor en achter geplooid, zoodat het heel wijd is, terwijl het gladzittend man teltje gegarneerd is met een gracieuze wij de cape. Eenvoudige beenen knoopen die nen tot sluiting en kleine ingeknipte zak jes verhoogen het leuke effect. Dit man teltje en rokje is geschikt voor meisjes van 10 tot 17 jaar en knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van den leef tijd en vermelding van No. 1232. Kosten 55 cents. De mantel, afgebeeld onder no. 1233 is gemaakt van grijs en groen velours. Het is van het tamelijk strakzittend model en de taillelijn is op aardige wijze geaccen tueerd door een ceintuur met gesp. Deze mantel kan gedragen worden door meisjes van 8 tot 13 jaar. Knippatronen zijn ver krijgbaar onder vermelding van den leef tijd en opgave van No. 1233. Kosten 55 cents. Schipbreukeling: »Jjj zult vannacht wakker moeten bljjven, maat. Ik denk er juist aan, dat ik zoo nu en dan lyd aan slaapwandelend (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. de R. Zooals reeds enkele weken geleden, on der plaatselijk nieuws gemeld is, zijn er in Andel ernstige pogingen gedaan om uit Hervormde 'kring een Jong. Ver. op te richten. Tot nog toe heeft dit pogen geen re sultaat mogen hebben. Bij den voorbereidenden arbeid kwam als vanzelf ook ter sprake, bij welke groo- tere organisatie de eventueel op te richten Jong. Ver. zich zou aansluiten. Ziehier de groote strijdvraag, waardoor de ijveraars het goede doel uit het oog verloren. Immers hun streven was zeer sympathiek, er was en er is bij Andels rijpere jeugd behoefte aan geestelijke ont wikkeling, hun ledig leven moet worden aangevuld, met iets dat aan den mensch waarde geeft, dat hem opheft boven net alledaagsche. De gewijde geschiedenis moet worden onderzocht, als eenig richtsnoer voor ons leven, kennis moet worden genomen van 's lands historie, omdat het beeld der va deren ons wenkt. Dit wordt ook zoo goed door de voormannen gevoeld, vandaar dat zij Andds jongeren trachten te orga- niseeren. Jammer dat het niet vele jaren eerder gebeurde. Aanvankelijk scheen hun arbeid niet ijdel. Velen kwamen ter ver gadering, tot oprichting eener Jong. Ver. Hoe kan het anders, er is behoefte aan samenspreking, de lange winteravonden moeten worden gevuld. Met de haven in 't zicht, schijnt het schip te stranden. Bij welken bond zou worden aangeslo ten, de oorzaak van groote betoogen, mis schien straks de oorzaak dat niet het min ste resultaat wordt bereikt. Het ligt niet in onze bedoeling in den breede na te gaan het verschil tusschen het Ned. Jong. Ver. en den Herv. Bond op Ger. grondslag. Van be/de organisatie's weten wij dat ze positief christelijk zijn. Beider grondslag is het onfeilbaar Woord Gods. Beider streven is leiding te geven en te organiseeren den jongeling in den doolhof der geestelijke stroomingen van onzen tijd. Beider einddoel is de efere Gods. Wel verschillen ze eenigszins van werk wijze, waardoor het Ned. Jong. Ver. een breeder terrein van het leven beslaat. De Herv. Bond op Ger. grondslag volgt meer de kerkelijke lijn. Hoe het ook zij, nooit mag dit oorzaak zijn dat in eigen kring twee groepen zich vormen, die in wezen niet het geringste verschil hebben wat betreft grondslag en doel. Nooit mogen twee partijen zich opwer pen, die terwille van een naam afbreken waar bouwen hun roeping is. En jpist omdat van deze zaak nooit een beginselkwestie gemaakt kan worden, en wanneer het gedaan wordt dan doet men één van beiden organisatie's schrijnend on recht aan, daarom mag ook nooit een per soonlijke meening 'aan de meerderh|eid wor den opgedrongen. Ons schrijven bedoeld niet te zijn cri- tiek, in humanen zin wijzen we op het geen leeft in de harten van vele ouderen, die staande achter het volle rijke lev'en van den jongeling, zien, wat ze als jonge ling niet zagen, dat het karakter van den mensch in jongelingsjaren wordt gevormd, dat