Groote prijsverlaging van het Reinigingsmiddel Huwelijk. HEUSDEN „KUPIDO Jan Geertzen, STAAT TER DEKKING G. J. W. BRANDERHORST TE EETHEN. Rubriek van den Arbeid Plaatselijk Nieuws Buitenland n Burgerlijke Stand. Huwelijks-uitzetten. ZWART MET 2 WITTE VOETEN EN KOU BIJ Dekgeld 4-, drachtig 10.- bovendien. Ruime auto-! garage's Aanbevolen worden ah vergelijkingsras- ler Witte haver: Zegehaver; gele haver: Gou den regen; zwartje haver: Zwarte Presi dent; Zomergerst: Goudgerst; Zomertar- Mansholt's Japhet zomertarwe; Schok kererwten Mansholt's kortstroo schokker- erwt; Witbloemvhs: te velde goedgekeurd whbloemvlas uit Friesland; Aardappelen: Eigenheimers, Roode Star, Industrie, Bra- W f>f Thorbeéke (al naar in de betref fende streek het meest verbouwd wordt.) Vakopleiding en beroepsverandering Waar alle goede dingen uit drieën bestaan, zullen wij aan het werkloos heidsvraagstuk alsnog een derde be schouwing wijden. Bij dit vraagstuk toch doet zich het feit voor, dat eener- sijds groote groepen van arbeiders met werkloosheid te kampen hebben, terwijl anderzijds in verschillende vakken een gebrek aan (meestal geschoolde) arbeiders ihesfcaat. Dit verschijnsel is al eenige ja- Een terug gebleken, toen door de gewel dige vraag naar bouwvakarbeiders overal *ea tekort aan metselaars en timmerlieden bestond terwijl daarentegen in andere vak ken, in het bijzonder in de sigarenin- lustrie, tal van arbeiders werkeloos waren. Er is toen in verschillende plaatsen, «a. a. in 's Hertogenbosch, Leiden en Haarlem, getracht werkloozen uit andere makken zoowel als ongeschoolden uit de bouwvakken tot metselaars op te leiden. Talrijke moeilijkheden, die zich daarbij woordeden, hebben gemaakt, dat deze pogingen geen onverdeeld succes waren doch aan den anderen kant hebben zij er toe bijgedragen verschillende werk loozen, die zonder eenig uitzicht waren, <®e& nieuw perspectief voor hun verder leven te geven. In den laatsten tijd zijn nu, in het hijsonder te Utrecht en Leiden, wederom pogingen in het werk gesteld in deze HChting iets te bereiken. De Minister van Arbeid, die van deze pogingen kennis Steeft genomen, acht deze aangelegenheid zooveel belang, dat hij een com- ffiasssie van deskundigen heeft benoemd, <diie 19 Maart j. I. door hem werd geïn stalleerd en die zal trachten overal in «len lande, waar dit mogelijk en gewenscht is, dergelijke pogingen aan te moe digen en bij de uitwerking daarvan mader van advies te dienen. De Minister ©n ook de voorzitter van de commissie, Heer A. Folmer, Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, hebben in Siutine bij de installatie uitgesproken redevoeringen er den nadruk op gelegd, «lat zij zeer wel beeefien, dat door com- iaaissie het werkeloosheidsvraagstuk zelf aaiet zou worden opgelost. Waar echter liet gebrek aan geschoolde werklieden ©enerzijds en het rondloopen van werklooze arbeiders anderzijds zich in vrijwel elke jpïaats voordoen, meenen zij, dat door goede voorlichting en leiding op dit ge- Ibied althans iets zou kunnen worden gedaan om de verhoudingen te verbeteren <©n wat ten slotte het voornaamste is teen aantal arbeiders met hunne gezinnen, «ba door de voortdurende werkloosheid Ibet vertrouwen in de toekomst hebben verforen,, uitzicht te geven op een nieuw leven. Men moet n 1 niet vergeten, dat in Sommige bedrijven geen werk kan worden aangenomen, omdat te weinig geschoolde krachten bestaan. Komen er nieuwe ge schoolden, dan zullen deze een kern vor- sweo, die wederom werkgelegenheid scheppen voor tal van geoefende en ongeschoolde arbeiders. Daarnaast zal Stat indirecte gevolg van de werkzaam heden van de Commissie zijn, dataller- wege wordt gewezen op de funeste men- lïaliteit, die in de laatste jaren ingang heeft gevonden, vooral bij de jongere lui van 18 tot 22 jaar, dat het niet m-oodig is om een vak te leeren, omdat ïjïien ook zonder al die drukte zijn kost wei kan verdienen In het tijdperk van laoog-conjunctuur, dat wij gehad hebben ©en waarbij de loonen der ongeschoolden (bovenmate zijn opgedreven, was dit