Eerste Blad S. D. LAMHUYZEN Go's BANK GEBRs. VAN DEN BIGGELAAR - BREDA. Geurig en krachtig. Steeds versch gebrand. Slechts 50 cent per pond. A. Versciiuur-Baert. - Heusden. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4693 Vrijdag 25 Maart 1927. Itiniieiilaiid. I Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. land VAN altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentie» van 1—-6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht te 's Bosch. ii. We wille» nu laten volgen, eenige gege vens omtrent het doel van het onderwijs, de toelatingseischen, den cursusduur, het schoolgeld en de vooruitzichten der leer lingen en dan beginnen we met sub I hier boven genoemd. Middelbaar Nijverheidsonderwijs (Kunst dagschool en Middelbaar Technische school). Doel van het onderwijs Het algemeen doel van het onderwijs is om kunstnijveren, teekenaars en degelijk ontwikkelde technici op te leiden, die, na eenigen tijd practisch te hebben gewerkt, in staat zullen zijn, om, rechtstreeks staan de onder leiding van een, kunstenaar, inge nieur of architect, zelfstandig opdrach ten van dezen uit te voeren.. Voor de meest begaafden bestaat verder de moge lijkheid zich hooger op te werken, hétzij in de practijk of door zelfstudie, het/ij door verdere studie aan een academie of hoogeschool of door studie vóór een acte voor het geven van nijverheidson derwijs. Toelatingseischen. Om tot het eerste studiejaar te worden toegelaten moeten aspirantleerlingen, die geen practische vooropleiding hebben ge noten een examen afleggen in de vakken rekenkunde, algebra, meetkunde, natuur- kunde, Nederlandsche taal, Fransch, Duitseh, Engelsch en handteekenen. Van dit examen zijn vrijgesteld: 1. zij, die van de 3e naar de 4e klasse eener H.B.S. met 5-jarigen cursus onvoor waardelijk zijn overgegaan 2. zij, die het einddiploma eener H. B. S. met 3-jarigen cursus bezitten; 3. zij, die het M. U. L. O. diploma B. bezitten, met voldoende cijfers voor wis- en natuurkunde. Zij, die in het bezit zijn van het eind diploma eener H. B. S. met 5-jarigen cursus, kunnen bij goeden aanleg tot de tweede klas worden toegelaten. Cursusduur. De cursus vangt aan 1 September en duurt drie jaren. Schoolgeldregeling. f 100 per jaar, waarop Burgemeester en Wethouders vermindering kunnen toestaan. In zeer vele gevallen echter wordt alge- heele vrijstelling verleend. Vooruitzichten voor oud-leerlingen. Er zijn meerdere beroepen, die bij cle meeste ouders, die voor de keuze staan welk onderwijs zij hunne kinderen zullen laten volgen onbekend zijn. En dit geldt vooral de kunstnijverheids- en teekenvakken. In, vele vakken is steeds vraag naar goede teekenaars. Voor bekwame leerlingen bestaat gele genheid om na het afleggen van. het eind examen hun studie voort te zetten, hetzij om zich verder te bekwamen in eetie spe ciale richting van de kunst of kunstnij verheid, hetzij om eene acte van leeraar of leerares bij het nijverheids- of teeken- onderwijs te behalen. De leerlingen genie ten hulp 'bij deze studie, zoodat zij bij voldoenden aanleg met vrucht het exa men kunnen afleggen. Ook over het Middelbaar Technisch on derwijs heeft men slechts een vaag of min der juist begrip. Een middelbaar tech nicus dat is ieder die een middelbare technische school met vrucht heeft door- loopen is voorbereid tot het innemen van alle rangen op technisch gebied gele gen tusschen den opzichter en, den op persten leider. Op eiken ingenieur behoorden in Neder land twee of drie middelbare technici te worden gevormd. De technische diensten en bedrijven in Nederland en vooral in de Koloniën bieden zeer goede vooruitzich ten voor leerlingen van Middelbare Tech nische Scholen. De meening, dat een behoorlijke tech nische opleiding alleen in. Delft aan de Technische Hoogeschool is te verkrijgen, of de onbekendheid met het bestaan