„KUPIDO Hoest- tabletten STAAT TER DEKKING Goede Moeders, Uit de Laiidhouwwereld Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Buitenland BIJ G. J. W. BRANDERHORST TE EETHEN. MÜMHARDT'S Dekgeld f4.-, drachtig f 10.- bovendien. 'Besef van roeping- tegenover de maat- fsdhappij en de menschheid is, ondanksi( alle jeugdbeweging en kampleven e.t.q. een vrijwel onbekend artikel. Er is bij dit alles zooveel leeg gepraat, zooveel pose en gewichtig doenerij, zoo'n geweldig ge mis aan inhoud en kern. en karakter. Naar veler oordeel is trouwens het jonge geslacht niet tot plichtsbesef, tucht en inspanning op te voeden in allerlei: bewegingen", doch bestaat de mogelijk heid daartoe alleen in. het gezin, en al thans in meer intiemen omgang, waarbij liet mcerderheidsbesef van den ouderen en wijzeren onmisbaar element is. •Aan de opvoeding, waarbij het nauwe ■persoonlijk contact en het voorbeeld de grootste plaats inneemt,, is de taak te trach ten genezing te brengen van de kwaal, waaraan het huidige jonge, geslacht lijdt. En de zuinigheid en de soberheid, wel ke tegenwoordig terecht in alle toonaarden gepredikt, doch zoo bijzonder weinig be oefend worden, behooren vóór alles tot jeugd-e vangel ie te worden gemaakt. De hooge loonen en salarissen, aan jon ge arbieders en ambtenaren betaald zijn gladweg verkeerd, en allesbehalve eien prikkel tot studie en inspanning. Het is een zaak van hoog maatschap pelijk belang-, dat in eiken kring ten ern stigste de aandacht op het probleem van het jonge geslacht gevestigd wordfc en Ibl'ijve. De jeugd van vandaag is de maat- jschappij van morgen en het is aan ons er voor te zorgen, dat die maatschappij niet minder, doch zeer stellig beter zij dan )die van heden. CD »Zzzzeg, ww waar is d d d de andere kant van de straat, hè »Ik weet 't niet, ik ben vreemd hier.t die slecht zijn voor haar kinderen. De meeste móeders zijn goede moe ders. Maar vele moeders zijn te goed, dat wil zeggen, zij gaan te ver in haar goedheid en bereiden op die manier hare kinderen meer kwaad, dan goed. Daar heeft men bijvoorbeeld, de te medelijdende moeder. Alles wat haar kind doet is goed" en zij kan er zichzelf niet toe breDgen het te berispen. Ik her inner me een voorval, toen de vrouw van een zeer vooraanstaand man aan het wandelen was m6t haar kind Otndat het 't een of ander deed, wat niet mocht, gaf zij het een tik om z'n ooren, doch knielde oogenblikkelijk daarna neer in de sneeuw om hem vergiffenis te vragen en beloofde het, dat zij het nooit meer cou slaan. Nonsens. Het is allerbelangrijkst, dat een jong menschelijk wezen de wetten van het heelal, zoowel moreele, als financieele, leert kennen en respecteeren. En als een moeder deze wetten niet erkent en haar kind leert ze eveneens te erkennen. doet zij hem kwaad. Ik ken een zoon, die gelogen, gestolen en vrijwel alles uitgevoerd heeft, wat niet in den haak is, maar die nog steeds de oogappel van zijn moeder is Wat die jongen noodig heeft, is een stevige Ïiortie straf voor zijn zonden, maar hij oopt altijd naar zijn moeder toe en ont loopt op die wijze de straf voor zijn misdragingen. Een ander soort moeder, die haar zoon kwaad doet, is zij, die hem niet wil laten gaan, wanneer hij den maunelijken leef- ijd bereikt heeft en een vrouw zoekt. Soo'n moeder tracht haar invloed op lem te blijven behouden en het resul taat is, dat haar schoondochter jaloersch vordt. Een der meest essentieele elementen in goed moederschap is, den jongen vogel te laten probeeren zijn eigen vleugels uit te slaan, als hij er oud genoeg voor ia. Een moeder moet zichzelf goed in be dwang houden en moet de onvermijde lijke wetten kennen, die een ziel regee- ren. Zij moet verstandig zijn en toezien, dat haar zoon aan die wetten gehoor zaamt. Het is voor zijn bestwil, dat zij die wetten spoedig leert kennen en zorgt, dat hij er naar leeft. Zij mag hem zeer zeker niet verhinderen, dit te doen. Zeer dikwijls zorgt een toegewijde moe der ervoor, dat haar kind een zacht tikje krijgt, als hij werkelijk een fikschen Bchop noodig heeft. Ten slotte doet de hartige