het dan zijn stempel ontvangt voor later 1 even. We hopen dan ook dat, ondanks deze bijkomstige dingen het groote doel niet uit het oog verloren raakt. Immers heel goed kan, vooral voor den eersten tijd, ver- eenigd worden zonder aansluiting bij een g rob ter lichaam. Leg daarom, over scheidsmuren in ei gen kring heen, de handen in el kaar, leert elkaar begrijpen, leert elkaar waardeeren, leert elkaar bouwen, maar bovenal leert elkaar liefhebben. En richt een Ver. op die voor U een oefenschool is, die voor U middel is tot verbetering uwer kennis, waardoor de diep te en de rijkdom van het Woord van God uw eigendom wordt. U, M. d. R. vriendelijk dankend voor verleende plaatsruimte, hoogachtend, X. Andel 4 Jan. 1927. NEGEN PERSONEN VERONGELUKT. De Oostenrijksche bladen berichten een ontzettend bergongeluk te Vorarlberg. Twee skigezelschappen, bestaande uit 7 Engelschen, twee Duitschers en een in structeur zijn door lawines overvallen en onder de sneeuw begraven. Allen zijn omgekomen behalve een En- gelsche dame. o WIE DE PUT GRAAFT VOOR EEN ANDER VALT ER MEESTAL ZELF IN. Een beul ter dood veroordeeld. Indertijd hebben Bulgaren de kathe draal van Sofia met een bom vernield. De misdadigers werden door een Zigeuner terechtgesteld, omdat er geen Bulgaar te vinden was, die het doodvonnis wilde vol trekken. De bedoelde Zigeuner, is thans zelf wegens nachtelijke overvallen op vreed zame burgers ter dood veroordeeld. o HEVIGE ORKAAN. Uit Melilla in Afrika wordt bericht, dat een hevige orkaan een gedeelte van de muren van de oude vesting heeft omver geworpen. Verscheidene woningen uit de arme wijk zijn onder het puin bedolven. Zes menschen omgekomen; zeven zwaar gekwetst. o— DE WRAAK VAN EEN TER DOOD VEROORDEELDE. Opzienbarende tooneelen hebben zich afgespeeld bjj de terechtstelling van twee komitadzjjs te Stib (Yoego Slavië). De rechtbank van Stib had de beide Bulgaar- sche komitadzys Stojno Stojoef en Slavko Jovanof tot den dood door den kogel ver oordeeld, daar zy in 1921 aan een aanval op het dorp Kedri Falkovo hadden deel genomen, waarbjj eenige boeren, alsmede 7 gendarmes en een kapitein werden ge dood. Toen den gevangenen werd medegedeeld, dat zy den volgenden dag zouden worden terechtgesteld, verzochten zy als bijzondere gunst, van een aantal hunner medegevan genen afscheid te mogen nemen. Stojoef beet bij dit »afscheid« een der gevangenen in het gezicht en scheurde hem een groot stuk vleesch uit de wang. Hij verklaarde, dat hij wraak had willen nemen, omdat deze gevangene voor hem ongunstige ver klaringen had afgelegd. De beide gevangenen werden den vol genden morgen uit de gevangenis gehaald om te worden terechtgesteld. Plotseling wierp Stojoef zich op een gevangenbewaar der, dien hjj met een mes verscheidene steken toebracht. Een gendarme, dien den bewaker te hulp wilde komen, werd even eens ernstig gewond. Tenslotte slaagde een afdeeling gendarmerie erin, den woe steling te overmeesteren en naar de plaats der terechtstelling te brengen waar de beide Bulgaren werden neergeschoten, zon der dat zich verdere incidenten voordeden. SCHIP GESTRAND. Uit Riga wordt gemeld, dat in een sneeuwstorm, niet ver van Libau, een Duitsch stoomschip van 500 ton, dat ook passagiers aan boord had, is gestrand. Er werden noodsignalen gegeven, waarop red dingsbooten van de kuststations zijn uitge zonden. Deze konden echter het schip niet bereiken. Verdere bijzonderheden ont breken nog. o— HET KOUDE SPANJE. Volgens berichten uit Madrid, heersch* er in Spanje nog steeds een hevige koude Er valt voortdurend sneeuw, zelfs te Ma" laga. Vjjf treinen moeten door de sneeuw» die op sommige plaatsen 3 Meter hoog ligt, geblokkeerd zyn. Te Madrid zyn 6 personen tengevolge van de koude gestorven. De aangerichte schade wordt op ten minste 250 miliioen peseta's geraamd. Ook op zee is het boos weer. Men vreest, dat 4 stoomschepen