Eerste Blad Und van alten* China. De Kus van Pharao SPROOKJESPUDDING Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4696 Woensdag 6 April 1927, PKUILLKTttJI Dit blad versehynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en ranco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Reeds geruimen tijd volgt ieder dag- dadlezer met een zekere spanning- de ge beurtenissen in China. Die spanning werd eenigen tijd geleden, tenminste nog, heei dikwijls wat afgeflauwd, doordat het voor een normaal mensch bijna onmogelijk werd alle mogelijke partijgroepen in dat land, al de verschillende generaals, die de vijan dige legers aanvoeren, en alle politieke grootheden, die de zaken in het Hemelsche rijk besturen, uit elkander te houden. Vandaag is deze de baas, morgen weel een ander. En de voor ons, Westerlingen, aarbaarsch klinkende namen, der diverse Chineesche heeren, maakte het den men schen niet gemakkelijker de zaken van uit het juiste standpunt te bezien. Thans echter worden de eigenlijk-po- itieke kwesties, d.i. wie er in China ge- ijk heeft en wie er met geweld van wa- benen de macht zal wieten te veroveren, betrekkelijk bijzaak. Hoofdzaak is de toe stand van de Europeanen, dié daar ginds in het verre land, werkten en, hun brood verdienden, die de verschillende nationa- iteiten, waartoe zij behooren in vele gevallen jammerlijk genoeg behoorden als flinke werkzame mannen, als opoffe rende vrouwen en eehtgenooten vertegen- woordig(d)en. Thans wordt er in alle dee- en van de overige wereld, zoowél in En geland als in Amerika, zoowel in Frankrijk als in Nederland met nog veel grooter belangstelling, nog veel grooter spanning naar de bladen gegrepen. Want iederen ag kan er een bericht in staan, dat deze >f gene van kennissen of familie door de uveldaden en de wreedheden, die er thans oor Chineezen schijhen te worden uit geoefend, getroffen werd en voor den( iaat, dien de Chineezen den. buitenlanders oedragen, met den dood heeft moeten boeten. De laatste berichten luiden, dat de Chi- ïeezen thans in Nanking op schrikbarende éijze huishouden. Het Britsche consulaat geplunderd, de Amerikaansche vlag is an het Amerikaansche consulaat n.eerge- aald en verscheurd en Britsche stootn- ooten worden met machinegeweren on er vuur genomen. De gruwelen welke ebben 'plaats gehad, schijnen van, dien ard te zijn, dat zij onmogelijk voor pu- icatie geschikt zijn. Uit Londen wordt richt, dat de mogendheden strenge ei- icn zullen stellen inzake schadevergoe door RICHARD OOYNE. 21) Veilig verborgen achter Rana's olifant nd Hiljah, de gluiperige verrader. Zijn igen gericht op de beeldsciioone vrouw, e hij ontvoerd had, scheen hij zich niet wust te zijn van het vreeselijke sciiouw- 1, dat Rana's blik gevangen hield. Maar haar vrees nam toe, want lang- am maar zeker nam Egypte's sterkte en slonk het eens zoo reusachtige le- r tot een groep van moeidge strijders, ngen tijd had zij Toet-Ankh-Amen kun- n zien aan het hoofd van zijn leger, h nu was hij in de massa verdwenen ofschoon zij zonder ophouden baJ or zijn behoud, zag zij hem niet terug. En hem te zien was thans slechts het bige, wat zij nog verlangde. Wellicht s hij reeds gedood,.... de gedachte mar de haar. En de dag verstreek, maar et-Ankh-Amen kwam niet meer te voor- lijn in de onoverzichtelijke menschen- )e lijn der strijders deinsde steeds meer ir achteren en het was het Egyptische Ier dat week. Toet-Ankh-Amen leefde P en als een leeuw vocht hij mede, te Iden van zijn mannen. De officieren, Ier aanvoering van El Caleb, bleven omringen, maar met schrik in hun [ten, zagen zij de