Tweede Blad voor het Land lai Heusden en Altena, de Langstraat n de Bommelerwaard. 14697 ONS KINDERHOEKJE Grijp Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Het jonge Geslacht. BEHOORENDE BIJ HET Stop die rhenmatiek! Verwaarloos nimmer de geringste aanval an rheumatiek. Die kan u maandenlang ijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig ïenschen bij vochtig of koud weer ge- eel van rheumatiek bevrijd blijven, be- oeft deze kwaal niet die kwelling te zijn Is het geval is. De oorzaak is ge woo n- jk urinezuur, en zooals bekend, is het e taak der nieren om dit urinezuur en tidere schadelijke bestanddeelen uit het loed te filtreeren. Men kan derhalve in :t algemeen zeggen, dat men bevrijd kan iijven van rheumatiek, als de nieren ge- )nd en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, als ongewone inspanning de nieren ver- vakt heeft, is derhalve de eenige veilige eg om de werking dezer allerbelangrijk- e organen te versterken. Daarvoor wordt :en middel sterker aanbevolen dan Fos- r's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij nieren gezond zijn en goed werken, hebt j kans niet van rheumatiek verschoond blijven. Verzuim geen kostbare tijd. eem Foster's Pillen zoodra gij de mins- rheumatische pijn voelt; wek de trage eren op en versterke ze, en bevrijd, zoodoende van nierverschijnselen als gpijn, spit, ischias, rheumatiek en die endige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel ket let hier vooral op) bij apotheken drogisten a f 1,75 per flacora. 34 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels \an leden week zijn 1. Nellie, Anna, Marie, Jet, Koba. 2. Aldus: 99 9/9. 3. Een glas. De nieuwe raadsels zijn: 7ul de volgende woorden in X o Een visch. X o Een boom. X o Een vrucht. X o Het binnenste van een vrucht. .X o Een plaatsje op de Veluwe (Gelderland.) X o Een muziekinstrument. De middelste letter van elk woord, van boven naar beneden gelezien, moet een meisjesnaam vormen. 2. Wie kan in plaats Van de kruis jes, in de volgende woorden de juiste letters invullen, zoodat er een Hollandsch spreekwoord komt te staan Vxlx klxxxtjxx mxkxn xxn gxxxtx. OOM KAREL. DE REIS NAAR DE MAAN VAN BUL LETJE SMAK. Eerste avontuur. Bulletje Smak stond in zijn hansop; voor het raam van zijn slaapkamertje te kijken. Hij was een kort dik kereltje, en daarom noemden de menschen. hem Bul letje. En omdat hij altijd zoo hard wilde loopen met zijn korte beentjes, en daar door elk ©ogenblik struikelde en vs'el. (natuurlijk zonder zich te bezeeren) noem den de menschen hem altijd maar: Bul letje Smak. Het was acht uur in den avond e'n al heelemaal donker buiten. Bulletje keek naar zijn vriend de Maan, die hem vriendelijk van uit den hoog en, hemel stond toe te lachen. Dat deed Bul letje bijna eiken avond, ten minste, als de maan te zien was. Hij ging bijna nooit slapen, of hij moest eerst even de Maan goedennacht gewenscht hebben. O, o, dacht hij bij zich zelf, wat zou ik toch graag eens een kijkje willen ne men op de Maan. Wat moet het daar prachtig mooi zijn en wat zal het leuk wezen, als je daar heel hoog in de lucht zit en je kijkt dan naar beneden, naar de aarde. O, o, wat zou ik toch eens graag een reisje naar de Maan maken, zuchtte Bulletje nog eens. Eensklaps werd er tegen de ruit getikt en daar zag hij, dat er een groote witte vogel op de venster bank van zijn kamertje zat en, met zijn snavel tegen de ruit klopte. Verwonderd schoof Bulletje het venster op en daar hoorde hij heel duidelijk, dat de groote witte vogel zei: Ik ben de Toovervogel uit Droomenland, en ik kom je iets bren