Eerste Elad Landarbeiderswet. VOOR DE VEKEODDKEID WiïM Drogisterij A. Versciiuor-Baert S. D. LANKHUYZEN Go's BANK r De Kus van Pharao Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4685 Vrijdag 25 Februari 1927. FELILLETOSi. Binnenland. o o pa eo Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. T. BOONSTRA en ^and VAN alten/* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land heeft het landarbeidersvraag- stuk een punt van ernstige overweging bij de Regeering uitgemaakt. Ten blijke hier van mag de instelling van een Staatscom missie bij Kon. Besl. van 20 Juni 1906, belast met het onderzoek rot opheldering van dit vraagstuk genoemd worden. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de toe stand van deze categorie van personen veel te wenschen overliet. Tevens werd ing|e- zien van welk groot belang de aanwezig heid eener welvarende arbeidersbevolking is voor een krachtigen landbouwersstand. Vele landarbeiders zien zich enkel en alleen op loondienst aangewezen. Oud ge worden zijnde, wordt zoodanige arbeidet menigmaal genoodzaakt voor zijn levenson derhoud zich tot de liefdadigheid te wen den. Dat zulks voor een oppassenden land arbeider verlammend werkt op zijn ener gie behoeft geen betoog. Hoewel de klare werkelijkheid van dezien toestand meergenoemde commissie in het oog sprong, was daarmede de vraag nog niet beantwoord op welke wijze den land arbeider hierin tegemoet gekomen mojest worden. De beantwoording dezer vraag wordt ons gegeven in het in 1911 door Minister Talma ingediende wetsontwerp. Na eenige wijziging is deze wet in 1918 onder den naam van Landarbeiderswet in werking getreden. Uit het vorenstaande kunnen we eenigs- zins afleiden welk doel deze wet beoogt. Verbetering van den economischen toe stand van (den landarbeider mag voor de strekking dezer wet in aanmerking komen. De vraag, op welke wijze dit doel verwe zenlijking kon vinden, vond een eenstem mige beantwoording in het verkrijgbaar stellen van onroerend goed. Onwillekeurig komt bij den lezer de vraag op, of dit vóór de inwerkingtreding der wet niet mo gelijk was. Het antwoord hierop mag be vestigend luiden, maar hierbij zij dan te vens opgemerkt, dat dit menigmaal met groote moeilijkheden gepaard ging. Mocht het den landarbeider gelukken het oog te krijgen op geschikt onroerend goed, hetzij tot aankoop of pacht, dan kon de ver krijging daarvan dikwijls niet dan onder veel te bezwarende voorwaarden plaats hebben. Door de gebruikelijke openbare door RICHARD GOYNE. 11) 1 1 O En de stem antwoordde op een toon van beschuldiging, welke Akhnaton deed krimpen op zijn stoel. Voor het heil van Egypte, hebt gij slecht gehandeld. Voor het kwaad hebt gij alles, gedaan. Voor Aton... een schepping van Uw verdwaasden geest, hebt gij alle din gen gedaan, Pharao. Gij hebt het kwaadj gezaaid van opstand, ziekte en rampspoed. Gij opendet de deuren van Uw Koninkrijk voor al het kwaad, dat op de wereld be stond. En nu onder den last van Uw ver nielzucht, zult gij zelf den prijs betalen voor al uw misdaden en gijzelf zult ver nederd en verslagen liggen voor het al taar van Egypte's god. De vorst gromde van woede en angst. Wat zegt gij? Wat? iBen ik niet... niet een Pharao.? Aton!! Aton! Redt mij van mijn belagers. Heb ik U niet trouw ge diend, heb ik niet geofferd...? Doch de mokkende stem herklonk, thans met een hoonend lachen en echo-de door de groote hal van het paleis. Dan sprak zij weer de laatste woorden vol grimmigte beschuldiging. Blijf! Uw schreeuwen is nutteloos. Uw beden worden niet verhoord! Gij, die koninkrijken overwonnen hebt, be« verpachtingen zag de landarbeider op het gepachte onroerend goed daarop altijd nog geen geregeld gebruiksrecht gevestigd. We hebben reeds opgemerkt dat den landarbeider thans de gelegenheid openge steld wordt onroerend goed te verkrijgen onder niet te bezwarende voorwaarden. Alleen landarbeiders, die aan de in de wet gestelde eischen voldoen, waarop we later terugkomen, kunnen op dit recht aanspraak maken. Het