iSteeif- SCHOOLKWESTIE TE WOUDRICHEM. Plaatselijk Nieuws Door het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bybel in de gemeente Woudri- chem werd onder dagteekening van 9 Maart 1926 aan den Raad dier gemeente een verzoek ingediend om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw eener byzondere lagere school in wyk A., onder mededeeling dat ook genoegen zou worden genomen met drie lokalen van de bestaande le Openbare school. Door den Raad werd op het ver zoek afwyzend beschikt, uit overweging dat gemeld verzoek wel voldoet aan de letter, doch niet aan den geest der wet, aangezien kan worden aangenomen dat verschillende der op de in artikel 73 onder a der Lager Onderwijswet 1920 bedoelde verklaring voorkomende personen daarop hunne handteekening hebben vermeld, niet uit beslist godsdienstige overtuiging hunne kinderen byzonder onderwijs te doen ge nieten, doch meer uit verschillende bij komstige redenen, zoodat van een werke lijke behoefte aan een Christelijke School in de gemeente niet kan worden gesproken, terwijl de financiën der gemeente niet toelaten dat ten behoeve van het byzonder onderwijs kosten worden gemaakt. Het Bestuur van voormelde vereeniging ging van deze beslissing in beroep bij Gedeputeerde Staten van Noordbrabanl, welk College by besluit van 22 September 1926 met vernietiging van het raads besluit heeft bepaald, dat de ge vraagde medewerking door de gemeente Woudrichem alsnog moet worden verleend, uit overweging, dat wat er ook moge zijn van de motieven, die in 's Raads afwyzend besluit tot uitdrukking zyn gebracht, deze niet ter zake dienende zyn, vermits zjj geen steun vinden in de wetdat, wat betreft de in de nadere memorie van den Gemeenteraad bedoelde bewering, dat by het verwerven van handteekeningen op de by artikel 73, eerste lid sub a der wet bedoelde verklaring onjuiste voorstellingen zijn gegeven, zoodat de handteekeningen van vier met name genoemde personen rechtens niet in aanmerking zouden mogen worden genomen, al moge het waar zyn, dat onjuiste voorstellingen zyn gegeven, daaruit nog niet volgt, dat de or.derteeke- naars daardoor zijn bewogen hunne hand teekeningen te stellen en nog minder, dat die handteekeningen rechtens niet in aan merking zouden mogen worden genomen dat daaraan geen argument kan worden ontleend om te betoogen, dat aan den by artikel 73, le lid sub a der wet gestelden eisch niet is voldaan dat by de openbare behandeling van het beroepschrift door den vertegenwoordiger van de gemeente nog is betoogd, dat de in artikel 73, le lid sub a der wet be doelde verklaring betrekking heeft o,a. op vier kinderen, die thans een gelijksoortige byzondere school bezoeken en bovendien op één kind, dat geboren zijnde 11 November 1911, te oud is om de school te bezoeken dat dienaangaande, zelfs al zouden deze vier kinderen en het kind, geboren 1 Novem ber 1911, niet worden medegerekend onder de 54 leerlingen, waarop i. c. de -in art. 73, le lid sub a der wet bedoelde ver klaring betrekking heeft, deze toch nog de namen van zooveel (n 1. 49) leerlingen zou blyven bevatten, dat het volgens die wets bepaling vereischt minimum getal (nl. 40) leerlingen nog wordt overschreden dat mitsdien moet worden aangenomen, dat i.e. aan den eisch van art. 73, le lid sub a der wet ten volle is voldaan dat de in artikel 72 der wet bedoelde medewerking op grond van het bepaalde in artikel 75, tweede lid, lsten volzin, door den gemeenteraad slechts mag worden geweigerd, wanneer niet aan de in artikel 73 omschreven vereischten is voldaan dat, vermits i.c, aan die vereischten wel is voldaan, 's Raads afwyzende be schikking in strjjd is met de