Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. m m H Pi f f ffieuwsblad ffO 4686 Mas 2 Maar! Kantongerecht Heusden Ingezonden. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET De Eerste Nederl. Rijwielen en Machinefabrieken v/h. H. Burgers Deventer zond ons 1 geïllustreerde prijs courant voor 1927, waai in, behalve modellen harer rijwielen, ook kiekjes van hare fabrieken voorkomen. Bovendien was een stel fietskaarten van de verschillende province's bijgevoegd. Pi ijscourani, zoowei als kaartjes worden door genoemde fabrieken gratis beschikbaar gesteld. Ook de Simplex fabrieken te Amster dam zond ons baar prijscourant 1927, be vattende hare modellen dames- en heeren- rjjwielen en motoifietsen. Deze pryscourant wordt eveneens gaarne op aanvraag door de betreffende fabrieken toegezonden. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag IS Eebr. 1Q27. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Tvviss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. J. v. L., verlofhouder te Hedikhuizen had op Nieuwjaarsdag des avonds te pim. half twaal tfvier bezoekers in zijn herberg gehad n.l. J. v. L., L. V., J. F. F en H. v. C. allen te Hediknuizen. Ge hoord wordt de verbalisant Petrus van Ooijen, onbez. gemeenteveldwachter te He dikhuizen. KantonrechterWaren de bezoekers bo ven hun theewater? Getuige v. Ooijen: Neen, Edelachtbare. Kantonrechter: Heb je. ze eerst gewaar schuwd yan Ooijen: Ja, Edelachtbare. KantonrechterWeet men te Hedikhui zen wel dat je onbezoldigd gemeente veldwachter bent? van OoijenMen kan het wel weten. Kantonrechter: Hoeiang ben je al on bezoldigd gemeente-veldwachter van OoijenAl dertien jaar. Kantonrechter: En heb je al eens meer een proces-verbaal opgemaakt? van Ooijen Neen nooit. KantonrechterDan blaak je ook niet van ijver en ik kan me best voorstellen, dat ze te Hedikhuizen niet weten dat je onbezoldigd gemeente-velawachter bent. Waarom werd je op 1 Jan. plotseling zoo actief v. OoijenOm dè den Burgemeester me ha gelast proces-verbaal op te maken. KantonrechterHeb je het proces-ver baal opgemaakt? van OoijenNeeje dè hebben ze veur me gedaon. Ambten, van het O. M.De menschen zaten rustig in de herberg, weliswaar even na elf uur, maar van luidruchtig heid of wat ook, was geen sprake. Ik vraag voor ieder f 1 boete of 1 dag hech tenis. Kantonrechter: Ik kan de geheele zaak niet erg fraai vinden. Een dorpsgenoot, van wiens bestaan als onbezoldigd ge meente-veldwachter de menschen te He dikhuizen stellig niet weien, oefent na 13 jaren van rust plotseling zijn functie uit. Maar een overtreding is begaan en daar om veroordeel ik den kastelein en iedjer der bezoekers tot een geldboete van 50 cent, bij niet-betaling te vervangen door 1 dag hechtenis. De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra J. J. L., te Bah.-broek wordt alsnu als getuige gehoord, Adriaan de Rooij. Verdachte zou tegen de deur van de woning van Pieter Dekkers hébben ge schopt. Getuige verklaart niet gezien te hebben dat verdachte schopte. Wel heeft hij gezien dat verdachte op het erf van Dekkers is geweest en wel op plrni. 