Ilnitenlaiid Iluitenlandsch Overzicht. K.M. «poorlyn zyn ondergebracht, om het transport in de fabriek zelf te bewerkstel lingen. Een productie van 1000 wagens per dag, door een nieuwe automobiel binnen een jaar na haar verschyning op de markt bereikt, is een record zonder weerga in de geschiedenis van de automobiel-industrie, en dient als zoodanig vermeld te worden. Q BRANDEN. Brandstichting. De vorige week brandde onder de ge meente Domburg een schuur af, behoo- rende tot een boerderij bewoond door D. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken dat de brand opzettelijk is gesticht en als verdacht hiervan is de bewoner D. ge arresteerd. Een hotel uitgebrand. Te Leek (Gron.) is het hotel bewoond door den heer Medendorp geheel uitge brand. De brand greep zoo snel om zich heen dat de bewoners en gasten overijldi moesten vluchten. Een pakhuis waar de brand was ont staan werd mede een prooi der vlammen. Het hotel was een groot gebouw met tooneel- en societeitszalen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. i o— KIND VERBRAND. De gevolgen van vuurtje stoken. In de buurtschap Westerhaar onder de gemeente Vriezeveen is bij het vuurtje stoken een zes-jarig meisje van den veen arbeider G. Aaldrink aldaar, verbrand. o AUTO-ONGELUK. Autobus in een sloot. Te Zegwaart is een autobus van den on dernemer W. de Vries, van den dienst Benthuizen—Rotterdam door het te ver uitwijken voor een van den anderen kant komende auto in een sloot langs den weg gereden. In de autobus zaten 17 perso nen, velen hunner liepen verwondingen op door glasscherven. Auto over den kop geslagen. Bij Dokkumer Nieuwezijlen is de auto van bakker L. Goslinga tuit Kollum door de gladheid van den weg, over den kop ge slagen. De chauffeur werd gedood. o— ÉEN OPLICHTERSBENDE. De Haagsche „Effectenhandelaar" P. J. de V. is aangehouden in verband met de oplichting van den Rotterdamschen dia manthandelaar M. v. S. voor f 60,000 met behulp van nagemaakte aandeelen van een suikermaatschappij. Bij zijn verhoor beweerde hij, de be wuste aandeelen in den trein gekocht te hebben van een hem onbekenden man. De politie hecht aan dit verhaal niet de minste waarde en zij zet haar nasporingen naar de verblijfplaats van den „fabrikant" der valsche aandeelen, ijverig voort. De aandeelen zijn waardeloos. Aan de Belgische justitie zal de uitle vering worden gevraagd van den koop man J. B., die reeds te Antwerpen werd aangehouden en die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de oplichting van den diamanthandelaar v. S., door als tus- schenpersoon bij de transactie te fungee- ren. o— VANDALENWERK. Een laffe streek. Onlangs werd een diepe waterput, die de bewoners van het gehucht Bahnheide, bij Simpelveld van drinkwater moet voor zien, door een cadaver van een hond on bruikbaar gemaakt. Thans is de put op nieuw verontreinigd, door het inwerpen van olie. Men hoopt de daders spoedigl te pakken te hebben. ROOFMOORD. Zaterdagmorgen werd te Hamborn de 39-jarige gehuwde vrouw Catharina Went- ges in een varkensstal vermoord en be-i roofd gevonden. Een bedrag van 400 Mark in zilvergeld en een taschje met 1200 Mark papiergeld, dat de vermoorde om den hals placht te dragen, waren verdwenen. Het gelukte de politie reeds dienzelfden dag de moordenaar te Ober- hausen te arresteeren. o DOODELIJK ONGEVAL. Op een carnavalsfeest te Stuttgart werd een 39-jarigen pelswerker een knalerwt in het rechteroor geworpen. Bij de ont ploffing van het gevaarlijke speelgoed scheurde dit het trommelvlies van den man open; er volgde een bloeduitstorting in de hersenen, welke den dood tengevolge had. Het treurig ongeval zal een gerech telijk naspel hebben. o ZAKKENROLLERS. Te Brussel zijn een tweetal internatio nale zakkenrollers aangehouden. Een Franschman, die gearresteerd werd op het oogenblik, dat hij in de tram een dame van haar handtaschje beroofde, en een Italiaan, die aan een tramhalte zich toet een gestolen brieventasch uit de voe ten wilde maken. Bij dezen laatste werd ook een partij vermoedelijk van diefsttal afkomstige juweelen gevonden, NOODLOTTIGE INSTORTING. 