Gesprongen Handen Kantongerecht flensde» Plaatselijk Nieuws DOODELIJK ONGEVAL. Op cle Westermarkt te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Een ongeveer 45-jarige boekdrukkerspatroon, die dooi de Sloterdijker tram werd gegrepen, is in het Binnengasthuis overleden. De man werd ongeveer acht meter ver meegesleept. De tram moest worden opge vijzeld om den ernstig gewonde onder de wagen vandaan te halen. o VERDRONKEN. Te Krimpen a. d. IJssel is het driejarig zoontje van A. Heikoop bij de ouderlijke woning i n een sloot geraakt en verdron ken. o EEN TELEURSTELLINO. Toen het communistische lid van den Rotterdamschen r aad, de heer Q. v. Burink, Vrijdag op het stadhuis zijn presentiegeld wilde komen halen, werd hem medegjedeeld dat wegens belastingschuld een deurwaar der van de Personeele Belasting er beslag op had gelegd. o— LONOENPEST ONDER DE VARKENS. In de gemeente Waddingsveen komt on der de varkens i n hevige mate de longten- pest voor. Er zijn landbouwers, die heele koppels varkens tegelijk dood vinden. O ADDERS. Toen arbeiders in een dorpje in Fries land een sloot aan het uitdiepen waren en een dijk aan het maken, kwamen bij het graven plotseling eenige tientallen adders te voorschijn, die als een kluwen opge rold waren. De arbeiders ondervonden geen overlast van de slangen die totaal verstijfd waren. Onnoodig te zeggen, dat de dieren onmiddellijk werden afgemaakt. o— DRIEMAAL EEN TWEELINO Het gezin van den heer W. te Weerselo werd verblijd met de geboorte van het derde paar tweelingen. als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door inwryving met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag 7 Januari 1927. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. De zaak contra K. A. M., huisvrouw van N. H. v. d. B.: broodbakster te Dos sen werd de vorige maal tot heden uitge steld. Zij had brood gebakken met veel te laag gewicht aan droge stof. Verdachte had beweerd dat het brood in hoofdzaak voor eigen gebruik was, hetgeen door den keurmeester E. L. van Ruitenbeek, die nu als getuige werd gehoord, werd te gengesproken, terwijl getuige tevgns ver klaarde verdachte al eens gewaarschuwd te hebben. De Kantonrechter zegt dat hij reeds meermalen ter- openbare terechtzitting heeft verklaard dat het geknoei met broodge wicht hem reeds lang erg hindert, en hij daarom steeds strenger wil straffen. Thans geldt het eene vrouw, die hoofd van de zaak is, en daarom wifl ik, aldus de Kantonrechter, nog wat clement zijn en verdachte veroordeelen tot eene geldboete van f 30 sub. 20 dagen hechtenis. O. B., slachter te Bab.-Broek had een den natuurlijken dood gestorven schaap de huid afgedaan op het erf van v. d. Schans te Drongelen en daarna huid en stukken vleesch op de kar medegenomen, zonder van een en ander aangifte te doen. Get. v. d. Schans, landbouwer te Dron gelen Ik heb gezien dat verdachte de huid begon af te doen. Het schaap is bij ons gestorevn en voor 75 cent verkocht ik de huid aan verdachte. Aan mijn arbei der v. d. Berg heb ik gezegd dat hij\ een kuil zou gaan graven en tevens den veld- wachter v. d. Pol zou gaan waarschuwen. Toen later v. d. Pol kwam, zei deze tot mij dat alleen nog pooten en ingewan den aanwezig waren en de rest was ver dwenen, hetgeen ik ook geconstateerd heb. Verdachte: Ik heb een paar stukjes vleesch meegenomen voor de honden. Kantonrechter: Dat geslacht en geknoei met krengen vind ik meer dan vreeselijk. Jij zegt nu wel dat het meegenomen vlfeesch voor honden was, maar daar geloof