VAN fl 7.- f25.- f32- f47.- f56.- DIT MERK OM ONZE MAATKLEERMAKERS VAN RAVENS WA A Y'S THEE KWALITEIT Qeen oude Opruimingsstoffen, maar de nieuwste dessins voor 1927. Wij volgen 't Amerikaansche systeem„GEEN WERKLOOSHEID DOOR LAGERE PRIJZEN". GROOTSTE MAATZAAK TE GORINCHEM. Beneden iedere concurrentie en beneden de confectieprijzen. Vergadering van den raad der gemeente ALMKERK op Dinsdag 25 Jan. "27, nm. 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: E. A. Bergmeijer, Burgem. Seceretaris: C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en wenscht op deze eerste verga dering van dit jaar, de heeren raadsle den ook met hunne gezinnen, zoowel; op burgerlijk als geestelijk terrein, een geluk kig en voorspoedig nieuwjaar. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Aankoop Autobrandspuit, over welk on derwerp in de vorige vergadering; de stem men staakten. Weth. de Jong zou aangaande deze zaak wel een paar vragen willen stellen, en vraagt of de Voorzittler ook op klei ne plaatsen heeft geinformeerd naar de resultaten van een autdbrandspuit. De Voorzitter zegt dat door hem het advies is gevraagd van een opperbrand- meester te Amsterdam, welke genoemde spuit voor alle plattelandsgemeenten aan- beveelde. Dan vraagt de heer de Jong of de Voor zitter al eens nagedacht heeft, welk per soneel noodiig is en hoevjeel de kosten bedragen, welke hieraan verbonden zijn. De Voorzitter zegt dat voor het be dienen van een dergelijke spuit het noo- dige o nderricht wordt gegeven, terwijl ook op verschillende plaatsen de politie met de verdere werkzaamheden van de spuit wordt belast, zonder verhooging van trac- tement; spreker gelooft dat dhr. de Jong eenigszins pessimistisch is in deZe zaak. De heer de Jong zegt, als men een to ren wil bouwen, moet men eerst de kos ten daarvan berekenen. Het voorstel tot aankoop in stemming gebracht, wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Weth. Ottevanger is sterk voor aankoop van een handbrandspuit. De Voorzitter zegt dat door den heer Ottevanger, als lid der Comm. tot aan koop eener autobrandspuit, geen woord is gesproken over aankoop van een hand brandspuit; wanneer ik had geweten, dat een lid dier commissie tegen aankoop eener autobrandspuit was gewjeest, had ik mij niet voor een verloren zaak gege ven. Ook onze beginselen laten dit niet toe, om voor deze gemfeente te kunnen volstaan met een handbrandspuit. Wan neer er later ongelukken gebeuren, b.v. wanneer er brand komt met hevigen wind dan is de verantwoordelijkheid voor den raad. De 'heer Koekoek zegt, wanneer hier een handbrandspuit gekocht wordt, dit ook nooöig is voor den Uppelschendijk, spr. zegt, deze menschen zijn ook gemeente naren en betalen ook belasting. Dhr. de Jong zegt, dat er indertijd wel een honderd stuks gebruikte handbrand spuiten werden aangeboden. De Voorzitter stelt voor een advertentie te plaatsen, waar ook dhr. v. Leeuwen veel voor voelt. Het voorstel van dhr. Ottevanger tot aankoop van een nieuwe hand'brandspuit met garantie, wordt" aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Ingekomen stukken: Een verzoek van de autobusonderne mingen „Onze Dienst" en „Alad" om de hun toegezegde subsidie te mogen ont vangen resp. f 100 en f 50 hetwelk wordt toegestaan. Schrijven van Ged. St. waarin wordt medegedeeld, dat het raadsbesluit waar bij aan de vereen, tot stichting en in-- standhouding van Bijz. scholen, te Nieu- wendijk, gem. Almkerk, werd geweigerd, gelden beschikbaar te stellen uit de ge meentekas tot het aanbrengen van een centrale verwarming in de school aldaar, is vernietigd. B. en W. komen in deze aangelegenheid met geen voorstel. De Voorzitter wil het voorkomen dat zoowel Ged. St. als de raad zich aan de wet hebben te houden. Ged. St. hebben aldus spr., den wettelijken termijn, om in