Tweede Blad voor het Land ran Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. LENTE! TOB NOOIT HOEKJE. MIJMHARDT'S Hoofdpijn- Parlementair Overzicht. Ingezonden- Rechtzaken Plaatselijk Nieuws tabletten BEHOORENDE BIJ HET De Tweede Kamer politiseert. Intermezzo of geen intermezzo. Minister Slotemaker ondervindt te genstand. Coalitie, keer terug. Van een kamerlid, dat dood thuis kwam. Of het aan de in de lucht hangende Statenverkiezingen lag, weet ik niet, maar we waren in de Eerste, zoowel als in de Tweede Kanier heel erg principieel-poli- tiek en de regeeringspolitijek werd her haalde malen onder het zoeklicht genomen, terwijl menige verzuchting: „Coalitie, keer terug" werd vernomen. De wetsontwer pen aan de' orde lagen er dan, ook wel toe. Daar was nu het wetsontwerp be treffende wettelijke voorzieningen, teglen besmettelijke ziekten. De oorspronkelijke conceptie van dit voorstel bevatte o.a.j een regeling, die de mogelijkheid schiep, het gewetensbezwaar tegen inenting te ont zien. Neen, zei het intermezzo-kabi.net, dat moet er uit, dat ligt buiten de gren zen van onze afgepaalde politiek. Waar op de heer Bijleveld, a.r., een amendemlent indiende, om toch aan de gewetensbezwa ren tegemoet te komen. Het ontwerp zelf had weinig voeten in de aarde. Mevr. de Vries-Bruins, s.d., diende een paar onbeduidende amendemen.tjes in, waarvan er een verworpen werd en twee aangenomen. Maar de quintessence bleef tochhet gewetensbezwaar, tegen de vaccinatie. Na een uitval jegens de a.r., wien hij inconsequentie verweet, opende ds. Ker sten, s.g., een scherp betoog tegen de viaccinatiédwang. Inenting was dwaze dwingelandij, roekeloos spel en gruwel. Toen kwam Minister Slotemaker over het amendement Bijleveld te spreken, dat hij buiten de lijnen vond liggen, welke dit kabinet zich stelde. Zou het worden aangenomen, de minister zou zich ernstig moeten 'beraden, of hij het ontwerp wel verder zotf kunnen verdedigen,. De heer Aalberse, r.k., vond het zui verder het amendement in te trekken, en er een initiatief voorstel van te maken,. Een monsterachtige en exorbitante stelling van de regeering, aldus bestempelde de heer Heemskerk, a.r., het standpunt van den minister en van de regeering. Want Mi nister Slotemaker had verklaard, dat hij geen enkel politiek element in, het debat had willen brengen. De voortzetting der behandeling was niet mogelijk wanneer principieele amendementen in het ontwerp zouden komen. De houding van, den mi nister was consequent in. de lijn, die de regeering getrokken had. Jawel, vond de lieer Heemskerk, maar die houding is niet begrijpelijk. Want al is het kabinet nuj extra-parlementair, daarom zijn de kamer- eden het nog niet. En de a.r. staatsman, protesteerde uit naam van alles, wat er iog van het parlementaire stelsel over is. De heer Albarda, s.d.a.p., nam den strijd- z reet van den heer Heemskerk over en zlerlklaarde, dat de regeering het recht nist, de Kamer te willen dwingen, zich <2 richten naar de lijnen, van het kabinet. XA: hebben wel een intermezzo-kabinet, naar geen intermezzo-parlement. En al leef de politieke strijd van de zijde der cgeeringstafel rusten, dat mocht niet gfe- ïscht worden van de Kamer. Dan was nog een warm pleidooi van den, heer t'ijleveld voor zijn amendement, terwijl -« heer de Visser, ch. er op wees, in ✓-elk een ongezonden parlementairen toe- tand wij zijn geraakt en hoe hij persoon- jk altijd gesteld was geweest op het be- eoud der coalitie. En nog was er geen «evaar voor den minister, want mét 01 gen 12 Stemmen werd het amendement