Derde Blad voor het Land ran Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HO. 4693 Winsumer Caxeeft ^jC Ingezonden. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeente ZÜIL1CHEM op Maandag 21 Maart des voorm. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer v. Hoog straten. Secretaris: WelEd. Heer R. Tjalma. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer v. Vucht. Na opening met gebed komt aan de orde liet punt waarvoor deze vergadering uit sluitend is belegd, n.l. verzoek, ingevolge art. 54b der politieverordening van de muziekvereen. „Eensgezindheid" om een uitvoering te mogen geven in. de school. De heer v. Dalen meent ,dat deze aan vraag niet onder art. 51b gerangschikt mag worden, naar zijn meening valt zij on der art. 134 der gemeentewet. De Voorzitter is niet dezelfde meening toegedaan, immers art. 51b zegt o.m. dat voor muziekuitvoeringen, al dan niet te gen betaling, voor het publiek toeganke lijk, de toestemming van den raad noodig is. De heer v. Dalen zegt dat dit alleen slaat op uitvoeringen op openbare terreinen en niet op gebouwen. Voorzitter. Het lokaal Goedhart is ook een terrein al is het door muren omsloten. v. Dalen. Deze aanvraag slaat alleen op art. 134 der gemeentewet. U kunt ze wat mij betreft daar gerust op wijzen. De Burgemeester 'kan hier vergunning geven. Voorzitter. Ik geef op grond van art. 134 der Gemeentewet geen vergunning. Voorzitter. De raad heeft door toevoe ging van het nieuwe artikel der politie verordening, de bevoegdheid aan zich ge trokken. De school staat op gemeentegrond de raad moet dus beslissen. Hooijkaas. Er is ook sprake van dan sen, dat valt toch altijd onder publieke vermakelijkheden. v. Dalen. De vermakelijkheden, die on der de bevoegdheid van den Burgemeester vallen zijn in art. 134' der gemeentewet omschreven. Hooijkaas. De raad heeft dus volgens deze uitlegging alleen te beslissen voor terreinen. v. Dalen. Gebouwen behooren niet aan den raad. Hooijkaas. En het geven van muziek mag volgens art. 51b der politicverordening niet. Voorz. Muziekuitvoeringen in gebouwen vallen niet onder de gemeentewet. v. Dalen. Als de raad het lokaal beschik baar stelt, dan heeft de Burgemeester de bevoegdheid permissie te geven voor een uitvoering. Voorzitter. Pardon, het geven van mu ziekuitvoeringen en dansgelegenheid mag niet volgens art. 51b. v. Dalen. Dit slaat alleen op terreinen. Voorzitter. I'k geloof dat het een maas is om door te kruipen. v. Dalen. En ik geloof dat een strik wordt gespannen om ons te vangen. v. d. Water. De Voorzitter zal wel we ten wat er aan hapert. Voorzitter. De raad heeft besloten er in gekend te worden. v. Dalen. Er is over geen gebouw ge sproken. Voorzitter. En als het nu te warm is om binnen te spelen en ze wjillen dit buiten doen. v. Dalen. Dan kan de raad permissie geven. Ik heb niets tegen deze uitvoering, zij kunnen van mij daarvoor vergunning krijgen, doch alleen onder art. 134. V. Veen. Ik ben het daarmede niet eens, ik heb vroeger al gezegd dat het op niets zou uitloopen en nu schijnt het al te be ginnen. De discussie gaat zoo nog geruimen tijd voort, zonder dat er nieuwe gezichtspunten worden geopend. Ten slotte stelt Weth. v. Dalen voor de ■aanvraag te rangschikken onder art. 134 <ler gemeentewet, welk voorstel doot den Tieer M. v. Brakel wordt gesteund. De Voorzitter acht evenwel zijn voor stel het verststrekkend om de