NIEUWE MODELLEN en KLEUREN Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hg 4687 - friiüao 4 Maart WOLLEN, ZIJDEN EN MEISJES MANTELS KATOENENSTOFFEN JURKEN COMPOSé-STOFFEN JONGENS PAKJES DAMES MANTELS JAPONNEN COMPOSé'S HOEDEN lluitenlandscli ©verzicht. Buitenland Plaatselijk Nieuws %mm. mMms *3j[ PRACHTVOLLE COLLECTIE HOEDEN BEHOORENDE BIJ HET Zooals bekend, heeft de Britsche regee ring een waarschuwende nota aan Moskou gezonden, naar aanleiding van de anti Britsche Sovjet propaganda. Het antwoord op deze nota heeft zich niet lang laten wachten zonder dat de zaak er evenwel door wordt opgelost of zelfs een - stap vooruit brengt. Het vraagt om concrete gevallen waarin de Sovjet-regeering de handelsovereenkomst geschonden zou hebben en negeert zoo doende al de voorbeelden, die Chamberlain in zijn nota als zulke gevallen had aange haald. Het antwoordt voorts met tegen verwijten aan het adres van Engelsche staatslieden, die in redevoeringen onvrien delijke dingen aan het adres van Sovjet Rusland hebben gezegd en ontkent, gelijk te verwachten was, alle aansprakeltjkheic voor anti-Britsche uitlatingen uit Russischen koker, omdat de handelsovereenkomst de vrijheid van het woord in Sovjet-Ruslanc niet aan banden gelegd heeft. De Russische regeering verklaart verder dat niemand in de Sovjet-Unie zich za laten intimideeren door de bedreiging met het afbreken der diplomatieke betrekkingen en dat het sluiten der handelsovereenkomst evenzeer in het belang was van het Britsche als van het Russische volk. Het antwoord eindigt met een betuiging der vredelievende politiek van Sovjet Rus land, die alle agressieve bedoelingen tegen andere landen uitsluit. Zij hoopt van de Britsche regeering hetzelfde te vernemen In het Lagerhuis heeft Sir Austen Cham berlain Maandag verklaard, dat de Britsche regeering de briefwisseling met Sovjet- Rusland over de anti-Britsche propaganda niet verder zal voortzetten. Poincaré heeft den ministerraad ingelicht over de voorloopige overeenkomst met de "Ver. Staten, waarbij de Fransche regeering op zich neemt aan Amerika op 15 Juni 10 noillioen dollar te betalen op rekening van zijn schuld aan dat land, mits dit bedrag bij het in werking treden van de definitieve schuldregeling, die door het Amerikaansche congres en de Fransche Kamers moet worden geratificeerd, van de voorgestelde annuïteiten zal worden afgetrokken Fran krijk zal zijn betalingen op rekening van de oorlogsvoorraden voortzetten. De overeenkomst bepaalt dat deze rege ling in niets zal vooruitloopen op de rati ficatie van de definitieve schuldregeling wan 29 April 1926. uit de schacht opsteeg. Onmiddellijk werd alarm geslagen, doch de reddingsbrigade, die in de mijnschacht afdaalde, bevond, dat op verschillende plaatsen groote aard stortingen het voortdringen zeer bemoei lijkten, terwijl giftige mjjngassen het red dingswerk buitengewoon gevaarlijk maakten. Alle leden varr een der reddingsbrigades werden door het mijngas bedwelmd en slechts met groote moeite en gevaar weder naar boven gebracht, terwjjl de bedrijfs leider van de mijn, die reeds met de eerste brigade was afgedaald, gedurende 2 uur vermist werd en ten slotte bewusteloos uit de mijn werd gedragen. Velen, die aan het reddingswerk deelnamen, verkeeren thans in zeer ernstigen toestand tengevolge van het vergiftigde gas. Om 12 uur des middags was het gevaar zoo groot geworden, dat de reg«erings- inspecteurs het voortzetten van het reddings werk moesten verbieden eerst laat in den middag was de lucht door de ventilatie- pompen zooter gezuiverd, dat de reddings pogingen hervat konden worden. Er waren toen nog circa 60 arbeiders in de mijngangen en er bestaat weinig hoop, dat zij de ontploffing van het mijngas overleefd hebben. De ramp in de myn te Bilsthorpe (Nottinghamshire) werd veroorzaakt door het bezwijken van een buisleiding, die het opgepompte water uit de mijnschachten omhoog