Buitenland Binnenland Plaatselijk Nieuws De heer Verheijden gelooft dat er admi nistratief tegenwoordig nooit meer iets in. orde is. Schrijven van Ged. St. met toezending van ontwerp-regeling der jaarwedde voor Burgemeester, Secretaris en Gem.-Ontvan ger. De Voorzitter merkt op, dat deze nieu we regeling voor deze gemeente van geen. belang is, zoodat er geen be zwaar tegen bestaat er zijn goedkeuring aan te hechten. Aldus wordt besloten. Adres van de slagers uit de gemeente. Adressanten geven in, hun adres te ken nen dat hen door B. en, W. bij schrijven van 10 Febr. is aangezegd, dat hunne slagerijen met 1 Juni a.s. aan de eischen Üer wet moeten voldoen, waardoor zij grootc kosten moeten maken. Hiertegenover ondervinden zij zeer veel schade van het z.g.n. „uithallen", waar om' Zij' het gemeentebestuur verzoeken een verordening in het leven, te roepen om dit uithallen tegen te gaan. De Voorz. merkt op, dat zooals de sla gers in hun adres zelf erkennen het zjg. uit hallen niet verboden is. Wel kan hiervoor een beperkende bepaling in het leven wor den geroepen, door slechts vergunning te verleenen voor twee of drie stuks per jaar, zooals b.v. ook in Waalwijk gebeurt. .Het uithallen is echter een oud gebruik, otn dat te gaan verbieden of te sterk be perken acht spreker niet gewenscht. Michaël. Zooals ik uit het adres begrijp wordt er zooveel uitgepond, dat de sla gers daar zeer Veel schade van onder vinden. Dit uitponden. staat geheel buiten het verband der wet, terwijl de slagers hun vleeschwinkels in orde moeten, hebben. Ik meen dat een slager mij heeft verteld, dat er in 1926 200 varkens Zijn uitge pond en 50 andere dieren.. Ik geloof dat er veel voor te zeggen is, paal en perk te stellen. Als men weet dat er personen zijjn die vier, vijf a zes stuks uithallen, dan geloof ik dat zoo iets niet toelaat baar is en zeker niet de plaats waar ge slacht wordt. Mijns inziens behaoren.wij aan den wensch der slagers tegemoet te komen, 'ails zij hunne slagerijen, in orde hebben, zou ik het uitponden wel willen toestaan, doch willen bepa.len, dat men, zich daarvoor bij de slagers moet ver voegen. Voorzitter. Zouden wij dan niet iets gaan scheppen dat nooit uitgevoerd kan worden. De slagers wordt dan last ver oorzaakt, waarvoor zij slechts een kleine vergoeding krijgen, terwijl de concurrentie todh blijft bestaan. - Michaël. Nu wordt er vaak geslacht in een oude schuur, ik acht het beter dat 'dit bij' de slagers of in een slachtplaats gebeurd. Voorzitter. U wijst op een meer hygi ënische manier van slachten, doch üat is niet de bedoeling Van het adres. Michaël. Dan zou ik iiet sterker ma ken, dan zeggen we verbieden, het uitpon den heelemaal. Kerst. In het verzoek der slagers zit Veel billijkheid, door de wet worden zij' Verplicht tot groote kosten, die natuurlijk idrukken op den kostprijs van hetgeen, zij Verkoopen moeten, andere categoriën kun nen, slachten waar zij willen, zoodat er een soort .oneerlijke concurrentie ontstaat, die door de wet wordt bevorderd. Het is: Waar het uitponden is een oud gebruik en men kan dit niet ineens uitroeien. Als iemand een beest voor zichzelf slacht, en Ji'ij1 verkoopt er een gedeelj^ van omdat 'hij er te veel aan heeft, dan is dat niet zoo erg, doch waar er geregeld werk van ge blaakt wordt, wordt het een slagerij in optima forma, buiten de wet, dat is niet toelaatbaar, de vraag is evenwel of het mogelijk is 'het te beletten. Voorzitter. Laat oiis een oogenbÜk niet op het standpunt plaatsen, dat zij doorloo- pende concurrenten zijn der slagers en ons indenken, dat iemand vergund wordt, van zijn eigen veestapel 1 of 2 stuks te slachten. Dan