Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. H4673 tfriMJawi Influenza Zaterdag 8 Januari is begonnen de Gasthuisstraat Gorinchem. Prima Zwarte Dames Mantels, beste kwaliteit, vanaf f 9.80 J Kinder Jurken, nieuwste kleuren, thans vanaf f 0.98 CORSETTEN 20 pCt. Korting Ondergoederen 15 pCt. Korting. Zie de Etalages! Gemolt. Ondergoederen voor de helft van den prijs. Zie de Etalages! bij de Nergens beter I Deze Opruiming overtreft alle andere Nergens goedkooper! Binnenland BEHOORENDE BIJ HET ALQEMEENE VERGADERING der bedrijfsvereen. „Nationale Boeren On derlinge" op 11 Jan. 1927 in hotel „l'Europe", te Utrecht. Voorzitter de heer T. v. Delden te Ter- wolde, Gelderland. Directeur de heer H. Zeeman te Alk maar. Nadat de Voorzitter de talrijke afge vaardigden, welke uit alle deelen van het land waren opgekomen, welkom had ge- heeten, wees hij met voldoening op d,e gunstige resultaten, welke onze vereen, in het afgeloopen jaar had bereikt. Doordat het aantal ernstige ongevallen bij onze leden het normale niet te boven was gegaan, kon onze financieele positie dusdanig versterkt worden, dat zonder zorg eenige moeilijke jaren kunnen wor den getrotseerd. Echter niet alleen finan- ciëel, maar ook in ander opzicht mag het afgeloopen jaar gunstig worden ge noemd. Door haar eenvoud in werken en door haar vlotte en coulante afwikke ling van zaken, geniet de vereeniging een gunstige reputatie bij werkgevers en bij werknemers, alsmede bij de autoriteiten welke bij de uitvoering der Land- en Tuin- bouwongevallenwet zijn geïnteresseerd. Nadat de Voorzitter de vergadering ge opend had verklaard, werden de notulen onveranderd' vastgesteld. Uit het jaarverslag en de Balans en Verlies- en Winstrekening stipten wij het volgende aan De vereen, telde op 30 April 1926, 7008 leden, verdeeld over 32 afdeelingen, met een totaal verzekerd jaarloon van f 14,294,081,44. Het aantal gevallen waar bij schadeloosstelling en geneeskundige be handeling werd verleend was 1142. Dit aantal betreft niet alleen ongevallen, maar ook 'bedrijfsziekten en zonnesteekgevallen welke op gelijken voet behandeld worden als bedrijfsongevallen. In drie gevallen werd schadeloosstelling verstrekt terzake van wettelijke a anspraak tegenover derden. 1066 getroffenen waren binnen 42 dagen hersteld, zoodat de kosten van uitkeerin- gen en geneeskundgie behandeling hier voor kwamen ten laste der afdeelingen, hetgeen van deze een uitgaaf vorderde van f 51,439,68. Aan 70 getroffenen, welke na den 42sten dag nog niet hersteld waren, werd ten laste der Hoofdvereen. een rente toegekend, terwijl ook de geneeskundige behandeling na den 42sten dag voor hare rekening kwam, benevens de gevolgen van zes ongevallen met doodelijken afloop, on der welke een geval van hitteberoerte. "De verlies- en winstrekening geeft met inbegrip van verschillende reserveeringen en afschrijvingen een bedrag aan van f 96,284,18. Hiervoor moest door de af deelingen aan premiën worden opgebracht een bedrag van f 90,190,72 gebaseerd op een omslag voor landbouw als hoofdgroep van f 6.50 per f 1000 loon. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 329,836,69 waaronder een effectenbezit van f 167,367,50. De Financiëele commissie bestaande uit de 'heeren A. C. de Oude te Zi(eri'kzee, J. D. Alderkamp te Werven en C. P. Beij- en te Benschop, bracht bij monde van laatstgenoemde verslag uit. Het deed hen genoegen te mogen constateeren, dat zij de boekhouding en bescheiden in orde hadden bevonden. De administratie werd overzichtelijk gevoerd en gezien het re sultaat dat, niettegenstaande de bijdrage aan de Hoofdvereeniging bijna 20 pCt. lager was dan vorige jaren, verschillende reserves gevormd waren, maar bovenal dat de reserves voor nog loopende en de finitieve renten, ook van vorige jaren, waren omgezet van een 5 pCt. in een 4 pCt. grondslag, waren zij overtuigd dat de zaak met goed beleid gevoerd wordt. Zij stelden dan_ook voor de rekening en balans vast te stellen en bestuur en directiie te dechargeeren voor het door hen ge voerde beheer, met wélk voorstel de ver gadering