Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Co's BANK GEBRs. VAN DEN BIGGELAAR - BREDA. Geurig en krachtig. Steeds versch gebrand. Slechts 50 cent per pond. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4691. Vrijdag 18 Maart 1927. Hiimeiilaiid Int. Telefoon no. 19. Postrekening' no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS 3hr, Mr- X. 3. Yerheyen. T. BOONSTRA ^nd van alten/» Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 1ÖOS2—1937, Op 20 Maart e k. jubileert het Kanton Zevenbergen dan toch zal het 25 jaar geleden zijn dat de tegenwoordige Kantonrechter Jhr. Mr. F. X. J A. Verheyen als Griffier het eerste aan- knoopingspunt kreeg met zijn kanton, dat hij sedert hoogelijk aan zich ver plicht heeft, zeer zeker door de superi eure wijze, waarop hij zijn ambten vervuld heeft, maar bovenal door zijn qualiteiten als mensch. Zijn aangeboren hoffelijkheid maakt het voor een ieder tot een genot met hem in aanraking te komen. Zijn opgewektheid werkt aan stekelijk: treedt men, somber gestemd, zijn werkkamer binnen, men verlaat deze met een verheugd gelaat. Zelfs zij, die zich met looden schreden naar de zit tingszaal begevende verdachten in strafzaken, keeren, mits zij den goeden De Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's Bosch. i. Dezer dagen kwam ons een boekje in handen, waarin eene uiteenzetting wordt gegeven van het doel, hetwelk met de boven dit artikel genoemde school wordt beoogd en daar het ons wil voorkomen dat het voor onze streek niet van belang is ontbloot dat hare bewoners iets meer van de school weten, dan dat zij bestaat willen wij aan de hand van. genoemd boek je een en ander laten volgen over het Nijverheidsonderwijs in het algemeen en dat aan de Bossche school in het bijzonder. De beteekenis en het groote belang van Nijverheidsonderwijs in al zijne geledingen is nog tot te weinigen in. ons land door gedrongen. Ooed Nijverheidsonderwijs is een levens factor voor een volk, terwijl het in hooge mate tot zijn welvaart bijdraagt. Er is geen onderwijs, dat zoo onmiddellijk vruchten afwerpt, doch om dat te kunnen moet er gebruik van worden gemaakt. Tegenwoordig hebben wij hier te lande uitnemend Nijverheidsonderwijs, doch er wordt tot nu toe weinig van geprofi teerd. Omtrent de oorzaken van dit laatste zegt de Heer Ir. Baron van Voorst tot Voorst, Inspecteur van het Lager On derwijs in de Inspectie 's Hertogenbosch het volgende, waarmede we volkomen in stemmen toekomst heeft staat voor zeer velen vast en 't is dan ook alleszins begrijpelijk, dat men haar in een nieuw en aan alle moder ne eischen voldoend gebouw, dat zijne vol tooiing snel nadert, gaat onderbrengen. Ongetwijfeld zal de toekomst heel wat leer lingen aan de school leveren wanneer de meening verdwijnt, dat men dan pas be hoorlijk in zijn levensonderhoud kan voor zien indien men., enkel toegerust met eene flinke dosis theoretische kennis en. weten schap, de wereld ingaat. Theorie en prak tijk moeten hand aan hand gaan, want van hen die met enkel geestelijken arbeid hun kost moeten verdienen, is ons land reeds lang verzadigd. We moeten ook mannen met groote practische bekwaamheden heb ben, die mede de vraagstukken der mo derne techniek helpen oplossen. Aan de school te 's Bosch wordt het volgende onderwijs gegeven I. Middelbaar Nijverheidsonderwijs (Kunstdagschool en Middelbaar Techni sche school) met de afdeelingen: Teekenen en kunstnijverheid; Burgerlijke Bouwkunde; Werktuigbouwkunde Electrotechniek. II. Lager Nijverheidsonderwijs Am bachtsschool) met de afdeelingen: Electrotechnisch batikwerken Machinebankwerken Edelsmeden; Timmeren; Meubelmaken; telef. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden èt Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie aanleiding van de hoffelijke uitnoodiging van d en Bosschen burgervader, onlangs per Radio gedaan. Waarlijk, deze burgemeester weet wat hij doen moet om de belangstelling op zijn gemeente te vestigen. Twaalf-honderd personen uit alle wind streken des lands zullen Den. Bosch be zoeken Weet ge wat dat zeggen wil? Dat minstens duizend nieuwe propagan disten voor den Bosch gewonnen zijn. Zij zullen in hun kringen den Bosch prijzen. Het aanbevelen voor een, uitstapje. lli haling door dr. de Ridder, ruim ander half uur toegepast, mocht niet meer ba ten. o VERDUISTERING Boekhouder gearresteerd. De boekhouder van de ijsfabriek Pe- todjo, de heer B. te Batavia is te Malang gearresteerd wegens verduistering. o— SCHANDELIJK. Mishandeling van zijn. stiefkind. Het Gerechtshof te 's Bosch heeft uit spraak gedaan in hooger beroep en ver- toon weten te bewaren, geen onverschil ligheid aan den dag leggen en zich onthouden van aanvallen op de verba lisanten, met een verlicht gemoed huiswaarts en offeren zonder wrok de hun opgelegde boeten. In civiele en extra-juridicieele zaken verstaat de heer Verheyen bij uitnemendheid de kunst gedingvoerenden tot toenadering te brengen en heillooze familietwisten te voorkomen. De heer Verheyen heeft te allen tijde meegeleefd met het wel en wee van zijn Kanton. Zijn vrienden zijn dan ook vele; zij prijzen het Kanton gelukkig, dat dezen vrederechter in den besten zin van het woord voor zich mag be houden. Een goede Kantonrechter toch heeft met goeden wijn gemeen, dat hij met de jaren nog in qualiteit stijgt. Wij moeten den heer Verheyen erkentelijk zijn, dat hij weerstand heeft weten te bieden aan den drang om promotie te maken en dat hij beseft heeft hij, met zijn groote menschen- kennis op zijn plaats te zijn juist in dit Kanton, waar de levensopvatting der inwoners zoozeer uiteenloopt en waar men vóór alles behoefte heêft aan een zich boven de partijen verheffend man, wien alle bempenheid vreemd is. Dat het voor onzen hooggeachten magistraat weggelegd moge zijn, nog tal van jaren in het bezit eener goede ge zondheid, zijn groote gaven van hoofd en hart zegenrijk te wijden aan de be- langen van dit Kanton, dat hem wij I zijn ervan overtuigd op de handen draagt. 't L. „Het handwerk, het ambacht, is in dis- crediet geraakt. Op den beoefenaar van het handwerk, op dien van het ambacht, wordt, zeer ten onrechte, neergezien. Het vak gaat niet meer van vader op zoon over. De zoon moet heer worden, moet een wit boordje dragen, moet zich niet vermoeien, moet zijn handen, niet meer be vuilen. Hoogstens mag er een inktvlek op voorkomen, of eigenlijk mag dat in onze tijden van schrijfmachines enz. ook niet meer. Alsof dat „heer zijn" zich in het dragen van een wit boordje, het hebben van welgevormde handen uit. Hoe anders is dat in het buitenland, in. Engeland b.v., waar handwerk- en ambachtslieden zich door hun intellectueelen arbeid, zoo ge heel verschillend van de pennenlikkerij, als heer gedragen en als heer worden be handeld. Men ziet dan ook o.a., dat voor hen bestemde mededeelingen, ook die op gehangen in fabrieken, en werkplaatsen, steeds met „Heeren" beginnen. Werd vroeger de kennis van het vak door den vader aan den zoon bijgebracht, dit had zijn licht- maar ook zijn scha duwzijde. De kennis werd eenzijdig. Het vak werd daardoor te veel op zichzelf beschouwd. Door het geheele Nijverheids onderwijs van thans komt sterker het ver band, Ehat tusschen de verschillende be roepen, bedrijven, ambachten bestaat, naar voren. Het karakter, het nobele van het ambacht, spreekt sterker tot dengeen, die het gaat beoefenen of het reeds beoefent. Doch niet alleen tot hem, ook tot hen die. er mede in aanraking komen." Dat de Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's Bosch een goede Huisschilderen. III. Lager Nijverheidsonderwijs. a. Avondteekenschool. Met afdeelingen voor: Timmerlieden, Metselaars, Meubelmakers, Smeden, Ma chine-Bankwerkers, Electriciens, Schilders, Edelsmeden, Graveurs en Typografen. b. Voortgezet Lager Nijverheidsonder wijs. Met afdeelingen voor: Schilders en De corateurs, Beeld- en Steenhouwers, Edel smeden en Graveurs, Timmerlieden, Meu belmakers, Monteurs. c. Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs. SMOKKELEN. Dranksmokkelen door kinderen,. Vorige week werd door de kommiezen te Kerkrade aangehouden een elf-jarig meisje uit het naburige Bardenberg, dat vier flesschen gedistilleerd over de grens had gesmokkeld. Het meisje werd terug gezonden en de flesschen in beslag ge nomen. Dinsdag is hetzelfde meisje weer aan gehouden. Dezen keer had ze twee fles schen gedistilleerd bij zich. Het kind is thans ter beschikking van den. Grenscom- missaris, gesteld. O DAT GAAT NAAR DEN BOSCH TOE. De „Bredasche Crt." schrijft: 1200 per sonen zullen opgaan naar den Bosch naar Zij zullen ook wijzen op de goede eigen schappen van Den Bosch als woonstad, in een woord, Den Bosch zal alom be kend worden, tot in de verste uithoeken des lands. Inderdaad, de Burgemeester van Den Bosch heeft begrepen hoe een burge meester kan werken aan den vooruitgang en de ontwikkeling der stad. Het voorbeeld van den Bosschen magi straat verdient navolging in breeden kring. o VEE NAAR SPANJE. Spanje laat weer Ned. vee toe. Volgens mededeeling van Hr. Ms. ge zant te Madrid, heeft bij beslissing van 7 dezer de Spaansche regeering vergun ning verleend voor den invoer van in totaal 267 melkkoeien en 1735 kalveren afkom stig uit Nederland. o— AUTO-ONGELUK. De chauffeur gedood. Tengevolge van het wegzakken van, de wiel in den wegberm is een zware tank wagen van de A. P. C. te Haarlemmermeer omgeslagen. De chauffeur een jongeman uit Amsterdam kwam onder den wagen te- recht cn was bijna onmiddellijk dood. Met groote moeite slaagde men er in na eeni- j gen tijd het lijk onder den wagen vandaan te halen. o— TRAGISCH. Kind verdronken. Het 2-jarig dochtertje van den gemeen te-secretaris den heer Kooyman te Hedel, viel in een onbewaakt oogenblik in een beerput en verdronk. Kunstmatige adem- oordeelde den 27-jarigen klerk H. J. M. P. wonende aldaar, wegens mishandeling met voorbedachten rade van zijn stief kind W. M. conform den eisch van den adv.-generaal tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank had ver dachte veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf. o— HEEN EN TERUG De kostbare doekspeld. De waardevolle doekspeld, die door een Amsterdamschen reiziger te Amersfoort ge vonden werd en de politie te Heerenveen aanleiding gaf tot voorloopige aanhouding van dien reiziger, terwijl de speld in be slag genomen werd, blijkt verloren te zijn door mevr. de Jong, te Amersfoort, aan wie ze weder teruggezonden is. De reiziger werd destijds na verhoor door de justitie direct weer op vrije voe ten gesteld. o— EEN LAGE STREEK.' Grafschennis. Eenige jongelieden kwamen Zondagmor gen tot de ontdekking dat te Ermelo op de Veluwe, in den nacht van, Zaterdag op Zondag het graf van een jeugdige vrouw geheel geopend was. Verder was het deksel der lijkkist met geweld ver wijderd, zoodat het lijk in zijn geheel zichtbaar was. Onmiddellijk verwijderde de politie de nieuwsgierigen van de be graafplaats. Op last van den Burgemees ter werden eenige foto's genomen en liet het graf weer in orde brengen. Omtrent den dader tast men nog in het duister. MEI MSitLAI) ïoor het Land van Heasdsi ciuitenaJeLaigstraat en Is Siiiolerwaard DRINKT (Wordt vervolgd..)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1