Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. i.4674 Vrüdae 21 Januari Bronchitis DAM RUBRIEK. Buitenland Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEHER, Kerkstraat 105 «-WOÜDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 9. Stand in cjjfers Zwart 9 sch. en 2 dammen op: 5,.8, 9, 10, 17, 21, 24, 25, 30 en dam men op 11 en 50. "Wit 8 sch. en 1 dam op19, 22, 28, 32, 33, 39, 42, 43 en dam op 37. Wit begint en wint. Oplossingen worden ingewacht binnen 12 dagen aan myn adres. De heer De Graag deelde mij mede, dat hij »de meerdere Woudrichemsche oplossersc verzekeren kan, dat probl. no. 6 een le publicatie was. Mocht het 't geval zyn, dat 't probleem reeds vroeger onder anderen naam gepubliceerd was, dan was dit wel een zeldzaamheid. Ook het motief is eigen vondst. Ten slotte als een der oplossers een soortgelijk probl. in bezit heeft, gelieve dat den heer De G. op te zenden. Een en ander wordt door ons gaarne geaccepteerd, daar de heer De Graag reeds vroeger blijk gegeven heeft, aardig pro blemen te kunnen samenstellen. We ver wachten nog eens een héél moeilyk vraag stuk 1 B. OPZIENBAREND PROCES. Te Breslau wordt op 't oogenbiik een proces wegens bedrog gevoerd, waarin den beklaagdeu, den koopman Böhm uit Trebnitz c.s, niet minder dan 366 bedrie gerijen ten laste worden gelegd, waarbij zy meer dan 200,000 mark hebben buit gemaakt. Het aantal te verhooren ge tuigen bedraagt 370. —o ONGEWONE KOUDE IN AMERIKA. De New-York Herald meldt, dat een geweldige sneeuwstorm boven New- York heeft gewoed. De therometer daalde sterk en de koude was zoo hevig, dat zy den dood van 12 personen heeft veroor zaakt. Ook Chicago en de overige steden van Middel en Noord West Europa zijn geteisterd door sneeuwstormen. Het haven spoorweg en straatverkeer te New-York werd ten zeerste belemmerd. O— SCHANDELIJKE MOORDDAAD. In het dorpje Isabellen, by Warschou, drongen 4 gemaskerde bandieten een woning binnen. Vermoordden een weduwe, haar oudste dochter van 20 jaar, haar bruidegom, een jongen van 16 en een dochter van 12 jaar met revolverschoten en wurgden een meisje van 10 jaar. Men neemt aan, dat de bandieten uit wraakzucht hebben ge handeld. VALSCHE °MTJNTERS. In verband met de ontdekking van valsche munters te Darizig heeft ook de Poolsche politie verschillende arrestaties gedaan. Vastgesteld is, dat de bende tot nu toe valsche biljetten ven 5 zloty tot een be drag van 1 millioen zloty in omloop heeft gebracht. o DOOR EEN WOEDENDEN STIER GEDOOD. Uit Parjjs wordt gemeld, dat een land bouwer uit Ligny, die zjjn stier wilde vastbinden in den stal, door het woedende dier tegen den muur werd gesmeten. De ongelukkige overleed eenige oogenblikken later. MORFINE-SMOKKEL. Te Hamburg is Maandag een Iteliaan gearresteerd, verdacht van het smokkelen van narcoticahij wilde 10 K.G, morfine via Antwerpen naar Havana verzenden. DE DOOD VAN EX-KEIZERIN CHARLOTTE. Ex-keizerin Charlotte, was de eenige dochter van Leopold I, koning van België, en prinses Louise van Orléans. Geboren in 1840, trad zy in 1857 in het huwelijk met Maximiliaan, aartshertog van Oostenryk, broeder van Frans Jozef II. Deze Maximiliaan liet zich door Napoleon III overhalen om de keizerskroon van Mexico te aanvaarden. Nadat hy afstand gedaan had van al zyn rechten als aartshertog van Oostenrijk, werd hem den lOden April 1864 door de leiders der clericale party in Mexico de kroon aangeboden, die hy aanvaardde. Vier dagen later verliet hy Trië3t, ont ving te Rome den pauselijken zegen en hield den 12den Juli met zijn vrouw Char lotte zijn plechtige intocht in de hoofdstad Mexico. Napoleon had zich verbonden om tegen geldelijke vergoeding van Maximiliaan 25.000 Franschen in Mexico te laten. Maximiliaan, besluiteloos en bang voor doortastende maatregelen, afhankelijk van den