wet. Yan dit besluit is de Raad voornoemd in beroep gekomen by de Kroon onder aanvoering, dat weliswaar op de ingediende verklaring bedoeld in het le lid onder a van artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920 voorkomen de namen van 54 kinderen doch daaronder ook bebooren de kinderen Bastiaan Smits, Hendrika J. Versteeg, Ivo D. Versteeg en Elisabeth S. J. Koppers, die reeds een gelijksoortige school bezoeken en derhalve voigens de bepaling van para graaf 11 der wet van 16 Febr. 1923 (staatsblad No. 38) niet mogen worden medegeteld dat voorts op die Ijjst voorkomt Pieter Schriek, geboren 1 November 1911, van wien redelijkerwijze kan verwacht worden dat hy de school niet zal bezoeken, omdat hy op 1 November 1926 den leeftyd be reikt, waarop hy volgens het bepaalde in het K. B. van 13 December 1920 No. 37 niet meer een lagere school mag bezoeken dat voorts ernstig betwijfeld wordt of alle andere kinderen by de opening van de school naar die school zullen gaandat der halve op redelijke gronden door den Raad niet verwacht kan worden, dat een voldoend aantal volwaardige handteekenin gen op de lyst voorkomen, dit te meer, omdat de verzameling van handteekeningen op een eenigszins vreemde wjjze en hier en daar uiet met geheel juiste msdedeelingen heeft plaats gevonden, dat het daarbjj niet raogelyk zal zyn de gevraagde drie lokalen van de openbare school af te staan, omdat die lokalen voor het openbaar onderwys onontbeerlijk zyndat de kosten voor het bouweu eener school en ook reeds van het verbouwen, indien daartoe bevolen zou worden, zulke ondragelijke lasten op de bevolking zou leggen, dat de Raad de ver antwoording niet kan en mag op zich ne men dat alleen de laatst genoemde reden aanleiding kan zyn om het besluit van Gedeputeerde Staten als in strjjd met het algemeen belang, te vernietigen. Bij Koninklijk Besluit van 28 Januari 1927, No. 7 is het beroep van den Raad ongegrond verklaard op de volgende over wegingen dat artikel 75, 2e lid der Lager On derwijswet 1920 bepaalt, dat de volgens artikel 72 dier wet aan den gemeenteraad gevraagde medewerking tot de stichting van een byzondere lagere school slechts wordt geweigerd, wanoeer niet aan de in artikel 73 omschreven vereischten is vol daan dat derhalve 's Raads argumenten, voor zoover zjj ontleend zjjo aan de on mogelijkheid om lokalen van de openbare school af te staan en aan de kosten, aan de medewerking verbonden, buiten be schouwing dienen te blijvendat zelfs, al mochten de* vjjf in het beroepschrift met name genoemde kinderen niet worden medegerekend onder de leerlingen op de overgelegde verklaring, bedoeld bij artikel 73, lid 1 onder a der Lager Onderwijswet 1920, deze toch nog de namen van 49 leerlingen, dus meer dan het door de wet vereischte minimum aantal zou bevatten dat met betrekking tot deze 49 kinderen niet door den Raad aannemelyk is gemaakt en ook overigens niet is gebleken, dat op het tjjdstip der aanvrage redelijkerwijze niet kon worden aangenomen, dat zij de op te richten school zouden bezoeken dat dus de Raad ingevolge artikel 75, lid 2 der wet ten onrechte de gevraagde mede werking heeft geweigerd en Gedeputeerde Staten van Noordhrabant terecht bjj hun bestreden besluit hebben bepaald, dat deze alsnog moest worden verleend. iMS: KOUD VLEESCH. Pensionhoudster »Ik hoop, dat u geen verkoudheid opgeloopen hebt, meneer Ver niezen Gast: (die meteen het eeuwige stuk koud vleesch in het oog krjjgt) »Ik denk, dat ik een kou gevat heb door het eten van zooveel koud vleesch den laatsten tjjd, juffrouw Weerzoo.t VOORJAARSKEURINGEN. Door de Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rjjkswege van de Vee fokkerij 'n Noord-Brabant is besloten, dat het onderzoek van springstieren in de maand Maart zal plaats hebben. 