woord recht willen we in ons geheugen onderstrepen. Hieruit blijkt, dat het in eigendom ver krijgen van woning met land of los land in pacht, niet afhangt van het vrije oordeel der organen met de uitvoering van deze wet belast. Slechts dan, wanneer geen geschikt land voor den gerechtigden land arbeider te vinden is, zal op een desbetref fend verzoek afwijzend beschikt mogen worden. Door bovengenoemd recht wordt den landarbeider de gelegenheid geschon ken zich de voordeelen verbonden aan het verkregen onroerend goed te verschaf fen en hierdoor de zorg voor zijn ouden dag te verlichten. De verkrijging van den eigendom zal den landarbeider bevredi ging geven daar de bereiking van het zoolang beoogde doel, eigen bezit te heb ben, daargèsteld is. De gehechtheid aan den bodem welke een landelijke bevolking eigen is, zal er door vermeerderd worden), Hiertegen wordt wel eens bezwaar ge maakt en men voert daarbij aan dat hier door de landarbeider teveel aan de plaats van den verkregen eigendom gebonden wordt en het risico dat de eigendomsver- krijging met zich medebrengt moeilijkhe den zal opleveren in teruggaande tijden. We merken hierbij evenwel op dat dit gevaar eenigszins denkbeeldig is, daar de verkregen grond slechts voorziet in de onderhouding van het gezin. De verkre gen eigendom zal den landarbeider tot meer energie prikkelen en wordt hilerdoor weerhouden lichtvaardig weg te trekken, hetwelk aan de bevordering eener stahifele bevolking ten goede zal komen. Dat diit ■RH«imMRn^0ct.p groote doos F0RMAM1NT WYBERTABLETTEN POTTER'S »LINA« MENTHOL PELLETS. strijdt thans Uw overwinnaar! De gordijnen aan de zijkanten van de hal schoven uiteen, een kreet weerklonk en een jongeman verscheen. Hij droeg e|en zwaard in de hand en snelde daarmede de treden van den troon op, waarop hij het blinkende staal in het hart van den Pharao priemde. Maar er vloeide geen bloed. De koning stond op, hief de handen ten hemel en zonk levenloos neer op den marmeren vloer.... Wacht!! In de grot van Sampi was de jongen van zijn plaats opgerezen en op hetzelfde oogenblik, dat hij zijn uitroep slaakte, ver dween het heerlijke schilderij en er was niets meer te zien dan de zwarte muur. Toet-Toet was aan een hevige ontroering ten prooi en hij wendde zich niet tot Sampi, maar tot den ouden grijzen Rah Neb. Vader, wat beteekent dit? De hoogepriester glimlachte rustig. Sampi heeft slechts de toekomst voor ons ontsluierd, mijn zoon. Maar dat zwaard, waarmede Pharao ge dood werd, bevond zich in mijn hand. Langzaam knikte de priester. Het is, zooals ik U heb gezegd, mijn zoon. De lippen van den jongen trilden, zijn oogen brandden, doch zijn stem klonk wonderlijk kalm Het is dus voor mij... mijn taak....? Dat is het, stemde Rah Neb toe op for- schen toon en de jongen keerde zich naar den uitgang van de grot. Hij was op het punt de woestijn in te trekken, toen hij yit de verte het getrappel van paarden" door eiken Staat op hoogen prijs gesteld wordt is aan geen twijfel onderhevig. Zoodat aangenomen mag worden, dat de voordeelen, die uit den eigendom voort vloeien, de nadeelen ruimschoots zullen overtreffen. Op welke wijze de landarbei der woning met grond in eigendom of los land in pacht kan verkrijgen hopen wij in een volgend nummer van dit blad on der uwe aandacht te brengen. EEN LAGE STREEK. Twee personen kochten een koe, maar, naar hun later bleek, veel te duur. Natuurlijk wilden ze graag den koop ongedaan gemaakt hebben, doch de ver kooper wilde het dief niet terug nemen. Nu was goede raad duur, doch er was nog wel een weg. Ze bonden het dier een blikje voor den bek, zoodat het geen voedsel tot zich kon nemen. En zoo lie ten ze het een paar dagen in de weide loopen, zoodat hét béést zienderoogen ver magerde. Toen naar den verkooper en bij hoog en bij laag beweren, dat de koe ziek was en de verkooper düs verplicht was het dier terug, te nemen. Doch de schurkenstreek was ontdekt en den ver kooper medegedeeld, zoodat deze natuur lijk van geen terugnemen wilde weten