Eerste Blad PUROL VOOR DE VERKOUDHEID listerij A. verschuur S. D. LANKHÜYZEN Go's BANK Burenruzie. Gesmette en róode huid bij Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Hensden. Ho. 4687. Vrijdag 4 Maart 1927. LEiiTaeLETT^.t^Ji— Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. kleine kinderen IMiüieiilaiid Wittebroodstraat W 52 HEUSDEN. T. BOONSTRA land van alten' Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. X Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Een goede buur is beter dan een verre vriend en een kwade buur is ergler dan een leger vijanden. Dezie waarheden zijn echter nog geen gemeien goed, althans niet in onze streek, want anders zouden, de Heeren X. en Y. wel meier prijs hebben gesteld op goede nabuurschap en door een eenvoudige minnelijke schikking de ruzie vermeden hebben, die voerde tot een rech terlijke uitspraak. In een stadje onzer omgeving heeft me nigeen een tuin met mooi geboomte. Zoo heeft de heer X. een tuin met hoornen, waarvan er een 7-tal tamelijk dicht bi| den aangrenzenden tuin van den heer Y. staan, zóó dicht zelfs dat de takken ge deeltelijk over den scheidsmuur heen hin gen. Y. had hiervan hinder en in. het tus- schen de Heeren gevojerde proces be weerde hij dat zijn dak door de zwiependfe takken ernstig is en wordt benadeeld, de goten door de bladeren worden ver stopt, een zwaar steunblok uit den scheids muur tusschen de tuinen werd geperst, zoodat dit in zijn tuin viel en daar schade aanrichtte, ja, zelfs werd een stuk van de woning zoo sterk beschaduwd, dat men een groot deel Van den dag kunst licht moest branden. De Heer X. ontkencfe intusschen dat er sprake was van hinder en meende daarentegien dat de overhan gende takken in belangrijke mate Y.'s erf tot sieraad strekten. Ten processe eischte Y., dat X. veroor deeld zou worden tot het wegnemen van een drietal boornen, een linde, een, esch- doorn en een kastanje. Deze eisch was gegrond op de bepaling van art. 713 B. W. luidende: „Het is niet geoorloofd hoog opschietende boornen of heggen te plan ten, dan op den afstand, welke bij dd tegenwoordige bestaande bijzondere regle menten, of ten gevolge van vaste en, er kende gebruiken bepaald is, en bij ont stentenis van reglementen, of giebruiken op den afstand van twintig palmen, van de scheidslinie der beide erven, voor zoo verre de hoogopschietende boomien be treft, en op den afstand van vijf palmen, ten aanzien der heggen". X. bewfcerdc nu, dat met dit wetsartikel Y. zijn doel niet bereiken zou, omdat er in dit geval in derdaad bij een tegenwoordig bestaand bijzonder reglement, n.I. een plaatsielijke verordening van het jaar 1921, bepaald is, dat men, behoudens mogelijke maatrege len van B. en W., ook op korteren afstand dan 20 palmen 2 M.) boornen mag planten. Deze stelling werd door de Rfecht- bank echter verworpen, omdat, waar de wet spreekt van „tegenwoordig bestaan de bijzondere reglementen", blijkbaar be doeld zijn reglementen, die bestonden,, toen het Burgerlijk Wetboek werd ingevoerd, dus op 1 October 1838. Op het eerste gezicht is het vreemd te vernemen dat wanneer men in een in liet jaar 1926 geldende wet het woordje „te genwoordig" leest, men daarbij moet den ken niet aan 1926, maar aan 1838. Volgens de rechtbank mist dus de bepaling der betrekkelijke verordening kracht. De ge daagde X. had echter nog andere pijlen op zijn boog. Reeds op 1 October 1838, aldus X., bestond in de bewuste gemeente het gebruik, dat hoogopschietende boo mien dichter dan 2 M. bij de scheidslijn van twee erven stonden, zoodat aan, den eisch van art. 713 van het Burgerlijk1' Wetboek is voldaan. Natuurlijk ontkende de heer Y. dat dit gebruik opi 1 October 1838 bestond, zoodat over deze gezellige kwlestie een getuigen verhoor zal moeten plaats hebben. Indien men als getuigen menschen wil gebrui ken, die zich toentertijd reeds m(et hoornen planten ophielden, kan het een, eerbied waardig antiek gezelschap zijn, dat de ge- tuigen-wachtkanier zal vullen. Afgezien nog van dit gebruik, beweer de X., dat de boornen, welker uitroeiing geëischt werd, reeds meer dan 30 jaren vóór den dag dat Y. begon te producee- ren, ter plaatse stonden en dat derhalv(e door verjaring eene z.g.n. erfdienstbaar heid was ontstaan, krachtens