lUiineiiiaiuI Plaatselijk ftieiiws gedeelte is hij nog geen 13 meter. Op een paar punten is hij erg nauw, n,u zou cie Ingenieur evenwel een accoord willen tref fen en zou genoegen nemen met een breed te van zes meter, daar, doch op die plaats is hij slechts 4.10 M. Tenslotte is de In genieur zoo ver gegaan, dat hij wilde genoe gen nemen met 5 M. breedte, doch dat was dan look 't uiterste. Hij meent dat B. en W. misschien wel in de 4e generatie kwade schouw hebben gepleegd. Spreker merkte den ingenieur op dat het schuurtje te genover v. Poederoijen zeer waarschijn lijk al verjaard is, waarop deze antwoord de, dat de gemeente het dan maar moet koopen of desnoods onteigenen, hij dacht dat dit wel zou gaan. Doet de gemeente het niet, dan doen Ged. St. het en, dan kost het veel geld. U moet... Ik moet niets heeft spreker hierop direct geantwoord, ik zal alleen de raad mededeeling doen en die heeft te beslissen. Vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM op Vrijdag 11 Maart j.l. des avonds 7 uur. Aanwezig alle leden, behalve de heer D. van Zuidam. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den Voorzitter worden de volgen de mededeelingen gedaan dat het maken van een aanlegsteiger te Hardinxveld voor den gemeente-veerdienst alhier, is gegund aan den heer J. Parel te Sliedrecht voor f 3068.— dat een geldleening is aangegaan, groot f 18.0001 a 43/4 pCt. bij Bultman, kassier te Heemstede voor dekking van de uitga ven betreffende bovengenoemden veer dienst e.a.; dat door Ged. St. aanmerkingen van administratieven aard zijn gemaakt, waar aan zal worden voldaan; dat er in kas was op 29 Dec. 1926 bij den Gemeente-Ontvanger f 10765,425. Besloten werd aan het Wit-Gele Kruis te Eindhoven, ter bestrijding der kosten voor de zuigelingensterfte in Noord-Bra bant, een subsidie van f 10 te verstrekken. Benoemd werden tot leden van, de schat tingscommissie voor de Rijks Ink. Bel. de heeren C. Hakkers, P. Holster, J. Vis ser Azn. en J. Visser Jzn. Voor het verharden van de speelplaats der Herv. Chr. School wordt aan het Schoolbestuur f 900, beschikbaar gesteld. Als leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werden gekozen, de heeren C. de Boon, A. te Gussinklo, J. van Herp, C. v. d. Stelt en W. Visser. Ontwerp-verordening op het beheer en öntwerp-verordenihg voor den. administra teur van het G.E.B., worden goedgi keurd. Benoemd tot administrateur van het GEB de heer-J. v. d. Wiel. Het voorstel van B. en W. tot het aan schaffen van paard en wagen voor de ge meentereiniging, wordt op verzoek aange houden tot de volgende vergadering. De gemeentewoning in. den Bies'bosch, zal verhuurd worden aan den kantoorhou der van de P. en T. de heer A. Duijn- wer. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de Voorzitter deze vergadering. HET VREEMDELINGEN-LEGIOEN Wervingen voor het vreemdelingen-le gioen in Algiers. Uit Zuid-Limburg schrijft men aan de „N. R. Ct.": De laatste maanden werd de bevolking van de Nederl.-Duitsche grensgemeenten, meermalen verontrust door een bericht, dat weer een jonge man in dronkenschap ge worven was door een roneelaar als soldaat bij het vreemdelingen-legioen in, Algiers. Een jeugdig mijnwerker uit Kericrade, de 21-jarige W. Mohd, is nu ook het slacht offer geworden van een agent van het vreemdelingen-legioen. Sinds half Jan. had den zijn ouders niets meer van hem ver nomen; zij wisten niet waar hij was, alie nasporingen bleven vruchteloos. Tot en kele dagen geleden de post een brief bracht van hun zoon, gepost te Sidi- Bel-Abbes. Hij berichtte zijn ouders, dat hij, toen hij