kan het voorkomen, dat 'A. zijn twee stuks heeft uitgepond, doch B. die dit niet van plan is, vraagt wel aan.,, dodi laat het uitponden aan A. over, hoe moet men dit controleeren. Alleen, zonder verbod is het geheel vrij' en met verbod kan er zooveel mogelijk op worden toe gezien. Oerlemans. Als het slachthuis in Waal wijk klaar is, krijgen zij die dit wenschen daar dan ook toegang? Dan zou men een particulier die wil slachten bij verordening kunnen verplichten., dit bij een sla ger of slachthuis te doen, dan is de con currentie eenigszins gebreideld. Verheijden. Dan krijgen de slagefs een kostbare inrichting, terwijl een ander, het Vleesch bewaart in een bedstede. Het wordt van boven allemaal heel mooi klaar geblaakt, dat ziet men bij' de schoen-1 en sigarenfabrieken ook en het is alles hetzelfde. Voorzitter. Dan zullen B. en W. trach ten een verordening in het leven te roe pen in dien zin. Rijken. Zij die uitponden, doen dit uit Winstbejag om hun huishouden te on derhouden. Er moet bij den notaris of een particulier betaald worden en daarvoor wordt een beestje uitgepond, ik viind het orfhllijk dit te verbieden. Oerlemans. Het is niet billijk dat de slagers kostbare inrichtingen moeten be zitten en een andere niet. Voorzitter. Het is wel gewenscht een beperkende bepaling in het leven, te roe pen, als men het echter al te veel aan banden wil leggen, krijgt men. dat niet goedgekeurd. Michaël. Ik lees hier, als er van den prijs afgaat, is het met het uitponden ge daan, doch wanneer ik bij zoo'n uitponder 3 pond bestel, krijg ik er 5, terwijl ik van den slager dan ook slechts drie pond krijg. Ik zou willen voorstellen dat uit een veestapel slechts een stuks mag wor den geslacht, in een inrichting die aan de wet voldoet. De Voorzitter acht het onbillijk om1 deze bepaling i n 't leven te roepen, met net oog op die menschen die dhr. Rijken op 't oog heeft, men zou echter wel kunnen, verordenen dat slechts een stuks mag wor den uitgepond. De heer Oerlemans meent dat de hy giëne daardoor niet bevorderd wordt. De heer Kerst verklaart het met den heer Michaëls eens te zijn en zou B. en W. willen opdragen een verordening in het leven te roepen. Doch iemand met een. groot gezin die voor zich zejf slacht* wordt die dan niet bemoeilijkt? De heer Michaël merkt op dat huis slachtingen er buiten vallen.. De Voorzitter zegt dat B. en W. al meer over deze kwestie hebben gedacht en de noodzakelijkheid hebben gevoeld, iets te gen dit euvel te moeten doen. Het col lege heeft het advies gevraagd van den In specteur der Volksgezondheid en deze stel de voor een kleine inrichting in het leven te roepen, die de gemeente niet meer dan ongeveer f 1200 zou kosten en deze zou dan verder ieder vrijlaten te slachten zoo veel als hij wilde. De heer Verheijden merkt op dat het nu nog erger, wordt, de groote fout zit hierin dat de menschen veel te weinig voor hun vee dat zij verkoopen,, krijgen, als dit veranderd is het kwaad vanzelf ver holpen. De heer Oerlemans ^telt voor het adres in handen te stellen, van B. en W. voor advies. Aldus wordt besloten. HET ASPIRINE GEBRUIK. Een 42-jarige vrouw gestorven. Te Bradfort is eCn vrouw gestorven ten gevolge van het feit, dat zij in een paar uur tijds 131 aspirine tabletten had ge slikt. Geneesheeren verklaren, dat nor maal hoogstens 6 aspirine tabletten per dag mogen worden gebruikt. o BRUTALE OVERVAL. Gevecht tusschen politie en inbrekers. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan een villa te Kopenick, waar zij zelfs' zelfs fot de slaapkamer doordrongen. Toen zij met hun buit, in een. mand verpakt, zich uit de voeten wijden ma ken, werden zij in de buurt van, het sta tion HirsChgarten opgemerkt door een inspecteur van politie. De inbrekers had den echter klaarblijkelijk medeplichtigen;, die zich achter boomen verscholen had den en thans den, inspecteur te lijf gingen. Niettegenstaande deze van zijn, revolver gebruik maakte, werd hij toch door ver scheidene messteken ernstig gewond, zoo dat de inbrekers konden ontkomen. O 2 MAAL TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Neisse (Opper-Sile- zië) he;?ft den herbergbediende Otto Wolff, die verleden jaar Augustus te Teuba twee vrouwen had vermoord* 2 maal ter dood veroordeeld. o— AANVARING. Het Engelsche s.s. Author, op reis van Liverpool naar Calcutta, is door den mist in botsing gekomen met het Spaansche s.s. Yacinto, 8 mijlen ten Zuid-Oosten; van Gibraltar. De Author sloeg lek, doch wist Gebraltar te bereiken. Van het Spaansche schip werden de kapitein en zes leden der bemanning ge red door een marinesleepboot. De overi gen, 18 opvarenden, worden, nog vermist. De Yacinto was een vrachtvaarder en bevond zich op weg van Malaga naar; Huelva. TRAGISCH. Twee kinderen onder de oogen. hunner moeder gedood. Te Woburn, Buckinghamshire, gingen twee kinderen, een meisje van zevlen en een jongetje van vijf jaar door die tuin poort naar school. Vroolijk de straat op huppelend merkten zij den vrachtauto niet, die in volle vaart kwam aanzetten', en, evenmin hoorden zij de waarschuwende kreten van hun moeder die hen mjët de oogen volgde. Beide kwamen onder den auto terecht. Het knaapje was onmid dellijk dood, terwijl het meisjie stierf' eenige oogenblikken na aankomst in het ziekenhuis. 1 SNEEUW. Een hevige sneeuwstorm heeft de Fran- sche kust geteisterd. In verschillende havenplaatsen als Erest,v Douarnenez, Toulon enz. zijn berichten ontvangen van schepen, die in nood ver- keeren. Een driemaster uit St. Malo iis vergaan. Tal van kleine visschersschepen zijn beschadigd. Drie visschers uit Dou- amnez zijn verdronken. fc 'i L ii i. i o— VEROORDEELD. Duiven op pijnlijke wijze vervoerd. In de Westersfraat te Amsterdam maakte de politie onlangs proces-verbaal op te gen enkele personen,, wegens het Vervoe ren van duiven op pijnlijke wijze. Een hunner had namelijk een duif miet den kop naar beneden in zijn jaszak gestoken, terwij de anderen een groot aantal der dieren in zakken vervoerden,. De kantonrechter veroordeelde elk der geverbaliseerdeu tot een boete van f 3. o— DOODELIJK ONGEVAL. Door scherven gedood. De 4-jarige P. Gort te Rotterdam is in de ouderiijke woning van de trap geval len en met het hoofd op een ondër aan de trap staande melkkan terecht gekomen. De melkkaan brak, de scherven drongen het knaapje in den hals en sneden den hals slagader en de halsspieren door. Toen dr. Oudkerk kwam, was het kind reeds dood. o— ONTSPORING Door een stootblok gereden. Te Delft is een locomotief, tengevolge van een verkeerden wisselstand door een stootblok gereden, waardoor de tender voor de afsluitboomen kwam te staan. Den geheelen morgen was het rijverkeer ge stremd, tot groot ongerief van de land bouwers die daar meestal met hun voer tuigen passeeren. De machinist van, de lo comotief brak zijn pols. Het treinver keer ondervond geen vertraging. o— AUTO-ONGELUK. Melkauto te water. Te Schipluiden is een met melkbussen beladen vrachtauto te water gereden. De chauffeur kon zich met groote moeite redden. o— BRAND. Landbouwschuur afgebrand. .De groote schuur van P. H. te Ginni- niken, waarin verschillende landbouwwerk tuigen, is tot aan den grond toe afgebrand. De geheele inboedel ging mede verloren. Men was slechts laag verzekerd;. o— ZOEK GERAAKT. Van de Duitsche Postdirectie