Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No W Woensdag 23 FeUraari Jan Geertzen, Parlementair Overzicht. Rechtzaken. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET De Tweede Kamer en Hollen-Bol- len-Gijs die niet kon slapen van den honger. Annexatie-scheme ring. Rond ons intermezzo-ka- binet. Waarom de minister de huurwetten introk. Met een kalm gangetje zijn we de nieu we zittingsperiode van de Tweede Kamer binnengezeild. Eerst een kleine plechtig heid, de verklaring en de belofte van het nieuwe lid, dr. Bierema, den opvolger van Mr. Dresselhuijs. Een paar Vriendelijke woorden van den voorzitter Ruys, en het spel is begonnen. De eerste wetsontwjer- pen, die behandeld zouden worden, wa ren de uitbreidingsvoorstellen van Haar lem en Breda. Allereerst de principieple zijde van de zaak: de annexatie van kleine gemeenten door groote. Voor dergelijke gemeentelijke annexaties was volgens mo derne opvattingen geen plaats meer, vond de heer Boissevain, v.b., Kijk nu bijv. eens Amsterdamdat door bijtrekking van omliggend gebied in somnjige opzjchkn te groot was geworden om van een cen traal punt uit te worden bestuurd. En; de hier aan de orde zijnde annexaties, te gen den uitdrukkelijken wensch der be woners waren geen liberale gedachte. Door samenwerking van aangrenzende gemeenten ware op den duur een bietere oplossing te verkrijgen. Neen, de heer Boissevain was tegen annexatie van een deel der bloeiende gemeente Heemstede door Haarlem en voor beperking van het Bloemendaalsche gebied, dat bij Haarlem zal getrokken worden. Maar de heer Vlie gen, s.d., bekeek het van een anjderje kant, vond het annexatie-idee een verbe tering van de gemeentelijke organisatie. Het was een ongezonde toestand, dat vaak in gemeenten, die aan jgroote plaatsen gren zen en van die ligging voordeel hebben, de belasting laag gehouden werd en daar door vestigingsplaatsen van rijke men- schen waren. De heer Ketelaar, v.d., was ook voor annexatie en verklaarde dat de bezwaarde ingezetenen van de betrokken gemeenten zich in eens „warme Hejemste- ders" en „gloeiende Bloemendalers" voel den, toen annexatie ter sprake kwam,, waar zij eigenlijk om der wille van de belasting tegen zijn. Dezelfde meening wa ren de heeren Gerhard, Is.d., on de Visser, coimm., toegedaan. Deze laatste wilde zelfs nog verder gaan. Maar dan kwam er weer een fel protest. De heer Beumler, a.r. ver geleek de groote gemeenteen n.l. met dep Hollen-Bollen-GyV uit het kinderversje, die van den honger niet kon slapen. De in- sinuatie, dat Heemstede en Bloemendaal op Haarlem zouden parasiteeren, vond hij heel hinderlijk. Wijziging van gemeente grenzen moest tot het noodzakelijkste be perkt blijven. Recht daartegenover stond, de heer Bomans, r.k., die ontkende, dat de annexatie te ruim zou zijn opgezet en er roofzucht van Haarlem in het spel zou zijn. Het algemeen belang in deze kwestie was bijna uitsluitend door Haar lem in acht genomen. Nou, maar de an nexatie moest toch maar niet doorgaan, oordeelde dr. Kortenhorst r.k. Haarlem had immers niet de minste toekomst als industrieel centrum en geen recht op eten havencomplex. De stemming was dus nog al erg verdeeld. Dat bleek ook uit de be- toogen van twee leden der Chr. Hislt. fractie, waarbij de heer Snoeck Henke-! mans sterk vóór was en verklaarde, de oppositie niet te begrijpen, terwijl m'ej. Katz de annexatie niet gerechtvaardigd achtte en meende, dat het historisch-ge- groeide geëerbiedigd diende te iworldfen. De heer v. Gijn