nederlaag naderen, rij verliezen, brulden zij. Amon heeft ding voor die gruwelen. En aangezien er onder de slachtoffers menschen zijn. van alle nationaliteiten, is de Britsche regee ring van meening dat er aanleiding is voor gezamenlijke maatregelen der mogendhe den. Inderdaad. Wij gelooven, dat het thans tijd geworden is dat de mogendheden op krasse wijze ingrijpen in die hel van, af schuwelijke wandaden in dien. peel vol krui perige, gluiperige, voor ons Westerlingen Onbegrijpelijk doende vechtersbazen, die vandaag dien generaal volgen, morgen een anderen en overmorgen het gezag in eigen handen nemen, en moorden, roovlen en plunderen dat het een aard heeft. Is dat de wijze waarop het „China voor de Chi neezen" werkelijkheid-moet worden? Wie kunnen daar koel onder blijven, zoolang zij erbij voegenHanden af van, de buiten landers. Ook mannen en vrouwen van; ons volk, van ons bloed, van, onzen stam zitten in China. Wie zal hen, beschermen tegen de wreedheden van die gele duivels als zelfs Engelschen en Amerikanen hun eigen medeburgers, hun eigen consulaten niet kunnen beschermen? Laat de mogendheden spoedig maatre gelen nemen maar laten, die maatregelen dan tevens afdoende zijn,. Wij zijn geen voorstanders van „vuur en zwaard", doch waar het onmogelijk blijkt die menschen onderling verdeeld .als zij zijn, met zacht* heid tot rede te brengen, daar kunnen mis schien een paar stevige kanonskogels uit de monden van EngeTsche, Fransche, Ame rikaansche of Hollandsche kruisers on eindig veel goed doen. Het Engelsche ge ons bedrogen, o Egypte. Wij gaan ten, on der! Doch het licht in de oogen van den, jongen koning vlamde weer op en hij ant woordde Volhouden, Amon vecht voor ons. Rana onze koningin. Amon onze god. Egypte ons land. En opnieuw stormden zijn. soldaten op den vijand in, hakkend met hun zwaar den naar links en naar rechts, naar vo ren en naar achteren, smakkend en kwak kend op de reusachtige Assyriërs, die rochlend neervielen in het zand. Met her nieuwde kracht wierpen zij zich in den strijd en het scheen, alsof deze laatste ook bekroond zou worden van tegen het vallen van den avond bewoog het leger van Azur Bashi zich langzaam in terug gaande richting. Egypte's kracht was herboren. Steeds verder en verder weken de vreemde le gers terug op eigen bodem en steead woester en dapperder vochten de man nen van Toet-Ankh-Amen. Rana is onze koningin. Amon is onze god. Hun kreet klonk en herklonk over ae met dooden bezaaide vlakten, terwijl hun zwaarden kletterden. En toen zij zagen... hoe op kleinen afstand... hun ongekroonde koningin zich wrong op den olifant om te ontsnappen, uit haar wreede boeien, toen stormden! zij me/ nog meer recht op den vijand los. De vrees verlamde de krachten van Assyrië en al zekerder werd de overwin- nin gvan Toet-Ankh-Amen. De avond viel over het schouwspel van klinkende zwaarden en druipend bloed. En de zon zonk weg aan den horizon... zegde„Safety first" (veiligheid vóór al les) is toch zeker wel hier van toepas sing en het Hollandsche woord dat han delt over heelmeesters en wonden, blijft nog steeds waar. Wij hopen echter nog steeds op een gunstige regeling van den toestand in Chi na, waarbij zoo weinig mogelijk verdere menschenlevens verloren, zullen gaan. Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Donderdag 31 Maart n.m. 3 uur. Voorzitter Weth. v. Willigenburg. Afwezig de Burgemeester, Weth. v. d. Hoeven, de leden Zwart en Rijken.. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat de Burgemeester hoewel voor uitgaande nog niet voldoende is hersteld om persoonlijk deze vergadering te leiden. Wethouder v. d. Hoeven moest wegens familie aangelegenheden op reis, waardoor spreker de taak is opgelegd als Voorzitter, te fungeeren. Hij roept de medewerking van den raad in om dezen middag té beraadslagen over de belangen der ge meente. De notulen worden ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van de ver huur schoolhuis te Sprang. Bericht van de heeren v. d. Linden en, Gouda dat zij hunne benoeming tot havenmeester aan nemen. idem van de benoemde leden van de Commissie van Toezicht op L. Onderwijs en voor de Commissie tot weri'ng van schoolverzuim dat zij hunne benoeming! aannemen. Bericht van Ged. Staten dat zij hunne beslissing .inzake de gemeentebegrootihg' verdagen. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over het afgeloopen jaar. Wordt ter inzage gelegd, terwijl verder alle stukken voor kennisgeving wor den aangenomen.. Bericht van de PNEM, dat zij niet tot verlichting van den z.g.n,. Wolfsnest kan overgaan. B. en W. stellen voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen en het verder in handen te stellen, van hun col lege, om te onderzoeken of op een an dere wijze verlichting tot stand kan wor den gebracht, b.v. door gas- of petro leumverlichting. De heer Atichael weet niet of het waar is, doch hij heeft gehoord dat van de 12 woningen er slechts een wilde aan sluiten. Met een lantaarn, zou dus kunnen volstaan worden, misschien willen, die men schen den lantaarn zelf wei aansteken. De streep van goud in verre verten werd donkerder en eindelijk zwart, als de nacht... Toen was het gedaan... De doode lichamen der vele gesneuvel den waren vertrapt door de hielen der le venden en verweg, in, de schemerige duis ternis, verflauwden de schaduwen der vluchtende legers. Assyrië was gevallen Egypte had veroverd. In het kamp van Toet-Ankh-Amen's sol daten sliepen de strijders in welverdien de rust. Alleen? Neen. Er waren twee menschen die niet slapen konden. Zij ston den samen op een goudgelen, heuvel wes telijk van het kamp, op korten afstand van de slapende mannen e; n staarden over het veld met de tallooze lijken, die er uit gestrekt lagen,.... Zoo ver, dat geen mensch schatten kon, hoever het was. En dichtbij, op het veld der dooden, lag een stervend dier... een olifant, zijn groote kop bedekt met bloed en zand, zijn romp versierd met koorden van zil verdraad, dat somber glansde in het licht der maan. En voor welken prijs... zuchtte de ko ning, terwijl hij Rana aan zijn borst druk te, voor zulk een prijs is de naam van Amon gehandhaafd, de glorie van Egyp te verzekerd... en... ons geluk gekocht. Want het waren Rana en Toet-Ankh Amen, die in dien stillen maannacht op den heuvel stonden met aan hun voeten het slapende leger, en verdef voor hen het veld der doodpn. Toet-Ankh-Amen omhelsde zijne konin gin. Dan keek hij weer naar het bloedige veld en wilde iets zeggen... maar hij kon het niet, want het aanzicht van. al de, De Voorzitter belooft met deze opmer king rekening te zullen houden. Bericht van Ged. St. dat zij het raads besluit tot het aangaan van een rékening- oourant door het Burgerl. Armbest. té Capelle bij jde Boerenleenbank niet kun nen goedkeuren, alleen kan worden toege staan dat een overeenkomst wordt aange- gevenn voor den tijd van één jaar. Verheijden. Om geld te leenen? Voorzitter. De bedoeling was een re kening-courant aan. te gaan, doch Ged. Staten willen dat niet goedkeuren.. Alleen kan een overeenkomst worden, aangegaan om kasgeld te plaatsen en op te nemen, waarvoor de gemeente moet borgblijven. (De heer Rijken komt ter vergadering.) Verheijden. Ik