Derde Blad voor het Land van Heusden on Altena, de Langstraat on de Bommeierwaard. 111676 PUROL er op! Huwelijk. HEUSDEN Buitenlandsch Overzicht, Buitenland Binnenland Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws mm Het verzacht en geneest Huwelijks-uitzetten. De Duitsche kabinetscrisis duurt nog steeds voort, de laatste dagen zyn tal van besprekingen gehouden, doch er is rog geen accoord tot stand gekomen tusschen dr. Markx, die met de kabinetsformatie is belast, en de Duitsch-nationalen. Laatst genoemden hebben geenszins, hoe fel zij ook minister-portefeuilles begeeren, terstond de punten aanvaard, welke het centrum in zQn manifest vermeldde als het mini mum-programma, waarmede de Duitsch- nationalen zich hadden te vereenigen, wilden zy in de regeering worden opge nomen. De voorwaarden, welke het cen trum op binnen- en builenlandsch-politiek gebied heeft gesteld, zyn de laatste dagen het onderwerp geweest van talryke be sprekingen, die nog niet tot een definitief resultaat leidden. Er zou echter uit de laatste berichten kunnen worden afgeleid, dat inmiddels ten aanzien van het sociaal-politieke program ma overeenstemming is bereikt. Wat echter den Duitschen staatsvorm betreft, deinzen de Duitsch-nationalen er blykbaar nog een beetje voor terug om de symbolen der republiek, zooals van hen gevraagd wordt, royaal te erkennen, terwyl er in de tele grammen ook nog gewag wordt gemaakt van meeningsverschillen ten aanzien van de door Marx in uitzicht gestelde hervor mingen der ryksweerbaarheid. Evenzoo laat men uitkomen, dat het nog al wat voeten in de aarde heeft om het eens te worden ten aanzien van de formuleering van het buitenlandsch-politiek progam. Het stast evenwel te voorzien, dat met geven en nemen de moeilijkheden wel uit den weg zyn te ruimen. Het hevige ver langen van de Duitsch natialen, om zich van een deel der regeeringsmacht te ver zekeren, zal hen er ten slotte wel toe brengen, wat water in den wyn te doen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat, hoewel er tot nu toe geen aanwijzingen zijn, dat Sjanghai ernstig door de Kantonneezen Wordt bedreigd, de ongerustheid toch blyft aanhouden, vooral onder de vrouwelijke buitenlanders, van wie er velen zich ge reed maken om te vertrekken. By wyze van voorzorg worden de kostbaarheden niet meer thuis bewaard, doch naar de banken overgebracht of gereed gehouden om naar elders te worden verscheept. Een der tmnken heeft reeds bekend gemaakt, dat taar kluizen reeds vol 2ijo, zoodat zy geen costbaarheden meer in bewaring kan nemen, e ongerustheid vindt niet zoozeer haar torzaak in de vrees, dat de Kanton troepen en overwinning zullen behalen als wel in e vrees voor opstootjes, welke gewoon- k met stakingen gepaard gaan. Deover- eden hebben echter alle maatregelen tegen ergelyke onlusten getroffen en men zal ich niet doen overrompelen, zooals in Mei het geval is geweest, toen de betoogers e internationale nederzetting binnendron- en. Alle wegen, die naar nederzetting iden, zyn vaD draadversperringen voorzien n worden goed bewaakt. De langverwachte verklaring in zake de tfiitiek der Vereen. Staten ten opzichte n China is eindelyk door staatsrecretaris ellogg gepubliceerd. Daarin wordt gezegd dat de Vereen, aten bereid zyn met China te onder- ndelen over nieuwe verdragen zoo noodig afhankelyk van de overige mogendheden, aar de bestaande verdragen kunnen niet orden verbroken alvorens nieuwe zyn ge iten en geratificeerd. Intusschen houdt de regeering der Vereen, aten baar marinestrydkrachten in de ineesche wateren gereed om Ameri- ansche levens in eigendommen te be erman voor het geval de Chineesche geering daarin tekort mocht schieten. In de verklaring wordt gezegd, dat Arae- a China's nationaal ontwaken met sym- thie gade slaat, maar voor de