voert. Een kooi met 8 man daalde juist af, toen een lang stuk van de leiding losraakte en op de kooi terecht kwam, die naar beneden stortte. In de mijn waren toen nog 9 man aan het werk. Een gedeelte van den schachtwand werd vernield en het water begon direct de mijngangen binnen te stroomen. Eerst om half tien, drie voile uren nadat het ongeluk gebeurde, was men er in geslaagd de scbacht weder zoover vrij te maken, dat een kabel naar beneden kon worden ge laten, waarmede drie mannen werden op gehaald, doch van de 14 anderen werd geen geluid meer gehoord. Daar het water voortdurend snel de schacht binnendrong en de pompen door het breken van de leiding niet konden werken, moesten de 14 man toen reeds verdronken zijn en er bestaat weinig hoop. dat zij aan den af- schuweiijken dood door verdrinking ontsnapt zijn. Duizenden vrouwen en kinderen stonden aan de mijn te wachten zij beschouwden het bevel tot stopzetten der reddingspogin gen als een vonnis voor de mannen, die zich nog beneden bevonden. Beneden in de schacht te Curn waren aanvankelijk doktoren bezig om de gewon den te helpen, doch zy moesten zich naar boven begeven, omdat een langer verblijf beneden te gevaarlijk werd. In de mijn te Bilsthorpe dringt het water binnen met een snelheid van 60.000 gallons per uur, In de mijn »De Wendek bij Harom is by het stuttings- en blusschingswerk van den op 24 Febr. uitgebroken mynbrand een gasontploffing gevolgd. 12 beambten en 25 arbeiders werden gewond. Ouder de gewonden bevindt zich ook de hoofd ingenieur Blatt, die zeer ernstig gekwetst werd. Hoewel de uitwendige verwondingen van de meesten niet ernstig zyn, hebben de (gewonden ook inwendig letsel, veroor zaakt door verbranding en het inademen van gas, bekomen. Op de plaats des on- heila werden later weer 2 personen door vallend gesteente gewond. de a.s. zomer door de Muziekgezelschap pen op de openbare pleinen te geven, concerten. Door het nieuwe artikel wordt de politie de bevoegdheid verleend, de menschen tijdens een concert op hun plaat sen te doen blijven. Het voorstel van B. en W. om de politieverordening aan te vullen met een bepaling, waarbij het los vervoeren van paarden en veulens op den openbaren weg verboden is, wordt voorloopig aangehou den. i 1 i Na eenige bespreking wordt met alge- meene stemmen besloten het vermenigvul- digingscijfer voor de Gemeentelijke In komstenbelasting voor het belastingjaar 1927—1928 vast te stellen op 1.1. Een verzoek van Gebr. v. Vianen, tot het leggen van een electrischen kabel door gemeentegrond, wordt toegestaan. Benoeming schattingscommissie. Aftredende leden zijn J. G. Aben, A. v. d. Graft, A. J. Herckenrath, J. van Wordragen. B. en W. stellen voor de af tredende te herbenoemen, welk voorstel wordt aangenomen. Hierop wordt de Vergadering gesloten. ALMKERK. Door de Rijkspolitie te Nieuwendijk en Dussen is procesverbaal opgemaakt tegen een zekere L. te Raams- donksveer, wegens diefstal van een rijwiel- lantaarn van A. S. te Nieuwendyk (gem. Almkerk), de lantaarn is door de politie in beslag genomen. Beroepen bij de Geref. Kerk te Waardhuizen (gem. Almkerk), Cand. B. A. Bos van Uithuizen. Door de Herv. Jónge Dochtersvereen. »Arbeid Adeld* werd deze week, in ver band met 't vertrek van Ds. Röth, aan Z.Eerw. een schilderij overhandigd, voor stellende de Ned. Herv. kerk alhier. De Presidente Mej. Robers, sprak hierbij een treffend woord, terwjjl Mej. Lammers, Presidente v. d. Jongedochtersvereen. van Werkendam, eveneens een woord van waardeering sprak, waarna door boven genoemde vereeniging den leeraar Gezang 224 werd toegezoogen. Ds. Röth dankte hierna de vereeniging voor de hem ge schonken schilderij. AMMERZODEN. De hear A. van He- mert herdacht den dag, waarop hij gedu rende 25 jaar onafgebroken het voorzitter schap bekleedde van het plaatselijk Paar- denfond8. Als stoffelijk blijk van waardeering ontving hij van genoemde vereenigiog