GELEGENHEIDSKOOPJES. Ziet in etalage met prijzen. C. de Kemp Werkhanden Alle Artikelen worden tegen inkoopsprijs OPGERUIMD. Binnenland Plaatselijk Nieuws Adressant wordt echter tot deze ont slag aanvrage gedwongen omdat zijn jaar wedde minder bedraagt, dan zijn aanslag in de forensenbelasting> De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van dezen brief nog een schrijven ge richt is tot den Minister van Financiën en deze is gevraagd of het gemeentebestuur vrij is iemand als forens aan te slaan, ja of neen. Het antwoord hierop luidde dat men izieh in dezen slechts naar de wet heeft te richten. Spreker is verplicht de wet te handhaven, al geeft hij toe dat de wet onbillijk is, als zij tweederde der belasting eischt voor de plaats waar iemand woont èn twee derde voor de plaats waar iemand meer dan 90 dagen werkzaam is. Wil de raad het verzoek van den ge neesheer inwilligen dan zijn B. en W. van de verantwoordelijkheid af en rust deze bij den raad. De heer Walraven vraagt of het belang van de gemefente niet eischt op het ver zoek in te gaan, spreker vreest dat dê ge meente anders voor veel grootere uitgaven zal komen te staan. Is dit laatste bij' B. en W. ook wel in overweging geweest? De Voorzitter zou zeggen dat in het schrijven van den Minister het antwoord ligt. Van de zijde van B. en W;. ligt er niets persoonlijks in, doch hoe gaarne zij zouden willen, de wet dienen zij te hand haven, al vinden zij het jammfer tegen over iemand die zijn Werk hier 26 a 27 jaren heeft verricht, doch het ligt buiten hun macht hierin verandering te brengen. Is dokter Mijnlieff in hoogste instantie in het ongelijk gesteld dan ligt dit niet aan B. en W. doch aan de wet. Spreker is nooit bij den Raad van State geweest, hoewel hij daartoe de uitnoodiging heeft ontvangen, hij heeft deze kwestie eChter zoo objectief mogelijk willen he- handelen. De heer Walraven vraagt hoe het loopt met de gemeentebode. De Voorzitter antwoordt dat ook deze in de forensenbelasting is aangeslagen evenals spreker zelf. De heer Walraven vindt het jammer voor den geneesheer. De Voorzitter zou dokter Mijnlieff het gevraagde ontslag met ingang van 1 Febr. eervol willen Verleenen en deze Imet ingang van denzelfden datum als tijdelijk gem.- geneesheer willen aanstellen, hij valt dan buiten de forensenbelasting en men kan dan de kwestie op zijn gemak overwegen. De heer Gulden wil zijn spijt te ken nen geven, dat dokter Mijnlieff zijn ont slag heeft gevraagd als gemeente-genees heer. Hij heeft gedurende een reeks van jaren tot volle tevredenheid deze functie waargenomen. Door de ingezetenen wor den over deze kwestie veel beschouwin gen gevoerd, waarbij dezelfde klanken wor den vernomen, doch spreker acht het nut tig dezen klank ook van deze plaats te doen hooren. Spreker vindt het echter onaangenaam dat dokter Mijnlieff zijn ge dragslijn zoo stug uitstippelt, de raad is hem steeds goedgezind geweest, dit be wees hij ,nog pas bij de vaststelling der nieuwe instructie, die zoo soepel moge lijk is opgesteld en in toepassing wordt gebracht. Spreker vraagt of nu thans niet het tijdstip is gekomen om te trachten te bewerkstelligen dat de gemeente een eigen geneesheer krijgt. Hij vindt den termijn door dokter Mijnlieff gesteld, w.el wat kort gesteld, vooral tegenover het gemeen tebestuur ,dat bewlezen heeft hem welge zind te zijn. Walraven. Ik zou zeggen, hij hieeft groot gelijk, dat hij het zoo doet. Gulden. Als uiting van protest tegen een lichaam dat het protest niet verdiend. Ik geloof dat de brief in een beetje war me temperatuur is geschreven. De heer v. Driel acht het voorstel van: den Voorzitter de beste oplossing. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig dit voorstel besloten. Punt 6 izou de Voorzitter aan willen hou den tot het laatst met het oog op ziijnj vertrek. 7. Aanbieding plannen los- en Iaadwal. Deze plannen worden voor de leden ter inzage gelegd. 8. Overname „Lage weg" te Sleeuwijk, Het lijkt de heer Gulden van belang, dat dit punt nog even wordt behandeld, voor de Voorzitter gaat vertrekken. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar en zegt dat de Lage Weg' zoo lang zamerhand tot de perceelen komt. B. en W. hebben zich over dezen wegi tot den Waterstaat gewend, doch deze verwees het Dag. Best. naar de Domeinen, die me dedeelden dat de weg is rijkseigendom en het rijk al zijn rechten hierop handhaaft. B. en W. hebben toen gevraagd of het niet mogelijk zou zijn dat de weg aan de gemeente komt. Bij het rijk bestond hier tegen geen bezwaar. Over dezen weg1 ont staan nogaleens haken en oogen, die door ovredracht aan de gemeente van de baan zijn. Het rijk stelt evenwel de ver plichting, dat de weg, weg1 blijft en willen hem voor een zeer billijke som aan de ge meente overdragen. B. en W. meenen dat de weg in de toe komst voor de gemeente van belang is en het is plicht van het gemeentebestuur om vooruit te zien, daarom stelt het col lege met volle vrijmoedigheid voor op het aanbod van het rijk in te gaan enj den wCg te koopen voor f 200. De heer Gulden zou over den Lagen Weg, beter bekend als Ouden Weg, eenige vragen willen stellen. De weg is nooit aan den publieken dienst ontrokken, hoe wel hij niet als weg werd gebruikt. De publieke opinie dat het recht van het rijk over den weg vervallen zou zijn, is naar spr.'s meening onjuist, omdat de rechten van het rijk nooit verjaren. Verder zou spreker graag willen vernemen, welk gemeentebelang op het oogenblik met de overname van den weg wordt gediend. Achten B. en W. het ook niet 'beter den toestand zooals die thans is te doen voor bestaan. Door de voorgestelde verandering ontstaat onder eenige ingezetenen een ont zaggelijk onaangename stemming. Er zijn ingezetenen ,die reeds jaren in het onge stoord bezit van een gedeelte van dezen weg zijn, gaat men dit bezit betwisten, dan krijgt men de grootste onaangenaam heden. De heer Walraven is het hiermede eens, het groote belang van publieken weg: kan spreker er niet in zien, de heer v. d. Gie- zen en ook de heer Dekker hebben een gedeelte gekocht en bezitten daarvan de eigendomsbewijzen. Er is zelfs een schuur tje op gebouwd, een tuintje aangelegd en er zijn boomen geplant. De Staat heeft zich nooit iets van den weg aangetrokken. Dient men nu door het voorstel van B. en W. het publiek belang of is het alleen negee- ren van personen. De Voorzitter zegt dat B. en W. er wel degelijk een gemeentebelang in zien om den weg over te nemen, met het oog op de uitbreiding van de kom der gemeente. Of men nu al zegt de weg is niet .van het Rijk, dit laatste zal er zich niets van aan trekken, als dit zoo was zou het den weg niet verkoopen. Ziet de raad het belang niet in, dan heeft hij maar te zeggen, wij koopen hem niet, doch dan verkoopt het Rijk hem naar sp/\ meening aan een ander. Gulden. Acht U dat gevaar aanwezig? Voorzitter. Het is mijn gevoelen, dat het Rijk dit wel van plan is. De heer v. 