v.b., bleek ooik al van een verschillende opvatting, dan zijn partijge noot Boissevain. Hij vond het niet goed', dat zich asyls vormen van belastingplich tigen, die profiteeren van de groote stad in de nabijheid, maar daarvoor niet wil len betalen. Zoo kabbelde het eerste imagere dis cussie-beekje in het jaar 1927 de Kamer door. Maar wie weet, tot welk een brui- schende stroom het zal aangroeien. We hebben zoo eenige van die stekelige on derwerpen in het vooruitzicht. Zooals b.v. het ontwapeningsontwerp-ter Laan, dat be handeld zal worden na de Surinaamsche begrooting. Dan, was daar nog onze eenige „Kamer"-communist, de heer L. de Visser, die de regeering gaat interpelleeren over de vervolging en veroordeeling: van com munisten in Indië en het zenden van den kruiser „Sumatra" naar Sjanghai. «ik* De Eerste Kamer redeneert nog ge zellig na over de begrooting 1927. Blijkens het voorl. verslag omtrent de algemeene beschouwingen, kwamen ver schillende leden tot het inzicht, dat de toestand waarin regeering en parlement thans verkeeren, ongewenscht is en dat dit hoe langer hoe meer aan den dag treedt. Nu, dit is een opvatting, waar over wel niet veel meeningsverschil kan bestaan. Men is het er algemeen over eens, dat we niet voor ons plezier tot een intermezzo-kabinet zijn gekomen. Verschillende leden verklaarden, dat hel optreden en voortbestaan van dit kabinet aan het parlementaire stelsel ernstig af breuk doet. Het niet uitvoeren van aan genomen moties (o.a. betreffende het Bie- zoldigingsbesluit, het verplichte 7e leer jaar), was daar een bewijs van. Neen, zeiden anderen, de regeering was niet verplicht de moties uit te voeren. Want de kwestie van wantrouwen was niet gesteld. Terwijl nog weer anderen de indiening en aanneming der moties „parlementair onbehoorlijk" vonden, om dat men vooruit had geweten, dat aan de daardoor opgewekte groote verwachtingen geen gevolg zou worden gegeven. Minister Slotemaker antwoordde voorts nog op de vragen van het kamerlid Ter Laan inzake de zooveel stof opwerpende opheffing der huurwetten. In Oct. 1924 werd aan 49 gemeenten advies gevraagd. In den loop van de afgeloopen drie jaren werden in talrijke dier gemeenten, dik wijls in afwijking met het oorspronkelijk aan den minister gegeven advies, de huur* commissies opgeheven. Ten slotte waren er nog 16 over, waaronder de 4 grootste gemeenten. Mededeeling wanneer al de schriftelijke adviezen bij het departement zijningekomen, zou volgens den minister weinig nut hebben. De adviezen waren voor een groot deel ongunstig. Door het feit, dat b.v. Utrecht een ongunstig advies zond en later eigener beweging de huur- commissies ophief, en dat bijv. uit Delft, waar hetzelfde gebeurde, een rapport in kwam, dat meldde, dat schokken niet wa ren voorgekomen, kwam de minister er toe den toestand uit een algemeen oogpunt te beschouwen. Hij kwam1 tot de conclusie dat de motieven die tot het maken der huurwetten hebben geleid, in niet de gle- ringste mate meer konden gelden en dat derhalve langer voortbestaan van de Huur wetten niet meer gevorderd werd' ien in strijd zou zijn met de duidelijk uitgespro ken bedoelingen van den wetgever. En zoo rolt, thans nog zonder „schok ken" de parlementaire karos door ons Haagje voort. POLITICUS. Dat benauwde gevoel als gevolg van slechte spijsvertering, 2al spoe dig verdwijnen na ge bruik van Poster's Maag- pillen, het laxeermiddel bi) uitnemendheid. ear's Maagpiiien Alom verkrijgbaar l 0.65 per flacon Vergadering van den raad der gemeente POEDEROIJEN op 17 Febr. 1927, des voorm. half twaalf. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: S. van Dalen, Burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den na een kleine wijziging tengevolge van een opmerking van het lid v. d. Sluis, goedgekeurd. Allereerst wordt vastgesteld het kohier van de hondenbelasting voor 1927. Ingekomen Nota van aanmerkingen op de rekening der gemeente over 1925. De aanmerkin gen zijn bijna alle van administratieven aard en ook werden enkele vragen door Ged. Staten gesteld. De Voorzitter leest de nota voor. v. Ooijen: Ged. St. vragen waarom voor dienstreizen geen gebruik wordt ge maakt van openbare middelen van ver voer. Dat kon goedkooper. Voorzitter: Met een auto naar 'tstation en dan met drie personen met den trein zal niet veel goedkooper zijn dan wan neer per auto wordt gegaan. G. A. J. Bok. Zeker kan het goedkoo per. Het zijn drie reizen, dat scheelt direct veel. Na eenig heen en weer ge praat zegt de Voorzitter dat hij aan Ged. St. zal berichten dat ook de raad het te duup vindt. G. A. J. Bok: Hoe komt het dat f 1340 te veel Inkomstenbelasting in de reke ning is gebracht. Dat is toch iets dat niet moest zijn. Voorzitter: Dit is louter een kwestie van administratie. Ik geef het u te doen bij de tegenwoordige ingewikkelde voor schriften alles precies volgens de letter te. verantwoorden. Ged. Staten willen dit op 1926 hebben, daar houdt de zaak mee op. Na behandeling van enkele andere on dergeschikte opmerkingen leest de Voorz. een ontwerp-besluit tot hernieuwde voor- loopige vaststelling der rekening voor, wat wordt aangenomen. De rekening bedraagt nu in ontvangst f 40318 en in uitgaaf f 39568,48>r', batig slot f 749,51». Een ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting voor 1926 wordt zonder dis cussie aangenomen. Aan de orde een voorstel van enkele raadsleden tot wijziging der politiever ordening. Dit wordt door den Voorzitter voorgelezen. Deze zegt dat een verbod tot het oprich ten van vermakelijkheden op particulier terrein niet zal aangaan. Ook een abso* luut verbod zonder dispensatie-mogelijk heid is in strijd met de wet. v. Ooijen:- Ik dacht dat Ged. St. had den gevraagd een geheel nieuwe veror dening in te zenden en nu is er maar een aanvulling. Voorzitter: Ja, dat is zoo, maar als jullie alleen een aanvulling indienen, breng ik die ook zoo in behandeling. G. A. J. Bok: Ged. St. zeggen dat be doeld verbod in strijd is met de wet en maken daar bezwaar tegen. Maar de Kroon keurt het goed. Dat is in Zuilichem ook zoo gebeurd. Na eenige bespreking stelt de Voorz. voor, waar blijkbaar in Zuilichem een dergelijk voorstel van raadsleden erdoor is gegaan bij de Kroon, het model van Zuilichem over te nemen. We kunnen dan zien wat er hier mee bereikt wordt. Wordt tenslotte aldus besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mee dat B. en W. aan den heër Ruger, Hoofd der School te Aalst de bij de school staande woning hebben verhuurd met 1 April voor 200 gulden per jaar. - v. Ooijen: Kunnen B. en W. dat zoo maar doen? VoorzitterWe zijn toch gemachtigd te verhuren niet beneden den prijs van f 200. Enkele andere leden bevestigen dit. Een door den Voorzitter voorgestelde aanvulling der politieverordening hoffdende verbod tot het hinderlijk bijlichten met zaklantaarns wordt met 4 tegen 3 stem men verworpen. Nota van aanmerkingen op de begroo ting 1927. De Voorzitter zegt dat de eerste aan merking, die in behandeling moet komen, deze is, dat