Amerikanen zelfde behandeling eischt als voor de dere nationaliteiten. GOED AFGELOOPEN. Tijdens een uiterst zware operatie te Boedapest kreeg prof. Rubingi een be roerte. Terwijl hij werd weggedragen, gin gen twee assistenten onmiddellijk met groo- te koelbloedigheid voort met de operatie en redden de patiente. o— VERDUISTERING De politie te Antwerpen werd dezer dagen verwittigd dat er een zeer belang rijke diefstal van zilverwerk gepleegd was. Madame K. stelde vast, dat uit een buf fetkast waarop de sleutel was blijven ste ken een groote hoeveelheid zilverwerk was ontvreemd ter waarde van ruim honderd duizend francs. Bij het onderzoek werd vastgesteld dat de huisbewaarder spoorloos was verdwe nen, wat zware vermoedens op hem laadt. o— POGING TOT OPLICHTING. Te Brussel is de aloude truc nog eens toegepast. Een vrouw ging in een mand inkoopen doen doch toen het op betalen, aankwam had zij haar geldvergeten. Vlug even naar huis en de mand met inkoopen zoolang laten staan. Toen zij niet terugkeerde bemerkte men dat ook de mand ledig was. Er was geen bodem in en de boodschappen waren in de schort van de oplichtster verdwenen. o— KINDERHANDEL In Chicago is een georganiseerde kin derhandel ontdekt, waar vrouwen dieze konden koopen, bijv. teneinde ontheffing van belasting te verkrijgen. De prijzen varieeren van 250 tot 1500 dollar. Drie vrouwen zijn aangehouden. Een harer is de echtgenoote van een genees kundige, die kort voor de arrestatie van zijn vrouw zelfmoord pleegde. ERNSTIG SPOORWEG-ONGELUK. In de Karpathen op de grens van Oud- Roemenië en Zevenburgen heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen zijn met flinke snelheid op elkaar geloopen. De locomotief en eenige per- sonenwagons werden totaal vernield. De overige wagens derailleerden. Vijf perso nen werden op slag gedood, eu tien le vensgevaarlijk en velen licht gewond. De schuld van de ramp dragen de machinist en de stoker van den personentrein, die beschonken waren en die beiden zijn om gekomen. Dit moet Uw eerste gedachte zijn by Brand- en Snywonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen AUTOMOBIELEN. De Chevroletfabrieken brengen naar wy vernemen voor het jaar 1927 eenige nieuwe Automodellen in den handel naast hunne gewone serie wagens. Onder meer zal geleverd worden een 2 persoons Chevrolet All-Weater, welke wagen door haar geschiktheid voor Zomer en "Wintergebruik, wel het aangewezen model is voor Doktoren, Veeartsen, Han delsreizigers enz. Door haar fraaie vormen, keurig duco schilderwerk zullen ook dames die graag hun eigen wagen hebben hierin haar ideaal verwezenlijkt zien. De firma C. F. van Mill die de General Motors producten en dus ook deze wagen importeert voorspellen wy een goed succes. o— AUTOBOTSING - 1 DOODE. Tusschen Ten Boer en Garmerwolde is een auto uit Delfzijl, waarmedje een Duit- scher L. M., matroos van het te Delfzijl liggende s.s. „Dirksland", ziek naar Gro ningen werd vervoerd, in groote vaart tegen de van Groningen komiende auto van notaris Koster uit Ten Boer opge reden. De Duicscher w,erd dood uit de auto te voorschijn gehaald, terwijl de chauffeur ernstige verwondingen bekwam. De inzittenden van den anderen wagen kregen slechts lichte kwetsuren. De bot sing ontstond doordat de chauffeur van de van Delfzijl komende auto probeerde een vrachtwagen vóór den anderen auto langs te passeeren. Het lijk werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. o DE MOORD IN DEN HAAÓ. In verbnad met een vroegere mededee- ling, .dat met betrekking tot het politio- lieele onderzoek inzake den moord op mej. Wilk aan het Bezuidenhout in Den Haag ook nog een oogenblik gedacht zou zijn aan J. v. d. G,., die indertijd door het Haagsche gerechtshof is vrijgesproken van den moord in de Engelenburgstraat in Den Haag, waarvoor