en het doel van de M. T. S. kost Staat en ouders jaarlijks bergen geld. Elke dooi de Technische Hoogeschool afgeleverde in genieur kost de schatkist viermaal en zijn ouders zevenmaal meer dan een door de Middelbare Technische School afgeleverde technicus. A. Van de afdeeling teekenen. en Kunst nijverheid. Het maken van ontwerpen voor deco ratieve kunst, muurschilderingen, beeld houwkunst, gebrandschilderd glas, cera miek, kunstnaaldwerk, weefselpatronen, ba tiks, meubelen enz., het teekenen, van ont werpen voor reclamedoeleinden in, verschil lende technieken, cliché, litographie, hout snede; het illustreeren van boeken, en prijs couranten. Bij voortgezette studie en goe den aanleg leeraar bij het Nijverheids- of Teekenonderwijskunstschilder. ïelef. No. is Rastrnsclori Les veer. AGENTSCHAP YAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA B. Van de afdeeling bouwkunde. Opzichter bij het uitvoeren van bouw werken in dienst van. particulieren, ge meente, provincie of rijk, later uitvoerder of hoofdopzichter. Teëkenaar op een bouw kundig bureau, later afdeelingschef. Ver tegenwoordiger van Fabrieken of han delsmaatschappijen. Bij aesthetischen aan leg en verdere ontwikkeling zelfstandig bouwmeester (architect). Leeraar bij het Nijverheidsonderwijs. C. Van de afdeeling Werktuigbouw kunde. Bedrijfstechnicus in de werkplaats, op zichter, later chef der werkplaats. Te|e- kenaar-Constructeur op eene fabriek. Tech nisch ambtenaar in Rijks- provincialen of gemeentedienst. Opzichter in een. Over heidsbedrijf, Machinist bij eerie suiker fabriek of cultuuronderneming in Ned.- Indië, Vertegenwoordiger van industrie- eele of handelsondernemingen, Leeraar Pij het Nijverheidsonderwijs. D. Voor de afdeeling Electrotechniek. Opzichter bij de telegrafie. Opzicnter bij een electrisch bedrijf; later chef van een onderstation. Hoofdopzichter. Teeke naar-constructeur in eene fabriek. Afdee lingschef van een bedrijf, fabriek of han delsonderneming, vertegenwoordiger eener firma op electrotechnisch gebied, acqui siteur. Opzichter bij de telegrafie in Ned.- Indië, later technisch hoofdambtenaar. Leeraar bij het Nijverheidsonderwijs. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Kind aangereden. Op den Rijswijkschenweg te Den Haag is een negen-jarig meisje J. B. door een auto aangereden en ernstig gewond. In bewusteloozen toestand is het kind naar het ziekenhuis ter verpleging over gebracht. j O— AANGEHOUDEN. Zwaar gewapende inbrekers. De Centrale Recherche heeft in de Kruis straat te Rotterdam aangehouden twee Haagsche inbrekers, die hier onder val- schen naam vertoefden. Eén hunner was in bezit van een zwaar Colt repeteer- pistool, dat met scherpe patronen gela den was, waar van er een in. den loop stak. De ander had een zwart masker bij zich. Beiden zijn naar Den. Haag op transport gesteld. I O DE K. L. M. De regeering is thans met de Kon. Lucht vaartmaatschappij, behoudens goedkeuring| bij de wet, tot overeenstemming gekomen" over den inhoud van een nieuw subsidie contract, waarb ijhet rij'k aan de maat schappij gedurende 7 jaren subsidie zou toestaan, tot een gezamelijk bedrag van f2,800,000; bovendien zou het Rijk voor f 500,000 in het kapitaal der maatschappij1 participeeren. Van particuliere zijde zou Voor f 500,000 nieuw kapitaal moeten worden verschaft. De maatschappij zou haar particuliere ka rakter behouden, doch zal onder toezicht van het rijk blijven staan, dat daarbij zeg gingschap zou hebben inzake de te exploi- teeren luchtdiensten. Het ligt in het voornemen, wanneer meer zekerheid bestaat omtrent liet door de par ticulieren te verschaffen kapitaal, de indie ning te bevorderen van het wetsontwlerp tot bekrachtiging van de tusschen het rijk en maatschappij te sluiten overeenkomst. MOORDAANSLAG 1 De gevolgen van een hondenbeet. Te Leende in N.