zich te Aken bevond en wat gedron ken had, werd aangesproken door een mijn heer, die hem en zijn kameraad sprak over werk in Frankrijk dat goed betaald werd. Zij moesten zich echter voor twee jaar verbinden. Daarna werd er nog flink ge dronken, en teen. hij nuchter wakker werd, bevond hij zjch te Euskirchen. (Dit is een plaats bij Keulen, waar de geronselde vrijwilligers bijeenkomen.) Hier moesten f.e eenige dagen blijven, en daarna ging de reis naar Metz. Daar moest getcekend worden. Eerst toen bleek M., dat hij zich voor vijf jaar had verbonden als soldaat bij het vreemdelingenlegioen. Hij schrijft verder nog, dat in zijn compagnie 20 Duitschers van 20 tot 24 jaar zijn. Er wordt iederen dag druk gc- exerceerd, want spoedig moeten ze naar Marokko. De soldij bedraagt 25 centimes per dag. Kleine overtredingen worden, zwaar ge straft. Iedere week worden er een paar soldaten gefusileerd. Als het heet is, wordt overdag geslapen en des avonds' en, des nachts geëxerceerd. Ook wordt onderricht gegeven in de Fransche taal. WEER WAT NIEUWS. Een armenprikker in den Haag. Terwijl het meisje A. T. te Den Haag matjes stond te kloppen, passeerde haar een wielrijder, die plotseling een zakmesje trok en het meis'je in den arm stak, waar na hij zich weer snel verwijderde. Dit is reeds het tweede geval in de af- geloopen week. Onlangs is in, de Gortstraat een dame door een wielrijder op dezelfde wijze verwond. Vermoed wordt dan ook dat de dader in beide gevallen dezelfde persoon is. In verband hiermede herinneren wij aan de zonderlinge sport van den, kuitenprik ker, juist een jaar geleden, die zich spe ciaal toelegde op de vleeschkleurige kou sen der dames. De dader bleek toen een 16-jarige jongen te zijn. Dat ook hij „ar menprikker" zou zijn is uitgesloten, omdat de knaap in een gesticht verpleegd wordt. o— DOODELIJK MIJNONGELUK. Mijnwerker bedolven. In de Staatsmijn „Hendrik" te Brun- sum is de 53-jarige arbeider J. P. onder vallend gesteente geraakt, en aan de be komen wonden overleden,. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. o GEM. LICHTBEDRIJVEN BREDA. Slordige administratie. Als een staaltje van slordige admini stratie 'bij de Gemeente Lichtbedrijven te Breda, meldt het Hbl., dat een ingezetene namens de Gem. Lichtbedrijven een som matie ontving tot betaling van vijf en ze ventig maanden meterhuur. De betrokke ne vestigde zich in 1920 te Breda, betaal de regelmatig de aangeboden kwitanties, waarop echter nooit de meterhuur bere kend werd. Bij nader onderzoek bleek, dat dit geval niet alleen staat en er personen zijn, die in geen acht jaren, meterhuur hebben betaald. —o GOED AFGELOOPEN. Hijschkraan gevallen. Op het Pothoofd te Deventer is een hijschkraan ingestort, behoorende tot de laadinrichting van de stoombooten op Rot terdam en Amsterdam. De arbeiders kon den nog juist onder het vallend gevaarte wegkomen. De gemeente is 'bezigi op het nieuwe havenplateau voorzieningen te tref fen tot het maken van nieuwe los- en .iaad- inrichtingen. o— HENGSTENKEURING. Centrale keuring te Breda. De resultaten van de Centrale Hengsten- keuring te Breda zijn: Type Tuigpaard: 1. Holland van de Coop. Vereeniging tot verbetering van het paardenras in liet Land van Heusden en Altena, le prijs; 2 Justico, van de wed. R. v. fi. Pluijim, Dussen (Hank). 