Tweede Blad ho km ons kinderhoekje voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET nekoek. Voor vrouwen. Beste jongens en meisjes, De nieuwe raadsels zijn: BOB EX MOP IX DBOOMLAXD. XVII. Bob tuurde over Mop's schouder. »Oh, we vallen weerschrok hy toen. Boem 1 en de kinderen zaten plotseling midden op een weg, juist in het gezicht van een klein dorpje. »Tiedeldiedeldomtiedomtdomtdomt.« »Zeg eens vanwaar gy komt,* riep een stem. »W(j komen niet, wij zyn gevallen,* legde Mop uit, terwijl ze opkeek. Vlak voor haar stond een grappenmaker, gekleed als clown en uit zyn zak hing een lange streng knakworstjes, «Haha lachte hij. «Dat is dichterlijke vrijheid ik ben een dichter.* «Zoudt U ons misschien willen vertellen, waar wy nu zyn vroeg Bob. De clow schudde vroolijk het hoofd. «Deze inlichting zal ik u gaarne geven, Dit is dé stad, waar alle clowns leven, Ik noodig u uit voor een kopje thee, Maak u gauw klaar en gaat met mij mee. (Wordt vervolgd), «Verduiveld aardig efl'Ct heb je daar mee bereikt. Maar, bij Jupiter, ik wou dat ik zooiels bij mekaar kon prakkizeeren met al mijn oude gilette-mesjes liiiSiriek van den Arbeid Lente-mode. Na de verwerping. MIJNKIARDT's Hoofdpijn Tabletten 60ct Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten .75 ct Staal Tabletten 90 ct Maaff-Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten. Itiiitenlainl Nieuwsblad I Vrouwen vooral, hebben nu en dan be hoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voor bij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veran deringen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nie ren veel extra werk te doen. Het is; daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, dui zeligheid, zenuwachtigheid en urinestoor- nissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of, overspannen zijn, wordt de bloedsomloop geinfecteerd en het geheele gestel aan gedaan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ont staan. i Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een ze gen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 35 hiiitJemibriek. De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn: 1. Leeuwerik (1, mes, vrees, leeuwin, leeuwerik, drietal, Karei, hit, k.) 2. Als het kalf verdronken is, dempt men den put. Zoek de verborgen meisjesnnamen in de volgende zinnen.: De kolonel liep voor aan naast het regiment. Ma riep het jon getje toe, dat hij moest wachten. Vader zeiBeste kok, o, bak voor mij een pan- 2. Wie is er zoo knap, dat hij (of zij) het getal 100 met 4 cijfers kan schrij ven? 3. Wie heeft geen enkele teen aan, zijn voet en is toch niet mismaakt? OOM KAREL. HET GEHEIM VAN INDIARANI. De geschiedenis, die ik je nu ga ver tellen is waar gebeurd. In den dierentuin te Londen heeft men een groote olifant, Indiarani geheeten, die eiken, dag de kin deren op zijn rug laat rijden. Duizenden kinderen in Londen hebben op den rug van Indiarani gezeten. Geduldig wachtte hij altijd, dat de kinderen met behulp van een trapje op zijn rug waren geklommen en wandelde dan fijn. met ze den tuin rond. Maar op een goeden middag, toen er wel twintig kinderen stonden te wach ten, om op den rug van Indiarani te gaan rijden, bleef de olifant plotseling stokstijf staan en verzette geen poot meer. De oppasser werd boos, nam een stok met een ijzeren haak en prikte er Indjarani mee in zijn rug. Maar de olifant schudde boos het hoofd, lichtte zijn eenen poot op, zwaaide dreigend met zijn slurf en weigerde iemand op zijn rug te laten zitten. Toen begon de oppasser den. oli fant uit te schelden, maar njiets hielp1. De directeur van den tierentuin kwam er aan te pas. Hij zou zelf op den olifant gaan zitten, om te laten zien, dat Indi arani tegen hem zeker niet brutaal durfde zijn. Maar de olifant stak zijn slurf in een emmer water, en spoot een dikke straal water tegen het hoofd van den directeur, zoodat zijn hoed afviel en hij drijfnat werd. Wat was de directeur kwaad. Maar toen hij met den puntigen. stok Indiarani in zijn beenen wilde prikken, keek de oli fant hem eens boos aan, stampte met zijn dikke pooten op den grond en, knorde heel boos, zoodat de directeur van schrik hard wegliep. Ten einde raad stuurde men een telegram naar