schop hem meer goed, dan dat kleine tikje. Het is een feitl we onze lezers dienen te wijzen. Een om mekeer, die voor onze veehoudlers van groot belang belooft te zijn. Me|n; is n.l. tot het inzicht gekomen, in Duitschland, en elders, dat een rijke stikstofgift op' hooi- en weilanden de rentabiliteit van liet bedrijf zeer kan verhoogen. Voorheen waren de landbouwkundigen van een te genovergestelde meening. De bekende Duit- sche prof. Dr. Paul Wagner b.v. was al lerminst een voorstander van. bemesting, van het grasland met stikstofdat was te duur en kon niet uit; de klavers die be hooren tot de vlinderbloemigen, en. de vrije stikstof uit de lucht kunnen betrek ken, konden wel in de sfikstofbehoefte der grassen voorzien. Maar de praktijk leerde anders. Op het zand zagen vele, landbouwers zich genoodzaakt hun gras landen door teruggang jaar op jaar, om de zooveel jaren die gronden te scheuren eh er een tijdlang bouwland van te maken. Zelfs een rijke bemesting met Kali, piios- phorzuur en kalk kon de graslanden, ook al ontbrak het niet aan een. goede water voorziening, niet voor achteruitgang 'be hoeden. Prof. Wagner verkondigd den kaatsten tijd, op grond van opgedane er varingen een andere leer. Nu heet h(et: Be mest uw grasland rijkelijk met Stikstof. Ge verkrijgt daarvoor niet slechts een zeer verhoogde opbrengst, waardoor reeds de kosten alleszins vergoed worden, maar ook de kwaliteit van gras en hooi wordt beduidend grooter. Het laatste wil zeggen dat het eiwitgehalte van het gewas belang rijk stijgt, en de veehouder derhalve min der krachtvoeder behoeft. Thans is het hooi zeer dikwijls van onvoldoende kwa liteit, zoodat bij voeding daarmee een in tensieve melkproductie niet mogelijk ijs. Proeven in Duitschland en. andere lan den, ook reeds ten onzent, genomen, heb ben de beweringen van dr. Wagner beves tigd. Het is gelukt door een sterke stu- stofbemesting het eiwitgehalte van het; hooi van 10 a 112 pCt. op te Voeren tot 23 pCt. Bij een zeer krachtige bemesting oogstte men in 5 sneden, per Hectare 14000 K.G.; de 2e snede daarvan bevatte ruim 25, de 5e snede zelfs ruim 281/!2 pCt. eiwit. Een ander voorbeeld: toen bij een proef neming per H.A. 20 tot 30 K.G. stikstof werd gegeven (lét welwe noemen hier geen meststof, maar het gehalte van stik stof), gaf elke K.G. stikstof een stijging in de melkopbrengst met 16 L.; wero 40 tot 60 K.G. st/kstof aangewend, dan kon. men rekenen op een verhooging der melk opbrengst met 24 L. per K. G. stikstof. Hier wordt dus den veehouder een middel aan de hand gedaan om hun. win sten uit den stal in beteekenende mate te vermeerderen. Vooral nu de stikstofmest stoffen in aantal zijn toegenomen en steeds meer met elkaar concurreeren, kan de| landbouwer hiermee zijn voordeel doen. Terecht stond G. B., koopman te Eethen, beklaagd van overtreding der Vleesch- keuringswet, door vleesch te vervoeren dat niet was gekeurd en niet voorzien dus van 't keuringsstempel. Het O.M. by het Kantongerecht te Heus- den had tegen verdachte f.250 boete ge- eischt. De uitspraak van den Kantonrechter was f 75 boete. 't Zat zoo Op een Zaterdagmiddag stierf by den landbouwer J. A. v. d.S. te Eethen een schaap. De eigenaar wilde het nog vlug voor den Zondag opgeruimd hebben en nam daartoe de vereischte maatregelen. Hij liet een kuil maken om het doode dier er in te begraven. Hij ontbood den koopman G. B. om de huid van het schaap te ver- koopen. B. kwam, wilde het schaap en mocht de huid voor 75 cent meenemen. De rest werd in den kuil geworpen. Getuige G. v. d. Berg had gezien dat verdachte het schaap van pooten, kop en botten ontdeed en het vleesch meenam in een baalzak. Verdachte ontkende. De eigenaar was van oordeel dat het toch geen honden konden zijn geweest die 't vleesch hadden afgesneden. De beenderen lagen op een hoop in den kuil geworpen. Verdachte bekende ongestempeld vleesch te hebben vervoerd bestemd voor zijn hondje. Het O. M. wees op de groote beteeke- nis der Vleeschkeurlngswet. Het is noo dig dat overtredingen daartegen streng worden tegengegaan. Eisch bevestiging van het vonnis f 75 boete. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL Uitspraken van strafvonnissen op 17 en 22 Maart 1927. - StraatschenderijA. v. d. M. te Aalst, f8 of 8 d. DrankwetJ. H. v. H. te Zuilicheoa, f 25 of 25 d. Overtreding betreffende de veldpolitie: D. J. v. d. H. te Gameren, f3 of 3 d. K. J. v. B. te Brakel, f 2 of 1 w. t. A. P. V. Gameren J. W. V. te Ga meren, f 2 of 2 d. en f 10 of 10 d.A. v. M., idem, f 8 of 8 d. A. P. V. ZaltbommelJ. v. d. L. te Zaltboramei, f20 of 20 d. j ArbeidswetJ. v. H. te Hedel, 12 X f2 of 12X2 d.Z. d. N., te Ammer- i zoden, f 3 of 3 d. Vischery wetT. v. d. M. te Gameren, f 8 of 8 d. Motor- en RywielregiementN. v. d. L. te Brakel, f10 of 10 d.C. A. v. V. te Hedel, f 8 of 8 d.A. S. te Zalt- bommel, f 3 of 3 d. Stikstofbemesting; van Grasland. Er is een ommekeer waar te nemen in de bemesting van het grasland, waarop Oude vrouw: »Kjjk eris, Janus, een vallende ster Oude man >Zie je nou welEn laat me je nou nooit meer hooren zeggen, dat er hier geer. vertier is BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. DiefstalH. v. L., Eethen, 2 maanden gevangenisstraf. EN TOEN WAS DE PRET UIT. J. de P., chauffeur te Waalwyk, stond terecht wegens wederspannigheid. Met Vastenavond was hy 's avonds om elf uur dronken uit en liep te zingen. De politie wilde hem meenemen, doch daar verzette hij zich tegen. En toen was de pret uit. Hy staat overigens gunstig bekend, er valt niets van hem te zeggen. Wegens wederspannigheid luidde de eisch van het O. M. f 35 boete. Verdachte beweerde, dat hy zich niet zoo ernstig zou vei zet hebben, indien de politie hem niet met een gummistok had De officier merkte op, dat verdachte zeer woest en ernstig wederspannig optrad en er geen aanleiding was de politie te beleed igen. De uitspraak luidde f 20 boete te ver vangen door 14 dagen hechtenis. ANDEL, over Maart. Geboren: Antonia, d. van G. Schouten en A. v. d. AnkerHendrika, d. van C. de Fyter en P. Schouten Jannetje, d. van A. Duister en A. Vos Jannigje Grardina, d. van A. J. A. Smits en J. Verhoeven Machiel, z. van H. Crielaard en M. v. Veen Mechelina, d. van T. Tankens eo M. M. Schouten. Overleden: Otto Bouman, 49 j., echtg. van H. van de Wetering. WOUDRICHEM. Ondertrouwd: Jan van Heukelom, 27 j., en Catharina Havelaar, 24 j Overleden: Altda van Straten 84 j., wed. van J. A. de Joode Arie van Vugt, 84 j., echtg. van A. A. van der Giessen. NEDERHEMERT, over Maart. Geboren: Jan, z. van M. H. v. d. Heyden en N. LochArie, z. van M. F. H. den Boer en G. Schreuders. Overleden: M. van de Werken, 42 j.A, van Veen, 5 mnd. VEEN, over Maart. Geboren: Jacobus Dirk, z. van Duister en M. van Wyk Lyntje, d. van L. van Ryswyk en J. A. H. Vervoorn. EEN VREESELIJKE BRAND. 120 huizen afgebrand. Te Korosmezo in Hongarije zijn 120 huizen in dezelefde straat afgebrand. Er zijn vele slachtoffers. o— DE CHINEESCHE WARWINKEL Amerikanen beschieten koelies. Volgens een draadloos bericht uit Hang- kiang heeft de wacht van Amerikaansche mariniers, die aan boord van het Ameri kaansche s.s. „Chinan" is geplaatst, met een machinegeweer op een uit koelijés be staande menigte geschoten, die trachtte zich van het schip meester te maken. Drie koelies werden gekwetst. Tientsing door Tsjang Tso Lin genomen. Officieel wordt gemeld, dat Tsjang Tso Lin's troepen Tientsing hebben genomen, 3 3 ZWART MET 2 WITTE VOETEN EN KOL dat is gdelegen op 200 mijlen ten Noorden van Hankau. Naar men meent te weten, is hij thans niet voornemens verder voor uit te rukken, wegens het gevaar, dat zijn flanken bedreigt, en zal hij in den loop der gebeurtenissen bij de Zuidgrens van Sjanghai afwachten, waar de nationalisten in Noordelijke richting oprukken. IN DE BIOSCOOP. Pardon, mevrouw, maar zoudt U mis schien een beetje minder luid kunnen hoesten, dan kan ik uw vriendin beter de teksten hooren voorlezen Ook de Duitschers in ongenade. Ook de Duitschers die' tot nu toe ge spaard zijn gebleven van de uitingen van vreemdelingenhaat der nationalisten, be-> ginnen nu overal in het dal van Yangtse er onder te