2e prijs; 3 Gulus van de Vereeniging Niervaart, Moerdijk, 3e prijs; 4a Itourist van J. E. Dijk en Zonen, Zwolle, 4e prijs; 5 Lidius van D. van Buuren, Meeuwen, eervolle vermelding. Type Trekpaard: Tweejarig: 1 Tanno van L. Vrolijk te Fijnaart; 2 jMont d'or du Beaumont van Vine, van Gilse van Loon,, Roosendaal; 3 Brillant van den Vosberg van. Leon Ver beek, Steenbergen; 4 Moustic du Beamont. o1 VERDRONKEN. Te Mijdrecht is het 5-jarig zoontje van J. Driehuis te water geraakt en verdronxen. O VERDUISTERING Een ontrouw gemeente-secretaris. Men meldt uit Doetinchem Door de politie is gearresteerd en ge vankelijk naar hier overgebracht G. M. v. d. G. gemeente-secretaris van Hummelo en Keppel ter zake van verduistering van, gemeentegelden. Het onderzoek is in vol len gang. Naar wij vernemen, heeft ver dachte reeds bekend zich aan de gemeen tegelden te hebben vergrepen. o— KLOPJACHT Jacht op een dolle koe. Zaterdag is te Utrecht, in de voormalige Rijnstraat bij de veemarkt een koe losge broken en op hol geslagen. Het dier ren de de stad in en bevond zich om ongeveer kwart voor zeven in de Choorstraat, ach tervolgd door een aantal menschen, die de koe trachtten te vangen. De agent van politic Stulcn aarzelde geen moment en zette het dolle 'beest na, terwijl hij probeerde de koe bij de horens te grijpen. Herhaalde malen had hij het dier beet, maar even veel keeren werd hij door het woedende beest omhoog ge worpen. Na een lange jacht door ver schillende straten slaagde de agent er ten slotte in de koe in de Choorstraat stevig bij de horens vast te grijpen en neer te leggen. In een oogwenk was het dier ge bonden en met een veewagen werd het naar de gemeente-slachtplaats vervoerd en afgemaakt. De politie-agent, die zoo'n sterk staal tje van volhardingsvermogen had gegeven werd in overspannen, toestand door de burgers naar het hoofdbureau gebracht. Hij was aan de knie verwond en, kon zich, na verbonden te zijn, naar zijn woning be geven. j —o INBRAAK. Te Delft is tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken ten, huize van den heer Verhaar aan de Heemskerkstraat. Er is voor een waarde van eenige duizenden guldens gestolen. o— VOETBAL. België-Nederland 2—0. De voetbalwedstrijd wel'ke Zondag tus- Nederland en België is gehouden is door de Nederlanders verloren met 20. De Belgen wonnen, door grooter enthou siasme. De Hollandsche voorhoede faalde. o ERNSTIGE BRANDWONDEN. Vrouw in brand. Toen vrouw v. C. te Helmond, brand stof in de kachel wierp, vatten haar klee- ren vlam. Hevig verschrikt vloog zij naar buiten, waardoor de vlammen nog meer werden aangewakkerd, zoodat de ongeluk kige weldra geheel in vlammen gehuld was Voorbijgangers slaagden er ten slotte in het vuur te blusschen. Haar toestand is zeer ernstig. o MISHANDELING Een veldwachter mishandeld. "-HDe officier van jusititie bij de Recht bank te Breda eischte tegen de gebroe ders A. v. H. en Arn. v. H. uit Goirle, die zich hadden schuldig gemaakt aan mis handeling van den Rijksveldwachter B. en van zekeren H., die destijds in gezel schap van den veldwachter was, door deze resp. een steek in de borst en in. den rug tóe te brengen, ieder een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. o ERNSTIG ONGELUK. Twee dooden. De motorrijder L. Moonen uit Eersel, Hollander en de wielrijder Van Houdt, Belg, kwamen Zaterdagnamiddag op den weg van Oud-Turnhout met elkaar in bot sing. De schok was zóó hevig, dat Van Houdt 15 meter ver over den weg werd gesleept. Toen hulp kwam opdagen, vond men slechts twee lijken. Den Hollander was de schedel verpletterd en den Belg de borst ingedrukt. Moonen was 36 jaar oud en v. Houdt vader van 3 kinderen, —o MOTOR-ONGELUK. Motorrijder gevallen. Doordat de motorrijder S. te Budel met zijn motor over een hond reed, kwam hij te vallen. In bewusteloozen toestand, met een gapende hoofdwonde, werd hij opge