In GRIEP-tijd. AKKER'» a ABDIJSIROOP yoofKom Jat fle griep U nrijpt It echtzaken. Bekendmaking. Parlementair Overzicht. Buitenland Burgerlijke Stand. Chr. Hist. Unie. L. PENNING OVERLEDEN. In aansluiting op ons bericht in het 2e blad, moeten wij melden dat de h,eer L. Penning op 73-jarigen leeftijd is overleden. De heer Penning was alom bekend als schrijver van Zuid-Afrikaansche werken. GASBEDWELMING. Te Velsen zijn vier werklieden die bezig waren met montagewerk door gas be dwelmd. Bij alle vier gelukte het de levensgeesten weer op te wekken, doch bij twee hunner bleek de toestand ernstig te zijn en zijn overleden. Het waren beide Duitschers. •—O—— TRAGISCHE DOOD. Toen zich de sleepboot „Colbert" van de S.F.R. voor het oefenterrein van de pontonniers aan de Staart te Dordrecht bevond, bleef de 54-jarige kapitein J. S. dood aan het stuurrad zitten. Toen het verwachtte signaal van optrekken niet werd gegeven, ging de dekknecht kijken en vond den kapitein dood. Terwijl de 64-jarige J. v. d. B. te Maas land aan het wasschen was, zakte zij achter de tobbe ineen en was een lijk1. o EEN HALF JAAR GESIMULEERD. Men zal zich herinneren dat in Augustus van het vorige jaar te Rotterdam een doof stomme vreemdeling werd gebracht, die men te Enschedé zwervende had aange troffen. Met veel moeite slaagde de chef van de Vreemdelingenpolitie er in van den man te vernemen, dat hij een Engelsch- man was en door den oorlog zijn spraak en zijn gehoor, en zijn geheugen was kwijt geraakt. Op verzoek van den Engelschen consul alhier hebben verschillende En-? gelsche bladen het portret van den oor logsinvalide geplaatst. Ook heeft Daven- try herhaaldelijk per draadlooze het sig nalement van den man verspreid. Alles was echter tevergeefs. Ten einde raad bracht men den man o nder in het Zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam. Voor eenige dagen bemerkten de ver pleegsters tot haar groote verbazing, dat de man weer normaal spreken kon. De Vreemdelingendienst nam de zaak opnieuw ter hand. En nu bekende de man, dat hij gesimuleerd had. Thans was hij tot inkeer gekomen en zou hij de waarheid verkla ren, hij was geen Engelschman, maar een Hongaar. Men heeft het Hongaarsche consulaat in kennis gesteld met deze ver klaring, waarmee men na de opgedane ervaring natuurlijk zeer voorzichtig is. Het Engelsche consulaat had gedurende ruim 5 maanden de verplegingskosten van den man in het ziekenhuis betaald. o ERNSTIG ONGELUK. Aan den Westerdijk onder de gemeente Hilvarenbeek is de 18-jarige slagerszoon Govers, wonende Trouwlaan te Tilburg, met een tamelijk groote vaart tegen den achterkant van een wagen, geladen met masthoornen, gereden. De jongeman werd van den motor ge slingerd. Hij bekwam door de uitstekende boomstammen bloedende wonden aan den hals, benevens een gecompliceerde heup been-fractuur. Zekere Verstappen die op de duo ge zeten was, liep slechts enkele onbeduidende schaafwonden aan beenen en armen op. Zijn kleederen werden echter grootendeels vernield. Beiden werden naar het Gasthuis te Tilburg overgebracht. De toestand van G. is ernstig. —o BELEMMERING DE OPENB. MACHT Het Gerechtshof te V 'Hage heeft dezer dagen een voor het strafrecht zeer be langrijke beslissing gegeven, waarop we hier even de aandacht willen vestigen. Iemand, door een politieman betrapt, bij het plegen eener overtreding van het Motor- en Rijwielreglement, weigerde des gevraagd zijn naam te zeggen en dit bracht hem voor den Politierechter