gen. Houd je hand op. Bulletje hield zijn hand op en daar Ket de vogel tets uit zijn bek vallen en vloog meteen heen. Bulletje keek en zag tot zijn Verba zing dat er in zijn hand een klein zwart zaadje lag. Wat is dat nu, dadhit hij. Maar daar kwam de wind, en die blies het zaadje uit zijn hand. Het viel op den grond in den tuin, vlak onder het venster van Bulletje Smak. Och wat jammer, dacht Bulletje, nu ben ik dat zaadje kwijt en wie weett was het wel een tooverzaadje. Maar kijk, daar opeens zag hij, dat er een klein groen grassprietje heel snel omhoog begon te groeien. Dat had hij nog nooit van! züjn leven gezien. Een grassprietje, dat je zoo maar kon zien groeien, waar je bij stond. De maan scheen helder en het leek wel, of die daar hoog in de lucht stond te lachen om het geval. Na eenige oogfen- blikken was het sprietje een stevige groe ne stam geworden, zoo dik als een wan delstok en die stam bleef maar door groeien. Er kwamen ook zijtakken aan.. BOB EN MOF IN DROOMLAND. XVIII. De clown zag er zoo grappig uit, dat de kinderen niet konden nalaten te lachen. ïWij gaan dolgraag met u mee antwoordden zy en zy volgden hem naar het dorp. ledereen dien zij ontmoeten was een clown en zy droegen byna alle een zweep. «Waarom hebben zij allemaal een knakworstje by zich vroeg Bob. «Hoe konden wij koopen om van te leven, Als wij den koopman geen knakworstjes konden geven riep de clown, terwijl hy een buiteling maakte. «Neen maar lachte Mop, zij betalen met knakwortsje3 in plaats van met geld Hoe vreemd Mevrouw Clown was al even grappig als haar man en er waren twee leuae babies. Nadat zy thee gedronken hadden, vermaakten de kinderen zich met de kleintjes, totdat meneer Clown zei«Nu, beste vriendjes, zouden jullie niet graag eens naar de kermis gaan Wordt vervolgd. Toen de groene stam, die veel op een dunne boom leek, al lang voorbij hét venster van Bulletje Smak gegroeid was en al bijna boven het dak uitstak, kwam 'daar eensklaps weer de witte vogel aan- gevolgeri die riepBulletje Smak, je wensch wordt vervuld, je kunt een reis naar de Maan maken. Klim maar in, die groene boom, voor je venster, klim maar aldoor hooger en hooger, dan kom' je in de Maan. Bulletje Smak bedacht zich geen oo- genblik. Hij stapte met zijd bloote beenen in zijn hansop, uit zijn, venster en begon in den wonderlijken boom te klimmen. De boom groeide maar steeds door, hoe lan ger hoe harder. Je kon het topje al lang niet meer zien. Het was een heele mak kelijke boom om in te klimmen, want er waren een heele boel stevige zijtakken aan,. Bulletje klom en klom en klom. Hij moest al heel hoog zijn, want hij was onderweg al een paar sterretjes te gengekomen, zoo dichtbij, dat hij ze met zijn hand had kunnen pakken. Eindelijk was Bulletje Smak toch erg moe hoor. Zou het nog ver zijn, dacht hij. Maar, daar hoorde hij plotseling een stem', die zei: Goeden dag, Bulletje Smak, nog een klein stapje, zoo, nu ben je op de Maan. Ik ben het mannetje in de Maan. (Volgende week tweede avontuur.) Practische Dingen. De mode om jumpers en rokken van verschillende stof te dragen is nog steeas in de gunst, en daar zij erg economisch is, hoopt iedereen, dat zij nog lang zal: blijven bestaan. Voor ochtendgebruik kan, men zijn geld niet beter besteden,, dan door één rokje te maken en daarbij verschil lende jumpers, die erbij passen. Op de ze wijze kan men nog eens veranderen en men heeft er veel langer plezier van, al$ van een of twee complete japon nétjes. Bijna alle nieuwe jumpers van dit sei zoen worden gemaakt met lange mouwen en in den regel worden, zij met een cein