Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4699 PUROL Rechtzaken ItiiiiieiiliUiii H. H. Zadelmakers! ^Mynfiandis zmmtafiMm CLOAJ& wrv ^zcLcfabe, -huid BEHOORENDE BIJ HET HET ADRES in Noordbrabant voor Uwe artikelen, als alle soorten Touw, Singel, Garen, Vilt, Zweepcn, Zweepslagen, Gebitten, enz. I ft* s Firma JOHAN SMULDERS, Vughterstr. 33, 's-HERTOGENBOSCH, Telef. 659 kalmeeren en wonden gesterkt door Bui$;e 75ct Bij Apoth an Drogisten BOSSCHE RECHTBANK. Moordaanslag op een marechaussee. Terecht stond C. V., 42 jaar, visscher te Woudrichem, ihans gedetineerd, be klaagddat hij op 29 November 1926 te Woudrichem, ter uitvoering van zijn voor nemen om opzettelijk een tot de brigade Woudrichem behoorenden wachtmeester van het leven te berooven, althans zwaar licha melijk letsel toe te brengen, opzettelijk zich naar de marechaustéekazerne te Woudrichem heeft begeven, terwijl hij een mes bij zien had, daarna aldaar heeft aangebeld en toen de deur geopend werd door den marechaussée Blokland, met het mes in de richtiug van het hoofd van Blokland heeft gestoken, 2ynde de verdere uitvoering van zijn mis drijf niet voltooid, alleen door de van ver- dachtes wil onafhankelijke omstandigheid dat Blokland het gevaar ziende, zich snel tij- en achterwaarts boog, den steek alzoo ontkwam en wegliep. Verdachte, door den president onder- ?raagd, zegt dat hy zich niets van dien tvond meer kan herinneren. Hij had ge- ïeel den dag door veel gedronken, verder s alles hem onbekend. Een en ander komt den president niet ;eloofwaardig voor. Getuige opperwachtmeester Den Toom, Voudrichem, verklaart, dat verdachte na |jn misdrijf, waarby getuige niet tegen- /oordig was, wegliep en achterhaald is. (ij droeg de twee scherpe messen by zich, Is overtuigingsstukken ter zitting aanwezig, n door verdachte als zyn eigendom her- end, Verdachte is een gevaarlijke wai,- eer hij dronken is. By familieoneenig- sden drinkt hy veel, maar den laatsten jd blijft hy bij dergelyke omstandigheden luis. Ook op den bewusten avond had ver- ichte drank gebruikt, maar hy was niet onken. Verdachte heeft ook aan getuige n misdrijf bekend. Getuige marechaussee Blokland doet een rhaal van het feit als bij dagvaarding ischreven. Verdachte hield het mes met a punt naar het hoofd van getuige g- ht. Hij was wel zenuwachting maar niet inken. Verdachte blijft ontkennen, Het O. M. memoreert dat verdachte ook en den opperwachtmeester gezegd heeft jij 't was geweest had ik je hardstik- i dood gestoken. Spr. gaat verder het uitvoerig na. Vroeger moest alreeds hulp der marechaussee ingegeroepen 'den als verdachte den beest speelde, ly staat in 't gewone leven ntef on- stig bekend, doch er dient gewaakt te den voor de veiligheid der burgers en •r voor die der politie, die de veiligheid burgers en hunne eigendommen te be en heeft. Spr. wyst er voorts opdat land in het gevaar heeft verkeerd van levert beroofd te worden, e eisch van O. M, luidde twee jaar ngenis8traf. erdachte begint hevig te snikken, b verdediger Jhr. Mr. C. van Nispen 5evenaer, Den Bosch, pleitte clementie, •rdachte gevraagd ot hy nog iets te sn heeft, verzocht snikkend om mede- I uitspraak werd bepaald op 28 April a.s. Bossche Ct. o— Vergadering van den raad der gemeente HEUSDEN op Woensdag 13 April des nam. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. v. Eggeien. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 7,45 de ver gadering. 1. Notulen der vorige vergadering. De ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd worden vastge steld. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger en den Administrateur van liet Vleeschkeuringsbedrijf op 25 Mrt. waarbij ales in behoorlijke orde is bevon den. Besluit van Ged. St. waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot wijziging der gemeente'begrooting 1926. