Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ne. 4676 mroensdao 28 Jaouari ONS KINDERHOEKJE Rheumatiek Laat het zoover niet home ti met Uw Kloosterbalsem Vrouwenrubriek Besm etti ngsge vaar. Kinderrubriek. Rubriek van den Arbeid Landbouwriibriek Riunenlaiid BEHOORENDE BIJ HET Waarschawiogssignalen. Als uw organisme zelf u door pifn en kwalen, een duizelig gevoel, oqrsui,1- zingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren en het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te ne men. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn,, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gon zen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig, of dra derig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij worden aanbevolen als het mid del, dat de verzwakte nieren opwekt, die urineloozing regelt en u bevrijdt van rug pijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in. glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 29 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van dé raadsels \an verleden week zijn: 1. Zeepbel. 2. Pantoffel. 3. Tulp, (sta hut, els, opa.) De nieuwe raadsels zijn: 1. Welk bier maakt het meeste cn mooiste schuim? 2. Wie kan me een dier opnoemen, dar alleen maar een kop en een staart heeft? 3. Welke voet heeft nog nooit een schoen gedragen en zou er ook nooit een kunnen dragen? 4. Zoek de verborgen diernamen in de volgende zinDit stuk papier is lan ger dan Uw liniaal. OOM KAREL. DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KO NING SUIKERBUIK. III. Toen de koning 'het bord. schoon leeg had, likte hij zijn lippen af en zuchtte: O, o, wat is dat heerlijk. Nog nooit van mijn leven heb ik zoo lekker gegeten. Maar, vertel me eens, Barendje, hoe kwam jij aan dat kostelijke bord bruine boonen? O, Majesteit, het is immers vandaag Woensdag? Welnu, ik wist, dat mijn pleeg moeder, vrouw Snip, altijd op Woensdag bruine boonen met spek eet. Toen ben ik naar haar toe gegaan en heb gezegd moeder Snip, U ziet hier voor U, Barend je Kwik. Zoo, zei vrouw Snip, ben je daar weer, dékselsche rekel? Maak dat je wegkomt. Nee, moeder Snip, zei ik, ik ga niet weg. Want weet u wel, wie ik ben? Toen zette moeder Snip grootie oogén op en toen zei ik: Ik ben Barendje Kwik, Koninklijke soep blazer aan het hof van Koning Suiker buik. In naam van den koning, vrouw Snip, zeg ik u, geef mij een bord bruine boonen met spek. U begrijpt, Majesteit, dat vrouw Snip schrok. Ze schepte het bord boordlevol en zoo bracht ik het aan U. Toen Barendje deze woorden gesproken had, kwam juist de. hofmaarschalk bin nen, met een groote schaal. In die schaal was het twaalfuurtje van den koning. Met een plechtig gezicht en een diepe buigingi zette de hofmaarschalk den schaal voor dien koning neer en ging weer heen. De koning keek erg treurig. Daar hjeb je het weer, Barendje, zei hij, nu heb ik juist Zoo aan die bruine boonen gesmuld, en nu moet ik weer van dat zoete lekkers eten. Wat denk jij nu wel, dat er in die schaal zit? Kantkoek, raadde Barendje. Mis, zei de koning, je mag nog eens raden. Rooie kool met krenten, riep Barendje. Weer mis, zei de koning, over raden Barendje. Barendje dacht lang na en zei eindelijk Gemberbolussen. Weer mis, zei de koning, het is Woens dag vandaag en dan krijg ik altijd Mokka taart met slagroom voor twaalf uur. Is het niet verschrikkelijk? Nu, zei Barendje, als u het niet graag lust, dan weet ik wel een jongetje, die nog nooit van zijn leven Mokkataart met slagroom gegeten heeft, en die het heel erg graag zou lusten. Wil ik het aan dat jongetje geven, Majesteit? Want u heeft nu toch immers pas bruine boonen ge had? Prachtig riep de koning uit, doe dat Barentje, je bent een kraan van een ke rel. Misschien maak ik je later nog wjel eens eerste minister. Of admiraal, of hoofd man van de brandweer. Ik zal nog eens kij ken. Geef die taart nu maar aan dat jon getje. Dank u wel, Majesteit, zei Barend je en tot de grootste verwondering van Koning Suikerbuik lichtte hij het deksel van den schaal en begon gretig in den Mokkataart met slagroom te happen. Wat is dat nu, riep de koning uit, eet je