een gouden bril. Moge hij nog vele jaren in de beste gezondheid deze functie waarnemen. ANDEL. In de plaats van Mej. W. Schouten is tot secretaresse van de Herv. Meisjesvereeniging »Tabitha« alhier verkozen Mej H. Redert alhier. GENDEREN. Vrijdag II Maart a.s. des avonds te 7 uur hoopt in café »De Zwaan* alhier van de Afd. Genderen en Eethen van de Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij* op te treden WelEerw. Heer Ds. P. J, Roscam Abbing, Hervormd Predikant te Amsterdam met 't onderwerp s>Een Godvreezend Overheid, Een Gezegend Volk*. Men verzuimen niet dezen spreker te gaan beluisteren. (Zie advertentie) Tot groote ontsteltenis der fara. Brouwer alhier, geraakte Dinsdagmiddag haar oudste zoontje bij den wagenmaker Uijthoven onder een boom. Oomiddelyk HOOG WATER. Tengevolge van het voortdurend zeer zachte weer smelt de sneeuw op de bergen in Zuid-Duitschlarid snel. De Rijn en zjjn zijrivieren wassen snel en de scheepvaart op de Neckar is reeds gestaakt wegens het hooge water. Overstroomingen aan den Rjjn worden echter niet verwacht. MISDRIJF OF ONGELUK. De pandhuishouder Rattzlaft te Charlotten- burg is dood *in zjjn woning gevon den. Zijn veel jongere vrouw is, onder verdenking van moord of doodslag gearres teerd, doch heeft verklaard dat bjj een worsteling de revolver die niet zjj, maar haar man zelf in de hand had gehad, bjj toeval was afgegaan. EEN BRUTALE AANSLAG. In het uitbetalingskantoor van de mijn Dorstfeld bij Dortmund, drong een man binnen, die den met de betalingen belasten kantoorbediende een flesch inkt in het gezicht wierp, een greep deed in de bank biljetten en daarmee vluchtte. Toen eenige mijnwerkers den vluchteling nazetten, draaide deze zich om, schoot een zijner vervolgers neer, en verwondde een ander zwaar. Toen zijn revolver leeg was werd hjj door de anderen neergeslagen, en met zjjn buit aan de politie overgeleverd. o EEN WERKELIJKE EN EEN GEFINGEERDE POSTAUTO-OVERVAL. Te Escheberg (Münsterland) is een post auto door vier met revolvers gewapende fietsers overvallen, de gansche post werd gestolen. De gemelde berooving van de postauto tusschen Weimar en Mühlhausen in Thu- rinnen blijkt gefungeerd te zijn geweest. De chauffeur heeft zichzelf verwond en de 1000 zoog. vermiste marken ontvreemd. o TREINBOTSING. Maandag zjjn op het traject Petrikau Krakau een goederen- en een reizigerstrein met elkaar in botsing gekomen, waarbij 14 wagons van den goederentrein geheel vernield werden. Twee man van het personeel zijn gedood. Van de reizigers werden er 4 licht gewond. VIJFTIG SCHEPEN VERGAAN. In het Noordelijk deel van den Stillen Oceaan hebben hevige sneeuwstormen ge woed. Vijftig Jupansche visschersvaartuigen zijn vergaan. OPROERIGE GEVANGENEN. In de militaire gevangenis te Lemberg hebben 4 veroordeelden geducht huisgehou den. Zjj barricadeerden zich in huo cel, staken de stroozak in brand en gingen de gendarmes, die hen onschadelijk wilden maken, met ijzeren staven te lijf. De brandweer werd te hulp geroepen en deze richtte 2 uren lang waterstralen op de oproerlingen, die op het laatst door de koude van het water bevangen, geen te genstand meer konden bieden en daarop geboeid werden weggebracht. De Gios Prawda meent, dat de gevangenen uit verontwaardiging over de slechte voe ding zich zoo opstandig hebben getoond en dringt er op aan, dat het militaire gerechts hof zijn aandacht zal wjjden aan de toe standen in deze gevangenis. EEN LUIAARD. Maandag is te Bristol een 40-jarige man tot een maand dwangarbeid veroor deeld, omdat hij in het afgeloopen jaar niet tqeer dan één shilling voor het onder houd van zijn vrouw en kinderen had bij gedragen. Zijn vrouw zorgde voor de kin deren, maar toen zij ziek was, wilde hjj zelfs geen kolen voor haar halen of de wasch voor haar te drogen hangen. Hjj was te lui om te werken of werk te zoeken en had in zes jaar tyds bijna 500 pond van het armbestuur gekregen. DE HOND ALS REDDER. 