muziekver- -«eniging vergunning te verleenen tot het reveil van een uitvoering op 18 April zin de school. Dit voorstel in omvraag ge- -■aracht, wordt verworpen met 4 tegen ^2 stemmen. Vóór stemmen de heeren v. —Veen en Hooijkaas. Weth. v. Dalen wil thans, dat zijh voor dstel in omvraag wordt gebracht. Hooijkaas. Wat heeft dat voor zin, de ^raad heeft beslist dat er geen muziek mag vorden gegeven. v. Dalen. Ik zeg dat de Burgemeester permissie moet geven. Hooijkaas. En de raad heeft uitgemaakt dat het niet mag. v. Dalen. Het gaat hier over de toepas sing van art. 51b, deze aanvraag benoort niet bij den raad. Hooijkaas. Het voorstel van den Voorz. is verworpen en daarmede is het uit. v. Dalen. Als de Voorzitter bezwaar heeft vergunning te verleenen, dan wil ik wel verklaren, dat ik er niet tegen ben, dat toestemming wordt verleend. Voorzitter. Ik begrijp het niet, eerst wei gert u e n nu wil tr het weer wel toer staan. v. Dalen. Ik wil alleen wijzen op art. 134. Voorzitter. Ik kan uw gedachtengang niet volgen. Hooijkaas. Ik begrijp het ook niet. v. Dalen. U schijnt het niet te willen begrijpen, het gaat er maar over dat het niet is aangevraagd volgens art. 134 der Gemeentewet. Zalf verzacht de pyn niet alleen, doch BB geneest ook by het gebruik van uwe puisten, wonden, zwerende borsten, H bloedvinnen, negenoogen,winterhanden H en voeten, oude en verwaarloosde won- I den, open beenen, aangezichtspuistjes I enz. Prys per bus f0.75. Verkrijgbaar by Apoth, en Drog. v. d. Water. Als ik het goed begrijp, zou als het voorstel van den Burge meester was aangenomen, de raad altijd moeten beslissen als er muziek wordt ge maakt, zelfs door een orgel. Voorzitter. Natuurlijk. v. Veen. Volgens van Dalen, is de zaak van de muziekuitvoering niet afgewerkt en zou de raad eerst toestemming moeten geven voor het gebruik van het lokaal. v. d. Water. Dan kan de Burgemeester toch permissie geven voor de uitvoering. Voorzitter. Daarmede ben ik het uist niet eens, dan geef ik vergunning voor terrein wat niet aan mij behoort. Ik geef geen vergunning.. De raad ziet nu zelf dat hij de gemeente op kosten jaagt. v. Dalen. Dit punt had goed kunnen wachten, dus is het niet de raad die de gemeente op kosten jaagt. De raad kan toch permissie geven voor het lokaal. Voorzitter. Dat is geketst. v. Dalen. Dat is niet geketst, ik heb een voorstel gedaan en dat is niet in. stemming gebracht. v. Veen. Dat voorstel is overbodig als de Burgemeester toch geen toestemming geeft. v. Dalen. Wil de Voorzitter mijn voor stel splitsen, mij best, de raad spreekt zich dan eerst uit om het lokaal beschik baar te stellen en daarna wordt de Burge meester gemachtigd permissie te geven. Hooijkaas. Ik kan niet begrijpen dat v. Dalen zoo hardnekkig vasthoudt, of de vereeniging permissie krijgt onder art. 51'b of 134 dat blijft toch hetzelfde. v. Dalen. Daarover wil ik me thans niet uitlaten, misschien zal de tijd dit wel lee- ren. De discussie gaat nog eenigen tijd in. denzelfden zin door, tot ten slotte het voorstel van Weth. v. Dalen om het school lokaal op 18 April ter beschikking van de muziekvereeniging te stellen, met al- gemeene stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter blijft er thans bij dat hij geen permissie kan geven voor de uitvoe ring, dit behoort de raad te doen. Spr. begrijpt de wijze van doen van den heer v. Dalen niet. Misschien ligt het in net voorjaar. De heer v. Dalen stelt hierop voor de muziekvereeniging vergunning te verlee nen tot het geven van. een uitvoering. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zou graag indien de raad daartoe toestemming geeft nog een punt aan de agenda willen toevoegen n.l. de kwestie van de schuurtjes op de Ham- steeg, misschien wil Weth. v. Dalen, als commissielid wel eenige toelichting geven. werken zonder kramp of pijn. tabletten Weth. v. Dalen zegt, dat hij gisteren nog bij v. Poederoijen is geweest en deze bereid is het schuurtje te verplaatsen, als de gemeente de kosten betaalt die f 35 a f 40 zullen bedragen er moet een stei gertje gemaakt worden omdat het schuur tje dan gedeeltelijk boven den sloot zal komen, door deze Verplaatsing wordt een wegbreedte van 5 Meter verkregen. Ook v. d. Maas is genegen het schuurtje te verplaatsen als de gemeente hem' een stuk je grond wil geven. De Voorzitter dankt de oommissie voor hare bemoeiingen. Als de toestand even wel komt, zooals thans wordt voorgesteld, Verwacht spreker dat men erfpacht zal moeten verleenen en. hij vreest dat Ged. St. dit niet zullen goedkeuren. De heer v. d. Water vreest, dat als men met deze schuurtjes begint, het einde niet is te zien, dan zal men. ook gaan aan dringen om de andere weg te krijgen. De heer P. J. v. Brakel merkt op, dat de weg bij v. Herpt slechts 4 Meter breed is. De heer v. d. Water zou den toestand maar laten, zooals hij thans is. De Voorzitter vindt het ook moeilijk advies te geven, doet men echter niets en krijgt men Ged. Staten tegen, die ze dan ten slotte op kosten der gemeente laten opruimen, dan zal men ze weg gaan koopen en zal het veel geld kosten. Het schuurt/'e van v. d. Maas niet, dat staat ongeoorloofd. Dhr. P. J. v. Brakel acht het 't beste met cle lui op een accoordje te gooien. De Voorzitter is ook van die meening, de Ingenieur heeft gezegd, dat als de twee bedoelde schuurtjes werden opgeruimd, hij daarmede genoegen nam, doch spr. gelooft dat de Ingenieurs zich vergist heb ben in de kadasternummers. De heer Hooijkaas vraagt of men den weg niet voor het verkeer van een zijde zou kunnen afsluiten en aan de ingeze tenen die er wonen vergunning geven. De Voorzitter heeft hetzelfde ook te gen den Ingenieur gezegd, toen deze boos werd, doch ten slotte zei deze dat het daar niet over ging, de schuurtjes en zelfs sommige woningen stonden op den weg en dat mag niet. De heer v. Dalen zou het wel gek vinden als men den weg aan een zijde ging afsluiten, de boeren maken er nog al ge bruik van. De Voorzitter merkt op, dat hij den Ingenieur heeft gezegd, dat hij nooit geen klachten over het verkeer lifeeft gehad, dus daar gaat het niet over. De heer v. Dalen zou de kwestie van deze twee schuurtjes afwerken, men toont dan Zijn goeden wil. Thans wordt in stemming gebracht het voorstel om erfpacht te verleenen aan v. d. Maas en v. Poederoijen en een crediet toe te staan van f 90 om de schuurtjes te doen verplaatsen, terwijl de erfpachts canon wordt gesteld op 3 ets. per vierk. meter. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer v. Dalen, dat hij een schrijven tot Ged. Staten zou willen doen richten waarin wordt aange drongen op afdoening van de behandeling der gemeente-begrooiting. De raad gaat met dit voorstel accoord. De heer v. Veen zou nog even terug willen komen op de schoolgeldkwestie Kooijman. De Voorzitter zegt deze zaak bij den Gem.