hij door de Haag sche rechtbank tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld, deelt de com missaris van politie in de afdeeling Cr thans mee, dat absoluut is komen vast té staan, da/ bedoelde v, d. G. in deze zaak geheel vrij uitgaat, aangezien hij zich van Zaterdag 15 Jan. n.m. 10 uur af tot Dins dagavond 8 uur zich aan boord heeft be vonden van een schip, waarmee hij als stoker een reis van Vlaardingen naar Fran krijk vice versa heeft gemaakt. Bedoeld schip is Zondagmorgen 16 de zer, nadat v. d. G. daags te voren aan 'boord was gegaan, van Vlaardingen uit gevaren naar Le Havre en is van daar Dinsdagavond 8 uur te Poortershaven, tus schen Vlaardingen en Hoek van Holland teruggekeerd. Verder kan nog worden gemeld, dat het verhoor van den Belg Krall, die Dins dagavond uit Antwerpen met een Haag- schen inspecteur is meegekomen, daar men prijs stelde op zijn verklamigen, geen enkel licht in de zaak heeft gébracht'. Krall is de persoon naar wien Zondag- de Haagsche politie te Amsterdam heeft gezocht. Uit Noordwijkerhout wordt gemeld: 4 Haagsche rechercheurs hebben Maan dagavond een bezoek gebracht aan het St. Bavo Gesticht alhier. Het was n.l. uitgekomen, dat op den dag van den moord aan het Bezuidenhout in Den Haag- een krankzinnige uit de „Bavo" was ont vlucht en op het Bezuidenhout gezien was. De kleeren van den ontvluchtte zijn aan een grondig onderzoek onderworpen, ge bleken is echter, dat hij de dader niet kan geweest zijn. 's GRAVENMOER. Onze dorpsgenoot i W. Christ behaalde op den humoristen-wed strijd te Gilse den 2den prys met 64. punten. De heer J. Oostermeyer werd be noemd tot brandmeester in plaats van P. Rutters zulks door diens overlijden ontstane vacature. Dinsdagavond 1 Februari hoopt de Geref. Jongel. vereen. Pred. 12 la hun S3 jaarfeest te vieren. POL1TIE-RECHTBANK 's BOSCH. Op de Bossche Sinterklaasmarkt. Jenneke van W. te Wijk, zonder beroep, stond terecht wegens diefstal van een paar kousen op de Sinterklaasmarkt te Den Bosch. Jenneke ontkende. Eisch f 20 boete. De verdiger mr. E. van Zinniq-Bargmann wees er in zyn pleidooi op, dat Jenneke's dochter altyd de beurs had. Ze was ge wend eerst haar waren die ze kocht op te steken en dan te betalen. Nu werd er maar direct gedacht dat ze gestolen had. Dominé kon 't ook niet gelooven. Verdachte had de kousen aan haar neefje afgegeven. Uitspraak volgende week. Een rare Chinees C. v, d. L. te Waaiwyk was aldaar door den Kantonrechter wegens verzet tegen de politie in Augustus 1926 veroordeeld tot f25 boete. Van hem werd gtuigd dat ie zoo'n rare Chinees is, maar waarom dat werd er niet by gezegd. De eisch luidde bevestiging van het vonnis de uitspraak conform. Indien verdachte lang over de betaling wil doen dan moet hy zich schriftelijk met zijn verzoek tot den officier van Justitie wenden. Dan wordt hem misschien wel »gepoft« Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. ANDEL. In deze gemeente doen zich nog vele gevallen voor van „gjriiep". Dé ziekte heeft gelukkig geen ernstig karakter. De Chr. School welke verleden week werd gesloten, is deze week wederom geopend. De arbeider C. Verhoeven had de zer dagen het ongeluk m'et zijn arm on der een betonnen plaat te geraken, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel vrij ern stig werd gekneusd. DRUNEN. De Bossche Rechtbank ver oordeelde den chauffeur v. d. M. uit Tilburg, wegens den roofoverval in het hulppost kantoor te Drunen, tot 5 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. De eisch luidde 7 jaar. DUSSEN. In de Dinsdag j.l. gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap »Het Noordevelde werd in plaats van wylen den EdelAcht- baren Heer A. H. van Honsewyk oud-Bur gemeester dezer gemeente benoemd de Heer J. C. van Dyk, mm De ervaring heeft geleerd dat