Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10,4673 vrüiM Januari ONS KINDERHOEKJE Subjectief of Objectief? Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET i man, maar het heele onderdek stond vol j water en ik schrok, toen wind en golven de zeilen afritsten. O, ja apen kunnen grappig zijn. 'Mja, U ritselt met uw zijden japon. De koopman had op zijn kar elf maliden. Geef mij de hand, Rie, sprak va der. 2. Ik ben geen visch en ook geen vo gel, nog minder een zoogdier, en toch heb ik kop en staart. Ik heb geen vleugels, en toch ga ik de lucht in, honger dan me nige kerktoren. Hoog in de lucht te zwe ven, dat is het doel van mijn levênf, en de wind dat is mijn beste vrind. Een. ge raamte heb ik ook. Maar al zweef i!k nog zoo hoog in de lucht, mijn meester bestuurt mij vanaf den grond. Wie ben ik? OOM KAREL. Stop die rheumatiek Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoc/n weinig menschen bij vochtig of koud/weer ge heel van rheumatiek bevrijd blijven, be hoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoon lijk urinezuur, en zooals békend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren ge zond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren ver zwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijk ste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij' de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de mins te rheumatis^he pijn voelt; wek de trage nieren op én versterke ze, en bevrijd, u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket/^-let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 34 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels \an verleden week zijn: 1. Gieter. 2. Zooals de oude zongen, piepen de jongen. 3. Jan, Piet, Harmen, Kees. De nieuwe raadsels zijn: 1. Nu moet ik toch eens kijken of jelui erg knap zijn in liet zoeken van die ver borgen namen. In de volgende regels zijn niet minder dan negen jongensnamen, ook verkorte, verborgen. Kunnen jelui die vin den? De zeeman toonde ons welke hooge baren de zeilen van zijn schip hadden verscheurd. Gij spot ermee, zei de oude DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KO NING SUIKERBUIK. I. Meer dan honderd jaar geleden regeer de er in een land, heel ver hier vandaan een koning. Het was een heele vriiendelijke koning, die i n een mooi paleis woonde, omringd door een heelebêH deftige la keien en adellijke heeren en generaals met schitterende gouden uniformen aan. Om dat de koning zoo'n gezellig rond buikje had en hij zooveel vaan zoetigheid hield, werd hij altijd koning Suikerbuik ge noemd. En dat vond hij niets erg, want, zooals ik reeds zei, was hij een vriende lijke goedmoedige koning. Op een goeden middag werd er aan de deur van het paleis geklopt. De wachter was in slaap gevallen, zoodat de koning zelf naar de deur liep, om open te ma ken. Daar stond een klein jongetje, met een pak onder zijn aAn en roode wangen, dat hein vroolijk toelachte en zei; Och meneer de portier, zou ik asjeblieft even koning Suikerbuik mogen spreken. Zegt U maar dat Barendje Kwik er is. De koning barstte in een schaterlach Uit en zei tegen het jongetje dat hem' met open mond aankeek: Beste jongen, koning Suikerbuik staat hier voor je. De roode wangen van het jongetje wer den heel bleek en hij stameldle: O, Majes teit wat verschrikkelijk, ik dacht dat U de portier was, het spijt me heel erg. Hindert niets hoor, zei de koning, kom maar binnen en vertel me dan eens, waar om je hier gekomen bent. Op zijn teenen liep Barendje Kwik den koning achterna. Ze kwamen in een groote zaal, waar alles blonk van goud.en zilver. De koning ging i n een heele groote stoel zitten. Zeker de troon, dacht Barendje. Barendje moest op een voetenbankje gaan zitten en toen gaan vertellen. Ja, ziet U Majesteit, ik heb geen ouders meer en ik ben twaalf jaar en nn ziej' vrouw Snip, mijn pleegmoeder, dat ik maar de wereld in moest gaan. En toen dacht ik, dat U mij misschien wel zou kunnen gebruiken als schildknaap. Zoo, zei de koning, maar daar ben je veel te klein voor en veel te jong ook. Het spijt me, maar daar kan ik je niet voor gebruiken. O, zei Barendje en hij kreeg tranen in zijn oogen. Maar heeft u dan niet een ander jongetje noodig, vroeg hij. Bijvoorbeeld om uw troon af te stof fen en om uw schoenen te poetsen, en BOB BN MOF IN DROOMLAND. VI. »Grappig, hè riep Bob onder het zweven. »Wat zouden de jongens lachen, als ik zoo naar school kwam zweven, niet Mop?