mis schien niet onjuist, doch thans wreekt düt zich, en ziet men tal van werkloozen, wanneer zij voldoende vakkennis zou den hebben, waarschijnlijk werk zonden Jkunnen vinden. Want dit blijft een feit ©ea goed vakarbeider vindt ten slotte fsrveral zijn brood wel, is het niet in Holland dan wel in Amerika of waar «jan ook. Met groote belangstelling mogen de rroeultaten van de nieuwe commissie worden afgewacht in de hoop, dat zij iruime medewerking zal krijgen van tDyerheid, werkgevers en arbeiders, want dat is allereerst noodig. Voor belangstel- Autobezitters!! reinigt Uw auto zonder water in 20 minuten voor 15 cent; lost alle vuil, vet, roest, enz. op. Complete uitrusting thans slechts f 3 45 (v.h. f 4.50). ImporteursFirma Johan Smulders, Vüghierstr. 33, 's Hertogenbosch, Telef 859. Soliede verkoopers en vertegenwoordigers gevraagd. lenden zij nog medegedeeld, dat het secretariaat van de commissie gevestigd is in het Ministerie van Arbeid te 's-Gravenhage. WERKENDAM. Vrijdagavond hield de Onderl. Veeverzekering Mij. „Werkendam en Omstreken" in café v. d. Steenhoven hare jaarvergadering. Bij de opening de zer vergadering, deed de heer A. B. Hol ster mededeeling, dat hij door het bestuur tot voorzitter gekozen is, hij hoopt deze functie met ziijn beste krachten te ver vullen. De notulen der vorige vergadering, werden na lezing onveranderd goedge keurd. De heer P. M. Pouli bracht daarna een gunstig rapport uit naar aanleiding van het nazien der boeken. Uit het jaar verslag bleek dat over 1926 zijn uitge keerd 17 stuks paarden tot een bedrag van f 4260 en 25 runderen tot een be drag van f5185. Op 15 Dec. 1926 wa ren verzekerd 215 paarden voor een be drag van f 80840 en 746 runderen voor een bedrag van f 167920. Het ledental bedroeg 83. De aftredende beduursleden H. Bogers, C. Ippel Johz. en C. A. Koekkoek wer den met groote meerderheid van stemmen herkozen. Bij de gratis verloting viel een prijs ten deel aan de heeren G. Daim, D. P. Middelkoop, C. A. Koekkoek, C. den Dekker, P. Ippel JCz., J. Visser, C. v. d. Stelt, A. v. d. Assem, J. H. Koek, A. de Ketjzer, C. v. Drunen en P. Kant. Daarop werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. WOUDRICHEM. Vrijdagavond hield de afd. „Tuinbouw" van de Land- en Tuin- bouwvereen. „Land van Altena" in café v. Gooi een ledenvergadering. Wegens ziekte van den voorzitter de heer F. C. Huizer, fungeerde de heer J. Spiering als zoodanig. Na enkele mede- deelingen, bracht hij den afzet der te vei len producten ter sprake. Bijna algemeen was men van oordeel, dat gezamenlijk verzenden naar een groote tuinbouwveiling de aangewezen weg zal zijn. Daarom werd besloten, dat door het voorloopig bestuur de noodige inlichtin gen zullen worden ingewonnen aangaande de beste wijze van verzending. De leden zullen dan door het storten van een ga- rantiebedrag, zich hoofdelijk verbinden tot instandhouding van een verzenddienst, en hun producten daarbij afgeven. Na gehouden inventarisatie der te teelen producten, werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. WOUDRICHEM. Door de Anti-Revolu tionaire en Christelijk Historische Kiesver- eeniging is besloten voor de a s. gemeen teraadsverkiezing gezamenlyk een cadidaten- iyst in te leveren, waarop de volgende personen voorkomen 1 A. B. Holster (c. b.) aftr. 2 M. D. van Wende! de Joode (a.r.) aftr. 3 IJ. M. Kentie (c.h.) 4 J. Spiering (a.r.) 5 P. van Straten Sr. (c.h.) aftr. 6 A. Vink Czn. Sr. (a.r.) 7 B M. Borg (c.h 8 T. Wynbelt (a.r.) 9 A. C. Havelaar (c h.) 10 J. G. van Hoven (a.r.); 11 W. Baks Bm. (c.h.) 12 M. Versteeg (a.r.). Hy »Ween niet, liefste.* ZjïHet kan je immers toch niet schelen, of ik ween.* Aij »0, jawelIk ben bang, dat m'n pull over krimpen zal van je tranen.