om zich te verantwoorden terzake belemmering der openbare macht. De Politierechter be sliste echter, dat het ten laste gelegde niet strafbaar was, omdat artikel 52 van het Wetboek van Strafvordering den ver balisant wel bevoegd verklaart, om den verdachte naar zijn naam, enz. te vragen, maar niets dien verdachte verplicht,. om daarop te antwoorden. Tegen deze be slissing kwam de Officier van Justitie in hooger beroep en toen heeft het Gerechts hof die uitspraak van den politierechter vernietigd en uitgemaakt, dat de Politie beambte, die strafbare feiten moet opspo ren, van den verdachte k an vorderen, dat deze zijn naam opgeve, om zich aldus op de hoogte te stellen van de identiteit van den verdachte; dat als de verdachte daar aan niet behoefde te voldoen, het geheele bovengenoemde artikel 52 geen zin meer zou hebben en wel ongeschreven had kun nen blijven. In deze kwestie zal onge twijfeld ook de Hooge Raad nog wel een woordje mee te spreken krijgen. Meerdere malen is het toch door ver schillende rechtscollegiën anders beslist, en ook tegen de litteratuur in, gaat deze beslissing. Zoo is mr. Noyon ook van oordeel, dat een verdachte niet verplicht is zijn naam op te geven, en mrs. Blok en Besier, Advocaten-Generaal bij den Hoo- gen Raad bevinden zich daarbij aan zijn zijde. DE INBRAAK TE ROTTERDAM. Elders in ons blad maakten wij melding van den inbraak bij de firma Ameling Merkes op den Goudschen rijweg te Rot terdam. Thans is bij genoemde firma weer ingebroken in den goudsmidswinkel. Men vermoedt dat het dezelfde personen wa ren van de vorige inbraak. Zij hebben zich thans toegang weten te verschaffen door aan den achterkant van den winkel een raam uit te lichten. Hiertoe verschaf ten zij zich toegang tot een pakhuis, waar zij een vloer openbraken en een paneel uitzaagden om op een binnenplaats te ko men. De cassa werd leeggehaald en ook uit de étalage werd gestolen. Nasporingen met een politiehond hadden tot dusver geen resultaat. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer vijftien duizend gulden. Thans, nog meer dan anders, onmiddellyk Uw dikke keel, Uw hoestje, Uw beginnende - verkoudheid verzorgen met - ■«•ij STEENKOLEN BIJ GROENLO AANGEBOORD. Werd dezer dagen gemeld, dat by de boring »Meinsink« ten Westen van Groenlo door de Ned, Maatschappij tot het ver richten van mijnbouwkundige werken ïHeerlen* een zoutlaag was aangeboord van 300 M. dik, thans verneemt de Tel., dat door deze maatschappij by de boring »Hupsek ten Noorden van Groenlo een steenkolenlaag is aangeboord ter dikte aan ruim Ij M. De steenkool is van uitste kende kwaliteit en heeft een hoog gasge- halte. STERKE WAS VAN~MAAS EN NIERS. Ten gevolge van den overvioedigen re genval in de laatste weken zyn de rivieren de Maas en de Niers sterk gewassen de landeryen, in de streek van Gennep aan beide rivieren gelegen, zyn weder over stroomd. CANDIDAATSTELLING PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Naar wy vernemen, heeft de heer mr. P. R. Loeff te 's-Hertogenbosch aan het bestuur van de Statenkieskringorganisatie 's-Hertogenbosch te kennen gegeven, dat hy voor eene candidaat,stelling in den Sta- tenkieskring 's-Hertogenbosch niet wenscht in aanmerking te komen. Zooals bekend is, wordt mr. P. H. Loeff reeds sinds jaren afgevaardigd naar de Provinciale Staten door den Statenkieskring Heusden. In de zeer druk bezochte vergadering van afgevaardigde der Chr. Hist, Kiesver- eenigingen te Breda is de candidatenlijst voor de verkiezing van Prov. Staten aldus samengesteld. 