is te Win terswijk bericht gekomen, dat de indertijd vermiste f 21000 van de Geld. Credietver. in een zending naar Berlijn, op Duitsch gebied is verloren geraakt. —o IN BESLAG GENOMEN? Te IJmuiden doet het gerucht de ron de, dat de stoomtrawler „Anna Ij.M. 34", toebehoorende aan de Vereenigde Expl. Mij. aldaar, door een Deensch po- litievaartuig betrapt werd bij het visschen in de verboden 3 mijl-zone. Naar men, zegt is de „Anna" opgebracht. Indien dit bericht juist is, is de (kans groot, dat schip en lading worden ver beurd verklaard. Immers zijii de straffen, gesteld op het visschen onder de IJsland- sche kust voor vreemde visschersvaartui- gen bijzonder streng, zoodat de re ede rij hierdoor vele tienduizenden guldens scha de zou lijden. —o EEN SMOKKELPARTIJ MET ERNSTI GE GEVOLGEN. Een wachtmeester der marechaussee ge dood. Zaterdagmiddag werd te Sluis een auto, welke ongedekt spiritus vervoerde, en uit België kwam, aangehouden. Bij het Hol- landsche kantoor gekomen, trachtte de auto door te rijden, waarop door de politie werd geschoten. Het gevolg hiervan was, dat een wachtmeester der marechaussée, die achter een wagen zat, welke voor wegver sperring diende, werd doodgedrukt. De beide inzittenden van den auto, die tengevolge van het schieten van, de poli tie gewond werden, zijn in arrest gesteld. De wachtmeester laat een vrouw en 2 kinderen achter. De verslagenheid in Sluis is zeer groot. Van andere rijde meldt men nog: Zaterdagmiddag waren kommiezen en marechaussées uit Sluis bij de Belgische grens opgesteld in verband met de vermoe delijke komst van een auto, waarmee drank zou worden gesmokkeld. Toen de auto aankwam, werden op den weg een paar wagens neergezet bij wijze van barricade. De chauffeur weigerde te stoppen; de politiemannen schoten; de chauffeur reed tegen de barricade op en vermoedelijk1 daardoor werd de opperwachtmeester der marechaussées W. Briedee getroffen. Kort daarna is de man overleden. Eén, der andere marechaussées sprong op de treeplank van de auto en wist den Chauf feur te dwingen te stoppen. De beide FransCh sprekende inzittenden, die beiden gewond waren door de schoten der politie werden gearresteerd en rijn naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. VERDRONKEN. Een 11-jarig meisje is te IJmuiden in een sluisput verdronken. Jongeman verdronken,? Aan den waterkant aan de Vlaggemans- kade te Rotterdam is een portefeuille ge vonden, waarin papieren, waaruit kon op gemaakt worden, dat daar een 19-jarig te Haarlem wonend jongmensch te wa ter is geraakt. In de Schie is gedregd, doch niets gevonden. Thans wordt een onder zoek te Haarlem ingesteld. OPLICHTING. Een oplichter-wereldreiziger. De Parijsche politie heeft de hand ge legd op een 23-jarigen Nederlander, een Hagenaar, die in de bladen daar adver tenties plaatste, waarin hij aanbood dej lezers van die bladen, die hem 6000 fr. zonden, mede te nemen op een reis om1 de wereld per automobiel. Had hij eenmaal het geld in zijn bezit, dan hoorden, de ad- spirant-wereldreizigers niets meer van hun „geleider". Toen de Hagenaar die pas uit Neder land in Parijs terugkeerde aangehouden werd, had hij nog maar zes franCs in zijn zak. INBRAAK. Inbraak te Vlaardingen. Te Vlaardingen is ingebroken bij V. in de Oosterstraat. Door openschuiving van een raam aan de achterzijde heeft men zich toegang weten te verschaffen en uit een linnenkast een bedrag van f 78 ont vreemd. o MISHANDELING Bloedige vechtpartij te Waalwijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur, is de Stationstraat te Waalwijk het tooneel geweest van een bloedige vechtpartij, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in