21 Maart te Waalwjjk 9 uur; Haarsteeg 10.30 uurGenderen 1 uurAlmkerk 3 uur. De keuringsplaatsen zjjn als volgt Waalwjjk. Voor Drunen, Sprang-Capelle, Waalwjjk en Waspik. Haarsteeg. Voor Engelen, Hedikhuizen, Herpt, Heusderi, Oudheusden c.a,, Nieuw- koik en Vljjmen. Genderen. Voor Andel, Dussen (ten Oosten van den Kornschendjjk), Eethen, Veen en Wjjk c.a. Almkerk. Voor Almkerk, Dussen (overig deel), Giessen, Rjjswjjk, de Werken c.a., Werkendam en Woudrichem, Vergadering van den raad der gemeente WOUDRICHEM op 22 Febr. 1927, des nam. 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer Jac. v. d. Lely. Secretaris de heer Chr. v. Rijswijk. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliergebed, de notulen der vorige vergadering worden ge lezen door den Secretaris en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. besluiten van Qed. St. houdende goedkeuring van de begrooting voor 27 en vaststelling der rekening over 1925; b. Kon. besl. van 5 Jan. j.l. houdende goedkeuring der verordening voor het ge bruik van aanlegplaatsen. c. besluit van Ged. St. waarbij onge grond wordt verklaard het door den raad ingesteld beroep tegen den forensenaan slag van A. A. Giesberts in de gemeente Andel d. besluit van idem houdende verda ging der beslissing over de bouwverorde ning; e. schrijven van Wed. J. Ruijsch-Baks waarin wordt bedankt voor genoten me dewerking inzake pensionneering. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Het ingekomen verslag van de Comm. tot wering van schoolverzuim over 1926 wordt voor de leden ter inzage gelegd. Op een ingekomen verzoek van M. Ver steeg en J. Schriek wordt besloten bij de woningen van adressanten electrische straatverlichting aan te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt m. a. s. besloten met den schipper A. J. Faro te 's Gravenvoer een overeenkomst aan te gaan tot het eenige malen per jaar ruimen der beerputten bij de ingezetenen tegen een vergoeding van f 50 per jaar. Daarna komt ter tafel een Kon. besl. van 28 Jan. j.l. houdende ongegrond ver klaring van het door den raad ingesteld beroep tegen het besluit van Ged. Staten dezer provincie, waarbij werd bepaald, dat de raad alsnog medewerking moest verkenen aan een door het bestuur dier Vereen, tot stichting en instandhouding van scholen met den bijbel in deze ge meente ingediend verzoek om gelden be schikbaar te stellen voor den bouw eener bijzondere lagere school in wijk A. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten een gedeelte der le Openbare School aan de Vereen, beschikbaar te stel len en nadat dit aan den openbaren dienst zal zijn onttrokken, dienaangaande een de finitief besluit te nemen. Het lid v. d. Wiel deelt mede, dat thans het oogenblik is gekomen dat de meerderheid van den raad, die steeds ge tracht heeft de gemeente voor financieels» ondergang te behoeden en het valsch chris tendom tegen te werken, voor liet feit komt te staan dat zij gedwongen is mede te werken hieraan, Hij wil evenwel de heeren die de christelijke school wenschjen mededeelen, dat die medewerking niet van den royaalsten kant zal zijn en dat elk bedrag dat als luxe voor hun politiek zal moeten worden uitgegeven kan worden verdubbeld, aangezien nu ook de linksche meerderheid in den raad met hare eischlen zal komen. Het lid Viveen zegt dat de bezwaren, welke hij in eerste instantie tegen die op richting der school had, nog dezelfde voor hem zijn. Nu echter van hoogerhand be volen is medewerking te verleenjen is hij daartoe bereid, doch zegt dat in verband