4 dooden, 31 gewonden. Wolff meldt uit Frankfort a. M. Maandagmiddag is door nog onbekende oorzaak een graanpakhuis, dat in een bios coop verbouwd zou worden, ingestort. Naar het schynt, werd het dak tengevol ge van den zwaren sneeuwval ingedrukt, zoodat de zymuren bezweken. Tot nu toe zyn er 4 lyken en 6 zwaar gewonden geborgen. Vyf en twintig arbeiders werden licht gekwetst. o EEN LAFFE MISDAAD. Men meldt uit Berlyn Op den straatweg Joachimsthal naar Eberswalde is Zaterdagavond een 43 jarige koetsier van een bierwagen door onbeken den neergeschoten. De man had in op dracht van zyn patroon aan talryke her bergen der omliggende dorpen bier gele verd, èn vry veel geld geïnd. Om 8 uur 's avbnds tusschen beide gemeenten hoorde de koetsier plotseling een schot vallen hij keerde zich om en zag twee mannen vluchten. Weinige oogenblikken daarna bespeurde by pyn in den rug en begreep toen dat hij door den kogel was getroffen. Hy legde de zweep over zyn paarden en reed naar het naastbyzynde dorp. Vandaar werd hij naar 't ziekenhuis te Eberswalde vervoerd alwaar hij in den loop van den nacht overleed. Van de be drijvers van deze laffe misdaad ontbreekt nog eik spoor. De verwarring in China wordt er niet beter op en vooral te Sjanghai heerst een gespannen toestand. De staking duurt er nog steeds voort en niet alleen in Engel- sche en Japansche ondernemingen, doch ook in Chineesche bedrijven, zoodat het hoe langer hoe duidelyker wordt dat hier geen sprake is van een loon verschil, maar van een politieke actie, die tegen den ver dediger van Sjanghai, Soen Tsjoean Fang, is gericht. Anders gezegd de werkneer- legging, die nog steeds uitbreiding onder gaat, draagt heelemaal het karakter van een sympathiestaking ten gunste der Zuide- lyken. De Chineesche autoriteiten te Sjanghai stellen alles in het werk om de staking te onderdrukken en gaan hierby blijkbaar niet al te zachtzinnig te werk. De ver schillende berichten uit Sjanghai stemmen hierin overeen, dat op last van Soen Tjoeant Fang krachtig wordt opgetreden tegen eiken agitator, die tot staking aanspoort. Britsche correspondenten seinen aan hun bladen details over het terrorisme van Soen Tsjoean Fang's mannen door de straten trekt een z.g. executie-patrouille, wier werk bestaat in 't onverbiddelijk onthoofden van degenen die bij de staking een meer of minder vooraanstaande rol spelen. Tientallen ece- cuties hebben reeds plaats gehad en door dezen vorm van vreesaanjaging wordt getracht de arbeiders en radicale studenten in toom te houden. Vermoedelijk zal dit een tydlang lukken, maar men kan zich tevens voorstellen, dat, wanneer de Kanton- neezen zich meester maken van Sjanghai, de weerwraakmaatregelen niet achterwege zullen blyven. De toestand te Sjanhai moet dus als ernstig worden beschouwd en zal wellicht nog meer gespannen worden, wanneer de soldaten der verslagen troepen van Soen Tsjoean Fang, waarop veel kans is, de vlucht zullen nemen naar Sjanghai, waar zy waarschijnlijk een schuilsUê zullen trach ten te vinden in de internationale neder zetting. Na verluidt, zullen de Engelschen doen, wat zy kunnen, om zulks te voor komen. Dat overigens de situatie te Sjanghai weinig aanlokkelijk is, wordt bovendien aangetoond door het