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1926. In de be stuursfuncties kwam geen verandering, de Commissie vergaderde 4 keer en riep drie personen op om voor haar te verschijnen. Bericht van de heeren de Moll en v. d. Kolk, dazij hunne herbenoeming tot lid van de schattingscommissie aannemen. A< deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. om den ver menigvuldigingsfactor voor de be paling der gemeentelijke ihkomsten- stenbelasting dienstjaar 1927-1928, te behouden op 1.5. De Voorzitter zegt dat reeds eenigc ja ren achtereen deze factor heeft gegolden en dat de omstandigheden van dien aard zijn, dat B. en W. het noodig achten, dit cijfer ook voor dit jaar aan te honden. Het belastbaar inkomen is achteruitgegaan anders zou het misschien mogelijk zijn geweest iets te verlagen. De belasting is hier echter zeer gering vergeleken bij andere gemeenten in wijden omtrek. Met algemeene stemmen wordt het ver- menigvuldigingscijfer op 1.5 vastgesteld. 4. Brief van Ged. Staten betreffende eene voorgenomen herziening der jaarwedden van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers. De Voorzitter leest het ontwerp voor en zegt dat de voorgestelde wijziging voor deze gemeente, hoofdzakelijk hier op neerkomt, dat bij vereeniging ^van twee of meer ambten, zooals door spreker wor den waargenomen, die behalve Burge meester en Secretaris dezer gemeente, te vens Burgemeester der gemeente Herpt is, van zijn jaarwedden niet meer 10 pCt. zal worden afgetrokken, doch voor de le betrekking 10 en voor de volgende 171/s PC*- Namens B. en W. stelt spr. voor Ged. St. te berichten dat men zich niet met de voorgestelde regeling kan ver eenigen. Aldus wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 28 kanada'boomen. onder Oud- heusden. De Voorzitter licht toe, dat het de uitgegroeide hoornen betreft, staande bij de algemeene begraafplaats te Oudheusden, een begraafplaats, waarop voor zoover spr. weet nog nooit iemand is begraven, doch die er ligt omdat de wet eischt, dat bij iedere gemeente een alg. begraafplaats is. De heer de Haan vraagt of het niet te laat is voor het rooien van hoornen. De Voorzitter stemt dit toe, doch merkt op, dat het ook niet de bedoeling is om nu de hoornen te doen rooien, dit zal eerst in het najaar geschieden. Het natuurschoon lijdt er niet onder ah de hoornen verdwij nen, de Directeur van het Staatsbosciibc- hcer heeft geen bezwaar tegen opruiming, doch zou liet echter op prijs stellen als tot herplanting werd overgegaan. Spreker meent dat hiertegen wel geen bezwaar zal bestaan, het is een laag stuk gemeente grond waarop niets anders wil groeien. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig liet voorstel van B. en W. beslo ten. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeen'ebegrooting voor 1926. De Voorzitter zegt dat eenige posten van ontvangst die niet op de beg rooting voorkomen er alsnog opgebracht moeten worden, rente van schuldbrieven die de gemeente heeft gekocht, opbrengst af braak f 18,50, dit betreft de afbraak van het muurtje dat op het stukje grond stond aan de Demert, dat de gemeente van den heer v. Dijk heeft gekocht voor de som van f 10, verder opbrengst iepen- boomen f 1125,50. Het bedrag dezer ont- viangposten kan onder uitgaaf gebracht worden op den post ontijzeringsinrichting aan de pomp onder het stadhuis. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. om de ker mis in 't vervolg te houden van Zondag vóór Hemelvaartsdag tot dezen dag. De Voorzitter zegt dat hij in de vorige vergadering heeft vergeten dit voorstel aan de orde te brengen. Het vorig jaar is 'bij wijze van proef de kermis op het zelfde tijdstip gesteld, welke proef uit stekend heeft voldaan, liet blijkt een ge schikte tijd te zijn, waarmede de houders van kermisvermakelijkheden schijnbaar in- I stemmen, althans dit jaar zal weder, een stoomcaroussel op de kermis komen, een vermakelijkheid die er reeds eenige jaren niet is geweest. B. en W. stellen voor de kermis definitief in genoemd tijdvak te doen vallen. Zonder discussie wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. 8. Vaststelling van. een suppletoir-ko hier der rioolbelasting over '27. Dit suppletoir kohier wordt vastge steld op een bedrag van f 8. 