1 J. W. Putman Cramer, Eindhoven. 2 C. Dai e Gzn., Willemstad. 3 C, H. Bogers, Werkendam. 4 H. J. Stapelvoort, 's Hertogenbosch. 5 R. den Engelse, Fy- naart. 6 Baron Tuyl v. Serooskerken, Geldrop. 7 P. M. Futein Nolthenius, Prinsenhage. 8 J. v. Dis LJzn., Fijnaart. 9 W. N. Koppers, Woudrichem. 10 A J. Korteweg, Zevenbergen. 11 J. Laurense, Fynaart. 12 L. P. Dubbelman, Raams- donksvéer. 13 And. Huitkar, Zevenbergen. 14 J. P. v. Dongen Torman, Raamsdonks- veer. 15 C. Sneep, Raamsdonksveer. 16 C. H. L. V. Valter, Teteringen. 17 R. Visser, Ryswyk. 18 H. J. Redert, Andel. 19 A. B. Holster, Woudrichem. 20 D. Lu>khuyz«ii, Raamsdonk. Roofoverval te Drnnen. Voor de Rechtbank te 's Bosch werd gisteren behandeld de zaak tegen H. F. van M., 21 jaar, gedetineerd, dat hy in den avond van 12 November 1926 te Drunen in het hulppostkantoor met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een bedrag van f118, alles eigendom van den Staat en zulks terwyl hy dien diefstal deed voorafgaan en vergezeld gaan van en volgen van be dreiging met geweld tegen het aldaar aan. wezige postpersoneel, door daartoe opzet telijk even voor en tydens dien diefstal onder het dreigend spreken der woorden »Vlug waar is het geld, vlug vooruit of ik schietc, hen op zeer korten afstand een met kogel patronen en scherp geladen revolver voor te houden en hun daarby dreigend ge biedend te gelasten de handen omhoog te houden en de geldkist te openen en hem geld te wyzen en na het geld genomen te hebben achteruitloopend zyn revolver steeds dreigend op gemeld postpersoneel gericht houdend het kantoor te verlaten, alles met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken. dat hy gemelden tyd en plaats met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een rjjwiel eigendom van J. Lu ij ben.' Vanwege het O. M. waren 6 getuigen gedagvaard. Verdediger was jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer. Het O. M. waargenomen door mr. Ver meulen, wees in zyn requisitoir op den ernst van het feit en bracht hulde aan den ijver der politie en van den directeur van het postkantoor te Heusden, inzake de spoedige opsporing van den dader, Hy aehtte het misdrjjf wettig en overtuigend bewezen en eischtte tegen verdachte een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van voorarrest. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Dinsdag 18 Jannari a.s. door het College van Brandmeesters EENE SCHOUW ZAL WORDEN GEVOERD, zullende alsdan alle rookge- leidingeo behoorlijk moeten zyn geveegd of gereinigd, terwyl voorts op de naleving van de andere bepalingen der algemeene politieverordening en der bouwverordening betreffende bet voorkomen van brand, streng zal worden toegezien. Heusden, 13 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERD1NGEN. De Eerste Kamer en de begroo- tingsslag. De nieuwe fractielei der der liberalen. Ons kabinet. Praeludium voor nieuwe partijgroe- peering. De Eerste Kamer maakt zich nu ge reed om op haar beurt, den grooten jaar- lijkschen slag te leveren, n.l. de behande ling der staatsbegrooting', met de daarbij behoorende revue der desiderata. Als een klein eilandje te midden van uitgestrekte watervlakte, lag daar de korte zitting van de Eerste Kamer. En het was een hjeéle kalme zitting ook. Alleen de Vooirzitter sprak. Stelde voor, diverse wetsontwer pen in de afdeelingen te onderzoeken. Ook de Staatsbegrooting was in dat