feit, dat de stad zelfs reeds gedurende eenigen tyd is gebombar deerd door enkele Chineesche oorlogschepen, die blyk baar de zyde der nationalen hebbben gekozen. Veel schade hebben de granaten, die vooral de Fransche concessie troffen, niet aangericht en ook zyn geen buiten landers gewond, maar uit het incident van gisteren bljjkt niettemin, dat eerlang Sjang hai het tooneel k^n worden van de ont- stellendste gebeurtenissen. Naar aanleiding van het bombardement hebben de buiten landers gisteren terstond allerlei voorbe reidende defensieve maatregelen genomen en militaire krachten gereed gehouden om, begint het te nypen, te kunnen optreden. Wanneer men verder in aanmerking neemt, dat Sjanghai en omgeving weldra het terrein kan worden, waar de elkaar bestrijdende Chineesche legers elkaar op beslissende wjjze slag leveren en wanneer men voorts er zich rekenschap van geeft, dat de buiten- landsche strijdkrachten de gelande troepen en de zich in de Chineesche wateren bevindende oorlogschepen -— te eenigen tyd genoodzaakt kunnen worden zich te verweren, dan kunnen incidenten ontstaan, waarvan de gevolgen onafzienbaar zyn. Met spanning mag men dan ook de be richten tegemoet zien, die de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Verre Oosten schetsen. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Donderdag 24 Febr. '27, des nam. half acht. Voorzitter: Ed. Achtb. Heer H. J. v. Eg gelen. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent te 7,40 uur de ver gadering, waarna de Ambtenaar ter Secre tarie de notulen der vorige vergadering leest die daarna onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van het raadsbesluit waarbij tot wij ziging der gemeentebegrooting 1926 -is besloten. Idem raadsbesluit onderhandsche ver koop grond aan T. Jonker te Veen. Verslag van den Correspondent voor de Arbeidsbemiddeling. Verslag van den toestand der gemeente, van het Vleeschkeuringsbedrijf en van de Volkshuisvesting allen over het jaar 1926. Al deze verslagen worden ter visie ge legd, terwijl de andere stukken voor ken nisgeving worden aangenomen. Benoeming van een stembureau. De Voorzitter deelt mede dat het tot heden steeds gebruikelijk was, dat dit stembureau was samengesteld uit den Bur gemeester met de beide Wethouders. De heer v. Everdingen zou evenwel met lifct oog op zijn gezondheidstoestand, van de functie ontheven willen blijven. Spreker beveelt den Raad ter benoeming aan, mr. Ruitinga. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren H. Verhoeven en Mr. Ruitinga. Als plaatsvervangende leden worden benoemd de heerien de Mol, de Haan, en F. Verhoeven. Benoeming van een Schattingscommis sie voor de Rijksinkomstenbelasting, we gens periodieke aftreding van de heeren H. Verhoeven, A. J. v. d. Kolk, G. v. Ever- dingen en J. de Mol. De aftredenden wor den allen herbenoemd. Voorstel van B. en W. tot bepaling van de vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. Onderwijswet aan de bijzondere scholen over 1925. Op voorstel van B. en W. wordt dit bedrag vastgesteld voor beide bijzon dere scholen op f 5,78 per leerling. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot op vorenbedoelde ver goeding over 1927. Op voorstel van B. en W. worat dit voorschot vastgesteld op een bedrag van f 4,80 per leerling. Vaststelling van het kohier der rioolbe lasting over 1927. Dit kohier wordt door B. en W, aan den Raad aangeboden met een gezamelijk bedrag van f 975 en door dezen dienovereenkomstig vastgesteld. Verzoekschrift om ontheffing van ri oolbelasting over 1927. De Voorzitter deelt mede, dat twee ver zoekschriften om ontheffing zijn ingeko men, n.l. van Mej. Anna v. d. Pol vooreen huis aan de Demert en van den heer G. v. Everdingen voor een huis aan de Pelser straat. Waar beide woningen over 1926 ongebruikt en onbewoond zijn geweest hebben adressanten recht op ontheffing, zoodat met algemeene stemmen ontheffing wordt verleend. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting en der begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf, beide over '26. Eenige posten dezer begrooting zijn over schreden, waarvoor af- en overschrijving moet plaats vinden. De meerdere uitgaven kunnen worden gedekt door een paar pos ten op de begrooting te brengen, n.l. jaar wedde onderwijzend personeel en huur Teekenschool, terwijl het verder kan wor den gevonden uit den post onvoorzien. Ook een paar posten van de begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf zijn over schreden voorn, met het oog op het groote aantal noodslachtingen en afkeuring van het vleesch dezer noodslachtingen. De Raad besluit beide begrootingen overeen komstig het voorstel van B. en W. te wij zigen. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan Mej. Knoop, als onderwijzeres aan de school voor MULO, wegens opheffing harer betrekking, met 1 Maart a.s. en in verband daarmede een voorstel van B. en W. omtrent een aan bod van mejuffrouw Knoop om aan de tot ULO georganiseerde school verbonden te blijven. Het voorstel van B. en W. om het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van hetgeen in de vorige besloten, vergadering door den Raad is bepaald, B. en W. zich tot den Kroon hebben ge richt naar aanleiding van art. 193 3e lid der L. O.-wet, om bestendiging te vragen der MULO in zijn oorspronkelijken vorm, omdat ingevolge de wet, de school gere organiseerd moest worden in een ULO- school. De Minister van Onderwijs heeft evenwel op dit verzoek afwijzend beschikt. In verband met deze beschikking zijn be sprekingen gevoerd met mej. Knoop en deze heeft van hare zijde het buitengjewoon aannemelijk aanbod gedaan, verbonden te blijven aan de ULO-school. Mej. Knoop heeft zich bereid verklaard, gedurende het jaar dat zij het volle wachtgeld geniet, kosteloos werkzaam te blijven, mits haar voor den verderen tijd 35 pCt. van haar wachtgeld wordt toegekend. Naar aanlei ding van dit aanbod is door B. en W. met mej. Knoop onderhandeld en hebben B. en W. gemeend den Raad te moeten voor stellen het aanbod van mej. Knoop te ac cepteeren, met dien verstande dat de ge meente over het /aar 1928 aan haar een toeslag van 35 pCt. verleend van haar wachtgeld, opdat de Raad dan kan beoor- deelen of op die wijze zal worden voort gegaan, en mej. Knoop natuurlijk het recht behoudt, een andere betrekking te aan vaarden. Het is, aldus spreker, een po ging die B. en W. mcenen te mogen doen, om de school te behouden. Het vergt van de gemeente wel een offer, doch het is te hopen, dat het financiëele offer niet te bezwarend zal zijn en het vruch ten zal afwerpen. Tengevolge van deover-i gangsbepaling in de wet kan mej. Knoop als kweekelinge ^an de school verbon den blijven tot 1931. De heer v. Everdingen merkt op dat mej. Knoop een toeslag van 35 pCt. zal genieten over haar tegenwoordige jaar wedde. De Voorzitter stemt dit toe, over 1927 krijgt mej. Knoop een wachtgeld gelijk aan haar volle traktement. In 1928 krijgt zij slechts 65 pCt., terwijl de gemeente1 dan de ontbrekende 35 pCt. zal bijbetalen. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De Voorzitter heeft thans nog iets wat niet op de agenda is vermeld, doch dat al is het slechts een vormelijke kwestie^ wel goed is, dit thans door den Raad wordt afgewerkt. Er is leen arrest versche nen van den Hoogen Raad, waarbij is uit gemaakt dat tot de uitvoering van een raadsbesluit, waaraan Burgerl. Rechterl. handelingen zijn verbonden, B. en W. niet meer zijn aangewezen, daardoor moet door den Raad een lichaam worden aangewezen, Om te voorkomen, dat dergelijke raadsbe sluiten niet worden nietig verklaard, is door de Vereen, van Nederl. gemeenten, het advies gegeven, om een raadsbesluit te nemen waarbij B. en W. worden aange wezen, om alle raadsbesluiten waaraan Burgel. Rechtel. handelingen zijn verbon den uit te voeren en tevens te biepalfen, dat alle raadsbesluiten die tot heden zijn uitgevoerd, geldig worden verklaard. Overeenkomstig dit voorstel wordt be sloten. Verder kan de Voorzitter nog mededee- len, dat naar aanleiding van de bespre kingen in de vorige vergadering B. en W. de noodzakelijkheid hebben ingezien om aan het Wilhelminaplein er een lantaarn bij te plaatsen, de verlichting laat daar werkelijk te wenschen. Een ingesteld onderzoek aan de Herpt- sche straat heeft B. en W. de overtuiging gegeven dat de verlichting daar voldoende is en het dus niet noodig is daar een lan taarn bij te plaatsen. De heer F. Verhoeven gelooft niet, dat B. en W. den toestand daar hebben onder zocht toen het' erg donker was, anders zouden zij naar zijne meening anders oor- deelen. De heer v. Everdingen acht de ver lichting voldoende, hij heeft den toestand opgenomen toen het wel dónker was. De Voorzitter blijft eveneens bij zijn meening dat met de verlichting daar vol staan kan worden, zeker er zouden voor een tiental lantaarns nog wel geschikte plaatsen zijn te vinden, doch dit zou te veel oploopen. De heer Schmiehausen vestigt de aan dacht op den weg bij de openbare school deze is zeer slecht. Spreker zou deze in eens afdoende willen doen verbetleren door er zoo noodig 10 c.M. grint op te storten en deze er in te doen walsen, zooals hijj nu behandeld wordt, haalt het niets uit. Spr. is er voor om evenals het Rijk doet, in eens afdoende te verbeteren. De Voorzitter is het niet met den heer Schmiehausen eens, naar zijne meening ver keert de weg juist in een buitengewonen goeden toestand. Ineens zoo'n groote hoe veelheid grint er op te brengen zou ondoel matig zijn, dit moet geregeld bij kleine hoeveelheden gebeuren. De wegen worden hier uitstekend onderhouden, zij kunnen den toets van vergelijking met andere wegen zeer goed doorstaan, men gaat maar eens kijken naar den weg naar Hedikhuizen. De heer Ruitinga zegt, dat deze weg nog slechter is doch ook de toestand der grintwegen hier laat wel te wenschen over. De weg bij het Burchtplein behoeft drin gend verbetering. Was het niet beter den grintweg te vervangen door keibestrating, men heeft dan wel in eens een groote uit gaaf, doch het verdere onderhoud is ge ring. De Voorzitter blijft er bij dat de grint wegen in besten toestand verkeeren, men moet in aanmerking nemen, dat men voor deze wegen een zeer ongunstigien winter achter den rug heeft, tengevolge van ve;el regen en mist, laten zij wel eens wat te wenschen over, doch is het een dag droog weer dan zijn ze uitstekend. De heer v. Everdingen heeft vroeger weieens hooren beweren, dat de wjeg bij het Burchtplein niet geschikt is voor kei bestrating. De heer de Haan is ook van meening, dat de weg langs de openbare school wenschen overlaat. Spreker vindt het iel van den heer Schmiehausen om in ee afdoende te verbeteren nog niet zoo sllecl Buiten de Oudheusdenschepoort staat va een wals, deze was waarschijnlijk wel huren, zoodat de kosten hiervoor ni zoo groot behoeven te zijn. De Voorzitter blijft er bij dat de weg< niet zoo slecht zijn. Wat lret rijk doet k; de gemeente niet, het rijk beschikt ov< fondsen, die de gemeente mist. De heer