Eerste Blad [e Kus van Pharao balsem en ver«etente ^and VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. onnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en beo per post beschikt fl.40. Afzonderlyke Immers 6 cent. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4698 Woensdag 13 April 1927, Int. I fleiooï* no. 19. Postrekening: no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. iuiteiilaiiüscli Overzicht. De toestand in China blijft nog steeds rwart en toont nog weinig verbetering, kens doen, zich weer incidenten voor den toestand nog ingewikkelder maken. De inval, dien de politieagenten en sol- Iten van Tsjang-Tso-Lin een korten tijd |leden in de sovjetgebouwen te Peking ben gedaan, waarvoor zij de toestem- Ing kregen, van de mogendheden, blijft Iröering wekken,. Ditzelfde geldt met trekking tot het sovjet-consulaat te anghai. Wat deze laatste aangelegenheid [treft, lichten Londensche telegrammen over in, dat de Amerikaansche voor- \r van den, gemeenteraad te Sjanghai ledeelingen heeft verstrekt inzake de ilitiemaatregelen, die ten. aanzien van het Ivjet-corisulaat werden, getroffen. Zoo- a de commissaris van politie hoorde van n raid van Tsjang-Tso-Lin's troepen op t sovjet-gezantschap te Peking heeft hij, ngezien hij tevens beschikte over ge- chtige inlichtingen omtrent de zeer vij- dige houding tegenover het sovjet-con- |laat te Sjanghai en de activiteit, die dit ;tituut ontplooit, ter plaatse stappen ge- [an teneinde het onder bewaking te stel- De commissaris heeft rondom het iouw posten uitgezet. Ingevolge het ver- ;den van den consul, dat een aanval geschieden op het consulaat, heeft voorzitter van den gemeenteraad dezen imissaris de instructie verstrekt deze [chtposten te versterken en alle binnen- lende en vertrekkende personen te on- |rzoeken, teneinde na te gaan, of zij wa- ls bezitten. |De vorenvermelde incidenten, evenals de ere actie in China tegen sovjet-agen- wekken in hooge mate de ontstemming Moskou. De Russische regeering acht- deze gebeurtenissen, zelfs een voldoende leiding om den Chineeschen zaawge- Itigde te Moskou een nota te doen toe fen, waarin verscheidene Russische be- [aren zijn vervat. O.a. wordt verlangd, de verschillende Russische gebouwen, [stond door de Chineesche militairen zul- worden verlaten en dat den gearres- Russen eveneens onverwijld de vrij- |d zal worden hergeven,. Teruggave van hetgeen in, beslag is genomen1,, is ver één der nadrukkelijke verlangens, die le Russische nota worden geuit. Totdat :e eischen zullen zijn ingewilligd, wor de Russische zaakgelastigde en, het ïsische personeel teruggeroepen. milLLKT»?*. door P) RICHARD GOYNE. HOOFDSTUK XIII Slot. i u is deze vertelling geëindigdi, ijna geëindigd. Er kwam een koning armoede voort en zijn groote moed en macht van zijn 'Zwaard maakten hem1 rao van Egypte. Zijn naam was Toet- h-Amen. En voor zeven, jaren regcer- rij op den troon van zijn, land en net ïn zeven jaren van geluk en voorspoed, r in het glorietijdperk van dit geluk m een donkere wolk den hemiel ver teren, want Toet-Ankh-Amen werd op ziekbed geworpen en er was geen ge- heer, die voldoende kennis bezat, om te genezen, zoodat de jonge koning zaam maar zeker grafwaarts gesleept 1. Heilig waren de uren, dat de schoo- Rana in de ziekenkamer zat, haar te armen om Toet-Toets hals gestren-J haar wing tegen de zijne en zi|' ;n zwijgend beseften, dat de woordenA Sampi bewaarheid zouden worden, haar vreeselijke profetie evenzeer tot lelijkheid zou worden als de roem Toet-Ankh-Amen. I 1 en jaren zult gij regeeren,.... oh, pte en dan zullen de volkeren om u Het schijnt dat slechts enkele consu laire geëmplyeerden in Peking zullen blij ven. Hieruit