Eerste Blad GELEGENHEIDSKOOPJES. Ziet miin etalage met prijzen. C. de Kemp FBIJILLiyo"^ De Kus van Pharao IL VOOR DE VERKOUDHEID LFUITiBLFTTEI ™orDïnd— Drogisterij UkcIhM S. D. LANKHUYZEN Go's BANK in ieders waardeering. Uitgave.- Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4677. Vrijdag 28 Januari 1927 Alle Artikelen worden tegen inkoopsprijs OPGERUIMD. Zaakwaarnemerij. BIGGELMR'S -TABAK Int. Telefoon no. If. Postrekening no. (1625. Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. T. BOONSTRA Land VAN alte^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 140. Afzonderlijk* nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. WEGENS VERTREE. GOUD, ZILVER en UURWERKEN. Engstraat HEUSDEN. Het is een merkwaardig verschijnsel in onze streek dat zoo nu en dan eem zoo genaamd „zaakwaarnemer" opstaat, wiens lot het is om haast even spoedig t'e ver dwijnen als hij gekomen is. Wij voor ons noemen dat een zeer gelukkig verschijnsel omdat de zaakwaarnemers hen, die in hunne handen vallen maar al te vaak van den wal in de sloot helpen. Du zulks is te begrijpen als men wfeet dat hun kennis van zaken, waarbij hun hulp wordt ingeroepen, in den regel minimaal is. Zoo hebben we in de laatste tien jaren in de omgeving van Heusden gfehadeen boer met wat gezond verstand, een ge wezen onderofficier, een ex-klerk van een notaris, een ex-schrijver van een zaakwaar nemer en s'n arbeider, die allen gedurende korten tijd de zaakwaarn. hebben uitgeoe fend op eene wijze, die we maar liever niet kwalificeeren, maar diie in elk geval de duidelijkste bewijzen gaf van totaal ge mis aan rechtskennis. De zaakwaarnemerij is bij ons te lande niet wettelijk geregeld, zoodat men haar dus geheel moet leeren kennen uit het doen en laten harer beoefenaars. En deze zijn personen zonder eenige ambtelijke hoedanigheid en zonder het min ste toezicht van overheidsw'ege. Onver schillig of iemand al of niet eenig onder wijs heeft genoten, onverschillig wie of door RICHARD GOYNE. 4) Het was veelbeteekenend, deze gouden krans, ofschoon sedert vijf lange jaren geen woorden van aanbidding en ver eering in den tempel hadden weerklonken. Het beeld van Amon stond daar op zijn troon, beroofd van al de kostbare sieraden in een gebouw, d at streng gesloten was voor allen, die er langs kwamen. De lam pen en wierookvaten stonden nu verwaar loosd terzijde en de stilte, welkte bij dag en nacht heerschte in den heiligen hal, was voortgekomen uit de vroegere gewijde eerediensten, die zooveel indrukwekkefi- der en klankvoller waren dan de rust, de treurige rust, welke zich thans spreidde tot ver in de stoffige schaduw-nissen van het dak. Dit alles had Pharao gedaan. Zijn op permacht had den tempel doen ontsieren, den god doen vernederen en de priesters doen verbannen, hij was het die voor al tijd de aanbidding van den god Amon had verboden, die nu zoo tragisch zweeg op zijn hoogen troon. Maar wachtwas het ook in de macht van een Pharao om de heiligste gevoelens en de meest overtuigde aanbidding t(e ver drijven uit de zielen van alle menschen? Kon deze machtige heerscher rnlet een een voudig bevel zijn onderdanen gelasten om wat men is ieder oogenblik van clen dag kan elk menschenkind in Nederland zich zelf promoveeren tot „zaakwaarne mer." Zoo langzamerhand is de zaakwaar nemerij hier te lande zeer begrijpelijk in een minder goed blaadje kom;en te staan en daarom noemen hare beoefenaars zich tegenwoordig mver en meer „administra teur" en als ze het gjedaan kunn,en krij gen oefenen zij hun beroep nog liever uit onder den titel „makelaar", wat, iets meer cachet aan hun optreden geeft. Een zaakwaarnemer tracht zooveel mo gelijk te doen wat een advocaat-procu reur of een notaris gewoon is te verrichten Hij treedt op in kantongerechtszakten en maakt daarvoor