Ged. Staten hunne goedkeu ring aan de begrooting zullen onthouden, als de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie niet volledig wordt geraamd. G. <A'. J. Bok: Ik wil daar eerst wat over zeggen. Ik weet dat de ambtenaar aange steld is en dan betaald moet worden. Maar de Wethouders schijnen maar niet tot het inzicht te willen komen, dat het niet lan ger kan die jaarwedde te betalen. Anders zouden zij den ambtenaar niet telkens weer handhaven. v. OoijenAls we de instructie van den Secretaris maar wijzigen en daarin zetten dat hij al het schrijfwerk moet doen, zullen Ged. St. niet langer een ambtenaar kunnen eisehen. Voorzitter: De Kroon heeft zelf uitge maakt dat hier een ambtenaar zijn moet en of je wilt of niet, hij komt op de be grooting. G. A. J. Bok: Maar het kan niet lan ger, we gaan terug in de financiën. Ik draag niet langer d£ verantwoording. Dan ga, ik naar den Commissaris. In stemming gebracht wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten den post op f 500 te ramen over eenkomstig den wensch van Ged. Staten. Voor: P. W. Bok, Maas, v. d. Sluis en Haasakker. Tegen: G. A. J. Bok, v. Ooijen en ten Hagen. Verder maken Ged. St. bezwaar tegen verhaal van 8V2 pCt. pensioensbijdragen. G. A. j. Bok: Rijksambtenaren betalen allen 81/0, waarom hier 1 pCt. minder? Voorzitter: Ja, ik geloof nu ook wel, als de raad hierbij blijft, dat hij gelijk zal krijgen tenslotte. Met 5 tegen 2 stemmen besloten dat de heffing van 81/2 pCt. gehandhaafd zal blijven. Tegen Maas en v. d. Sluis. Voorts wenschen Ged. Staten dat wordt overgegaan zoo mogelijk tot conversie van geldleening. Voorzitter: De Boerenleenbank te Her wijnen heeft bijna al de obligaties der school-leening. We zouden kunnen vra gen of met een lager percent genoegen wordt genomen. G. A. J. Bok: Ik zou maar eens adver- teeren en den goedkoopste het geven. Aldus besloten. Benoeming leden stembureaux. Voor het stembureau te Aalst worden benoemd A. J. H. Maas, Voorzitter, G. Opstelten en W. v. d. Sluis. Plaatsvervan gende leden M'. v. Ooijen en G. Haasakker. Voor het stembureau te Poederoijen wor den benoemd: Joh. v. d. Ven, voorzitter. G. ten Hagen en W, Groeneveld. Plaats vervangende leden W. Bok en A. Hassel- man. Mededeeling wordt gedaan van proces- senverbaal van kasopneming d.d. 16 Dec. en 3 Febr. j.l. Brief van de Wed. Schaap te Aalst, waarin wordt medegedeeld dat de gemeen te een aan haar toebehoorend stukje grond gebruikt bij de school en dat zij dit aan de gem. tegen nader vast te stellen vergoeidng wil afstaan. Na eenige discussie besloten dat een tyveetal raadsleden de zaak zullen opnemen en in overleg met belanghebben de treden. Thans zegt de Voorzitter dat hij voorle zing zal doen van het rapport uitgebracht door den heer Keegstra, Directeur van het Gem. Girokantoor te Amsterdam, inzake de administratie der gemeente-financiën, inge volge raadsbesluit van 30 Oct. 1926. Aan dit rapport ontleenen we het vol gende De heer Keegstra begint met te zeggen dat hem het raadsbesluit door tusschen- komst van B. en W. is geworden en dezen hem hadden verklaard het op prijs vte stellen hem van nadere inlichtingen t!e dienen. Hij zegt dan dat in een brief van B. en Wi. o.a. stond dat bij enkele leden van den Raad het idee bestond dat het niet mogelijk was, dat een batig saldo in 1922 in den Kapitaaldienst voorkomende, pas in 1925 buitengewoon werd afgelost, zonder uit de gemeentekas te verdwijnen; dat zij echter door informatie ter Griffie en elders hadden ingezien, dat