kan inmiddels tevens wor den afgeleid dat de diplomatieke relaties tusschen Moskou en Peking, als uitvloei sel van de nota, niet volkomen worden verbroken. Het trekt verder de aandacht, dat de Russische nota die evenmin nalaat den in val te karakteriseeren als een brutale schen nis van het internationaal recht, er afzon derlijk op wijst, dat, al zou Moskou weer- wraakmaatregelen kunnen nemen, het hier nochtans van afziet, omdat men te Mos kou inziet, dat de werkelijke verantwoor delijkheid niet bij! de Chineesche autori teiten berust, maar bij de „buitenlandsche imperialisten", wier speelbal de Peking- sche overheden worden genoemd. Afgewacht moet nu worden, wat de Chi neesche autoriteiten zullen doen; zullen zij den Russen genoegdoening verschaffen en waken voor herhaling der gebeurtenis sen? Of zullen, nu de Russische nota ditmaal vrij gematigd is gesteld, de Pe- kingsche machthebbers hierdoor worden aangespoord op dezelfde wijze als tot dusver voort te gaan? En zal China's di plomatieke vertegenwoordiger te Moskou zijn pas vragen,? Dit zijn alle vragen, die rijzen en. waarop een misschien re^ds nabije toekomst het antwoord zal geven. ir -g Hoe heerlijk om met 1% I f\ CTp|*B mooi weer langs de 4 wegen te rijden, alle g I beslommeringen te nieten van de mooie natuur en de ge- A M zonde buitenlucht. UC 4 Maar elke medaille heeft zijn keerzijde. Velen hebben last van zadelpijn en stijve spieren. Wist U niet, dat Kloosterbalsem ook daarvoor prachtig en afdoende helpt Neem een pot Akker's Kloosterbalsem (60 cent) mee in Uw zadeltaschje en Uw fietstocht wordt een ongestoord genot. En als ge het ongeluk hebt U te bezeeren of te verwonden, doe er dan dadelijk wat Kloosterbalsem op, die de wond zui vert en geneest. Dan zult gij begrijpen, waarom men van Klooster- J J balsem reeds gOlld ZOO jOCd jaren lang zegt: ff SfinnenhuHl ROOFMOORD. De roofmoord te Zuidwolde. Omtrent de ontdekking van deze mis daad, meldt de „Meppeler Courant" nog de volgende bijzonderheden,: Het was verschillende menschen. opge vallen dat meergenoemde R. zich seaert de vermissing van De Wit uitgaven, veroor- rouwen en uw ziel zal uw lichaam ver laten en uw lichaam zal begraven worden in de tombe, welke uwe slaven reeds voor u bouwen, in de Vallei der Koningen... En zoo was het, dat op den laatsten dag van het laatste jaar der zeven, Toet- Ankh-Amen stil afscheid van het leven, nam en heenging in de eindeloosheid van de purper glanzende woestijn.... Thebes was getroffen door groote smart en zonder ophouden werd er gebeden in den tempel van Karnak, en bracht het volk groote offers voor de rust van zijn Pharao. Egypte had vele overheerschingen ge kend... vele koningen ook... maar nimmer een van zoo groote goedheid en kiennisi, als Toet-Ankh-Amen. En door de groote liefde welke het volk in zijn h!art koes terde voor den monarch, verzamelde het zich voor het beeld van Amon en bad, dat de laatste eer, welke mien den gestor ven koning zou bewijzen,, onvergetelijk! en grootsch zou mogen zijn. En, op ze keren dag begon er van Thebes ufit eerr processie, welke zich strekte tot vier in de woestijn en leidde naar de Vallei der Koningen vanaf den tempel van Karnak. Hier rustte, in een w.eelderig ingerichte tombe het gebalsemde lichaam van den vorst. Bleek en verslagen, lag Rana naast het graf van haar geliefde. Heete tranen ontrolden aan haar treurige oogen, en al leen zij besefte, hoe edel en gcfed de jon ge koning was geweest, want voor haar had hij alles en alles gewaagd Achter haar stond El Caleb verzonken in gepfins. Zeven jaar, dacht hij stil, en ondanks dat bracht hij meer geluk en heil, dan an- loofde, die hij anders niet in, staat was te doen. Algemeen