nor he! Land up Heislei si Altsna,deLii|straat n it iinelervaarii Eerste Blad C. DE KEMP De Rijksmiddelen in 1926 AB Kinderen PUROL S. D. LANKHUYZEN Co's BANK VOOR DE VERKOUDHEID IMABLETTE8 Drogisterij OerscSir-Saert in ieders waardeering. BIGGEL AAR'S -TABAK Uitgave s Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4675. Vrijdag 21 Januari 1927, De Kus van Pharao -dj Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. Engstraat 80, HEUSDEN. FEDILLETOil". T. BOONSTRA ltiiitenlandsch Overzicht Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Ibonnementsprjjs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ad vertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Prima WEKKERS met 2 jaar schriftelijke Garantie f 2-25. Dezer dagen kregen we den rijksmid- delenstaat, waarop de ontvangsten over het geheele jaar 1926 voorkomen, onder de oogen. Die ontvangsten vallen ons niet tegen en zij geven ons aanleiding om onze vroegere vrees voor den toe stand van 's lands financiën zoo lang zamerhand te laten varen. Voor de gewone bronnen van inkom sten is het resultaat dat hun opbrengst ruim 25 millioen gulden grooter is ge weest dan in het jaar te voren. In 1925 bedroegen zij bijna 27 millioen meer dan in het voorafgaande jaar. Een overzicht van de opbrengst der gewone middelen in de laatste tien jaren is wel interes sant en daarom laten we het hier volgen. 1917. f 235,075,000 1922. f 468,769,000 1918. f 249,232,000 1923. f 428,866,000 1919. f 328,912,000 1924. f 437,226,400 1920. f 439,623,000 1925. f 464,076,700 1921. f 438,021,000 1926. f 489,251,300 Men ziet de stijgiDg, slechts in 1921 een weinig onderbroken, tot' 1923 voort duren. Van 235 millioen gulden in 1917 wareu de ontvangsten in 1922 tot bijna 469 millioen geklommen, d. w. "z, bijna verdubbeld. Het jaar 1923 gaf een terugslag van 40 millioen, maar 1924 gaf weer een stijging, dank zij voor een goed deel de toen ingevoerde rijwielbelasting. In 1925 bleef de stijging aanhouden en ook in het afgeloopen jaar zette zij zich voort al was het dan ook onder den invloed van eene nieuwe verzwaring van den belastingdruk. De stijging van ruim 25 millioen in 1926 vindt voor meer dan de helft haren oorsprong in de meerdere opbrengt van de sterk verhoogde invoerrechten, n. 1, 13 millioen meer. Hieruit mag geens zins worden afgeleid eene toename van onzen invoerhandei, want wat ons bekend is met betrekking tot onzen buiten- door RICHARD OOYNE. 2) o De toejuichingen namen af en een stilte viel over de menigte, toen Pharao zich omwendde en vol majesteit voortschreed naar den troon. De waardige Herota begaf zich voor waarts om hem te begroeten en wijl zij zijn hand in de hare nam knielde zij nederig aan zijn voet. Diep getrofen bleef de koning staan; clan legde hij zijn andere hand op haar rijke zwarte lokken. Sta op, schoone Herota. Gij zijt inder daad heden schooner, dan ooit. Kom, laat ons den troon bestijgen en gij z,u,lt de schatten der overwinning bewonderen en de tallooze strijders zien, die ik, Pharao lieb gevangen genomen. Samen namen zij hunne plaatsen iu op, •den troon en met een korte handbeweging! gelastte de koning aan Hiljah onmiddel lijk een generaal te ontbieden. D(e krijger Icwam en in opdracht van den koning trad liij naar buiten en liep naar de plaats, -waar de schildwachten de arme gevange- ~3ien martelden op velerlei wijze. Eenige minuten later ving de optocht -van de overwonnenen aan. Nog bukkend binder het gewicht van hun kettingen, schuifelden zij langzaam tot voor den troon, landschen handel in het afgeloopen jaar wijst allerminst op eene toename. In vergelijking met een jaar geleden vragen nog enkele verschillen onze aan dacht. Een groote stijging tegenover 1925 vertoont de