« »Zou de politie-agent iedereen laten vliegen vroeg Mop. »Dat is heel aardig van hern.c De kinderen hadden spoedig het dorpje bereikt en toen kwam de groote moeilijkheid, hoe ze moesten stoppen. Bob had al spoedig een maniertje uitgedacht en greep den tak van een boom, doch Mop was niet zoo gelukkig. Midden op den weg liep een oude dame met een mand vol eieren aan den arm. »0, gaat u alstublieft uit den weg,« riep Mop angstig. Maar de oude vrouw scheen doof te zjjn en krak 1 krak I daar vloog de mand met eieren over de straat, want Mop viel tegen de oude dame aan. (Wordt vervolgd.) om uw paard vast te houden, als U op stijgt en om uw pantoffels te brengen als uw koude voeten heeft en om uw kroon op te poetsen en om des naphts op te pajSsen, dat er geen dieven in, Uw ka mer komen, en om voor U in uw soep te blazen, als die te heet is.... De koning moest eigenlijk verschrikkelijk lachen. Maar hij deed het niet. Hij vond Barendje zoo'n flink, ijverig kereltje, dat hij zei: Nou, goed dan, blijf dan maar hier. Ga maar naar den hofmaarschalk toe en zeg hem dat ik je aangenomen heb als koninklijk soepblazer. Die zal je clan wel een kamertje wijzen, waar je mag slapen. Toen kwam Barendje Kwik aan het hof van koning Suikerbuik. En hoe nu, als eerste avontuur, door Barendje Kwik een oorlog voorkomen werd .vertel ik de vol gende keer. De vriendelijke Vroomheid, blank van hart en zeden, Trad ruischend mij opzij in wijd mysteriekleed, En vroeg mij zoetelijk: hebt Jezus ge al beleden, En wrocht gij reeds voor Hèm Die zooveel voor deed Mijn God, wat zoü ik doen?... Gij hebt voor my betreden, Den weg dien ik door U voor eeuwig veilig weet. Mijn loopen baat niet meerik ben met tevreden, En Gij zijt het met mij, bij al wat ik misdeed. Slechts loven kan ik U en in Uw liefde roemen, U prediken den mensch die in zijn zonden zucht. Gij zijt mijn heiligheid; niets kan mij meer verdoemen, Hoezeer ik tot Uw troon speeds om ontferming vlucht. 'kZal dus tiw Naam alleen in mijne zangen noemen, En zwijgen over mij, mijzelf in U ontvlucht Veen, 8 Januari 1927. J. TIMMERMANS. V DB GEMAKKELIJKE JUMPER. Onze oude vriend de jumper schijnt nooit uit de mode te geraken. Dezen win ter is hij weer teruggekomen even populair als voorheen en blijkbaar behoeft men geen vrees te koesteren, zooals wjj eens deden, dat hij ooit uit de giratie zak geraken. Hij is thans evenzeer een on derdeel van onze garderobe geworden, als onze mantels, japonnen en hoeden. Veel der nieuwe jumpers van dit seisoen wor den in vest-model vervaardigd en bedoeld om gedragen te worden bij de gloed zit tende m antelpakken, die zoozeer in zwang zijn op het oogenblik. Een jumper van dat model ziet men afgebeeld onder no. 1239. Lamé of brocaat zijn twee stoffen cue zeer bijzonder geëigend zijn om vest- jumpers van te maken, doch zij zijn nog al aan den duren kant en de meesten on zer prefereeren de meer practische char me van crêpe-de-chine of satijn. Heel zacht rose satijn is gekozen voor dit mo del en opmerkzaamheid verdienen de mo dieuze kraag en de wijde mouwen, die af gesloten worden door een nauwe man- chette. De jumpep wordt aan de voorzijde gesloten door middel van 4 kristallen knoo- pen, een kleinigheid, waardoor "hij onmid dellijk in de eerste rijen der nieuw-modi- sche jumpers geplaatst wordt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de ma ten 42, 44, 46 en 48 onder opgavé van no. 1239. Kosten 55 cents. Het andere modél, no. 1240 is eenvou diger en is meer speciaal bedloeld onj gedragen te worden met verschillende rok jes, die men heeft hangen. Hij wo;rdt ge maakt van champagne-kleur/g marocain en de garneering bestaat uit smalle opgenaai de lintjes van donker-oranje, welke