ik niets van, tenzij je menschen honden be lieft te noemen. Jij staat bij mij aangeschre ven als een echte krengenslachter en van dergelijke heeren moet ik heelemaal niets hebben, want zij ontzien niets om hun rom mel kwijt te raken en geven er zich al lerminst rekenschap van welk een groot gevaar zij voor de volksgezondheid zijn. Ik wil nog eens als getuige hooren van den Berg en stel dus de verdere behan deling 14 dagen uit. A. B., bakker te Werkendaam, had geen zegeltjes geplakt voor zijn knecht Leen- dert Kieboom. Kantonrechter: Waarom heb je niet ge plakt? Verdachte: Vroeger betaalde ik maar en dan vonden ze het wel goed. Kantonrechter: En waarom heb je on ware schriftelijke opgaven verstrekt aan den Raad van Arbeid te Dordrecht en cjeze opgaven valschelijk onderteekend met den naam van je knecht L. Kieboom? Verdachte: Ik deed het op aanraden en met goedkeuring van L. Kiebootp, die er f 2,50 voor aannam. Kantonrechter: Wel allemachtig, dat is een buitengewoon vies en vuil zaakje. Als man van bijna 40 jaren laat je je ad- viseeren door een kwajongen van 16 jaar. Deze raadt je aan om valsche opgavien te doen en valschelijk zijn naam te teeke nen en krijgt dan daarvoor f 2,50 van je. Natuurlijk heb je hem f 2,50 aangeboden en is de jongen, verlekkerd door het geld, er op in gegaan. Ik zal maar niet zeggen hoe ik over je denk, want dan kwam er heel wat los, dat verzeker ik je. Feite lijk moest ik je voor je handelingen de ge vangenis in laten dansen, maar ik wil je huishouden niet ongelukkig maken, maar gevangenisstraf verdiende je dubbel en dwars. Getuige Kieboom verklaart dat hij f 2,50 van verdachte ontving en met verdachte had afgesproken dat hij het doen van val sche opgaven goed vond. Kantonrechter tot verdachteDat iemand zoo iets doet als gij hebt gedaan, kan ik me moeilijk begrijpen, maar nog moeilijker kan ik me zoo iets indenken van een man, die uwe godsdienstige meening is toege daan. Een flinke straf heb je dubbel en dwars verdiend en daarom geef ik je 24 geldboeten van f 3 elk of 24 maal 2 da gen hechtenis. J. H. J. bakker te Dussen had ook al brood van te weinig droge stof gebakken. Het gewicht bedroeg n.l. 577 Gram, ter wijl het 720 Gram had moeten zijn. Ver dachte was niet verschenen. Hij kreeg f 40 boete of 20 dagen hechtenis. J. S. en J. V. beiden te Woudrichem hadden op 11 Nov. 'j.l. op de Nieuwe Merwede onder Werkendam een bliekdrijf net in een boot bij zich gehad'. Kantonrechter tot J. V.: Hoe zit dat? Wilde je gaan stroopen? Verdachte J. V.: Ja, Edelachtbare. Kantonrechter tot J. S.: En jij? Wilde je ook gaan stroopen? Verdachte J. S.: Wel néén, ik wilde naar de Dordtsche zeehaven, om te vis- schen en daar mag ik visschen. Kantonrechter: Wel een eigenaardig lan ge omweg om van Woudrichem naar de Dordtsche zeehaven te varen. Ben je soms schipper voor plezier? En hoe kwamen jullie netten dan al gedeeltelijk nat toen ge nog in de Nieuwe Merwede bij Wer kendam waart? En kun je in de Dordtsche zeehaven wel visschen met een blieknet? Wees nu verstandig en zeg de waarheid en lieg me niet verder voor, want geloot ven doe ik je toch niet. Doe als je kame raad J. V. en wees eerlijk, want met dat gelieg en gedraai draai jij je er nog veel verder in. Zou je nou heusch denken, dat ik al je geklets geloof? Verdachte J. V.: Ik had wel plan te gaan stroopen, maar wat S. wilde weet ik niet. Kantonrechter: Ga jij nou ook niet draai en, want daar maak je de zaak voor je zelf niet beter mee. Verdachte J. S. We concurreerden met met