'tSant merkt op, dat een ge deelte van den weg voor de toekomst wel van belang voor de gemeente kan zijn, het andere gedeelte is dit minder. Spreker vreest dat de tegenwoordige bezitters het door hen gekochte ge deelte maar niet zoo zonder meer zullen prijs geven, zoodat men daarover zal moe ten gaan rechten, zoodat het naar spr. meent de gemeente veel geld kan .kosten, als zij den geheelen weg overneemt, en daarop haar rechten wil doen gelden. De heer Koman zou een beslissing in dezen willen aanhouden, de meeste leden zijn te slecht met den toestand daar op de hoogte, bovendien wordt thans de mee ning geuit, dat B. en W. op eigen' initiatief met dit voorstel zijn gekomen, doch dit is naar spr.'s meening niet zoo. Als men de notulen nagaat dan zal men ontdekken dat er geruimen tijd geleden door een der raadsleden, welke kan spreker zich niet direct herinneren, doch hij meent dat het de heer Gulden is geweest, in dezen zin ge sproken is. i De heer Pellikaan merkt op, dat het niet de heer Gulden, doch zijn persoon is geweest, die in dezen zin heeft gespro ken, hij had daarbij echter niet de bedoe ling den geheelen weg over te nemen, doch slechts -het gedeelte van v. Pelt tot Colijn, aan het ander gedeelte heeft spr. toen niet gedacht. De Voorzitter acht het ook beter dit punt aan te houden tot een volgende ver gadering, opdat de raadsleden de gelegen heid krijgen zich over deze kwestie vol doende op de hoogte te stellen. De raad gaat hiermede accoord. De Voorzitter verlaat hierop de ver gadering en draagt de verdere leiding op aan den oudsten Wethouder den heer Ver hagen. De heer Gulden zou nog iets over het vorige punt willen zeggen. Spr. zou wil len dat de raad reeds op dit oogenblik zich in beginsel uitsprak tegen geheele overname van den weg, om de ingezetenen gerust te stellen. Naar spr.'s meening is door de overname het gemeentebelang niet gediend, juist het tegendeel. Wethouder Koman geeft de verzekering dat het niet de bedoeling van B. en W. is om de menschen dwars te zitten. Het dag. best. is soepel genoeg, om met de menschen te onderhandelen. 6. Benoeming van een lid der commis sie tot wering van schoolverzuim te dë Werken. Aanbevolen ter benoeming worden de heeren L. Rijkers en L. v. Elzelingeni Dhr. v. Elzelingen wordt benoemd met 8 stemmen, de heer Rijken verkreeg 3 stemmen. J Benoeming lid plaatselijk schooltoezicht. Aanbevolen ter benoeming worden de heeren Joost de Keijzer en J. Zwarts. Benoemd wordt de he,er de Keijzer met 7 stemmen, de heer Zwets verkreeg 4 stemmen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Stra ten of het niet op den weg ligt van B. en W. om zich uit te spreken tegen de autobuslijnen der Nederl. Spoorwegen. De tegenwoordige diensten voorzien voldoen de in het verkeer, er bestaat zelfs gegron de vrees dat het verkeer door de nieuwe onderneming er niet beter op zal worden, de veerboot vaart nu om het half uur, het is niet zeker dat dit dan ook zial blijvlen, want het awtobusbedrijf van de Staatsspoor wegen zal hoofdzakelijk rekening houden met den loop harer treinen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. reeds tegen de nieuwe consessie hebben geadviseerd. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. WEGENS VERTREK. GOOD, ZILVER en UURWERKEN. Engstraat HEUSDEN. VERDRONKEN. De 19-jarige banketbakker A. W. P. die met zijn broeder te Voorschoten een muziekavondje had gegeven keerde terug naar zijn woning aan den Morschweg te Leiden. Om zijn weg te bekorten is hij over de spoorbrug gegaan bij het Galgen water wat h ijwel meer deed. Vermoedelijk is hij toen te water ge raakt en verdronken, althans hij is tot heden nog niet thuis gekeerd. o— TRAGISCH. Zekere Josef v. Son, geb. te Sittard 34 jaar oud, leed aan hersenverlamming en was ter verpleging opgenomen in het gehucht Elsum. Hij bezocht regelmatig den Nederland- schen Kring in het hotel „het Lam" waar de verpleegden der Ned. Kolonie dagelijks bijeenkomen. Toen v. S. 