langs den kraag en de manchetten loopen. Ver der wordt, eveneens van donker-oranje een strikje aan den hals bevestigd en dé oranje ceintuur, die doorgehaald wordt in de taille, zoodat de nieuwe taillelijn daar door een beetje geaccentueerd wordt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de ma ten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1240. Kosten 55 cents. MEDISCHB RUBRIEK. De Griepepidemie. O, neen, ik ben niet ziek. Alleen maar erg verkouden. Hoe vaak hebben wij allen dit antwoord niet gekregen op een belangstellende vraag onzerzijds. Inderdaad, wij meenen ons geen onbe duidender kwaal te kunnen voorstellen clan een gewone verkoudheid. Maar juist door het veelvuldig voorkomen daarvan vergeten wij zoo gemakkelijk, welke kwaad aardige gevolgen een verwaarloosde ver koudheid overgaande in griep kan hebben, zooals aandoening der ademha lingsorganen, oorontsteking, om van veel ernstiger ziekten als bronchitis en long ontsteking nog niet eens te spreken. Immers meer dan 75 pCt. der gevallen van longontsteking wordt toegeschreven aan een verwaarloosde verkoudheid, het geen duidelijk blijkt in deze dagen van griepepidemie. Omtrent het ontstaan van een verkoud heid verkeert men nog in het onzekere. Wel heeft men ontelbare microben ge vonden ,maar misschien spelen zij allen slechts een bijkomstige, ondergeschikte rol in het verkouclheidsproces, terwijl de ei genlijke verwekker, de ware schuldige nog niet is ontdekt en waarschijnlijk behoort tot een groep van zulke oneindige kleine kiemen, dat zelfs de fijnste filter ze door laat. Het is ongetwijfeld moeilijk zich tegen een onbekenden vijand te wapenen. Maar tot de zeer gemakkelijk te treffen voor zorgsmaatregelen behooren ten eerste het zooveel mogelijk vermijden, tenminste voor zoover dit in cle samenleving mogelijk is, van besmettingsplaatsen, als schouwbur gen, trams enz. en ten tweede hét zicli lichamelijk zoo goed mogelijk verzorgen, daar zwakke, bloedarme menschen het meest vatbaar zijn. Velen trachten door het gorgelen van anti-septische middelen, het gebruiken van pastilles enz. de besmetting te voorkomen, zonder er zich echter rekenschap van te geven, hoe schadelijk het voortdurend ge bruik dezer sterk desinfecteerende mid delen voor het lichaam in het algemeen en voor de slijmvliezen van neus, keel en mond in het bijzonder kunnen zijn. AVant nog steeds zoekeh de bacteriologen naar een middel, dat het lichaam ontsmet zon der de gezondheid aan te tasten. Er bestaat een andere geneeswijze, zoo buitengewoon eenvoudig, dat men ze eigjen- lijk nauwelijks durft te noemen: de kamer houden. De verkoudheid zal eerder gene zen zijn en de ziekte zal niet op een twintigtal, ja indirect misschien op een honderdtal personen worden overgebracht. Tijdens deze griepepidemie zouden minder sterfgevallen te "betreuren zijn, indien ie dereen zich strikt aan dezen stelregel ge houden had. Een verkoudheid behandelen als een ziekte, waarvan men wegens het ernstige karakter zoo spoedig mogelijk verlost wil zijn: ziedaar tegenwoordig het voorschrift van den modernen geneesheer, die zich voor een griepgeval geplaatst ziet. MISLUKTE POGING TOT ONTVLUCH. TING. Dinsdagmiddag ongeveer half een ont moetten twee rechercheurs die door het Achterom wandelden een jongen wiens trékken hun bekend voorkwamen. Zij kwa men tot 'de conclusie, dat de jongen een ontvluchte uit Hoenderloo was, wiens op sporing indertijd verzocht was. Toen zij tot arrestatie wilden overgaan, verzette de knaap zich, om welke reden de politie om hem scnrik aan te jagen, eenige scho ten in de lucht loste. Dit schijnt resultaat te hebben gehad, want hoewel de jongen zich bleef verzetten werd hij toch ge boeid naar het politiebureau overgebracht. o EEN ZONDERLINGE LEVENSVERZE KERINGSKALENDER. Dr. v. d. Waerden heeft bij den Min. van Arbeid geprotesteerd tegen een recla mekalender van het bureau Vj-ijwillige Ou- derdomsverzekering te Haarlem wegens het „afzichtelijk en onvoegzaam" karakter van de op dezen kalender afgebeelde voorstel lingen. De stap van dr. v. d. Waerden lijkt