Huwelijk. HEUSDEN KRONIE K. JAN VAN HEELU OP KLOMPEN. Plaatselijk Nieuws Burgerlijke 8tand. Rechtzaken. Boekbespreking. Huwelijks-uitzetten. tiging 79. Totaal vtrmeerd m»t 103 pér- OngevallenwetA. d. W., Ammerzoden, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Naar aanleiding van ons ingezonden stuk van veertien dagen geleden waarin aantoonden dat de „Kroniek" van Jan van Heelu geen Kroniek was, schrijft hij thans in de Nieuwe Prot. Noordbr. de volgende „Kroniek". Voor de zoo- veelste maal toont Van Heelu dat hij aardig rijmen kan, doch dat hij geen kroniekschrijver is. De lezer oordeele zelf. Opdat niemand me ooit ondankbaarheid kan verwijten, Heb ik me allereerst van een plicht te kwijten. In het Nieuwsblad van Heusden heeft een heer uit Dórdt De fiolen van z'n bewondering over mij uitgestort. 'kBen, eerlijk gezegd, met die lof wat verlegen, En een bescheiden blos is me naar de wangen gestegen. Hij heeft Jan van lleelu zijn cliëntèle voorgesteld En zijn poëticastery publiek rondgebeld. De schrijver ie een man met een in-nobel herte, Dat zie je zonder bril zoo maar uit de verte. Hij neemt den handschoen voor den verdrukte op, En onbaatzuchtig, pareert hij niets minder dan een schop, Dien ondergeteekende eenmaal heeft trachten te geven, Om een schuldeloos dichter wreed te doen sneven. Zie, dat is het werk van een echt gentleman, Ten voeten uit, zoo 'k er maar weinigen ken. Maar toch moet ik een kleine kantteekening maken, Omdat ik anders mijn plicht en de waarheid zou verzaken. Ten eerste, wanneer hij Jan van Heelu het recht Om en passant een opmerking te plaatsen, ontzegt, Meen ik, dat hij mij geen wet voor mag schrijven, Over wat ik al en wat ik niet'mag bedrijven. Ik kronikeer in het algemeen over rijp en groen, Wat een kronikeur, naar de beste exempels, mag doen. En de scherven zullen wel een van beide wezen, (Hu, hoe ik van die beeldspraak gruw bij het lezen I) Wijders schijnt er een misverstand te bestaan, In de veronderstelling, dat ik op klompen zou gaan. Ik draag ze al niet meer, sinds een reeks van jaren Ik moet my onder de lederverslijters scharen. (En de reparaties zijn tegenwoordig duur genoeg. 'k Droeg daarom liefst klompen, als je 't mij vroeg Mijn vrouw zegt daar, dat de klompen ook duur zijn. Ja, 'k geloof, dat veel ambachten nog wat overstuur zijn). Toch zie ik op klompen niet met verachting neer, Ze dragen vaak meer adeldom dan schoeisel van leer. 's Schrijvers verwijt in zijn krant is niet tactisch Ik vind een klomp zeer fatsoenlijk en practisch. Over de zwevenszwakke zaak zelf wil ik nu niets zeggen Ik kan me bij de recensie (vorig nr.) neerleggen. Wel wat gematigd toonde zich de recensent, Zóó dat de dichter zich niet schotgetroffen kent. De vrijmoedige criticus zou sommige dingen Wel wat meer knolpeer-achtig hebben willen zingen. Daar ik den dichter op geen voeten of vamen ken, Weet ik, dat ik zonder persoonlijke rancune ben. Ik vind hem soms inderdaad heel aardig En in den breeden zwaai van zijn vers zeer waardig. Per slot licht ik voor mijn manager wuivend den hoed, En breng hem van achter mijn masker uit de rietgors mijn groet. JAN VAN HEELU. Opnieuw heeft Van Heelu een lied aangeheven. En heeft mij (welk een eer) vijftig regels geschreven. Hij noemt dit persoonlijk geschrijf een „kroniek", Wij noemen het Jan van Heeluwsche draaiorgelmuziek. Wij stellen naar 't voorbeeld der groote klassieken, Een beetje hoogere eischen aan 't schrijven van kronieken. Wij gunnen hem 't genoegen om het aldus te doen. Hij schrijft over „rijp", doch het meest schrijft hij „groen". Hij wil toch zoo graag een kroniekschrijver heeten, Doch ik heb