inkomstenbelasting en wel met een bedrag van bijna 4 millioen, terwijl de reeds 7 millioen booger ge stelde raming nog met bijna 7 millioen werd overtroffen. Een niet onbelangrijke aanwas n.l. ruim 3y2 millioen vertoonde ook "de tabaksbelasting, waaruit in 1926 niet minder dan ruim 22J/9 millioen of nog ruim V2 millioen meer dan de toch reeds met 5Vs millioen verhoogde raming, in 's Rijks schatkist vloeide. Ook de suc cessiebelasting droeg er met een vooruit gang van ruim 2y2 millioen het hare toe bij om 'té Lands financiën een roos kleuriger aanzien te geven. a _A \v De suikeraccijns gaf een accres van bijna 4 millioen boven de raming, een resultaat dat tot tevredenheid moet stemmen. Over den accijns op het gedistilleerd allen buigend bij de bedreiging met dood straf, indien zij weigerden eer te bewij zen aan den vorst en zijn gemalin Eenigen hunner droegen den kostbaren oorlogsbuit waarvan men zich had mees ter gemaakt. Zij stapelden de geschenken hoog op langs de treden van den troon, traden dan terug met een groet vol eer bied en namen hun plaats weer in bij die rij van slaven en soldaten, die langzaam de groote hal verliet. Deze stroom van terneergeslagen man nen scheen haast zonder einde te zijn. He- rota was vereerd met het schouwspel en vleiend legde zij haar slanke hand op die van haar vorstelijken gebieder. Gij hebt inderdaad schitterend over wonnen, o koning. Is er geen eind aan het cijfer der gevangenen.? Pharao glimlachte. Zij zijn talrijk, zooals gij zegt, Herota. En hun werk zal van waarde zijn voor de plannen, die ik heb gemaakt. Even f ronste de koningin het voorhoofd en glimlachte dan terug. Wat gij ook uitdenkt, 0 meester, zal goed zijn. En wat zijn uw nieuwe plan nen? Gij weet, hoezeer zij uw gemalin be lang inboezemen. De koning antwoordde niet onmiddellijk, maar toen hij begon, sprak hij' op ver- trouwelijken toon. Gij weet, vrouw, dat ik ten strijde trek met den zegen van Amon. Herota knikte. Er waren er slechts wei nigen in Thebe, die niet gesidderd hadden bij den onverantwoordelijken moed van Pharao om zulk een god aan te roepen. Amon was de god van Egypte en Rah Nob, de hoogepriester, zoowel als zijn priesters, was vol woede geweest over en de overige accijnzen zeide de Nieuwe Rotterdamsche Courant dezer dagen het volgende „Anders staat het met den nog belang rijker gedistilleerdaccijns, die andermaal is afgebrokkeld (met bijkans f 1 millioen) en f48,374,600 heeft opgebracht, tegen f50,982,000 in 1923 en f61,001,300, als hoogste, in 1921 De raming, die over 1923 nog f60 millioen had bedragen, was voor 1926 reeds teruggebracht tot f 49 millioen, doch zelfs deze bescheiden heid in het stellen van de verwachting ten aanzien van het middel, dat eens de kurk heette, waarop de Nederlandsche staatsfinanciën dreveD, bleek niet groot genogg. De opbrengst in 1926 is daar nog f625,000 beneden gebleven. Gezien de berichten, die men nog bijna dage lijks kan aantreffen over geheime distil leerderijen op allerlei plaatsen van ons land, en de smokkelarijen, die er nu en dan aan het licht treden, is het resultaat geenszins verrassend. Het échec van de reusachtige, verhooging van 1921 is maar al te duidelijk aan het licht getreden. Toch vindt men van hooger hand, on danks ook het in die richting door de commissie van rapporteurs uitgebrachte advies tot verlaging, nog steeds geen aanleiding om op den toch wel eenigs- zins ondoordacht ingevoerden maatregel terug te komen. Men schijnt in regee- ringskriugen van oordeel, dat de maat regelen tegen de fraude allengs eenig effect gaan sorteeren. Een oogenblik leek dat inderdaad reeds het geval te zijn, doch de uitkomsten over December heb ben dien indruk toch niet bevestigd. Voor het overige diene opgemerkt, dat