drankmisbruik. Het geval heeft zich als volgt toegedra gen: In het café „Het Centrum" in de Sta tionsstraat, vroeger bewoond door dhr. F. Mahieu en dat destijds den reeds karakteristieken bijnaam droeg van „Wild West", terwijl dit kof f iehuifs thaps ge houden wordt door den heer Masuger, kre gen Zaterdagavond H. van O. en J. de J. resp. uit Waalwijk en Sprang hevige woordenwisseling. Een zekere v. Z. nam het op voor v. O., terwijl de Jj. hulpi kreeg van M. v. d. S. De woordenwisseling werd buiten het café 'voortgezet; plotseling werd mem handgemeen. Van O. liep een zware won de op, een snede die van den, neus tot aan de kin reikte, terwijl van Z. getroffen werd aan den hals. Beide verwondingen werden toegebracht met een stukgeslagen bierglas. Surveilleerende politie nam de getroffe nen mede naar het politiebureau. Dr. L. werd geroepen, die de vreeselijke won den verbond, waarna de getroffenen die zwaar onder den invloed van sterken drank verkeerden per auto naar huis werden ver voerd. Zondagmorgen wees nog een groo te plas bloed de plaats des gevechts aan. De politie arresteerde de vermoedelijke daders M. v. d. S. en J. de J., die een volledige bekentenis hebben afgelegd. Scherven van bierglazen met bloed be vlekt zijn door de politie in beslag geno men. De daders zijn weer in vrijheid ge steld. Naar w ijvernemen is de toestand van de twee gewonden ernstig, doch biedt geen tevensgevaar. o ROOFMOORD. De diefstal met moord te Overschie. Ojp 5 Mei zal het Gerechtshof de zaak behandelen tegen den 19-jarigen gedeti neerden J. V., die door de rechtbank) te Rotterdam is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf op grond van, poging tot doodslag op den landbouwer Wijnand Hoo- gerbrugge te Overschie en doodslag, voor afgegaan door diefstal, gepleegd op den landbouwer Jan Hoogerbrugge te Over schie, teneinde zich straffeloos te verzeke ren. Zoowel de officier van Justjtije aiS de verdediger mr. E. H. J. Heida, hadden hooger beroep aangeteékend. o— ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De bestuurder gedood. Nabij Delft is een auto, waarin behaive de bestuurder nog vier andere personen, zaten, in een sloot gereden, over den kop geslagen, doordat de bestuurder van een uit tegenovergestelde richting komende au to, zijn verblindende lichten, niet doofden. De bestuurder van de auto is in den modder gestikt. Een der inzittenden v. P., brak een pols en een sleutelbeen e i is in het gasthuis ter verpleging opgeno men. De overige inzittenden zaten van top tot teen onder den modder en waren ver kleumd. Zij werden op het politiebureau zoo goed mogelijk verzorgd. Na een warm 'bad, werden in dekens gewikkeld om hun kleederen te laten drogen. De auto, die het ongeval veroorzaakte, is onbekend gebleven. Voor allen die sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zjjn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pyn. By Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Maart 4927, ingelegd f 43053.18, terugbe taald f 44926.74, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10048. XNaar we vernemen, wordt binnen kort een electrische installatie geplaatst in het R. K. Gasthuis, ter vervanging van de Gasverlichting. Tevens zal ook de R. K. Kerk electrisch worden verlicht, wat werkelijk een goede verbetering zal zyn. y(Onze stadgeriooten H. Baaijens en A. Smits hebben hun diploma behaald aan de Ambachtsschool te 's Bosch. Zij hadden een 3 jarige cursus in het timneren gevolgd. Door Ged. Staten zyn tot voorloo- pige bestuursleden van het Waterschap «Het Noorderafwateringskanaal® benoemd de heeren D. van Buuren te Meeuwen, Voorzitter G. J. W. Branderhorst, Eethen, G. H. Straver, B.