welke X.i in elk geval het recht had die boornen, daar tot in lengte van dagen te laten, staan. Y. was daarentegen van oordeel, dat zoo danige erfdienstbaarheid juridisch niet mo gelijk is en ontkende zijnerzijds bovendien, dat de boornen er al 30 jaar stonden. Op dit punt besliste de Rechtbank dat als de boornen er werkelijk 30 jaar onge stoord hadden gestaan, inderdaad eene erf dienstbaarheid ontstaajn is, zoodat nu par tijen het ook te dezer zake ovfer de feiten niet eens zijn, al mede een getuigen verhoor zal moeten worden gehouden bef treffende den tijd dat de hoornen er staan. Dit proces verdient de aandacht niet alleen wegens de aardige kw|esties die er in voorkomen, maar ook omdat het een typisch voorbeeld is van een geval, waar over men veel beter had giedaan niet te procedeeren. Want als beide partijlen op haar stuk blijven staan, is het einde van dit zaakje nog in geen jaren te wachten. In deze procedure zitten n.I. tal van rechtskundige vragen, die stof opleveren voor processen in hooger beroep en zelfs in cassatie, De vraag b.v. wat met het woord „tegenwoordig" in art. 713 be doeld is, is aardige stof voor eene cassatie-procedure voor den Hoogen Raad, terwijl een goed jurist ook kan likkebaarden bij de beschouwing over het al dan niet aanwezig zijn eener erfdienst baarheid. Zelfs als het getuigenbewijs door X te leveren, mocht mislukken, en X. dus ver oordeeld wordt tot het wegnemen zijner boornen, dan is de zaak nog niet afge- loopen. Want Y. heeft ook schadever goeding gevraagd „nader op te maken bij staat en te vereffenen volg|ens de wet",, vanwege de onheilen, die vólglens hem door de boornen reeds zijn aangericht, b.v. het verrotten van het dak van zijn sch,uur door het gemis aan zon, het verstoppen van de goten en meer andere narigheden. Waar X. die schade heeft ontkend, zou Y. op zijn beurt later wel weer getuigen bewijs over de aanwezigheid en vooral ook over den omvang der schade moeten le veren, waarbij reeds schoone nieuwe rechts vragen komen opdagen, zoodat ook van de verder in deze zaak te rijzen vonnis sen hooger beroep en cassatie lang niet onwaarschijnlijk zijn. Aan buren, die over een paar boornen tot het uiterste will(en gaan procedeeren, willen wij dat niet ont raden, mits zij in het bezit zijn vaia: 1. jeugd, anders zien zij wellicht den afloop der processen niet; 2. een belangrijk for tuin, zulks vanwege de hooge proces kosten; 3. een taai zenuwgestel. Wie deze eigenschappen mist, mag zich wel beden ken, alvorens te procedeeren met zijn buur man over een paar onnoozele boornen. verzacht en geneest men met BELOONDE MOED, Het „Hbl." bericht: De Minister van Oorlog heeft onlangs èn schriftelijk èn door het toekennen van een bedrag in geld aan elk hunner, zijne groote tevredenheid betuigd aan den ser geant P. Berghuis en den chauffeur J. Kursehmer, béiden van de expeditieafdee- ling der artillerie-inrichtingen aan. de Hem- brug en aan den jeugdigen landbouwer Stolwijk, wonende in den Grooten. IJpol- der bij liet Kruitvoorraadmagazijn. Die onderscheiding viel hun ten deel voor het manmoedig optreden, waardoor Amster dam's Westkant voor een verschrikkelijke ramp werd gespaard. Teneinde de gemoederen der Amster dammers niet te verontrusten, is het ge beurde geruimen tijd geheim gehouden. Doch nu, enkele maanden daarna, mag aan de daden dezer dapperen bekendheid worden gegeven. De feiten zijn de volgen de Op zekeren dag in het najaar werd, zooals herhaaldelijk gebeurt, een voor raad patronen, schietkatoen en nog meer hoogst gevaarlijk, ontplofbaar goedje, on der leiding van sergeant Berghuis, per vrachtauto van dc Hembrug naar het kruit magazijn aan de andere zijde van het Noordzeekanaal vervoerd. De militaire chauffeur Kursehmer zat aan het stuur. Toen de wagen aan den overkant, in den Grooten IJpolder, op ongeveer vijftig me ter afstand van het kruitmagazijn gekomen was sloegen plotseling de vlammen uit de motorkast. Sergeant en chauffeur spron gen van de auto en schreeuwden den, in het land werkenden boerenarbeiders toe: „Mannen, vlucht, redt je leven." Ook zij, op lijfsbehoudt bedacht, gaven aanvanke lijk daartoe het voorbeeld. Doch het vol gende moment keerde de sergeant terug, op den voet gevolgd door den