accoord ging. De heer Schaap van Dubbeldam wensch- te het bestuur een woord van hulde te brengen voor het door haar indertijd geno men initiatief om pogingen aan te wenden, te voorkomen, dat een ontwerp, van wets wijziging zou worden aangenomen, vol gens hetwelk de Rijksverzekeringsbank als bijdrage in de kosten van administratie, het vijfvoudige van het thans bij de Wet bepaalde bedrag van de Bedrijfsvereeni- gingen zou kunnen vorderen. Hoewel de ze verhooging volgens spr. overtuiging een niet te verdedigen belasting zou betieekenen voor den boerenstand, had de Landbouw Onderlinge daaraan n;iet willen medewer ken. Wel had deze onlangs in een adres ook haar bezwaren tegen deze wetswijzi ging kenbaar gemaakt, maar het groote gebaar in haar jongste P.O.C. blaadje acht te spreker misplaatst, want had niet de N.B.O. in samenwerking met eenige andere Bedrijfsvereenigingen in dit verband een doeltreffende actie ontwikkeld, dan was vrij zeker dit ontwerp reeds lang tot Wet verheven, voor de Landbouw Onderlinge bedoeld adres verzond. Hij achtte daarom een woord van waardeering namens den geheeien boerenstand zeker op zijn plaats. Met .deze woorden betuigde de vergade ring spontaan haar instemming'. Op voorstel van de Financiëele Comm. werd de heer H. J. Wegerif te Amster dam wederom tot accountant benoemd. Herkozen werden als lid van het Be stuur de heer T. Popma te Bolsward en als plaaatsvervangend bestuurslid de heer D. Janse te Werkendam. Tot lid van de Financiëele Commissie werd in plaats van den heer A. C. dje Oude, welke niet herkiesbaar was, gekozen de heer C. Knigge tè Wilnis. Tot leden van de Commissie van Ge schillen zullen wederom worden aange zocht d e heeren Mr. A. T. Vos te Appin- gedam, J. F. Massink te Brummen en H. Eisma te Bolsward. Op voorstel van het bestuur werd be sloten een ziekteverzekering te stichten waaraan de leden niet alleen voor hun per soneel, maar ook voor zichzelf en inwo nende kinderen kunnen deelnemen Eveneens op voorstel van het bestuur besloot de vergadering in samenwerking met het Onderling Boeren Ver^ekeritigs- fonds te Leeuwarden voor de leden de gelegenheid te openen, bij de N.B.O. een pensioen- of gemengde verzekering op het leven te kunnen sluiten. Een voorstel der afdeeling Kethel—Spa- land om door het vormen van kringen meer onderling contact met naburige af deelingen te scheppen, kon geen meer derheid verwerven. Het bestuursvoorstel om de nog in por tefeuille zijnde obligatiën niet voor uit gifte te bestemmen, werd zonder stem ming aangenomen. De Voorzitter dankte de afgevaardigden en belangstellenden voor de aartgename sa menwerking, wekte de aanwezigen op de leden te wijzen op het belang, voor zich zelf en voor hun in het bedrijf werkzaam zijnde kinderen, deel te nemen in de Vrij willige verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ongevallen, benevens door deel te nemen in de pensioen- of levensverze kering, zichzelf en hun gezin voor den ouden dag te verzorgen. Spreker was overtuigd, dat waar ook hier door onder linge samenwerking, de premie geheel ten goede kwam aan de verzekerden Zelf, een verzekering bij de N.B.O. voor den boe renstand de aangewezen verzekering zou zijn. Na deze opwekking sloot spreker de vergadering. ONGELUKKEN. Bij de fam. C. v. Duin te Katwijk aan Zee is bericht gekomen, dat haar 27-jarige zoon Leendert aan boord van de J. P. Coen, te Algiers een ongeluk is overko men en aan de gëvólgen overleden. De heer J. Spaan Jr. procuratiehouder te Amsterdam is door een vrachtwagen bespannen met paard, hetwelk op hol sloeg, overreden. De heer J. S. is aan de gevolgen overleden. Op den hoek van den Nieuweweg te Naaldwijk is een autobus, die kooplieden naar den Haag vervoerde, door een tram gegrepen. De bus werd vernield. Wonder boven wonder werd slechts één inzitten de ernstig gewond, de overigen kwamen er met lichte ontvellingen af. o— VERGETEN NAAISTERS In het pand van den heer Hollander aan het Groote Kerkplein te Rotterdam waren twee naaisters bij het sluiten der deuren niet opgemerkt en zoodoende in gesloten. Door het tikken tegen