Tweede Blad lo, 4674 Vriidas 21 Januari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONS KINDERHOEKJE Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Binnenland Onze Provinciale Staten. De basis van ons gezag in Indië. Noord- Brabantsche Maatschappij ran Landbouw BEHOORENDE BIJ HET Nierkwalen maken n spoedig oud! Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nie ren, dat zij sinds lang hulp) behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergil ten uit uw bloed te filtreeren. Als zijt hierin falen, kunnen ernstige en diepgaan de kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken;, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermagering, ze nuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en ver sterkt de nieren, lenigt de urinekanaljén en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket iet hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 35 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels \an verleden week zijn: 1. Antoon, Barend, Gijs, Leo, Frits, Jaap, Maurits, Karei, Andries, 2. Vlieger. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik ben zuiver rond en lijk precies van glas. De zonnestralen worden in mijn huid weerspiegeld en geven mij. djej kleu ren van den regenboog. Ik kan hoqg in de lucht zweven, maar raakt ge mij slechts even aan, dan spat ik uit elkaar. En het gekste is, dat je nergens ook maar het kleinste stukje of scherfje van mij terug kunt vinden? Wie ben ik? 2. Meestal ben ik zacht als dons, al heb ik dan ook een leeren neus. Zachtkens ga ik door het huis. Een broer heb Jk niet, wel een zuster, die sprekend op me lijkt, die net zoo'n neus heeft als ik', net zoo zacht is als ik en net zoo lahg. Wie ben ik? 3. De middelste letter van elk woord, van boven naar beneden gelezen, vormt den naam van een bloemf, die vooral in Nodrd- en Zuidholland voorkomt, o X o is het tegenovergestélde van z i t o X o is een heel klein meisjie. o X o is een werktuig, dat je 'bij den schoenmaker vindt, o X o is een andere naam voor groot vader. OOM KAREL. II. DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KO NING SUIKERBUIK. Den volgenden mjorgen stond Barendje Kwik heel v;roeg op en ging met eten groo- ten stoffer en een stofdoek gewapend naar de zaal, waar de koning woonde. De ko ning was nog in zijn slaapkamer, zoodat Barendje in zijn eentje flink aan het werk kon gaan. Hij stofte den troon af, wreef hem met zijn stofdoek, tot hij glom als een spiegel en ging toen den gouden kroon van den koning poetsen. W.ant de koning zette zijn kroon altijd af, als hij naar bed ging. Hij was daar juist druk mee bezig, toen hij opeens achtjer zich een diepe zucht hoorde. Hij keek om1.... en daar zat de koning in een groote stoel en zuchtte diep, met zijn hoofd in zijn han den. Barendje kreeg erg medelijden met den koning, die zeker verdriet had en hij vroeg of hij iets voor zijne Majesteit kon doep. De koning schudde bedroefd het hoofd en zei: Nee, Barendje, het is heel vrien delijk van je, maar dat kan /e niet. Ik zucht, omdat ik eiken dag zooveel lekker eten moet opeten. Eiken dag zjet de hof maarschalk mij de fijnste, zoetste spijzen voor. Omdat ik de koning bén. Maar Majesteit, vroeg Barendje, vindt u dat niet erg lekker? Iedereen weet toch, ?dat u zooveel van zoetigheid houdt. Juist, Barendje, dat is 'tm juist. Iedereen denkt, dat ik zooveel van zo.e- tigheid houd. Iedereen vindt, dat een "ko ning het lekkerste en fijnste mojet eten, dat er maar te vinden is. De koning moet nu eenmaal van alles het lekkerste krijgen. Daarvoor is hij toch koning. Maar ik zou o, zoo graag, eens wat heel gte- woons eten, een bord lammetjespap, of een snee roggebrood met suiker, of aard appelen met uien, of het liefste van alles, een bord bruine boonen rbet spek. Ge loof me, Barendje, als ik een bord met bruine boonen zou krijgen, dan zou ik de heele wereld wel willen omhelzen, dan zou ik wel kunnen dansen van plezier. Dan zou ik elke