af- deelingsonderzoek begrepen.» En daarmee konden de spaarzaam opgekomen leden naar huis gaan. Het parlementaire scheep je drijft dus nog op de spiegelgladde zee, die nog niet bewogen wordt door destor- men der politieke debatten. In de verschillende kampen roert men zich echter. Daar was dan b.v. de Vrij heidsbond. De liberalen moesten een nieu we voorzitter hebben, om de plaats in te nemen van Mr. H. C. Dresselhuijjs. Behalve een fractievoorzitter werd ech ter ook een Bondsvoorzitter gekozen, wel ke niemand anders was dan Mr. Fock, de onlangs afgtreden gouverneur-generaal van Ned.-Indië. En leider van de Kamer fractie werd Prof v. Gijn, markante figuur uit ons politieke leven. Wanneer we aan Prof. v. Gijn denken, denken we onwille keurig aan geld, dan hooren we zijn kern achtige, weldoordachte en stevig- gefun deerde betoogen voor bezuiniging en so berheid. Maar we denkefoi ook aan een eerlijk man van overtuiging1, die zijn mee ning niet onder stoelen of banken stak, die waarschuwde en op zijn stuk bleef staan, als zijn economisch inzicht, geba seerd op een grondige studie, op theore- sche kennis en ruime praktische ervaring was hij niet thesaurier-generaal van Fi nanciën? hem ertoe dreef, de Kamer ernstig te waarschuwen. Ja, niet alleen de Kamer. Ook als minister. Hij wilde met de oude traditie, dat elk departement eigen lijk geheel vrij was in zijn uitgaven, bre ken. Van „Financiën" moest een zekere leiding uitgaan. Maar het kabinet ging niet met hem mee. En van Gijn gim$. Maar toch zou de praktijk hem gelijk gaan geven. Er kwam meer controle op de uitgaven. Zoo zien we in het Vorige kabinet, den minister van financiën naast den premier de belangrijkste plaats inne men. In het tegenwoordige kabinet komt dit nog sterker naar voren: vde premier is minister van financiën. De liberalen heb ben aart v. Gijn een bekwaam en eerlijk leider, die niet aleen voor zich politieke lauweren zoekt. En de andere fracties hebben in hem een loyaal, intégre te genstander zoo hijimeent, dat het moei of een vurig medestander. Een krachtige figuur, die bij elke fractie, zonder onder scheid, waardeering vindt, afgescheiden van zijn denkbeelden. Omdat zelfs zijn felste politeke tegenstander erkent, dat prof. v. Gijn uitsluitend het algemeen belang voor oogen heeft. Een heel ontvreden geluid liet Prof. Veraart, r.k. hooren, niet in de Twfeede Kamer, maar voor de club van St. Michael te 's Gravenhage. Spreker oordeelde den huidigen politieken toestand door en door slecht. Ons huidige kabinet was een po litieke reactie van het zwartste soort, en het moest zoo spoedig mogelijk verdwij nen. De ministers van Financiën en van Arbeid, handel en nijverheid waren non- valeurs. Het streven moest daarom gericht zijn op een parlementaire meerderheid. De heer Veraart maakte zich blijkbaar geen illusie, dat dit doel spoedig, althans vóór 1929 bereikt zou worden. Want hij stelde op den voorgrond dat voor alles koel overleg en rustig beraad noodig was en men, d.w.z. van r.k. zijde, straks in 1929, goed zou moeten uitkijken, eerst naar rechts ,dan naar links. De verwijdering tusschen de vroegere coalitie-partijen werd eerder grooter dan kleiner, hoew^el het er bij v.d. en s.d.a.p. ook niet rooskleurig voorimoest staan. En hij kwam tot de slot som, dat een nieuwe partijgroepeenng slechts zou kunnen plaats hebben onder de leiding der katholieke partij. De c.h. en a.r kregen nog een extra vermaning. Zij moes ten de katholieken niet