elkaar en dat doen we dikwijls al gaan we samen uit. Kantonrechter: Nu geloof ik dat je denkt dat ik idioot ben. Getuige rijksveldwachter Schram te Go- rinchemWe hebben ze gezien op de hoogte van de kop van 't Land. Ze waren met twee booten en we zagen door on zen kijker bewegingen van het over boord gooien van een net. Toen ze ons in de gaten kregen maakten ze een bewjeging van inhalen. De een ging naar den wal met zijn boot en de ander naar beneden. De netten, die gedeeltelijk nat waren, zijn totaal ongeschikt voor het visschen in de Dortsche Zeehaven. De weg te water van Woudrichem via de Nieuwe Merwede naar de Dortsche Zeehaven is 32 K.M. en langs de oude Merwede 18 K.Mi. dus een om weg van tl 4 K.M. Verdachte J. V. ge droeg zich bij de bekeuring netjes en zlei ook nog als je een half uur later waart gekomen dan had je ons visschende aan getroffen. Verdachte J. S. daarentegen was bij de bekeuring hoogst onhebbelijk en brutaal tegen ons. Hij schold ons voor gewetenlooze kerels en dreigde tevens met een stukje in de krant. Als een brieschende liep hij op onze schuit heen en weer. Getuige rijksveldwachter de Leeuw te Gorinchem verklaart geheel overeenkom stig zijn collega Schram, zulks onder bij voeging dat verdachten reeds xden vori- gen dag de Nieuwe Merwede warlen op gevaren. Kantonrechter tegen J. S.: Hoor je nu goed hoe je tegen de rijksveldwachters bent opgetreden? 't Is een schande. Ik raad je sterk aan voortaan een minder grooten mond te hebben, daitv is i,n je ei gen belang. Je krijgt nu ieder f10 boete 5 dagen hechtenis, terwijl ik de netten van verdachte J. S. verbeurd verklaar; jullie zult het laten om de politie uit te 'zetten. G. V. visscher te Woudrichem was weer eens dronken geweest. De Kantonrechter zeide dat het hem speet dat de Ambte naar van het O. M. heni geen „recidive" ten laste had kunnen leggen, want dat hij hem dan tot een flinke hechtenisstraf zou hebben veroordeeld met de voorwaardle er bij dat hij in geen twee jaren café's zou mogen bezoeken. Thans kreeg hij f 10, boete sub. 5 dagen. HEUSDEN. Verleden week vergaderde de Pluimveevereeniging „Heusden en Om streken" in haar clublokaal, Het Wapen van Amsterdam. Een 24-tal leden waren ter vergadering opgekomen. De voorzitter deelde mede dat de b urgemeester de heer H. J. v. Eggelen het eere-voorzitterschap heeft aanvaard en een 24-tal donateurs zijn toegetreden. De heer v. d. Velde dankte voorzitter en 2e secretaris voor hun behaald succes. Ingekomen was een voorstel van het be stuur om den heer F. Geene te benoer men tot seceretaris. Op voorstel van en kele leden werd bij acclamatie de heer F. Geene tot Secretaris benoemd. Herkozen werd tot commissaris de af tredende L. Sluijmers. Verder werd op voorstel van enkele leden het bestuur uitgebreid t ot 7. Gekozen werden de heeren K. v. d. Velden en C. v. d. Mooren uit Wijk. Bei den namen hunne benoeming aan. De voorstellen boetestelsel er af en con tributie in eens betalen werden met al- gemeene stemmen aangenomen. Voorstel verkoop eieren. Na hierover gehouden be spreking werd besloten met den heer Co- lijn uit Wijk te contracteeren met de le den tot verkoop der eieren en twee ver- zamelstations in te stellen. Zondagmorgen, ten circa 12 uur bracht de R. K, zangvereeniging Heudensch Mannenkoor, een aubade aan de R. K. Tooneelvereeniging «Kunst en Vermaak ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. Nadat aHen zich in het vereenigingsgebouw hadden vereenigd en de jubileerende leden zich «ei hun beschermheer, den