Eerste Blad ^ND VAN ALTEN^ Uitgave 2 Firma L. J. VEERMAN, No. 4678 Woensdag 2 Februari Int. Telefoon no* 19. Postrekening Heusden. 1927, no. 61525. Buitenlandse!! Overzicht cKoest, —fr- Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijk® aammers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 üür ingewacht. Hoewel het in 't laatst der vorige week scheen, of de Duitsche Kabinetscrisis, di« van dag tot dag zich rekte, zou worden opgelost en het dr. Marx, de kabinetsfor mateur, gelukt was, de personen bijeen te krijgen, die voortaan leiding zouden geven aan Duitschlands politiek, is er op het laatste oogenblik een kink in de kab:l gekomen. Naar uit Marx' lijstje van ministers bleek, zouden in 't kabinet worden opge nomen vier Duitsch-nationalen, drie leden der centrum-partij, twee D. V. P.'ers. één lid der verwante Beiersche Volkspartij en één gewezen democraat (Gesslcr, minister van ryksweerhaarheid). Wanneer men overweegt, dat in het vorige kabinet van Marx geen enkele Duitsch-nationaal, doch 4 centrumleden. 3 D. V. P.'ers, 3 demo craten en één lid der Beiersche Volkspartij zitting hadden, dan springt terstond ih 't oog, dat de zwenking naar rechts wel zeer sprekend is. Het bedenkelijke van deze wijziging in den boezem van het kabinet is vooral, dat van de twee Duitsch-nationale ministers een tweetal eigenlyk het kabinet compromit- teeren wy bedoelen de twee heethoofden Giaf en Hergt, die zich onderscheidenlijk de belangrijke portefeuilles van justitie en binnenlandsche zaken zagen toegewezen. Het extremistische rechtsche element zou dus in een kabinet, waarvan de beide heeren deel uit zouden maken, op betreu renswaardige wyze zijn yertegenwoordigd. Hindenburg, de rijkspresident, heeft echter nog op 't laatste oogenblik de samen stelling van het ministerie, in den vorm, waarin zij hem door dr. Marx werd voor gelegd, verhinderd. Hy heeft de benoe ming bekrachtigd van alle door Marx voorgestelde ministers, behalve die van de functionarissen voor binnenlandsche zaken en justitie. Met het ministerschap dezer twee reactionaire heeren, die in 't jongste verleden maar al te duidelijk anti-republi keinsche opvattingen hebben gehuldigd of zich gekant tegen de huidige buitenlandsche politiek, kon de rykspresident zich niet vereenigen, zoodat voor de bezetting dezer twee portefeuilles twee andere persoonlijk heden moeten worden aangewezen, Deze stap van Hindenburg mag stellig ten zeerste worden toegejuicht en het strekt den rykspresident tot eer, dat één zyner motieven, om Grttf, die door de Duitsch- nationale ryksdaggroep, nota bene, met al- gemeene stemmen candidaat werd gesteld, te weren, was, dat deze indertijd zyn voorganger Ebert diep heeft beleedigd, Trouwens de links zich oriënteerende vleugel van het centrum heeft, by monde van den gewezen rijkskanselier Wirth, zich ook ten krachtigste uitgesproken tegen de sa menstelling van een kabinet, waarin mannen als Graf en Hergt zouden zitten. Aan een zoodanig ministerie, meende dr. Wirth, zou een oprecht republikein cnmogeljjk zyn vertrouwen kunnen schenken. Afgewacht moet nu worden, hoe de crisis, die thans weer plotseling is ontstaan, zal worden opgelost. Vermoedelijk zullen de beide niet gewenschte reactionaire mi nisters van Duitsch-nationalen huize ver vangen worden door leden derzelfde party, die in politiek opzicht gematiger opvattingen huldigen. Vorenstaande meening is bewaarheid geworden. Maandag heeft de rykspresident op voorstel van den rykskandfelier, dr. Marx, den Duitsch-nationalen Rijksdagafgevaar digde Hergt benoemd tot minister van justitie en plaatsvervangend rijkskanselier, terwijl dr. Von Keudell, eveneens Duitsch- nationaal Rijksdagafgevaardigde, is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. De Duitsche kabinetscrisis is dus thans geëindigd. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct Mijohardt's Kcélpijntabletten, 60 en 30 ct. By/Apoth. en Drogisten. Vergadering van den raad der gemeente DE WERKEN en SLEEUW1JK op Vrij dag 28 Januari n.m. 2 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer Q. Vos. Aanwezig alle leden. 1. Mededeelingen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en d;eelt mede dat hij het lezen der notulen wenscht uit te stéllen tot de vol gende vergadering, aangezien zijn tijd be perkt is. Voor het bijwonen eener begra fenis zou hij om' 4 uur willen vertrekken. Spreker deelt verder mede, dat hij gevolg heeft gegeven aan het verlangen van den raad en bij den Minister van Waterstjaat op audiëntie is geweest, om te spreken over de stroomgarantie. Spreker heeft de belangen der gemeente bepleit en de Mi nister heeft alsnog een nader onderzoek toegezegd, een beslissing in dezen was door den Minister nog niet genomten. 2. Ingekomen stukken. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bericht ingekom^en, dat er voor- loopig nog geen gelegenheid bestaat om werkeloozen uit deze gemeente te werk te stellen bij de Bieschboschwerken. Procesverbaal van kasopneming op 30 Dec. bij den Qem.-Ontvanger, waarbij al les in behoorlijke orde is bevonden en bleek in kas te zijn jeen bedrag van f 5482,225. Schrijven van de Werkliedenorganisatie „Onderling) Belang" te Kille, waarin wordt verzocht den datum voor de verkiezing van gemeenteraadsleden te bepalen op een Maandag, omdat deze dag voor de werk lieden het beste uitkomt. Ook is de A. R. Kiesvereeniging met eenzelfde verzoek ge komen. B. en W. zien er geen bezwaar in met deze verzoeken rekening te houden. Schrijven van de Veercommissie, waar in deze mediedeelt, dat zij de plaatsing overweegt van een electrische klok aan beide zijden der rivier, een aan de Gorin- chemsche zijde en een aan den Sleeuwijk- schien kant, mits de gemfeente de benoo- noodigden stroom levert, het stroomver bruik voor een dergelijke klok is zeer ge ring. B. en W. stellen voor goedgunstig op het verzoek te beslissen, omdat het stroomverbruik zeer iglering is en het veer- bedrijf ook geregleld jaarlijks f125 be taalt voor het licht en een klok aan deze zijde van groot belang is omdat op Sleeu wijk een uurwerk wordt gemist. De heer Walraven vraagt met welk doel een klok wordt geplaatst, gebeurt dit met liet oog op de afvaart van die boot? ,i De Voorzitter antwoordt hierop toestem mend. De heer Walraven vraagt of de gemeen te met inwilliging van dit verzolek niet in conflict komt met andere personen die ook stroomaf'nemen. "De stad Gorinchem verdient zeer veel aan het veer en om daar om stroom gratis te leveren, da«r is spr. tegen. Onze voorouders maakten al ge bruik van het veer zonder klok', en dat kan dus nog wel, nu zal men wel' zjeggen, dat dit niet met zijn tijd meegaan is', doch men geeft hier iets, waarvoor men nooit iets terug krijgt. De heer v. 't Sant noemt een klok een plaatselijk belang. De Voorzitter zegt dat B. en W. ook deze meening zijn toegedaan, daarbij be taalt het veer f 125 pier jaar, voor licht en of daar nu een klok bijkomt, dat maakt weinig uit. Bovendien heeft het geheele Land van Altena belang bij een klok. De heer Gulden heeft met genoegen het voorstel van B. en W. vernomten. Spreker wil de heer Walraven opmerken, dat er yoor de gemeente althans zeer zeker voor de naaste toekomst geen kosten aan zijn verbonden, immers het bedrijf gebruikt nog lang niet het gegarandeerde kwantum stroom dat bet toch moet betalen. In verre toekomst kan dus het bezwaar van dhr. Walraven, misschien waarde krijgen, te genover dit bezwaar staat echter het groo te belang van een klok aan deze zijde van de rivier. Spreker gaat gaarne, met het voorstel van B. en Wj. aceoord. De Voorzitter vraagt of de heer Wal raven er mede aecoord kan gaan, als gratis stroomverbruik voor een klok wordt gegeven, tot wederopzegging. Men kan er dan zoonoodig later altijd op terug komen. De heer Walraven heeft op die manier geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W. hoewel hij niet tegen het oorspron kelijke voorstel was, omdat de gemeente er in de toekomst misschien eenige schade door zou lijden, zijn grootste bezwaar is dat Gorinchem groote winst maakt met het veer, waarvan cle gemeente de Werken en Sleeuwijk voor geen cent profiteert en het daarom dus niet noodig is dat Sleeu wijk gratis stroom levert. Met algemeene stemmen wordt hierop hei! verzoek ingewilligd. Beslissing van Ged. Staten op het ver zoek van den heer Gielen om vergoeding voor zijn kinderen die te ver van school wonen. Ged. St. wijzen hem 20 c1\. per kind per dag toe. Thans is van den heer Gielen e,en verzoek ingekomen, voor het 3e kind dat nu ook de school bezoekt. B. en W. stellen voor 20 ct. te vergoeden voor elk kind, voor eiken dag dat d|e school wordt bezocht. Met algemeene stem men wordt dienovereenkomstig besloten. Besluit van de Kroon van 11 December 1926, waarbij de beslissing van Ged. St. die op het beroep van dr. Mijnlietff te Werkendam tegen zijn aanslag in de fo rensenbelasting voor deze gemeente goed gunstig hadden beschikt, is vernietigd en de aanslag van genoemden dokter, als werk forens i n de Werken en Sleeuwijk gehand haafd blijft. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Ged. St. verzoeken de verordening op het G.E.B. vastgesteld in de raadsvergade ring van 14 Dec. 1926, met een paar kleinigheden aan te vullen. Deze aanvullingen zijn van geen beteekenis, de raad besluit aan het ver langen van Ged. St. te voldoen. Bericht van Ged. St. dat zij hunne beslissing inzake de gemeentebegrooting voor 1927 verdagen. Nota van aanmerkingen door hetzelfde college op genoemde begrooting. Deze aanmerkingen zijn louter van administra tieven aard, B. en W. stellen voor aan deze aanmerkingen te voldoen, waarmede de raad accoord gaat. Nog is van Ged, St. bericht ingekomen dat zij den aanslag van Notaris Paap te Werkendam als werkforens in de gemeente de Werken en Sleeuwijk hebben vernie tigd, omdat genoemde Notaris geen 90 dagen in de gemeente is werkzaam ge weest. De Voorzitter zegt dat B. en W. na on derzoek tot dezelfde overtuiging zijn ge komen, zoodat zij den raad machtiging vragen den aanslag te vernietigen. De (heer Walraven zou hierover toch wel even iets willen zeggen. Bestaat; er geen mogelijkheid om zoo'n notaris op de gen of andere manier toch aan te slaan. Het is onbillijk, dat een notaris, die tienmaal zooveel verdiend als een dokter vrij is, en een dokter mo^et betalen, dit is zeer on billijk. De Voorzitter zegt dat li|et gemeentebe stuur niet anders kan .doen, dan d|e wet; uitvoeren. De groote vraag is, is liet no tarisschap een betrekking, de een zegt ja, een ander en de notaris natuurlijk zegt neen. De notaris heeft afdoende bewezen dat hij geen 90 dagen in deze gemeente werkzaam is, zoodat hij niet belastingplich tig is. De heer Gulden zegt dat de Voorzitter heeft verklaard dat B. en W. pvertuigd zijn, dat de notaris geen 90 dagen in de gemeente is werkzaam geweest. Deze over tuiging zal naar spreker meent het college hebben verkregen door een ingesteld on derzoek. Hij heeft geen enkele reden te twijfelen aan een objectief onderzoek van B. en W., zoodat men tenslotte alleen met de wet heeft te maken, waaraan niets te doen is. i De lieer v. 'tSant vraagt of de Voorz. kan zeggen hoeveel dagen cle notaris dan wel in de gemeente is werkzaam geweest, waarop deze antwoordt van een keer in de 14 dagen, dus ongeveer 26 dagen, 3. Benoeming gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt dat deze benoeming reeds in verschillende commissievergade ringen is besproken, zoodat hij niet ge looft, dat men er nog over behoeft te discussieeren. Wil echter een der heeren er nog iets over zeggen, dan wil spreker gaarne de "gelegenheid daartoe bieden. De heer (Gulden merkt in de eerste plaats op, dat hem officieel niets van de voor dracht bekend is, wel heeft hij gehoord, dat