voor zoover het civiele procedure's betreft, conclusie's terwijl hij op notarieel gebied acten van boedelbe schrijving en huur en koopcontracten op maakt en nog tal van andere werkzaam heden verricht. Heeft hij nu eenige routine opgedaan dan kan hij de hem opgedragen zeer eenvoudigte zaken wel uitwerken, maar wanneer het eenigszins ingewikkelde op- plotseling te gelooven in de goedertieren heid van een onbekenden god? Diep onder den tempel van Barnak, in een geheime onderaardsche kamer, be reikbaar langs vele verborgen gangen, was dien avond, waarop de maan een straal krans legde om den hoogen toren, een vreemdsoortig 'gezelschap te samen. In den uitersten hoek van de kamer was een afgodsbeeld opgesteld in dien vorm van een mensch. Het hoofd was versierd met een band, waarvan twee rechte gelijke pluimen opstaken. In de hand droeg het een roede en vóór het beeld op den grond Lagen mannen gebukt. Was dit een eeredienst van Aton? Neen, deze god was Amon en de aan bidders waren priesters van Amon, ge kleed in hun ambtsgewaden. Zij fluister den gebeden, welke niemand boven, in den tempel van Karnak, zou durven uitspre ken. Langen tijd werd dit bidden voortgezet, terwijl de slingers van wierook langzaam opkringelden en daarna stond aan het hoofd van de groep een ouden man op van den grond. Hij droeg het mooiste kleed van allen. Deze man was Rah Neb, hoogepriester van Amon, die door Pharao verbannen was. Rechtop staande aan den voet van het beeld, verzocht hij de mannen, allen priesters van Amon, die in het geheim hun joiuden god aanbaden, te luisteren, naar wat hij thans ging zeggen. Hij wachtte een oogenblik, liet zijn lan ge, smalle hand glijden langs den zilveren baard. Toen hij begon te spreken, klonk zijn stem na tot in alle hoeken van de kamer en in zijn oogen glansde een vreemd licht. Broeders, begon hij, wij zijn hier te drachten betreft dan zijn er- maar weinig zaakwaarnemers die er iets van terecht brengen. Deurwaarders met een gezond stel hersenen !zijn in d|en regel de oeste en meest betrouwbare zaakwaarnemers, niet omdat zij zoo geleerd zijn, maar wel omdat hun betrekking voor hen de gele genheid heeft geopend om zich heel wat eigen te maken wat hun danig tte pas komt bij hunne zaakwaarnemerij. Tegen de zaakwaarnemerij, zooals ze hier te lande mag worden uitgeoefend, bestaan zeer groote bezwaren en ieder, die van de hulp van een zaakwaarnemer wil gebruik maken," dient zich vóór hij daartoe overgaat wel terdege af te vragen „kom ik bij iemand terecht in wien ik in alle opzichten vertrouwen kan stellen"? Nu willen we geenszins beweren dat de meeste zaakwaarnemers menschen zijn, die zich met ongeoorloofde praktijken inlaten, maar wel durven we zeggfen, dat de meeste zaakwaarnemers, wat kennis betreft, ab soluut niet berekend zijn voor hun taak en juist daardoor tal van goedgeloovigen du peeren. Het notariaat ondervindt wel den mees ten hinder en de grootste schadie van dë zaakwaarnemerij en vooral is zulks het ge val in het Noorden van ons land, waar zij een meer vruchtbaren bodem dan in het Zuiden heeft gevonden. Dit vindt zijn oorzaak niet hierin dat men liever met een zaakwaarnemer dan met een notaris heeft te doen, maar wel in het feit dat een zaakwaarnemer, die zich kan vestigen waar hij wil, zich een woonplaats kiest in de streek waar hij geen onbekende is en bovendien in het feit dat een zaakwaarnemer als regel goed- kooper werkt dan een notaris. Eenigen tijd geleden gaf de „Telegraaf" een historische verklaring betreffende den meerderen bloei der zaakwaarnemerij in het Noorden dan in het Zuiden van ons land. Die verklaring laten we hier volgen: „Of de opvatting gedeeld wordt, weet ik niet, maar voor een juiste beoordeeling ijl»» «uu f goct. p groote doos F0RMAM1MT WYBERTABLETTEN POTTER'S »LINA« MENTHOL