hoogeerw. heer Deken en regisseur, kapelaan v. d. Vleuten, hadden plaats genomen, sprak de president van het Heusdensch Mannenkoor, de heer Fooy, de vereeniging met eenige hartelyke woorden toe, waarna door de zangvereeniging onder leiding van den directear den heer C. J. M. Merkx een «lang zullen ze leven* werd aangeheven. Daarna dankte de hoogeerw. heer Deken de zangvereeniging Heusdensch Mannenkoor, namens de tooneelvereeaiging voor deze aubade. Daarna werden nog een paar prachtnumraer8 door de zangvereeniging op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. De president dankte alle leden voor de gebrachte hulde namens de tooneelvsr- eeniging. Hierna sprak de hoogeerw. heer Deken nog een opwekkend woord, waarna de leden zich onderling vereenigden. Het le elftal «Juliana* speelde Zondag 1.1. een competitie-wedstryd tegen »W. S. C. 3« op het terrein van laatst genoemde vereeniging, welke door «Juliana* werd gewonnen met 3—2. ANDEL. Op Donderdag 13 Jan. hoopt voor het comité voor Winterlezingen al hier op te treden Ds. Severijn va,n Dor drecht, met het onderwerp: „De taber nakel in de woestijn". De heer Sevierijn is een der beste sprekers. Zijn altijd door dringen tot de kern der dingen, vertolkt in hem den geleerde, die zijn hoorders steeds weet te boeien, myst den rijken, diepen zin van hetgeen hij zegt. Voor Dr. Severijn is aansporing tot opkomst gansch overbodig. Ieder die het weet, komt a.s. Donderdag om 7 uur te Andel hem be luisteren. Toen de heer K. Borg, vischhande- laar te Woudrichem, Donderdag j.l. als naar gewoonte met zijn boot op sleeptouw achter de motorboot van Gebrs. v. Straten hing, kwam hij bij het aanleggen aan het steiger, veerhuis wed. Bouman alhier, tot de onaangename ontdekking dat zijn boot met al wat er nog in was, gezonken was. Borg zelf was aan boord gegaan op de motorboot. Zijn hond die in de boot was gebleven wist zich zwemmende te redden. Spoedig werd de boot op het dro ge gezet en tot ieders verwondering was er niets verloren. Een bedrag van f 120 lag nog op dezelfde plaats waar B. het gelegd had, alleen de riemen waren gaan drijven. De boot is vermoedelijk bij het voor- en achteruitslaan van de motor boot op diens schroef gcloopen. Op heden "Woensdagavond zal door de T.b.c.-vereen. te Woudrichem in de voorm. openbare school alhier, de film worden vertoond«Achter de wolken schynt de zone. Toegang vry. In deze gemeente zyn vele per sonen lydende aan de z.g. Spaansche griep. De ziekte is gelukkig niet van ernstigen aard. "f ALMKERK. Alhier is thans de Chr. Herv. School gesloten wegens de toenemende ziekte onder de kinderen. Op 29 Jan. a.s. zal alhier de aan gifte plaats hebben voor de militielichting 1927. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het vyt- en zesjarig elzen en eiken schaarhout wordt in verhouding met de dure kolen- prjjzen niet duur betaald. Naar schatting brengt het op struik slechts f 2—f 4 per 100 takkebossen op. Hoewel er gaande weg meer en meer schaarhout wordt uit gerooid, is het opmaken van dit hout om dezen tyd, een welkome werkverschaffing. 