en zelfs met de Justitie dreigde. De koo- pers luchtten nu hun woede op den „ver klikker" door hem bij de eerste de beste gelegenheid een flink pak slaag te geven. Maar deze haalde nu de politie er bij en het gerecht heeft de koopers flink ge straft. O TRAGISCH. De heer S. wonende te Zwolle, had zijn acht-jarig zoontje meegenomen bij liet be werken van een stukje grond. Na eenigen tijd zag hij in een aangrenzende sloot een paar kindervoeten boven water uitsteken. Hij verkeerde in de meening dat het 't zoontje van zijn buurman was, die daar dichtbij aan het werk was. Hij waarschuw de dezen terstond, doch toen hij bij het ter hulp snellen bij de sloot kwam, be merkte hij tot zijn grooten schrik dat het zijn eigen zoontje was. Toen hij heit kind uit het water had gehaald, bleek het reeds overleden te zijn. o— DE ROOFOVERVAL TE EMMERHOUT. Te Assen is gevankelijk binnengebracht de 15-jarige Jan S. te Emmer-Erfschei- derveen, verdacht van medeplichtig te zijn aan den roofoverval op de familie Ensing te Emmerhout op 25 Jan. j.l. —o hoeven hoorde en het kraken van een woes tijn-wagentje. Rah Neb stond op, zijn gelaat verbleekte en hij staarde naar Sampi. Wie komt daar? Zou het... Maar eer hij kon uitspreken, was het wagentje genaderd tot voor de grot en een beeldschoon meisje stapte er uit. Zon der aarzelen trad zij onmiddellijk naar binnen, waar Rah Neb vol hoogachting boog, toen hij haar slanke figuur zag. De jongen was intusschen een paar schreden achteruit gegaan. Wie was zij... dit meisje? In heel zijn leven had hij nog nooit een vrouw gezien van zulk een ver rassende schoonheid en gratie. In haar zwarte oogen weerspiegelde het vertrou wen van een geheele wereld. Haar lippen waren als rozen zoo rein en schoon. Welke koningin was het, die tot deze plaats was doorgedrongen. In de heilige stilte van de woestijn? Maar terwijl de jongen zwijgend in be wondering stond, voelde het meisje in haar binnenste ook een geheime ontroering Zij voelde zijn blikken op zich geves tigd en trad langzaam op hem toe met een glimlach om heur rozenmond. Jij, jij bent het, die... Voor zij kon uitspreken, was Rah Neb haar genaderd en nü het meisje hem her kende, zonk zij op haar knieën en kuste den zoom van zijn heilig kleed. Vader. Het maakt mij gelukkig te zien, dat gij nog in veiligheid zijt. Ik ben -in groote haast van het paleis gekomen. Pharao Akhnaton heeft ontdekt, dat gij hier vertoefd en zijn soldaten zijn op weg naar hier om U en Uw beschermeling gevangen te nemen. Mijn moeder, de ko ningin, heeft mij geboden U te willeb tblef. No. is RaamsdonksYser. AGENTSCHAP VAN HE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Pryzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie BELASTING SPEELKAARTEN. De „N. Crt." verneemt, dat de belasting op speelkaarten niet met 1 Juli, doch met 1 April a.s. zal worden afgeschaft, —o AGENT VAN POLITIE VEROORDEELD Ontsnapping van een arrestant. De Amsterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan, i n de zaak tegen een agent van politie H., die terecht had gestaan terzake dat het aan zijn schuld te wijten is, dat de arrestant J. C. H., een zeer be rucht inbreker, uit het politiebureau, waar Hij was ingesloten, is ontsnapt. pa co «H en waarschuwen en te zorgen, dat zij wist, waarheen gij gaat. Rah Neb scheen in het geheel niet ver rast. Hij trok zich even terug en dacht ernstig na. Rana stond op en keerde zich wederom tot den jongenman. Deze scheen een weinig zenuwachtig door haar vrienr delijkheid en de openhartige vereiering in haar oogen verontrustte hem. Ik heb je gezien, sprak zij zacht, en ik heb met je gespeeld als kind. Kun jfe je niet herinneren, dat wij', als kinderen, vriendschap hadden gesloten.... lang voor je zoo'n groote man was? Toet-Toet knikte eenvoudig. U, u bent... Rana, de dochter van ko ningin Herota? Juist, clie ben ik. Kom', laat ons Vader Rah Neb in gedachten daten. Er is nog wel even tijd eer gij moet vjertrekkjen. Men zeide, dat de soldaten van Pharao niet voor het vallen