PELLETS. zamen voor een belangrijke zaak. Het is altijd hetzelfde. Anion strijdt voor ons, zelfs wanneer wij strijden voor hem. Egyp te is hulpeloos, het geluk is ver|dwenien en vreeselijke ziektjen teisteren het land. Dit alles, ik zweer het, is Pharao's schuld. Door de kwade tongen van zijn raad gevers houdt onze koning stand in de aanbidding van Aton en zelfs de vervloe king, welke. Egypte getroffen heeft, is niet voldoende om het valsche vuur te bekoelen, dat brandt in zijn hart, ver mag niet zijn blinde oogen te openen voor de waarheid. Vijf jaren hebben wij kunnen zien hoe onze god wraak neemt en wij hebben ge leerd, welke straf het koninkrijk moest ondergaan voor de zonden van zijn heer scher; hongersnood, tegenspoed in den oorlog, besmettelijke ziekten, het is nog niet genoeg. Ik heb opnieuw aan den Almachtigen Amon gevraagd. In den afgeloopen nacht lag ik geknield voor dit beeld en mijne oogen waren geopend. Vaarwel. Wat komen zal?.... Ik weet het niet; maar er is grootsch werk voor ons te doen. Ik ben nog niet geheel op de hoog te van de taak, welke ons wacht, maar die geest van Amon heeft gesproken. Hier, op dit uur, zullen wij wachten den we derkeer van onzen god en als dit uur voor bij is, zullen wij voorwaarts gaan om de wenschen van Anion te vervullen. Zijn stem zweeg en een stilzwijgen kwam over allen. Dan ving de oude Rah Neb aan gebeden te fluisteren en de schou ders van de priesters bogen wieer in aan bidding. Amon, heerscher over allies, voor wien 1 wijsheid en wetenschap zijn, als een open telef. No. is RaamsdonksYesr. AGENTSCHAP YAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie van het vraagstuk der zaakwaarnemerij hecht ik beteekenis aan Wet feit, dat het notariaat in de noordelijke provinciën veel jonger is dan elders. Waren in Holland, Zeeland, Utrecht, Brabant en Limburg reeds in de zestiende eeuw of daaromtrent notarissen gevestigd, in het noordjen da teert het instituut eerst van de inlijving van ons land bij Frankrijk en vele stand plaatsen zijn zelfs van nog veel jongeren datum. Voorheen verrichtten er de redgers, grietmannen, schouten of hoe zij ook heet ten, en hier en daar zielfs de pastors, wat later tot üen werkkring van den notaris zoude behooren, en nu ligt het wel voor de hand, dat er een zekere over gangsperiode noodig was om het publiek ten volle aan de vreemde instelling, het notariaat, te doen gewennen en in die pe riode viel het onbevoegden, doch met het publiek vertrouwden lieden met eenige be drevenheid niet moeilijk, zich een plaats te veroveren. Mogtelijk is de invloed van die overgangsperiode nog niet geheel ver dwenen. Merkwaardig is zeker, dat er thans nog zaakwaarnemers bestaan, die de voetstappen van hun voorzaten drukken en steunen op oude familite-relaties. Dat het notariaat van vroeger in dezie ook min of meer schuldig staat, valt niet te ontkennen. Onze voorgangers hebben, althans voor een groot deel, de dingen ge nomen zooals ze waren, en de zaakwaarne mers eenvoudig geaccepteerd door er mede samen te werken. De begrippen verande ren. Thans wordt zoodanig samenwerken terecht strijdig geacht met die eer en waar digheid van het ambt. boek Plotseling werd een geluid vernomen in de gang, achter de kamer. D|e bidders zwegen en waardig keerde Rah Neb zich om. Wie komt de verecring van Amon ver storen? Een groote sterke man kwam binnen en staande achter de groep sprak hij buigend Ik heb groot nieuws voor u, Rah Neb. Amon, onze god heeft zijn wil verwezen lijkt. Aller oogen richtten zich naar den bood schapper, doch hij ving hun blik zonder aarzeling op. Zijn naam was El Caleb en hij was aan allen in de kamer bekend. Vijf jatten gele den had 'zijn roem als krijgsman en staat kundige hem naar voren gebracht en een plaats bezorgd onder de meest geziene 11 aan