's GRAVENMOER. Terwijl Zaterdag middag de landbouwer D. J. v. d. S. met paard en kar, beladen met kalk, naar zyn land reed, begon plotseling zijn paard halsstarrig terug te loopen, waardoor kar en paard in een diepen sloot terecht kwamen. Paard en kar kwamen met eenige moeite zonder schade weer op het droge, terwyl de lading grootendeels verloren ging. NIEUWENDIJK. Door de naaikrans »Martha« werden deze wéék een ongeveer 200 tal kleedingstukken aan de armen dezer gemeente uitgereikt. Naar wy vernemen, zal er ook in de Chr. School, alhier, centrale verwarming aangebracht worden. POEDEROIJEN. In de zitting van de Prov. Staten van verleden week is het verzoek van het Gecomb. College van het Polderdistrict Bommelerwaard beneden den Meidyk, om subsidie in de kosten van het verbeteren en verzwaren van den Maas- bandyk onder deze gemeente, aangehouden tot een volgende vergadering. Naar aanleiding van dit feit, waardoor vooralsnog geen vooruitzicht op finantieele steun voor het District bestaat, heeft ge meld Gecombineerd College in zijne ver gadering van 8 Jan. j.l. besloten, de werken aan den Maasbandyk ta beëindigen. Het College acht het niet noodig nog verdere verbeteringen aan te brengen, daar voldoende veiligheid by eventueel hoog water bestaat en voelt zich niet verantwoord, nog meer geld uit te geven voor herstellingswerken welke niet noodzakelijk zyn, als dit alles door het district moet worden betaald. Het in uitvoering zyede werk zal, naar wy vernemen, worden afgewerkt, waarna dus geen verdere maatregelen zullen worden genomen, althans voorloopig. Loop der bevolking over 1926. Aantal inwoners op 1 Jan. 1926 689 m., 597 vr., totaal 1286, Geboren 11 m. 16 vr. 27 Gevestigd 9 14 23 Overleden 5 6 11 Vertrokken 32 27 59 Aantal inwoners op 31 Dec. 1926 672 m. 594 vr. 1266 Aantal levenloos aangegeven 1. Aantal huwelijken 10. RAAMSDONKSVEER. Onder de school kinderen komt de griep zeer veel voor. Deze week was een derde deel der leer lingen van de Herv. school ziek. De heer J. Tigchelaur werd be noemd tot Diaken der Herv. Kerk. SPRANG. Zaterdagavond werd het huis van den heer P. N., door tot op heden onbekend gebleven oorzaak een prooi der vlammen. Daar de brandweer spoedig ter plaatse was, kon men roet een slang op de waterleiding het voorhuis behouden. Den inboedel van den heer B. leed echter veel waterschadevan den inboedel van N. kon niets gered worden. Assurantie dekt de schade. A.s. Donderdagavond zal de A.-R. Kiesvereen, alhier in vergadering bijeen komen. De agenda vermeld 1. Verslag van de Kieskring vergadering. 2. Stemming voor de samenstelling van de candidatenlyst voor de a.s. Statenverkiezing. 3. Onderwerp door M. v. d. Hoven. 4. Behandeling van ingekomen vraag punten. A.s. Zaterdag zal de afdeeling «Patrimonium alhier, vergadering houden. De agenda vermeld 1Bespreking en toelichting ziekenfonds. 2. Vooretelling nieuwe leden. 3. Bespreking het te houden jaarfeest. 4. Varia en sluiting. VRIJHOEVE-CAPELLE. Woensdag 26 Jan. hoopt de Chr. Zang vereen. «Halleluja een uitvoering te geven, in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendyk. VEEN. Loop der bevolking. 1 Januari 1926 511 m. en 497 vr. totaal 990. Geboren 13 m. 14 vr. totaal 27. Gevestigd 21 m. 24 vr. totaal 45. Vermeerdering 34 m. 38 vr. totaal 72. Overleden 9 m. 8 vr. totaal 17 (2 le- venlooze aangiften). Vertrokken 21 m. 20 vr. totaal 41. Vermindering 30 m. 28 vr. totaal 58. Totale vermeerd. 