dat nu zelf op? En ik dacht, dat je die taart aan een jongetje wilde geven, die het graag lustte en het nooit gegeten had? Dat is ook zoo, Majesteit, zei Barendje, BOB EN MOP IN DROOMLAND. VIII. Toen het winkeltje gesloten werd, gingen zjj met hun drieën naar het kleine achterkamertje om een beetje uit te rusten. De oude dame had voor verfrissching een blikje toffees meegenomen. Ze hadden nog niet lang gezeten en de helft van de toffees was nog pas op, toen de oude dame be jon te knikkebollen. »Wat zullen wy gaan doen fluisterde Mop. Bop wilde juist antwoorden, toen hy een kreet slaakte. »Mjjn stoel gaat kapot t« riep hij uit. Maar dat was niet zoo de stoel zakte langzaam weg en Bop zat eensklaps op den vloer, Terwjjl Bop opstond, verdwenen de oude dame, de roode kat en het kleine snoepwinkeltje langzaam uit het gezicht en Bop en Mop bevonden zich plotseling op een eenzamen weg, terwijl zy achter hen het geluid van voetstappen hoorden naderen. (Wordt vervolgd). want dat jongetje...... dat ben ik. Toen moest de koning zoo hard lachen, dat hij zich van pret op zijn dikke buig sloeg. Barendje, riep hij uit, je mag een wensch doen, en ik zal die vervullen, zeg op, wat wil je? Een dag koning zijn, juichte Barendje. Goed, zei de koning, morgen mag jij koning zijn ,den heelen dag. Toen danste Barendje van vreugde in het rond, met in iedre hand een stuk taart. Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn. Wacht tochniettotdatg^als een stumper door de kamer strompelt Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar Gebruik dus tijdig Jumper costumes schijnen steeds gewild te blijven onverschillig welke andere cos tumes gedragen worden. Natuurlijk wor den zij beinvloed door heerschende mode maar zij zijn zoo nuttig, dat niemand er aan zou kunnen denken, zie gieheel te laten verdwijnen. Niiet, dat daarvoor eenig gevaar dreigt te bestaan jumper pakjes zijn dit seizoen nog populairder ge weest, dan vroeger ooit liet geval was. De nieuwe hebben bijna alle een ceintuur in de taille en in zeer veel gevallen zijn zij van het overblousende genre, dat op het oogenblik nog zeer in zwang is. Bij zelf geverfde jumpers zal men ook heel dikwijls zien, dat de naden samenge houden worden door smalle reepjes bind werk. Deze nieuwe vinding komt uit Parijs zooals men ook wel kon verwachten. De rokken zijn bijna altijd met plooien, zoodat ze in werkelijkheid wijd zijn, hoie- wel zij schijnbaar recht en slank afhangen. Het jumpercostume afgebeeld onder no. 1252 wordt gemaakt van biscuitkleurig Viyella met lichte groene ruiten. De korte geplooide rok heeft aan de onderzijde een strook van effen biscuit kleur. Eenzelfde garneering heeft de jumper zelf, die een kraagjte heeft van dezelfde stof en lichtelijk overbloust boven een smalle ceintuur in de taille. Een dubbele rij kleine knoopjes vormt de garneering aan de voorzijde. Knippatronen zijn ver krijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48| onder opgave van no. 1252. Kosten 55 ct. Een kraagje en belegsels van een zacht rose tint zijn een aardige garmeering voor het beige laken costuumpje, afgebeeld on der No. 1251. Hjier is de taillelijn geac centueerd door de smalle strookjes die opzij bij den rok zijn opgelegd, terwijl de wijdte van het lijfje ingenomen wordt door de groepen plooitjes bij die schouders. Rijtjes nette knoopjes worden gekozen voor de garneering van de mouwen en het vóórstuk. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48 onder opgave van no. 1251. Kosten 55 cents. De Hooge Raad van Arbeid. Door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid is bij de Tweede Kamer kort geleden een wetsontwerp ingediend tot regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Deze was indertijd bij Kon. Besl. van 4 Oct. 1919 door Minister Aalberse ingesteld en 14 Febr. 1920 door hem geinstalleerd met een rede, waarin hij ver klaarde den raad te beschouwien als een trait d'Union tusschen maatschappij en Overheid, een permanente vertegenwoor diging van het sociale leven bij de organen van den Staat. De Raad werd samengesteld uit eenige hooge ambtenaren, een aantal vertegen*- woordigers ,min. 10, van de werkgevers en a rbeidersorganisaties en eenige, min. 5, personen die bijzondere studie heb ben gemaakt van sociaal-economische vraagstukken en wetgeving. De taak van den Raad was de Regee ring van advies te dienen over de ont werpen van wet betreffende de arbeids vraagstukken, voordat deze ontw. bij de St.