wensch vervullen. Maar helaas, ik krijg het nooit, omdat bruine boonen niet deftig genoeg voor een koning zijn. Zoo, en geef me nu die room taart maar weer eens aan. Die moet ik voor ontbijt opeten, brrrr. Maar denk er om, Barendje, spreek er tnet niemand over. Barendje beloofde het. Dienzelfden middag was' er een groote bijeenkomst in het paleis. Want er zou oorlog komen. Alle edelen en generaals waren bij elkaar ende koning hoorde met een ernstig gezicht aan, wat1 al die BOB EN MOF IN DROOMLAND. VII. »Het syyt mjj vreeeelykc, zei Mop, terwyl zij naar de gebroken eieren keek. »Oh, dat geeft niets, lieve kinder, zei de oude dame. »Ik zal spoedig weer van nieuwe eieren drooméh*. »Ach, zjj is natuurlijk een kokkin I« riep Bob uit. »Wel neen«, zei de oude dame. »Ik ben geen kokkin; ik heb een snoepwinkeltje en een oude kat, een roode. Hier zjjn we by myn winkel. Willen jullie misschien even binnen komen De kinderen waren verrukt en zy hadden er veel pleizhr in om de dame een beetje te helpen met het afwegen van zuurtjes voor al de kleine jongens en meisjes uit Droomland, die ze kwamen koopen en Bob bestudeerde angstvallig ieder gezichtje, in de hoop, dat hy zyn eigen roooien verloren droom terug zou vinden. 1 menschen zeiden. Toevallig stond de deur op een kiertje, zoodat Barendje Kwik kon hooren, wat er gezegd werd. Eerst sprak een heelè deftige dikke man. Die man had een fabriek, waarin schoenen gemaakt wer den. En wanneer er oorlog kwam, zouden alle soldaten van den koning nieuwe schoe nen moeten koopen. Daarom zei hij, aat er oorlog moest komen. De hoogste gene raal wilde ook oorlog. Maar Barendje wist, dat de soldaten het niets prettig zou den vinden, als er oorlog kwam. Want de meesten gebruikten hun sabels thuis als broodmes. Toen viel Barendje iets in. Hij holde als een haas heen. Toen alle edelen en deftigje heeren gesproken hadden, vroeg de oudste gene raal voor liet laatst aan den koning: Ma jesteit, zal het oorlog of zal het vrede zijn? Aller oogen waren op den koning geves tigd, die vreeselijk ^jiep nadacht. En hij opende juist zijn mond, om te antwoorden, toen de deur piepend open ging. En er ging een kreet van ontzetting door de zaal, want wie kwam daar binnen? Barendje Kwik. En in zijn handen droeg hijeen diep bord, vol met dampende bruine boonen, met een groot stuk spek. Zoodra^de koning dat zag en de heerlijke geur van de boonen en het spek opsnoof, riep hij uit, houd op, houd op'. Ik wil niets meer over oorlog hooren. Ik wil vre de, ik vind iedereen braaf, ik houd van iedereen envan bruine boonlen. Ga heen, allemaal en wie nog een woord over oorlog durft te zeggen, dien hak ik zijn hoofd af. Ga heen, alleen Barendje Kwik mag blijven. Heerlijk, heerlijk, brui ne boonen. En de koning begon met groote hap pen het bord leeg te eten. Knippatronen zijn verkrijgbaar voor bei de jurkjes onder opgave van no.'s 1245 en 1246. Men gelieve den leeftijd (van J6—14 jaar) op te geven. Kosten 55 ets. per stuk. Twee aardige Jurkjes. De etalages hebben vol gestaan rivet buitengewone aardige jurkjes in den laat- sten tijd, want het spreekt vanzelf, dat er altijd kans bestaat, dat een vriendelijke oom of tante met Kerstmis of onder de Kerstvacantie zijn nichtje een mooi jurkje ten geschenke geeft voor de feestdagen. En als het jurkje niet ten geschenke ge geven wordt, dan blijft altijd nog de hoop, dat moeder de uitgestalde modellen goed bestudeerd heeft, en dat zij ie, voor d)en halven prijs zal namaken, wanneer zij bij de Januari uitverkoopen goedkoope stof gekocht heeft. Het is goed een oog open te houden, vooral met betrekking tot taffetas, want taffetas is zeer in trek voor kinderjurken en er worden groote partijen van verkocht bij de opruimingen, en men heeft er niet erg veel van noodig om een aardig avondjurkje voor de meisjes te maken. Men doet het beste om een modfel te kiezen met wijd rokje, en een glad'zit- tend lijfje, in navolging van de crinoline costumes die wij zelf