nomen en naar het gasthuis vervoerd. Het motorrijwiel werd ook zwaar beschadigd. De hond werd gedood. HEUSDEN. Zaterdagavond vierde de Jong. Vereen. „Ebenhaëzer" haar 20-ja- rig bestaan in de Chr. Bewaarschool al hier. In zijn Openingswoord herinnerde de Eere-Voorzitter Ds. J. H. Huijgens het verleden van deze vereeniging op zeer duidelijke wijze, daarbij herdenkende de verschillende leiders die de vereeniging staande hebben gehouden. Thans, aldus spreker, mag de vereeniging met trots neerzien op haar tegenwoordigen leider, de lieer J. Zonneveld, die de vereeniging tot zulk een bloei heeft weten te brengen, als nog geen te voren, waarvoor hem dan ook veel dank gebracht werd. Het programma bestaande uit 11 no.'s werd op zeer verdienstelijke wijze afge werkt. Daar wij niet in bijzonderheden wil len treden, (want alle voordrachten en samenspraken" werden gloedvol voorgedra gen) willen we toch even noemen de sa menspraak „Het Geweten" in 6 bedrijven, opgevoerd door 13 personen. Deze ge tuigde van onvermoeide studie en volhar ding en werd dan ook op onberispelijke wijze uitgevoerd. De liefhebbers van zang werden verrast met het vier-stemmig „Wil helmus" en „Aan den nacht", welke door een 12-tal jongens ten gehoore werden gebracht. Deze zangstukken onder leiding van een lid der vereeniging, oogstte in bij zondere mate aller waardeering. Op verzoek werd het zangstuk „Aan den nacht" bij de sluiting nogmaals ge zongen. Verschillende zusterafd. hadden hunne afgevaardigden gezonden n.l. van Woudri- chem, Well, Nederhemcrt, Waspik, Be- soijen en Drunen,welke op hun beurt hunne gelukwenschcn. overbrachten, met het 20-jarig bestaan van „Ebenhaëzer". De bewaarschool welke voor dit doel was afgestaan, bleek hiervoor te klein, en moesten ve'en zich met een, staanplaats tevreden stellen. Dit 20e jaarfeest had een aangenaam verloop en allen, gingen hoogst voldaan, over het vele goede dat we dien avond mochten hooren, huiswaarts. M.oge de J. V. „Ebenhaëzer" groeien en bloeien en vruchten afwerpen, tot heil van het Jongelingschap en tot eer van God. - Het bestuur der Pluimveevereen. «Heusden en Omstrekent deelt ons mede, dat a.s. Zaterdag alhier voor hare leden en donateurs een lezing gehouden zal worden. Als spreker is hiervoor uitge- noodigd de heer A. Willems, pluimvee teelt-onderwijzer, die als onderwerp zal behandelen »De voedering der hoenders en het opfokken der kuikens*. In de Zaterdagmorgen door het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de Provinciale Staten, gehouden ver gadering ten stadhuize te 's Bosch, heeft de nummering plaats gevonden van de in Noord-Brabant, voor genoemde verkiezing' ingeleverde geldige candidatenlijsten. De nummering geschiedde als volgt 1. Chr.-Hist. Unie. (Alle kieskringen). 2. Anti Rev. Partij. 3. S. D. A. P. 4. R. K. Volkspartij 5. R. K, Staatspartij (in de kieskringen 's Hertogenbosch, Grave, Helmond, Eindhoven, Bergen op Zoom, Breda. 5. Diss. R. K. Volkspartij lijst-v. Nunen in den kieskring Tilburg. 5. Herv. Ger. Staatspartij (in de kies kringen Heusden en Zevenbergen. 6. Vrijz. Dem. Bond (Alle kieskringen). 7. Vrijheidsbond 8. R. K. Staatsparty in de kieskringen Tilburg en Zevenbergen. 8. Lijst-Vink in den kieskring Heusden. 9. R. K. Staatsparty in den kieskring Heusden. 