met het aantal leerlingen dat zich voor de christelijke school heeft opgegeven, n.l. 49, toch niet gevergd kan worden dat hiervoor het nieuwe gedeelte dier Elerste Openbare school wordt beschikbaar ge steld. Hij stelt voor van het oude gedeelte der school twee lokalen beschikbaar te stellen en hierover het advies in te win nen van den Insp. van het L. O. Het lid v. Wendel de Joode zegt dat hij niet zal ingaan op de rede van het lid v. d. Wiel en dankt het lid Viveen voor de voorgestelde medewerking. Hij zou echter een duidelijker uitspraak wenschen, aan gezien het zeer bezwaarlijk zal zijn een; middenmoot van de school beschikbaar te stellen. Het lid Viveen zegt dat we thans reke ning moeten houden mlet het aantal leer lingen dat op de lijst is vermeld. Indien in de toekomst mocht (blijken, dat meerdere lokalen benoodigd zouden zijn, zou hij daaraan eveneens kunnen medewerken. Het voorstel Viveen wordt daarna in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen, die der leden V. Wendel dje Joo de, Holster en V. Straten aangenomen. Zoodat in beginsel besloten is twee lo kalen van het oude gedeelte der 1 Open bare school beschikbaar te stellen. Daarna wordt vastgesteld een instructie voor den te benoemen wegwerker; |en ge wijzigd de instructie voor den straatrei niger. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat zich voor de betrekking van wegwer ker 16 sollicitanten hebben aangemeld, terwijl tevens nog drie sollicitatiestukken, een dag te laat zijn ingediend, terwijl B. en W. aan den raad overlaten of deze al dan niet in aanmerking kunnen komen. Het lid v. d. Wiel zegt dat hij in het algemeen de meening is toegedaan dat een sollicitatie op tijd moet worden inge diend, doch dat er gevallen kunnen zijn op grond waarvan afwijking wel geoorloofd is. Hij heeft op het -oog een persoon die ernstig ziek was en in wiens gezin een sterfgeval heeft plaats gehad, waarom' hij het wel billijk acht dat hiervoor een uit zondering wordt gemaakt. Ook de overige leden zijn niet tegen dit bijzonder geval, zoodat besloten wordt de te laat aangemelde sollicitanten tevens nog in aanmerking te d-oen komen. Overgaande tot stemming wordt bij 2e vrije stemming niet vier stemmen benoemd voor den tijd van 1 jaar Aart van Vugt Az., terwijl drie stemmen werden uitge bracht op W. Bonman. Het salaris wordt vastgesteld op f 780 per jaar. Vervolgens stellen B. en W. voor over te gaan tot wijziging ;der verordening op de Gem. Ink.-belasting en den leeftijds grens voor kinderaftrek van 14 op 16 jaren te brengen, waartoe met algemejewe stemmen wordt besloten. Op voorstel van B. en W. wordt daarna m.as. besloten met de Bank voor Nederl. Gemeenten te 's Gravenhage een rekening courant-overeenkomst aan te gaan. Daarna worden herbenoemd tot leden der Schattingscommissie voor de Rijksin komstenbelasting de heeren M. D. v. Wen del de Joode, A. B. Holster, W. Viveen en C. M. Schaap. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat in verband met ingekomen klachten over het losloopen van kippen en het werpen van beer enz., in grachten, B. en W. voorstellen de algemeene Politiever ordening dienaangaande te herzien, waar toe m.a.s. wordt besloten. In verband met een arrest van den Hoogen Raad wordt aan B. en W. machti ging verleend tot het aangaan van burger rechtelijke overeenkomsten, voortvloeiende uit raadsbesluiten. Vervolgens wordt besloten tot wijziging- der begrootingen voor 1926 ien '27 volgens door B. en W. overgelegde ontwerp-be- sluiten. Eveneens wordt besloten aan Ged. St. ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichame lijke oefening aan de openbare scholen. Bij de rondvraag informeert het lid Viveen of nog niets naders vernomen is aangaande de door de PNEM bij de over gave van het GEB voorgestelde verlaging van stroomprijs boven zeker aantal ver bruikte KWU, terwijl het lid v. Straten voorstelt de pomp op Visschersdijk van Za terdagavond tot Maandagmorgen buiten werking te stellen in verband met bal dadigheden der straatjeugd, waartoe wordt besloten. Daarna sluiting. puisten, bloedvinnen, nege/oogen, sny-, brand- en open wonden,^auw-, baard en ringworm, winterhanden en voeten, fijt, likdoorns en wraftten, oude en verwaarloosde wondetf, geneest direct en pynloos de wereldberoemde Op rechte Winsnmer Zalf, alsook smet ten, kloven, barsteb, huidverschilvering en aangezichtspuijftjes enz, enz. Prijs per/ busje f 0.75, Verkrijgbaar by Apoth. en Drog. ANDEL. Op Maandag a.s. 21 Febr. hoopt voor de Chr. Hist. Kiesvereen. op te treden Ds. Joh. Langman|, lid oer Tweede Kamer, met het onderwerp: Ni|et ontbinden doch samenbinden. Wij wekken allen op dezen begaafden spreker te komen ho-oren. Waar hij ook spreekt altijd heeft hijj een zaal vol men- schen. SLEEUWIJK. Vrijdagavond hield de mu- ziekvereen. „Wilhelmina" haar jaarverga dering in de O. L. School alhier. Bijna alle leden waren aanwezig; het verslag uitgebracht door den penningmeester, sloot met een voordeelig saldo van f 56,40. De twee aftredende bestuursleden stelden zich niet meer herkiesbaar. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen J. v. Pelt, voorzitter en H. Kant, secretaris. Beslo ten werd om opi 2 April nog een uitvoe ring te geven. Woensdagavond werd alhier onder leiding van Ds. Feykes het jaarfeest van de Jongel. vereen. „Gideon" en de Kna- penvereen. „Timotheus" gevierd. Het jaar verslag uitgebracht door B. Hoogendijk, secretaris, getuigde van grooten bloei der beide vereenigingen onder Gods Zegjen. In het bijzonder dankte hij Ds. Feykes, die ondanks het drukke consulentschap van Dussen toch als voorzitter van „Gideon" en eere-voorz. van „Timotheus" zich ge heel aan het vereenigingsleven wijddle en bijna elke wckelijksche vergadering bij woonde. Als bewijs van dankbaarheid en waardeering overhandigde hij daarna Ds. Feykes een schoon boekwerk in pracht band, waarvoor alle leden een bijdrage hebben geschonken. Vele naburige vereenigingen hadden af gevaardigden gezonden, die de gelukwen- schen overbrachten; in het bijzonder wor den genoemd de woorden gesproken door Mej. J. Dekker D.d. Presidente van „Dor cas" alhier, het was een hoogst ernstig' woord, bestemd voor het practisch leven, overwaard om in tweeden kring gehoord te worden door de gansche gemeente. Het was een oprecht, kinderlijk-geloovig getuigenis, dat in aller harten weerklank vinde en waarover God Zijn Zegen moge gebieden? terwijl wij hopen dat onze meis jes vereen.' haar nog vele, vele jaqen als leidster zal behouden. De voornaamste punten van het pro gramma waren vier leerrijke Bijlbelsche opstellen en één over Kerkgeschiedenis door Chr. van Poederoijen over „Vivia Perpetüa", die ondanks den marteldood haar Chr. geloof vasthield. Verder werden ten gehoore gebracht eenige samenspraken en voordrachten, die zéér in den smaak vielen. Ook was eenige uren aa'nwezig Ds. Róth, Voorzitter van den Ring „Altena" die nog een krachtig opwekkend woord gesproken heeft. Den geheelen avond werd geen enkele wanklank vernomen, alles had een ordelijk en rustig verloop en met groote voldoe ning kon Ds. Feykes dan ook met dank' gebed eindigen. WIJK. Naar wij nader vernemen is de Herv. Geref. Staatspartij afd. Veen, voornemens om a.s. Maandagavond een openbare vergadering te houden in het Gymnastieklokaal alhier, waarin als spre ker zal