wethouder Koman als no. 1 is ge plaatst en de heer G. Vos, gemeente-secre taris nummer twee, welke beweegredenen hebben B. en W. tot d;eze voordracht ge leid? De Voorzitter zegt dat het geen voor dracht doch slechts een alphöbetische aan beveling is volgens de wet. De heer Gulden1 zegt dat hij een week buiten de gemeente is geweest en geen ge legenheid hieeft gehad, kennis te nemen van de verschillende kwestie's. Daarom zou spreker toch een vraag willen stellen. Toen het ging over die benoeming van een administrateur voor het GjE.B, en spreker de vraag stelde of de administratie voor het bedrijf niet op de Secretarie kon worden gevoerd ondier het toezicht van den heer Vos, verzekerde de Voor zitter dat dit een onmogjelijkheid was wijl de heer Vos reeds met werk overladen was. Thans plaatsen B. en W;. de heer Vos als gemeente-ontvanger op de voor dracht, iets wat naar spr.'s meening niet klopt met deze bewering. Zoo de werk zaamheden van den heer Vos niet toelieten om de administratie van het GjE.B. onder zijn toezicht op de secretarie te doen uit voeren, dan laten deze werkzaamheden ook niet toe, de functie van Gem.-Ont vanger daarbij te vervullen. Spreker kan dan ook de voordracht zonder meer niet aanvaarden en zou gaarne vernemen waar om het nu wel en toen niet kon. De Voorzitter merkt allereerst op dat heC hier geen voordracht doch een aan beveling is, waaraan de raad niet is ge bonden, men is vrij te stemmen wie men wil. Wat de heer Gulden verder zegt over de administratie van het GEB en het ge sprokene door den Voorzitter in dezen, dit is niet geheel juist, zooals de heer Gul den het voorstelt Slechts ten deele is dit juist, want spreker heeft er toen bijgezegd, dat het alleen mogelijk zou zijn afls er een behoorlijke bezoldiging werd gegeven Bij de vervulling van cjp betrekking van administrateur van het G.E.B. had men het oog op den ambtenaar ter secretarie v. d. Assem. Deze woont te Werkendam, komt thans 's morgens om' 9 uur op de secre tarie en blijft tot 4 uur. Volgens de bedoe ling van den lieer Gulden zou voor de administratie slechts een belooning wor den gegeven van 100 gulden, waarvoor genoemde niet in de gemeente kan komen wonen. De heer Gulden weet zelf even goed als spreker, dat de heer v. d. Assem beslist met aan de administrate kan wor den ontrokken, en dat dus het voeren der administratie van het G.E.B. iter secre tarie alleen mogelijk zou zijn als deze door den heer v. d. Assem werd gevoerd buiten zijn secretarie-uren. De le amb tenaar heeft een salaris van f 1000, de 2e ambtenaar f 400, verder is er nog een volontair, die vrij is om te werken voor de gemeente, geen enkel, gemeente met een zielental als hier is er te vinden, waai de administratie voor het bedrag wordt uitgevoerd, waarvoor het hier geschied. B. en W. vinden er geen bezwaar in den heer Vos op de aanbevelingslijst te plaat sen, zij hebben dit reeds per 20 Nov. aan Ged. Staten bericht, indien de lOpCt. aftrek voor het bekleeden van beide be trekkingen door een persoon, ten goede kwam aan den ambtenaar ter secretarie, die nu slechts f 400 verdient en die daar door een jaarwedde van f 800 zou krijgen. De heer Gulden wil een kleine correc tie maken, het bedrag van f 100 voor bezol diging is door hem niet voorgesteld. Dit bedrag is door hem alleen genoemd bij zijn voorstel om de administratie van het G.E.B. door den ambtenaar v. d. Assem, onder toezicht van den heer Vos te doen uitvoeren. Toen was er bezwaar tegen zijn voorstel omdat de Secretaris reeds met werkzaamheden was overbelast. De bezwaren van toen, schijnen thans bij B. en W. niet te gelden, en als dat werkelijk zoo is, heeft spr. er geen bezwaar tegen de aanbeveling te aanvaarden. Spr. heeft alleen gemleend, dat de zaak even recht moest worden gezet. Voorzitter. Of scheef gezet, D zet de zaak scheef. Gulden. Dat weet ik niet, als ik het doe, doe ik het onwetend en te goedertrouw. Walraven. Ik