van den avond het paleis zouden verlaten. Wanneer dat zoo is, dan hebben wij nog uren den tijd, want zij reizen lang zoo vlug niet als mijn woes tijn-rijtuigje. Vader, en zij keerde zich tot den ouden hoogepriester, zoudt gé niet liever even alleen willen zijn? Rah Neb glimlachte. Ik hoor mijn kind, en begrijp. Ga een oogenblik samen uit en ik hoop, dat gij zult mogen vinden, wat Amon voor U heeft weggelegd. Rana was verwonderd. Wat bedoelt gij, vader? Wat spreekt gij van vinden.... Maar de oude hoogepriester schuddei het hoofd met een zacht licht in zijn oo gen en antwoordde verder niet. De jongen nam Rana's hand en leidde haar naar buiten in de koelte van den! De Rechtbank veroordeelde H. tot f 15 boete sub. 5 dagen hechtenis. o— VALSCH GELD. Valsche guldens in beslag genomen. De Leidsche politie heeft twee valscne guldens in beslag genomen. De een droeg de beeltenis van Willem II en het jaartal 1849, de andere die der Koningin en het jaartal 1923. Het randschrift ontbrak. o— DE ZOMERTIJD. Men meldt uit Parijs dat onderhande lingen worden gevoerd tusschen de Fran- sche, Nederlandsche en Belgische regee ringen over een gelijktijdig invoeren van den Zomertijd. In Frankrijk gaat volgens een regee- ringsbesluit de zomertijd in op den laat- sten Zaterdag in Maart. o EEN ZUIGELING TE KOOP. Te Helmond heeft een moeder aan het raam van haar woning geplakt, dat haar dezer dagen geborenkind voor f 25 te koop is. DE MOORD IN DEN HAAG. Dinsdagavond zijn de beiden te Brussel 'gearresteerde verdachten van den moord op het Bezuidenhout uitgeleverd. Aan de grens werden de beide perso nen de 39-jarige B. en de 20-jarige V. cloor de marechaussée's van de Belgische politie overgenomen en naar Den Haag begeleid. Zij zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht en zullen door den Officier van Justitie worden verhoord. O ochtend. En samen dwaalden zij ov'er de gouden velden naar de oneindigheid van den horizon, ver van Sampi's grot, waar schimmige raadsels leefden in elke scha duw. Het was avond toen zij terugkeerden en op korten afstand van de grot bleven zij staan, kijkend in elkanders oogen. Jij zult mijn koningin zijn, sprak de jongen en je zult niets dan geluk vinden in de wereld en liefde in mijn hart, Rana.. Voor jou zal ik koning en minnaar zijn en voor mij zult gij vorstin en geliefde worden. Is het niet zoo? Met een kleur op de wang glimlachte Rana hem toe en het antwoord in haar oogen was slechts voor den jongen alleen te begrijpen. Het is, zooals ge zegt, liefste. Ge zult een koning onder de koningen zijn en een heerscher over geheel Egypte. Jle glorie zal overal bekend worden, waar mannen van karakter wonen en je scepter zal. zwaaien voor wijsheid en recht. Voor mij] zul je grooter, dan de grootste zijn en ik zal je liefhebben, mijn jongen, zoo als nog nooit een vrouw heeft liefgehad. En gij weet, dat het voor het heil van Egypte is, dat ik mij op moet werken, tot zulk een hoogen rang? Weet gij, dat ik koning van ons land zal worden? In derdaad, Rana? Het is waar, liefste, omdat Amon heeft voorzegd, dat er zoo iets moest gebeuren.' Ziet, gij zijt reeds heerscher over mijn hart. Nog korten tijd en gij zult ook Uw plaats moeten innemen op den troon van Egypte. (Wjordt vervolgd.) voor let Laid tan Hiislti si AltiufiLiiistriit en ft Bomielerwaarü VKT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. tn r* Is de mensch pas is geboren omen er al na en dan walen, kwaaltjes, pijnen, pijntjes, Ikeen weet er alles van. edelijkerwijs gesproken taal het middel óók gereed: loosterbalsem, die vgn Akker) enigt pijn, verzacht het leed. ude wonden, nieuwe pijnen, pen plekken, winterteen, pit en jicht, gesprongen handen, rekkingen in bot of been. rg door mug en wesp gestoken ugpijn, stijve nek of rug randwond, die niet wil genezen kker's Kloosterbalsem. Vlug! aat U nu eens overtuigen l chaf direct een potje aan, n U zegt, als het verbruikt is: enschDat heeft zijn dienst gedaan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1