dwingen, den groot sten gemeenen deeler met andere groepen te zoeken. Als c.h. en a.r. niét vooruit wilden met de sociale wetgeving dan zou den de r.k. dat bij v.d. en s.d.a.p. moe ten gaan zoeken. De wenk was dus heel duidelijk. Wanneer meteen de Tweede Ka mer weer bijeen is, lijkt het niet uitge sloten dat er op deze buiten-kamerlijke rede een binnen-kamerlijk antwoord komt. Want er staan eenige wetsontwerpen op hgt p rogram, die zich buitengewoon voor een dergelijk doel leenen. Onwillekeurig moet de objectieve beschouwer van het parlementaire leven, in al zijn geledingen, 'denken, aan den visscher, die, daags te vo ren koude aardappelen strooit op de plek, waar hij z"M gaan visschenmorgen. POLITICUS. DE KANKERBESTRIJDING Dr. Thomas Lumsden, die twee jaar ge leden zijn practijk in Westend te Londen heeft opgegeven, met het doel zich ge heel aan de onderzoekingen op het gie- bied van de kankerbestrijding te kunnen wijden, schijnt ontdekkingen te hebben ge daan, waaromtrent de verwachtingen nog al hoog gespannen zijn. Evenwel zijn nog geen officieele mededeelingen gedaan, daar Dr. Lumsden eerst zeker van zijn! zaak wil zijn. Vernomen wordt echter, dat het Dr. Lumsden gelukt is, een krachtig werkend serum te vervaardigen, dat niet alleen ratten van d e ziekte genas, doch deze ook voor den kanker onaantastbaar maakt. Hij heeft nu nog de taak de zelfde proeven op menschen te nemen. Dr. Lumsden heeft hierover een lezing gehouden voor de Pathological Society te Londen; zijn mededeelingen hebben groo ten indruk gemaakt. o TRAGISCH. In de Brugstraat te Heverlee bij Leu ven, ter plaatse „IJzeren Brug" genaamd, woonde een jong echtpaar. De man was pas negentien jaar oud en de vrouw twin tig. Een kindje van acht maanden w,as de hoop van het jonge paar, dat in de beste verstandhouding leefde. Doch het geluk van den vader werd verduisterd door den naderenden soldatendienst en hij besloot een einde aan zijn leven te ma ken. Inderdaad, na nieuwjaar te hebben gewenscht bij hun wederzijdsche ouders, waren de echtelingen thuisgekomen. De vrouw had zich bij het vuujr ge plaatst en wachtte op haar man die boven gegaan was, onder voorwendsel wat gerief te zoeken. Eensklaps hoorde de vrouw een zwaren val, verschrikt riep zij haar va der die zich in een naburig koffiehuis bevond, en men ging naar boven, «lwaar de echtgenoot verhangen werd aangetrof fen. Het vernomen gerucht kwam voort van den omgegooiden stoel waarvan de wan hopige zich had bediend. BROEDERMOORD. In het gehucht des Choseaux in Frank rijk, woonden drie gebroeders Gruffaz die vaak twist hadden. Dezer dagen kreeg de 44-jarige F. het weer aan den stok met zijn 5 lf-jarigen broeder C. en zijn- 35-jarigen broeder R. Bovendien bedreigde hij zijn 80-jarige moeder met een bijl. C. greep F. bij den arm en R., een ha mer grijpende, sloeg er F. herhaaldelijk mede op het hoofd. De getroffene v'iel neer en blies weldra den laatsten adem uit. Zijn broeders waschten het bloed van het lijk af en legden het te bed- daarop volgenden morgen begaven zij zich naar den dorpsburgemeester om zichzelf aan te geven. Zij werden gearresteerd. o EEN VREESELIJKE BRAND. De bladen melden uit Manilla: Een hevige 'brand heeft gewoed in de streek Tondo op het' eiland Lucon. Onge veer duizend woningen werden verwoest. 