Franschen generaal Bazuine, die geen rekeniDg hield met 's keizers wenschen en ten slotte door Napoleon III aan zyn lot overgelaten, toen de Ver. Staten met een oorlog dreigden kon den stryd niet volhouden tegen Juarez, den leider der opstandelingen, Charlotte zocht in 1866 in persoon zoowel te Parijs by Napoleon, als te Rome by paus Pius IX, hulp, echter te vergeefs. Maximiliaan werd door verraad gevangen genomen en 19 Juni 1867 gefusilleerd. Keizerin Charlotte was toen nog in Europa na het bericht van zijn dood werd zij krankzinnig. Sinds dien tyd leefde zy volkomen in afzondering, eerst te Laeken en sedert 1879 op het kasteel Bouchout by Brussel. AU Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid ia verergerd tot bronchitis, tafm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen Volkomen genezen. AKKER'a O INBREKERS GEARRESTEERD. Aan de politie is het geholpen door de Ryksveldwacht, gelukt de inbrekers te ar resteeren, die den laatsten tyd dqn omtrek van Bergen onveilig maakten. Alle gearresteerden wonen in die ge< meente. O WAARSCHUWING, De burgemeester van Vught geeft een ieder, die zaken wenscht te doen met C, A. M. Werst, wonende aan de Klooster straat te Vught, zaak dryvende onder den naam van C. A. M. Werst en Co. in ma nufacturen, modeartikelen, confecties, par fumerieën en gros, sigaren, tabak en alle voorkomende rookbenoodigdheden en gros en detail handel in koloniale waren enz. in overweging, alvorens met hem in han delsrelaties te treden, eerst ten zynen bu- reele inlichtingen in te winnen. (Overname in andere dagbladen wordt dringend aanbevolen). o— DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Op den Utrechtschen weg te De Bilt tegenover het voormalig Kouwenhoven is een vry ernstig ongeluk gebeurd. De 28-jarige A. de M. uit Zeist, reed per rywiel over de trambaan in de richting Utrecht, terwyl een goederentram uit Utrecht naderde. Het was zeer mistig, zoodat vermoedeljjk de wielryder de tram en de trambestuurder den wieltyder niet gezien heeft, met gevolg dat de wielryder door den tram werd gegrepen, voor den baanschuiver kwam en op die wyze werd voortgeschoven over den weg. De tram bestuurder deed al het mogelyke tot stil stand te brengen, waarna de wieiryder, die een hoofdwonde had en in bewuste- loozen toestand verkeerde, werd binnen gebracht in de villa van mevr. T. De politie was spoedig ter plaatse met den verband- trommel en ook een dokter, die hersen schudding constateerde. De aangeredene is met een auto van dan Geneesk. Dienst naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. DE TABAKSWET. De Eerste Nederlandsche Bond van Kleinfabrikanten in de Sigarenindustrie, gevestigd te Amsterdam, heeft naar aan leiding van het antwoord van den minister van financiën aan B. en W. van Amster dam, inzake steun aan kleinfabrikanten, een adres gericht tot de leden der Tweede Kamer, waarin wordt herinnerd aan de woordsn van destyds minister Colyn over de tegemoetkoming aan de kleinfabrikanten. Adrèssant betoogt, dat nooit in dien geest is gehandeld en verzoekt by de regeering er op aan te dringen alsnog financieelen steun ter stabiliseering van hun bedrijf aan de kleinfabrikanten te verieenen. PRINSES JULIANA NAAR DE LEID- SCHE UNIVERSITEIT. H. M. de Koningin en Z. K. Hj.