optreden Ds. Gravenmeijer uit Amsterdam. Naar wij vernemen zal door de voetbalvereen. „Wilhelmina" alhier op 2e Paaschdag een Seriewedstrijd worden ge houden. Verschillende vereenigingen zijn reeds door hen aangezocht. Belangrijke prijzen zullen worden uitgeloofd, waar onder ook een beker. Tevens zal door het le elftal van „Wil helmina" alhier, worden deelgenomen aan den Seriewedstrijd, welke te Werkendam zal worden gehouden op 2e Paaschdag. Bij den landbouwer J. de Waal lag Zaterdagmorgen een koe dood in den stal. Voorwaar een schadepost voor den betrokkene, temeer daar de vorige Wjcek Maandag ook een koe van hem moest worden afgemaakt. Zaterdagavond om 7 uur heeft de aangekondigde vergadering plaats gehad, van de Anti-Rev. Kiesvereen. alhier, waar in als spreker optrad den WelEd. Heer v. d. Wal uit ,'s Hertogenbosch. Nadat de vergadering door den Voor zitter met gebed en het zingen van Ps. 73 vs. 4 was geopend, en de geachte heer v. d. Wal was ingeleid om te spreken over de groote beteekenis eenier Chr. Staatkun de heeft ae geachte spreker h'et navolgfen- de gezegd, dat wij in het kort zullen me- moreeren. Voor 1904, zegt spreker, had de ver kiezing voor leden der Prov. Staten geen politieke beteekenis, wel zou dat spoedig anders worden maar eerst mloest hieraari nog voorafgaan de verwerping der H.O. W. door de Eerste Kamer in 1903, welke meerderheid toen links was, en de H.O. W. in de Tweede Kamer reeds was aange nomen, die rechtsche meerderheid hiezat. Toen is men feitelijk pas gaan voelen de beteekenis der verkiezing voor d(e Prov. Staten. In dien tijd had er een verkiezing plaats, welke de Prov. Staten ook van links naar rechts deed overgaan, wat ten gevolge had dat de nieuwe Eerste Kamer rechts was. Hierna volgde een uiteenzetting wat in den loop der jaren door de Ant.-Rev. in verschillende Ministerie's was ten uit voer gebracht, waaruit bleek, dat Goc meerdere malen onze voormannen hejeft willen gebruiken om ons te behoeden voor onlusten, oorlogsgevaar enz. Nadat er nog gelegenheid tot het stel len van vragen was gegeven, waarvan door niemand gebruik werd gemaakt, dankte de Voorzitter den geachten spreker voor zijne schoone en boeiende rede, welke me volle aandacht door de aanwezigen was aangehoord, en spoorde de kiezers aan, hun stem voor de a.s. verkiezing op dc candidaten der Ant.-Rev. Partij voor d( Prov. Staten uit te brengen. Hierna werd de vergadering met dank gebed door den heer v. d. Wal gesloten J.l. Donderdagavond heeft de aan gekondigde Chr. Winterlezing in het Oud* schoollokaal plaats gehad, waarin als spre ker optrad, Ds. Severijn uit Dordrecht met het onderwerp „de Godsstad". Nadat de vergadering door den Presid. Kerkvoogd Ant. de Kok was geopem werd daarna door hem den WelEerw Heer Ds. Severijn ingeleid die zijn red met gebed opende. Deze sprak naar aanleiding van Open 21 vs. 9 tot het einde: over de Oodsstat Spreker zette in groote trekken de glee telijke beteekenis uiteen, hole deze Godi stad zijn en nederdalen zal. Ook deze spreker werd met volle aai dacht aangehoord. Jammer maar, dat door den te kort* tijd dit onderwerp moest worden verkot Wij hopen nog meerdere malen in gelegenheid te zijn, dergelijke sprfekte te kunnen hoeren. RAAMSDONKSVEER. De bestelaii van de firma Raming, reed, door d< mist misleid in een sloot. Gelukkig kw men geen persoonlijke ongelukken voc De vergadering waarin de heer lanus als spreker optrad, was zeer slee bezocht. Mej. C. de W. verloor haar pon monnaie, inhoudende een rijksdaalder een rijwegkaart. De verplichte Voorjaarskeuring v springstieren zal 18 Mrt. plaats hebbf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6