er ons Jantje nog nooit voor versleten. Hij zoekt in sarcasme en spot steeds zijn kracht, En nu heeft hij zoo waar ook mij aan 't rijmen gebracht. Hoe durf ik het wagen om rijmend te schrijven, Zou Van Heelu van mij nog iets over doen blijven? Straks komt hij gewapend met klompen-kritiek, En schrijft er dan boven heel deftig: kroniek De goedige lezers zullen 't immers wel slikken, Het spijt me dat Van Heelu mij niet heeft verstaan, Toen ik schreef dat ik hem op z'n klompen zag gaan. Daarom wil ik hier nog eens héél duidelijk zeggen, Hoe men die klompengeschiedenis heeft uit te leggen. Dat Van Heelu geen klompen draagt wist ik al lang. Van zintuigelijk waarneembare ben ik ook niet zoo bang. Bij menschen op klompen heb ik heel goeie vrinden, Zooals ik er in Dordt nog maar weinig kon vinden, Ruim dertig jaar woonde ik in 't Brabantsche land, Aan menschen op klompen heb ik m'n vriendschap verpand. Maar onze Van Heelu loopt deftig op schoenen, En altijd opnieuw moet de meid ze weer boenen. Van Heelu op klompen? Het zou me wat zijn, Hy is een mijnheer o zoo deftig en fijn. 'k Wil hem heel graag als Mijnheer dan ook eeren, En dit in 't bijzonder hier accentueeren. Als Van Heelu zijn voeten op straat heeft gezet, Dan lichten de jongens heel deftig hun pet Van Heelu op klompen? Niet graag zou ik 't beweren, 'k Wil het daarom héél duidelijk interpreteeren. Wil luist'ren Van Heelu, 'k zeg 't ronduit, beslist: Gjj hebt u héél dom met de klompen vergist. Gij zijt met uw schoenen op klompen gekomen. En reeds van héél ver werden uw stappen vernomen. Wij kunnen uw blad dan ook niet feliciteeren, Gij zijt ons te knap in 't kroniek-degradeeren. Ik eindig en breng aan de lezers mijn groet, 'k Hoop dat ik Van Heelu nog 'n keertje ontmoet. Al gaat hij aan 't schelden, al begint hy met stompen, Hij 18 en hij BLIJFT Jan van Heelu op klompen. Een opvolger van Jackie®Coogan, Het is bekend, dat Jackie Coogan te oud wordt voor de rollen, welke hy tot nu toe met zoo'n succes heeft gespeeld. Zijn opvolger wordt misschien »Big Boy«. Hij is drie jaar en heeft in Los Angeles zeer veel succes. Dordrecht, 15 Jan. 1927. C. REDERT. ELSHOUT. De vorige week verscheen in hex Dagblad van Noord-Brabant een bericht waarin de burgemeester van de gemeente Oudheusden, werd beschuldigd van minder eerlijke handelingen, de ge meente financiën betreffende, welk bericht v.n. afkomstig was van den Wethouder L. van Herpt aldaar. De Bossche Courant meldt thans uit Elshout In verband met de lasterhke aantyging van den Burgemeester van Elshout (gem. Oudheusden) door berichten in de pers verspreid door Wethouder L. van Herpt, werd Vrydag op verzoek van de leden van den Raad een spoedeischende Raads vergadering gehouden. Alle leden waren daarbjj tegenwoordig. Na bespreking in geheime zitting werd door het lid W. Klyn de volgende motie voorgesteld. De Raad der gemeente Oudheusden in zyne openbare vergadering van 14 Januari 1927 ^Overwegende, dat wethouder L. van Herpt den naam van 's Raads geachten voorzitter en Burgemeester op lasterlyke en geraffineerde wijze in de Raadsvergade ring van 30 December (waarby de Burge meester niet aanwezig kon zijn) en later door eenzydig verslag door hem aan de pers verstrekt, op de meest schandelyke en lage manier voor heel ons land door het slijk heeft gesleurd en daardoor de noodzakelyke samenwerking onmogelijk heeft gemaakt, verzoekt hem drir.gend onmiddellyk als wethouder af te treden®. Nadat dit voorstel voldoende werd ge steund werd het zonder discussie aange nomen met alleen de stem van wethouder van Grevenbroek tegen. Wy merken op dat wethouder van Herpt oom moet zeggen tegen wethouder van Grevenbroek. Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. HERPT. Over het jaar 1926. Inge komen 37 m. en 33 vr., totaal 70 ge boren 23vermeerdering 93. Vertrokken 18 m. en 17 vr„ totaal 35. Overleden 8, vermindering 43. Totale vermeerde ring 50. Bevolking op 1 Jan. 1926588. Bevolking op 1 Jon. 1927 638. HEDEL. Op 1 Jan, 1926 bedroeg het aantal inwoners onzer gemeente 1672. Vermeerderd door geboorte 29door veg- sonen. Verminderd door overlyden 15; door vertrek 96. Totaal verminderd met 111 personen, alzoo dat de bevolking op 1 Jan. 1927 bedroeg 1669 personen. Zeven huwelyken werden gesloten. ANDEL. Loop der bevolking over 1926. Bevolking op 31 Dec. 1925: 590 m., 565 vr., totaal 1155. Geboren 15 m. 19 vr. 34 Ingekomen 6 m. 19 vr. 25 Vermeerdering Overleden Vertrokken 21 m. 38 vr. 59 6 m. 9 vr. 15 29 m. 39 vr. 68 Vermindering 35 48 vr. 83 Totale vermindering 14 m. 10 vr. 24 Bevolking 31 Dec. 576 m. 555 vr. 1131 Aantal huwelyken 9 Levenlops aangegeven 2 WASPIK. J.l Zondagavond werd in de zaal bij den heer H. van Iersel-Montens eene buitengewone filmvoorstelling gegeven. Vertoond werd de alom bekende film »De ontbladerde roos of het Offer der Kleine H. Theresia®, een rolprent van ontroerende schoonheid. WOUDRICHEM. By Kon. Besluit van 17 December 1926 No. 14 is goedkeuring verleend aan de by Raadsbesluit van 15 October j.l. vastgestelde verordening be treffende de heffing van rechten voor hel gebruik der aanlegplaats buiten de water poort in deze gemeente. üt;Ben Bijbel in blindenschrift. IP Hierboven is afgebeeld een Bijbel, klaar om te worden gelezen door blinden. Het is de eerste Bijbel, welke in brailleschrift verschenen is. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Jacobus, z. v. G. Ver voorn en R. J. Hermse Jan, z. v. D. G. van der Pyl en W. R. van der SteltHuibert Arie, z. v. A. van' Arkel en E. Verhagen. Ondertrouwd: Daniël Reedijk 25 j. en Sijke Johanna Kooijmans 24 j. Cornelis de Graaff 25 j. en Wilhelmina Dekker 27 j.Dirk Johannes Ippel 45 j. en Petronella den Hollander 37 j.Barend van Andel 28 j. en Maria Philippina de Hoog 19 j. Overleden: Jan Arie Romyn 23 j. WERKENDAM, over December 1926. Geboren: Vijke Paulina, d. v. P. v. d. Werken; Jan, z. v, P. van Veen en G. Akkerman Maartje, <1, v. G. Ippel en N. HakkersJohannes, z. v. K. Ünk en E. van Stempvoort. Ondertrouwd: Thijs Klop 25 j. en T. A. v. d. Vliet 20 j. Getrouwd: B. Biesheuvel 26 j. en M. J. v. Roosmalen 20 j.J. van't Verlaat 32 j. en Y. Visser 25 j.J. Sach 26 j. en A. v. d. Schuit 25 j. Overleden: Adriana Versluis 7 m. F. J. Groeneveld 72 j. wedn. van Heiltje Bakker. Be nieuwe tijd. Als man tot man wat denk je ervan? KANTONGERECHT ZALTBOMMEL Uitspraken van 16 en 21 Dec. VeewetP. M., A. d. W., J. M., allen te Ammerzoden, allen f10 of 10 d. h. f8 of 8 d. h. VisscherywetM. v. B., L, v. B., beiden te Aalst, beiden f3 of 3 d. h.B. A. v. L., Gameren, f 8 of 8 d. h. LeerplichtwetH. B., Zuilichem, C. P. L., Zaltbomme), J. F., Brake), allen f5 of 5 d. h. A. P. V. Ammerzoden J. C. P„ Am merzoden, f 2 of 2 d. h. A. P. V. PoederoyenH. v. H., Aalst, vryspraak. A. P. V. GamerenW. v. R., Zalt- Bommel, f 2 of 2 d. h. Loopen op grond die bepoot isH. v. d. S., Gameren, f 3 of 3 d. h. MollenwetB. v. L., Delwynen, f 3 of 3 d. h.E. S., Zalt-Bommel, f 5 of 5 d. h. BurengeruchtM. v. E., Gameren, f 4 of 4 d. h. Wet openbare middelen vervoerW. V., Ammerzoden, f 15 of 15 d. h. Arbeidswet 1919: H. v. D., Ammer zoden, f10 of 10 d. h. MotorkenteekenbesluitE. D. d. V., Brakel, f 5 of 5 d. b. Motor- en RywielreglementF. v. L., Nieuwaal, M. v. d. V., Aalst, J. H. H., Ammerzoden, J. v. d. H., Zalt-Bommel, H. v. d. W., J. G. N. H„ H. v. G., allen te Poederoyen, W. H. v. R., Bruchem, J. L., Hedel, C. A. V. en J. d. V., Brakel, C. A., K. v. d. L., beiden te Zuilichem, allen f 3 of 3 d. h.G. V., Nieuwaal. f 4 of 4 d. h.N. v. H., Kcrkwyk, f 6 of 6 d. h. Bij de firma Nijgh en v. Ditmar's uit geversmaatschappij te Rotterdam is ver schenen het Boerenjaarboek 1927 voor Boeren en Tuinders, onder redactie van dr. L. N. Deckers, secretaris van den R. K. Nederl. Boeren en Tuindersbond, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuin dersbond, J. Hovens Qreve, algemeen sec retaris van het Hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van het Algemeen, Dr. H. Molhuijsen, secretaris van het Konin klijk Nederl. Landb. Comité, T. V. Val- star, voorzitter van de Vereeniging, Groep Veilingsvereen. uit den Ned. Tuinbouw- raad, Dr. K. H. M. van der Zande, In specteur van het Landbouwonderwijs. Prijs f 1,25. Het boekwerk bevat behalve ka lender, een lijst van officiëele personen en instellingen op landbouwgebied ook een lijst van week- en jaarmarkten. Dr. v.'d. Zande wijdt eenige bladzijden aan wijlen Dr. P. van Hoek, laatstelijk Directeur-generaal van den Landbouw. Ir. C. P. H. Moerlands schrijft over het Rozensortiment. Mej. Th. Mansholt, over ons landbouwhuisonderwijs, Prof. Dr. Quanjer over het plantenziektenkundig In stituut, Dr. Hoogland over „Onze Land bouwcoöperatie, in vergelijking met die in het Buitenland. Mr. W. Goedbloed: De Landarbeiderswet en hare toepassing. Mr. Dr. L. N. DeckersNieuwe wetten en Ko ninklijke besluiten, die betrekking hebben op, of van belang zijn voor onzen Land en Tuinbouw. Bovendien zijn er verder voor onzten Land- en Tuinbouw nog verschillende we tenswaardige artikelen, in opgenomen, o.a. van den heer De Man, over de ontwikke ling van den geest op het platteland; de heer Zegers, Wat moeten onzje kinde ren worden, waarvoor in het bedrijf geen plaats is; de heer Blink, Hoe worden onze groote steden van melk voorzien? Dhr. Schepel, De rechtspositie van pol ders en waterschappen; Prof. dr. Th. L. Haitjema, De Deensche volkshoogéscho- len. Mevr. v. d. Meer-Dringer, Is meer ken nis voor jonge boerenvrouwen noodza kelijk; C. J. G. Sissingh, Een heide-ont- ginning in Noordbrabant; Rector Th. A. M. v. d. Marck, Het nut van het Land- bouwcrediet; Brusse, Nederl. Landbouwers in Canada, terwijl Kees Merkel en Stijn Streuvels, belletrische bijdragen leverden. Zooals men ziet bevat het Boeren jaarboek veel wat voor onze boeren van belang en nuttig is, zoodat het in geen boerderij mag ontbreken. De prijs van f 1,25 voor het lijvige boekdeel, met zijn 256 pagina's behoeft waarlijk geen be letsel te zijn. o Wij ontvingen van de Machine- Rijwiel-, en Automobielenfabriek Simplex te Am sterdam ter kennisname een aardige en tevens leerzame reclame, n.l. een gan zenbord voor de jeugd. Het klassieke ganzenbord, dat al mil- lioenen kinderen veilig heeft laten wan delen, tusschen de ganzen, de gievangle- nis en de put, inspireerde de „SimpKex" tot het moderne Simplex-spel, een vroo- lijke en nuttige reclame om' de jeugd al spelende iets van de regelen van het ver keer te leeren. Het Simplex-spel wordt aanbevolen door de ;bestuurderen der Verkeerspolitie en van den A.N.W.B. Hoofden van scholen, kunnen eenige exemplaren voor uitdeeling aan genoemde fabriek bekomen, terwijl het eveneens verkrijgbaar is bij1 hare agen ten. Ik bedank voor z'n spelden, z'n genieperige prikken. Oij zijt in uw schrijven nog nimmer geweest Een mijnheer of een aristocraat naar den geest. H JOH DE MOL, m 4»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6