het verschil tegenover verleden jaar niet zoo heel groot is geweest, als men in aanmerking neemt, dat 1926 één betaal dag minder telde dan het jaar tevoren. De overige accijnzen geven geen aanlei ding tot bijzondere opmerkingen. Het bier heeft zich met f 12.6 millioen op de door accijnsverhooging bereikte hoogere peil goed weten te handhavenhet leverde nog f90,700 meer op dan het jaar te voren. Bij den wijn was er een verdere stijging van f320,000 en werd met f2,841,800 een nieuw record bereikt, dank zij groote valuta-aankoopen van vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. den durf van den vorst. Machtig als hij was, had Pharao de onverstandigheid ge had het oppergezag van god Amon te be- leedigen en het was misschien heel geluk kig voor hem, dat de hoogepriester Rah Neb die handeling slechts had beschouwd als één van de vele luimien van wantrou wen, welke de Pharao tegen den god van Egypte zoo vaak had betoond. Zou Pharao zijn uitroep van vertrou wen in God Aton nog niet vergeten zijn, dacht de koningin met vrees in haar hart. Zou hij in zijn dwaas besluit willen vol harden om God Aton als de almachtige god van zijn rijk te zullen verheffen? Groote vorst, fluisterde zij, zeg mij, dat ge hiermede hebt afgedaan... miet dezen god Aton. Werkelijk, gij' doet onverstan dig, ook al zijt gij' groot, om Amlon zóó te miskennen. Een golf van waardige woede voer door den koning. Hij trok zijn vofstin dichter aan zijne zijde. Luister, Herota, sprak hij na een indruk wekkende stilte, ben ik niet in den naam van Aton ten strijde getrokken? Heeft niet deze god de overwinning gebracht .aan mijne legers? Heb ik niet over- overwonnen? Het is waar, 0 Egypte, maar.... Tart mij niet, vrouw. Ik heb gespro ken en over heel Egypte is mijn woord1 Leven en Dood. Wie kan het gebod van Pharao weerstreven? Terwijl hij sprak, had hij zich tot den geslepen Hiljah gewend, die, staande achter den troon met duivelsche vol doening had geluisterd naar alles, dat be sproken was. Toen Pharao zulks beval, trad hij naar voren. Uw dienaar, o machtige. telef.-wo. 15 Raamsdonksveef. AGENTSCHAP VAN BE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SWT Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere ^inlichtingen verstrekt gaarne de Directie Fransche wijnen en den invoer van de zwaardere zuidelijke soorten. Bij het zout was er een accres van f 45,800 bij het geslacht echter, wegens daling van veeprijzen, een vermindering van f 208,900, die echter op een totaal van f 9,685,500 niet zoo heel veel gewicht in de schaal legt. Trouwens de raming werd nog met een paar ton overtroffen". 11 a 1111 in iTim 111111111111n groote dooa F0RMAM1NT WYBERTABLETTEN POTTER'S »L1NA« MENTHOL PELLETS. Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. Met de opmerkingen van de Nieuwe Rotterdamsche Courant over den drank accijns zijn wij het volkomen eens en ook wij meenen dat de exhorbitante verhooging van den gedistilleerdaccijns van 1921 den smokkelhandel in gedis tilleerd' in hooge mate in de hand heeft gewerkt. Over het geheel mag op de financieele resultaten van 1926 met bevrediging worden teruggezien. De gewone bronnen leverden in totaal op 489y4 millioen gulden en rekent men daar nog bij een opbrengst van 108 millioen ten be hoeve van het leeningsfonds, dan krijgt Herinnert ge u, waarover wij zooeven spraken, minister? Hiljah knikte. Zeker, o meester ik herinner het mij goed. U sprak.... Maar de koning luisterde niet meer. Vertwijfeld staarde hij naar den hoofd-in- gang. Daar, rechtop staande voor de oogen van allen, die in de hal aanwezig walren en omgeven door een schitterende groep, welke de sieraden van god Amon torste, stond Rah Neb, zijn oogen gevestigd op den koning en