1 M_ afstand van de deur. Ook heeft hij gezien dat verdachte door het raampje keek. Ge tuige heeft zich eerder van het erf ver wijderd dan verdachte. Dat verdachte op het raam klopte heeft getuige niet gezien. Getuige zegt verdachte te zijn nageloopen om eens te kijken wat deze op het erf van Dekkers ging doen. Voorts verklaart getuige dat hij zelf niet geschopt heeft en ook niet heeft gezien dat de aanwezigje Colet heeft geschopt. J. V., fabrieksarbeider te Woudricbem had zijn Oudejaarsavond in de kroeg door gebracht, was dronken geworden en had de politie gehoond, door te zeggen „Maak nou proces-verbaal op, nou zijn er genoeg dronken. Getuige den Toom, opperwachtmeester verklaart dat hij anders nooit last van verdachte heeft, maar dat deze op Oude jaarsavond het volk leelijk opruide, waar door dit de marechaussée's ging uitjou wen. 't Was heel erg met hem, want we zijn te Woudrichern nog nooit zoo uitge maakt als door hem, aldus getuige den Toom. Ja, zegt de Kantonrechter, het spijt me nu dat verdachte zoo te keer is ge gaan tegen de politie. Dat gehoon van de politie m'oet en zal er uit en daarom moet Z.Ed.Achtb. weer veel zwaarder straffen dan hij gedaan zou hebben wan-, neer verdachte alleen maar kalm dronken was geweest, 't Wordt nu f 15 of 10 d. B. R. v. D., bakker te Bab.-Broek, had brood gebakken met te weinig droge stof en wel 5S gram te weinig op 480 gram. Kantonrechter: Waarom heb je je klan ten nu bedrogen? VerdachteDe blom is te goed en kan daardoor veel meer water gebruiken. Kantonrechter: Bak dan voortaan met minder goede bloem en geef dan meer bloem en minder water, want water kan iedereen gratis krijgen en daar behoeft men heusch niet voor te betalen. Verdachte: Het was de eerste keer dat ik deze bloem gebruikte. Kantonrechter: Wacht je dan voor het gebruik er van voor de tweede maal. De menschen moeten voor hun geld hebben wat hun eerlijk toekomt. Je krijgt van mij' f 50 boete of 20 dagen hechtenis. L. A. de J. koopman te Woudrichern, zou op de Vischbanken te Woudrichern zijn linkervoet, waaraan een klomp, ge plaatst hebben voor het wiel van het rij wiel, waarop H. J. v. Gooi lustig voort- pecldelde door de straten van het stedeke. Verdachte is niet verschenen. Getuige van GooiGelukkig had ik mijn stuur goed vast, zoodat ik over de klomp reed en niet kwam te vallen, 't Was baldadigheid. Kantonrechter: Is verdachte lastig? Getuige v. GooiDat heb ik nooit gehoord. Getuige AJaarten BaxIk heb het feit gezien. Verdachte riep tegen va!n Gooi „zijn er bananen met de boot meegeko men?" Waarom verdachte zijn klomp voor het rijwiel plaatste weet ik niet. Kantonrechter: Waar verdachte blijk baar niet ongunstig bekend staat wil ik' hem nu niet zwaar straffen en geef hem f 3 sub. 2 dagen. J. I., chauffeur te LeerdanT had onder Wijk gereden met een auto, ^waarvan de handrem niet voldoende werkte. VerdachteDe voetiem was goed, maar de handrem niet heelemaal. Toen ik de handrem gebruikte liep de wagen nog 2 it 3 M. door en dat kan niet anders. Getuige wachtmeester Rooms: Ja, Ed. Achtb., de wagen liep nog wel 10 a 15 M. door nadat verdachte de handrem had aangezet. De rem werkte wel iets, maar zeer slecht. Kantonrechter: Ik geloof den wachtm. onvoorwaardelijk. De handrem deugde dus niet en dat is heel gevaarlijk. Je krijgt f 10 boete of 5 dagen hechtenis. L. F. M., chauffeur te Empel, had ook gereden met een auto, waarvan de hand rem absoluut niet werkte. Verd. zegt dat de handrem wel werkte maar niet goed. Getuige wachtmeester Rooms De hand rem hield absoluut niet. Kantonrechter: Een absoluut niet-wer- kende rem is al heel gevaarlijk. Dat ka potte ding kost je nu f 20 sub. 10 dagen. pateer"- É.A ff;:-?;;: iidiül..: 1i i 11 1 1 i11i -1 - - i- WINTERSPORT IN ZWITSERLAND. Een typisch kiekje van de nieuwe mode in dameskleeding. Speciaal voor dames schaatsenrydsters. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mynheer de Redacteur, Vergun my s.v.p. een plaatsje voor het onderstaande gesprek van Peer en Dirk, toen ze in hun klompenmagazijn, aan het klasineeren waren met nog eenige kame raden over de laatst gehouden Gemeente raadszitting van Almkerk. Wa hebben ze weer lekker zitten praten Dirk, van de week in de Raadszitting. Zoo Peer, waarom Wel dan moet te maar eens lezen, 'tis weer gegaan over een automobiel brandspuit, om die te koopen. Zoo, laat ik dan eens kijken. Dirk leest en jao jao. Jao Peer, nou zie 't ik ook, mer toch nie er deur gegaan hè, neeje jongen ik geleuf dat ze den Voorzitter mer een beetje voor de gek hebben gehouden, stil Frits I(de hond). Ik denk het ook jongen nou komt er weer 'n spuit net zooals hier a.d. sluis staat denk ik, zou het niet, Peer Ik denk het ook, Dirk. En over de Centrale verwerming van den Neyendyk hebben ze het ook al gehad. Zie ik wel, en es ge goed leest dan is die mynheer v. d. hooipers er nou vóór, en dan andere keer was hy er tegen, mis schien heeft de kiesvereen. aan den Nyendijk er wel achter gezeten, wanneer hy er nou niet voor was, dat ze hem nooit meer stemde, met de verkiezing in Mai. 't Kan goed «ayn, Peer. Mer onzen buurman die het weer goed op zijnen poot gespeult, zie ik wel, die durft ze het nog al te zeggen. (Peer jaagt de kippen is uit den buis, ze vliegen al de borden kapot.) Neeje die is niet bang voor Jan, Bram en zijne inaat, ik geleuf het ook tie heur. Mar op onzen Buurman terug te kommen die heet ze de vorige keeren alweer de waarheid gezeettoen 't ging over de 100 opcenten op 'de vermogingsbelasting die wilde b.v. Bram, D&an en zijne maat op 50 centen brengen, mer toen heeft hij de puntjes nog eens op de i gezet, hoor ge begrep wel Dirk, als er 50 proc. afgaat dan moet Jan Boezeroen die andere 50 centen betalen jao, jao, Peer en die moet toch al genoeg belasting betalen tegenwoordig. En nou het hy (onzen buurman) het weer op de Raad gehad over het duur Electr. licht zie ik, ja jongen, ze laten der eigen ok wel eiken keer er tusschen nemen. Zeg da wel, Dirk. Mer dieje uit den >Doorn« en uit den »Hcek< zyn niet veur de poes, neeje jongen, da zyn wel de drie besten die veur de gemeente opkomen geleuf ik. En wa zouden die anderen toch doen Peer, als ze daar zitten Wel jongen, meestal praten over klokke- touw, asch bakjes, waterstappen, enz. enz. Dan moesten de miense hier net doen es aan den Neyendyk, nie meer in de Raad stemmen es weer verkiezing is (Peer zet de erpel is oep) (Peer gaat) daar zyn ze er achter heur en ook goed wakker. Jao, jao, mer hier slapen byna altijd geleuf ik de mienschen. En zoo moesten ze hier ok zyn, mer ze zyn hier te bang b.v. dat ze der »wai« kwyt raken of den ander geen peeën aan kan geven, en 'n derde weer dat ie ziju baantje verliest en zoo kan de mer deur gaan, jao, jao, jao, das waar Dirk. Mer toch moesten ze onze Buurman en dieje mieusch uit den Doornen uit den »Hoek« mer weer in c(pn Raad stemmen, want die komen goed veur de Gemeentenaren uit heur, en wa moeten ze dan met die anderen doen Dirk Wel lat ze die een plekske geven achter de kachel, (nu wordt door 