verloren zijn gegaan* BIOSCOOP VERWOEST DOOR BRAND. Te Manchester is een reusachtige bios coop door een zwaren brand verwoest. De schade beloopt 30.000 pond sterling. Naast de bioscoop bevond zich een groote dans zaal waar 4000 personen aanwezig waren. Gelukkig ontstond geen paniek. O— DE OUDEJAARSAVONDVIERING TE BERLIJN. Oudejaarsavond is te Berljjn als gewoon lijk buitengewoon vroolyk gevierd. Alle restaurants en café's waren den geheelen nacht open en als gevolg daarvan had de politie de handen vol met allerlei lieden, die boven hun theewater waren. Er zijn in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag niet minder dan 493 ongelukken gebeurd, waarvan 75 pet. een gevolg waren van dronkenschap. Ofschoon de politie het afsteken van vuurwerk had verboden, is er in jaren niet zooveel geploft als ditmaal. In ver- sdhilleude gevallen was men er niet mee tevreden vuurwerk af te steken, maar schoot men direct met scherp. Ook daar door werden 6 personen gewond. Een jongeman, die van af zyn balkon schoot, trof een voorbijganger doodeljjk. AUTOBUS TE WATER GEREDEN. In de nab|jheid van Grenoble is een autobus, waarin zich twintig personen be vonden, te water gereden. Vijftien der inzittenden werden gewond. Door mjjne werkgevers, is voor ruim f 42.aan rentezegels geplaktheb ik nu recht op uitkeering, wanneer ik den 65-jarigen leeftyd bereikt heb? r. a: AALBURG. De koopman D. Duijster had het ongeluk met zijn kar geladen met boter in een sloot terecht te komen. D|e kar werd erg beschadigd. Overigens liep dit ongeval bijzonder goed af. De bakker Antonie Vos had het on geluk met een zak meel van den .zolder te vallen. De getroffene had veel pijn, zoo dat de hulp van Dr. Schmitz ui,t Veen moest worden ingeroepen. GIESSEN. Loop der bevolking: Op 1 Jan. 1926: 276 mannen en 254 vrouwen. Totaal 530. Geboren 3 m. en 5 vr. totaal 8; inge komen 6 m. en 10 vr. totaal 16, vermeer dering 24. Overleden 3 m. en 6 vr. totaal 9. Vertrokken 6 m. en 12 vr. totaal 10. Vermindering 27. 1 Jan. 1927: 276 m. en 251 vr. totaal 527. Aantal huwelijken 6. HERPT. Door het Burgerlijk Armbe stuur alhier is aangesteld als dokter voor genoemd bestuur dr. v. Oulik te Heusden. Zondag 9 Jan. a.s. zal de handboog schutterij „Ons Genoegen" in het café „de Ploeg" hare jaarlijksche winteruijt- voering geven. Voor het komische gedeel te zullen optreden de heeren Cornelissen en Boeren uit den Bosch. Het program ma bevat een zestal nummers. Dinsdag vergaderde alhier de R. K. Kiesvereeniging. Nadat een nieuw regle ment was vastgesteld werd een nieuw be stuur gekozen, dat nu is samengesteld uit de heeren P. de Man, C. v. Grevenbrojek, Aug. Riteco, Chr. v. Herpt en J. Buijs Adrzn. Daarna werden als candidaten ge steld voor de a.s. verkiezing der Prov. Staten de heeren Loeff te 's Bosch, v. d. Ven te Vlijmen en Chr. A. J. v. Herpt te Herpt. Wij leveren/onder speciaal gemakkelijke condities Vraag einze voorwaarden, op aanv/aag worden U deze gaarne toegezonden. Conjénrreerende prijzen. HEDEL. Vrijdag ging mej. J. K. voor plezier naar Gorinchem. Nieuwjaarsdag' klaagde zij over haar hoofd. Bij de familie L. te bed gebracht heeft zij tot Maandag geslapen. Met veel moeite kon mien haar slechts even wakker krijgen, waarna zij weer insluimerde. Heeft men hier met een geval van slaap ziekte te doen gehad? NIEU WEND IJK. Deze week werden aangevoerd 8560 eieren. Men besteedde voor kipeieren f8,15 per 100 stuks. De zoon van P. v. W. had het onge luk, terwijl hij zich op het motorschip van H). v. dH. zou begeven, van de gangplank te vallen en in het water terecht te konven. De schipper wist hem nog juist bijtijds te redden. Maandagavond vergaderde de mu- ziekvereen. „Crescendo" alhier, er had een bestuursverkiezing plaats. Herkozen werd Joh. Vos als Voorzitter, terwijl H. Struijk gekozen werd als Secretaris, in de plaats van O. Walraven Jz. werd