's avonds niet thuiskwam ging men op zoek Men vond het lijk van den zwakzinnige op een kwartier af stand der woning, waar hij was gehuis vest. Blijkbaar was v. S. in een gracht terecht gekomen, doch scheen zich uit het water te hebben kunnen redden. Daarna moet hij op den kant der gracht zijn' neer gevallen, en heeft van koude versteven, daar den dood gevonden. o— ERNSTIG ONGELUK. Te Tiel hingen enkele schoolgaande kin deren achter een vrachtauto. Plotseling viel het twaaljarig zoontje der wed. Tien hoven van den in vollen gang zijnde wa gen en stootte zich dusdanig dat hij be wusteloos werd opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. Het was het eenigste kind der weduwe. AANVARING. De Italiaansche stoomboot Tasso met een lading graan en stukgoederen van Triest naar Antwerpen, en het Engelsche s.s. Dundrennan, komende van Antwer pen, zijn op de Schelde nabij Bath mtet elkaar in aanvaring geweest. De Dundrennan werd zoo ernstig be schadigd dat het schip in tien meter wafer zonk. De Tasso heeft met een beschadigd voorschip de reis naar nAtwerpen voort gezet. VEELBELOVENDE JEUGD Te Schoonhoven is proces-verbaal op gemaakt tegen drie jongens, de leiders van een „zwarte bende", knapen tusschen 16 en 18 jaar, die zich den laatsten tijd *s avonds aan allerlei ergerlijke baldadig heden schuldig maakten. —o ONGELUKKEN. Bij het rangeeren op het station te Al melo geraakte de arbeider De Jager tus schen de buffers bekneld. De man is aan de verwondingen over leden. j" Te Zuid-Schalkwijk reed de 24-jange C. v. B. met zijn rijwiel tegen een anderen wielrijder. 'Beiden reden zonder licht. Een van hen bekwam een hersenschud ding terwijl de andere ook ernstig werd gewond. o DOODELIJK ONGEVAL. Onder de gemeente Rijswijk is de heer A. van Hagen met zijn motorrijwiel met groote snelheid tegen een boom gereden en. zoo ernstig gewond dat hij kort daar op is overleden. Zijn broer, die in den zijspanwagen zat werd ernstig gewond, terwijl zijn zwager die op de duozitting zat, nagenoeg geen letsel kreeg,,doch door den stfhrik zijn geheugen kwijt raakte.: Allen werden naar het gasthuis te Delft overgebracht. o— DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Toen te ZwaagWesteinde een sneltrein den onbewaakten overweg naderde, ont dekte de machinist een boerenwagen met aanhangwagen getrokken door één paard. Door krachtig fluiten trachtte den ma chinist de aandacht van den voorman te trekken, doch kon niet voorkomen dat de bijwagen onderstboven werd gereden. Bestuurder en paard kwamen er zonder lichamelijk letsel af. o BRANDEN. Zaterdagmorgen is in de oliekokerij van de N.V. B. H, Schelling's Oliehandel te Rotterdam een ernstige brand uitgebroken. Men was bezig met cylinderolie te ver dunnen toen plotseling de vlam in de olie sloeg. Snel greep het vuur om zich heen, waarbij de vlammen spoedig fel naar bui ten sloegen door een raam, dat' uit komt op het aangrenzende Weeshuis der Ned. Herv. Gem. van Delfshaven. De brand is gebluscht met vier stralen op de waterleiding. Zaterdagmorgen brak brand uit in de bakkerij van De Wild te Uden. De bakke rij en de boerenbehuizing van De Wild gingen geheel in de vlammen op. 5 koeien werden mede een prooi der vlammien. De brand sloeg over op het huis van Kuipers aan den overkant. Ook dit huis verbrand de. Hier Ikon het vee en de inboedel gered worden. Op het Moleneind te Uden is een schuur van den heer Swinkels door onbekende oorzaak afgebrand. Twee