9. Voorstel van B. en W. om aan art. 36 der algemeene politieverordening het volgende toe te voegen: Het is verboden c. zonder toestemming van den ge bruiker van een perceel op stoepen of vensterbanken te zitten of te gen vensterbanken of ramen te leu nen; d. na daartoe gedane aanzegging van de politie om zich te verwij deren te blijven staan, of na zich ten gevolge van zoodanige aanzeg ging te hebben verwijderd, weder te gaan op stoepen vóór bewoon de huizen. De Voorzifter zegt dat den laatsten tijd bij hem verschillende klachten zijn inge komen van baldadigheid, die wordt ge pleegd op de Markt, Nieuwstraat en Visch- markt. 's Avonds zijn er eenige jongens die voor verschillende menschen hinder lijk zijn, die op stoepen voor de wonin gen gaan staan en in vensterbanken gaan zitten. Bij neringdoenden smijten zij vaak j de deuren open en doen heel onwelvojeg- lijke dingen, die spreker niet met name j zal noemen, doch die het noodig maken, i maatregelen te treffen.. H|Ct is heel rnoei- I lijk het heelemaal te beletten, doch men j dien te probeeren er iets tegen te doen, door aanvulling van de politieverordening, met bovengenoemde bepaling, meenen B. j en W. het kwaad eenigszins te kunnen beteugelen. Zonder deze bepaling kan de politie er niets tegen doen, want komt de politie er bij, dan doen ze natuurlijk niets, zoodra de politie echter den rug heeft gekeerd, doen zij dingen, die niet toelaat baar zijn, zocals mijnheer de Moll nog pas kort geleden heeft ondervonden. De heer de Haan vraagt of de jongens, als zij bij mijnheer de Moll voor het raam staan, dan procesverbaal krijgen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet de bedoeling is, alleen is dit het geval, als zij er staan, tegen den wil van den bewo ner. Als de politie hen dan sommeert, zich te verwijderen en zij geven daaraan geen gevolg, dan krijgen zij een proces verbaal. Misschien zal men zeggen, dat de politie hierdoor te veel macht wordt gegeven, doch spreker meent dat verwacht mag worden, dat de politie zeer mensch- kuntlig zal optreden, en niet iemand zal verbaliseeren, die werkelijk voor een éta lage staat te kijken. De jongens die de baldadigheden plegen, zijn heel goed bekend, doch zonder be paling staat de politie tegenover hen mach teloos, omda/ zij niets uitvoeren als de politie in de nabijheid is. Het vorig jaar heeft spreker een stelletje jongens van 12 en 13 jaar op het stadhuis doen ko men die het bordes van het gemeentehuis hadden bevuild, dat had toen wel genol- pen De heer Schmiehauren vraagt, bf als jongens de politie zien naderen en zij zich dan omkeeren en de étalage gaan be kijken, zij dan mogen blijven staan? De Voorzitter antwoordt ontkennend, als de politie hen dan gelast zich te ver wijderen, moeten zij daaraan gevolg geven, gaan zij er dan later weer op, dan zijn ze strafbaar. In Werkendam bestaat een soortgelijke verordening, die echter veel verder gaat. De lieer Ruitenga merkt op, dat daar letterlijk alles verboden is. Spreker vraagt of het kwaad niet is te beteugelen met strenger toepassing van art. 424 van liet Burgerlijk Wetboek. De Voorzitter verwacht daarvan niet veel heil, de jongens plegen geen straat schenderij als de politie het ziet. De heer Verhoeven vraagt of het niet goed is „bewoonde" er af te laten, an ders valt het stadhuis buiten de bepaling. Dc Voorzitter acht dit wel wat kras, het zou dan ook verboden zijn, voor een schuur te gaan staan. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten de politieverordening aan te vul len met de voorgestelde bepalingen. 10. Opnieuw benoeming Hoofd der U.L.O. School. De Voorzitter zegt, dat, zooals de heeren weten de MULO school sedert 1 Jan. is gereorganiseerd in een ULO school. Daardoor achl spreker het noodig het Hoofd opnieuw te benoemen, het is al leen een vormkwestie die zekerheidshalve met het oog op de rijkssubsidie meet ge beuren. De heer de Haan zou dit punt gaarne tot een volgende vergadering willen aan houden. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, het betreft echter louter een for- meele kwestie, om geen gevaar te loopen, later met de rijkssubsidie bezwaar te on dervinden, zoodat er naar spreker's mee ning niet het minste bezwaar tegen kan bestaan, de zaak thans af te doen. De heer de Haan vraagt, als de raad niet tot nieuwe benoeming overgaat, wat er dan gebeurt? De Voorzitter zegt dit niet te weten, misschien gebeurt er dan niets, doch de kans bestaat, dat men dan in den haag zal zeggen, de MULO school is opgeheven, en er wordt daarvoor geen subsidie meer gegeven. De heer de Haan blijft er bij dit punt tot een volgende vergadering aan te hou den. De Voorzitter vindt het best, willen de heeren het heelemaal niet doen is spreker dit ook goed, doch men behoeft niets achter het voorstel te zoeken. De heer de Haan merkt op, dat hij ach ter het voorstel heelemaal niets zoekt. De heer v. Everdingen heeft ook geen bezwaar tegen verdaging, als men er later maar geen moeilijkheid door krijgt. De Voorzitter zegt, dat mocht er later bezwaar rijzen, de verantwoordelijkheid dan geheel bij den raad berust, het betreft niets dan een formeele kwestie, waarachter men niets behoeft te zoeken. De heer de Haan blijft er bij dat dit ook niet zijn bedoeling is, de Voorzitter begrijpt het verkeerd, spr. zou het even wel op prijs stellen als dit punt tot. een volgende vergadering werd aangehouden. Hiertoe wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer v. Ever- dingen dat hij den Voorzitter een vraag zou willen doen, waarop hij, al vraagt hij naar 'den bekenden weg, gaarne van den Voorzitter om een bijzondere reden, antwoord zou ontvangen. Hoe staat het met de ontijzeringsinrichting van de pomp onder het stadhuis en hoeveel heeft zij' Doos30-60,Tube 80ct.Bij Apoth.en Droqisten. gekost? De Voorzitter antwoordt dat de kosten met inbegrip van eenige bijwerkzaam.ieden 1750 bedragen. Wat de kwaliteit van het water betreft, dit voldoet goed, er be vindt zich nog wel iets ijzer in, doch de hoeveelheid is zeer gering. Mijnheer Stal heeft het hedenmorgen nog onder zocht en heeft verklaard dat de kwali teit zeer bevredigend was. De heer Schmiehausen vraagt om welke reden de gemeentewerken aan amoachts- lieden zijn onttrokken, waarom worden daarvoor geen vaklui genomen en worden die verrecht door een gewoon werkman? De Voorzitter zegt dat hij, waar de heer Schmiehausen zijn vraag in het algemeen stelt niet kan antwoorden. Misschien stelt de heer Schmiehausen zijn vraag in het algemeen omdat hij er tegen opziet namen te noemen. Heeft hij evenwel in het ver volg meer dergelijke vragen te doen, dan raadt spr. aan, deze te doen aan den Burge meester in diens kabinet, dan behoeven in een openbare vergadering geen namen te worden genoemd en geen bijzonderheden naar voren gebracht, die voor dezen of genen misschien pijnlijk zijn. Spreker kan zich evenwel geen geval als door den lieer Schmiehausen bedoelt, herinneren en kan dus geen antwoord geven. Werkzaamheden voor de gemeente worden steeds aan vak lui uit de gemeente opgedragen, daarvoor is hier een rooster aanwezig, waarnaar wordt te werk gegaan. Alleen kan het natuurlijk voorkomen, dat op een zeker oogenblik de daarvoor aangewezen vak man niet kan en de werkzaamheden daar door aan een ander zijn opgedragen. De heer Schmiehausen zegt dat het hem opgevallen is, dat de reparatie van eten vuilniswagen niet door een vakman is gedaan. Voorzitter. O, bedoelt U dat, als U me dat gevraagd had in mijn kabinet zou ik U dat heel gauw hebben kunnen zeggen. Vakmenschen voor dat werk zijn hier niet. Het vorig jaar is getracht het door een wagenmaker van buiten te laten doen, doch deze had schijnbaar geen tijd, en toen is de toevlucht genomen tot een niet-vak- man. Schmiehausen. Ik vind dit pijnlijk voor de vakmenschen. Voorzitter. Er is hier geen wagenmaker. Schmiehausen. Een timmerman zal voor dat werk toch bekwamer zijn dan een landbouwer. Voorzitter. De ondervinding heeft be- wezên, dat die landbouwer dergelijke werkzaamheden buitengewoon goed uit voert. Schmiehausen. Ik ding niets af op de vaardigheid van dien man, doch een vaK- man zal zoo iets toch beter doen, die wordt hierdoor heelemaal achtergesteld bij een niet-vakinan. Voorzitter. Dat gebeurt hier niet, doch voor dit werk is hier geen vakman. Schmiehausen. Een timmerman zal zoo tets beter kunnen maken dan een land bouwer. Anders pleit het niet voor hen, en zou men gaan meenen dat zij zeer wei nig presteeren. Voorzitter. Vakmenschen worden hier absoluut niet gepasseerd, uit dit feit is dit niet af te leiden. Schmiehausen. Ik vind het treurig. Een timmerman