(de prins hebben goedgekeurd, dat H. K. H. prinses Juliana ook na dezen zomer haar studies voortzet over onderwerpen waarin zij me de bijzonder belang stelt of zoor haar van bijzonder gewicht zijn, o. a. door het volgen van enkele colleges aan de Rijks universiteit te Leiden. Gedurende de dagen, waarop de prinses de Hoogeschool zal bezoeken, zal zij een eigen huis te Katwijk aan Zee bewonen en wel de villa 't Waerle aan den Strand- boulevard, terwijl de aangrenzende villa Hoog Cate wordt ingericht voor den aan de prinses toegevoegden heer met diens gezin. Mejuffrouw A. L. Schock, direc trice voor particuliere zaken van H. M. de Koningin voor het Loo, zal de leiding op zich nemen van 't Waerle op de dagen, waarop de prinses te Katwijk vertoeft. De prinses zal de laatste dagen der week steeds met haar ouders doorbrengen en verder uit Katwijk overkomen telkens wanneer het noodig is. o DE MOORD TE OSS. Naar men verneemt heeft L. G., ver dacht van den Zaterdag gepleegden moordaanslag op M. van Nuland, bij zijn verhoor noch bekend, noch ontkend. Uit zijn ui tlatingen krijgt men het vermoeden, dat de dader den verkeerde heeft te pak ken gehad. De bedoeling schijnt te zijn geweest een ander om het leven te bren gen. o DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De heer J. S. v. 't Hof, deurwaarder te Eist, reed met zijn auto over den! onbe- waakten overweg aan den Kranenburg- weg te Groesbeek. Zijn wagen werd bij het voorste gedeelte door de machinje van den passeerenden D-trein gegrepen, een eind meegesleept en totaal vernield. De bestuurder kreeg wonder boven wonder geen letsel. MOND- EN KLAUWZEER. Een studiereis naar Duitschland en Denemarken. In opdracht van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw hebben de directeur van den veeartsenijkundigen dienst dr. Berger en de directeur der Rijksseruminrichting, dr. Lourens, zich naar Duitschland en Denemarken begeven, ten einde studie te maken van het vleemarkt- wezen en de toegepaste inspuitingen bij het marktvee met serum teglen mond- en klauwzeer. Tevens zal het in het ondier- zoek worden betrokken het Deensche sy steem ter bestrijding der ziekte door in spuiting met z.g. reconvalescent serum, terwijl een paar belangrijke serum-insti tuten zullen bezocht worden. Een en ander was door den minister reeds i n uitzicht gesteld bij de schrifte lijke gedachtenwisseling omtrent de Land bouwbegroting, alsook bij de openbare behandeling dezer begrooting in de Twiee- de Kamer, naar aanleiding van het gespro kene door den heer Van Rappard. o— DOOR EEN TREIN GEDOOD. Op de spoorlijn bij Crailo (bij Hilver sum) is het lijk gevondjen van een man, die overreden was. Het blqek te zijn de 55-jarige L. Z. uit Hilversumj, die den laat sten tijd wat zwaarmoedig was. o DE PROV. STATENVERKIEZINGEN. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben de stemming over de candidaten voor de Provinciale Staten bepaald op 5 April a.s. o VAN f 12000 BEROOFD? Zaterdagochtend ontving de 52-jarige wissellooper J. W. v. V. aan een bij kantoor van de Amsterdamsche Bank te Rotterdam 12 bankbiljetten van 1000 gul den. Hij deed deze biljetten i,n zijn por tefeuille, die hij aan een ketting om den hals droeg. De portefeuille deed hij daar na in den linkerbinnenzak van zijn over jas. In de Korte Hoogstraat bleef de kantoorlooper een oogenbiik stil staan, voor het vroegere warenhuis. Toen voeg den zich twee mannen bij hem, die den weg vroegen naar den Goudschen Singel. Zij spraken gebroken Duitsch en nadat v. V. hun den weg had gewezen, wilden zij hem een sigaar aanbieden. Het bleek evenwel dat de koker van den Duitscher leeg was. v. V. vond dit niet erg; en ver volgde zijn weg. Plotseling bemerkte hij, dat zijn over jas aan de linkerkant over de geheele lengte was opengesneden. De portefeu ille was verdwenen. Van V. deed aangifte bij de politie, die ihet verhaal zoo onaannemelijk vond, dat zij overging tot arrestatie van den wis sellooper. Een uitgebreid onderzoiek is in- steld, doch niets werd ontdekt, dat tegen v. V. kon getuigen. Hij is daarop weer op vrije voeten ge steld. HET VERDRAG NEDERLAND—BELGIE Het Centrum zegt, dat het dezer dagen te verschijnen vborloopig verslag van de Eerste Kamer een lijvig stuk is, dat meer dan 50 bladzijden druks bevat en waarin alle bezwaren nog eens behandeld wor