-Gen. zouden worden ingediend. In den loop van zijn bestaan heeft de Raad dit dan ook herhaaldelijk gedaan; dat de ad viezen steeds duidelijk of vastomlijnd wa ren, kan nu niet direct gezegd worden. Doch dit was ook een vrijwel noodzake lijk gevolg van zijn samenstelling. Immers het was juist de bedoeling in dien Raad zooveel mogelijk alle richtingen te doen vertegenwoordigen en in de adviezen van den Raad wordt er steeds mjet zorg voor gewaakt, dat de meeningen van al deze richtingen tot uiting komen. Slechts in en kele algemetene kwesties zal dus een ad vies gegeven worden, waarin één bepaalde richting als de meest gewfenschtle naar voren wordt gebracht; over het algemeen is het advies een kaleidoscoop van mee ningen, waaruit de Minister zelf maar moet kiezen wat hem hjet beste lijkt. Het nieuwe wetsontwerp laat dezen toe stand ongewijzigd; een advies der werkge versverenigingen om den Raad te doen bestaaü uit drie groepen: h)et industri- eele grootbedrijf, het middenstandsbedrijf en het boerenbedrijf, waardoor de advie zen aan deskundigheid zouden winnen, werd, evenmin als den wensch om de z.g. wetenschappelijken slechts een adviseerende stem toe te kennen, niet opgevolgd. Wel gaf de Minister gevolg aan het Verzoek om den Raad cle bevoegdheid toe te ken nen u/t eigen beweging adviezen te geven over arbeidsvraagstukken, terwijl de Raad ook zijn eigen werkwijze zal kunnen rege len. Een geheel zelfstandig instituut met eigen financiën wilde hij er echter niet van maken. Met belangstelling mag dc beslis sing van de Staten-Gcneraal worden afge wacht. Wat meer direct de arbeidsvoorwaar den betreft, moge de aandacht gevestigd worden op de besprekingen, die in de baksteenindustrie, de bouwvakken en dc visscherij plaats vonden, waarbij men ech ter nog niet tot overeenstemming kwam. In het garagetaxibedrijf te Amsterdam brak 8 Jan. een staking uit, terwijl 14 Jan. voor den Hoogen Raad der Nederlanden, de pleidooien worden gevoerd inzake de in trekking van het bekende artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit voor Rijksambte naren. By tijdig gebruik van Mijnhardt's Keelpijn tabletten voorkomt gij besmetting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smetstoffen. Buisje 30 ct.Flacon 60 ct. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Het Landbouwblad voor Zeeland en Noordbrabant, geeft een verslag van de jongste gehouden vergadering van liet dag. bestuur van de Noordbr. Mij. van Landbouw, waaraan wij het volgende ont- leenen. De afd. Ossendrecht heeft opgehouden te bestaan cn de afd. Heeze werd weer opgericht. Deze afdeeling werd tot de Mij. toegelaten. Besproken werd het voorstel van Ged. Staten van Noordbrabant om bij het op nieuw vaststellen der weggeldverordening alle bestuurders van rij- en trekdieren te verplichten steeds een rijkaart bij' zich te hebben om deze op eerste vordering te kunnen toonen. Opgemerkt werd dat uit aanneming van dit voorstel, groote moei lijkheden voor de landbouwers paardeii- houders zullen voortvloeien. Besloten werd aan Ged. Staten te verzoeken, om in den geest der rijwielbelasting, verplicht te stel len dat iedere bestuurder van een rij- of trekdier een plaatje of penning bij zich moeten hebben, dat ten allen tijde zal moeten kunnen worden getoond, of zicht baar moeten worden gedragen. Dit werd veel eenvoudiger geoordeeld. Aangenomen werd een voorstel der com missie voor de bestrijding der rundertuber- culose om samenwerking te zoekjen met de door den Zuid-Nederlandschen Zui- velbond den Brabantschen Zuivelbond en den N.