zij het mis' hadden en nu den aftocht wenschten te dekken door aanstelling van een deskun dige, terwijl zij deze zaak hebben ge' bruikt om een persoonlijken grief tegen, den Burgemeester en den Ontvanger uit te spelen. Het lid G. A. J. Bok wil naar aanlei ding daarvan het woord. VoorzitterIk ben nu aan 't voorlezen. Laat ons maar eens hooren wat de heer Keegstra verder zegt. Straks krijgt u het woord. De heer Keegstra rapporteert dan ver der ongeveer als volgt zooals uit de voor lezing door den Voorzitter blijkt: Naar aanleiding van vorenbedoelde me- dedeelingen heb ik mij naar het raadhuis te Brakel begeven, teneinde na inzage der boeken U te kunnen inlichten. Na eenige bezwaren van den Burgemeester, in den aanvang, over het toezenden van stukken, en het tijdstip der overkomst, kan ik U mededeelen .dat zoowel de Burgemeester als B. en W. en de Gem.-Ontvanger alle gewenschte inlichtingen hebben verstrekt en mij ook door toezending der boekeu over de jaren 1922, 1923 en 1924 volle dig in de gelegenheid hebben gesteld, mij omtrent de administratie op de hoogte te stellen en na te gaan hoe de verant woording over de genoemde jaren was ge schied. Vooraf de opmerking dat met ingang van 1924 nieuwe voorschriften voor de boekhouding zijn vastgesteld. In 1924 moest een splitsing worden gemaakt i. z. gewoon en buitengewoon die in de meeste gemeenten hoofdbrekens heeft gekost. On getwijfeld heeft deze aangelegenheid ook in Uwe gemeente moeilijkheden opgele verd waarbij het saldo van den Kapitaal- dienst B. en W. parten heeft gespeeld. Echter slechts van formeelen aard. Thans volgt een overzicht van cijfers uit de rekeningen 1922 t. en m. 1924. Het batig slot 1922, ontstaan uit een overschot van crisisleening f 3092,515 en een klein saldo van f 44,35 in totaal f3137,865, krachtens de nieuwe voorschriften overge bracht naar den dienst 1924 met een ver meerdering van f 77 wegens verkoop van een eigendom. In dat jaar is aan dit saldo geen bestemming gegeven, doch mij is gebleken na inzage der rekening 1925 ter griffie te Arnhem, dat inderdaad blijkens die rekening extra-aflossingen hebben plaats gehad van f 1614,865 en van f 1600 alzoo in totaal f 3214,865, terwijl het ba tig saldo ad f201,60 van den dienst '23 als batig saldo op de rekening 1925 voor komt. Rapporteur erkent verder dat de ver antwoording der gemeentegelden dus vol ledig is. Wel is waar is in 1922 en '23 niet zoo vaak kasopname gedaan als wellicht gewenscht ware. Het rapport geeft een overzicht der gedane kasopnemingen van 1922—1925. Het rapport vervolgt verder: Uit de toegezonden boeken en bescheiden is mij gebleken, dat Uw ontvanger de geldelijke administratie wel accuraat voert, maar dat aan erikle voorschriften niet steeds de hand is gehouden. Deze zelfde indruk werd verkregen te Arnhem en mijn in zicht, dat alle gelden juist waren verant woord, werd ter Grifie bevestigd. De heer Keegstra noemt hier de be zwaren op die naar zijn oordeel aan de boekhouding kleven, n.l. wilde hij maand- statenboek en verzamelposten boek zeer volledig zien bijgehouden. Dan volgt: Voor zoover ik heb kunnen nagaan is er in Uwe gemeente, dank zij een goede werkkracht ter secretarie met betrekking tot de jaarverantwoording een belangrijke verbetering ingetreden. De rapporteur geeft voorts nog enkele aanwijzingen en geeft in overweging een kas-giroboek aan te leggen waarvoor hij model bijvoegt met bijbehoorende ontwerp- wijziging der instructie van den ontvan ger. De Voorzitter: De inhoud