de verzachtende, slijmoplossende en genezende werking van Akker** Abdijsiroop bijzonder geschikt i* ter bestrijding en genezing -va® griep, influenza/bronchitis, kink hoest, hardnekkiger, hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. AKKER'* zuiverend, verzachtend, geneze&tl 1% V Dinsdagavond werd op verzoek van het Groene Kruis afdeeling 's Gravenmoer De Groene Kruis film vertoond. Het in groote getale opgekomen publiek werd in de zaal het wapen van 's Gravenmoer zeer duidelyk door deze film vertoond het groote nut deze vereen. In het bijzonder trok de aandacht ongelukken verpleging voor heen en thans en het nut der kraam- en zuigelingen verpleging. Tydens de Pauze werd gecollecteerd ten bate der plaatse lijke vereen, welke coll. opbrachtf 29.32. Het bestuur der Raffeissche Bank heeft .tot kassier dier bank benoemd den heer Th. Versteeg Jzn. ^GENDEREN. Was de varkenshouderij een tak van den landbouw en veeteelt die wel het langst looner.d is gebleven, thans is echter de misère in dit deel van den landbouw ook gekomen, zoodat er van be hoorlijke winst geen sprake meer is. De prijs van alle soorten varkens is de aarste tyd aanmerkelijk gedaald. Voor vette varkens wordt thans besteed 30 32 ct. per pond levend gewicht. Biggen 10 —14 gulden naar kwaliteit. RAAMSDONKSVEER. Door eenige in gezetenen werden gelden bijeen gebracht tot het aanschaffen van een orgel voor de Herv. Veersche School. Mej. N. v. Bracht slaagde voor het examen Costumière. Zij genoot haar op leiding daartoe in Geertruiden berg. RIJSWIJK. De aangekondigde uitvoe ring van de M.uziekverü(en. „Kunst en Vriendschap" alhier, welke op 22 Jan. j.l. zou worden gehouden is tot nader te bepalen datum uitgesteld. SLEEUWIJK. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Jan. 1927 des nam. 2 uur. Onderwerpen 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming gemeente-ontvanger. 4. Benoeming administrateur van liet Gem. Electriciteitsbedrijf. 5. Ontslag-aanvrage van den gemeen te-geneesheer. 6. Benoeming van een lid der commis sie tot wering van schoolverzuim te de Werken. 7. Aanbieding plannen los- en laadwal. 8. Overname „Lage weg" te Sleeuwijk. WIJK. Naar wij vernemen zal liet Kin derkoor „Jong Leven" hier ter plaatse, op Zaterdagavond 29 Januari een uitvoe ring geven. Het Kinderkoor heeft nu precies een jaar bestaan onder leiding van den lieer Wolters. Een Kinderkoor is iets geheel nieuw voor ons dorp, wij verwachten dan ook, dat op tfeze eerste uitvoering van „Jong Leven" velen tegenwoordig zullen zijn. Den aanvang is op zeven uur gestéld, daar het anders te laat zou worden voor onze jeugdige zangers én zangeressen. Voor begeleiding met de piano, zal mej. C. Vos alhier, zorg dragen. Een en ander belooft een mooie avond te worden. Tot arts, is aan de Universiteit te Utrecht geslaagd, de heer J. J. Zoon, alhier. Door Ged. St. is besloten tot op richting van het waterschap „Het Noor derafwateringskanaal", waaronder ook de gronden van de gemeente Wijk c.a. behoo- ren. Naar #wij vernemen is aan de fa. G. v. Alplien machinale houtbewerking alhier opgedragen het machinale timmer werk voor den bouw van 36 woningen te Spaarndam en 68 woningen voor het Staatsspoorwegpersoneel te Amersfoort. WAALWIJK. Doordat de heer J. C. Spapens zijne benoeming tot lid van d'en gemeenteraad niet heeft aangenomen en daardoor de lijst van de R. K. is uitgeput, is thans de lieer J. v. Gent, voorkomendie op de lijst van de V. D. benoemd als héb bende op deze lijst de meeste overschot. Voor mej. D. Loeff was het dezer dagen 50 jaar geleden, dat zij als huis naaister in dienst trad bij de familie Titn- mermans-v. Turnhout, later Timmermans- Verschure. WOUDRICHEM, Ter inschrijving voor den dienstplicht 1928 hebben zich in deze gemeente 27 personen aangegeven. WASPIK. Zondagavond