wachtend op het bevel om nader te treden. In de angstige stilte stond Pharao op en gebood Hiljah, die voorwaarts wilde tre den, om kalm te blijven wachten. Dan, met de hand/ op zijn zwaard, wendde hij zich naar den hoogepriester van god Amon. Wel, Rah Neb? Wat brengt u tot den Pharao De oude priester in zijn prachtig ambts gewaad, streek bevend over zijn langén zilvergrijzen baard. Toen hij aanving te spreken, klonk zijn diepe, klankvolle stem door de hal. Het is alles goed, o, Egypte. Gij hebt overwonnen. Pharao boog even het hoofd, wijl hij vol gespannen verwachting luisterde naar wat de priester verder zeggen zon. Ik heb u gewaarschuwd, o koning, toen gij uittoogt ten strijde, dat uw overmoed om Aton's zegen af te srneeken, dié groo te wraak van den eenigen waren god, Amon, zou verwekken en dat rampen zou den komen over ons volk. Maar Amon is goed voor u geweest. Gij hebt overwon nen; het kan nu niet anders zijn, of gij zult het wantrouwen in Amon beschamen, men bij elkaar het niet onaardige bedrag van bijna 600 millioen. En 20 jaren geleden was ons geheele budget nog geen 200 millioen Vrees voor een débacle wat onze rijks financiën betreft, behoeft 0. i. niet meer te bestaan. Maar noodig is, dat onze hoog opgevoerde belastingdruk kan wor den verminderd, opdat onze welvaart niet verder in het gedrang kome. En naar die vermindering moet worden ge streefd door een zuinig beheer. Hiermede bedoelen we geenszins dat eene luk-raak bezuinigingsmanie hoogtij moet vieren, maar wel dat in eiken tak van staats dienst niet strikt noodzakelijke uitgaven dienen tr worden vermeden. In Duit9chland zit men nog steeds zonder ministerie. Eerst trachtte dr. Curtius een uitsluitend burgerlijke regeering te vormen, waarin niet alleen de Duitsche Volkspartij, democraten en het centrum waren ver tegenwoordigd, maar ook bij het centrum geenszips geziene, Duitsch-nationalen, thans tracht dr. Marx, die dr. Curtius als kabinetsformateur is opgevolgd een mini sterie samen te stellen uit de midden partijen, wat op zich zelf een onding is. Een dergelijk niet levensvatbaar minder heidskabinet toch kan elk oogenblik weg gevaagd worden, wanneer één der vleugel partijen, hetzij Duitsch-nationalen, hetzij sociaal-democraten, met de maatregelen en voorstellen van 't ministerie geen genoegen neemt. Er moet dus steun worden gezocht en den almachtigen god van Egypte dank baar zijn. Ik ben hier gekomen mét een ziel vol vreugde, o vorst, om de over winning te vieren met u en het hof en op te dragen voor uw troofn het heilige beeld van Amon, den almachtigen zegenen den god der goden. Ziedend van woede, keerde de koning zich tot Hiljah, met een blik van vertwijfe ling. Hoort gij dat, Hiljah? Ja. Rah Neb spréékt beleedigend an zonder eerbied, o Egypte. Pharao keerde zich om. Luistert allen: Ik Pharao spreek deze woorden. Hoort gij allen de woorden van godslastering? Ja, antwoordden de hovelingen luid, want tijdens de afwezigheid van Pharao hadden zij op vorstelijk bevel, de aanbid ding van Amon gestaakt en Aton herkend, als hun almachtige. Wij luisteren o Egypte. Welnu, geeft mij uw aandacht, ging Pha rao voort op een toon als van een trom-) pet. Rah Neb, hoogepriester van de dui velsche goden, durft gij zulke beleiedigende woorden spreken in mijn koninklijk bij zijn? Weet gij niet, dat Aton aege heeft gebracht aan mijn legers en daarmee be wezen heeft, dat hij, en hij' alléén, de eenige ware god is? Hij strekte zijn rechterhand, waarinde scepter. Onmiddellijk traden twee der konink lijke wachters nader van hun posten bij den ingang en met ruwe handen) scheur den zij het prachtige kleed van, den hoo gepriester Amon. ,t. (Wow \IEI WSBL4V a.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1