ben van hetzelfde gevoe len als de heer Gulden. Ik ook ben stellig overtuigd, dat B. en W. van meening wa ren dat de administratie toen niet op de secretarie kon worden ondergebracht, om dat deze reeds overbelast was. Voorzitter. Ik heb gezegd, als er een behoorlijk salaris wordt gegeven is er geen bezwaar tegen. Als het anders was zou het onlogisch zijn, immers B. en W. hebben Ged. St. bericht, dat' er geen be zwaar bestond tegen het waarnemen van het Ontvangerschap door den Secretaris, Spreker heeft gezegd dat de secretarie met werkzaamheden was overbelast, niet de Secretaris. Hij heeft hieraan nog toe gevoegd, dat de lieer Vos, een te goed en voorzichtig ambtenaar is, dan dat hij zich over de werkzaamheden ter secretarie zou uitlaten. Walraven. Wat de kwestie van het ant woord aan Ged. St. betreft, daaruit is dus op te merken ddt het niet zou gaan, het ambt van Secretaris en Gemeente ontvanger in een hand te vereenigen, als de 10 pCt. besparing niet ten goede komen aan het personeel der secretarie. Voorzitter. Dat ligt aan den raad, een moreele plicht is het natuurlijk wel, dat de 10 pCt. aan de ambtenaren ten goede komt. Walraven. Ik vind het jammer, dat de heer Vos op de voordracht staat en nu een voorsprong heeft op een ander. Voorzitter. Naar mijn meening heeft de heer Vos geen voorsprong, ook geen ach- tersprong, hij is een even serieus solli citant als de anderen. De heer Gulden wil nog even een eigen lijk overbodige vraag stellen nl. of B. en W;. bij hun aanbeveling het belang van de ge meente in het oog hebben gehouden. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. absoluut het belang van de gemeente in het oog hebben gehouden, de clausule dat de f 400 besparing door de benoe ming van den heer Vos ten goede komt aan den ambtenaar ter secretarie is daar voor mede het bewijs. Spreker zal thans de discussie sluiten en tot stemming over gaan Bij de eerste vrije stemming kreeg de heer Koman 5, en de heer Vos eveneens 5 stemmen, terwijl een stem van onwaarde was. De tweede vrije stemming had het zelfde resultaat, alleen was thans een bil jet blanco ingeleverd. De derde stemming, waarbij Wethouder Koman als belanghebbende buiten stem ming bleef, had tot resultaat dat de heer Koman vijf, en de heer Vos eveneens 5 stemmen verkreeg. Bij loting besliste het lot tenslotte ten gunste van Wethouder Koman. 4. Benoeming administrateur van liet Gem. Electriciteitsbedrijf. Sollicitanten voor deze betrekking Jrijn de heeren v. Apeldoorn, V. d. Assem, J. v. d. Wiel en J. V. d. Stelt. De gemeentebode Koman mocht thans niet in aanmerking komen, wegens bloed verwantschap met den nieuwbenoemden ge meente-ontvanger. De heer Walraven acht het een bezwaar dat geen der sollicitanten in de gemeente zelf woont, alle gemeenteambtenaren ko men tenslotte buiten de gemeente te 'wonen. Dit is reeds het geval met den gemeente bode en den ambtenaar ter secretarie; De andere heeren deelen dit bezwaar niet zoodat tot stemming wordt overgegaan, met uitslag dat de heer v. d. Assem ver kreeg 7 stemmen, de heer G. Vos drie, en de heer v. d. Wilei een stem, zoodat de heer v. d. /Issem als zoodanig is be noemd. 5. Ontslag-aanvrage van den gemeen te-geneesheer. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van de Koninklijke beslissing waar bij dokter Mijnlieff in het ongelijk is ge steld en diens aanslag in de forensenbelas ting voor deze gemeente is gehandhaafd, van genoemden geneesheer een verzoek is ingékomen om eervol ontslag als ge meentegeneesheer met ingang van 1 Febr a.s. Indien de gemeentegeneesheer geen forensenbelasting behoeft te betalen is hij genegen zijn functie te blijven waarnemen, In het andere geval niet, niettegenstaande hij slechts ongaarne Zijn werkkring die hij 201 a 27 jaar heeft waargenomen, verlaat* I NIEUWSBLAD mr lit Lajd ni neusden ei AltiiUtLnistnit e Besselervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1