-Broek, G. H. v. d. Koppel, Hank-Dussen, C. v. Helden, Wijk, leden D. A. v. d. Schans, Drongelen, SecretarisJ. J. H. Snijders, Dussen, Penningmeester. Maandagavond vergaderde de Pro- testantsche Kiesvereeniging in het hotel Concordia® o.m. voor de verkiezing van een nieuw bestuur en het stellen van can- didaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De altredende bestuursleden de heeren J. Zonneveld, J. J. Oerlemans. A J. Leen- houts, Mr. W. Ruitinga en A. Scholten werden bij acclamatie herkozen, terwijl de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Uhl werd aangevuld door de benoeming van den heer A. v. d. Kolk. Hierna las de Voorzitter een schryven voor van den G. v. Everdingen waarin deze kennis gaf, dat hij wegens hoogen leeftijd niet meer voor herbenoeming als raadslid in aanmerking wenschte te komen. Thans volgder de candidaatstellmg, by accla matie werden de aftredende leden de hee ren A. A. de Haan en W. Ruitinga res pectievelijk nummer een en nummer twee geplaatst, waarna vervolgens bij stemming de lijst met de navolgende personen werd aangevuld, no. 3 A. J. Leenhouts, no. 4 J. H. Tupker, 5 J. J. Oerlemans, no. 6 B. Stap, no. 7 P. Maassen, no. 8 A. Bax, no. 9 W. J. Opstelten, no. 10 A. Baaijens no. 11 A. Scholten. Na een korte bespreking over huishou- delijken zaken sloot de Voorzitter, de heer J. Zonneveld met een woord van dank de vergadering. Zondag speelde »Juliana I® haar laatste uit-wedstryd te Besoijen, tegen R.W.B. 2. welke door haar werd verloren met 2—0. Een ieder die dezen wedstrijd heeft bij gewoond zal moeten toegeven, dat deze meer had van een gevecht op leven en dood, dan van het mooie voetbalspel. Reeds vyf minuten na den aanvang werd een der Julianaspelers zonder* eenige aan leiding, op de meest onbehoorlijke wijze door een R.W.B. speler »bewerkt«, waar door natuurlijk direct moeilijkheden ont stonden en scheidsrechter S'aats zich dan ook genoodzaakt voelde, beide spelers verdere deelname aan den wedstrijd te ontzeggen.] Hierna deden zich herhaaldelijk derge lijke incidenten voor, waarbij de 'talrijk supporters van »Juliana« zich ook nie onbetuigd lieten en dan ook van een be hoorlyk verloop der wedstrijd geen sprak was. Het einde van dit »gevecht« was dat »Juliana« met 20 verloor, doch wj|| vertrouwen dat zij zich hierdoor niet laa ontmoedigen, daar een kampioenstitel o een dergelyke manier verkregen, R. W B. zeker geen eer aanbrengt. AN DEL. De Chr. Historische Kies alhier heeft in zyne vergadering van 3 Maart j.l. de candidatenlyst voor de a gemeenteraadsverkiezing als volgt samenge|| steld 1. P. van Hou welingen (aftr.) '4 Paul. Kalis (aftr.) 3. G. van Duist, 4. E I .1. Redert, 5. Antonie Verschoor en 6. I I van Til borg. De prys der melk is in deze ge meente met 2 cent per L, verlaagd e bedraagt momenteel 10 -cent per L. Naar we vernemen is de datui van stemming voor den gemeenteraad doe B. en W. dezer gemeente nader vastgt steld op Maandag, 23 Mei a.s. yALMKERK. Naar wy vernemen i op het weiland van den heer J. Verschot a. d. Voorsteeg op 2a Pinksterdag a.s e« Zendingsdag worden gehouden. De collecte gehouden in de Her Kerk alhier, tydens het Biduur voor gewas bracht op f101. Dezer dagen vermaakte alhier jeugd zich met het springen over een ledig pulpkuil (waarin echter door 't regenacht weer der laatste dagen nogal water ston Terwijl zy aan 't spelen waren, kwa daar de ongeveer 70-jarige P. C. by, wel deze sprong ook wilde wagen en wel voorzeker goed zou zijn geslaagd, wanne (Slot in 't volgend nummer.) i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2