hield de ver eeniging het »Wit-Gele Kruis* hare aige- meene jaarvergadering in het Patronaats gebouw. Met den gebruikelykenchristelijken groet, opende de Voorzitter de heer A. F. Maas klokke half zeven de vergadering, waarna hij het welkom toeriep aan alle aanwezigen, vóorai aan den Z.Esrw Pater Flavianus, die een causerie wenschte te houden over zyn missie op Borneo, weike zeker zou bijdragen om deze bijeenkomst meer aantrekkelijk te maken. Redenen tot tevredenheid, waren er niet minder dan het vorig jaar. Ongeveer 450 leden zyn thans aangesloten by de vereeniging, siechts een tiental zijn nog niet toegetreden, zoodat met inbegrip van de Hospitantleden schier de geheel^ gemeente lid is van het »Wit- Gele kruis*, wel een bewjjs dat het nut en het noodzakelijk bestaan wordt ingezien. Haar werk wordt dan ook gewaardeerd. Het magazyn is ruim voorzien. Het con sultatiebureau wordt druk bezocht, de T. B. C. bestrijding het vorig jaar be gonnen, zal met kracht worden voortgezet. Dit alles stemt ons optimisties, om steeds op den ingeslagen weg voort te gaan. Daarom blyft ons steunen, in woord en gesprek, opdat onze vereeniging, als het God behaagt moge groeien en bloeier». Vervolgens deelt hy roede, dat omtrent het gebruik van den rolstoel was bepaald, dat hij niet mocht dienen voor huiselijk gebruik, dat hy berustte in het magazijn, en dat hy na het gebruik binnen 24 uren moest worden teruggebracht. Thans werd aan de orde gesteld het uitbrengen van het jaarverslag, dat te veel plaatsruimte zou vergen om het in zijn geheel weer te geven, ZUILICHEM. Naar men ons uit be trouwbare bron mede deelt worden hier stappen gedaan om een nieuwe veiling op te richten, waardoor een ieder in het ge not kan komen van kisten, zakken, manden, pootgoed enz. Een bjjzondere uitkomst SPRANG. Dinsdagavond j.l. kwamen de leden van de afd. ^Patrimonium* alhier met hunne vrouwen, dochters of verloofden ter herdenking van haar 18-jarig bestaan in feestvergadering bjjeen. Te ruim 7 uur werd deze byeen komst geopend door haar voorzitter, de heer J. J. Dalmayer. Ge zongen werd Psalm 68 10. Lezen Efeze 4 en gebed. Na de aanwezige het welkom te hebben toegeroepen zeide spr. dat het een verblijdend teeken was, dat zoovelen aan de uilnoodi^icg hadden gehoor gegeven, we vergad^en zoo ditwyls dat de opkomst slecht is, hoe velen schitteren dan niet door afwezigheid, die toch zonder eenige opoffering konden aanwezig zyn. Vervolgens wees spr. op den Geest van ongeloof en revolutie, die alom rond waait. Spoore dit ons aan om tegen dezen geest een dam op te werpen. Vervolgens liet spr. nog maals de oprichtings geschiedenis van het verbond van voor 50 jaren de revue pas seeren en toonde aan hoe een Kater, Poe- siat en Beremans inzagen de nooden van ons volk en wees voorts op den voortgang welke het verbond in die 50 jaren ge maakt had. Ten slotte sprak spreker zjjne blijdschap uit, dat zoovele vrouwen waren opgekomen om dit feest met ons te vieren en wees spr, ook op haar roeping en het verbond dat er bestaat tusschen Patrimo nium en de vrouw. In zyn slotwoord wekt spr. op steeds de vaan van Patrimonium hoog te houden tot eere Gods en tot welzyn van ons Chr. sociale leven. Wegens ambtelyken arbeid was van Ds. Snoek bericht van verhindering ingekomen. Namens de Chr. vakvereen. afd. Sprang werd by monde van J. Schiedon de beste wenschen voor de afd. uitgesproken. Als vertegenwoordiger van den Chr. Be sturenbond »Sprang-Capelle« was aanwezig haar secretaris de heer Jac. Vos Pzn. Het deed spr. genoegen namens den C.B B de beste wenschen voor de afd. te mogen uit. BEHOORENDE BIJ HET Kie»w;blad i JOH. DE MOL, Griep Atom' Verkrijgbaar ja kokers van :fc 230 grtUf l;50jfc;550 gr am'/2.75 en 1000 graas

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9