gekozen D. v. A. K. de Ruiter had het ongeluk, zich met een riekhaak in zijn handen te hakken zoodat de hulp van Dr. de Vries werd) ingeroepen. De collecte langs de huizen ge houden voor het Roode Kruis bracht al hier ruim f 38 op. WOUDRICHEM. Gedurende het jaar 1926 werden in deze gemeente voor den vleeschkeuringsdienst ter keuring aangege ven 139 koeien, 311 varkens, 50 kalveren, en 16 schapen en werden 83 bewijzen voor huisslachtingen afgegeven. WAALWIJK. In den nacht van 1 Jan. overleed alhier plotseling in den ouderdom van 59 jaren een geacht stadgenoot de heer Surig, gedurende ongeveer een half jaar lid van den gemeenteraad. De heer Surig is verschillende jaren onderwijzer geweest te Kaatshveuvel en is later hoofd der openbare school te Be- soijen geworden, totdat deze school is opgeheven. De heer Surig was naast zijn werkzaam heid voor het onderwijs ook actief werk zaam in de sociale beweging. Hij bekleeadle de functie van secretaris der R. K. Kies vereeniging van de oprichting af. Ook als secret.-penn. van de Spaarver. voor de parochie van O. L. Vrouw Onbe vlekt Ontvangen had hij groote verdiens- doordat er ontsteking veroor- makende slijm op Uw borst zit, zorg dan, dat er naast Uw bed staat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's Abdijsiroop lost de slijm op eïi verdrijft den hoest» prikkel, beroemd en onge» /enaard hij bronchitis, kink» xoest, slijmhoest en asthma. OVetfal ver krijg b. in kokers f 1.50, f 2.75, f 4.50 De 'gtoóté flacons zijn voordeeliger. ten. Met den heer Surig is heengegaan een stille werker, een man van groot geloof en diepen godsdienstzin. Hij ruste in vrede. 's BOSCH, 5 Jan. Op de markt van heden werden aangevoerd 1773 stuks. 958 stuks hoornvee, 656 biggen, 23 zeugen, 36 schapen lammeren, 100 kalveren. De prjjzen waren als volgt: Kalfkoeien f 240 A f 380, kalfvaarzen f 225 A f 295, magere ossen en koeien f 120 A f 180, vette ossen en koeien le kw. 47 2e kw. 41 ct. p. p., pinken f100 A f150, zeugen f75 A f 110, biggen fl.75 A f 2.25 p. w. schapen f 17 A f 23, lammeren f 15 a f 20 Aanvoer redelijk, handel vrij goed. ROTTERDAM, 4 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 178 paarden, 5 veulens, 1011 magere runderen, 840 vette runderen, 169 vette kalveren, 615 nuchtere kalveren, 200 graskalveren, 261 schapen of lammeren, 144 biggen, 6 bok ken of geiten, 15 overloopers. Prjjzen per stuk van mager vee: melk koeien f 270420, kalfkoeien f 275 425, stieren f130—450, pinken f110 130, graskalveren f 50—100, vaarzen f150225, paarden f200325, slacht- paarden flOO180, hitten flOO150, veulens. 160—110, biggen f 816 biggen per week f 1.25f 1.75, overloopers f 24 36, fok-nuchtere kalveren f 20—30, slacht- nuchtere kalveren f 10—16. 0e Rotterdamse elerveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 1 7.35-f 9.75 Idem (klein) f 6.00—f 7.25 Eendeieren f 7.35—f 9.00 Aanvoer 100.000 stuks. GORINCHEM, 3 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd 156 runderen, 5 nuch tere kalveren, 130 overloopers, 407 biggen 0 schapen lammeren. De volgende prjjzen werden besteed zware kalfkoeien f 350— f 380 melkkoeien f 250—f 325 kalfvaarzen f 200-f 275 guiste vaarzen f 125—f 150 pinken f 100 f 140 graskalveren f f nuchtere kalveren f 20—f 28, overloopers f 30f 47, biggen f 15f25, schapen f f lammeren f f ZALTBOMMEL, 4 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 23 biggen, prjjs f1018. 0 kalveren f a f 32000 eieren, prjjs p. st. 7 a 8 ct. 900 K.G. boter, prjjs per half K.G. roomboter f 1.25, boerenb. fl.20. GERECHTSHOF VAN DEN BOSCH. Uitspraken van 3 Januari 1927. G. C. D., schoenmaker te Waalwjjk, dronkenschap, 3 weken hechtenis, plaatsing R.W.I. voor den tjjd van 6 maanden. A. C. S., sigarenmaker, Waspik, diefstal, met vern. v. h. vonn. A quo veroordeeld tot 5 maanden gev. straf. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9