was toch bekend, dat R.'s financieele positie verre van, roos kleurig was. Den laatsten tijd scheen, daar in op een voor het publiek onverklaar bare wijze verbetering te zijn gekomen. Moest vroeger b.v. een leverancier van voederartikelen enz. nog wel eens lange- ren tijd wachten op betalin,g zijner reke ningen, de laatste paar maanden betaalde R. meest alles contant. Bovendien zou hij onlangs een gramofoon en een nieuwe naai- naaimachine hebben gekocht. Vroeger kon R. zich zoo iets niet verschaffen. De politie zocht tusschen de buitenge wone uitgaven van R. en de vermissing van De Wit verband en haar vermoeden, dat R. van deze vermissing wel eens meer kon weten werd sterker, toen, haar uit den diefstal van de koeien, en de wijze, waarop hij dien diefstal zoo langen, tijd1 ge heim had weten te houden, bleek, dat R. sluw en voor „geen kleintje vervaard was. Volgens de bekentenis van de vrouw moet haar man op den bewusten, dag in hun woning met een dubbelloops jacht geweer de Wit hebben doodgeschoten. Het geweer is door de politie in be slag genomen. o— HOOG WATER. Te Terwolde is bij het stoomgemaal al daar de groote afvoerpijp in de IJseldijk stuk geraakt, tengevolge waarvan het ge maal niet kan werken,. Door de aanhou dende regens is het binnenwater zeer ge stegen. Het water staat een halven, meter boven den normalen stand. Het afwate ringskanaal is bijna geheel gevuld, ter wijl in Broekland de weteringen reeds overloopen en het overtollige water groo te schade aanricht. Men meldt uit Grave: In verband met den watertoestand is in opdracht van het gemeentebestuur van Crave een autobusdienst ingesteld op den Elftweg (gedeelte rijksweg Grave—Den Bosch.) Voor niet met den weg bekende automobilisten is het des avonds gevaar lijk den provincialen weg CraveVelpen Elftweg te passeeren. Uit Tiel: De uiterwaarden buiten de Zomerkade zijn tot groote schade van de pac.iters overstroomd. De veerdammen staan on der, zoodat de pont buiten dienst is ge steld. De verbinding tusschen. beide oevers heeft thans plaats met de stoomboot „Gijs- bert Stout" dere Pharao's konden bereiken in, hun gansche leven. Hij vond zijn land versto ken van al het goede en vandaag is Egypte rijker en gelukkiger dan ooit... Toen Toet-Ankh-Amen uog een jonge man was zag ik in zijn oogen het licht, van zijn groote bestemming en, wilskracht., gij deed alles, Toet-Ankh-Amen, wat een mensch maar doen kan., voor mij zijt gij een vriend geweest... voor Rana een edel echtgenoot en verdediger... voor Amon een trouw en oprecht dienaar... en voor het land en het volk waart gij een redder.... vaarwel, oh vriend, rust in vrede. Hij keerde zich om naar duizenden toe schouwers en hief de handen op. Alle hoofden waren gebogen en, El Caleb bad voor Toet-Ankh-Amens rust. Dan wendde hij zich tot Rana, die hij aanzag met een blik vol groote, eerlijke vriendschap. Deze dag zal voorbijgaan,',' o schoonste, zooals al /e vroegere dagen zijn gegaan. Uw koning is met hen vertrokken,, maar Amon zal hem beschermen op de plaats waar zijn ziel vertoeven zal. De adem der eeu wigheid is sterker dan de macht der men schen. Komt mee. Laat ons vertrekken van hier en in de stilte onzer kamers herdenken wat Toet-Ankh-Amen voor ons is geweest. Amon zal zijn rust bescher men... Amon is god... Amon is goed. Rana knikte willoos met het hoofd en gehoorzaamde. En niet eerder dan toen. d£ nachtelijke stilte gevallen was, sprak zij een enkel woord. Dat woord was Amon. Toen toog zij weder met El Caleb naar de Vallei der Koningen en, toen de be roemde krijgsman haar bij den ingang wachtte, trad Rana alleen de groote doo- Uit Boxtel Door de vele stortregens zijn de rivie ren de Aa en de DommeL