-Br. Chr. Boerenbond ingestelde commissie tot onderzoek naar de beste wijze van bestrijding der rundertubbrcu- lose. Vervolgens werd ingesteld een com missie, die tot taak heeft te trachten een fijnzaadtelersvereen, op te richten. Aan het hoofdbestuur zal worden voor gesteld om den gewassen-wedstrijd voor het Land van Heusden en Altena ook in 1927 weer uit te schrijven. Medegedeeld werd dat de commissie voor waterloozing en waterweggen het Rijksbureau voor ontwatering heeft uitge- noodigd een rapport te willen uitbrengen over de hooge waterstanden op hetj Zui derafwateringskanaal, door welke hooge standen belangrijke schade is ontstaan. Dit rapport is bereids toegezegd. o— De afd. Noordbrabant van de Vereen, tot Bevordering der Paardenfokkerij, hield onder voorzitterschap van den heer A. Snoek uit Almkerk in de achterzaal van het hotel Verwiel te Waalwijk eene verga dering, die druk bezocht was. De hoofdschotel van de agenda was aanwijzing plaats waar in 1927 de keurin gen i uilen plaats hebben. De heer Branderhorst uit Eethen pleit te om_de keuringen in Waalwijk t,e doen houden. De heeren Nelemans en Punt spraken zich Vt it voor Breda. Een langdurige discussie, geen enkel resultaat opleverende, vloeide hieruit voort. Van de gevoerde besprekingen zal aan de regelingscommissie verslag uit worden gebracht. HET POLITIEAGENTEN SCHANDAAL TE ROTTERDAM. Terwijl de onlangs in hechtenis gestelde personen nu, de agent van politie B., de ontslagen agent v. W. de vrouw en de later gearresteerde Duitscher T., allen be schuldigd van medeplichtigheid aan de heling van te Vlaardingen, Hillegersberg, op de rivier en wellicht ook elders ge stolen sieraden reeds ter beschikking van het gerecht zijn gesteld, duurt het onder zoek, temeer nu de politie er niet in mocht slagen de inbraken bij de juweliers Smal- broek en Ameling Merkes op tè helderen voort en komt, dank zij onderzoekingen in het land, telkens iets meer licht in de zaken. Men staat inmiddels nog voor on opgeloste raadsels, hetgeen des te meer jammer is daar deze misdrijven van den laatsten tijd een zeer ernstig karakter dra gen. Te Steenwijk is nu eenige dagen geleden beslag gelegd op een gouden horloge, op verzoek der Rotterdamsche recherche. Dat uurwerk is afkomstig van de inbraak van de wed. v. Leeuwen te Vlaardingen en werd gevonden bij een broer van den ontslagen politiagent v. W. Bovendien werden onlangs te Bloemen- daal sieraden afkomstig van de Hillegers- bergsche inbraken teruggevonden. Boven dien zijn, nadat de Duitscher ter beschik king der Hillegersbergsche justitie was gesteld, al de in dc/e plaats gastolen goederen terecht gekomen. Een zekere L. heeft deze hoogstwaarschijnlijk voor den verimoedelijken dader in een bank van leening gedeponeerd. Terwijl de bewijzen tegen de arrestan ten zich opstapelen, wordt het onder zoek door de Rotterdamsche politie nog steeds voortgezet. In het Algemeen Politieblad is een ver zoek tot aanhouding gepubliceerd van den man, dien men als hoofddader van de Hillegersbergsche inbraken verdenkt. DE HUURWETTEN Drie Kon. Besl., alle gedagteekend 18 Jan. 1927, zijn in het Staatsblad versche nen. Daarin wordt ter uitvoering van slot artikelen van de Huurcommissiewet, van de Huuropzeggingswet en van de Huur- aanzeggingswet bepaald, dat de omstandig heden, het voortbestaan van deze wetten, langer dan zes maanden na 18 Jan. 1927, niet noodig maken. Derhalve zijn met in gang van 19 Juli 1927, de Huurwetten buiten werking gesteld. GESTOLEN. De politie te Gouda heeft vier min derjarige jongens aangehouden, die dc laatste weken talrijke rijwielplaatjes had den gestolen van fietsen, welke een oogen blik onbeheerd voor winkels waren ge plaatst. Zij hadden de plaatjes tegen ge ringen prijs verkocht. Zeven personen zijn vermoedelijk als helers bij het geval be trokken. o GEEN SCHEURING IN DE ANTI-RE VOLUTIONAIRE PARTIJ. Men meldt aan de „Stand." dat de ver gadering van Hervormde Anti-revolutio nairen in de provincie Utrecht, wellci& goed bezocht was en o.a. ook door prof- dr. H. Visscher werd bijgewoond, een parig vaststelde: dat niet gestreefd is naar scheuring in de A. R. partij, dat niet be doeld is tot aparte partijformatie te komen dat veeleer op den voorgrond is gesteld al wat gedaan kon worden tot opbouw der A.-R. partij en tot verhooging van haar invloed op het Volksleven. Kienw^btad (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5