't gezelschap om 't gezegde van Dirk ge lachen). Jao, jao, jao, aan zulke het de toch niks in de Raad, ze moeten mienschen in de Raad stemmen, die voor de belangen van de minderen man uitkommenmer die, ze denken enkel mar over derren eigen ik. Mer om Jan Piet, en Klaas, bemoeien ze der eigen nie veul, laoten ze mer is flink opruiofmg houwen, Peer. Jao, da moesten ze net Dirk. Mer we zullen wel eens kijken met de stemming in Mai. Nou zullen we eerst is gaan eten Dirk, want de erpels zuilen al wel gaor zyn. Ik denk het ok wel Peer. Nou, et ze mee smaak heur Dank je van 't zelfde Zoo gaan de vrienden van Peer en Dirk huiswaarts. Uw mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Wolfeze, 31 Jan. 1927. HEUSDEN. Geboren: Marynus W., z. v. M. H. Sprangers en van S. M. Molegraaf Arie, z. v. E. A. de Bruyn en van J. P. de GrootAntonius L. M z. v. L. J. v. d. Staak en van M. van Mierlo. Overleden: H. Bos 81 j. wedn. van A. Z. Oosthoek; J. v, d. Pol 63 j. echtgen. van H. Zwakhals H. J. van Sprang 67 j. wed. van M. van Diem. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Geertruida P. d. v. M, Smits en W. de Cloe Antonetta C., d. v. W. van Krugten en C. A. van Herpen Anneke, d. v. G. Roubos en M. Verschoor. Overleden: M. Pellicaan 72 j. weduwe van C. Ippel; A. van der Nat 57 j. CAPELLE. Geboren: Cornelis H. B., z. v. P. A. J. Holst en A. v, LutterveltJan B., z. v. J. Maijers en J. A. C FaroAdriaan J., z. v. J. A. Huijsman Anna, d. v. D. W. Treffers en C. J. Dank Tennis, z. v. D. W. Treffers en C, J. DankJosina, d. v. M. A. van Peer en G. J. v. d. Schans Teuna B., d. v. B. Wijnbelt en T. J. MandemakersJohannes, z. v. A. C. van der Esch en J. van Peer. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Leendert z. v. G. Bies heuvel. "Getrouwd: H. Versluis 23 j. met J. van Burgel 26 j. Overleden: A. Groeneveld 17 d. B. R, den* Hollander 69 j. echtgen. van D. van den HeuvelD. A. den Hollander TO j.J. Schaddelee 90 j. weduwe van J. DolislagerP. Koppelaar 7 mnd. Levenloos kind van C. A. Kooymans en A. A. Borst. WIJK. Geboren: Antonia, d. van J. v. Alphen en van H. van Rossum Corstiaan, z. van D. Blijenberg en van P. Poorter Lourens D„ z. van D. Kolfl en van H. W. van Wijk Johannes J., z. van G. v. d. Heijden en van J. G. Dekkers. Ondertrouwd: Gerrit Vos 28j. met Anneke van Ballegooien 20 j. Getrouwd: T. den Dekker 25 j. met L. van de Mooren 20 j.A. Meires- sonne 29 j. met P. van Bergeijk 25 j. N. Kuipers 23 j. met T. J. Blijenberg 21 j. A. Kerkwijk 22 j. met S. Vos 18 j.H. van Loon 24 j. met C. Bouman 26 j. Overleden: G. van Wylen 57 j. echtgen. van L. van Zandwijk C. de Waal 90 j. wedn. van J. Mans A. van der Pol 73 j. wedn. van A. Duyster T. van Rijs wijk 73 j., wedn. van A. van Veen J. van den Doel 84 j. wed. van C. Zoon. WOUDRICHEM. Geboren: Pieter, z. v. H. G. Kant en H. van Til borg Arie C., z. v. D. Vink en M. BiesheuvelDirk z. v. A. Baks en P. E. Baks. Getrouwd: C. van Tilburg 25 j. met P. de Man 26 j. Overleden: J. Pellikaan 68 j. II. J. van Gooi, 70 j. weduwe van D. G. de Graaff. CAPELLE. J.l. Woensdagavond half zeven hield de Afd. Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs in het stationskolflehuis van den heer L. F. van Dongen alhier haar jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. Dö voorzitter, de heer E. Colet, opent de vergadering en heet de aanwezi gen welkom, waarna door den secretaris, den heer J. Michael, de notu'en der vorige vergadering worden voorgelezen, die na goedkeuring worden vastgesteld. Vervolgens bracht da penningmeester, de heer G. A. S. de Bas, verslag uit omtrent den finan- tieelen toestand der vereeniging, waaruit bleek dat de kas sloot met een batig saido en de vereeniging er finantieel niet slecht bijstaat. De boeken van den penningmee ster worden door een commissie, bestaande uit de heeren Dijkstra en H. v. Beek, na gezien en in de orde bevonden. Hierna bracht de heer E. Colet een kort, doch zakelyk verslag uit van het behandelde op de in October j.l, te Amsterdam gehouden Algemeene vergadering van Volksonderwijs. Naar aanleiding van een schrijven van Mej. H. C. Brenkman, dat zij in verband met haar vertrek uit deze gemeente be dankte als bestuurslid der afdeeling, werd besloten in deze vacature op de eerstvol gende vergadering te voorzien, waarna een schrijven door een inwoner van Capelle gericht aan de ledenvergadering van Velks- onderwijs door den voorzitter werd voorge lezen. liierna bracht schrijver dank aan het bestuur der Afd. en aan die Riadsleden van Sprang-Capelle, aan wier onvermoeide werken het te danken is, dat de kosten van de gestichte school met den Bijbel tot op een vijfde van de oorspronkelijk gevraagde gelden zyn teruggebracht. Nadat van de gelegenheid der rondvraag door een paar leden gebruik gemaakt was, weid de ver gadering door den voorzitter op de gebrui kelijke wijze gesloten, waarna gepauzeerd werd. Na de pauze werd door de tooneel- vereenigirg der Afd. het blijspel in drie bedrijven »Jan Ongeluk* opgevoerd. Door de opvoering van dit blyspel heeft de Afd. bewezen, dat er onder haar leden uitste kende tooneelspeelsters en spelers zijn. Hun spel was mooi en zy wisten dan ook van het begin tot het einde den lachlust der aanwezigen op te wekken. De verschllende rollen waren in goede handen. Ongeveer 11 uur was het programma afgewerkt, waarna de voorzitter der Afd. dank bracht aan allen die hebben medegewerkt om dezen avond zoo goed te doen slagen. AUTOBUS EN SPOORWEGEN Men- meldt, dat bij de Nederlandsc'he Spoorwegen ernstige plannen bestaan om in de Betuwen, in 't Land van, Maas en Waal en in de Bommelerwaard eenige autobuslijnen in te stellen. De bussen zul len tevens worden ingericht tot het ver voer van bestelgoederen. -o EEN GEWELDIGE ONTPLOFFING TE AMSTERDAM Een heerenhuis op de Heerengracht ingestort. Eén gewonde. Een groote brand, die volgde op een geweldige ontploffing, legde Zondagmid dag een heerenliuis op de Heerengracht te Amsterdam geheel in puin. Bovendien zijn van niet minder dan vijftig huizen in den omtrek bijna alle ruiten door de ont ploffing verbrijzeld. Het was ongeveer vijf uur, toen in het oude stadsdeel een geweldige knal werd gehoord. Voorbijgangers op de Heeren gracht bij de OudeSpiegelstraat, die op de ontploffing verschrikt een veilig heen komen zochten, zagen op hetzelfde oo- genblik, dat het heerenhuis op de Hee rengracht 285 in vlammen was gehuld. Aan den voorkant sprongen, van bijna alle huizen de ruiten en ook van de aan beide kanten aangrenzende perceeleh werden de meeste ruiten vernield. Zelfs moesten de vensterglazen van een aantal huizen op het Singel het ontgelden. Een voorbijgan ger R. Kruseman, genaamd, werd door den val der glasscherven vrij ernstig ge wond, terwijl zijn haren