den. Minister van Karnebeek zal nu zijn der de Memorie van Antwoord moeten schrij ven. Hoe verdrietig dit ook moge zijn, het heeft toch dit voor, dat hij vóór de eindbe slissing valt, al de argumenten nog! eens kan samenvoegen. De zaak staat in de Eerste Kamer als in de Tweede Kamer: tot vlak voor de stem ming zal niet met zekerheid vast te stel len zijn hoe de uitslag zal zijn. o VERDRONKEN. Een 70-jarige alleen wonende vrouw te Harmeien is een sloot geraakt en verdron ken. Het lijk van den 74-jarigen J. L. K. te Leiden, die sedert 18 December werd ver mist, is dezer dagen uit het water achter de Genestetstraat te Leiden opgehaald. O AUTO-ONOELUKKEAL Te Groningen is Maandagavond tegen elf uur, een auto bestuurd door den 23-jari- gen J. Teuben, op den terugweg van een autotochtje naar Paterswolde in het Hoen- diep gereden. Behalve de bestuurder zaten in de auto nog vier personen. Twee van hen, de hee- ren H. de Jager en M. Roorda, konden uit de auto komen en wisten zich zwem mende te redden. De bestuurder en twee meisjes, de 21-jarige JJ. Hoetze en de 23- jarige L. Wienema, verdronken. Hun lij ken zijn in den loop van den nacht, nadat de auto met een bergingstoestel op het droge was gebracht, gevonden. Het 5-jarg dochtertje van H. v. S. te Oss, kwam op haar weg naar school on der een auto. Met een ernstige bloedende wonde aan het hoofd, werd de kleine naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. —o DE MOORD IN DEN HA^IO. Nog geen spoor, den uitgeloofd. Duizend gul- Omtrent den moord op de manufae- turierster W., in haar woning aan het Be- zuidenhout in den Haag gepleegd, wordt nog gemeld Dr. Hesselink heeft het lijk onderzocht In tegenstelling met den eersten indruk, welke de politie van het geval kreeg, is uit dit deskundig onderzoek gebleken, dat de vrouw op het hoofd geslagen is met een zwaar slagwapen. Zij is toen, langs den stoel gevallen, waardoor een der poo- ten met bloed bevlekt was. Van snij-, wonden is geen sprake. Waarmee de misdaad begaan is, weet men nog niet, men vermoedt meti een bijl of een boksbeugel of ander zwaar voor werp. In het huis heeft men echtjer niets van dien aard gevonden. Wat het tijdstip betreft, waarop de moord begaaan is, wordt het volgende nog vernomen Des morgens was, zooals gewoonlijk, de bakker aan den winkel geweest om brood te brengen. Deze man verklaarde aan de politie, dat dit ongeveer 10 minu ten over elf geweest is. Hij vond toen de winkeldeur gesloten. Onverrichter zake is hij weer weggegaan. Ongeveer op denzelfden tijd kwam de melkboer aan de deur. Ook hij vond de deur dicht. Hij ging eerst nog eenige an dere klanten helpen en kwam na 20 mi nuten terug. Toen was de deur weer open. Hij ging naaar binnen en daar hij op zijn roepen geen antwoord kreeg, ziett-e hij de melk in den winkel neer. Even later kwam de wissellooper. Ook hij vond de deur open en legde het brief je |neer, waarop vermeld stond, wanneer hij terug zou komen. i Bij deze verklaring komt nog hetïbe- langrijke g etuigenis, dat de bewoners van het naastliggende perceel afgelegd heb ben. In dit perceel is een meubelzaak' geves tigd, welke een uitbouw heeft, die grenst aan de keuken van het perceel, waarin de moord gepleegd is. Om kwart over elf hebben de bewo ners van den meubelwinkel een slag ge hoord, zoodat men den indruk kreegf, dat er iemand op den grond viel. Om tien minuten over elf was de deur aan de binnenzijde gesloten; om kwart over elf werd een slag gehoord en om half twaalf, toen de melkboer voor de tweede maal kwam, was de deur weier open. De moordenaar moet dus binnen zijn geweest, toen de bakker en de melkboer aan de deur kwamen, maar had om zijn luguber bedrijf te kunnen voltooien, de voordeur gesloten. De vrouw is blijkbaar, toen zij de be doeling van den man schijnt te hebben begrepen, uit