10. Lyst-v. Gent in den kieskr. Heusden. Vrijdag is alhier in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer H. Reckle- ben, die zich nog slechts kort geleden ge heel uit het openbare leven had terugge trokken. De heer Reckleben heeft dus niet lang van zijn voorgenomen rust mogen genieten. Maandag is het stoffelijk over schot onder zeer veel belangstelling ter aarde besteld, de lijkkist was bedekt met eeri schat van bloemen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den EdelAchtb. H. J. van Eggelen, uen WelEerw. Heer Ds. Toxcopeus uit Breda. De zoon van den overledene dankte. Zaterdagmiddag speelde een gecomh, I en II elftal »Juliana« een vriendschappelijke wedstryd tegeo het le elftal »W)lhelmina« te Wyk c. a., welke wedstrijd door laatst genoemd elftal met 21 werd gewonnen. Zondag speelde het le elftal «Juliana* een vriendschappelijke wedstryd tegen «De Sporters I* uit Drunen, welke wedstrijd door «Juliana* werd gewonnen met 3 —1. ANDEL. Tot Eere-Voorzitter van de Hervormde Meisjesvereeniging «Tabitba« alhier is benoemd de WelEdelen Heer J. F. Calame, hcofd der Chr. School alhier. ALMKERK. J.l. Donderdag trad alhier v, d. Chr. Hist. Kiesver, op, den Wel Edelen Heer Weitkamp lid der 2de kamer, met 't onderwerp «de a.s. verkiezingen*. Nadat door een voorz. deze vergadering met gebed was geopend en een woord van welkom was gesproken, gaf deze 't woord aan den spreker welke hierna op leerzame wijze de belangen v. d. Chr, Hist, party uiteen zette en hierna gelegenheid gaf tot 't stellen van vragen of Debat. Nadat enkele personen met den geachten spreker van gedachten hadden gewisseld, ging deze voor in dankgebed. N*.A.s. Zaterdag n.m. 6.30 zal in de zaal v. d. Heer Dekker alhier de Bijen- vereeniging «Lmd van Altena* een ver gadering houden. A.s. Zaterdagavond 19 Maart zal alhier in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk een propagandavergadering worden gehouden voor den Chr. Nat. Werk mansbond. Spreker de Heer A. Broen. Op de j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering v. d. Herv. Schooivereeniging werden tot Bestuursleden gekozen de heeren J. v. Leeuwen, J. B. Branger B. Kraai- veld en Ant. Burghout. De collecte jongstleden Woensdag in de Gerf. kerk gehouden, tijdens het Biduur voor 't gewas, bracht op f125. welke verdeeld waren f 60.voor de armen f 40.voor de kerk en f 25. voor de School. Terwyl j.l. Zondag een bankbiljet van f 40.voor de armen werd gecollecteerd. BENEDEN-LANGSTRAAT. De eerste groenten uit de kassen gaan reeds ter vei ling. De raapstelen brengen lage prijzen op, echter de spinazie daarentegen hooge en loopt tot 40 cent per K.G, CAPELLE. De gemengde zangvereni ging »'t Rozeknopje* zal op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Maart a.s. in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier onder leiding van haar Directeur den heer N. Snyers uit Raamsdonksveer haar 2e winteruitvoering geven. Benoemd tot ouderling bij de Ned. Herv. gem. a. d. Loonschendyk de heer M. Oerlemans aldaar. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Ver gadering van den Gemeenteraad op Woens dag, 16 Maart 1927, des namiddags 1.30 uur. Agenda 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot verlaging der zekerheidstelling van den gemeente ontvanger. 4. Oniwerp-besluit tot het aangaan eener rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten voor de opneming en storting van kasgeld. 5. Benoeming van leden der schattings commissie Inkomstenbelasting. 6. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden der stembureaux voor de verkiezing van leden der Prov. Staten en den Gemeenteraad. 7. Benoeming van een hoofdsterabureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 8. Af- en overschrijving begroot.ng 1926. 9. Aanbieding plannen los- en laadwal. 10. Overname «Lage Weg* te Sleeuwyk. 