verbrandden door de vonkenzee die tot ver in de buurt neer kwam. Kort nadat de brandweer die met veel materiaal was gearriveerd, het blusschen had aangevangen, viel met een donderend geraas het uit drie verdiepingen bestaande gebouw ineen. De gevel, die vermoedelijk al door de eerste ontploffing was ge scheurd, viel op de straat in puin. Het huisraad was met een geweldige kracht, meters ver uit het brandende huis geslin gerd. Linnengoed, aan flarden, was in de boomen terecht gekomen. Troosteloos was de aanblik. In de omgeving heerschte bo vendien groote nervositeit, doordat geruch ten gingen, dai er menschen in het huis waren. Indien dit het geval zou zijn, ware het onmogelijk geweest de slachtoffers on gedeerd onder het puin vandaan te halen. Reeds spoedig bleek echter, dat er voor deze geruchten geen grond bestond. Intusschen had de brandweer op ver schillende motorspuiten de slangen gekop peld om de geweldige vuurzee te bestrij den. Het vuur werd ten zeerste aange wakkerd, doordat in den kelder een groot aantal films geborgen lag, welke het ei gendom waren van het filmverhuurkantoor der N. V. Emelka, die in het huis kantoor houdt. De directeur dezer N. V. de heer De Balbian Verster woont met zijn gezin in hetzelfde huis. Met z'n vrouw en kin deren had hij Zondagmiddag om vier uur het huis verlaten om een bezopk te bren gen aan zijn schoonouders, die in, de Da Costastraat wonen. Op de geiijkvloersche verdieping had in de eetkamer een kachel gebrand en ook daarboven in het woon vertrek stond een kachel te branden. Op de tweede verdieping waren de kantoorlo kalen en de showroom van het filmver huurkantoor ingericht als slaapkamers. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de brand beneden in de eetkamer is ont staan, dat daarvan de vloer is doorgebrand en het vuur de brandbare blikken doozeti waarin de films opgeborgen lagen had aangetast. De zeer brandbare films hebben toen vermoedelijk vlam gevat. Daardoor kan de ontploffing zijn ontstaan., hoewel de brand weer eerder denkt aan de mogelijkheid van een gasontploffing. Hoe het ook zij, in en kele oogenblikken stond het geheeie pand in lichte laaie en binnen twintig minuten, nadat de eerste ontploffing was gehoord stortte, zooals gemeld het huis in puin. Boven op de magyrusladder stond een brandwacht, die van boven af het water op het ingestorte gebouw spoot. Op straat had zich een groot aantal brandwachts opgesteld, die krachtige stralen op de bran-i dende puinhoopen richtten. Het vuur nam zienderoogen af. Alleen in den kelder, die onder het puin bedolven lag, woekerden de vlammen nog lustig voort; hetgeen niet te verwonderen is, als men we,et, dat daar de films lagen. Terwijl de brandweer, on der leiding van den waarnemen,den com mandant de heer Hartsdorff, zich met het blusschingswerk bezig hield, kwamen de bewoners van de gehavende buizen uit den omtrek met planken aandragen om daar mee de vernielde vensters af te sluiten om zoodoende hun huisraad tegen weer en wind te beschermen. De Heerengracht vertoonde nu veel ge lijkenis met de straten waarin in oorlogs tijd een bom uit een vliegmachine was neergevallen. Door den geneeskundigen dienst waren verschillende autobrancards en doktoren onder leiding van den directeur, den heer dr. L. H. Heijermans, naar de Heeren gracht gedirigeerd. - - 'Vi -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5