Indië, het land waar de olifant vandaan kwam, en. vroeg om een Indischen olifan.tenoppasser te sturen, om Indiarani tot gehoorzaamheid te dwin gen. Eenige weken later kwam een kleine bruine man uit Indië in. den dierentuin aan. Toen hij den olifant zag, sprak hij zacht tegen hem in een vreemde taalGoe den dag, Indiarani, beste vriend, vertel me eens, waarom beTi je zoo lui? Waar om wil je geen kindertjes meer op je groote sterke rug laten zitten? De olifant keek den kleinen bruinen man aan, schudde zacht zijn grooten kop en liep toen naar het olifan.tenhuis. De bruine man volgde hem daar. De olifant ging zitten en de 'bruine man nam naast hem plaats. En toen vertelde de groote olifant, Indiarani, aan den kleineji brui nen olifanten,oppasser uit Indië. Mahoet, zeide de olifant, zoo zacht dat de kleine bruine man hem alleen kon verstaan, ik ben niet lui. Ik heb dui zenden kinderen op mijn rug gedragen. En ik zou ze nu nog dragen als ik niet zoo'n pijn in. mijn rechtervoorpoot had gehad. Kijk maar eens... Mahoet keek. Daar zag hij, dat een groote splinter in den voet van, den Oli fant was gedrongen. Deed je dat erg pijn, Indiarani, vroeg de kleine man, vriende lijk. Heel erg, zei Indiarani en wiegde droevig zijn slurf. En de oppasser wiide of kon me niet begrijpen. En, toen werd hij kwaad op me en begon tegen mie te razen en te tieren, en, toen heeft Mj mfe geprikt met een ijzeren haak. En dat had ik niet verdiend, Mahoet, nee, dat had ik niet verdiend, want ik had jarenlang mijn best gedaan. Toen kwam de directeur, en die wilde op mijn rug gaan zitten, en toen heb ik zijn hoed van zijn hoofd ge spoten. Wat was hij kwaad en hij: schold me nog erger uit, dan de oppasser. Ook hij wilde me nog prikken. Terwijl ik toch al 5*>o'n pijn in mijn poot had. Ze waren allemaal erg boos op me, niemand zei een vriendelijk woord tegen me en dat kon ik niet verdragen. Dat begrijp ik, zei Mahoet, terwijl hij zachtjes den slurf van den olifant streel de. Dan trok hij den splinter u(lt den, poot van den grooten olifant en sprak heel vriendelijkZoo, Indiarani, nu is de splinter weg en de pijn ook. En. denk nu maar, dat de blanke oppasser en de di recteur niet hebben geweten, dat je zoo'n, pijn had. Ze zullen nu heel goed en vriendelijk voor je zijn, dat zal ik ze ver tellen. Zul je dan weer trouw en flink de kinaeren, die zoo graag op je sterken rug zitten, door het park rijden? Indiarani beloofde het. Toen sprak Ma hoet nog heel lang en zacht met Indiarani over het verre land, Indië, waar hij van daan kwam. En hij ging eindelijk heen, nadat hij den olifant heel vriendelijk en beleefd vaarwel gezegd had. Den volgenden dag droeg Indiarani de kinderen weer op zijn sterken, rug, als steeds tevoren. En tjij zwaaide vroolijk, met zijn slurf en zijn kleine staartje, toen de blanke oppasser hem vriendelijk toe sprak en hem zei, dat het hem speet, dat hij hem uitgescholden had. Want zie je, een die/-, zelfs een olifant, is heel ge voelig voor vriendelijkheid. is het niet geheel juist, aangeri|en in, de laatste jaren verschillende werklozenkas sen zijn opgericht ten behoeve van, de arbeiders, die zich wel tegen werkloos heid willen verzekeren, doch er princK piëel bezwaar tegen hebben, dat dit steeds gepaard moet gaan met het lidmaatschap eener vakvereeniging. De belangrijkste v'er- eeniging die voor dit dóel is opgericht, is wel de Landelijke Vereeniging tot on derlinge verzekering tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid en ziekte te Rijswijk. De Vereeniging, die nog slechrs kort werkt, is vooral het laatste jaar snel in bloei toegenomen en telt thans onge veer 1050 leden. De Vereeniging, die, zooals gezegd, zich ten doel stelt arbei ders tegen de nadeelige gevolgen van, werkloosheid te verzekeren, zonder dit deze zich daarvoor eerst met vele kosten bij een vakvereeniging behoeven aan te sluiten, heeft in vrijwel elke plaats van eenige beteekenis een correspondent en gezien het sympathieke doel is het niet te verwonderen, dat zij door tal van ge meentebesturen wordt aanbevolen.. Vrouwenrubriek Behalve de werkloosheidsbestrijding is ook de werkloosheidsverzekering van be lang. De naam drukt echter niet geheel juist de beteekenis uit. Immers het is geen verzekering