dragen, want een jurkje van dat model staat bijn.aj ieder meisje uitstekend. Neem, bijvoorbeeld het jurkje, afge beeld onder no. 1245. Het is gemaakt van licht geel taffetas en de eenige garnee ring bestaat uit gerimpelde strookjes van hetzelfde, die onder langs het rokje en boven langs den leuken kraag, die in plaats van mouwen, juist over den schou der valt, gezet worden. Het lijfje zlit strak en wordt een tikje ingenomen door zijdelingsche plooitjes in de taille, ter wijl de wijdte van het rokje in eenige se ries groote en kleine plooien wat wordt ingeperkt. Het andere jurkje, no. 1246, wordt ge maakt van grijs-blauw crêpe en wordt gegarneerd met borduursel in zilverdraad terwijl ook een smal zilverlint om die manchette en den hals wordt gelegd. Een doorgestoken ceintuur in de taille zorgt voor een juiste verdeeling van de wijdte van het rokje. Men merke vooral op de zeer modieuze noot, die in het gehjeel ge bracht wordt door de zeer wijde mouwen, welke bij den pols strak om de hanjd1 •luiten. 1 Handigp Telefoonabonné (woedend)Zeg, myn toestel heeft in geen maand gewerkt en jullie hebben op myn brief geen ant woord gegeven. Hoe zit dat Employé: Wel zeker, mynheer, we hebben U opgebeld, maar kregen geen gehoor 1 Over eenige maanden zal weder de stem ming voor de leden van de Provinciale Staten plaats hebben. In den regel is de belangstelling voor de Statenverkiezingen niet heel groot. Echter zijn deae verkie zingen toch van veel beteekenis, omdat de kiezer door zijn stem indirect invloed kan uitoefenen op de samenstelling der Eerste Kamer, welker leden, gelijk bekend, dooi de Staten der Provinciën worden gekozen. Art. 134 van de Grondwet luidt: „Aan de Staten wordt de regeling en het be stuur van de huishouding der provincie overgelaten." Zeker is tot die taak te rekenen de zorg voor goede verkeersweggen naast en ter aanvulling van de Rijkswegen, en reeds uit dit oogpunt is de samenstelling van de Provinciale Staten ten volle de aandacht der kiezers waardig. Immers bij den enormen omvang, dien het licht en zwaar vervoer meer en meer aanneemt, in de eerste plaats tengevolge van de geweldige toeneming van het au toverkeer, treedt de noodzakelijkheid van het aanleggen en onderhouden van bruik bare landwegen sterk op den voorgrond. Niet door beperkende en remmende be palingen, doch door het tot stand bren gen van gemakkelijke practische ver keerswegen, wordt de vrije ontplooiing van handel en industrie bevorderd, wor den land- en tuinbouw gediend. Het we- genvraagsuik vraagt een oplossing in den zin van vrije ontwikkeling van den onder nemingsgeest. Uit een economisch oogpunt bezien is de samenstelling van de Provinciale Sta ten dan ook van het grootste belang. Ongetwijfeld steunt het Nederlandsen gezag in Indië niet op de kracht Van onze wapenen naar buiten. Nederland's gezag steunt op het vele goede werk, dat zijn zonen in Indië verricht hebben en nog verrichten, en op de goede leiding welke aan de groote Inlandsche bevol king is gegeven. In staatkundig opzicht is veel goed werk gedaan door het onder ons rechtstreeksch bestuur brengen tal van streken, waar door aldaar orde en rust zijn gekojmen in plaats van vroegere onveiligheid, on derlinge oorlogjes en onduldbare toestan den. Maar vooral in Maatschappelijk en eco nomisch opzicht hebben de Nederlanders door hun schitterend werk in Indië een grooten dienst aan de wereld bevriezen. Want de wereld heeft behoefte aan de thee, de suiker, de rubber, d(c koffie-, de petroleum, de kina en de andere pro ducten, die door Nederland's werkkracht uit den Indische» bodem zijn en nog steeds worden gehaald. De basis van het Nederlandsche gezag in Indië, bestaat dus uit onze pfrestlaties. Het is derhalve onze eerste plicht, door krachtige handhaving van ons gezag in Indië zelf ons waardig te toonen om dit goede werk te blijven voortzetten. Nederland moet er dus op bedacht zijn om de overwegende positie, dié het in Indië tot dusver had en nog heeft, te be houden door een doelbewuste handhaving van zijn gezag. In de jongste vergadering van hetda- gelijksch bestuur der Noordbr. Mij. van rLandbouw is, blijkens het Landbouw blad voior Zeeland en Noordbrabant, be sloten over te gaan tot aankoop van een projectielantaarn-film-toestel. Aan het Kon. Nederl. Landbouw-Co- mité is geantwoord, dat geen medewer king kan worden verleend aan de proe ven met bestrijdingsmiddelen tegen het mona- en klauwzeer, waarover het Co mité had geschreven. Naar aanleiding van een verzoek ven het Kon. Nederl. Landbouw-Comité om in het gebied der N.