4 m. en 10 vr. is 14. Bevolking op 31 Dec. 1926 1004 p. WIJK. Donderdag 6 Januari heeft de Werkliedenvereeniging «Helpt Elkander* haar Jaarvergadering gehouden. De Voor zitter, de heer K. v. d. Velden, opende deze vergadering, heette allen welkom op deze eerste vergadering in 1927, en wenschte de leden met hunne gezinnen een gelukkig jaar toesprak de hoop uit, dat alle leden in het nieuw begonnen jaar met denzelfden lust en yver voor de ver eeniging zullen blijven strijden, opdat «Helpt Elkander* in bloei moge toenemen. Met genoegen kan op het afgeloopen jaar terug worden gezien, daar het ledental niet terug is gegaan en door den dood niet één lid is ontvallen en weinig zieken is te boeken geweest, zoodat de kas, gezien het tekort over 1925 dat met een nadeelig saldo van f227 35 sloot, nu sluit roet een voordeelig saldo, zoodat wat de financiën betreft de vereeniging vooruit gegaan is. Spr. hoopt dat de vereeniging ook in leden tal vooruit zal gaan en dat iedereen, hier toe zal meewerken. De tijdsomstandigheden werken er op het oogenblik evenwel niet aan mee om vol moed op te gaan in het vereenigingsleven, daar de levensstandaard nog steeds hoog blyft en de loonen daaren tegen omlaag gaan en de werkeloosheid nog steeds toeneemt, zoodat de animo om georganiseerd te zyn niet aanwezig is. Niettegenstaande dat spoort spr. alle leden aan met denzelfden lust en yver in het nieuw begonnen jaar voor het welzijn hunner gezinnen en tot bloei der vereeniging werkzaam te blyven. Wij zullen de alge- meene toestand, waar wy op 't oogenblik in leven, met nuchteren koelen blik over wegen om mede te helpen dien te verbeteren. Door het bedanken van de le Secretaris P. Verbeek, die intusschen naar Veen is vertrokken en de 2e Secretaris, P. Roeland, die door omstandigheden niet aanwezig was, konden de notulen en jaarverslag niet worden gelezen. De Penningmeester deed rekening en verantwoording, de inkomsten waren f 586.65 en uitgaven f 468.72, de zieken kas werd afgesloten met een voordeelig saldo van f 117.93. De boeken en kas werden nagezien door de leden Corst. Bouman en Adr. Bouman en in orde bevonden. Tot bestuursleden werden gekozen Corst, Bouman 2e Voorzitter, P. Roeland le Secretaris, L. v. Kuijk 2e Secretaris en tot Commissarissen Adr. Bouman en J. Wittenbol, en tot bode voor het ophalen der contributie te Aalburg L. v. Kuijk. Door den Voorzitter werd voorgesteld een verloting te houden, waarvan de op brengst ten bate der vereeniging komt, op de eerstvolgende vergadering zal hier over een besluit worden genomen. Tevens werd besloten zoolang de financiën dit toelaten f2.-— per week aan de zieken leden meer uit te betalen. Verder werd er nog gesproken over het deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezing of de Werkliedenvereeniging weer candi- daten zal stellen om vertegenwoordigers in het gemeentebestuur te krygen of te houden. Met algemeene stemmen werd besloten weer deel te nemen aan de verkiezing. Binnen korten tyd zal door de vereeniging een vergadering worden belegd om candi- daten te stellen. Hierna volgden nog eenige besprekingen aangaande onderlinge belangen der ver- eenigirg en het vereenigingsleven en sloot de Voorzitter met een woord van dank voor de trouwe opkomst deze vergadering. In ons laatste blad is abussievelyk vermeld dat het zielental dezer gemeente 2395 bedroeg dit moet 2495 zyn. Er werden ook 21 huweljjken gesloten in 1926. WOUDRICHEM. Naar wy vernemen zal op 20 Januari a.s. voor de Chr. Jongelingsvereeniging alhier optreden Ds. Gravemeyer van 's-Gravenhage. De voorjaarskeuring van dekheng sten zal worden gehouden te Waalwjjk op Donderdag 17 Februari a.s., des namiddags 2.30 uur voor het type tuigpaard. Met de zalmvisschery is het ge durende de laatste dagen «enigszins gun stiger gesteld. Door visschers uit deze gemeente werden op de Bergsche Maas verschillende dezer visschen gevangen. De prjjs bedraagt plm. f2.50 per pond. PUROL bij Brand- en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2