koeien kwamen in de vlammen om. Men meldt dat het gehucht de Oude Kerk, in de kom der gemeente Uden, in de vlammen is opgegaan. Veel vee is verbrand. De brandweer uit Veghel en Eindhoven moest ter hulp worden geroe pen. o BELANGRIJKE AANHOUDING Naar de L. K. verneemt is te Heer len aangehouden en in verzekerde bewa ring gesteld J. M. M. verdacht van dief stal met braak gepleegd in het huis van den heer H. in de Ambachtstraat. M. woonde te Heerlen in de Stationsstraat. De bewijzen door Inspecteur v. Oerle aangevoerd, waren zoo sterk, dat ont kennen niet meer mogelijk bleek. Tot nog toe heeft hij dertien inbraken bekend. o EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Donderdagmorgen werd te Wassenaar op den Groot-Haesebroekschen weg een juffrouw in bewusteloozen toestand aange troffen. Zij werd naar een naastbijgele- gen politiepost overgebracht, waar na ee- nigen tijd het bewustzijn terugkeerde. Zij vertelde uit Rijswijk afkomstig te zijn en den vorigen avond voor een vriendin op een betrekking te zijn uitgegaan. Hoe zij daar ter plaatse bewusteloos was geraakt, wist zij niet te vertellen. DE ROOFMOORD TE 's HAGE. Men rneld^ uit Ede: Nadat hier Zondag het signalement van den persoon tegen wien met betrekking tot den moord aan den Bezuidenhout- schen weg in den Haag, ernstige vermoe dens waren gerezen was aangeplakt, heb ben verscheidene personen alhier aan het politiebureau kennis gegeven, dat ze Vrij dag j.l. vermoedelijk dezen persoon te Ede gezien hebben. Hij vervoegde zich op verdachte wijze hier en daar en vroeg of men hem ook adressen kon opgeven van personen, die uit Brabant of Limburg kwa men. Een had hem een gulden reisgeld gegeven. Volgens een B.T.A.-telegram arresteer de de politie op het postkantoor van heit station Brussel-Noord twee. mannen die op het punt stonden hunne briefwisse ling „poste restante" af te halen. De namen der beide Hollanders zijn: Cornelis Vingerlink 20 jaar oud en Pie- ter Broers 38 jaar oud. Men seint uit Den Haag: Inzake den roofmoord gepleegd opmej. Wilk aan het Bezuidenhout leidde sinds eenige dagen bij het politioneel onder zoek een spoor naar Brussel. Een inspecteur heeft zich derwaarts be geven en aldaar Zatèrdag aangehouden twee Nederlanders, die hij aan de Brus- selsche politie heeft overgegeven en daar op zijn ingesloten in het huis van bewa ring te Brussel Zaterdag is een tweede inspecteur van de Haagsche politie met zes getuigen, vol gens wier aan de politie opgegeven signa lementen beide aangehoudenen omstreeks het tijdstip van den moord bij het huis van de vermoorde zouden zijn gezien, naar Brussel gegaan, voor verdere voortzet ting van het onderzoek Verschillende zeer bezwarende aanwijzin gen zijn tegen de aangehoudenen gerezen en als resultaat van een in den afgeloopen nacht tusschen den hoofdcommissaris van politie en den officier van justitie plaats gehad hebbend onderhoud, heeft de of ficier van justitie besloten aan de Haag sche rechtbank te verzoeken, langs di- plomatieken weg de uitlevering van beide aangehouden Nederlanders te vragen. ruw, rood of beschadigd, worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct./ PUROL HEUSDEN. Tot Voorzitter van het College der Godshuizen is in de plaats van den WelEd. Heer Recleben die we gens hoogen ouderdom als zoodanig ontslag had aangevraagd gekozen de WelEd. Heer Hub. Verhoeven. De heer Corn, v. Eggelen Ge meente-bode alhier is tevens benoemd tot bode van het College der Godshuizen. De heer Hooglander, Kon. Mare- chaussée alhier, is met ingang van 1 Febr. aangesteld geworden tot Wachtmeester by