* EEN GEVAARLIJKE LADE In 1925 miste een diplomatiek ambtenaar te Parijs herhaaldelijk effecten uit een ge heime lade van een kast in zijn slaapkamer. Hij verdacht zyn kamerdienaar de stukken gestolen te hebben, doch deze ontkende beslist. Daarop nam de eigenaar der stuk ken de politie in den arm, die eveneens den kamerdienaar verdacht. Deze bleef ontkennen, doch toen vernomen werd, dat hy op een avond in zijn kamer papieren had verbrand en dat hy omstreeks de ver dwijning van de effecten voor zijn doen veel had uitgegeven, zelfs geld had geleend aan de concierge, werd hij aangehouden. Toch was hy onschuldig, want toen zyn meester op een dag de lade weer eens opentrok, vondt hij zyn stukken terug 1 Ze waren tusschen de lsde en den achterwand der kast terecht gekomen I Natuurlijk werd de kamerdienaar buiten vervolging gesteld, maar door de beschuldiging, die op hem rustte, had hij geen andere betrekking kun nen krijgen en daarom sprak hij zyn vroe- geren meester voor 100.000 francs scha deloosstelling aan. De rechtbank heeft hem dezer dagen 20.000 francs toegewezen. o— EEN SNEEUWPALEIS Een der groote hallen, waarin dejaar- lijksche Berlijnsche automobielten.toonstel- ling wordt gehouden, zal worden herscha pen in een „Sneeuwpaleis". Een opper vlakte van 130 bij 30 meter zal geheel met kunstsneeuw worden bedekt. Er zul len twee „sleebanen" worden aangelegd, zoodat de talrijke Berlijnsche liefhebbers van de wintersport na dezen sneeuwloo- zen winter hun hart toch nog zullen kun nen ophalen. De kunstsneeuw, die voor een goed percentage uit soda bestaat, is uitgevonden door een Engelschman. Voor het bouwen van het Berlijnsche sneeuwpaleis zullen, ongeveer 20.000 K.G. kunstsneeuw noodig zijn. o EEN SCHIP VERMIST Het Amerikaansc'he s.s. „Elkten" met een bemanning van 32 koppen is 2 maan den over tijd. Men neemt aan, dat het tijdens den typhoon van 16 Febr. tus schen Guan en de Philippijnen is vergaan, —o— Wij ',1everen onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concarreerende prijzen. DE AANSLAG OP MUSSOLINI Voor de speciale rechtbank te Rome is aangevangen de behandeling van het proces tegen den voormaligen sociaal-de- mocratischen afgevaardigden Zaniboni, ge neraal Capello en vijf anderen, die er van beschuldigd worden een aanslag tegen Mus solini te hebben beraamd. Zaniboni en vijf medebeklaagden zijn in een getraliede kooi binnengebracht, terwijl generaal Capello naast de kooi tusschen twee carabinieri* zat. O DE BANVLOEK UITGESPROKEN Toen drie jongelieden voor de kathe draal te Meaux bij Parijs na afloop van de mis de royalistische Action Francaise te koop aanboden, kwam de bisschop in vol ornaat, omringd door de geestelijkheid naJr buiten en sprak over de verkoopers den ban uit. o HET ONTEMBARE RIF HERLEEFT Uit Rabat wordt gemeld, dat in een vergadering van Djebala stammen Hamid El Beggar, die het vorig jaar tot opvol ger van Abd el Krim gekozen werd, de plannen voor een campagne in het voor jaar en den zomer heeTt uiteengezet. Groote hoeveelheden wapens en munitie Zijn uitgereikt. De vijandelijkheden zijn reeds begonnen. "Dr. PIJNLOOS" OVERLEDEN De luidruchtige fabrikant van. „Kuki- rol", die in Duitschland onder den naam van „Dr. Unblutig" en in Nederland on der dien van „Dr. Pijnloos" zekere ver maardheid verwierf, is naar de „Tel." meldt, te Breslau waar hij een kamer had gehuurd, doodarm overleden. Zijn burgerlijke naam wats Paul Waszie- wiz, al noemde hij zich meestd Kurt Chrisp. Voor eenige jaren, had hij een fa- belachtigen rijkdom verworven, die echter weder even snel verdween, als hij bijeen was gegaard. Hij was zelfs niet meer bij de nog steeds bestaande Kukirolfa- brieken geinteresseerd. Echter laat hij een herinnering na, aie waarschijnlijk van blijvender aard z«l zijn dan het succes der door hem vervaar digde middelen. Hij was n.l. degeen, die den eersten stoot gaf tot de instelling aan de universiteit te Heidelberg van. een leer stoel voor het maken van. reclame. o EEN JEUGDIGE MOORDENAAR De kinderrechtbank te Oraniënburg in Duitschland heeft een. van de vreeselijkste misdaden van den laatsten tijd behandeld, n.l. den moord op drie personen aldaar in Oct. 1.1. door een 15 jarigen jongen. De jongen kreeg tien jaar gevangenis straf. Hij had het drietal, waarvan twee heel oude menschen waren, gedood, omdat hij dacht, zoo verklaarde