deze zaak een besluit te nemen, zijnde drie maanden, overschreden. Spr. vraagt wie over deze aangelegenheid het woord wenscht. De heer Ottevanger zegt hierna het volgende Mijnh. de Voorzitter, I( k heb toen de aanvrage van het school bestuur van den Nieuwendijk tot Ihet ma ken van een centrale verwarming op kos ten van het gemeentebestuur, alhier in kwam, met volle vrijmoedigheid tegen ge stemd, niet omdat ik was tegen centrale verwarming, maar daar ik liever gezien had, dat ze het uit eigen middelen gedaan hadden, dus uit het oogpunt van bezui niging. Het schoolbestuur heeft echter geen genoegen genomen met de beslissing van den gemeenteraad om op hun verzoek afwijzend te beslissen, maar zijn bij' Ged Staten in beroep gegaan, m(et 'het ver wachtte gevolg, dat het raadsbesluit zou vernietigd worden, dit is dan ook, zoo we reeds hoorden het gevolg geweest. M. d. V. wat staat de raad thans te doen, de strijd, die we vooruit wietien te moeten verliezen, thans weder voortzetten, en in hooger beroep gaan tegen het be sluit van Ged. Staten? Naar mijn beschei den meening moieten we, vpor we be slissen, de zaak thans goed ondier de oogen zien en ons enkele vragen stellen? a. Wie zijn hier de stnjdvoerders BOVENAAN staan wij met onze prachtvolle coupe en afwerking BOVENAAN staan wij met onze prachtvolle coupe en afwerking Overtuigt U en gaat onze Etalages bezichtigen, ledereen stellen wij nu in staat een goedkoop en degelijk Costume naar Maat te koopen. ONDERAAN staan wij met de I LAAGSTE PRIJZEN Werkende met het grootste aantal Maat-Kleermakers en Maat-Coupeurs. Vraagt de stalen of de stukken ter bezichtiging. ONDERAAN staan wij met de LAAGSTE PRIJZEN b. Welke posten kunnen er voor de gemeente uit voortvloeien wanneer we ons bij het Besluit van Ged. St. neerleggen? c. Welke gevolgen zouden er uit kun nen voortkomen, wanneer de raad zich een tijd bleef verzetten tegen de aan vrage van het schoolbestuur. De strijdvoerders in dit geding zijn een rechtsche gemjeenteraad en een Ghr. School bestuur, voorwaar zouden we zeggen, een aardige combinatie. De rechtsche gemeen teraad heeft niet de minste bedoeling! het schoolbestuur dwars te zitten, en het Chr. schoolbestuur doet niet liever dan den rechtschen gemeenteraad het regee- ren zo ogemakkelijk mogelijk maken. De gemeenteraad is in dezen strijd begonnen met om de Chr. school haar centralie veihvarming te onthouden, want men wist vooruit, dat dit volgens de wet onmogelijk was, maar om te protesteeren tegen art. 75 van de schoolwet 1920, waarin de gemeenteraden eenvoudig geldschieters ge maakt worden en daarvoor weinig of niets in te brengen hebben. Aan het protest tegen art. 75 is dan ook in de eerst'e plaats voldaan. Het schoolbestuur heeft met hare aanvrage niets onrechtmatigs ge daan ,daar ze volgens de wet volkomen het recht er toe heeft, en het ook' den ge meenteraad niet lastig zal maken. We zullen het zien, wanneer we de fi- nantieele zijde gaan bezien. De kosten voor de installatie van de centrale verw. zullen f 3000 beloopen, dit kapitaal te gen een rente van 5 pCt. 's jaars, be loopt per jaar een uitgave van f150. De ze kosten moeten over drie gemeenten verdeeld worden, naar het aantal school gaande kinderen, dat thans bedraagt 333, en wel van Dussen 39, van de Wjerken en Sleeuwijk 116 en van Almkerk 178. Alzoo moet betaald worden door Dus sen f 17,55, door de Werken en Sleeuwijk f 52,20 en door Almkerk f 80,25. Hieruit blijkt dat de kosten niet onoverkomelijk zijn. Het schoolbestuur heeft met de uitga ven die volgens art. 101 door hiet ge^ meentebestuur moeten vergoed worden, de zelfde zuinigheid betracht, als indertijd toen de kosten door h,et biejstfuur zelf moesten gedragen worden. Wanneer we rekenen dat de vergoeding volgens art. 101 kostenden prijs van het O. L. onder