Ruitinga heeft vernomen, d bij eenig vorstig weer de drinkwaterpoi pen zoo spoedig afloopen, is daar nde tegen te doen, kunnen de pompen ni worden ingepakt? De Voorzitter zegt, dat inpakken siech ten deele helpt, men moet er vroieg mje< beginnen en vaak komt er vuil door in pomp. Binnenkort wordt evenwel op c binnenplaats van het stadhuis de ontijz ringsinrichting aangebracht, zoodat het d; in het vervolg niet mjeer behoeft voor komen. Daar niemand verder het woord ve langt, wordt de vergadering door ctt Voorzitter gesloten. SPRANG. Woensdagavond zal door Jongel."vereen, op G.G. »Timotbeus« t hier haar 28-jarig bestaan op feestely wyze worden herdacht. A.s. Dinsdagmiddag 4 uur zal de Chr. School alhier gelegenheid zyn vo het kosteloos vaccineeren der kinderen. Donderdagavond kwam de A. Kiesvereen. alhier onder leiding van ha voorzitter de heer G. J. van Willigenbu in vergadering bijeen. Na deze op g bruikeljjke wijze te hebben geopend, spri hy een welkomswoord, hierby wijzend de a.s. Staten- en Raadsverkiezing. 1 notulen worden na lezing goedgekeur Tot afgevaardigden naar het te houd* jaarfeest der Jongel.-vereen. »Timotheu! werden benoemd de heeren G. I. vi Willigenburg en Jac. Timmermans. Door de afgevaardigden werd versli uitgebracht van de bijgewoonde kieskrinj vergadering te Heusden. Besproken wei de actie voor de komende Statenverkiezin Door stemming werd de grosljjst voi de a.s. raadsverkiezing als volgt samei gesteld1 G. J. van Willigenburg, M. Zwart, 3 G. L. Vos, 4 C. Timmerman 5 C. Klootwyk, 6 W. M. Dalmaijer, Jac. van Drongelen. Na het punt varia sprak de voorzitti een woord van dank en opwekking, waart de heer Dalmayer sloot met dankzegging In den schoorsteen by v. O. on stond begin van brand, het vuur had reet den vloer en schoorsteenmantel aangetas Gelukkig werd het nog bytyds bemerkte wist men erger te voorkomen. ^(WERKENDAM. Naar wy vernemei zal Vrydag 4 Maart a.s. voor de Vrijwillig Landstorm, afd. Werkendam, vertoor worden, de bekende Leger en Vlootfiln Als spreker zal dien avond optrede Z.Exc. Duymar van Twist, Voorzitter vs de Vrjjw. Landstorm, Lid van de Tweet Kamer der Staten Generaal. De Herv. Meisjesvereen. »Febë en »Mirjam« hopen Donderdag 3 Maa a.s. in de Oude School hun jaarfeest i vieren. Alhier worden pogingen aangewen om een Mannenkoor op te richten. C 't oogenblik is er al een dergeljjke vereei Wij vreezen, dat ook hier van 'tgoed te veel komt en dat de vereen, geen lan leven zal hebben. De collecte in de Ned. Herv. Kerl gehouden voor de Herv. Chr. School, heei ongeveer f 50 opgebracht. De collecte in de Geref. Kerk, gehoude voor de Vrye Universiteit, heeft f 31.- opgebracht. Tot Voorzitter en Penningmeeste van den Chr. Houtbewerkersbond zyn o de Zaterdag j.l. gehouden vergadering ge kozen, resp. de heeren J. A. Ippel en A J. van Herwynen. Het ligt in de bedoeling om voor d a.s, Gem.raadsverkiezingen met een eige candidaat uit te komen. De Herv. Jongel. en Jongem.vereen »Maranatha« zal op Woensdag 16 Maar a.s. haar jaarfeest vieren in de Oude Sshool Zaterdagmiddag, 3 uur, zal onzi Voetbalvereen. »W.V.V. Itegen »Unitas3< te Gorinchem een wedstryd houden o| het »Unitas<*terrein aldaar. Heden (Zaterdagmiddag) zal op hei voetbalterrein achter de molen een wed- stryd gespeeld worden tusschen »S.N.A.« van Hardinxveld en xW.V.V. II« alhier, Door B. en W. is bepaald, dal de stemming voor den Gemeenteraad ge houden zal worden op 23 Mei 1927. (Biesbosch) Naar men ons mede deelde, ligt het in de bedoeling van de Muziekvereen. »Kunst na Arbeid», alhier, om dezen Zomer een Muziek- en Zang concours uit te schryven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 10