genoemd Wapen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de aannemer J. van Wyk, alhier, niet de laagste inschrijver was, voor het bouwen van een arbeiderswoning te Heesbeen, voor rekening van den heer Van Everdingen, alhier, om de eenvoudige reden, dat er geen publieke aanbesteding heeft plaats gehad. De heer Van Wijk, alhier, en de heer G. Nieuwkoop te Heesbeen, werd dezen bouw onderhands opgedragen door den heer Van Everdingen. ALMKERK. De Rechtbank te Breda eischte dezer dagen tegen onze vroegere Burgemeester de Heer N. (thans gewezen Burgemeester van St. Philipsland) f 3000 boete of een half jaar gevangenis straf. CAPELLE. Naar men ons mededeelt zijn de heeren H. Kerst en J. Huijsman, respectievelijk benoemd als voorzitter en secretaris van de Bijzondere school aan de Nieuwstraat alhier. De heer J. H. Spie- rings heeft bedank als bestuurslid van ge noemde school en de heer A. Ros zal eerlang ook genoodzaakt zjjn, zjjn ontslag als zoodanig te nemen. Een en ander houdt verband met bet opzeggen van hun lidmaatschap der Ned. Herv. kerk. Vorige week werd een vergadering gehouden door de Ant. Rev. kiesvereeni- ging alhier in de schoenfabriek van A. Vos aan de Nieuwstraat. De leiding berustte by den heer W. Kuipers. Doel dezer ver gadering was te trachten deze vereeuiging nieuw leven in te blazen. Men meende bet best zyn resultaat te kunnen bereiken door reoganisatie van bestuur. Daarom werd overgegaan tot verkiezing van een nieuw bestuur. De volgende heeren wer den gekozenK. Alblas, voorzitter, A. Hommel, 2e voorzitter, W, Kuipers, sec retaris, A. Millenaar, 2e secretaris en G. Koenen, penningmeester. Bij de eerstvol gende te houden vergadering zal het be stuur nog met een paar leden worden aangevuld. Op IQ Febr. e.k. des avonds 7 uur zal in de consistorie der Ned. Herv. kerk alhier een ringvergadering gehouden worden door de Ned. Herv. Jongelingsver- eemging onder leiding van Ds, Anker uit 's Gravemoer. De agenda voor dien avond bevat een Bjjbelsch en een vrjj opstel, respectievelijk, te leveren door de jonge lingsver. te 's Gravemoer en te Besoyen, benevens een voordracht door de vereen, zelf. Op 3 Febr. e. k. zal de Herv. tneisjesvereen. alhier haar eerste jaarver gadering houden in de consistorie. Aan vang des avonds 7 uur. De leiding zal dien avond berusten by Ds. Anker uit '8 Gravemoer. Door de meisjesver. op G. G. ïUw Kon. Kome« is als bljjk van war- deering aan haren voorzitter, den heer K. Alblas, een prachtige schemerlamp aange boden. Op 10 Febr. e. k. zal de Rijks ontvanger van Kaatsheuvel alhier zitdag houden en wel van 9—1 uur. Gedurende de maand Jan. werden voor den Vleeschkeuringdienst aangegeven 22 runderen, 85 varkens, 1 kalf en 10 geiten. De j.l. Donderdagavond in het cafe van den heer L. F. van Dongen alhier ten overstaan van notaris Middelkoop geveilde kapitale boerderjj van den heer L. Groene- wege werd in totaal ingezet voor f 9100, De toeslag zal a.s. Donderdag plaats hebben, GIESSEN. Op de Pluimvee-tentoonstel ling te Gorinchem behaalde J. Lievaarl uit deze gemeente met zyn inzending zilvei Braekels en watervogels (witte loopeenden] een eersten prys, terwyl J. J. van Tilburg met zjjn inzending sierduiven (Brunswykei kroppers) een eersten prys en met zjjr inzending watervogels (Buff Orpington] een eersten prys en een Eere prys be haalde. SPRANG. Donderdagavond kwam di afd. Sprang van den Chr. Bond van Fa brieks- en Transportarbeiders in jaarver gadering byeen. Om c.a. 7 uur werd de» bijeenkomst met gebed en een welkomst o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2