lijden. Tsjangsja wordt reeds door de Duitschers ontruimd, omdat de over lie etching der nationalisten hun el- ken handel met het buitenland onmogelijk maakt. In verschillende plaatsen langs de Yangtse komen incidenten voor, die er op wijzen, dat ook de Duitschers bij de nationalisten in den ban zijn. o OPSTAND. De opstand in Marokko. De opstandige beweging in de Spaansche zone breidt zich steeds meer ui£. Een afdeeling van 400 Spanjaarden moet door de opstandigen zijn omsingeld, bij wie zich reeds andere stammen hebben aangesloten. Te Cerga is een transport van 87 gewon den aangekomen, die bij de gevechten, van de laatste dagen buiten gevecht zijn. gesteld. o— DROOGTE IN TRANSVAAL. De landbouwers in de Letaba-vallei heb ben geweldig van de droogte te lijden. Een paar maanden geleden, is er eenige re gen gevallen, maar sinds heeft de aanhou dende droogte alle kans op eenigen oogst vernietigd. Waar alle rivieren geheel of gedeeltelijk droogstaan, is het wild meer en meer naar de bewoonde streken getrok ken, en zoo zijn ook de leeuwen, gevolgd, aan wie reeds menig stuk vee ten offer is gevallen. Zelfs bij troepen worden ze waargenomen. o— BELGISCHE KABINETSRAAD De corresp. van de N. R. Ct. te Brus sel medt: In den Maandagmiddag, onder voorzit terschap van minister-president Jaspar ge houden kabinetsraad heeft de minister van buitenlandsche Zaken, Vandervelde, die de vorige vergadering, de eerste na de ver werping van het Ned.-Belg. verdrag, we gens zijn reis naar Weenen niet kon bij wonen, een uiteenzetting gegeven van den internationalen, toestand en speciaal van de betrekking, tusschen Nederland en Bel gië geschapen door het votum van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Over de in deze kwestie door de Belgische? regeering aan te nemen houding werd door de ministers bondig van gedachten, gewis seld, maar een definitief besluit werd: niet genomen. Wel blijken er in den schoot van den raad stemmen te zijn, opgegaan tegen de internationalisatie van het Bel- gisch-Nedcrlandsche vraagstuk en voor het afwachten van een Nederlandsch voorstel tot hervatting van de onderhandelingen op een nieuwe basis. De meerderheid zou echter nog steeds naar de internationalisa tie van het probleem overhellen. De ministerraad heeft zich beziggehou den met de situatie, welke ontstaan is door de verwerping van het Ned.-Belgisch verdrag door de Nederlajndsche Eerste Kamer. In afwachting van nieuwe onderhan delingen besliste de ministerraad, dat de aanleg van het kanaal Antwerpen-Luik' niet langer kon worden, vertraagd daar de verbinding te water tusschen Antwerpen en den Rijn verzekerd dient te worden. Bij de regeering is een plan aanhangig gemaakt voor den aanleg van dit kanaal, dat het Antwerpen-Moerdijkkanaal, waar in het verworpen verdrag voorzag, moet vervangen. Een betooging te Brussel. De raad der Ligue Maritime Beige deelt mede, dat op Zondag 10 April in de Magdalenazaal te Brussel een „groote m* tionale manifestatie zal gehouden wordei voor de vrijheid der Schelde. o— ONWEER IN ITALIË. Bliksem in een kerk geslagen. In een dorpskerk nabij Genua, sloe£ tijdens een hevig onweer, de bliksem in.J welke langs de klokketouwen zijn weg naai binnen vond, waardoor het orgel scheurde en een priester gewond werd. Daarna nam hij zijn weg langs het p.aj fond van de zijkapel en vervolgens dooi de sacristie, waardoor twee kolommen var het altaar instortten en drie pripsters licht werden gewond, Een meisje kret een lange streep over haar hals, terwijl dd kousen van een ander meisje verbrandden! Verschillende kerkbezoekers kregen brand! wonden aan de voeten. Onmiddellijk wero een dankstonde gehouden, omdat van di honderden aanwezigen, geen enkele ernstij gewond werd. Doos 50 ct: Keelpijntabletten 30en60ct TREIN GEPLUNDERD. Een passagierstrein van de national! Mexicaansche spoorwegen is nabij Obregojj geplunderd. De meeste passagiers werdej gedwongen hun geld en. juweelen af geven, terwijl ook de 'bagagewagen geh; leeggehaald werd. BIJ APOTH. EN DROGISTEN i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6