Pharao's hof. Maar evenals vele an deren, had hij geweigierd te knielen voor god Aton. Zijn vertrouwen in Amon had stand gehouden, doch kostte hem alles. Eerste minister van den Pharao, was hij in onmin verjaagd uit het paleis en troost gevonden in den tempiel van den verne derden god, waar hij met Rah Neb en diens volgelingen plannen had gesmeed voor den val van Pharao Akhnaton.. Het is. goed, El Caleb, sprak de hoo gepriester, zeg ons, welk nieuws gij brengt. El Caleb boog ten tweeden male. Buiten staat een vrouw te wachten en haar woorden mogen slechts door u al leen worden gehoord. Rah Neb knikte langzaam. Ik wil haar zien, mijn zoon. Vraag haar binnen te komen. El Caleb ging terug naar de deur en opende die, om een zwaargesluierde vrouw Verder meen ik dat op den omvang en de kans van slagen van de zaakwaarnem<er- rij van invloed is, al kunnen er ook anderje factoren op inwerken, ide kracht, wielke op een bepaalde standplaats van hiet nota riaat uitgaat, en de graad van algemeene ontwikkeling der bevolking. Een krachtig notariaat en een goed ontwikkeld publiek zijn sterke remmen tegen het opbloeien van de zaakwaarnemerij. Niet zelden ziet men dan ook gebeuren, dat zaakwaarne merij ontstaat tijdens een notarieele vaca ture speciaal indien het niet mogelijk is om de waarneming van het vacante kan toor aan een candidaat-notaris op te dragen, die er zich geheel aan kan ge ven, i n tegenstelling met een naburig no taris, die zulks met den besten wil niet kan doen". Maar niet slechts het notariaat, doch ook het publiek is door de zaakwaarne merij allerminst gebaat. Immers ligt het voor de hand dat het toevertrouwen zij ner zaken aan absoluut niet-deskundige personen geenszins gewenscht is. Gelukkig dat het publiek meer en meer gaat inzien, dat vele der Niederlandsche zaakwaarnemers niet d e mienschen zijn om vooral in aangelegenheden van rechts kundigen a ard als raadsman op te treden, zoodat steeds meer wordt begrepen dat men zich in zaken, waarbij wetskennis te pas komt, beter kan wenden tot een ad vocaat-procureur of notaris, die beiden eene deugdelijke opleiding hebben genoten dan tot een zaakwaarnemer, waartoe ieder .zich zelf zonder eenige vooropleiding kan promoveeren. o binnen te laten, die een jongen van ver rassende schoonhe/d aan de hand leidde. Haar kleeding was zeer eenvoudig, maar haar wijze van optreden bewees, dat zij niet van gewone afkomst was. De sluier verried echter niets en onder de verwonderderde en zoekende blikken der priesters trad zij Rah Neb tteglemoet, terwijl zij den jongen zacht met zich mee trok. Voor liet beeld van Amon boog zij, kniel de en fluisterde een kort gebed. Daarna keerde zij zich tot Rah Neb. Ik kom u een opdracht brengen, fluis terde zij en het scheen dat zij een weinig ongerust was door den ernst van haar daad. Hier in dit kistje is een geschrift, een papyrus, waarop is neergeschreven het geheim van de geboorte van dezen knaap, zijn toekomstvoorspelling, zooals die is opgemaakt uit de lijnen van zijn hand door Sampi, de toovenares, en voorts andere dingen, die geheim zijn, Rah Neb, en welke gij alleen moogt lezen. Kent gij mij? Rah Neb boog. Ik ken u zeer goed. De vrouw had een klein kistje van on der haar kleed vandaan gehaald en dit overhandigde zij den hoogepriester. Te gelijkertijd duwde zij den jongen naar voren. Bescherm dezen knaap, o Rah Neb, en houdt hem verborgen tot dje groote clag der Bevrijding. Het is de wil van Amon, dat dit alles zoo gebeurt en dat ik thans hier ben. Ik durf hier niet lang»er blijven. Neem het kind en het kistje en waakt voor beiden. In het geschrift zult gij vinden, waarom gij zulks moet doen. (Wjordt vervolgd.) f NIEUWSBLAD iiir let Lui tu leislei ei AlteuleLaiistnit saieiervaarl AB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1