dermate gezwol len, dat zij op verschillende plaatsen buiten hare oevers getreden zijn. In de omgeving van Eindhoven en Boxtel heeft men hierdoor veel last van het water en staan vele landerijen en verschillende bin nenwegen. blank. o— AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Aan brandwonden overleden. Te Ruurlo is het driejarig kind van de familie S., dat in een pot met kokend wa ter viel, aan de bekomen brandwonden overleden. o— MISHANDELINO Het blijft toch in de familie. Te Looveen (Dr.) heeft Vrijdag de ar beider S. in een twist zijn, oom met een schop een ernstige wonde aan den hals toegebracht en hem tevens het rechter oor gespeleten. De patiënt is in, het zie kenhuis te Assen opgenomen. Het zwakke geslacht. Vrouw E. te Winschoten heeft eenou den man haar huurbaas Oosterveld, die zeide, dat de huishuur verhoogd moest worden, met een scherpe bijl een ern stige hoofdwonde toegebracht. De vrouw is gearresteerd. o— INBRAAK. Te Mille isi ngebroken in de woning van den winkelier Th. Gerritsma. Een geldkistje met naar schatting ongeveer f 500 is ontvreemd. Het kistje is terugge vonden met als inhoud nog slechts ee- nige dubbeltjes. o KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Hooge straffen voor melkvervalsdiing. Tegen een melkverkooper te Heusden, die melk had verkocht, vervalscht met 60 f|Ct. water, werd door het O. M. een boete van f 1000 geëischt. Een melkverkooper te Tilburg, die reeds 4 maal wegens melkvervalsching werd ver oordeeld tot geldboeten, werd thans ver oordeeld tot 1 maand hechtenis. o— 'N WERVELWIND Veel schade aangericht. Donderdagavond circa 7 uur heeft nabij Veenendaal een wervelwind gewoed. Van de boerderij van de Gebr. Bruinehorst werd het halve dak afgerukt en van de in de nabijheid staande schuur werden alle pannen afgelicht. De even verder staande boerderij van B. Drost bekwam weinig schade, doch de juist nieuwe uit steen opgetrokken schuur werd uit elkaar ge- denkamer binnen,... Daar zonk zij machte loos ineen en staarde zonder besef naar al het goud, dat haar omringde. Haar wasbleeke wangen waren, nu droog er zou den geen tranen meer in haar oogen1 zijn. Zij ging naar buiten, en zonk daar weder neer in het zand der woestijn,. Zij zag den rooden zonnékogel langzaam kwij nen aan den horizon. Zij zag het maanlicht komen in een mantel van sterren en zij zag den tijd terug, toen zij alleen door de groote woestijn was getogen om Rah Neb en Toet-Toet te waarschuwen voor den toorn des Pharaö's, den toorn... en zij hoorde den jongeling weer zeggen.: Voor jou zal ik een vriend en een, minnaar zij'n en gij zult de koningin, van mijn hart zijn, en gij zult niets dan geluk vinden op de wereld en liefde in mijn hart En de adem van Rana stokte. Zij zag den dag in den tempel, toen zij aan den brandpaal gebonden werd... en weer later, den dag toen zij met Toet- Toet neerknielde voor het 'beeld van Amon en de hoogepriester, en toen de hooge - priester hun huwelijk inzegende en de wolken aan den hemel verduisterden haar visioen en deden, de vreugde der herin nering overgaan in diepe smart. De wind stak op en het woestijnzand woei pijn lijk in haar mat gelaat... Drieduizend jaar... een ander ras... éen nieuwe wereld., en vreemdelingen,, dije komen tot uw graf, die het schennen, zul len in al zijn heiligheid.... O, mijn geliefde, spreek Toet-Tcet, ver los mij van mijn smart... Toen scheen het, alsof van verre een, zachte stem weerklonk. Rana, liefste, ik hoor je... kom tot mij... slagen en het dak lag circa 230 M. ver der, totaal verpletterd. Verschillende boo- men werden van een hoogte van oijtoa 2 M. totaal afgedraaid. De wervelwind, die slechts enkele seconden, duurde, kwam! uit W. richting en schijnt een smalle strook van enkele honderden meters breed te gevolgd te hebben. Hij strekte zich uit over een afstand van, ongeveer 1 K. M. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o— DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Voor de Tielsehe rechtbank. Als verdachten in den, dubbelen moord omstreeks 23 Dec. 1923 te Culemborg, ge pleegd op Thomas v. Wiggen en zijn zus ter Gerrigje v. Wiggen, zijn voor de Tiel sehe rechtbank tegen 25 April a.s. ge dagvaard J. Vroege en K. Sweeris. Beiden bevinden zich sedert einde Maart van het vorig jaar in voorloopige hechte nis. Van de zijde van het O. M. zullen 33 getuigen worden gedagvaard. De raadsman van J. Vroege is mr. H. J W. van Esveld; die van Sweeris mr. J. vat Nes, beiden te Tiel. o— IN TE HOOGE WACHTKAMER. In den laatsten tijd worden bij de Ne- derl. Spoorwegen herhaaldelijk klachten ontvangen, over het verblijf van reizigers voorzien van plaatsbewijzen, derde klasse in de le of 2e klasse wachtkamers. De directie heeft nu bepaald, dat zooveel mo gelijk op ongeregelde tijden controle in dei wachtkamers moet worden gehouden, waarbij echter met tact moet worden opge treden, zoodat het publiek binnen korten tijd tot de wetenschap zal komen, dat het gebruik moet maken van de wacht kamer van de klasse, op zijn plaatsbewijs vermeld. —o— TWEEMAAL STEMMEN Die vlieger ging niet op. Een juffrouw die tweemaal wilde stem men. Zij had des morgens gestemd, dpCh kwam des middags op hetzelfde stembu reau in den Haag met de oproepingskaart van iemand anders. De voorzitter ont dekte den toeleg tijdig, en wist te voor komen, dat de juffrouw opnieuw een stem uitbracht. Overwogen wordt of te gen de juffrouw een strafvervolging kan worden ingesteld. Nog niet erg op de hoogte. Als een staaltje van de verregaande on beholpenheid moge dienen, dat aan het stembureau aan de Brasserkade te Delft een vrouw ontzaglijk veel tijd noodig had voor het roodmaken van. haar hokje. Na dat ze na verloop van, meer dan een kwar tier nogmaals gesommeerd was, om plaats en op dit oogenblik drong er een koud en vlijmscherp voorwerp in Rana's borst en in haar hart en in haar ziel... en En in den morgen,, toen de zwijgende wachters onder aanvoering van, El Caleb, doordrongen tot in de groote, weelderige tombe in de Vallei der Konijngen,, toen ruisciite in de woestijn het smartelijke! doodsbed van een jonge en. schoone vor stin, die in alle eenzaamheid was heen gegaan in de eindeloosheid van. het pur peren verschiet.... heengegaan om hem te volgen, die haar lief was geweest boven alles. En men vertelde, dat ook Rana haar tombe gevonden had, een kille, sobere tom be der natuur... de woestijn. Het grenzen- looze zandpad der woestijn, dat soms goud is en soms grijs, soms purper en soms paars... ejnr als er geheimen zijln ini de oneindigheid der wcestijin, geheimen, welke door menschen zijn ontdekt... zijn er toch nog andere, die nooit 'en.' door nie mand zullen worden opgehelderd, gehei men van de grijze oudheid,' die diep en. gesloten blijven, als de woe'stijin zelve... Uit het verre verleden en- ook uit de verre woestijn komt de roman van Toet- Ankh-Amen en Rana, maar het is deni menschen niet gegeven te bcséfflen hoe schoon de liefde van dit jon we konings paar was, drie duizend jaar geleden to het land van Thebes... En toch is er nimmer iets nieuws in de geschiedenis van Toet-Ankh-Amen, die voor een wijle regeerde over het uitgestrekte rijk. van Egypte, is de geschiedenis van man nen en vrouwen aller rassen, aller spra ken, aller jaren... tot op dezen dag. EIND E. oor het Land van Heusden so stnat ei |g Buielervaarl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1