-Ontvanger te hebben onderzocht. Voor het gemak int deze het schoolgeld op een gewoon briefje, doch heeft geen recht daarop door te gaan, eerst moeten er drie maanden zijn verstreken, De heer v. Veen merkt op, dat het tiaar niet over gaat, de kwestie is zoo, dat, toen het verzoek om ontheffing in. den raad behandeld moest worden er is ge zegd, dat er geen schuld was en daar door werd het adres niet behandeld. Nu bleek later evenwel dat er wel schuld was, want de Gem.-Ontvanger hield het schoolgeld van het loon in. Kan, het adres thans niet meer behandeld worden,, dan zou spreker willen voorstellen den betrok kene, de f 1,20 te doen terugbetalen. Na eenige discussie en nadat de heer v. d. Water heeft verklaard het voorstel van den heer v. Veen te willen, steunen, wordt met algemeene stemmen besloten het bedrag terug te betalen. Hierop sluit de Voorzitter met dank gebed de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mynheer de Redacteur I Vergun my eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen. Op Vrydag 11 Maart j.l. trad in de zaal van den heer Kramer te Genderen, de WelEerw. Heer Ds. Roscam-Abting van Amsterdam op, teneinde eene lezing te houden over het onderwerp»Een Godvreezende overheid, een gezegend volk*. Nadat de spreker eenigen tyd ongehinderd zyn rede ten gehoore gebracht had, ont stond er eenig tumult in de zaal, doordat verscheidene personen op commando van een hunner de zaal verlieten. Gelukkig dat de obstructievoerders ver in de minder heid waren, anders ware wellicht de taktiek der geërgerde Joden gevolgd, en de spreker »de synagoge uitgeworpen*. Immers voor hen die de waarheid niet kunnen verdragen was het ook daar deze rede is hard wie kan dezelve hooren*. We denken aan Hand. 7 vers 54»Als zij nu dit hoorden berstten hunne harten en zy knersten met de tanden tegen heme, en ook aan Luk. 7»de tollenaars regtvaardigden God, maar de farizeën en wetgeleerden hebben den raad Gods tegen zichzelven verworpen.* Na afloop der lezing sprak een der toe hoorders tot Ds. Roscam-Abbing om het geheele art. 36 der Ned. Geloofsbel. te lezen. Waar de zich noemende Geref. Kerken (waartoe genoemde toehoorder, naar ik meen, behoort) het hart uit art. 36 gesneden hebben en het alzoo a. h. w. gemaakt hebben tot een hand zonder duim, waar zoowat niets meer mee is vast te houden of aan te grypen, zoo passé hy zyn gezegde tot Ds. Roscam-Abbing op zich zelf toe en zou ik hem ook willen aanbevelen eens te lezen, een verhandeling over art. 36 der Geref. Geloofsbelijdenis van Ds. Stichter, Ned. Herv. predikant te Berkel en Rodenrijs. Een andere toehoorder had het nog over art. 171 van de statuten der Herv. Geref. Staatsparty. Deze statuten bevatten slechts 15 artikelen, zoodat deze mynheer zeker wat in de war is geweest. In verband met een zeker art. 171 verwys ik hem naar art. 2 der voormelde statuten. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Jac. v. d. Pol. Veen, 14 Mrt. 1927. in Üw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek, jicht, podagra, ischias, stram heid, stijven nek en rheumatische zenuw pijnen. Probeer eens Akker's Klooster balsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lijden, die door boven genoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van. AMMERZODEN. Door de R. K. Kies- vereeniging zullen voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen candidaat gesteld