ijlevekl verworpen. Maar daar kwam de 2er Lovinck, c.h., met een amendement m de kosten (facultatieve schadevergoe- ng aan z.g.n. verdachten en bacillen- t-agers, voorzoover zij on- of minvermo- snd zijn) niet door de gemeenten, maar zoor het Rijk te doen dragen en de bepef- ]ig tot on- of minvermogende te doen rvallen. En dit amendement werd, on- zanks 's ministers afwijzende houding aan- nomen met 54 tegen 12 stemmen, waar- k. de minister de behandeling deed schor- n, om na te gaan, of de heele regeling, »or bacillendragers uit het ontwerp ge- rht kan worden. Tenslotte werd ook g aangenomen het wetsontwerp op de - V. In de Eerste Kamer die nog steeds de Staatsbegrooting verorbert en nu de ver schillende hoofdstukken savoureert kwam minister de Geer een aantal belang wekkende mededeelingen doen,, eerstens over het Ned. Belg. tractaat, waarvan al leen minister v. Karnebeek het slachtof fer werd. Men had het namelijk de re geering en bloc kwalijk genomen, dat er geen eenheid ten opzichte van da)t ver drag had bestaan. Maar het verdrag was al geteekend. En daarom was de regeering verplicht geweest, het op de meest loyale wijze te verdedigen. Bij de kabinetsfor matie had het geen kwestie van overleg uitgemaakt, omdat het een moreele plicht geacht werd. En nu ten opzichte van, een nieuw tractaat? Het was de vraag, of er vóór 1929 weer een nieuw tractaat aan de orde zou komen, maar in ieder geval, zou de regeering er nu als éénheid te genover staan. Dan kwam de premier ook nog even het al te groote optimisme ten aanzien van de staatsfinantiën. dooven. Die vijf millioen overschot van de ontvangsten bo ven de raming i n de eerste twee maanden van het jaar waren verkregen, door de rij wielbelasting, die begin van het 'jaar bin nenkomt. Het werkelijk overschot was maar 1.8 millioen. Dat de financieels toe stand dus zoo gunstig zou zijn, ontkende hij. In verband met de handelspolitiek gaf de minister met betrekking tot de kwestie Philips (Frankrijk verhoogde de invoerrechten op gloeilampen) te kennen, dat het misschien mogelijk zou zijn, als tegenmaatregel een Fransch export-artikel in Nederland extra te belasten. Een. belang rijke zwenking in onze handelspolitiek dus. Eindelijk verdedigde de minister-pre sident nog de politiek van di(t kabinet, die nu eenmaal geen andere kon zijn. De heer Wibaut verweet de regeering, gebrek aan „pushing power" in tal van toekomstige werken o.a. den weg Am sterdam-Het Gooi. Het stond vast, dat de weg er komen zou, de financiën, wa ren er ook, de 10 millioen zouden ko men uit het Wegenfonds, en toch stond er op de begrooting 1927 maar 4 ton voor uitgetrokken. Na al die jaren van voorbereiding, ging men n,u eerst proefvakken maken. Hetzelfde was het geval met het Twente-Rijnkanaal. Oud-minister Colijn a.r., kon zich in het algemeen wel met het regeeringsbeleid vereenigen. Inzake de handelspolitiek be pleitte hij een gedifferentieerd tarijef tegen over de in steeds sterker mate belasten door het buitenland van Ned. producten. Dat was het best bruikbare en minst scha delijke tarief. De coalitie? De a.r. waren bereid te gelegener tijd aan de besprekin gen daartoe deel te nemen. Maar, deze dingen moeten groeien, en kunnen niet geforceerd worden, meende hij. De heer de Vos van Steenwijik cf.h., kwam alleen even verklaren, dat de c.h. fractie niets liever zou zien dan herstel der coalitie. Maar de heer Mendels verlangde er niet naar terug, vond een, gezonder basis de samenwerking van c.h., v.b. en conser vatieve R. K. Verder verdedigde hij een samengaan