den winkel gevlucht. De moordenaar achtervolgde haar, door de beide achter den winkel gelegen vertrek ken naar de keuken, waar hij haar neer sloeg. Hij moet toen het perceel weer aan de voorzijde verlaten hebben. Een bepaalde aanwijzing heeft de po litie op het oogenbiik nog niet. Het lijk is voor de sectie naar het zie kenhuis overgebracht. In verband met den zeer gruwelijke» roofmoord heeft de Minister van Justitie een belooning van 1000 gulden beschik baar gesteld, voor ieder, die aanwijzingen kan geven, welke tot veroordeeling van, den dader^leiden. —o HET DRAMA TË ZUNDERT. De lezing van de mareschaussées. Wij laten hier uit het Dgbl. van N.-Br. de lezing volgen van het drama te Zundert van de marechaussées Het vermoeden was gerezen, dat ter plaatse de Drankwet werd overtreden, doch de wachtmeester K. oordeelde het beter, niet binnen te tredjen, zonder de» betreffenden schriftelijken last daartoe, daar men vermoedde, dat Van der Meer anders de toegang zou weigeren. Eenmaal in het bezit van dezen last, weid [tot binnengaan besloten; de inmiddels ter plaatse gekomen nachtwaker v. L. zou op het achtererf der woning post vatten om toe te zien, dat men langs dien kant even tueel aanwezigen sterken [d rank niet kon verbergen. Aldus geschiedde; door klop pen op de voordeur werd tot openen ge maand. Na herhaald geklop verscheen eerst de echtgenoote van Van Meer, doch deze opende de deur niet. Daarna verscheen Van Meer en op de daartoe door den wachtmeester gedane vordering opende de ze de deur, na vooraf „papieren" te hebben gevraagd. Toen de marechaussees binnen traden overhandigde de wachtmee ster den schriftelijken last tot binnentre den. Deze werd door v. Meer aangenomen en na vluchtig ingezien te zijn wederom teruggegeven. Van Meer liep naar dei gang, die toegang tot de woonvertrekken geeft, plaatste zich in volle lengte hier- :voor en zeide: „Verder kom je niet". De wachtmeester vorderde toegelaten te worden en toen de wachtmeester hem opzij wilde duwen, kreeg hij van Van Meer een gevoeligen trap tegen het onderlichaam. Toen werden de gummistokken getrok ken en klappen uitgedeeld. De echtgenoote en de dienstbode van Van Meer kwamien tusschenbeiden en toen zij trachtten die vechtenden te scheiden, kwam Van Meer in de keuken terecht e n maaktie zich daar meester van een slagersmles. Hierme de gewapend stormde hij de gangi in en viel met het opgeheven mes op den wacht meester aan. Onder den uitroep „ik steek je kapot" greep hij den wachtmeester bij de keel. Twee gummistokken blieken onvoldoende om den woesteling buiten gevecht te stellen. Verschillende malen had Van Meer al met het mes gestoken naar het hoofd en in de richtieng van de borst van den wachtmeester. Deze wist echter steeds het mes te ontwijken; en mieft den gummistok op het mes te slaan. Zijn hel per werd door het waanzinnig optreden van vrouw Van Meer, die hem als het ware aan het lichaam hing, steeds weer van de vechtenden afgetrokken. Toen do gummistok den wachtmeester ontviel, riiep deze: „Schiet, want hij steekt mij dood." De marechaussée zag dit gevaar ook in, draalde geen oogenbiik, doch loste een schot op Van Meer. Of dit 9chot Van Meer trof, is niet bekend; wel echter dat Van Meer na dit schot nog éénmaal met het mes naar den wachtmeester stak, waarop een tweede schot door den mare chaussée gelpst werd. Nu liet Van Meel den wachtmeester los maakte een bukken de beweging en trachtte nog den wacht meester in het onderlijf te steken. Deze had nu echter kans gezien, om ook zijn revolver te trekken en Schoot; op zijn beurt op den aanvaller. Hierop stortte Van Meer op den grond, zonder zich meer op te richten. Terwijl de wachtmee- Jffttwblad verzacht zuivert geneest. Alom vwkriji>baar in kokers van 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9