9 menschen door een hond gered. Te Bath brak brand uit in een door negen personen bewoond" buitenhuis. De bewoners lagen nog te bed en merkten zoodoende niets van het onheil, dat hen bedreigde. Doch een hond die in het huis aanwe zig was, was waakzaam. Hij begon zoo erbarmelijk te blaffen en te janken, dat de bewoners gewekt werden en nog juist den tijd hadden om in nachtgewaad uit het brandende huis te vluchten. De trouwe viervoeter zelf kon helaas niet gered wor den; het trouwe dier werd, nadat het vuur gedoofd was. Beknopt raadsverslag der gemeente AM MERZODEN. Bij de raadsvergadering van Maandag middag waren alle leden tegenwoordig. Alvorens met ae afwerking van de agen da werd begonnen, richtte de Voorzitter enkele sympathieke woorden tot de raads leden, aangezien het de eerste vergaderingj was die dit jaar werd gehouden. Een genoegen was het voor spreker te kun nen vaststellen, dat in het jaar 1926 de gemeente gespaard bleef van groote ram pen en besmettelijke ziekten, en dat on danks de groote moeilijkheden waarme de landbouw en industrie te kampen had den, de bevolking nog met 23 zielen toe nam en van 2619 is gekomen op 2652, met de beste wenschen voor de leden van het raadscollege en hun familie's en den wensch, dat dezelfde aangename stemming immer in het college moge bewaard blijven besloot spreker zijne rede, die algemeen instemming vond. Ingekomen stukken en mededeelingen In verband met het verdwijnen van den historischen standaardmolen, deelt de Voorzitter mede, dat door hem pogingen in het werk zijn gesteld, deze voor onze gemeente te kunnen behouden. De Voorzitter wijst den leden er op, een blik te moeten werpen op de wan den in de raadszaal, waar thans een drie tal foto's naast de reeds bestaande, voor stellende de overleden burgemeesters v. Dieden, Schout en Hoeflake, zoodat de lijst van de overledene burgemeesters wel ke vanaf 1817 onze gemeente bestuurden nu geheel compleet is. Spreker deelt verder mede, dat hij dank zij de medewerking van notaris De Jongh hierin geslaagd is, deze foto's te kunnen machtig worden, en stelt in dit verband den raad voor, om aan notaris de Jongh, namens het college dank over te brengen, voor zijne welwillende medewerking in deze. (Instemming.) Verder deelt de Voorzitter mede, dat is bepaald om de gemeenteraadsverkie zingen voor onze gemeente te doen, plaats hebben op 24 Mei 1927. Een verslag der werkzaamheden der commissie tot wering van schoolverzuim'. Het voorschot ingevolge art. 103 der L. O.-wet 1920, wordt voor de Bijzondere Meisjesschool te Ammerzoden vastgesteld op f 723,52 en aan de school met den Bijbel te Well op f 430,92. De politieverordening wordt aangevuld met een nieuw artikel in verband met Drie mijnrampen op één dag Cwm, Bilsthorpe en Ba mm in ronw. Twee mijnrampen hebben Wales en Nottinghamshire getroffen, die naar men Eireezen moet aan ongeveer 65 mijnwerkers ■net leven hebben gekost. Snit Davidsdag, 3e feestdag van den beschermheilige van Wales, is een onheilsdag geworden voor iet mynwerkersdorp Cwm, niet ver van üardiff in de vallei van de Ebbw. De derde ramp trof Hamm in Westfalen Duitschland). Terwyl ongeveer 140 man van de nacht ploeg diep in een der schachten by Cwm ■an het werk waren, had een ontploffing ■laats. Een groot aantal mijnwerkers kon ;ered worden, doch men vreest, dat 57 .nderen als verloren moeten worden be- chouwd. Enkele uren later viel het ongeval voor i een in aanbouw zynde mijnschacht in lottinghamshire, waardoor, naar men vree sn 'moet, 14 mijnwerkers om het leven jn gekomen. De ontplolfiing te Own geschiedde om ngeveer 2 uur in den morgen, diep in b myn en op ongeveer 2 kilometer van sn schachtingang. Het geluid van de itploffing werd niet gehoord en de eenige aawchuwing, dat er een ramp gebeurd as, bestond in een lichte rookwolk, die DRFFSMANN Kuttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9