der s.d. en r.k., democraten. We eindigden nogal vroolijk, hoewel het onderwerp niet zoo vroolijk was. De heer Mendels becritiseerde n.l. het lichtvaar dig gebruik van vuurwapens door ma rechaussee en politie, waarbij hij verschil lende voorbeelden aanhaalde, van burgers, die per ongeluk doodgeschoten werden. En daar hij eenigszins doof is, opperde hij de veronderstelling, dat hij de kans Loopt, een agent wel eens niet te zullen kunnen hooren. en niet een kogel in zijn rug thuis te komen. De heer Hermans* s.d.a.p., vond deze veronderstelling nog| niet kras genoeg en opperde, dat zijn, partijgenoot wel eens dood zou kunnen thuiskomen. Waarna de Kamer schater de. En dat alles bij een streng onderwerp, als toch de Justitie-begrooting is. Bij Fi nanciën bepleitte de heer de Jong!, r.k. afschaffing van het banderollestelsel (ta baksbelasting) en vervanging door een hef fing bij de bron. Maar de minister wiist niet, of hij dien weg wel zou opgaan. En het bleef bij een vage toezegging, dat zal worden nagegaan, of het mogelijk zal zijn, de groote bezwaren, die het huidige stelsel aankleven, te ondervangen. Macht. Een zeer begeerlijk bezit, dat ieder op zijn manier deelachtig probeert te worden. Machtsbegeerte. Een buiten gewoon gevaarlijke aandrift, die reeds* heel wat ellende in de wereld hé je ft ge sticht. Het is de belustheijd op macht,, die de volkeren doet wedijvjeren, niet in, wetenschap en kunst, maar in. bewapening. Een zelfde verlanjfèn ligt ten grondslag aan de strevingen eener diplomatie, dije een overwegenden invloed op het wereld gebeuren voor het eigen land tracht te verwerven. De tactiek van menig politicus wordt eveneens dikwerf ingegeven door een zucht naar macht, naar versterking! der eigen partij. En in het leven, der ge wone staatsburgers speelt de machtsbe geerte een niet minder groote rol. Zij ver bittert de verhouding tusschen superieu ren en ondergeschikten,, zij ondermijnt de goede verstandhouding tusschen lieden, die geen enkele gegronde reden hebben om niet goed met elkaar op te schieten. Wij allen, stuk Voor- stuk, zfijn belust op macht. De één stelt zijn doel alleen wat ruimer en grootseher dan de a;nder. De staatsman wil macht over de massa, de, koopman wil macht veroveren door ae verwerving van geld, een derde probeert zijn machtsverlangen te bevredigen door het oefenen van persoonlijken invloed op anderen of door het tyra(nniseeren van lie den, die aan zijn willekeur zijn overge leverd. Hedda Gabler in Ibsen's gelijk namige tragedie wordt verteerd door het Verlangen om slechts eenmaal het lojtj van een menschenleven in handen te heb ben en zij; gaat hieraan ten, onder. En al blijft een zelfvernietiging als die van Hed da Gabler gelukkig een hooge uitzonde ring, toch loopen wij allen, zooals wij zijn," min of meer het gevaar door onze machtsbegeerte op dwaalpaden te wor den geleid. De eenige vorm van macht, die werkelijk waardevol is, moet de macht over onszei ven worden genoemd. Aljle andere machtswaan kan geen duurzame be vrediging schenken, moet ons zedelijk pijl ondermijnen en keer op keer tot conflic ten leiden, die pijnlijk zijn voor alle be trokken partijen. Wie deze stellingen eens toets aan de levenspraktijk zal telkens op nieuw gelegenheid vinden, om zich van hunne juistheid te vergewissen. Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van ons blad geeft on ze psychologische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen, ver- frisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken- De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoor dingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. HEUSDEN. L. V. te H. De klachten over de tweede moeder zijn legio en het is begrijpelijk, dat U, die zooals de meeste kinderen, veel van hun moeder hebt gehouden, die plaats, welke zij eens innam niet gaarne door een ander bezet zult hebben gezien. Maar la ten Wij nu eens bij de feiten blijven. Die plaats is ingenomen en, hoezeer Uw wensch begrijpelijk is, hij is niet vervuld geworden. Toch mag dit nooit een reden voor U zijn om een gespannen toestand iri huis te maken, waarvan Uw vader, Uzelf en Uw tweede moeder de slacht offers worden. En bovendien, na drie maanden tijds kent gij toch Uw stiefmoe der niet. Dat weet U toch zeker wel, dat geen mensen zich „geeft", wanneer lvij of Zij van tevoren kan nagaan, dat zij dit doen tegenover iemand, die koel én liefde loos zullen reageeren. Dat kunt U dus niet verwachten van Uw stiefmoeder, die ten eerste gevoelt, dat zij een vreemd|e eend in de bijt is en die in de tweede plaats van Uzelf nog geen vriendelijk woord ge had heeft. Wij raden daarom dit: Houdt de nage dachtenis van Uw moeder in eere, dan zal nooit een ander haar beeld uit Uw hart kunnen verdringen, maar bedenk te vens, dat Uw moeder het niemand zoo goed zou hebben gegund als Uw vader en Uzelf. Uw plicht is dus èn als kind, èn als plaatsvervangster Uwer overleden moeder te zorgen, dat Uw vader geen ver driet zal hebben over wat dan ook. Daar om moet U trachten een prettiger at mosfeer te scheppen in het huis, dan gij tot nu toe deedt. Wij Zijn overtuigd, dat gij, toont gij slechts een geringe toena dering, in Uw stiefmoeder een andere vrouw zult ontdekken dan degene, die gij er tot dusverre in hebt gezien. Slechts de band, die U bindt aan Uw moeder, is de oorzaak dat gij haar vèr en vèr boven Uw stiefmoeder ziet. Probeert U nu eens zonder vooroordeel de laatste te zien, zooals Zij inderdaad is, dan zult U moeten concludeeren, dat zij veel beter is dan U thans denkt. Aan onderstaande personen is persoon lijk antwoord gezonden, aangezien de be antwoording te uitvoerig was voor plaat sing i n dit blad. H. L. S. te H.; S. B. te H.; B. P. te H.; J. B. te H.; L. Z. te H.; H. A. te H.; C. S. te H.; A. J. L'. te H.; P. S. te H. Vergadering van den raad der gemeente NEDERHEMERT op Vrijdag 8 April nam. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. Daar na worden de notulen gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken Verslag van de Commissie tot Wering van schoolverzuim aan de Zuidzijde. Uit de voorlezing van het verslag blijkt, dat de verzuimen zeer gering zijn geweest en de commissie slechts tweemaal heeft ver gaderd ter afdoening van huishoudelijke zaken. Verslag van dezelfde commissie aan de Noordzijde. Deze commissie vergaderde 8 maal en tvas genoodzaakt verschillende personen wegens schoolverzuim van hun kinderen, op te roepen. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten over cle door den raad vastgestelde verordening voor het vervolgonderwijs. Ged. Staten kunnen niet inzien, waarom opgave van. leerlingen niet 'bij het Hoofd van dit onderwijs kan geschieden en wel bij den gemeentebode. Ged. Staten staan er op dat de verorde ning in dien. zin wordt gewijzigjd, dat voortaan opgaaf bij genoemd Hoofd plaats heeft. De Voorz. zegt dat B. en W. al meer malen over déze kwestie hebben geschre ven en thans voorstellen om Ged. St. hun zin te geven en de verordening, te wijzi gen als door dit College wordt voorge steld. De heer de Gaaij gelooft niet, dat hier tegen veel