hij, dat zij hem wilden terugzenden naar een opvoedings gesticht, waaruit hij ontvlucht was. Het was „in een. oogenblik gebeurd" hij had van te voren, geen plan om hen te vermoorden gehad. De deskundige ver klaarde het kind volkomen toerekenbaar. SCHIP VERBRAND Ter hoogte van het eiland St. George is een schip van onbekende nationaliteit aangetroffen, dat geheel in vlammen stond, zoodat het de zee als door daglicht ver- lichtte. Er werden dadelijk "Sloepen uit- gezet van een in de nabijheid zijnde boot, maar eer deze het schip bereiken konden, verdween het in de diepte, zoodat de sloepen er alleen wrakstukken vonden. Men meent, dat het een petroleumsdiip was. Omtrent het lot der bemanning is niets bekend, maar men vond geen lijken noch overlevenden op de golven en hoopt daarom, dat zij zich op een der eilanden in veiligheid kan gebracht hebben. VAN SMID TOT OENERAAL Generaal-majoor Sein Mokeon is offici eel benoemd tot kwartiermeester-genfcraal van het leger van den Ierschen Vrij staat. Dit is een merkwaardige wisseling der fortuin want Mokeon was tot 1920 smid in een dorpje bij Longfond toen hij zich als een der roerigste aanhangers van de Valera en. de republikeinsche zaak opwierp en spoedig in. het republiekein- sche leger den rang van majoor verwierf. In 1921 werd hij door de Vrijstaatsche troepen gevangen genomen, en door de rechtbank te velde ter dood veroordeeld welk vonnis later in tien jaar gevangenis straf werd gewijzigd. Bij' de onderteeke- ning van den wapenstilstand kwam hij vrij en nam dienst in het Vrijstaatsche leger. CAPELLE. Geboren: Elisabeth, d. v. P. Bak keren en J. C. Verduyn Jacobus, z. v. A. Baeser en A. R osenbrand Nicolaas, z. v. W. J. Piuissers en P. A. voor de Poorte Jan, z. v. C. Bambacht en A. v. PeerGeertrui D. d. v. C. M. Ramsteijn en J. P. Kuisten Leendert J. z. v. B. P. Timmermans en II. F. van Dongen. Getrouwd; C. J. Kouters 27 j. en A. W. Klootwjjk 23 j. Overleden: A. Sterk 73 j.Gr. Vos 83 j., wedn. van G. v. d. Stelt; A. C. C. Kuijsten 4 j.M. Wagemakers 2 j en J. H. Oerlemans 6 m. s' GRAVEMOER Geboren: Hermanus, z. v. C. v. Eersel en J. M. Dekkers; Christina d. v. H. van Eersel en R. van Dalen Maria, d. v. A. van Eek en D. Rosenbrand. BRAKEL. Geboren: Jacob, z. v. J. van Da len en D. S. van den Linden Matin wfi z. v. A. Hanegraaf en A. Duyzer. Getrouwd: Jan P. van den Lindeac 24 j. met Helena van der Zalm 21 j. Overleden: Jacob van Dalen 1^ dagen. HET KANAAL ANTWERPEN—LUIK. Naar de „Nation Beige" meldt is te Has selt een commissie gevormd vooir de tot standbrenging van het kanaal Antwerpen- Luik. De provincie Limburg, de stad Has selt en verscheidene fabrikanten makeri deel van de commissie uit, die besloten, heeft spoed achter haar werk te zetten. RUSSISCH CONSUL AFGERANSELD De Russische ambassadeur te Berlijn, Krestinski, heeft bericht van het consu laat te Koningsbergen ontvangen naar aan leiding van het feit, dat de Russische consul aldaar door Duitsche rechtsradi- calen is mishandeld en afgeranseld. De consul werd met stokken geslagen en viel bloedend neer, totdat de politie hem ont zette en de datiers arresteerde. Een démar che van Russische zijde, is nog niet onder nomen en daar de politie zich volkomen correct heeft gedragen, kan worden ver wacht, dat het incident geen ernstige di plomatieke gevolgen zal hebben. De schul digen zullen gestraft worden. jJ fel: rao 13e zoek: van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O 3LEEOWIJK-'8BOSCHj mi wilt en nemen. De eenvoudigste weg is: een in alle opzichten gelijkmatig perceel ih' twee even groote stukken te verdeden en dit met de beide te vergelijken rassen te fcezaaien of te bepoten. Alle handelingen ads tijd van zaaien, dikte van zaaien, be mesten, schoffelen enz., dienen voor beide Stukken volkomen gelijk te Zij.n. De oogst vsan beide rassen worden afzonderlijk ge bonden en gewogen. Wie bereid ik tot èuJk een proefneming, kan bij het Insti- brut een Vragenlijst aanvragen,. ATOMIST 11 JOH. DE MOL,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6