was de eenigste die te-- gen heeft gestemd, zoodat dit de eerste maal is dat ik door dit college in het gelijk wordt gesteld, misschien is 'liet ook 'wel de laatste maal. Oerlemans. Er moet dus opnieuw borg tocht gesteld worden door de gemeente. De Secretaris licht toe, dat alleen het besluit van den raad gewijzigd behoeft te worden. Aldus wordt besloten. Schrijven van de wed. Nolten, dat de Voorzitter voorstelt voor kennisgeving aan te nemen. Verheijden. Niet voor kennisgeving aan nemen. Wij weten allen dat dit mensch overspannen is, maar ik vind het meer dan misselijk, dat zooals ik, Zondag zelf héb gezien, meisjes van 10 tot 12 jaar, het mensch plagen. Beter politietoezicht is daar hoog noodig. De Voorzitter zal den Burgemeester hier mede in kennis stellen. Procesverbaal van kasopneming bij den. gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat al les in behoorlijke orde is bevonden. Bericht van Ged. St. dat de gemeente inzake het geschil met het Bestuur der Bijz. School te Sprang in het gelijk is gesteld. Nota van aanmerkingen, door Ged. St. gemaakt op de gemeente-tegrooting. Ged. St. wenschen den post onvoorziene uitga ven geraamd te zien op 1 pCt. van de ge wone uitgaven. B. en W. stellen, voor aan het bezwaar van Ged. St. tegemoet te ko men en de,n post te verhoogen. mjet f 500 en daartegenover eveneens den post PI. Ink. belasting met hetzelfde bedrag te verhoogen. Praktisch maakt dit geen ver schil. Michael. Ik vind het prachtig dat Ged. Staten met een dergelijk voorstel komen, doch niet prachtig dat dit college zith hoe langer hoe meer gaat bemcieien met de interne gemeentezaken. Hier zit een stel 'menschen die door de ingezetenen lijken ontroerde hem en zijne oogen vulden zich met tranen. HOOFDSTUK XII Op den dag, dat Toet-Ankh-Amen en, Rana in het huwelijk traden, weerklonken in Thebes de jubelkreten van het volk en zij klonken door tot over het gouoen zand, der woestijn, waar zij: de ooren trof fen van eenzame reizigers, clie in verruk king luisterden en geboeid bleven sta ren naar de machtige stad van Egypte. De tempel van Karnak geleek een kostbaar en kleurig schilderij van zulk eene won derlijke schoonheid, dat de pen eens schrij vers niet in staat kan zijn het te besenrij- ven. Een glimlach van geluk was om de lippen van eenieder, die dien, dag door de straten ging en in visioen van eeuwige glorie glansden de namen van Toet-Ankh- Amen en Rana, wier moed den, koninklijken adel van haar hart bestendigd had. In den tempel hadden zich tallooze ho velingen verzameld en gezanten van verre landen, alle gekleed in mantels van schit terende k leuren. Bloemen en juweelen wa ren dooreen gemengeld om het altaar van Amon. En daarvoor stond de waardige figuur van Pythios hoogepriester van den god, met zijn in roode mantels gehulde priesters en slaven. Op den troon, zat Toet-Ankh-Amen in vol ornaat van Pharao en met een glans van geluk op zijn jong fier gelaat. Aan zijn zijde lag Rana gé- strekt op zijden kussens en hare schoon heid en prachtige vormen boeiden de oo gen van allen, die aanwezig waren. Toet-Ankh-Amen stond op. Mijn volk, sprak hij langzaam, met ver dragende en welluidende stem. zijn gekozen, om te beoordeelen hoe het moet gaan met de gemeentebelangen. Ged*. St. zeggen nu schijnbaar jullie bent niet bekwaam genoeg, wij zullen zelf ingrij pen. De gemeenteraad heeft dus niets te zeggen en wordt gedwongen', 1 pCt. als: onvoorzien op de begrooting te brengen*, terwijl zij van meening zijn, dat een half pCt. genoeg is. Is de raad dan niet bij machte deze kwestie te regelen, mc»et men nu altijd aan het