bezwaar bestaat. De heer v. Öoijen vraagt, waarom Ged. Staten altijd hun zin maar gegeven moet worden, een gemeenteraad wordt op die manier overbodig. De heer de Gaaij merkt op, dat door niet toegeven alleen bereikt wordt dat de verordening niet wordt goedgekeurd en de oude verordening van kracht blijft iets wat men juist liever niet heeft. De heer Peereboom acht het ook het beste om maar toe te geven. Met algemee- ne stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Hierop wordt met algemeene stemmen tot enkele af- en overschrijvingen, der be grooting 1926 besloten. Vaststelling vermenigv. Cijfer voor den plaatselijken Hpofdelijken omslag. De Voorzitter zegt dat vorig jaar een bedrag van f 3600, doch thans f 4200 noo- dig is. Met het percentage 1.2 is 't vorig jaar evenwel een bedrag van. f 4200 bin nengekomen, zoodat B. en W. voorstel len hetzelfde percentage te handhaven. De heer de Gaaij vraagt of met het zelfde percentage ook een bedrag van f 4200 zal worden ontvangen. De Voorzitter meent van wel, over '25 bedroeg het belastbaar inkomen f 192,000, over '26 een bedrag van f 197,000 en spreker gelooft niet dat het inkomen over 1927 lager zal zijn. De heer de Gaaij merkt op, dat Baron van Wassenaar er nu toch afvalt, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt, om dat genoemde op 1 November nog in. de ze gemeente stond ingeschreven, zonder bezwaren kan 1.2 dus worden, gehar.d- haaft. Met algem. stemmen aldus besloten. Benoeming leden der Schattingscomm. De aftredende leden de heeren v. Vliet, T. v. öoijen, A. v. cl. Kolk en J. Slegh worden met algemeene stemmen, herkozen. De heer de Gaaij merkt op, dat er geen klachten over de commissie zijn, zoodat zij schijnbaar hun werk goed doen. Verder niets te behandelen zijnde en niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Daar is een groot, en eeuwigschoon ge rucht van Leven over d'aarde komen dalen! De Lente kwam, met goudglans-blauwe lucht en koesterenden gloed van zonnestralen! Heel langzaam drijft een witte wolkenvlucht, niets kan de reinheid van dat wit bepalen... En blijde juicht mijn zielo groot genucht! Schoon, schoon is 't land in 't nieuwe Lente- pralen! In schaduw lag mijn dichterziel gevangen den langen wintertijd... Een groot verlangen kwam wonen in mijn hart: dat vroeg om Zon... Maar wijl de winter die niet geven kon, moest ik wel wachten op het nieuwe Leven... De Lente is daar! Zij zal mij zonlicht ge ven! HENK A. WOLTERS. Wijk, 27 Maart 1927. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, De verkiezing der Staten is weer ach ter den rug, daarom M. de R. vraag ik een klein plaatsje in. Uw veelgelezen blad, daar zij de gemoederen onzer gemeente in beroering bracht en ons een tref fend staaltje van beginselvastheid en naas tenliefde gaf. Vroeg in den morgen reden in de gemeente Eethen auto's af en aan om de menschen. ter stembus en we der huiswaarts te brengen. Toch zag men nog verschillende ouden van dagen zich te voet naar de stembus begeven. Onder hen merkten we er één op, die totaal uit geput ter stembus aankwam. Door de goe de zorgen der heeren die zitting hadden op het stembureau was de man weer spoedig wat opgeknapt en in, staat zijn plicht te vervullen, doch niet in, staat den terug weg te voet te volbrengen. Hij toog op weg en de auto der A. R. partij ziende, vroeg hij beleefd een plaatsje, doch het werd hem met woorden en gebaren, dui delijk gemaakt, dat er geen plaats voor hem was, hoe wel de begeleider der auto goed eens achterwege had kunnen blijven, daar die m.i. toch