-Br. Mij. v. Lyte wil len nagaan, op welke wijze de beurs notee ringen in de bladen tot stand komen, werd besloten, na te gaan, of de door den handel in het begin der weiek be steede prijzen overeenkomen met de Rot- terdamsche of Amsterdamsche beursnotee- ringen. Van de Nederl. Landbouw-Hlandelska- mer was het verzoek ingekomen mede werking te willen verkenen aan de tot standkoming van een landbouwstand in het Holland-Huis te Brussel. In beginsel voelde het dag. bestuur hiervoor. Beslo ten werd'in deze Zaak de 'beslissing over te laten aan de Commissie voor de keu ring van gewassen. Van de provinciale regelingscommissie voor de1 paardenfokkerij in Noord-Bra bant was, .in antwoord op het verzoek der N.-Br. Mij. v. L. om verlegging der centrale keuring van tuigpaardhengsten van Breda naar Waalwijk, bericht ontvangen dat zoodra de fokkers in het Land van Heusden en Altena in deze aangelegenheid tot overeenstemming zijn gekomen met die. in het land van Zevenbergen!, de com missie bereid is de kwestie onder oogein te zien. i Bruid: Zeg, Jan, zul je ook van me houden, als ik oud en leelyk geworden ben Bruidegom (gepreoccupeerd)Wel, verdraaid nog toe I Als ik het dan niet doe, zal ik het we) nooit leeren 1 4e GROOTE PAASCHVEETENTOON- STELLING TE "s HERTOGENBOSCH. In onderling overleg met het Gemeente bestuur van 's Hertogenbosch en het Be stuur der Slagerspatroonsvereeniging al daar, is opgericht eene vereeniging, wel ke zich ten doel stelt het behartigjen van de belangen der Bossche veemarkt en het organiseeren van Paaschveetentoon stellingen. Besloten is in 1927 de Paaschveeten- toonstelling te houden op Woensdag 6 April a.s. Gezien de ruime subsidie, welke door de Gemeente is toegekend en de belang stelling der Bossche burgerij, van wel ke zich reeds een groot aantal als lid der vereeniging aanmeldden belooft deze tentoonstelling wederom succesvol te wor den. Voor alle afdeelingen zullen flinke prijzen beschikbaar worden gesteld. Het secretariaat van het Tentoonstel- lings-Comité is gevestigd in het Gemeentle- Slachthuis te 's Hertogenbosch. DE MOTOR- EN R1JWIELWET. Men meldt aan het „Volk" Wat zeker niet velen weten is, dat in de nieuwe Motor- en Rijwielwet is! vastgelegd, dat alle personen, die na 1 Mei 1924 een rijbewijs ontvingen, thans ook n og proeven van bekwaamheid zullen moeten afleggen, willen zij dit bewijs be houden. Alleen voor de provincie Noord- Holland zullen alsdan niet minder dan 19,000 examens moeten worden afgeno men. De algemeene maatregel van bestuur gaat thans rond bij deskundigen om ad vies. Naar we van bevoegde zijde verno men moet het in de bedoeling cHer re geering liggen, den datum van in wer king treden vast te stellen op 1 Mei a.s. Voor liet afnemen der examens zal het land in districten worden verdeeld, waar voor deskundigen door aanvragers van rij bewijzen en door hen, die van 1 Mei "24 daarvan reeds in het bezit Zijn, na over- legging van een geneeskundigfe verkla ring, proeven van bekwaamheid zulle* moeten worden afgelegd. DE CREDIETEN AAN DUITSCHLAND. Men meldt aan de „N. R. Ct." uit Duitschland, dat de rente voor de op grond van het Duitsch-Nederlandsche fi- nancieele accoord aan Duitschland ver leende credieten die 1 Jan. op zes pCt. werden bepaald, met ingang van .15 de zer Zijn vastgesteld op vijf en halv® rCI o— Kiettwsblad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5