tegen werkloosheid, doch een verzekering tegen de geldelijke, nadeelige gevolgen van werkloosheid. Wanneer een arbeider werkloos wordt, heeft hij geen verdiensten meer en staat hij dus bloot aan armoede en verval. Hij blijft echter volko men in staat om te werken en. door den nood gedwongen zal hij dikwijls werk aannemen tegen lager loon dan aan de an dere arbeiders wordt gegeven. Deze twee overwegingen, het uitzicht op armoede en het gevaar voor daling van het loonpeil, hebben de vakorganisaties der arbeiders er toe gebracht een verzekering in het le ven te roepen, waardoor hunne leden door premiebetaling gedurende den tijd, dat zij werken, zich een bepaalde uitkee- ring verzekeren in tijden van werkloos" heid. Nadat deze verzekering reeds hier en daar door de Overheid werd gesteund, is in December 1926 bij het Werkloos heidsbesluit 1917, ingevoerd door Minis ter Treub, deze steun officieel vastgelegd en wordt sindsdien door Rijk en gemeente een subsidie van tezamen 100 pCt. gegeven op de premies, die de leden betalen. D'e kassen hebben zelfbestuur behouden, de reglementen moeten echter aan. verschillen de voorschriften voldoen en goedgekeurd worden door den Minister. De uifkeering bij werkloosheid mag nooit meer zijn dan 70 pCt. van het normale loon, terwijl ook de duur van de uitkeering beperkt is. De totale inkomsten van de werkloc- zenkassen bedroegen in de jaren 1921 tot en met 1926 ongeveer 55 millioen gul den, waarvan 34 millioen gulden, door het Rijk en gemeenten werd bijgedragen. Er zijn thans ongeveer 300,000 arbei ders tegen werkloosheid verzekerd. In het bovenstaande schreven wij', dat de werkloosheidsverzekering bij de vakver- eenigingen van arbeiders berust. Hoewel dit in hoofdzaak zeer zeker het geval is, Alles wel beschouwd is er niets buiten gewoon bizonders aan de nieuwe lente modellen. De ontwerpers der nieuwe toi letten hebben waarschijnlijk gedacht, dat het verstandiger is niet te trachten een, radicale verandering plotseling in, te voe ren; tegenwoordig gaan rij pp meer sub tiele wijze te werk en brengen de ver anderingen langzamerhand, zoodat wij nau welijks bemerken wat er gebeurt, tot de verandering volledig tot stand is gekomen. Als voorbeeld hiervan hebben wij de over- blousende taill elijnToen het voor het eerst aangekondigd werd, dat vesten in. de mode zouden komen, had ie.lereen ter- I stond voorstellingen van, het ingepinde vest onzer grootmoeders en een stroom van protest ging er op. Dus zeiden de ontwerpers er niets meer over, doch gin- gen rustig aan het werk en langzamerhand i begonnen wij te begrijpen, dat alle nieuwe mantels en alle nieuwe toiletten op de een of andere wijze een geprononceerde taille- lijn hadden, al werd dat effect dan ook in het begin slechts bereikt door plooi- g roe pen of een losjes omgeknoopte cein tuur. Nu hebben wij deze nieuwe model len zoo van ganscher harte opgenomen, dat wij, als wij een rechtaf model zien, denken: „wat staat dat gek" en vergeten, dat het nog niet zoo lang geleden, is, dat wij vast besloten waren nooit meer iets anders te dragen. Dat bewijst wat men met zachtheid kan bereiken. Jumperpakjes Zijn voor de dracht van het begin der Lente zeer populair en veel der nieuwe modellen worden gedragen met een jumper en rok van verschillende stof, zooals het model, afgebeeld onder no. 1305. De rok is van geel kasha gestreept met twee tinten blauw, terwijl de jumper van geel-kleurig laken is! Op den jumper is een kraagje en manchetten, aangebracht in 'dezelfde kleur als de donkerste tint blauw van de strepen op den rok, Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1305. Kosten 55 cents. Het bolero-effect is met zeer veel suc ces aangebracht in het avondtoilet, afge beeld onder no. 1306. Hef toilet wordt gemaakt van gestrookte kant in een, heel lichte perzik-tint en de strooken van den rok zijn afgezet met dezelfde stof, waar van het vest gemaakt is, zijnde zachtrose satijn. Het korte bolero-tje is eveneens van satijn doch de kleur hiervan is een diep, donker rose. Knippatronen zijn, verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1306. Kosten 55 cents. Het Hoera'tje, dat uit de paar duizend keelen op het Binnenhof opsdhakle, toen de uitslag van de stemming bekend werd* over het Ned.