5000 (menschen zijn dakloos. De schade wordt of) 750,000 dollars geraamd. EEN GRUWELIJKE MOORD. Men ontdekte in het Hongaarsche plaatsje Adony aan den Donau, dat de waard van een herberg aan de rivier ver moord was. Men vond hem op zyn bed, badend in zyn bloed, met ingeslagen her senpan. Zijn vrouw en het 15-jarig dienst meisje waren nergens te vinden. Ten slotte vond men haar op zolder, de vrouw ook met ingeslagen schede), evenais haar man reeds overleden, 't dienstmeisje met twee gapende wonden aan het hoofd, doch nog levend. Men droeg het meisje naar de binnenplaats, waar de doktoren haar verbonden. Na eenige oogenblikken kreeg zy even het bewustzyn terug. Zij sloeg de oogen op en meteen riep zij, terwyl zy een man in zijn Zondagsche pak aan wees »Daar staat de moordenaar. Steirer, zoo heette de man, bieef van schrik aan den bodem genageld staan en liet zich willoos arresteeren. Toen hy van den schrik bekomen was, loochende hij eerst iets met den moord te maken te hebben. Men vond echter by hem thuis de met bloed bevlekte bijl, waarmee de daad gepleegd was. Steirer bekende toen, dat hy een zak zemelen bij den herbergier had moeien brengen. Hy had toen het plan opgevat de bewoners van de herberg te dooden en zich het geld van d6n her bergier toe te eigenen. De bijl had hij in zijn zak verstopt. Na zyn daad ver richt te hebben, nam hy al het geld mee, dat hy vinden kon, 7 millioen kronen. Daarop ging hy naar huis om zich te ver* kleeden. Toen de moord ontdekt was, was de dader een der eersten, die er by was en riep hij het hardst, dat men zorgen moest den moordenaar te pakken te krygen. Hij had gedacht alle drie z(jn slachtoffers ge dood te hebben. o— PRAMA IN EEN LEEUWENKOOI. Een temmer, behoorende tot een reizend circus te Leicester, was bezig een leeuwin met haar zes jongen te yoeden, toen uit een andere, niet goed gesloten kooi een groote Afiikaansche leeuw binnendrong, die zich op den temmer wierp. De veel kleinere leeuwin liet haar jongen een oogen- blik in den steek en viel den grooten leeuw met zulk een moed en onverschrokkenheid aan, dat de leeuw ten temmer los moest laten en zich tegen de leeuwin verdedigen. De temmer, die zwaar gewond was, had gelegenheid zich uit de kooi te laten val len, waarna de leeuwin dapper geholpen door haar 6 vijf weken oude jongen, er in slaagde den indringer te doen afdeinzen. Ander personeel kon den door bloedverlies woedenden leeuw in een naderbij gescho ven kooi lokken. Een eigenaardigheid is nog, dat dezelfde temmer voor drie jaar in Dundee, nage noeg op dezelfde wjjze, aan den dood is ontsnapt, toen hy een ziek leeuwen jong melk te drinken gaf, en door een anderen leeuw aangevallen werd. De man zal er waarschynlyk het leven afbrengen. o DE GRIEP EPIDEMIE. Het bureau van den Volkenbond te Genève heeft bekend gemaakt, dat het een enquête heeft geopend naar de influenza- en griep epidemiën die in verschillende landen heerschen, en voortaan een weke- lijksch rapport zal uitbrengen. Een commissie van deskundigen zal maatregelen van afweer in studie nemen. HEUSDEN. Geboren: Ottoliena d. v. W. F. G. Wolffensperger en B. de Bie. ALMKERK, over December. Geboren: Maria, d. van A. Pullen en W. Pellikaan Dirkje, d. van A. Ver steeg en T. v. d. SteltJohannes, z. van H. Groeneveld en T. van MastrigtWillem, z. van C. Mastrigt en A. van Rosmalen. Getrouwd: IJ. Schouten, 27 j., en P. Rombout, 25 j. Overleden: A. z. Breugel, 6 m. S. de Ryk Jungerius, 74 j.P. v. d. Wiel, 61 j.J. C. van Hofwegen. 's GRAVENMOER, over Dec. 1926. Overleden: C. H. Blok, 78 j. wed. van W. Melsen, —O—» —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 10