worden de volgende heeren 1 J. van Wordragen (aftr.)2 J. van Geffen (aftr.)3 P. Base laar (aftr.)4 L. v. Run (aftr.)5 S. Ivens (aftr.)6 H. G. Somers7 Th. van Hemert8 J. Dikmans. In bovenstaande volgorde zullen decan- didaten ook op de olflcieele lyst worden geplaatst. AMMERZOD£N. Alhier is aanbesteed het bouwen van een landhuis met garage en bijkomende werken voor den, W|elEd. Heer H. Daniëls-Aben te Ammerzoden. De uitslag was als volgt De firma Goesten en v, Erp te Kerk- driel voor f 12247; J. Goesten Arn.zn. te Ammerzoden f 11370; Gebrs. Corst- jens te Hedel f 10700; de firma Mcrksx en v. Leeuwen, Hedel f 10325. Begrooting f 10800. Gunning volgens bestek. AALST. Te dezer plaatse is opgericht een afdeeling van de Geldermalsensche Eiermijn. Zij' telt aanvankelijk een, 15-tal le den. Het bestuur is samengesteld als volgt: G. Opstelten, voorzitter; M. vt Os, pen ningmeester; E. v. Ballegooijen Dzn., sec retaris; G. v. d. Werken, verpakker. Door de fanfare „Prins Hendrik" alhier zal deelgenomen worden aan het Muziekconcours te Maarssen. Zij zal uit komen in de afdeeling Uitmuntendheid. Op de gehouden weilandverpach tingen, brachten de perceelen, van 1525 pCt. minder op. Voor hooiland ongeveer dezelfde prijzen. De zwartbonte stier van den heer G. Maas werd op de voorjaarsstieren- keuring goedgekeurd. De keuring voor den dienstplicht zal voor deze gemeente plaats hebben te Zaltbominel op Dinsdag 29 Maart, in het Groot Bommeisch Gasthuis, 's middags 1 u. HEDEL. Het aantal stemgerechtigden in onze gemeente bedraagt als volgtVoor de Tweede Kamer der Staten Generaal 863voor de Provinciale Staten 844 voor den Gemeenteraad 833. RIJSWIJK. Zaterdagavond j.l. gaf de gem. zangvereeniging »De Lofstem* alhier, voor een flink bezette zaal een zeer goed geslaagde uitvoering. De verschillende zangnummers werden op lofwaardige wyze ten gehore gebracht. Een 2 tal solo's voor sopraan gezongen door mej, Nieuwenhuizen-Smits waren schitterend, deze sopraan zangster beschikt over een prachtige stem, en wist de beide solo's op gevoelige wyze te vertolken. Ook de zeer aardige samenspr aken, welke door de leden zelf werden gedaan, vol deden, getuige het telkeus applaus »De Lofstem* mag met voldoening op deze in alle opzichten welgeslaagde uit voering terugzien, en wy wenschen haar onder leiding van haar bekwamen directeur een steeds hooger bloei toe. De heer Vis ser eere-voorzitter der vereeniging opende en sloot deze uitvoering met een toepasse lijk woord. Te ongeveer 11 uur keerde allen hoogst voldaan hutswaarts. Vorige week 17 Maart hield do A. R. Kiesvereenigidg een vergadering welke zooals altijd slechts bezocht was. Na opening door ded voorzitter door gebed en het lezen van een gedeelte der heilige schrift werden de Notulen voorge lezen welke onveranderd werden vastge steld en werden daarna de candidatenlyst voor de aanstaande Gemeenteraadsverkie zing opgemaakt. In d8 Gemeenteraadsvergadering van 22 Maart werd de datum voor da aanstaande Gemeenteraadsverkiezing vast gesteld op 27 Mei. Woensdag 16 Maart hield deChr. werklieden vereeniging Toenaderinghaar jaarlyksche algem. vergadering. Uit het verslag van Secr. en Penningmeeter bleek alsdat het afgeloopen vereeniging jaar niet gunstig was geweest, daar zy veel zieken heeft gehad en zelfs 2 leden haar door dan dood ontvielen. De inkomsten be droegen over het afgeloopen jaar f 188.92 en de uitgaven f 