-Belgisch verdrag, toont ei genlijk maar aan hoe de menschen. zich na de weken van spanning opgelucht ge voelde, dan wel dat het de ge£;t in het volk weergeeft. Dat men in Rotterdam; jubelde is beter te begrijpen en dat het daar uit een werkelijk groote ingenomen heid met den uitslag voortkwam staat vast, maar overigens.... Van het verworpen tractaat kan men, met gerustheid zeggen, dat het „hoogere poli tiek" was. O, het lag op ieders lippen en iedereen becritiseerde of bewonderde het, maar toch lag het buiten het begrip der massa, en wie weet, zelfs nog buiten het begrip van velen onzer volksvertegen woordigers. Daarvan zijn wij overtuigd. Na de rede van Minister v. Karnebeek is de stemming onder het volk er feitelijk nog slechter op geworden. Zeker, men had groot respect voor verscheidene der tegenstanders, maar., v. Karnebeek had in het hart van het geheele Nederlandsche Volk een bijzonder plaatsje, men zag te gen hem op als tegen een staatsman, van meer dan buitengewone gaven, en in a! de jaren van zijn ministerschap heeft men hem feitelijk zonder meer zijn gang laten gaan. Wat hij deed, was welgedaan. En nu moest juist deze minister het veld ruimen voor andersdenkenden. Wij zijn er van overtuigd, dat verreweg het grootste deel onzer bevolking tot de be sliste tegenstanders van het tractaat be hoorden, maar nu het eenmaal uit de we reld geholpen is, zal er toch bij vele de onbestemde vrees naar voren komen, dat Van Karnebeek misschien in de toekomst toch nog gelijk kan krijgendat zijn woor den inderdaad op waarheid berustten en, dat zijn blik een verziende is geweest. Het is zelfs nu na alles wat er gebeurd is immers nog moeilijk om aan te ne men, dat juist deze minister zich zoo vergist zou hebben; al hoopt men het voor het welzijn van Nederland, toen za men het moeten afwachten. Maar terzake. Zooals het tractaat c was kon men er alleen nadeelen in vinde en geen voordeden, zoodat verwerpin:, dus een logisch gevolg was. Laten wij ho pen, dat de toekomst spoedig zal uitma ken, dat de Eerste Kamer verstandig ge-, handeld heeft. Minister v. Karnebeek zal aftreden. De ontroering in den lande, dat de beminde diplomaat, de knappe vertegenwoordiger van ons land bij alle belangrijke gebeurte nissen, zijn departement verlaten gaat is algemeen. Nog nooit is een bewindsman afgetreden, die zooveel achting onder alle rangen en standen genoot en ook nog] nooit is er een heengegaan., die zooveel twijfel en ongerustheid achterlaat. Want dit mogen wij met gerustheid zeg gen het Nederlandsche Volk is verheugd, dat het verdrag niet tot stand komt;, het voelde het als een smaad, maar dat het daardoor het vertrouwen in den minister verloren zou hebben is niet waar. Inte gendeel, men voelt het zelfs eenigszins als iets ongerijmds, dat hij aftreedt, men is geneigd te vragen, waarom eigenlijk? Laten wij hopen dat bij de samenstelling van een volgend kabinet, de portefeuille van Buitenlandsche Zaken wederom aan hem wordt toevertrouwd. De Belgische pers is slecht te spreken over de afwijzing van hun nationale ver langens. Wie zou het anders verwacht hebben? Het is alleen zoo vreemd, en het valt voor ons moeilijk te begrijpen, dat het Belgische Volk al die maanden lang niet anders gedacht heeft dan wat in het trac taat stond billijk en goed was. Het moet toch zelf gevoeld hebben, dat hun ver langens wel wat ver gingen. Maar enfin, mogelijk zullen de redevoeringen der te genstanders in onze kamers ook over de grenzen van sommigen, de oogen openen. KATTENMEPPER DOOR KATTEN GE DOOD. Leka Bodjomov, een man van 70 jaar werd een dezer dagen doot voor de deur van rijn huis in Bassamity een, plaatsje in Zuid-Slavië gevonden. Zijn lichaam wasi met bloedige krabben bedekt en de arts' constateerde, dat de man gestorven was tengevolge van bloedverlies. De bloedige krabben waren afkomstig van kattenangels. B. was steeds een zonderling geweest, Dertig jaar geleden had hij' zijn vrouw, die werkelijk een mooie verschijning was uit de deur gejaagd, omdat hij haar van ontrouw beschuldigde. Sindsdien leefde hij alleen. Zijn vrouw had indertijd een kat bezeten, waar rij veel van hield. B. was jaloersch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5