-Br. is Zondag hel woonwagenkamp in rep en. roer gebracht doordat een hond een zelfde viervoetig beestje van de dochter van een anderen woonwagenbewoner had gebeten. De baas van den gebeten hond onstak hierover in toorn en loste een revolverschot op den eigenaar van den, bijter dien hij' in de zijde trof. Op de vrouw van dezen laatste werd eveneens een schot gelost, hetwelk haar bij den slaap trof doch dit bleek niict van ernstigen aard te zijn, De gewonde is naar het ziekenhuis te Eindhoven, over gebracht waar hij aan de gevolgen is overleden. De schutter, die de vlucht had genomen is te Weert aangehouden, en in bewaring gesteld. Thijm-Siroop Fermitan-Worm poeders Kaloderma-Crème Vieto-Crème Booms-maagpoeder. Mijnhardts Hoesttabltten, Mijnhardts Laxeertabletteln. D.D.D Levertraan. Drogisterij Wittebroodstr. 52. VEELBELOVENDE JEUGD Jeugdige knapen versperren de spoor lijn. Toen tegen het invallen, der duisternis een arbeider van het station der Njederl'. Spoorwegen, lichten op de baan ging plaat sen vond hij op de rails een staaf ij'zer en in de onmiddellijke nabijheid daarvan eenige steenen. De Zwijndrechtsche po litie heeft de daders al heel spoedig op gespoord. Het waren een paar acht-ja rige jongens ,die niet begrepen, dat dit spelletje wel eens ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het stuk ijzer was een laschplaat van 70 cM. lang, 10 cM. b'reed (erj 2 CM. dik. EEN OPLICHTERSBENDE. Twee brutale oplichter die meer dan f 1000 hadden ingezameld. De Bloemendaalsche recherche heefteen succes gehad door twee personen aan te houden, waarvan reeds veel ingezetenen van Bloemendaal en omstreken, de dupe waren geworden. Beiden waren, zoo ele gant mogelijk gekleed. De eene, die het woord voerde, stelde zich voor te zijn L. ofwel V., namen van zeer hoogstaande personen in ons land en gepensionneerde offiecieren van het Nederlandsche leger. Zij gaven voor, voor een collega, die in financiëele omstandigheden verkeerde, gel den op te haten, om den man, „in een zaakje" te helpen; de twelede persoon bleef dan op straat wachten. De lijst, die werd aangeboden was reeds met groo te bedragen door goede families uit Bloe mendaal en omstreken geteekend en het verhaal dat werd opgedischt, en de per soon zelf, hadden het vollevertrouwen gewekt, ook werden personen genoemd, die te Bloemendaal woonachtig zijn, alwaar telefonisch inlichtingen, waren te bekomen. Om het vertrouwen te staven werd de in- teekenlijst bij afwezigheid van mijnheer tot den volgenden dag achtergelaten, wat ook b ijeen dame op den Potgieterweg gebeurde om ze den volgenden dag terug te komen halen. Deze mevrouw vertrouwde het zaakje niet en gaf hiervan kennis aan de politie, wie het dan ook gelukte beide personen aan te houden en naar den politiepost te Overveen over te brengen. Dit ging niet zoo gemoedelijk, omdat een der beieren zich gekrenkt voelde. Maar dit hielp echter niet. Het bleken twee Amsterdammers te zijn. Zij geven voor met philantropiscbe doel einden gehandeld te hebben. Dit bleken leugens te zijn, daar zij meermalen met de politie in aanraking zijn geweest voor ver schillende dergelijke misdrijven. Dezelfde truc als bovengenoemd werd ook in andere plaatsen toegepast, o.m. te Haarlem, Heemstede en Amsterdam. o AANVARING. Twee onderzeeërs varen elkaar aan. In de straat Madoera zijn de onderzee ërs K. X. en K. XIII met elkaar in aan varing gekomen. Uit Soerabaja werd as sistentie gezonden, wat echter onnoodig bleek. De booten keerden op eigen kracht naar Soerabaja terug, waar gedokt werd. Eerstegenoemde boot bekwam lichte,e n de laatste ernstige averij. De commandant van de zeemacht heeft een commissie van onderzoek ingesteld. O— s \iei n SBLin nor lit Laid sun Heisdei en AlteiajeLaiifstraat m in Bumelerwaarii (Slot volgt.) DRINKT KOFFIE i lij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1