de ruiten werd de aandacht van een politieagent getrokken waaraan zij mededeelden dat zij ingesloten waren. Toen men naar den heer Hollander zijn huis ging, en dipze uitstedig was, kon men geen sleutels be machtigen om de deur te openen. Na ge houden bespreking was het eenige middel hen langs het dak in veiligheid te brengen, hetgeen geschiedde. BRANDEN. Te Valkenswaard is door onbekende oor zaak afgebrand de manufacturenzaak v. den heer Hompes aan de Fabrieksstraat of griep begint meestal met pijn in de lendenen en hoofdpijn. Sla de2e waar schuwingen niet in den wind, maar ga naar bed niet een kruik, dek U warm toe en laat dadelijk een flesch Abdijsiroop, halen. Abdijsiroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de keel en op de borst verzachten en Uw gene zing bespoedigen. Ook bij bronchitis, kink hoest, asthma, verkoudheid en keelpijn is Akker's Abdijsiroop een prachtig middel. Per flesch van' 230 gr. f 1.50 550 gr. f 2.75 aldaar. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De fabriek van suikerwerken van de fa. Ero en Rem te Alkmaar is gedeeltelijk uitgebrand. De brand is vermoedelijk ont staan tengevolge van kortsluiting. Het fa brieksgebouw was op beurspolis verzekerd. Drie jaar geleden is de fabriek van dezelf de fa. eveneens geheel afgebrand. -o— DE ONLUSTEN IN WEST-SUMATRA. Thans blijkt heel duidelijk, dat slechts een klein gedeelte van Tanöh-Datar in opstand is, voor zoover dan van opstand in de zuivere beteekenis van dat woord gesproken kan worden. Politiek valt de conclusie te trekken, dat het met de ge beurtenissen ter Sumatra's Westkust niet zoo een vaart geloopen heeft. Tot dusver betrof het alleen het kleinste deel van de genoemde streek, welke vrij los staat van de Minangkabausche adat. Het zou veel ernstiger zijn geweest in dien de streken waar de vroegere zetel van de Minangkabausche vorsten gevestigd was en welke als bakermat van Minang kabausche adat gelden, zooals de onder- afdeeling Fort van der Capellen e.n de districten Boea en Lintau, inderdaad in opstand waren gekomen. Dan zou het op roer gemakkelijk hebben kunnen overslaan naar de adat-vaste streken, zooals Gagam en Pjjacombo, terwijl zeker een algemeene opstand in dat gebied heel moeilijk zou te bedwingen zijn geweest. De relletjes van thans dragen zoo duide lijk het kenmerk van communistischen op zet dat (mioet worden betwijfeld of de overige bevolking zich zal laten meeslee- pen en in het karretje van Moskou meerij den. Prima Dames Mantels met en zonder Bontgarneering in diverse kleuren 1401.90—2.90 Dames Mantels met Bontkraag in de nieuwste modellen 4.90—6,909.8012 40 Kinder Mantels, ruime keuze, vanaf 1.28 Dames Japonnen in Fluweel, Popeline en Ribs Travers, nieuwste kleuren, 2.402 903.60 en hooger Dames Dames Dames Dames Dames Kinder Kinder Hemden, prima Katoen Pantalons, prima katoen, Nachthemden Combinations Flanellen, goede kwaliteit, Hemden, prima katoen, Pantalons, prima katoen, 48-59—65-75 48-59—65-75 thans 1181.35—1.60 thano vanaf I 35 49-65 vanaf 36 cent vanaf 34 cent, Geel Katoen, 1 el breed, Geel Katoen, 2 el breed, voor lakens, 34 Graslinnen, 2 *1 breed, voor lakens, 33 Congolinnen, 2 el breed, voor lakens, 32 Prima Wit Flanel 1619—24 Prima Molton 2629—34 De echte Sanitas Flanel 29 13 cent per el 9 9 9 9 9 9 Sportflanel, in de allernieuwste patronen, thans 19 cent per el Prima Pool bont, mooie streepen, 23 999 Handdoeken, groote maat, 16 ct. per stuk Theedoeken, groote maat, 9 -1619 Het is Uw eigen belang bij ons te koopen. Komt en gij zult verbaasd staan over dergelijke lage prijzen. De nog voorradig zynde worden door ons in alle maten opgeruimd met Jeager Wollen en halfwollen van Jansen Tilanus voor Dames, Heeren en Kinderen met Sloopen met overslag Prima gefestonneerde Sloopen Lakens in Graslinnen Gefestonneerde Lakens Heeren Hemden, in Graslinnen Heeren Flanellen, prima Gezoomde Luiers Heeren Zakdoeken, groote maafc 26 cent per stuk 36 9 9 9 1.29—1.45 139—1.65 129 1.19 21 10 ct. Nieuwsblad GROOTE OPRUIMING ATHMER MARTENS 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9