11. Bezwaarschriften schoolgeld. DUSSEN. Volgens loopende geruchten zou men van plaft zijn te Dussen, een transformator voor radio te bouwen, zoo dat men dan in het vervolg alleen een luidspreker behoeft aan te schaffen. Openb. vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 17 Maart а.s. des namiddags te 3 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken eri mededeelingen. 2. Benoeming schattingscomrnissie. 3. Ontslag Openbare onderwijzers school wyk B. 4. Vaststelling vergoeding ex art. 101 Lager Onder wyswet 1920. 5. "Verkoop land. Vaststelling verordening ex art. 178 Gemeentewet. 7. Vaststelling kohier hondenbelasting. 8. H<-tfingsi»erceotage G. 1. B., dienstjaar 1927-1928. 9. Woningbouw. A.s. Donderdagavond 6.30 uur zal in de Herv. Kerk alhier, door Ds. Feykes van Sieeuwyk, bidstond voor het gewas gehouden worden. Bedankt voor het beroep naar de Hsrv. Kerk alhier, cand. J. de Wit van Noordwijkerhout, thans hulpprediker te Heemstede. EETHEN. In de raadsvergadering die gisterenmorgen is gehouden, was o.m. een brief ingekomen van Ged. Staten inzake het geschil onderhoud toren te Heesbeen, waarin dit coliege berichtte, dat het baar gebleken is, dat zoolang het kadaster be staat, de toren met naaste omgeving ten name van de kerk staat, zoodat dit geschil verder buiten de bemoeiing van haar col lege ligt. De raad besloot verder niet meer met het kerkbestuur over het onderhond van den toren te onderhandelen. Verder is bericht ingekomen, dat de ge meente in het gelijk is gesteld in het ge schil over de straatbelasting voor de wo ningen van het personeel der rijkspont van het Drongelsche veer, zoodat het ryk deze belasting moet betalen. Het voorstel van B. en W. tot toetreding tot het werkloosheidsbesluit werd, nadat de raad eenigen tijd in geheim comité was geweest, aangehouden tot een volgende vergadering. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan groot f 5000, rentende ten hoogste 5 pCt. Het voorstel van B. en W. om het per centage voor de plaatselyke inkomstenbe lasting voor 1927, op 6 te brengen, vorig jaar 5, werd eveneens tot een volgende vergadering aangehouden. (Volledig verslag in een volgend num mer). GENDEREN. Op Dinsdag 8 Maart j.l. trad voor de A. R. Kiesvereeniging d» Edelachtb, Heer Bsrgmeijer, burgemeester van Almketk, op. Ter opening werd Ps. 87 9 gezongen en door den 2e Voorzitter, een gedeelte hiervan voorgelezen. Na ia gebed voor te zijn gegaan, sprak deze een kort openingswoord waarna de heer Berg— meyer het woord kreeg. Spreker gaf enkele beschouwingen ten. aanzien der algemeene gedachte van do politiek. Hieruit bleek, dat een juist» weergave dezer gedachte in de practyk. van het politieke leveo, helaas, maar al. te weinig aangetroffen wordt. Meri verlaagt de politiek en laat haar dan soms aan hurk. aandacht voorbygaao. Spreker too< t aan, dat juist voor een Christen op 't politiek» levensterrein, zulk een schoone roeping weggelegd is. Spreker wil hier by evenwel niet ontkennen, dat te vervulling dier roe ping menigmaal veel te werischen overlaat. Vervolgens werd door spreker eeir hel dere uiteenzetting in 't midden neergelegd, aangaande ons staatsrecht. Hierdoor wer den enkele ongezonde practyken in onsc staatsleven aan 't licht gesteld. Na nog£ eenige opmerkingen gemaakt te hebben,, waar by spreker aantoonde het gewicht van de verkiezing der prov. St. eindigde deze zyn rede. Door enkele aanwezigen, werd nog met den geachten spreker van. gedachten gewisseld, waarna deze in dank gebed voorging. 's GRAVEMOER. In de afgeloopen week; (Slot in 'i volgend nummer.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2