chauffeur. Zij sleepten in zenuwachtige haast de kisten met de gevaarlijke lading van den wagen; nauwelijks daarmee bezig kregen zij hulp van den boerenzoon Stolwijk, die, op handen en voeten kruipende, de auto naderde en er bij was, toen het ont laden net was begonnen. Het drietal wist in korten tijd de gevaarlijke lading op veiligen afstand te brengen, en heeft daar na de vlammen niet opgespitte aarde ge doofd. De auto brandde geheel uit, maar dit had niets te beteekenen tegenover de ramp, door deze wakkere mannen voor komen. Met het kruithuis in de onmidde- lijke nabijheid, de petroleumhaven, tank installaties en eenige groote fabrieken op niet al te grooten afstand, zou hij het in aanraking komen van de lading van de groote vrachtauto met het vuur, een reus achtige ontploffing een groot deel van Amsterdam hebben weggevaagd. Geen wonder, dat de regeering de moe dige daad van dit drietal heeft erkend. van Dr- Lamers F0RMAM1NT WYBERTABLETTEN POTTER'S »LINA« MENTHOL PELLETS. MOORDAANSLAG? Geheimzinnig geval. Op last van de justitie is in beslag genomen het lijk van den 48-jarigen. V. te Hillegom, die voor eenige dagen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden is over leden. Zooals wij reeds gemeld hebben werd de heer V. op Zondag 20 Febr. bewus teloos onder aan de trap van de bakkerij gevonden. In ijlenden toestand heeft hij gesproken over een langen man en een portefeuille. Den volgenden dag eerst ver miste men zijn geld en zijn boekje, hij was bakker en woonde bij zijn broer in. Er wordt gedacht aan een aanranding door een slag op het hoofd en berooving, het geen in den laten avond of in den nacht van dien Zaterdag op Zondag gebeurd moet zijn. Als aanranding door de sec tie en het onderzoek niet bevestigd wordt, bestaat de mogelijkheid van een val van de trap, die zeer steil is, en blijft toch de vermissing van het geld als een raadsel over. Het bedrag wordt geschat op plm. 70 gulden. De sectie heeft uitgewezen dat V. een ernstige schedelbreuk had bekomen en dat ook de hersenen verwond waren. Of dit een gevolg is van misdrijf dan wel veroorzaakt is door den val van de trap, valt niet uit te maken. o— ALS DE DRANK IS IN DE MAN Verzet tegen de politie. Zondagavond vond een Rijksveldwachter na sluitingsuur een dertigtal personen in een café te Lutjebroek, waarvan velen onder den invloed van sterken drank ver keerden. Nadat met veel moeite het café ontruimd was. begon men buiten tegen den Rijksveldwachter op te dringen en hem met straatkeien te gooien. De veldwachter haalde daarop zijn re volver te voorschijn, schoot in de lucht en retireerde naar zijn in de nabijheid ge legen woning. De vrouw van den, veld wachter, die de schoten en de keien tegen het huis hoorde komen, bracht eerst de kinderen naar achteren, en kwam daarna met de geladen karabijn van haar man aandragen, wat de heeren tot afdeinzen telef. no. is Raamsdonksvesr. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie noopte. Tegen een zevental is proces-verbaal opgemaakt. o— ONGELUKKEN. Gevaarlijk, kachel aanmaken. Toen de dochter van den heer S. G. te Krommenie de kachel wilde aanmaken, goot zij daarin wat petroleum. Blijkbaar was de kachel niet geheel uit, er ontstond althans een soort ontploffing, waardoor het meisje in brand geraakte. Hevig gil lend liep zij de straat op. In zeer zor- gelijken toestand is zij in het ziekenhujs opgenomen. Hollende paarden. Twee paarden van den landbouwer H. Derks bij de halte Linderte onder Raalte geraakten op hol. De afsluifboomen van den overweg waren gesloten, maar de dieren sprongen over de boornen heen, juist op het oogenblik dat een trein uit de richting Almelo naderde. Door het sein op onveilig te zetten slaagde men er in den trein tot stilstand te brengen, waar door een ongeluk werd voorkomen. Auto met vee te water geraakt. Een groote met vee geladen auto ge raakte te Vinkeveen te water. De inzit tenden wisten zich te redden, eenige kal veren echter, zoomede een aantal kippen verdronken. Met groote moeite wist men de auto weer op het droge te halen. Een kind verdronken. Het vierjarig zoontje van den heer v. S. te Riel geraakte in een sloot nabij de ouderlijke woning en verdronk. \m - N M 1 I I i I 1. i Ongelukkige val. De heer