lijntje van Ged. St.. loopen, laat Ged. St. dan hier komen, om het zelf te regelen, zooals zij willen. Voorzitter. B. en W. hebben hetzelfde gevoeld, wat door U naar voren is ge bracht, echter reeds meermajen is gebleken dat men ten slotte toch moet toegeven, daarom stellen B. en W. voor aan het bezwaar van Ged. Staten tegemoet te komen. Michaël. Wat U zegt is heel prachtig.. Er komen alweer f 500 op de begrooling, waarover mén later niet kan zeggen hoe ze zijn opgegaan, want er wordt te veell verdonkermaand. Voorzitter. Wat U zegt is niet waar Als er posten zijn die Worden overschre den, dan moet de raad toch besluiten de ze posten te wijzigen, U gaat te ver. Michaël. Dat is slechts betrekkelijk. Denk het geval dat een post is overschre den, dan wordt dit gevonden ulit dien; post onvoorzien of uit posten waarbij1 over is, en dan krijgt men overschrijving van Hoofdstuik! zooveel anL 6 of 7 enz., gaat dat allemaal tegenwoordig eens na. Mijn bedoeling is alleen te protesteeren te gen de houding van Ged. St., die zich! steeds meer en meer met de in!fcrne ge meentezaken gaan bemoeien,, daarom1 zou ik den post willen handhaven. Voorzitter. Wanneer wij strakjes het vermenigvuldigingscijfer gaan vaststellen* dan kunnen wij bereiken, wat nu niet mag. Michaël. Het komt in ieder geval weer op de inkomstenbelasting. Voorzitter. Administratief wel, doch prachtisch niet. Oerlemans. Practisch niet, ik vind dat het niets beteekent, aan het verlangen van Ged. St. te voldoen. Als ons de post on voorzien te hoog voorkomt, dan kunnen wij bij de vaststelling van het vermenigvuldi gingscijfer daarmede rekening houden.. Als een protest kunnen wij tegen stemmen, doch wat bereiken wij er mede? Meta.s. wordt hierop overeenkomstig liet voorstel van B. en W. besloten. Nota van aanmerkingen, gevallen op dfc gemeentrekening 1925. Deze aanmerkin gen zijn allen slechts van administratieven aard. B. en W. worden gemachtigd de ver langde wijzigingen aan te brengen. Een geluk, als dit, heb ik nooit gekend. Sedert de dagen mijner jongelingschap heeft mijn pad gevoerd langs doornen, mijn leven is een groote vrees geweest, welk eals een wolk mijn jeugd verduis terde. Maar het pad van bloed leidt al len naar den tempel der eeuwige vreugde en mijn geluk zal ook mijn voilk en, zal ook mijn land deelachtig worden. Geeni oorlog' en geen ramspoed zal ons Egyp te na ren meer kunnen treffen, want op he den gaat de eeuwige staat in van eeuwige vrede. Kort geleden was overal nog duis ternis en ging het volk van Egypte ge bukt onder de tyrannie van Akhnaton. Gisteren was er nog oorlog en in de vlak ten van Tigris vielen er velen, wier leven wij zoo gaarne zouden hebben gespaard. Maar heden is het vrede. Heden is slechts .victorie, vreugde en dankbaar heid. En het is heden, dat wij moeten hid- de nen herdenken... laat het verleden ver geten zijn 'als een duivelsche periode van kwaad. Laat ons niet tellen vaii, gister af, doch van heden, Laat ons in. den naam1 van Amon voortgaan op het nieuwe padi en zorg er voor dragen, dat wij hem nooit mishagen... Ik heb als jongen, van dezen, dag ge droomd. Ik heb vele visioenen gezien eni zij zijn gebleken vizioenen. van waarheid te zijn geweest. LLaat ons trachten kracht te vinden, mijh volk ,in eerlijkheid en deugdzaamheid. En wijl ik zit op den troon van Egypte, zal er geen wolk langs den hemel van; Thebes gaan en zal er geen andere naam1, dan die van Amon in. aanbidding word- den uitgesproken in dezen tempel. nor fiei LaöiS ïao Hsüsdeii n Altena.oc Langslraat en erwaard (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1