ons zeer verklaarbaar, schrijft hét „Vad." Het Kamerlid zal wel speciaal het oog hebben op twee platen, welke wérkelijk niet door den beugel kunnen. Op cle eene plaat ziet men een reeds vrij bejaarden bon vivant en bij hem een jeugdig kell- nerinnetje champagne aanvoeren. De eers te veroorlooft zich naast een blik op de champagne een blik in de corsage, en een kellner verwijdert zich met het gebaar van begrijpen en vergeten. Dezelfde viveur trakteert zich later bij den piccolo op een zwaren havana. Deze afbeelding wordt nader toegelicht door het opschrift: „Rijkspensioen voor ieder een" en door het onderschrift: „Dat is een luxe welke men zich tot op hooigen leeftijd kan permitteeren, wanneer men zich tijdig v an een rijkspensioen heeft verzekerd." Op een ander maandblad wordt men gebracht in een café, waar eenige heeren geducht zitten té pimpelen. Een van hen houdt zelfs demonstratief een flesch Bé nédictine in de hand. Boven deze afbeel ding staat: „Wij hebben eerst onze toe komst verzekerd door een Vrijwillige Rijks- pensioenverzekering" en er onder: „Nu past ons wel een kleine versnapering". Het is duidelijk, dat deze beide platen niet a Heen Trijntje en Wijntje in den arm nemen voor rijkspensioen-reclame, maar derzelver gebruikmaking aanbevelen. Dat dit nu net moet gebeuren in den diensttak van den minister, die „De Blau we Vaan" met evenveel overtuiging als propagandalust zwaait, geeft een humoris- tischen trek aan het geval. Z. E. heeft dan ook, naar wij verne men, op grond van deze platen, waar toe zich o. i. het minder gelukkige vam dezen kalender bepaalt, om stopzetting van verdere verspreiding verzocht. DE WAARZEGGENDE WAARZEGSTER Dezer dagen kwam bij een der bewoon sters van de Passage te Rotterdam een Zi geunerin, die vroeg of er stoelen te mat ten waren. Er waren geen kapotte stoelen. Toen vroeg de bruine vrouw, mag ik u dan de toekomst voorspellen? Haar donkere oogen leken in een my sterieuze toekomst te kijken. De juffrouw wilde óók zien achter het gordijn en zij liet de Zigeunerin binnen. Bruine vingers gleden zacht langs de handpalm der blanke vrouw, die doorhui- verd werd van ontsluierde geheimen. Even beefden de lippen van de zigeu nerin; toen klonk het vast: ;.Bij Apoth.:Gn Hjf'oafëtén aw Uw man, die zeeman is, zal spoedig huiswaarts keeren. Bij zijne thuiskomst zult gij een geldstuk vermissen.... De bruine vrouw verdween even geheim zinnig als zij gekomen was. De juffrouw heeft nog eens in het bakje gekeken, waaruit zij het geldstukje had gehaald, dat de Zigeunerin als loon gevraagd had. Haar geloof in waarzeg sters is thans onwankelbaar, want de voor spelling is uitgekomende juffrouw ver mist een briefje van f 25. Maar zij heeft te vroeg gekeken. o— DE INBRAAK TE ROTTERDAM. In den nacht van 29 December werden bij de juweliersfirma Ameling Merkes aan den Goudschenrijweg te Rotterdam een aantal diamanten en gouden voorwerpen ontvreemd. Het gestolene vertegenwoordig de een bedrag van ongeveer f 10,000. De directeur de heer Abrahamson had een belooning uitgeloofd voor dengene, wiens inlichtingen zouden leiden tot op sporing van de gestolen voorwerpen. Vorige week heeft zich iemand aan gemeld rnet de mededeeling dat er wel licht iets terecht zou komen van het ont vreemde. Dit gaf aanleiding om een inval te doen in een perceel aan het Reigerspad, in tuin dorp „Bloemhof" bewoond doorden agent van politie Br., dienst doende aan het bureau Paul Krugerstraat. Een heele partij werd in beslag genomen en werden gearresteerd de oud-agent van politie C. v. W., Mej. M. H. en de bewo ner van het huis de agent van polijtie Br. Toen de in beslag genomen partij aan den directeur van de firma Ameling Mer kes getoond, werd heeft deze geen enkel stuk herkend en bleken deze van Ver schillende andere diefstallen afkomstig te zijn. Inmiddels wordt het onderzoek voort gezet. DE HEER PENNING ERNSTIG ZIEK Naar „De Standaard" meldt, is de toe stand van den heer L. Penning, den be kenden Chr. volksschrijver, uiterst zorg wekkend. —o— Kictiwsblad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5