voor het Land van Heusden en ftitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Mo. 4693 Ma 25 Maart Parlementair Overzicht. Bij Scheren Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Het laatste bedrijfEerste Kamer en Ned.-Belgisch verdrag. Belang rijke oogenblikken. We wisten het natuurlijk vooruit: ook de laatste redevoeringen in de Eerste Ka mer, stcmargumenteeringen der verschil lende leden zouden weinig nieuws bren gen. We hadden immers al zoo uitbundig veel over dit Ned. Belg. verdrag gehoord. En we keken er dan ook niet van op, toen f oud-minister Galijn verklaarde, dat vast stond, dat //et verdrag verworpen zou worden. Het was een kwestie van tellen: en de tegenstanders overtroffen de voor standers bij de discussie immers verre. Er was dan ook maar matige belangstel ling, bij al die redevoeringen. Alleen, af toe, ging er een schok van. emotie door de Kamer. Dan voelden allen, vóór- en en tegenstanders even fel, hoe groot hun Verantwoordelijkheid wel was. Dat was, als een vóór- of tegenstander met woor den, die hem recht van het hart kwamen, zijn betoog lanceerde, heftig, indrukwek kend. Zóó sprak b.v. de heer Colijnk Afgezien nu van het feit, of hij vóór dan wel tegenstander was, hij was vóór aanneming, voelde heel de Kamer even. mee, toen hij met ontroerde stem sprak over het levenswerk van van Karnebeek: dit verdrag. Hij wist, wat in den heer v. Karnebeek moest omgaan, wat het hem kosten zou, nu zijn levenswerk, waaraan hij acht jaar werkte, vernietigd zal wor den. Hij hoopte, dat de minister de over tuiging zou meenemen,, dat er in, de Ka mer ook leden zijn, die met groote warmte beek in moeilijke jaren voor ons land heeft gedaan. Even was het héél stil, nu in de anders zoo roezige Kamer. Ook de tal rijke tegenstanders, die dit werk van den minister vernietigden, moeste n. vernie tigen volgens hun overtuiging, zwegen stil, onder den indruk. Dan. applaus van voorstanders. En de ontroering is gewe ken. - Behalve de bekende weerleggingen van de bezwaren tegen het verdrag, wees de heer Colijn nog ,op het feit, dat Frankrijk zal medewerken aan de opheffing van de surtaxes d'entrepot. Verder zou, als het Antwerpen-Moerdijkkanaal er komt, het Antwerpeii-Ruhrort-kanaal (dat een. 'wezen lijk gevaar voor Rotterdam opleverde) van de baan zijn. Dat was spreker alles waard. Urenlang sprak ook de heer v. Emden, v.d. die toegaf, dat aanvaarding wel eenige risico's en nadeelen in, zich sloot, maar toch alle bezwaren niet kon onderschrij ven. Bij verwerping zou ten slotte ons land een stemming tegen, zich krijgen en later zouden wij onder druk eenrege ling moeten aanvaarden., die ongunstiger zou zijn, dan wij thans zouden weigeren. De heer Wibaut s.d. meende, dat Neder land de economische gevolgen van het Antwerpen-Moerdijk-kanaal moest aanne men, in het belang van, de ontwikkeling der internationale verhoudingen. Amsterdam - zou, blijkens een conclusie van. een spe ciaal voor dat doet ingestelde commissüe, geen nadeel van het kanaal hebben. Bij verwerping zou men in het Westen van Europa een tweeden Balkan in, het leven roepen. De heer Heerkens Thijssen, r.k., verbaasde er zich over, dat zoo luchtvaar- dig over verwerping was gesproken, om dat niet België om herziening van het trac- taat van 1839 vroeg, doch de mogendhe den. Wij hadden hier dus te doen met een tusschenstadium. Werd hét verdrag ver worpen, dan was het daarmede niet uit. Na de voorstanders de heeren Jansen, r.k., Hermans, s.d., en Prof. Anema a.r., kwam een lange rij tegenstanders, die ook allen weer