tuur gedragen; dit zijn de beide punten, waarin zij verschillen van de modellen, van de vorige L ente. De buitengewoon aardige jumper, welke hierboven is afgebeeld onder no. 1311, is speciaal voor het dragen gedurende de morgenuren bedoeld en wordt gemaakt van witte zijde met blauwe moesjes. Het is van een heel eenvoudig, tamelijk glad zittend model en krijgt een eenigis- zins overblousend effect door den blauwen, ceintuur, die erbij gedragen wordt. Effen blauw wordt ook gebruikt voor de nauw sluitende manchetten en, liet vrij smaUe kraagje. Knippatronen zijn. verkrijgbaar in de maten 42, 44, 4b en 48. onder opgave van no. 1311. Kosten 55 cents. Of men ecliter jumpers en rok of wel japonnen draagt, bij het verrichten, van huiselij'ken arbeid hebben beide een zie kere bescherming noodig. Aardige schor ten zijn thans een voornaam onderdeel van de huisvrouwelijke uitrusting en worden ih den regel zóó, gemaakt, dat zij juist het voorste gedeelte van het japonnetje be schermen - - aan den achterkant woroen zij eenvoudig vastgemaakt door middel van banden en de z.g. „overall", die het gc- heele lichaam omsloot, ziet men niet meer. De schort, welke hierboven is afge beeld onder no. 1312, wordt gemaakt van gebloemd cretonne, terwijl de randen, af gezet zijn met een hel gekleurd lintje. Om den hals loopt een ietwat breeaere band van dezelfde stof als de lintjes, waardoor het voorschootje opgehouden wordt. Een buitengewoon wijden zak ver leent aan het geheel niet alleen een aardig aanzien, doch is ook van groot nut voor de huisvrouw. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van no. 1312. Kosten 35 cents. •rfTvpivr^ o- Vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op Donderdag 31 Maart n.m. 3 uur. Voorzitter Weth. v. Willigenburg. Afwezig de Burgemeester, Weth. v. d. Hoeven, de leden Zwart en Rijken,. Adres van de firma Sneep te Capelle, waarin genoemde firma verzoekt van de gemeente een stukje grond te koopen,, breed 5 en lang ongeveer 25) a 26 meter, aan de haven voor uitbreiding harer meel fabriek en voor losplaats. Adressant is ook genegen het stukje grond in erfpacht te nemen. B. en W. stellen voor dit adres naar hun college te renvoyeeren, omdat het stu'kje grond bij Konings in erfpacht is, die hei niet gebruikt. De heer Michael is er voor aan het ver zoek te voldoen, het is een industrie, die in Capelle thuisbehoorf,, waar verschijl- lende menschen hun, brood verdienen, de ze dient dus gesteund te worden. Er dient echter gezorgd te worden dat Konings een, uitweg houdt. Spr. kan er zich wel mede vereenigen dat B. en W. in overleg tre den met de firma Sneep. De heer Verheijdeni is in dit geval tegen erfpacht, doch voor het afstaan van het stukje grond. Voor 25 jaar wenschte de gemeente dit stikje grond te koopen, doch dit is toen mislukt. De 'bedoeling was door aankoop te voorkomen, dat zich industrieën aan de haven nestelden. Er zit veel meer muziek i n als men hier wel weet. Hie/op wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. 'besloten, de Voorzitter belooft rekening te zullen houden mtt de opmerkingen van den heer Verheijden en Michaël. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening houdende aanwijzing stemlokalen. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen voor stembureau; 1 aan te wijzen de openbare school te Vrijhoeve-Capelle, stembureau II oude openbare school te Sprang, stembureau 111 openbare school Heistraat, stembureau IV voormalig raad huis te Capelle. De heer Verheden verklaart namens ce 17 eigenaren van het voormalig raadhuis te Capelle, dat deze bereid Zijn net ge bouw voor de stemming gratis af te staan mits de gemeente zorgt voior verlichting en verwarming en het schoonmaken van het gebruikte lokaal, dat tot de kiezers kan spreken van vervlogen tijden. Spreker zag gaarne dat geen gebruik gemaakt werd van schoolgebouwen als er andere lokalen zijn. De Voorzitter wil in de allereerste plaats dank brengen aan de 17 eigenaren voor het afstaan van een lokaal, welk aanood dankbaar wordt geaccepteerd. Wat deneer Verheijden verder zegt over het zoo min mogelijk gebruiken van schoollokalen ook daarmede kan spreker zich vereenigen en met deze opmerking zal dan ook zooveel mogelijk in de toekomst rekening worden gehouden. Ook de heer Michaël verklaart er zich voor, dat zoo min mogelijk schoolloka len worden gebruikt, e r wordt toch al niet te veel onderwijs gegeven. Hierop wordt overeenkomstig het voor stel van B, en W. besloten. Vaststelling voorschot op de gemeen telijke vergoeding ingevolge art. 103 der Lager onderwijswet 1920 uit te keeren aan het bestuur der bijzondere lagere' school te Sprang over 1927. B. en W. stellen voor het bedrag testel len op f 1900. De Voorzitter zegt dat-dit bedrag ver minderd zal worden, met hetgeen het be stuur over de jaren 1922, '23 en '24 te veel heeft ontvangen. De heer Michaël vraagt of dit geen f 807 is. De Voorzitter antwoordt toestemmend en zegt dat de vergoeding per leerling f 10,42r) bedraagt. Flierop wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. be sloten. Idem, betreffende de bijz. lagere school te Capelle. Deze vergoeding wordt gesteld op f 700 of f 9,035 per leerling. Het bedrag is hier lager omdat de school hier in bruik leen is, terwijl te Sprang de school ei gendom van het schoolbesf. is en dit dus liet onderhoud moet bekostigen. Wijziging begrooting 1926. Wordt goed gekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt me de dat twee oude brandkasten zijn ver kocht voor f 40 per stuk. Dat de stem ming voor den gemeenteraad is bepaald op Dinsdag 24 Mei. Bij de rondvraag ZCgt de heer Verheij den dat hij een vraag zou willen sstellen. Hij heeft toevallig eenigen tijd geleden in een courant gelezen, dat het rijk 13 of 15 Lagere Land- en Tuinbouwscholen, wil stichten en nu zou spreker willen vragen of B. en W. er niet de aandacht op hebben gevestigd om hier een dergelijke school te krijgen. Land- en tuinbouw wordt voor Capelle een 'levensbelang, hebben, B. en W. daaraan wel eens gedacht? De Voorzitter zegt dat op de Staatsbe- grooting een bearag is uitgetrokken voor de stichting van genoemde scholen. In Andel is gebruik gemaakt van de gelegen heid en is het gelukt er een school te krijgen. Hier is er niet aan gedacht, spr. geeft toe dat het voor Capelle wel een (gés beteekenis kan hebben, doch men, heeft bij de genouoen cursussen op landbouw gebied weinig belangstelling getoond, dit is voor B. en W. een verschooning. De heer Verheijden zegt dat een derge lijke school ook voor 's Gravenmoer enl Waspik, v.n. voor de eerste gemeente van groot belang is, spreker zet zijn hoed af voor den Burgemeester van 's Gravenmoer, deze zit overal achter en krijgt daardoor veel gedaan. Ook voor hier is de school evenwel van 'belang, doch spreker weet dat er een stille tegenwerking bestaat. De grond is hier zeer geschijkt voor Land-» en tuinbouw, veel menschen, verdienen daarmede hun brood. Zoodra de Burge meester 'beter is zag spreker gaarne dat stappen werden gedaan om te trachten! ook hier een Lagere Landbouwschool te krijgen. De Voorzitter belooft deze kwestie zoo spoedig mogelijk ter sprake te zullen bren gen bij B. en W. De