zou geen kar kunnen reparee- ren en een boer wel. Voorzitter, ik geloof niet dat een tim merman erg op dat werk was gesteld. Schmiehausen. Ik geloof van wel, doch door deze handelwijze moeten zij onder-, doen voor iemand die geen vakman 39. Ik moet daar als zelf vakman zijnde tegen opkomen. Voorzitter. Ik geef de verzekering dat wat gemaakt is, buitengewoon goed is ge maakt. B. en W. hebben volstrekt nief de bedoeling gehad een vakman achtei te stellen, zij hebben allen gemeend, dal een timmerman op dit werk niet was ge steld. De heer de Haan vestigt hierop de aandacht op het riool aan de Wielstraat. Het ijzeren deksel ligt vaak open en in den avond kan dit gevaar opleveren, met 4 ijzeren pennen, meent spr., was het euvel verholpen. De Voorzitter belooft de zaak te zullen onderzoeken en zoo mogelijk verbetering te doen aanbrengen. Hierop sluit de Voorz. de vergadering. BELGEN PLAKKEN PROCLAMATIES Een Nederl.-Belg. grensincident. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Naar aanleiding van een bericht van het Parijsche blad „Journaal", dat Be/gen nabij Roosteren Ned.-Limburg zijn binnen gedrongen en proclamaties hebben aange plakt, waarin de aansluiting van Limburg aan België wordt geëischt teneinde deze, provincie te behoeden voor de gevolgen van de verwerping van het Belgische Ver drag hebben wij ter plaatse een onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek is het volgende ge bleken In den nacht van Zaterdag op Zon<k omstreeks half vier kwam een auto nr, een achttal Belgen over de Nederlandsfc Belgische grens nabij Roosteren. Vclges andere inlichtingen zouden de Belgen pc fiets naar ons land zijn gekomen. Op verschillende gebouwen, o.a. post kantoor, of telefoonpalen, eriz. werden in- derdaad drie verschillend luidende pro clamaties geplakt. De proclamaties zijn ge drukt op wit, rood en groen papier. Zij zijn niet geteekend. De Belgen drongen door tot Dietered in de gemeente Susteren. Ook hier wer den proclamaties aangebracht. Eenige mijnwerkers die van de mijn huiswaarts keerden, hebben de Belgen ge zien en naar het heet met hen gespro ken. Dieteren ligt ongeveer drie kilometer van de grens. Vandaar zijn de Belgen weer naar België teruggekeerd. De proclamaties werden Zondagmorgen, zoodra zij werden opgemerkt door de be volking verwijderd. De inhoud van de drie proclamaties is als volgt De eerste luidt: „Wij komen heden vreedzaam en vriendschappelijk, enkel om onze verlo ren Limburgsche broeders le groeten en te bewijzen dat wij ze niet vergeten. Krijgt Limburg, krijgt België inzake herziening van het Verdrag van 1839 geen voldoening, dan komen wij weder, maar ditmaal om voor niets meer terug te trekken, zoolang de vrijheid en hel recht niet heerschen aan beide oevers der bevrijde Maas." De tweede proclamatie vermeldt: „Limburg wordt verlost van de Hol- landsche Protestantsche verdrukking erf hebzucht. België wenscht geen verove ring van land, noch burger, ma ir eischt herstel van het opgedrongen Verdrag van 1839 en vooral vrije verbindingen met Limburg en de Maas en vrijen door gang per spoor, weg en kanaal naar bet Rijnland. De dam van 1839 tussChen Limburg en België opgeworpen, moet weg. De voorspoed en de toekomst van Limburg liggen in het Westen en in het Zuiden met en bij België en niet te Rotterdam en in het Noorden." De laatste proclamatie, welke dik is gedrukt heeft den volgenden inhoud: „De Limburgers hebben het recht over zich zeiven te beschikken en in alle vrijheid te onderhandelen over de regeling hunner belangen met België en de buitenwereld". De autoriteiten ter plaatse die wij on* inlichtingen vroegen, deelden ons mede, dat een ernstig onderzoek ingesteld wordt of deze proclamaties inderdaad door Bel gen zijn geplakt. Maatregelen worden ge nomen om herhaling te voorkomen. Zij deelden ons eveneens mede, dat de bevol king de proclamaties overal onmiddellijk heeft verwijderd. „Tel." o BRAN D. De boerderij, bewoond door B. Haag» ma te Deersum is door onbekende oorzaal, geheel afgebrand. 40 koeien, 1 paard en 1 stier zijn in de vlammen omgekomen1. De bewoners zijn met veel moeite gered. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9