bekende bezwaren naar voren, brach ten, sommige onderdeelen nog eens onder streepten. De heer Lindeijer s.d., had veel bezwaren tegen het Schelde-régime, het loodswezen en de nieuwe regeling voor de visscherij. De heer Dobbelman, r.k. be toogde, dat Nederland bij de herziening der verdragen niets te winnen heeft. We- derkeerigheid moest bij het sluiten van een verdrag het leidende beginsel zijn, en daaraan had het aan Belgische Zijde wel wat ontbroken. De heer v. d. Bergh, v.b., vond, dat de minister de concessies aan DcTgïeöp onjuiste grondslagen heeft op gebouwd en het leek hem hiet beste,, als alles bleef, zooals het sedert 1839 is gegaan. We zouden dan partieele overeen komsten kunnen sluiten op grond van de Belgische desiderata van 1914. De heer Michiel van Kessenich, r.k., oordeelde, dat we onze economische welvaart niet aan een zoo gevaarlijk experiment als het Ant werpen-Moerdijkkanaal mochten wagen. Ook de heer de Zeeuw, s.d., vond dit erg gevaarlijk. De heer Moltmaker s.d., nam het voor de intègre figuur van den minister op, al was hij tegen het verdrag. „Niemand zal aan zijn edel en hoog karakter kunnen raken." Maar het verdrag droeg een eng nationalistisch karakter. De heer Verkou teren ,c.h., geloofde, dat bij verwerping, Wij zouden stijgen in de achting onzer naburen. De heer de Vos van Steen,wijk, c.h., bestreed het verdrag ook nog, vond het te eenzijdig, en danMinister van Karnebeek, voor de laatste maal27 sprekers hadden het woord gevoerd, waar- vlan -6 vóór het verdrag. Was verwerping zeker? De minister wilde het niet aanvaar den, deed nog een laatste poging1. Lang, heel lang, vol vuur en overtuiging sprak de minister, over wat anderen en. ook hij zelf, een stuk van zijn levenswerk noem den. Weer zette hij uiteen, dat de hoog heidsrechten niet aangetast worden.. Het Nederlandsche parlement is voortdurend van de onderhandelingen op de hoogte ge houden. In December 1919 werd in comité- generaal uitvoerig mededeeling gedaan. Toen drukten velen den. minister de hand. Ook o.a. de heer de Vos van Steenwijk. Waarom is hij toen niet met zijn bezwaren gekomen? Waarom is men toch niet eer der met al dat verzet gekomen, vroeg de minister herhaaldelijk, liet verdrag was niet in geheimzinnigheid geboren. Nooit is er zooveel over een verdrag bekend ge weest. Dan kwam de minister weer tegen de bezwaren op: zeker, wederkeerigheid moest er zijn, maar men moest het niet op den spits drijven. We stonden, niet voor een boedelscheiding, maar voor een poli tiek tractaat, dat als gevolg: van den nieu wen toestand den grondslag moest vor men voor de betrekkingen tusschen, Bel gië en ons. Inzake de ScheldekwestieEr is geen geheim protocol van 23 Maart 1920 en evenmin een geheime reserve, riep de mi nister uit» En wat niet bekend is, onze gedelegeerde de Marees v. Swinderen heeft in de bijeenkomst van de verdragscommis sie op 23 Maart 1920 verklaard, dat wat betreft Belgische oorlogsschepen, Neder land noch voor het verleden, noch voor de toekomst, een recht van België op doorvaart kan aanvaarden. Die reserve in de toelichtende memorie is een fatsoenlijke aftocht en men mocht er geen machine de guerre uit maken.. Want ons recht blijft onverkort en ongerept. Ook weerlegde de minister de bezwaren omtrent de ka nalen weer, bevestigde de toezegging van Frankrijk om gelijk met België de surtaxes d'entrepot af te schaffen, verklaarde dat de kostenverdeeling voor het kanaal naar den Moerdijk geen moeite zou opleveren, En werd het verdrag verworpen? Dan kwamen we in die eigenaardige