niet veel aantrekkings kracht bezat. De auto van den Vrijheidsbond inmid dels gekomen zijnde, en waarvan de be stuurder den uitgeputten man, zag, draal de dan ook geen oogenblik om den man (die zijn stem uitbracht op No. 1 van den A. R. lijst) tot zich te nemen en hem behoorlijk thuis te brengen. Mij dunkt, dat degenen, die met begin- selpolitiek voor den dag komen, hier de gelijkenis van den Barmhartige» Samaritaan zullen toepassen. Beleefd dankend, Een a b o n u BOSSCHE RECHTBANK. Uit wraakzucht. Aan het huis bewoond door A Quiryns te 's Gravemoer was de voordeur pas ge verfd en keurig in orde. C. H., motor* en rijwielhersteller te 's Gravemoer, die vroeger wel eens iets met de familie aan den stok had, had de laffe aardigheid door er een busje vuurlak tegen uit te storten. Verdachte was blijven ontkennen. Hij werd thuis aangetroffen met vuurlak aan de handen en aan zyn zakdoek. Het busje werd in zijn tuin gevonden. Toch werd naar het oordeel der recht bank te Breda het bewijs niet wettig en overtuigend bewezen, dus werd verdachte vrijgesproken. Het O. M. ging van die uitspraak in hooger beroep. De adv,-gen. eischte f 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak 16 April a.s. o— G. J, W. B,, Eethen, overtr. veiligheids wet. Appel. Kgt. Heusden. Vonnis beves tigd. W. A. G, M. v. d. V., Vljjmen, overtr. veiligheid wet, Appel Kgt. Waalwjjk. Von> nis vernietigd, vrijspraak. In buisjes 60 en 30ct Kiespijntabletten Eveneens in buisjes van 60 en 3 O cent mamm—m bij apoth.en drogisten wmmmamm BRAKEL. Donderdagavond 7 April j.l. had des avonds 7 uur in het Werklieden- gebouw alhier de trekking plaats der prij zen van de verloting ten bate der muziek- vereeniging „Oefening baart Kunst" alhier. Een zeer groot aantal belangstellenden was aanwezig, terwijl de trekking geschied de o nder toezicht van den. Ed.Achtb. Heer Burgemeester dezer gemeente. Op de volgende nummers zijn de daar achter vermelde prijzen gevallen 334 le 474 15e 332 2e 520 16e 449 3c 311 - 17e 584 4e 326 18e 503 - 5e 151 - 19e 580 - 6e 140 20e 180 7e 406 21e 541 - 8e 18 22e 602 9e 801 - 23e 270 - 10e 39 24e 816 - 11e 212 25e 779 - 12e 351 26e 552 - 13e 604 27e 274 14e 210 - 28e BABlLONlëNÖROEK. Naar wij verne men zal het Mannenkoor „Volharding" alhier op Zaterdag 23 April a.s. een uit voering geven in, dé Openbare school, waarbij de zangnummers zullen worden af gewisseld door voordrachten, welke zullen worden gegeven door den, heer H. de Mol uit Gorinchem. Wij twijfelen niet of er staat ons een genotvöllen avond te wach ten. HERPT. Verleden week had in het café van J. Verhoeven eene bijeenkomst plaats om te geraken tot oprichting eener ver- eeniging tot beoefening der kruisboog sport. Na eenige bespreking werd beslo ten de vereeniging definitief op te rich ten onder den naam van „Akloenide leert men." Daarna werden de statuten vastge steld en het bestuur gekozen dat bestaat uit de heeren: B. de Wilt Jz., voorzitter; A. de Kort Nz., viee-voorzitter; J. van Sprang, secretaris; Fr. Fitters, penning meester; J. Verhoeven en J. v. Horen, commissarissen. Staande de vergadering ga ven zich 17 werkende leden, op. Men hoopt in Mei a.s. de schietbaan te kunnen ope nen. WOUDR1CHEM. De bij gelegenheid van het biduur voor het gewas en de visscherij in de Ned. Herv. Kerk gehouden col lecte heeft ruim f122 opgebracht. Op de vischmarkt alhier werden van 1—8 April j.l. aangevoerd 43 zalmen van 7 tot 30 pond. De prijs bedroeg f 1.35 tot fl.65 per pond, Kfcnwsblad fjér*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5