wijs f10 per leerling bedraagt, dan zou het schoolbestuur een bedrag van f 3300 mogen uitgeven en zij kon bij een zuinige berekening met f 7 per leerling wellicht bestaan. Zoo krijgt men hier een bespa- rin- gpaan kosten van f 999 ten voordeele van de gemeentekas. Deze som zou ge heel of gedeeltelijk door het schoolbe stuur uitgegeven kunnen worden, zonder dat het gemeentebestuur hierop eenige aan merking zou kunnen maken. Wanneer wij dit alles in aanmerking nemlen, dan ben ik in de vaste overtuiging dat hjet belang der gemeente is, dat de gemeenteraad zich neerlegge bij het besluit van Ged. St. en niet verder ga, maar dat de recjhtsche gemeenteraad en het Chr. schoolbestuur in goede verstandhouding m'et elkander zullen trachten, de bezuiniging ten hoog ste top voeren. Dhr. Verschoor wil omtrent het betoog wel iets zeggen, spreker is van meening, dat de tegenwoordige minister er niet voor zal zijn en kan in verband jh iermee niet met den heer Ottevanger meegaan. De heer Ottevanger deelt ook nog mede, dat door het schoolbestuur de mjeest mo gelijke zuinigheid wordt betracht, dit kon volgens spreker anders zijn. De Voorzitter zegt dat het niet de be doeling is het schoolbestuur dwars tie zitten, maar de wettelijke bepalingen moe ten worden nageleefd. Dhr. Koekoek vraagt, hoeveel de kos ten zouden bedragen tot het aanbrengen van de centrale verwarming, op dit oo genblik. De heer Ottevanger zegt dit op het oo genblik niet officieel te kunnen zeggen Dhr. Snoek stelt voor,'daar alle scholen om eene centrale verwarming kunnen ko men, en met het oog op de noodige be zuiniging ,in beroep te gaan tegen de be slissing van Ged. Staten, bij de Kroon Dit voorstel wordt na nog eenige dis cussie aangenomen. Goedkeuring door Ged. St. gemeente rekening 1925, na verwierping van eei daarop voorkomende post van f 299,70 Daar deze uitgaafpost door het college voornoemd, op de gemeentebegrooting '25 werd toegestaan en voorheen die post door dit college ook al werd gofcdgfe- keurd wordt zoo'n houding van Ged. St. door den raad niet begnepen en wordt met algemeene stemmen besloten, bij Ged. St. alsnog op goedkeuring der gemeente- rekening aan te dringen, zooals die door den raad ter goedkeuring werd aange boden. Tot lid van het Burgerl. Armbest. wordt herkozen de heer C. den Boer Sr. Tot leden der schattingscommissie wor den herkozen de heeren J. C. Ottevanger, G.j tde Leeuw, T. Colijn (en W. Noorloos Cz.i De kostende prijs voor de lagere scho len Iwerd vastgesteld op f 10,15 p. leerling. Bij de rondvraag informeert de heer Koekoek welk bedrag de gemeente jaar lijks aan schade heeft bij de aanvaarding van het nieuwe contract miet de PNEM^ Dhr. Ottevanger noemt in deze zaak nog geen cijfers. Dhr. Koekoek zegt, wanneer nu blijkt dat de gemeente veel schade lijdt, voor wien komt het dan, voor de lichtvterbrui- kers of de belastingbetalers, spreker zal GARANDEERT U in deze zaak sterk ageeren en gelooft ook dat wij aan handen en voeten gebonden zijn. De Voorzitter zegt dat de lichtcommis- sie deze zaak w|el in een goede richting zal brengen. Dhr. Verschoor zegt dat de wierkster van de openbare school, nu zij maar een lokaal behoeft schoon te houdien, daar voor hetzelfde bedrag krijgt uitgekeerd als toen zij vier lokalen molest schoon houden, hetwelk volgens spreker niet in orde is met het oog op bezuiniging. De Secretaris licht deze zaak nader toe, terwijl de Voorzitter bereid is deze aange legenheid te onderzoeken. Ook stelt dhr. Verschoor voor, goed toezicht te houden op de werkzaamhe- (evenals vorige jaren) in deze nog stille maand RUIMSCHOOTS VAN WERK TE VOORZIEN, bieden wij aan uit ruim 300 dessins der nieuwste Stoffen 1927 COSTUMES NAAR MAAT in de navolgende prjjzen. COSTUMES NAAR AAT. BERGEIIK STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2