400.74 aizoo een nadeeiig slot van f 211.82. De gelden der vereen, zijn hierdoor teruggegaan tot een bedrag van f 35.58. Gelukkig is het ledental na 1 Januari weder met 6 vooruitgegaan, en geeft zij ook begunstigers verkregen welke haar financieel steunen. De vereen, telt heden 40 leden. GENDEREN. Maandagmiddag 21 dezer werd voor de eerste maal de verplichte voorjaarskeuring van springstieren gehouden. Aangeboden werden 43 stieren, waarvan 19 werden goedgekeurd, toebehoorende aan de volgende eigenareneen van M. Millenaar te Dussen, een van Wed. van Andel te Andel, een van P. J. van Wijgerden te Andel een van Adrs. van Wyk te Wyk, een van Jac. Heimans te Babyloniënbroek, een van A. P. Bol te Doeveren, een van C. M, Donkers te Drongelen, een van P. W. Nieuwkoop te Drongelen, drie van Gebrs, Oerlemans van der Schans te Drongelen, een van P. Scherff te Meeuwen, een van A. G. van Bruchem te Meeuwen, een van G. J. W. Branderhorst te Eethen, een van W. G. J. Branderhorst te Eethen, een van A. van der Kolk te Eethen, een van Gebr. Vos te Genderen, een van J. van den Heuvel te Genderen, een van L. van der Beek Jz. te Genderen. Twee van deze stieren, beiden van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, zijn voorloopig ingeschreven in het Ned. Rundvee-stamboek, van de overigen zyn nog 7 ingeschreven in het jongvee-register van het stamboek n.l. die van P. J, van Wygerden te Andel, C. M. Donken te Drongelen, P. W. Nieuwkoop ie Drongelen, Gebrs. Oerlemans van der Schans te Dron gelen, A. G. van Bruchem te Meeuwen, W. G. J. Branderhorst te Eethen en J. van den Heuvel te Genderen. Na afloop der keuring werd nog voorge bracht de stier Revenant Bon van de Fok- en Contró!e-ver. te Eathen, die in uitste kende conditie bleek te zyn. Als stam boekstier (definitief ingeschreven) behoefde deze niet te worden gekeurd. NEDERHEMERT. Donderdagavond gaf de Zangvereen. „Zanglust" een, welge slaagde uitvoering voor een overvolle be zette zaal, zoowel van hier als uit de na burige dorpen was er groote belangstelling. Nadat de voorzitter de aanwezigen met een kort woord verwelkomd had, begon men met het afwerken van het program ma. De zangnummers werden onder lei ding van den Directeur den. heer W. van Ooi jen op verdienstelijke wijze uitgevoerd, vooral als men in aanmerking neemt dat deze de leiding nog zoo kort op zich heeft genomen. 1 f J J De tooneelstukken vielen goed in. den smaak, vooral het kluchtspel „De Kost- school", waarbij de nog zoo jeugdige knaap van 11 jaar, P. Smits Hz., zijn rol zoo succesvol ten uitvoer bracht, dat het een groote spanning onder het publiek bracht. Ook de andere rollen werden op verdienstelijke wijze gespeeld, voorname lijk de rijke barbier. Na het volkslied te hebben gezongen, keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. RAAMSDONKSVEER. De heeren J. Fa ro, H. Netten en C. Sneep, werden, geko zen tot bestuurslid der Chr. Hist. Kles- vereen. Door de Chr. Hist. Kiesvereen. wer den de volgende heeren candidaat gesteld voor den Gemeenteraad: J. P. van Dongen Torman, H. Netten, D. Lankhuijzen Sz,, J. P. Elemans, D. Konings Azn, en A. Redert. Ten behoeve van het Tuberculose- fonds werd op de vergadering van don Werkmansbond ongeveer 12 gulden, gecol lecteerd. jftenwsblail V. Brakel. In dat art. 134 staat dit toch in alle bijzonderheden omschreven.. u n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9