heer Kerst meent dat het meer op den weg van een vereeniging ligt, te trach ten een dergelijke school, die spreker Voor deze gemeente van groot belang acht, te krijgen. Hij meent dat dit ook in Anuel is gebeurd. De Voorz/tter zegt dat deze mogelijk heid ook bestaat, doch het initiatief kan ook van de gemeente uitgaan. De heer Verheijden meent dat de drang hiervoor moet uitgaan van het gemeente bestuur, men moet dan evenwel n.iet met papieren proppen schieten. De heer Michaël wijst op den slechten ten toestand der brandweer, ze is tegen woordig heel mooi georganiseerd, het lijkt nergens naar, het personeel weet niet eens of de slangen eerst op de waterleiding of de standpijp moeten worden geschroefd, ze weten niets eens of ze met het eene of andere eind moeten beginnen, als er brand komt ligt alles tegen den grond eer water kan worden gegeven. Spreker vindt dit als aannemer heel goed, doch de menschen zitten er mee. Hij zou onder de aandacht wilfcn brengen, dat minstens eens een kcei of drie werd geoefend, zoodat het perso neel ook weet waar de brandputten zitten, De Voorzitter onderschrijft hetgeen de heer Michaël zegt, B. en W. hebben de brandmeesters opdracht gegeven, dat 4ij met het personeel zouden oefenen. Aa» het verlangen van den heer Michaël zal worden voldaan. De heer Michaël zou er nog willen bij voegen dat de brandspuit goed onder1- houden wordt en men de slangen niet laat verstikken. De heer Middelkoop zegt dat de stangen van de spuit te Capelle in de Meistraat waren bij den jongsten brand. De heer Verheijden heeft drie maanden geleden aan een brandmeester gevraagld of hij wist waar de spuit stond;, en de ze antwoordde onder het oude raadhuis;, niettegenstaande ze daar reeds maanden weg was. De Voorzitter zal met de opmerkingen van de heeren rekening houden. Als een brandmeester niet weet waar de spuit staat' is dit evenwel zijn eigen schuld, door B. en W. is hen van de verplaatsing kcimi» gegeven. I Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. direct bij uwe gevoelige en hinderlijke zweren, steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, oude en verwaarloosde wonden, open beenen naar de wereld beroemde Oprechte Winsnmer Zalf, zij geneest u onmiddellyk, alsook winterhanden en voeten, smetten, kloven, barsten, fjjt, likdoorns en wratten, dauw-, baard- en ring worm enz. enz. Pi ijs per bus f 0.75 Verkrygbaar bij Apot., Drog. Er is nog nooit een tijd geweest, waar in niet geklaagd wordt over het jonge geslacht, en in zooverre hebben de te genwoordige klachten te dezen opzichte dus heelemaal niets bijzonders. De jeugd springt gemakkelijk uit den band, ze laat zich niet altijd gewillig lei den; ze heeft niet die zelfbehetersching, welke den mensch op lateren leeftijd eigen, gaat worden. Dit is alles heel natuurlijk; het is ook altijd zoic geweest en zal ook wel altijd zoo blijven. En n/et hierover zou men dan, ook wil len klagen; veeleer zou er reden zijn, tot klacht, indien dat alles niet zoo was. De tegenwoordige klacht geldt meer de omstandigheid, dat een zoo groot deef van het jonge geslacht onvoldoende in spanning en toewijding toont te bezitten voor zijn taak. Dit is een algemeen verschijnsel, dat men even goed in werkplaats en, fabriek, als op de kantoren en bureaux en. op oe inrichtingen van. onderwijs tegenkomt. De eer om uit te blinken; de inspan,nijng om het wat verder te brengen in de wereld dan waar de omstandigheden de jongelui hebben neergezet.... men zoekt ze maait al te vaak vergeefs. j ffieuwslilad 'Li.' (Vervolg en Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5