P. Vermeer te Helmond werd op het Beugelsplein aldaar door een wiel rijder aangereden, waardoor hij met een harden slag op den grond viel. De onge lukkige werd zoo ernstig gewond, dat de geneesheer het noodzakelijk oordeelde, hem naar een gasthuis te doen vervoeren. Zijn toestand is ernstig. w "PP Door een auto aangereden. Te Soest liep het 7-jarig knaapje B. Beuken achter een wagen. Bij het omslaan van een hoek werd hij door een auto' ge grepen en eenige meters meegesljeurd. Ern stig gewond werd hij opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld. —o AANRANDING. Een aanrander gearresteerd. De politie te Blaricum is er in geslaagd een individu aan te houden, dat het ge- heele Gooi onveilig maakte voor kinderen en jonge meisjes. Het is een jongtnensch, uit Huizen, van onbesproken familie. Hij is door vele slachtoffers herkend. Na eerst alles ontkend te hebben, legde hij tenslotte een volledige bekentenis af. o OPLICHTING. Opgevouwen bankbiljet. Een winkelier te Amsterdam kreeg be zoek van een klant, die iets kocht voor twee dubbeltjes en betaalde met een opge vouwen bankbiljet, dat de winkelier voor een „tientje" aanzag. Hij gaf dan ook f 9,80 terug. De kooper zeide niets, doch streek doodkalm het wisselgeld op. Later, toen de klant al uit bet gezicht was, vouwde de winkelier het biljet open. Het bleek te zijneen oud, en nu waar deloos, biljet van 100,000 mark. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Auto te water. Een jongen verdronken. Zeven jongelui van 16 tot 21-jarigen leeftijd, hadden Zaterdag te Montfoort een auto gehuurd van de firma Post om eens naar Woerden te gaan. Eén. van hen de 18-jarige G. v. Thiel uit W.illes- kop was chauffeur. Op de terugreis is dc auto met al de passagiers nabij de brug over de Linschotervaart van den hoogen Doeldijk, vlak bij de gemeente, in die vaart terecht gekomen. Vijf van de zeven jongelui waren vrij spoedig uit den auto en draafden in hun natte klee- ren naar huis. Ofschoon het reeds tien uur was, werd het ongeval bekend en was de burgemeester met de politie spoe dig op de plaats des onheils. Ook werd de hulp van dr. Verheijden ingeroepen, want inmiddels had de Wilkopsche ge- te veldwachter den zesden drenkeling uit het water gehaald, waarbij hij zich tot over zijn middel te water moest begeven. Dit was de 16-jarige D. J. de Jong, die door dr. Verheijden spoedig tot bewustzijn werd gebracht. Doch de zevende, de bijna 17- jarige Huibert Eskes, was niet meer tot bewustzijn te brengen, ofschoon dr. Ver heijden ongeveer een uur daarmede bezig was. De auto werd Zondagmorgen uit het water gehaald en bleek zoo goed als vernield. De politie heeft daarop beslag gelegd. --i>— GRIEZELIGE VONDST. Dinsdagmiddag heeft een schipper uit het Wilhelminakatiaal nabij Oosterhout een vat opgehaald welke het lijkje van een pas geboren kind bleek te bevatten. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. o GEEN KINDEREN VERKOCHT. Het bericht, dat in het woonwagenkamp Lombok bij Emmen, vermoedelijk twee kinderen waren verkocht, is niet juist ge weest. De paardenkoopman W. en de koop man v. d. M. hebben de kinderen over genomen uit medelijden, omdat het gezin in groote armoede verkeerde. De ouders hebben twee kinderen bij zich gehouden. o— ERNSTIG ONGELUK. Overreden. Een 73-jarige bewoner van Nieuw-Ven- nep is aldaar door een auto overreden en gedood. De auto werd bestuurd door een vliegenier uit Den Haag. o DE WINST VAN SLAGERS. Naar aanleiding van vele ingekomen klachten heeft het Kon. Nederl. Landb. Comité zich tot de aangesloten organi saties gewend met het verzoek, een onder zoek in te stellen naar de winst, welke de slagers in ons land maken. Volgens de in gekomen klachten moet die winst veelal overmatig zijn. o Mr. A. R. ZIMMERMAN Uit betrouwbare bron verneemt de H. Ct„ dat de Nederlandsche gezant te Brus sel, Jhr. dr. C. G. W. F. v. Vredenburch, voornemens is, nadat het tractaat met België door de Eerste Kamer is behan deld, ontslag uit den diplomatieken dienst te verzoeken en dat aan Mr. A. R. (Zimmer man, oud-burgemeester van Rotterdam de bezetting van dezen post zal worden op gedragen. —o— l voor het Laid tena,de Lino straat c n fle Bom meierwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1