sfeer, dat men niet weet wat machtiger zal Zijn, het recht of de feiten. Een moeilijke tijd kwam dan, van verwikkelingen, doch niet van geweld, neen, dat niet. Stil luisterde de Kamer toe. Naar de laatste woorden van den minister die een brok van zijn politiek leven, wanhopig verdedigde. Dat voelden allen, vóór- of tegenstander. En het slot kwam. De Kamer stemde... Het verdrag werd verworpen met 33 tegen 17 stemmen. POLITICUS. géén Pyn en naschrynen of stukgaan der huid, indien men vóór het irizeepen de baardoppervlakte inwryft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL CAPELLE. De landbouwer A. S. aan de Zandschel heeft onder zijn veestapel een vierjarig schot, dat per dag niet minder dan 40 liter melk geeft. Voorwaar een bij zonderheid. Naar men ons mededeelt zal bij de a.s. raadsverkiezing de S. O. P. te dezer plaatse uitkomen met de volgende candi dates A. Ros en A. C. v. d. Esch. De j.l. Dinsdag 22 dezer vastge stelde kiezerslijst 1927-'28 der gemeente Sprang-Capelle bevat in totaal 2547 kie zers, waarvan 2547 voor de S. O., 2528 voor de Prov. Staten en 2507 voor den gemeenteraad. De candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing alhier zal plaats hebben op 12 April e.k. en de eventueel te houden stemming ter verkiezing voor leden van genoemd college is bepaald op 24 Mei a.s. De gemeengde Zangvereen. „Het Rozeknopje" zal op Dinsdag 29 en Woens dag 30 Maart a.s. voor leden en intro duced onder leiding van den, heer N. Snijers uit Raamsdonksveer haar laatste winteruitvoering geven. Ter afwisseling van het programme zullen een paar tooneel- stukjes worden opgevoerd, alsmede eenige voordrachten. Het beloven een paar gezel lige avonden te worden. In de zaal van den heer L. F. v. Dongen zal op Donderdag 31 dezer een openbare vergadering worden gehouden, waarin Mej. Westerman, lid der Tweede Kamer, als spreekster zal optreden. Bij het dezer dagen aan de school voor K. T. en A. te 's Bosch gehouden examen behaalde onze dorpsgenoot L. Vol- mar het diploma electriciën. Naar wij vernemen zullen op de de candidatenlijst der A. R. Kiesvereen. de a.s. raadszerkiezing nog geplaatst wor den de heeren J. v. d. Hoeven en J. Huijs- man. EETHEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat voor den heryk der. maten en gewichten zitting zal worden gehouden te Eethen, in het lokaal der openbare school, op Donderdag 7 April a.s., van 912 en 1—4 uur. G1ESSEN. Op Woensnag 13 April a.s. des middags 12 uur zal in café de Lorm alhier, een gecombineerde verg. van Stemg. Ingel. der waterschappen »Het Eenden veld en »de AndelscheenOiessensche Weideworden gehouden, ter bespreking Oprichting van een stoomgemaal. Op deze vergadering hoopt ook Prof. Visser tegen woordig te zyn. OENDEREN. Het weiland ligt ervoor den tijd van het jaar prachtig groen bij'. Als het weer niet tegen werkt wordt het een vroege schaartijd. Enkele weiden zijn reeds met vee bezet. HEESBEEN. Woensdag 30 Maart a.s. des nam. om twee uur, zal alhier een bid stond voor 't gewas worden gehouden!,; waarbij Ds. Bus hoopt voor te gaan. NIEUWENDIJK. Door de A.-R. Kies vereniging alhier werden als candidaten gesteld voor den gemeenteraad Sleeuwyks gedeelte1 O. Walraven, 2 Corn. v. d. Stelt Az., 3 Jac. v. d. Stelt Mz., 4 L. de Rooy en 5 G. Hoeke. Het grondwerk op Jantjesplaat- Biesbosch werd aan den laagste inschryver niet gegund, doch de opvolgende de Heer M. Hoeke werd het werk opgedragen voor de som van f 55.000. ]iieuw5blail wai uc Ucci V. t\cil irc**

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 11