is dus in het kort deze, dat ondanks alle laster praatjes duidelijk gebleken is dat de ge meente-ontvanger geen cent heeft achter gehouden. Ik vind het vreeselijk dat een man als onze ontvanger op die manier door het slijk gesleurd is en het doet me plezier dat hij op deze ondubbelzinnige wijze is gerehabilieerd. Weth. Maas: Hij is iemand, wien ik alles toevertrouw. Het is een schandaal. G. A. J. Bok: Ik heb niemand be schuldigd. v. d. Sluis: Neen, maar het werd toch niet vertrouwd. VoorzitterIk zeg, dat zij die de praatjes uitgestrooid hebben leugenaars en laste raars zijn en verzoek daarvan opname door de pers. Als U iets wilt beweren, moet U be wijzen hebben, anders is het beter te zwij gen. G. A. J. Bok: Het raadsbesluit van November.... Voorzitter: Leugenaars en lasteraars dat zijn het. Het is heel gemakkelijk een man als de ontvanger, waar jullie een puntje; aan kunt zuigen voor gauwdief uit te maken. v. Oijen: Dat doen ze mij ook. Als ik de veldwachter Wijnstekers tegen kom, dan roept hij gauwdief. Dat is laster. VoorzitterMoet je hem maar aanklagen als je kunt. Maar daar gaat het niej over. Het gaat hier over de ontvanger v. Os. Die is beleedigd. G. A. J. Bok: Het gaat niet over v. Os. VoorzitterNu, over m ij dan, ook goed. v. Oijen: Ik dacht dat er geen kasgeld geleend was. In den Kapitaaldienst staat f 26000. Voorzitter: Man, je "weet niet eens wat de Kapitaaldienst is. G. A. J. Bok: U moet maar bewijzen dat ik iets gezegd heb. Voorzitter: Dat kan ik best. Maar ik zal geen namen noemen. v. Oijen Maar ik ben er voor dat een kas-giroboek aangelegd wordt. Voorzitter: Ja, nu je niet meer weet wat je zeggen moet, begin je over een kas-giroboek, maar wees gerust, dat kan de gemeente ook nog wel betalen. Ruim f 250 heb je weggesmeten voor dit rap port. Totaal onnoodig geweest. Na nog eenige heftige woordenwisse ling wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. C. G., Dussen, overtreding accynswet, f 50 boete subs. 10 dagen hechtenisJ. W. Ch. v. H., Kaatsheuvel, overtreding jachtwet appel kantongerecht Waalwijk vonnis vernietigd, f 25 boete subs. 10 d. hechtenis. POLITIE-RECHTBANK. 's-BOSCH. Beleediging. A. v. O., timmerman te Vlijmen, was aan 't peddelen zonder rywielplaatje aan z'n kar en werd dan ook op z'n tocht bekeurd. En daar was ie heel boos over. Hy voorzag zich spoedig van een belasting plaatje, en toen hy den agent in kwestie weer tegen kwam, beet hy hem nydig toe»Nou heb ik er een, hoor, brood jager 1 Toen hing hy er weer aan, en wel wegens beleediging van een ambte naar in functiec. De eisch luidde f10 boete. Uitspraak volgende week. Diefstal. J. V., 18 jaar, mandenmaker te Da Werken en Sleeuwyk had zich voor den politierechter te verantwoorden wegens dief stal van een viertal konynen, waarvan een ten nadeele van B. A. G. Godschalk en het overige drietal ten nadeele van de wed. Verhagen. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde en verklaarde den diefstal te heb ben gepleegd om zyn schuld te betalen. Voor f 5 had hy de konyntjes van de hand gedaan. Zeer berouwvol verklaarde verdachte zelf niet te weten hoe hy tot diefstal ge komen was. De verdere behandeling der zaak werd uitgesteld tot 7 Maart om een rapport in te wachten en nadere inlichtingen te kry- gen omtrent verdachte. W Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Janstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 StaUon N.A.B.0 SLBBDWIJK-'s BOSCH Jfietiwsblad 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5